Aart Smits zevende in gewestelijk kampioenschap POSTZEGELRUBRIEK Fa. A. L. de Bie Straoviering Renesse SPD ff T Louis Braille geëerd Pour Ie bien des aveuglea landbouwwerktuigen-/ trekkermonteur Winst voor dames en heren SV Kwiek ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 januari 1989 Nr. 24477 i I I k BRU1NISSE - Blinden kunnen lezen. Het ging vorige eeuw als een juichkreet door de wereld toen het brailleschrift, ontworpen door Louis Braille (1809-1852) bekend werd. Voor de blinden ging letterlijk een wereld open. Eind januari eert Frankrijk Louis Braille, die zelf op drie-jarige leeftijd blind werd, met een postzegel. ,,Pour le bien des aveugles", staat op de zegel vermeld: „Voor het heil van de blinden". Louis Braille werd zelf op drie-jarige leeftijd blind door een ongeluk. In 1828 werd hij hulpleraar aan het blindeninstituut National des jeu- nes Aveugles in Parijs. Hij accep teerde het niet dat blinden van al le lectuur verstoken bleven en z'n scherpe en vindingrijke geest (hij volgde een muziekopleiding) zocht naar middelen om dat taboe voor de blinde te doorbreken. In 1829 maakte hij zijn ontwerp voor het naar hem genoemde brailleschrift dat z'n wegen vond over heel de wereld. Brailleschrift bestaat uit in een bepaalde volgor de geplaatste puntjes op papier die een blinde met z'n vingertop pen kan voelen. Elke letter wordt door een op bepaalde wijze ge rangschikt aantal puntjes voorge steld. Het heeft het nadeel dat boeken in dit schrift zeer omvang rijk worden. Hieraan kan door zo- genaamde verkortingssystemen in zekere mate tegemoet worden gekomen. De blinde kan ook zelf in braille schrijven, in tegenstel ling tot het Moonschrift, dat let ters in reliëf afbeeldt en in Enge land en Amerika nog wel wordt gebruikt, voornamelijk door op latere leeftijd blind geworden Gedeelte Op de zegel is een gedeelte wit gelaten waar in braille V. Hauy op staat als eerbetoon aan Hauy die in 1791 het Blindeninstituut oprichtte. In ons land kwam in 1975 een zegel van 35 cent uit ter herdenking van het feit dat Brail le 150 jaar geleden het braille schrift introduceerde. Dat jaartal klopt dan weer niet met bovenge noemd jaartal zoals in de boeken vermeld. In 1985 kwam een zegel van 60 cent uit naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Stichting Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds. In 1931 zien we op een van de kinderzegels een blind meisje lezen via het braille schrift, maar dat schrift was nog niet bekend toen Rembrandt 3ë' oude blinde Tobiasri^ëhilderde, te zien op de bekende Rembrandtze- gels van 1956. Een blindegeleide- hond zien we ook op een zomerze- gel uit 1964. ZIERIKZEE Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt woensdag 25 januari haar jaarvergadering in het Huis van Nas sau. Vanaf 14.00 uur komt een huis houdelijk gedeelte ter sprake. Na de pauze is er een diaserie van mevrouw Mol en handelt over de modeshow en het reisje. Ook is er bingo. te voorzien, gaat het secretariaat van de huurcommissie maandelijks een spreekuur houden. Iedere eerste don derdag van de maand kan men tussen 13.30-16.00 uur tei'echt in de grote commissiekamer van het gemeente huis in Zierikzee. 'Huisoppas' Fiom-Zeeland organiseert dit jaar weer een vakantie-oppas-huizen- pool. Bij veel éénoudergezinnen ont breekt de financiële mogelijkheid om op vakantie te gaan. Om toch op va kantie te kunnen wordt de pool geor ganiseerd. De Fiom doet een beroep op mensen, die deze zomer op vakan tie gaan en hun huis onbeheerd ach terlaten en allerlei regelingen moe ten treffen voor bijvoorbeeld planten en dieren. Zij worden verzocht hun huis ter beschikking te stellen aan een één-oudergezin. Wie belangstel ling heeft belt met 01180-27311 en' vraagt naar Jeanette Poorter. BURGH-H AAMSTEDE Receptie PTT Morgen, zaterdag, heeft S. Slager een afscheidsreceptie. Slager neemt afscheid van de PTT en wel in dorps huis de Schutse te Burgh-Haamstede. Publiek is welkom tussen 16.00-18.00 uur. SCHARENDIJKE Zangavond In de Nederlandse Hervormde