'Ze moeten kunnen zeggen: het lijkt precies een foto' Preventieplan Bruinisse gericht op bestrijding vervuiling aan de bron 4 Pepsi Cola start „glasnost" DEURLOOJ1I NAM: Meer gas in Nederlandse ondergrond deurloo intermeubel NEW YORK - Pepsi Cola zal zondag haar nieuwe serie re clamespots onder de naam ,,A generation ahead" (een gene ratie vooruit) introduceren. Het eerste filmpje is getiteld „glasnost" en is geheel opge nomen in Moskou. De spot duurt zestig seconden en laat momenten zien uit het dage lijkse leven van de Sovjet burger. De nieuwe reclamecampagne is de opvolger van de sinds 1984 gevoerde serie spots onder de noemer „the choice of a new ge neration (de keuze van een nieuwe generatie) met daarin onder meer popsterren Michael Jackson en Tina Turner. „Glas nost" zal zondag worden ver toond tijdens de uitzending van de „Superbowl" de kam pioenschappen American foot ball, een van de best bekeken sportevenementen op de Ame rikaanse televisie. Daarna zal de spot over de gehele wereld worden gebruikt. Pepsi Cola was vorig jaar het eerste bedrijf dat zendtijd voor reclame kocht op de Russische televisie. Het frisdrankencon cern is al sinds 1974 vertegen woordigd in de Sovjetunie. Olieverfschilderijen van het Zeeuwse landschap in de Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE - „Zo realistisch mogelijk wil ik schilderen. Het is voor mij een uitdaging om de na tuur zo getrouw mogelijk weer te geven. Ze moeten van mijn schilderijen kunnen zeggen: Het lijkt precies een foto". Volgens de 32-jarige Kees van Burg uit Hoedekens- kerke blijft er toch altijd een groot verschil tus.sen een landschap dat is vastgelegd via een foto of een schilderij. „Van een schilderij gaat veel meer leven uit". Van 21 ja nuari tot 11 februari is in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede te zien hoe hij het Zeeuwse landschap vast legde op zijn olieverfschilderijen. Voor Kees van Burg is schilderen een levensvoorwaarde. „Ik schilder elke dag. Het is een soort verslaving. Ik kan niet zonder schilderen". Toch is het maken van olieverfschilderijen tot nu toe een vrijetijdsbesteding ge bleven van de in 's-Gravenpolder ge boren kunstenaar. „Ik ben er veer tien jaar geleden op eigen houtje mee begonnen en heb het naar eigen in zicht ontwikkeld. Twee jaar geleden ben ik een professionele opleiding gaan volgen aan de vrije kunstacade mie te Veldhoven. Daarmee heeft mijn techniek zich verder ontwik keld" Landschap Kees van Burg, die overdag bij het KNMI in Vlissingen werkt als assis tent meteoroloog, is op Zuid-Beve land geen onbekende meer. Regelma tig werden daar exposities gehouden van zijn olieverfschilderijen. Met de expositie in de Bewaerschole is zijn werk nu voor het eerst ook op Schou- wen-Duiveland te zien. En niet onte recht want veel van zijn schilderijen hebben het landschap op Schouwen- Duiveland als onderwerp. „Ik vind het hier een heel mooi ge bied. Schouwen-Duiveland is het mooiste van alle Zeeuwse eilanden. Vooral de Kop van Schouwen met zijn combinatie van bossen en strand. Je hebt hier alles. Ik kom hier al heel lang. En telkens word ik er weer door geboeid". Kees van Burg heeft dan de ge woonte om in de natuur neer te strij ken. „Als het mooi weer is pak ik mijn schildersezeltje en ga zitten om te werken. Het nadeel daarvan is dat je altijd gelijk een hoop mensen om je heen krijgt die komen kijken. Dat hindert me. Dan kan ik niet meer vrij-uit schilderen". Kees van Burg heeft daarom de gewoonte aangeno men om zich 'te verstoppen'. Als dat niet lukt of als het slecht weer is, fo tografeert hij het landschap dat hem inspireert en gaat dan thuis aan de slag om het te schilderen. Duingebied De expositie in de Bewaerschole te De Bewaerschole heeft een nieuwe exposant met een wel zeer plaatselijk stukje kunst. Het werk van Kees van Burg is te zien tot en met 11 februari. Burgh-Haamstede omvat bijna twin tig olieverfschilderijen. Landschap pen, zeegezichten en stillevens. Bij ongeveer de helft van de werken staat het landschap van Schouwen-Duive land model. De schilder liet zich on der andere inspireren door het duin gebied bij Nieuw-Haamstede, het polderlandschap bij Burghsluis en de zee. Twee weken lang van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur kan elke belangstellende dat al lemaal zelf gaan bekijken (en desge wenst aankopen). In de Bewaerscho le. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL; 01170-16255 Advertentie Ook de bedrijven moeten hun steentje bijdragen aan het terugdringen van de vervuiling. ASSEN - „We verwachten als ge volg van de verbeterde driedimensio nale seismiek in de komende jaren nogal wat gas te kunnen vinden in de Nederlandse ondergrond". Dat zei directeur ir. N. van Dijk van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (werkmaatschappij van Esso en Shell) tijdens zijn nieuwjaarsrede in het hoofdkantoor van de NAM in As sen. In het afgelopen jaar heeft de NAM aan kapitaalslasten een miljard gul den uitgegeven en aan operationele kosten 950 miljoen. De gasproduktie lag in 1988 op 53,7 miljard kubieke meter aardgas, terwijl er 1,5 miljard kubieke meter aardolie werd gepro duceerd. De lage olieprijs en de lage dollarkoers betekenen voor de NAM niet dat het aantal activiteiten in de komende jaren zal worden ingekrom pen. Integendeel zelfs, dankzij hét streven naar meer efficiëncy in de be drijfsvoering zal nog worden getracht het aantal activiteiten te verhogen. „Ons motto is meer te doen met minder kosten", aldus Van Dijk. De NAM-leiding verwacht dat de olie prijzen waaraan ook de gasprijzen zijn gekoppeld in de komende jaren in verband met de huidige situatie niet of nauwelijks zullen stijgen. „Persoonlijk verwacht ik dat de olie prijs zal zweven tussen de 13 en 17 dollar per barrel met mogelijke uit schieters naar beneden tot rond de 10 dollar per barrel". In het afgelopen jaar heeft de NAM een succesvol exploratieprogramma gehad. Er zijn nieuwe olie- en gasvel- den in het westen van het land aange boord en ook offshore (buitengaats) heeft de NAM een goed jaar achter de rug. In 1988 pleegde de NAM 31 borin gen waarvan 17 voor de exploratie. ming moge blijken kan op veel pun ten met concrete maatregelen een en ander aan voorkoming van vervui ling gedaan worden. Wat lastiger is dat met het voorkomen van vervui ling door onderhoudswerk aan sche pen. In het preventieplan wordt ge steld dat door aanpassing van het havenreglement nadere eisen gesteld kunnen worden. Hoe men die verder gestalte wil geven staat niet te lezen in het preventieplan. Verschoor: „We hebben de indruk dat de bedrijven best bereid zijn mee te helpen aan een schoner milieu, maar het moet voor hen wel werk baar blijven natuurlijk. Gemeentesecretaris De Groot vult aan: „Het mag niet zo zijn dat bedrij ven door de uitvoering van dit pre ventieplan niet meer kunnen werken en dat hun voortbestaan in het ge ding komt. Dat kan en mag niet de bedoeling zijn van het preventie plan". De Groot en Verschoor stellen dat er naast een aantal concrete maat regelen ook sprake moet zijn van een mentaliteitsverandering. „Men moet gewoon leren wat voorzichtiger met het milieu om te gaan", aldus De Groot. Overleg Verschoor: „Natuurlijk staan de be drijven niet te juichen. Het kost hen tenslotte geld. Maar wij hebben de stellige, indruk dat men wel van goe de wil is en bereid om ook een steen tje bij te dragen". Hij stelt dat er nog heel wat overleg gevoerd zal moeten worden om de verdere details in te vullen. Want de situatie is voor elk bedrijf weer anders en standaardop lossingen bestaan in deze niet. „Dit preventieplan is op de toekomst ge richt. Je moet het nu goed aanpakken anders zit je over een paar jaar weer met de ellende". Het opstellen van het preventie plan is een door Rijkswaterstaat ge stelde voorwaarde voor deelname aan de saneringsoperatie Ooster- scheldehavens. In feite, zo werd eer der dóór 'woordvoerders van Rijks waterstaat naar voren gebracht, staat of valt de hele operatie met een goed preventieplan. Het Bfuse preventie plan is toegespitst op het terugdrin gen van vervuiling aan de bron. Inventarisatie Allereerst gingen de mensen van de technische dienst van de gemeente Bruinisse aan de slag om de vervui lingsbronnen te inventariseren en te lokaliseren. „Dat is uiteindelijk een kwestie van je laarzen aantrekken en de bedrijven zelf bezoeken", aldus A. A. Verschoor, adjunct-directeur van de dienst gemeentewerken van de ge meente Bruinisse. Hij is een van de mensen die zich bezig heeft gehouden met het opstellen van het preventie plan. Hoe de verhouding precies ligt weet Verschoor niet te zeggen, maar hij stelt wel dat het leeuwedeel van de vervuiling op het conto van de be drijven geschreven dient te worden. Hij tekent daar onmiddellijk bij aan dat ook de vissers hun bijdrage moeten leveren aan een schoner mi lieu. Veel schepen zijn voorzien van een anti-fouling laag op de scheeps huid. Dit preparaat moet voorkomen dat zich allerlei schelpdieren en