Plannen windmolenpark op werkeiland Roggenplaat Cebeco-Zuidwest wil nieuwe vestiging bij Noordwelle DEURLOO B.V. Recreatiepark gehandicapten Hervormde Vrouwenvereniging in Kerkwerve al 25 jaar Samen Een Diefstal uit auto Ongeval door de gladheid Enthousiaste begroeting rijdend postkantoor Muzikale uitvoering- Witte van Haemstede klBASIHLLOTIS Commissie Westerschouwen komt bijeen Aanrijding bij verkeerslichten Nieuwer kerk ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 januari 1989 Nr. 24476 3 Tegenover de plompe toren bij Burghsluis BURGH-HAAMSTEDE - Het ingenieursbureau E- Connection heeft zijn oog laten vallen op het werkeiland Roggenplaat in de Oosterschelde. Men vindt dit een ge schikte lokatie voor de plaatsing van ongeveer 20 wind turbines. De windmolens zouden kunnen worden ge plaatst in het kader van het Integrale Programma Wind- energie waarmee de rijksoverheid uit energie-politieke overwegingen de plaatsing van windturbines in Neder land wil stimuleren. ZIERIKZEE - In de nacht van 17 op 18 januari werd de auto van J. B. D. O. uit Zierikzee opengebroken. Het voertuig stond geparkeerd bij de Hoofdpoortstraat te Zierikzee. Na dat de dieven zich door middel van braak toegang hadden verschaft tot de auto, namen zij de autoradio ter waarde van bijna 600 gulden en een kostuum ter waarde van 600 gulden mee. Verder werd J. B. D. O. bena deeld door de schade die aan zijn voertuig werd aangericht door de braak. ELKERZEE - Op de Elkerzeeseweg vond woensdagmorgen een ongeval plaats waarbij drie voertuigen wer den beschadigd. Volgens de politie speelde de gladheid van het wegdek door bevriezing een belangrijke rol bij de aanrijdingen. Om ongeveer 7.45 uur reed S. J. uit Scharendijke met zijn auto over de Elkerzeeseweg vanuit de richting Ei kerzee. Door de gladheid kwam de auto in een slipbeweging terecht en daarmee op de weghelft voor het te gemoet komend verkeer. Daar reed een bestelbusje bestuurd door C. J. D. uit Wolphaartsdijk. S. J. ramde het in de flank. Toen deze aanrijding had plaatsgevonden kwam vanuit de rich ting Eikerzee een bromfiets aanrij den die werd bestuurd door R. L. uit Scharendijke. Hij kon niet meer tij dig stoppen om de chaos van de aan-, rijding te ontwijken en botste tegen de auto van S. J. Alle drie de voertui gen waren beschadigd. Er werd nie mand verwond. Vervolg van pagina 1 Friesland en Groningen veel kleine postkantoren worden opgegeven. Dan is het extra bijzonder dat hier een halteplaats is bijgekomen. Op zich is een rijdend postkantoor een hele luxe service van de PTT. Ik weet dat er bij elke handeling geld bijge legd moet worden". Gemeentediensten Met Sirjansland erbij omvat de rou te van het rijdende postkantoor op Schouwen-Duiveland nu acht dorpen. Bij zes ervan komt het postkantoor elke.dag een half uurtje. O uwer kerk heeft nu twee van zijn vijf dagen, in geleverd ten behoeve van de nieuwe halteplaats Sirjansland. Omdat het schema van het rijdende postkantoor al overvol zat was dat de enige moge lijkheid om Sir in de route op te ne men. Volgens Kouwenberg zijn de halteplaatsen in de gemeente Brou wershaven: Zonnemaire, Noordgou- we en Dreischor het drukst bezocht. ,,Dat komt waarschijnlijk omdat we in die dorpen ook gemeentehandelin gen doen. Diensten waarvoor de men sen anders naar het stadhuis moeten zoals het verlengen van het rijbewijs en het aanvragen van een paspoort". Mevrouw Zorge-Berrevoets is al blij met de mogelijkheid om postze gels in haar eigen dorp te kopen. ,,Dat deed ik nu bij het postkantoor in Breda. Daar woont mijn dochter. Die is november jarig en als ik daar dan was kocht ik meteen maar een grote hoeveelheid. Postzegels