Zierikzeese gijzelaars en het oproer van 1472 Rabobank Q streeknieuws De Rabobank Rendement Rekening geeft 5,2% rente met een grote opnamevrijheid Straatmeubilair" in Zierikzee geld en goede raad Beatrixschool vraagt extra formatieplaats 4 Moord in het stadhuis en oproer in de straten ZIERIKZEE - Het gijzelen van mensen. Het lijkt een verschijnsel van deze tijd te zijn; een middel van gang sters en terroristische splintergroepen om hun doel te be reiken. Ofschoon de afgelopen jaren heel wat gijzeldra- ma's de media hebben gehaald is het geen „nieuw wapen". Ook in het verre verleden werden onschuldige burgers opgepakt en als gijzelaars meegenomen. Zo kent ook Zierikzee zijn eigen gijzeldrama, dat zich in 1472 ten tijde van de Bourgondische heerschappij voltrok. Corruptie binnen het stadsbestuur was de aanzet tot dit gijzeldrama dat zich in 1472 afspeelde binnen de stadspoorten v.an Zierikzee, dat zijn stadsrechten het recht op eigen be stuur en eigen rechtspraak) ontving van de Hollandse graven, die hier sinds 1323 de scepter zwaaiden. Dat veranderde toen de Bourgondiërs in 1433 de macht van de Hollandse gra ven overnamen en de stad opzadelden met een reeks van belastingen. De Bourgondische heersers hadden dat geld hard nodig. Niet alleen om hun vele oorlogen te financieren maar ook om het omvangrijke ambtenare napparaat dat Philips van Bourgon- dië (,,De Goede") en later zijn zoon (Karei de Stoute) er op na hield, in stand te kunnen houden. Accijnzen De ene belasting na de andere werd de bevolking van Zierikzee opgelegd. En wee diegene die niet meebetaalde. Die was ervan verzekerd dat hij gena deloos gestraft zou worden. In 1472 werd er opnieuw een belastingregel uitgevaardigd. In het vervolg zouden de meest dagelijkse levensmiddelen zoals bier, wijn, tarwe, rogge en zout flink belast worden. Twee ambtena ren, Michiel van Heenvliet en Claas Sijmons Priester werden door Karei de Stoute belast met het toezicht op het innen van deze nieuwe accijnzen. In die tijd was de bevolking van Zierikzee verdeeld in twee kampen. Die welke aan de kant van de Hoeken stonden en zij die de kant van de Ka beljauwen kozen. Grofweg gesteld kozen de welgestelde kooplieden de kant van de Kabeljauwen, terwijl juist de adel, boeren en de gilden, die weinig goeds te verwachten hadden van een bestuur van de welgestelde koopmansgeslachten de Hoeken (ha ken om kabeljauw te vangen) steun den. Kortom tweespalt in de stad. .7. Eén jaar Volgens de oude handvesten van Zierikzee werden de bestuurders van de stad voor de periode van één jaar aangesteld. Het Hoeksgezinde stads bestuur dat Zierikzee in 1470 had voelde er weinig voor om na een jaartje besturen de macht weer over te dragen aan mogelijk de andere partij. Om die macht wat langer in handen te kunnen houden boden de stadsbestuurders Karei de Stoute een bedrag van drieduizend gulden als zij nog drie jaren op hun plaatsje moch ten blijven. Gezien de som geld die daar tegen over stond vond Karei de Stoute het best wat zich daar in het Zierikzeese stadhuis afspeelde. Deze omkoperij lekte echter uit en veroorzaakte on der de burgers grote woede. De bom barstte toen in 1472 de nieuwe belas ting op de eerste levensbehoeften werd afgekondigd. Tierend Onder leiding van mannen als Pier Kaacke en Hendrik Rootstock, en de priors van de Jacobijnen en Minder broeders trok een stoet tierende bur gers naar het stadhuis, waar de woe dende massa na het forceren van de deur naar binnen stormt. Zonder na te denken aan de gevolgen worden de twee door Karei de Stoute aangestel de belastingambtenaren gedood en uit het raam naar buiten gegooid. Het oproer is een feit. De burgemeester en de schout schrikken bij het zien van deze woe dende volksmenigte en smeken om genade. De sleutels van de stad en de richterroede van de schout worden als blijk van boetedoening eveneens naar buiten geworpen. Dat is voor het volk buiten het moment om zelf een nieuw stadsbestuur samen te stellen. Een stadsbestuur dat er niet over peinst om die nieuwe en gehate belas ting te innen. Vernietigen Het duurt niet lang of Karei de Stoute wordt in kennis gesteld van het oproer in Zierikzee. Om die on rust de kop