kerk, Bethlehemplein 4 te Scharen- dijke is op zondg 22 januari een geza menlijke zangavond van de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde- Gemeente, aanvang 19.00 uur. Mede werking verleent het Nederlands Hervormd kerkkoor uit Bruinisse onder leiding van de heer M. Dale bout. Voorganger is ds. E. P. Mulder. Het thema deze avond is Daar zij hoorden hoeveel Hij deed. ZONNEMAIRE Rommelmarkt Voetbalvereniging Zonnemaire houdt 24 juni een rommelmarkt. De geldelijke opbrengst wordt gereser veerd om het groots op te zetten vijf tigjarig jubileum te vieren. De leden gaan zaterdag 4 februari langs de deur om 'rommel' in te zamelen. Wie niet thuis is kan het op de stoep zet ten of even bellen met de nummers 01112-1354 of 01112-2007. NIEUWERKEKK Commissie In afwijking van het vergadersche ma 1989 wordt de eerstvolgende ver gadering van de Duivelandse com missie algemene zaken gehouden op woensdag 1 februari, 15.30 uur. Slaapcursus De Vereniging het Groene Kruis start op donderdag 9 februari met een slaapcursus. De cursus staat onder leiding van mevrouw V. Monteban. Meer informatie en aanmelding bij A. van der Zande (01114-1388) in Nieu we rkerk. GOES Thema-bijeenkomst De werkgroep anders-actieven van het CNV in Zeeland en Goeree-Over- flakkee, die zich binnen de regio sterk maakt voor de belangen van de uitkeringsgerechtigde en anders-ac tieve CNV-leden, houdt donderdag 2 februari in The Pointer te Goes een speciale thema-bijeenkomst, die om 14.00 uur begint. Tijdens deze bijeen komst wordt doormrT. W. Duijst van het CNV uitvoerig ingegaan op de be lastinghervormingen en de hervor mingen in het ziekenfonds/ziekte kostenverzekering en de consequen ties van deze plannen voor de uitke ringsgerechtigden. Hiernaast is er aandacht voor de belangenbeharti ging bij de Gemeenschappelijke Me dische Dienst door CNV-vertrouwens- personen. Expo In de Zeelandhallen wordt in de week van 22 tot en met 27 maart voor de veertiende keer de Expo Goes ge houden. De organisatie' van deze huishoud-/familiebeurs is in handen van organisatiebureau Den Boer uit Kloetinge. Naar verwacht zullen in die vijf dagen zo'n 25.000 bezoekers deze veertiende expo bezoeken. In te genstelling tot voorgaande jaren staan nu de vele stands met kleine ar tikelen, hebbedingetjes en huishou delijke snufjes centraal. Daarnaast zijn er demonstraties van oude en ook eigentijdse ambachten en ver rijst er ook deze keer weer een mode theater in het midden van de hallen. Voor deze Goese jaarbeurs bestaat ook bij Belgische ondernemers be langstelling, getuige een aantal in schrijvingen vanuit België. Het zijn overigens niet alleen ondernemers die de stands op de expo bevolken want ideële organisaties en vereni- Haamstede, januari 1989 Aan allen die ons gelukwensten met de geboorte van onze dochter: Als kleine kinderen wolken konden zijn kwam MILÈNE MARA MULLER nog o zo klein langs alle lieve mensen om te bedanken voor de beste wensen. Mijn oprechte dank voor de overweldigende belangstelling in de vorm van bloemen, cadeaux, zang- en muziekhulde en felicitaties ter ere van mijn honderdste verjaardag. A. J. VAN BLOOIS 4325 AR Dreischor, januari 1989 Dan. Ockersestraat 8 Mede namens, mijn kinderen en kleinkinderen wil ik u oprecht danken voor de belangstelling tijdens ons verblijf in Scherpenzeel en voor het medeleven na het overlijden van mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder en oma PIETERNELLA BOOT-HANSE Voor ons is het een grote steun, te weten dat zij door zovelen gekend en gewaardeerd werd. S. BOOT Scherpenzeel, januari 1989 Wegens toenemende activiteiten van ons bedrijf zoeken wij een: Uw sollicitatie kunt u richten aan: Landbouwmechanisatiebedrijf Oostweg 6 - 4316 BC Zonnemaire - Tel. 01112-1248 gingen kunnen tegen een speciaal ta rief een kant-en klare stand huren en ook de scholen uit het Zeeuwse wor den rond de paasdagen bij dit expo- gebeuren betrokken. Alle scholen worden namelijk in de gelegenheid gesteld om werkstukken rond het thema Pasen te maken. Deze zullen tijdens'de expo te