eten tenslotte geen brood". Mevrouw Zor- ge is een van de oudere bewoners van Sirjansland die niet over eigen ver voer beschikken. ,,We hebben alleen de buurtbus. Dat is heerlijk. En de fiets natuurlijk, maar dat is niks met dit weer. Daarom ben ik heel blij met het rijdende postkantoor". „We zoeken naar lokaties in Zee land. Omdat daar veel windaanbod is. En omdat de PZEM bereid is een goed teruglevertarief te betalen", al dus een woordvoerder van het inge nieursbureau E-Connection. Hij zat op de publieke tribune bij de openba re vergadering van de adviescommis sie ruimtelijke ordening waar het BURGH-HAAMSTEDE - De Koninklijke Muziekvereni ging Witte van Haemstede ver zorgt vrijdag 27 januari haar muziekuitvoering in de Schut- se te Haamstede. Er is een gastoptreden van Interscaldis Pipes and drums. De avond be gint om 20.00 uur. Allereerst is het aan de jeugdgroep Witte van Haem stede onder leiding van me vrouw M. Bliek om een staaltje van haar kunnen te geven. Na een openingswoord door voor zitter P. M. Kuzee is het aan de drumband om onder leiding, van R. de Roo de nummers The Showband Raggedy Ragtime Rags en Quando Quando ten gehore te brengen. De fanfare speelt onder lei ding van dirigent J. Knuist de stukken Hops marching Along - pas - redoublé, Mijn gebed, De Padevoort - ouverture facile, Retraite Fi^ngaise en Les Joy- eusesrCommeres de Bastia - ou verture. Na de pauze met verlo ting is het dè'bëurt aan Inters caldis Pipes,and drums onder leiding van L. Jobse. De drum band bestaat uit Zeeuwse mu zikanten en is geïnspireerd op Schotse traditie. Tenslotte is het weer aan de fanfare, die de volgende wer ken ten gehore zal brengen: Ko ningin Beatrix ,Mars, Moon light Serenade, Yesterday, Russisch Thgeuck - Melodien- folge en Fresena - march. DEN HAAG - De kerncentrales in Borssele en Dodewaard zullen het af val van „opgewekte" bestraalde splijtstof op zijn vroegst in 1993 te rugkrijgen voor opslag. In Dode waard komt het zelfs niet voor 1998 terug. Dit schrijft minister De Korte (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Hij heeft de volksvertegen woordiging een notitie gestuurd over de stand van zaken met de contracten die beide centrales met buitenlandse fabrieken hebben over het voor her gebruik geschikt maken van ge bruikt uranium en plutonium. plan voor het eerst werd gepresen teerd. Roggeplaat De commissieleden waren duide lijk overdonderd door het plan. Tb- meer omdat nog niet eerder was ge- Dat zou de huidige vestiging in Zie rikzee zijn. De nieuwe vestiging die vorig jaar werd gerealiseerd in Sir jansland nadat Cebeco het voormali ge uiensorteerbedrijf van Van Dijk overnam. En een vestiging in Wester- schouwen die nog gerealiseerd moet worden. Tijdens de openbare verga- Vervolg van pagina 1 kend bij een investering van 14 mil joen. ,,Ik heb echter gehoord dat 25 procent van het bedrag te subsidië ren zou zijn. Dat is voor mij wel een randvoorwaarde om er aan te begin nen". Veerhoek wees erop dat ook de strandovergang aan de overzijde van de lokatie aangepast zal moeten wor den als het recreatiepark er komt. En Hendrikse vroeg zich af of het na tuurgebied de Soeten Haert nog beter beschermd kan worden als het druk ker wordt in dat gebied. „Misschien kan door het aanbrengen van wat kleine voorzieningen worden voorko men dat mensen er in kunnen lopen". De commissieleden waren het er ver der over eens dat het plan ook in de gemeenteraad moet worden bespro ken voor men verder gaat met de voorbereidingen ervan. Eigendom Uit de stukken bleek dat de lokatie sproken over de manier waarop het werkeiland Roggenplaat zou kunnen worden ingericht. De Roggenplaat