in te drukken vaardigt hij dan ook het bevel uit om de stad te vernietigen. Langzaam aan maakt de woede van de burgers plaats voor angst. Enkele afgezanten van de Bourgondische heerser melden zich in Zierikzee om de belangrijkste kopstukken van dit oproer op te spo ren. Zonder vorm van proces worden deze op de Gasthuisbrug onthoofd. Een paar honderd anderen die bang zijn een zelfde lot te moeten onder gaan zoeken die nacht een goed heen komen buiten de stad. Gijzelaars Ook Karei de Stoute laat zich in Zierikzee zien. De burgers grijpen de ze gelegenheid aan om de vorst om genade te smeken en met succes...het bevel om Zierikzee met de grond ge lijk te maken wordt ingetrokken. Maar daar tegenover staat dat Karei de Stoute 24 belangrijke burgers als gijzelaar mee naar zijn hof in Brussel neemt. Drie maart 1473 vertrekt de groep gijzelaars naar Brussel. Een maand lang verkeren de Zierikzeeënaren in spanning over het lot van die 24 stadsgenoten wiens leven aan een zij den draadje hangt. En dan een maand later verschijnt de Bourgondische heerser opnieuw in Zierikzee, Ja ze ker, hij heeft er nog eens over nage dacht en is na alles op een rijtje te hebben gezet tot de conclusie geko men dat hij het leven van de 24 onge- lukkigen zal sparen. Met klokgelui wordt het gezelschap naar het stadhuis gebracht waar het vonnis wordt voorgelezen: dertigdui zend gulden te betalen in negen ter mijnen. Daarbij nog eens zeshonderd gouden kronen voor elk van de omge brachte belastingambtenaren. Voorts een groot kruis voor het stadhuis als herinnering aan de moord op de be lastingambtenaren en het verwijde ren van de deuren van de stadspoor ten. Daarbij moesten alle keuren en handvesten van Zierikzee opnieuw door Karei de Stoute bekrachtigd worden. Om er verder van verzekerd te zijn dat de Zierikzeeënaren niet nog eens zo'n rebellie zouden ontketenen vond Karei de Stoute het maar beter om als vorm van verzekering een deel van het zilverwerk van de burgers mee te nemen. In hoeverre dat zilverwerk ooit weer is teruggeven aan de recht matige eigenaar, daarover is weinig bekend, maar veel Zierikzees zilver zal wel nooit meer in Zierikzee zijn teruggekeerd. ZIERIKZEE Popoverleg Het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk en het Zeeuws popoverleg zijn begonnen met een nieuwe inventarisatie van Zeeuwse popgroepen ten behoeve van een nieuw uit te brengen editie van het Pop-infoboek. Om ook deze editie zo compleet mogelijk te krijgen wor den popgroepen verzocht contact op te nemen met het servicebureau, 01180-23475. Veel bands hebben in middels een informatie-formulier ontvangen en hoeven dus niet te bel len. Ambachtelijk De leden van de Christelijke Platte landsvrouwen Bond (CPB) afdeling Schouwen-Duiveland hebben een be zoek gebracht aan de ambachtelijke kaarsenmakerij te Oude-Tonge. Aan de hand van dia's kon men zien hoe kaarsen gemaakt worden, waarna men zelf volgens oud gebruik kaar sen kon dompelen. Tevens was er ge legenheid om rond te snuffelen tus sen de tierelantijntjes, waaronder kaarsen en kandelaars in vele kleu ren en maten, handbeschilderde sie raden en houtsnijwerk. CDA Het CDA op Schouwen-Duiveland praat vanavond, donderdag 19 janua ri, in het Nieuwerkerkse dorpshuis over het CDA-milieubeleid. L. Nederhoed-Zijlstra (statenlid) ver zorgt een inleiding. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Expositie In de bibliotheek de Stolpe te Zie rikzee is van 24 januari tot en met 13 februari een foto-expositie te zien van Yekta Bakkalbasioglu uit Istan bul. De foto's hebben betrekking op zijn vaderland. Bezoekers krijgen veertig foto's voorgeschoteld. Bak kalbasioglu is voorzitter van de Stichting Etnisch Ondernemerschap. NCVB Woensdag 25 januari is er weer een NCVB-middag voor ouderen in het Hervormd Kerkcentrum te Zierikzee. Een en ander begint om 14.30 uur. Afscheid Na een veertigjarig dienstverband bij de PTT neemt A. J. M. Dekker, be heerder van het rijdend postkantoor Advertentie Voor het reserveren van grote spaarbedragen verlangt u een behoorlijke rente. Maar u wilt uw geld ook gemakkelijk kunnen opnemen.Dat kan met de Rabobank Rendement Rekening. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,-. En zolang uw saldo hier boven blijft ontvangt u Per kwartaal kunt u f 25.000,- vrij opnemen. Ook cofltant. Meer opnemen kan na de opzeg termijn van 3 maanden. Of tegen een geringe retourrente. Informeer bij uw Rabobank naar deze aantrek kelijke spaarvorm. rente. Rente per 16-11 -1988 in Zierikzee, afscheid. Dekker maakt gebruik van de VUT. Tbr gelegenheid hiervan wordt hem zaterdag 11 fe bruari tussen 15.30-17.30 uur een af scheidsreceptie aangeboden in het Voorsorteercentrum aan het Zierik zeese Harirjgvlietplein. BROUWERSHAVEN Apollo Muziekvereniging-Apollo uit Brou wershaven verzorgt zaterdag 21 ja nuari haar jaarlijkse uitvoering in het Brouwse Tonnenmagazijn. De muzikale avond begint met een optre den van de drumband onder leiding van instructeur C. J. Struijk. Vervol gens is het de beurt aan de jeugd (zo wel de jeugdleden die al met de Brassband meespelen als de leerlin gen). De leiding is in handen van C. de Munnik. Hierna is het aan de Brassband om onder leiding van J. Knuist haar beste beentje voor te zet ten. Een en ander wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden. In de pauze is er een verloting en na de pau ze spelen de leden van Apollo de klucht De truc van Tinus. Er is bal na met het uit Oost-Souburg afkomstige De Roulettes. NIEUWERKERK Landbouwwerktuigen De Coöperatieve Vereniging tot Ex ploitatie van Landbouwwerktuigen en machines Nieuwerkerk wa houdt vrijdag 27 januari een algemene le denvergadering in Ons dorpshtfis te Nieuwerkerk. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De Beatrixschool heeft gezien de bijzondere situatie waarin deze verkeert gedurende twee jaar aanspraak kunnen maken op een extra formatieplaats. Voor het schooljaar '89-90 moet deze extra for matieplaats opnieuw worden aange vraagd bij de minister. Dit verzoek komt vrijdag 20 januari tijdens een bestuursvergadering van de Beatrix school aan de orde. Deze vergadering wordt gehouden in het gebouw aan de Grachtweg en begint om 15.00 uur. Nadat het aantal arbeidsplaatsen op de Beatrixschool in 3,5 jaar met een is verminderd heeft de minister van onderwijs en wetenschappen de Beatrixschool tegelijkertijd een ex tra foraiatieplaats toegezegd. Dit op grond van bijzondere omstandighe den waarin deze regionale school voor moeilijk en zeer moeilijk leren de kinderen verkeert. Niet alleen zijn de leerlingen in drie aparte gebou wen gehuisvest maar ook moeten meervoudig gehandicapte kinderen worden opgevangen. Of een school zo'n extra formatie plaats krijgt toegewezen wordt jaar lijks vastgesteld en is afhankelijk van het budget van de minister. Voor de schooljaren '87-88 en '88-89 is zo'n extra formatieplaats vastgesteld. De lopende toewijzing loopt echter in augustus af en derhalve moet op nieuw toestemming aan de minister worden gevraagd. Voorts buigt het bestuur van de Beatrixschool zich over de ontwerp begroting voor dit jaar en wordt te vens een toelichting gegeven over de nieuwe regelgeving in het speciaal onderwijs en dan met name over de opzet van het Proefgebied Zeeland. ZIERIKZEE - Ook objecten van betrekkelijk geringe afmeting kunnen in het stadsbeeld een belangrijke rol spelen. Juist door hun uiteenlopende karakter zijn deze vaak sfeerbepalend. Op die regel maakt het stadsbeeld van Zierikzee geen uit zondering. Enkele recente beelden en „straatmeubilair" van verschillende allure hebben het straatbeeld verlevendigd en vormen hier en daar een pittoresk element in het geheel. Eerste ontmoeting met het Havenpark-anker in Cohjnsplaat. Van links naar rechts: burgemeester Kastelijnar chivaris Keikes en Wim Schot (een van de twee schenkers Er is in de loop der tijden op dit gebied wel het een en ander veran derd. Hetgeen in vroeger eeuwen fraai en /of interessant werd ge vonden is in later tijd soms geruis loos verdwenen. Het Zierikzeese stadhuis, door architectuur en gebruik toonaan gevend binnen de stedelijke sa menleving was niet alleen een uitermate boeiend gebouw op grond van de diverse interieurs maar was ook aan de buitenkant bezienswaardig. En dat niet al leen door vormgeving maar juist door enkele merkwaardige attri buten. Arendskooi Vooral