zien zijn. Een vak jury zal uit de inzendingen het mooiste en best geslaagde werkstuk kiezen. Behalve een aantal vrijkaar ten voor de gehele school ontvangt de winnaar een bedrag waarmee deze een goed doel naar keuze kan steu- VEERE Bolusbakker De Provinciale VW reikt dinsdag 24 januari weer de onderscheiding be horende bij de beste bolusbakker van het jaar uit. Dat gebeurt in de Camp- veerse toren te Veere omstreeks 17.00 uur. Voorzitter van de jury is Pierre Kartner, die voor zijn zangloopbaan als banketbakker werkte. Ruim zestig bakkers uit Zeeland hebben zich voor de wedstrijd opgegeven. RENESSE - In Renesse wordt zaterdag 28 januari het traditionele Strao- feest gevierd. Nadat vorig jaar met succes werd gepoogd de Renesser Strao nieuw leven in té blazen, is ook voor dit jaar weer een aantrekkelijk program ma samengesteld met ook verschillende activiteiten voor de jeugd. Zo is, en; een wedstrijd voor verklede kinderen en eventueel versierde fietsen en een wedstrijd ringsteken per fiets. Als extra attractie bestaat nu ook de mogelijk heid te kiezen voor ringsteken per pony. Door manege Grol zijn hiervoor twee pony's met begeleiders beschikbaar gesteld. Deelname is gratis, zodat ieder kind die dat wil in de gelegenheid is pony te rijden. Huurcommissie Het komt regelmatig voor dat huur ders en verhuurders vragen hebben met betrekking tot huur en verhuur van woningen. Ook bij de behande ling van geschilzaken door de huur commissie komt vaak naar voren dat huurders en verhuurders niet geheel op de hoogte zijn van procedures en regels. Omdat het niet altijd moge lijk is telefonisch of schriftelijk de vragende partij van goede informatie Voor de kinderen die aan het ringsteken deelnemen is het mogelijk m Het Wapen van Renesse een gratis kindermenu met wat drinken te nut tigen. Voor de straorijders is er soep. Verder zijn er voor alle deelnemers, zowel de kinderen als de straorijders leuke prijzen te winnen. Voor de nummers 1, 2 en 3 bij het ringsteken heeft de Bowling Renesse bekers ter beschikking gesteld. Het programma ziet er als volgt uit: 11.00 uur: Verzamelen van de ver sierde paarden en pony's bij manege Grol, waar de paarden worden ge keurd. 11.30 uur: Vertrek voor de strandrit. Hierbij wordt dit jaar afgezien van de gebruikelijke tocht naar Haamste de. Het is de bedoeling dat de rit wordt ingekort en dat men in de om géving van Renesse blijft. 12.30 uur: Verzamelen van verklede kinderen, eventueel met versierde fietsen op de Lange Reke. Daar zal de keuring plaatsvinden. Aansluitend ringsteken per fiets of per pony. 14.00 uur: Ontvangst van de strao rijders bij bar De Pub. Luctor et Emergo zal daartoe eerst op de Reke de kinderen ophalen. Muziek, strao rijders en kinderen maken vervol gens een rondgang door het dorp. 14.30 uur: Toespraak door o.a. de burgemeester op de Lange Reke. 15.00 uur: Ringsteken op de Lange Reke voor de straorijders. 16.00 uur: De kinderen die aan het ringsteken hebben deelgenomen kun nen een gratis kindermenu en con sumptie halen in het Wapen van Re nesse. Strao in Renesse (archief 1988). 17.00 uur; In het Wapen van Renesse de prijsuitreiking verklede kinderen en/of fietsen als ook voor het ringste ken. 17.30 uur: Prijsuitreiking versierde paarden en pony's alsmede het ringsteken. De prijsuitreiking zal muzikaal worden omlijst door ATG Drive-in- Show. NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Zowel de dames als de heren van de Bruse volleybalver eniging Kwiek hebben hun laatste wedstrijd met 3-0 gewonnen. Beide teams deden dit door met overtui gende cijfers de tegenstander terecht te wijzen. De dames moesten uit tegen Vovero uit Rozenburg. Vooraf was al duide lijk dat het een vrij gemakkelijke partij zou worden. Vovero is namelijk de rode lantaarndrager op de rang lijst. In de eerste set moesten de Bru se dames er even inkomen, maar won nen toch met 7-15. In de drie resterende sets ging het wat beter hoewel door het ontbreken van echte tegenstand de concentratie zo nu en dan ver te zoeken was. Maar gezien de