is een eiland in de Oosterschelde die naast de Neeltje Jans ligt en onder deel uitmaakt van de Stormvloedke ring. Het werkeiland behoort tot het grondgebied van de gemeente Wester- schouwen. Commissielid J. van den Berge (RU) was niet gecharmeerd van het windmolenplan. „Als er windmo lens moeten komen, zet ze dan wat verder weg. Niet zo in het zicht van onze gemeente. Maar op de Neeltje Jans bijvoorbeeld". J. W. Geleijnse (CDA) vond het veel te vroeg om al een advies uit te brengen. „Dit Is een eerste aanvraag. Voor we er op kun nen reageren moeten we eerst bepa len wat we als gemeente eigenlijk van plan zijn met de Roggenplaat". dering van de adviescommissie ruim telijke ordening van de gemeente Westerschouwen presenteerden direc teur J. de Boer en bedrijfsleider Schouwen-Duiveland J. van der Wee- Ie het plan dat Cebeco-Zuidwest heeft ontwikkeld betreffende de nieuwe vestiging. waar de Soeten Haert zou komen in 1964 eigendom werd van de Stichting Renesse. Toen al werd het plan geop perd om daar iets voor gehandicapten te realiseren. Een idee dat zich verder heeft ontwikkeld tot het plan dat nu op tafel ligt. Tegenover de betreffen de grond aan de Rampweg ligt een duinovergang die geschikt is voor in validen. Volgens het plan komen in de Soe ten Haert 78 bungalows, 12 luxe blokhutten, 16 eenvoudige blokhut ten en een aantal plaatsen voor cam pers. Afhankelijk van de subsidie die men van diverse organisaties kan krijgen en wanneer men die krijgt, zal het plan in een keer of in diverse fases worden uitgevoerd. Het park zal geschikt zijn voor motorisch en zintuigelijk gehandicapte#. En voor geestelijk gehandicapten die worden begeleid. Commissievoorzitster J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer omschreef het plan als 'een begin'. „Aan het eind van het jaar hopen we meer te weten. Het is een plan dat waarschijnlijk Ook commissielid J. C. Hendrikse (PvdA) bleef om dezelfde reden aan de voorzichtige kant in zijn uitlatin gen. „In principe sta ik er niet afwij zend tegenover. Maar ik kan er nog niet definitief over oordelen omdat het nog niet in de fractie is bespro ken". Voor ir C. W. Veerhoek (VVD) was het plan vooral aanleiding om zich zorgen te maken over de verande ringen aan de skyline die kunnen op treden. „Die windturbines worden beeldbepalende elementen op de Roggenplaat. We moeten nog eerst wel eens drie keer denken over de plaats en de wijze waarop de wind molens zouden worden geplaatst". Niet negatief Volgens de woordvoerder van E- Connection zou het uiterlijk van de windmolen niet negatief op het land schap werken. „Het sluit goed aan op het technische karakter van de Stormvloedkering". Hij vertelde dat uit overleg met de Zeeuwse Milieufe deratie en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland is gebleken dat de windmolens ook geen overlast voor vogels zouden geven. Het gaat om windmolens met een hoogte van 25 a 30 meter. Om de nieu we aansluitingen, die nodig zijn voor de elektriciteitsafvoer, rendabel te maken zouden ongeveer twintig windturbines geplaatst moeten wor den. Er van uitgaande dat deze vestiging ceptraal moet liggen, lanceerde de landbouwcoöperatie het verzoek om het nieuwe gebouw plus weegbrug aan de Kuyerdamseweg nabij Noord- welle te realiseren. Op een perceel van ongeveer een hectare groot dat in een binnenbocht van de weg ligt. Na een uitvoerige toelichting en discussie bleken de leden van de ad viescommissie in principe geen be zwaar te hebben tegen de lokatie en de omgeving waarin deze zou komen. Men stelde hierbij wel een aantal voorwaarden waaraan zou moeten worden voldaan. J. van den Berge (RU) vond dat de ingang