DE VIER WINDEN streeknieuws Muziekagenda VENTILATIETECHNIEK DEURLOO B.V. Canogeluk Ondernemers kring Schouwen- Duiveland in oprichting Vaarroute Henry Dunant vastgesteld LP-recensies EINDHOVEN - Vrachtwagenprodu cent DAF onderzoekt momenteel of het Russische bedrijf Kamaz de DAF 95 heeft nagemaakt. Een woordvoer der van de Eindhovense onderneming heeft dit maandagavond desgevraagd bevestigd. Of: hoe men uit een muzikaal onge val toch troostrijke gedachten kan putten. Week in week uit tracht ik de op groeiende jeugd in te leiden in de ho gere sferen der musica en dat is, ge liefde lezer, een schone, maar ook zware taak. Vandaar dat ik de uitno diging van een gezelschap volwasse nen, waarvan de leden een niet on aardige hoogte op de maatschappe lijke ladder bereikt hebben, van har te aannam. 'Wilt gij met ons musice ren' luidde de vraag en aangezien het musiceren een regelmatige onderbre king van een verrukkelijk diner zou zijn, was ook ik verrukt. Stoffelijke en geestelijke behoeften weraen al dus op een wonderlijke wijze gecom bineerd. Als muzikale kok had ik vante-vo ren een verfijnd maar toch ook luch tig muzikaal menu bereid bestaande uit enkele licht verteerbare canons die, gelijk de reclame zegt, zo heer lijk weg happen. Welgemoed toog ik aldus vroeg op weg naar een plaats ergens in Neder land, een plaats, die zoals de lezer straks zal beamen, zich in ieder geval niet op Schouwen-Duiveland kan be vinden. Toch we arriveerden bleek het edele gezelschap reeds in een uit stekende stemming. Voorafgaande aan het diner hadden al enige spiri tualiën een goede bestemming ge vonden zodat alles er zonnig uitzag. De eerste canon zou aangeheven worden na de soep. Welgemoed ging ik voor het gezelschap staan in de vaste overtuiging dat het me ook nu weer zou lukken. Maar na enige ogenblikken voelde ik reeds de eer ste tekenen van een dreigende cata strofe. Ik had me volkomen vergist in het niveau van de groep. En dat gold niet eens het muzikale aspect. Maar ik zag ineens het verschijnsel optreden dat men in de ontwikke lingspsychologie 'niveaudifferentia tie' noemt. Onlangs vernam ik dat studenten van de PABO in staat zijn om tijdens een saaie les met propjes te gaan schieten. Zij die kinderen moeten opvoeden gedragen zich in eens zelf als kinderen. Hetzelfde ge schiedde ook nu. Een aantal diner- gangers differentieerde onmiddel lijk van niveau en koos de gedaante van een kleuter. Het laatste werd niet treffender geïllustreerd door een heer die steeds zijn vinger ophief en riep 'Meester mag ik weg. Ik moet zo plassen'. Verder ontstonden taferelen die de kleuterjuffrouws dagelijksmeema- ken. Jongetjes dide mesjes willen ..overschreeuwen, die steeds vlugger gaan zingen en om hun eigen grapjes de grootste lol hebben. Kortom de ca non paste zich aan bij het voorge recht: het werd een soepzooi. De tong smaakte echter prima en na de eerste teleurstelling begon ik zowaar weer vertrouwen te krijgen dat de volgende canon wel zou luk ken en om van welslagen verzekerd te zijn liet ik het ganse gezelschap in koorformatie opstellen. Arm, arm Marzasje. Nu begon ook de tafelwijn te werken en het feest begon weer van voren af aan. On danks de goede wil van de overigen begonnen enkele heren weer te brul len als waren zij leeuwen. Eén begon het Slavenkoor aan te heffen en twee anderen sloegen de armen om el- kaars schouders en hieven het Vader Jakob aan en als ik even wat wilde zeggen waren zij alweer bezig. Koortsachtig overlegde ik welke mo gelijkheden er nu nog waren.... De beste methode was ongetwij feld geweest om een extra fles te la ten aanrukken en voorop te gaan lo pen, roepend: En nu de polonaise! Maar de stem van de calvinistische matigheid in mijn geweten