overtuigende uitsla gen van de tweede en derde set, maakte Vovero geen enkele kans: 8-15 en 5-15. De heren van Kwiek wonnen in Hellevoetluis van Ibis met 3-0. In de eerste set verliep het ook bij hen allemaal nog niet zo soepel, dit kwam dan ook in de uitslag tot uiting: 12-15. Maar in de laatste twee sets ging het beter en moest men oppassen niet in slaap te vallen. Tweede set 4-15 en derde set 1-15. BRUSSEL - De openbare aankla ger in het Heizel-proces heeft drie tot vier jaar gevangenisstraf geëist tegen vijftien Britse voetbalfans. Zij wor den beschuldigd van doodslag tijdens de rellen in het Heizelstadion in 1985, waarbij 39 mensen om het leven kwa men. Einduitslag: achtereenvolgens caramboles, beurten, hoogste serie, hoogste partijgemiddelde, algemeen gemiddelde en punten. 1. A. Timmers, DRB556 224 24 4.21 2.48 11 2. J. v. d. Linden, KTO504 221 17 3.20 2.28 9 3. P. Ligthart, OGZH535 200 17 3.07 2.67 7 4. A. Hoondert, LBV531 211 18 3.07 2.51 7 5. D. Sprenkels. DOS490 182 15 3.33 2.58 6 ZONNEMAIRE - Aart Smits heeft zijn goede vorm van' de laatste weken niet kunnen consolideren. Dat „thuisspelen" niet altijd een voordeel is heeft Smits dit weekend aan den lijve ondervonden. In het door zijn ver eniging, de BV Bommenede, georganiseerde titelgevecht in de derde klas libre, kon hij niet verder reiken dan de voorlaatste positie in de eindrangschikking. len van het prima materiaal en had niets dan lof voor het talrijke pu bliek dat deze finale bezocht. 466 199 28 3.80 2.34 6 503 224 17 3.47 2.24 6 453 223 15 2.28 2.03 4 Reeds in de eerste ronde kreeg Smits een bittere pil te slikken. Geen moment kwam hij in zijn spel. Ook tegenstander Van Loon kon geen pot ten breken maar bereikte wel als eer ste de 80 te maken caramboles. Smits bleef op 70 staan na 38 beurten. Na de matige openingspartij kwam Aart in de tweede ronde echter weer goed te rug. Tegen de latere kampioen Tim mers nam Smits na 18 beurten de lei ding: 39-59. Weer viel de Bommenede- speler sterk terug. In de 28e beurt wist hij de partij met een slotserie van 10 toch nog in zijn voordeel te be slissen. Wisselvallig Hoe wisselvallig Smits speelde bleek weer eens in zijn derde partij. Opponent Hoondert maakte de partij in 35 beurten uit, een wanhopige Smits op 47 achterlatend. Ook de vierde partij ging tegen Van der Lin den met verlies gepaard: 80-70 in 29 beurten. Na een moeizame zege in de vijfde ronde tegen Ligthart zagen we in de zesde partij weereen geheel an dere Smits. Einaelijk deed Aart wat zijn supporters en clubgenoten van hem verwachtten. Gemakkelijk en vlot spelend rolde hij de oorspronke lijk als eerst geplaatste Sprenkels in 23 beurten op. Nu was er nog hoop op een derde positie in het eindklassement. Hij zou in de laatste partij dan nog wel even van Moerman moeten winnen. Wellicht was de druk die op deze par tij stond toch te groot. Zo gemakke lijk als hij de vorige partij speelde zo stroef ging het nu. Uiteindelijk moest Smits de zege na 37 beurten af staan: 80-76. De fin'alepartij tussen Timmers en Van der Linden werd zowel voor spe lers als toeschouwers een lijdensweg. Van der Linden moest winnen en bo vendien een achterstand van twintig honderdste in algemeen gemiddelde goedmaken. Het werd een slopend ge vecht, gekenmerkt door van beide kanten slecht spel. Na ^8 beurten ein digde deze partij in remise, zodat Timmers zich gewestelijk kampioen mocht noemen. Namens het gewestelijk bestuur van de KNBB reikte de heer A. Rokx de kampioensmedaille uit en dankte de BV Bommenede voor de prima or ganisatie. Wim Hanse, voorzitter van de BV Bommenede, overhandigde de overige prijzen aan de deelnemers. Hij sprak tevens nog een woord van dank aan het adres van de familie Van Doorn voo»- het beschikbaarstel De acht finalisten tijdens het gewestelijk kampioenschap libre derde klas. Tiveede van rechts Aart Smits van BV Bommenede. Verderop de foto': A. Timmers. J. van der Linden, P. Ligthart, A. Hoondert, D. Sprenkels, M. van Lnon en C. Moerman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6