der gelijke aan de scheepswand hechten. „En sommige van die anti-fouling- middelen zijn uiterst schadelijk voor het milieu. Maar wij kunnen als ge meente het gebruik van anti-fouling niet verbieden. Dat moet van hoger hand komen". Zes vervuilingsbronnen De inventarisatie leerde dat men te maken heeft met zes verschillende bronnen van vervuiling. Van alle ter plaatse gevestigde bedrijven en van het havenkantoor komt afvalwater uit toiletten en keukens. Het meeren- deel van dit afvalwater wordt ge loosd op open water. Naast afvalwa ter heeft men ook te maken met vervuild hemelwater dat direct in de havens wordt geloosd. De vervuiling van het hemelwater komt van door olie, verf, grit en slijp sel verontreinigde steigers en haven plateaus. Als bron van vervuiling wordt verder genoemd het onvol doende zorgvuldig opslaan van afge werkte olie, verfblikken en huisvuil. Verdere vervuilingbronnen kunnen volgens de .inventarisatie onder houdswerkzaamheden aan schepen. Hiervoor zijn zowel de machinefa brieken en scheepswerven als de schippers verantwoordelijk. Morsen tijdens het bunkeren wordt eveneens Gemeentesecretaris B. de Groot: ''Samen met bedrijven naar oplossingen zoeken' als een mogelijke bron van vervui ling aangemerkt en tot slot consta teert men dat ook de pleziervaart niet geheel vrijuit gaat voor wat be treft vervuiling. Voorzieningen Ook is men voornemens om be staande sceptic-tanks te verwijderen en het afvalwater van keukens en toi letten af te voeren via een verzamel- riool. Een nieuw aan te leggen ge maal moet vervolgens het afvalwater via een persleiding naar het gemeen telijk rioolstelsel pompen. Om te voorkomen dat het vervuilde hemelwater in de haven terechtkomt moet volgens het preventieplan het profiel van de verhardingen op een aantal plaatsen aangepast worden. Verschoor: Sommige steigers be staan nu bijvoorbeeld uit houten bal ken met kieren ertussen. Die kieren HARINGVLIETPLEIN 4, ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 BRUINISSE - Het voorkomen van verontreiniging van de havenbodems. Dat is de doelstelling van het preventieplan voor de gemeentehavens van de gemeente Bruinis se. „Bij toekomstige baggerwerkzaamheden dient de kwaliteit van de baggerspecie zo danig te zijn dat deze zonder problemen in het onderwaterbodemmilieu teruggebracht kan worden", aldus het preventieplan. Het plan voorziet in het aanbrengen van een vuilwaterriool, vuilhemelwaterriool en havenontvangstinstallaties. Met de realise ring van het plan is een investering van enkele tonnen gemoeid. Het leeuwedeel van de kosten komt voor rekening van de gemeente, maar een aantal Bruse bedrijven zal ook haar steentje bij moeten dragen. Gemeentesecretaris B. de Groot: „We zullen sa men met de bedrijven naar voor iedereen aanvaardbare oplossingen moeten zoeken". moeten dicht zodat je het vervuilde water via een straatkolk af kan voe ren". Scheidindsingstallatie Volgens het preventieplan moet het op deze manier verzamelde vuile he melwater vervolgens door een schei dingsinstallatie worden gevoerd. Het gezuiverde water kan dan in de haven geloosd worden. Verschoor: „Je krijgt dat vuile hemelwater niet voor de volle honderd procent schoon, maar je kunt toch wel rekenen op 99 procent". Het bezinksel dat in de scheidings installatie achterblijft moet perio diek afgevoerd worden naar erkende verwerkingsbedrijven. Voor het opslaan van afgewerkte olie, verfblikken en dergelijke moet volgens het preventieplan een aantal Haven Ontvangst Installaties ge bouwd worden. Deze moeten de hui dige, vaak summier ingerichte, op slagplaatsen gaan vervangen. Naast deze HOI's komen dan containers met een inhoud van 1000 liter te staan waarin men huishoudelijk afval kwijt kan. Moeilijk Zoals uit de voorgaande opsom- Men tekent daar meteen bij aan dat er een aantal voorzieningen ont breekt in de Bruse havens. Zo zijn er geen toilet- en douchevoorzieningen ten behoeve van de varende recrean ten en' ontbreekt eveneens de moge lijkheid tot het lozen van chemische toiletten. Het preventieplan voorziet dan ook in de bouw van twee toilet- ten en een douche-inrichting. Ook is het de bedoeling dat er bij het haven kantoor een stortinrichting voor che mische toiletten komt. Fauteuil met voetenbankje: de ideale kombinatie voor een komfortabele zit. Het frame is beuken laminé met rundleren bekleding in semi-Aniline kwaliteit. De kussens zijn gevuld met koudschuim. fauteuil voetenbankje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3