weer hield mij van deze oplossing. Dan was er ook nog de methode-Bach. Van hem is bekend dat hij onwillige koorknapen in de linkeroorlel greep en door middel van een stevige trap tegen hun achterste de gano in liet suizen waarna de conciërge ae resten kon opvegen. Maar zelf wilde ik ook niet exploderen. Ook de methode van mijn geschiedenisleraar van de middelbare school koos ik niet. Toen we hem op het laatste uur van de dag zo gepest hadden sprak hij in woede het kortste dankgebed aller tijden uit: Zegen deze pummels. Amen. Toch koos ik als uiteindelijke oplos sing een profetische. Als het woord niet weer wilde helpen moest dan maar het teken gezien worden. Na amper een minuut bedankte ik allen, nam mijn jas, trok hem aan, schudde het stof van mijn voeten en vertrok, het gezelschap in verbazing achterla tend. Zo gebeurde het dat ik in het zevenendertigste jaar mijner bestaansgeschiedenis voor het eerst de muzikale moed opgaf. Ik besefte dat ik wel orgels kan bespelen maar geen drankorgels. Desondanks beste lezers hoeft u nu niet naar de groenteman te snellen om fruitmanden naar een gedesillu sioneerd musicus te zenden want er is geen verhaal zo droevig of er zijn troostrijke gedachten te putten. Voor het eerst besefte ik hoe componisten als Bach, Telemann en anderen zich gevoeld moeten hebben. Want hoe wel wij nu in stilte en eerbied naar hun muziek luisteren moeten we niet vergeten dat hun muziek soms slechts tafelmuziek bij een diner was, dat tijdens de mooiste fragmen ten het publiek zich vermaakte met wijn, grappen en grollen en de schoonste muziek in tumult verloren ging. Maar het meest werd ik getrof fen door iets wat weer eens be vestigd werd, namelijk dat de hoog te van het niveau van cultuur en beschaving gelukkig niet gelijk op gaat met de hoogte van het inkomen. Dat geeft me een nieuwe inspiratie om terug te gaan naar de gewone jon gens en meisjes in de schoolklas en hen al luisterend, zingend en spelend te leren geen rijk, geen beroemd, geen machtig, maar een echt mens te worden. MARZAS Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 28 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Open Huis van 15.00 - 17.00 uur. Doorlopende concerten. 25 februari: Grote Zaal, Zeeuwse Muziekschool. De vroege twintigste eeuw. Liesbeth Franken en Titia Dijkstra, zang, Ellengard Jense en Carl van Cuyck, piano, Dik de Koning, gitaar (Ars Musica). 14 maart: Concertzaal, Zierikzee. Gustav Rivinius (cello) en Paul Rivinius (piano). 17 maart: Nieuwe Kerk Zierikzee De Kruisiging (The Crucifixion) passie-oratorium. Gere formeerd Kerkkoor Zierikzee. 8 april: Nobelpoort, Zierikzee. Speellieden van Voorne (Ars Musica). Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. ZIERIKZEE - De Ondernemers kring Schouwen-Duiveland i.o. gaat dinsdag 24 januari officieel van start. Om 20.00 uur is in de foyer van restaurant Mondragon te Zierikzee de oprichtingsvergadering. Tijdens de eerste vergadering wordt een bestuur gekozen, dat wordt voorgezeten door drs P. Schot- te. Zijn mede-bestuursleden worden (indien de vergadering hiermee in stemt - red) ing H. G. Freriks, L. Goedbloed, L. C. van der Graaf, mr ir J. Huisman, L. Quant en B. Waayen- berg. De contributie wordt vastge steld op honderd gulden per jaar. Mr J. J. P. M. Asselbergs, burgemeester van Zierikzee, spreekt de aanwezigen toe namens het eilandelijk overleg van burgemeesters en wethouders. BRUINISSE - Het nieuwe vaarsei- zoen van het Rode Kruis hospitaal schip J. Henry Dunant staat weer voor de deur. Het schip met de doel stelling, het voor een week vakantie en vertier verzorgen voor chronisch zieken of gehandicapten, heeft dit jaar ook enkele buitenlandse reizen op het programma zoals Rijnreizen. Dankzij