van de vesti ging in verband met de verkeersvei ligheid beter wat dichter bij de Stoofweg gerealiseerd zou kunnen een behoorlijke aanlooptijd nodig heeft". Trampoline De leden van de adviescommissie discussieerden ook over een verplaat sing van het trampolinecentrum (nu nog aan de Krayesteinweg) naar de Steenweg voor de ingang van Noord- zeecamping Duinoord. Men was van mening dat dat in principe moet kun nen als er bij de trampoline geen uit breidingen op horecagebied plaats vinden. „Het aantal consumpties dat wordt verstrekt moet minimaal blij ven", aldus J. W. Geleijnse (CDA). J. C. Hendrikse (PvdA) wees erop dat de grootte van de voorziening plano logisch moet worden vastgelegd. „Men mag beslist niet verder uitbrei den anders ontstaat een uitwas". En' ir C. W. Veerhoek (VVD) benadrukte dat eerst de voorschriften moeten worden toegepast zoals die zijn om schreven in het VOP (Verblijfsrecrea- tief Ontwikkelings Plan). „Daarna kunnen we pas een artikel 19 proce dure opstarten". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS-^TEU OH1G-16255 BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie algemene- en bestuurlijke zaken vergadert woens dag 25 januari om 16.00 uur in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. De bijeenkomst is zoals gebruikelijk openbaar toegankelijk. Op de agenda staat de wijziging van de regeling intergemeentelijke sociale dienst, een verzoek voor een bijdrage voor het Rode Kruis en de garantieprijs voor oud papier. worden. J. W. Geleijnse (CDA) $tond wat sceptisch tegenover de plannen van Cebeco-Zuidwest. „Over de Stoofweg gaan in de zomer zo'n 9000 voertuigen per dag. Ik zie het niet zitten als daar vlakbij een vestiging zou komen waar zware vrachtauto's af en aan rijden". Recreatieverkeer „Waar je ook gaat zitten in de ge meente Westerschouwen, je treft overal recreatieverkeer", aldus J. C. Hendrikse (PvdA). Hij liet weten niet zoveel bezwaar te hebben tegen een vestiging aan de Kuyerdamseweg. „Wanneer Cebeco-Zuidwest ervoor zorgt dat er niet door vrachtwagens wordt geparkeerd langs die weg". Ir C. W. Veerhoek (WD) pleitte ervoor het bedrijf wat verder uit de binnen bocht van de Kuyerdamseweg te plannen. De commissieleden kwamen tot de slotsom dat ook de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland nog even ge hoord zou moeten worden over de plannen. „Als we meer gegevens heb ben betreffende de consequenties voor de verkeersveiligheid kunnen we een definitief advies uitbrengen". NIEUWERKERK - L. W. uit Nieu- werkerk werd per ambulance overge bracht naar het Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee nadat hij werd geschept door een auto. Dat gebeurde bij een ongeluk bij de verkeerslich ten waarbij twee auto's waren be trokken. A. van de V. uit Sliedrecht reed om ongeveer 16.30 uur met zijn personen auto over de Rijksweg N-59 vanuit de richting Zierikzee. Terwijl hij weg reed vanaf het stoplicht werd hij aan de achterzijde aangereden door een personenauto bestuurd door H. L. uit Dirksland. Door de klap schoof de auto van A. van de V. naar de rechter zijde van de weg, op het voetpad dat daar naast ligt. Daar stond voetgan ger L. W. uit Nieuwerkerk. Hij werd geschept door de auto en met letsel overgebracht naar het ziekenhuis. De auto's werden respectievelijk aan de voor- en achterzijde beschadigd. Verzamelplaats oogst en opslag meststoffen BURGH-HAAMSTEDE - De landbouwcoöperatie Ce beco-Zuidwest wil een nieuwe vestiging realiseren aan de Kuyerdamseweg nabij Noordwelle. De vestiging is be doeld als verzamelplaats voor oogstprodukten en op slagplaats voor meststoffen. Het plan maakt onderdeel uit van het