de arendskooi, die aan de buitenkant van de voorgevel aan de Middelstraat (Meelstraat) was bevestigd moet enkele honderden jaren lang menigeen hebben geïm poneerd. De arenden of adelaars die gekooid en wel geen kwaad meer konden doen symboliseer den het alleroudste stadswapen van Zierikzee. Zij werden gevoed met vleesafval dat in de nabijgele gen Vleeshal (onderdeel van het stadhuiscomplex) beschikbaar kwam. Pas in de tweede helft van de achttiende eeuw toen het raadhuis een zeer ingrijpende verbouwing onderging verhuisde de kooi eerst naar de achterkant en verdween op korte termijn. Stenen der wet Waarschijnlijk heeft men bij die gelegenheid ook de aan de voorge vel hangende .stenen der Wet" verwijderd. Zij hadden sinds men senheugenis de herinnering le vend gehouden aan de stedelijke rechtspleging; sommige veroor deelden werden met de zware ste nen om de nek te pronk gezet of moesten er zelfs een straatje mee om lopen... Het oorspronkelijke gebruik was ook vroeger bij velen niet meer bekend; dit was waarschijn lijk de reden dat de stenen als vrijwel waardeloos naar een der stadhuiszolders verhuisden en in het vergeetboek geraakten. Eerst in deze eeuw werden zij bij toeval ontdekt en naar waarde geschat. Zij kregen een plaats in de stede lijke oudheidkamer. Pompen Van geheel andere aard dan de bovenomschreven vanaf de straat zichtbare objecten waren de open bare pompen, die in de nabijheid van stadhuis en elders waren ge plaatst. De sierlijke gietijzeren pomp voor de stadhuisgevel aan de Meelstraat is sinds vele jaren niet meer functioneel maar bleef gelukkig bespaard als schilder achtige herinnering aan de tijd dat (drink)water uiterst schaars kon zijn. Straatmeubilair Onder de noemer „straatmeubi lair" - een algemeen aanvaarde maar ietwat curieuze aanduiding - kan men uiteraard de meest uit eenlopende zaken onderbrengen, die op de openbare weg of straat te zien zijn. Vanzelfsprekend vol doen de met royale hand in park en straat geplaatste banken nog het best aan die omschrijving. Een monumentale bank zoals bj de Oude Haven is een goed voor beeld. Variatie is er in overvloed. Tbl- kens opnieuw worden initiatieven ontplooid om hier en daar afwis seling in het straatbeeld te bren gen. Zo werd in de zeventiger ja ren het kleine pleintje bij de Noordhavenpoort „gestoffeerd" met een zwaar kanon. Dit lood zware object kwam na het overlij den van een plaatselijke antiquair uit diens boedel. Het vervaarlijke object heeft geen directe relatie tot Zierikzee maar doet het bijzon der goed in het historische omge ving. Het aantal kinderen dat door toeristen bij of op het kanon wordt gefotografeerd is niet te schatten... Ook de driearmige monumenta le lantaarn, uit de 19e eeuw, sinds een aantal jaren een fraaie domi nant voor de Cornelia-stichting is uit bovengenoemde boedel af komstig. Deze straatlantaarn be hoorde eertijds tot de stadsver lichting te Zierikzee maar moest wegens modernisering van de ste delijke verlichtingsornamenten het veld ruimen. Als gevolg van de herwaardering voor alles wat antiek èn sfeervol is werd ook de ze monumentale Zierikzeese lan taarn weer in genade aangeno men. In tal van kustplaatsen vormen oude ankers aantrekkelijke blik vangers. Ook in het Havenpark stond er een exemplaar, dat echter in de ogen van de gebroeders Jaap en Wim Schot niet representatief voor Zierikzee kon worden ge noemd. Antiek anker Beide heren, met warme belang stelling voor het historisch aan zien van Zierikzee, konden op een gegeven ogenblik de hand leggen op een uit zee opgevist antiek an ker van respectabele afmetingen. Nadat burgemeester Kastelein zich in Colijnsplaat van het in drukwekkend karakter van het anker had kunnen overtuigen stond niets het transport naar Zie rikzee meer in de weg. Tbt de dag van vandaag vormt dit ongewone geschenk van de gebroeders Schot een waardig maritiem monument, bij uitstek passend in de ambian ce van het oude Zierikzee. Het minder monumentale anker dat op dezelfde plaats een aantal jaren had gestaan verhuisde ver volgens naar de tuin van de burge meesterswoning in de Noordna- venpoort.. WIEBE KEIKES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4