beleid van Cebeco-Zuidwest om op Schou wen-Duiveland een aantal kleinere innamepunten af te stoten en uiteindelijk nog drie grotere vestigingen over te houden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Laken man Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van "t Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43.50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60, Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. dat vier dames vanaf het begin; dus een kwart eeuw lid zijn van de vrou wenvereniging. Het zijn de 75-jarige M. Kesteloo-Hage, de 74-jarige S. Wessels-Verhagen, de 70-jarige P. J. van den Berg-van der Schelde en de 78-jarige M. W. Fondse-Stoel. On danks de leeftijden van deze oudste leden omschrijft de voorzitster Sa men Een als vrij jonge vereniging. „Ik denk dat de vereniging wel een lange toekomst beschoren is. Want er zitten ook genoeg dames in van veer tig jaar en zelfs een van 23. En ze zijn vrij actief". Feest Het zilveren jubileum wordt door Samen Een op bescheiden wijze ge vierd. „Zondag na de kerkdienst bie den we alle gemeenteleden een kopje koffie aan. En we hebben een etentje met alle leden. Want het onderlinge contact met elkaar is het meest waar devolle van de vereniging. Vooral ook voor de oudere leden". „De leden leven met elkaar mee. En ze zijn vrij actief. Ze willen zich inzet ten om van alles te organiseren met elkaar". Mevrouw Mulder denkt daarbij aan de vele handwerken die de leden maken om te verkopen ten bate van de Hervormde Kerk. En de fruitbakjes die elk jaar met Pasen worden gemaakt voor alle zieken en ouderen uit Kerkwerve. Het was ook de Hervormde Vrouwengroep die in 1964 de oudejaarsavond-oliebollenac tie opstartte die inmiddels een begrip is in de hele regio. WESTER-KOGGENLAND - De re cherche van de Alkmaarse rijkspoli tie onderzoekt een van de merkwaar digste diefstallen van de laatste jaren, zo heeft woordvoerder J. de Vries meegedeeld. Uit een voormali ge veeschuur aan de Dorpsweg in Ou dendijk (gemeente Wester-Koggen- land) blijken vorige week zeven antieke juke-boxen, veertig kauw- gomballen-automaten en materiaal voor neon-reclames te zijn gestolen. De Hervormde Vrouwenvereniging Samen Een telt momenteel 14 dames die in leeftijd variëren van 23 tot 78 jaar. Om de veertien dagen komen ze bijeen in het huis van een van de le den. mevrouw S. Wessels-Verhage die ruim 20 jaar lang presidente was van de afdeling. De bijeenkomsten begin nen met gezang en gebed. En daarna volgt een bijbellezing en overden king. Want de vrouwenvereniging is nog steeds een organisatie 'voor en door' de kerk. „Na dit begin praten we na over de lezing en de overdenking. Soms hou den we een quiz en sommige leden handwerken wat. De middag is altijd zo om". In tegenstelling tot vroeger gebeurt dat handwerken voor de kerk vooral thuis. „Die handwerken verkopen we op de bazar die om de twee jaar wordt georganiseerd door de onderhoudscommissie van de kerk. De laatste keer was de qp- brengst van de handwerken niet min der dan 2000 gulden". De vier jubilarissen op de foto mét corsage. Op 20 januari KERKWERVE - Morgen, vrijdag 20 januari is het pre cies 25 jaar geleden dat domineesvrouw A. Zonneveld van der Kooi in Kerkwerve een afdeling van de landelij ke Hervormde Vrouwenvereniging oprichtte. Na een kwart eeuw is de afdeling nog steeds Samen Een. In de letterlijke betekenis want zo luidt de naam van de afde ling. Maar ook in de figuurlijke betekenis. Zo blijkt uit de woorden van voorzitster M. G. Mulder-Brouwers. Met het 25-jarig bestaan van Samen Een wordt tevens het feit herdacht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3