de hulp van een groot aantal vrijwilligers'zijn deze reizen moge lijk. - ;,r i Ook het Zeeuwse land wordt ver schillende keren aangedaan door het majestueuze schip. De eerste reis, vanaf 6 maart, is met gasten van de Kring Zeeland van Wolphaartsdijk via Schoonhoven naar Antwerpen. De derde reis brengt gasten uit Dor drecht naar Zeeland. Op 21 maart meert het schip af in Bruinisse op weg naar Terneuzen. Gasten van de Kring Gelderland brengen op 5 april een nacht door in Brouwershaven op hun tocht naar Vlissingen terwijl een week later Middelburg wordt aange daan. De Kring Noord-Holland brengt op 25 mei een bezoek aan Zie rikzee terwijl een dag er voor Middel- harnis wordt bezocht. De afdeling Rotterdam gooit het helemaal op de Zeeuwse toer. Achter eenvolgens worden Veere, Breskens en Kortgene met een bezoek vereerd. Van 18 tot en met 30 september is het voor de gasten van de Kring Limburg een reisje langs de Rijn. De reis gaat van Roermond via Koningwinter en Boppard naar Rudesheim. Op 18 ok tober wordt Bruinisse voor de tweede keer aangedaan op de reis naar Mid delburg met gasten aan boord uit Amsterdam. De laatste reis die het schip van kapitein Joosten naar onze regionen voert is de reis van de Kring Noord-Brabant vanuit Engelen naar Terneuzen. Op 21 november wordt overnacht in Stellendam terwijl op 22 november het schip in Brouwersha ven ligt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS-TEL. 01110-16255 OOSTERLAND Studievereniging De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land houdt vrijdag 20 januari een le denvergadering in de consistorieka mer van de Gereformeerde kerk in Oosterland. Op de agenda staat on der meer een bestuursverkiezing. Af tredend en herkiesbaar zijn T. van Oostenbfugge, A. H. Goudzwaard en C. W. Flikweert. Spreker is J: Dan- kers uit Waddinxveen, die de huidige politieke toestand in Zuid-Afrika in historisch licht plaatst. De vergade ring begint om 19.30 uur. VLISSINGEN Afscheid De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord Zee land neemt 26 januari afscheid van ir A. J. Maljaars. De huidige adjunct secretaris is benoemd tot directeur van het nieuwe Innovatie Centrum Zeeland. De receptie is in hotel Brit- tannia in Vlissingen en duurt van 17.00 uur tot circa 18.45 uur. TARKA - De elpee-hoes van het album Tarka (InDisc) no digt de persoon, die hem in zijn handen heeft, uit in een vreemde wereld van rook en duisternis. Het geheel wordt een stuk duidelijker als de plaat eenmaal op de draaitafel is beland. Toch zal het album nooit helemaal tot de luiste raar doordringen en dat is nu precies het unieke aan dat in strumentale album Tarka. Een plaat waar mede-oprichter van Genesis, gitarist Anthony Phillips, gedeeltelijk verant woordelijk voor was. De mu ziek van deze indrukwekken de 'klassieke roman', Tarka de Otter, werd geschreven door Harry Williamson. Verder werkte ook de welbekende Mi ke Old field aan het album mee. Maar er was meer voor nodig om dit muzikale festijn tot een werkelijk hoogstaand produkt te maken. Er is duide lijk een groot orkest aan te pas gekomen om deze symfonie passend te maken. In het ver haal liggen angst en vrolijk heid heel dicht bij elkaar en de manier zxqparyp dat gemaakt is, maakt de luisteraar tot één groot oor. De symfonische ro man bevat tussen de regels door een folkloristische sound. Geen oud. volkslied, maar het geheel van liefdes-, dans- en re ligieuze muziek, dat onder een volk'ontstaat en doorgegeven wordt aan de volgende genera tie. Die overdracht lijkt plaats te vinden tijdens de vier mu ziekstukken, waarvan het laatste hoofdtsuk eindigt op de manier, zoals vele boeken doen: eind goed, al goed. De auteurs, Phillips en William son, hebben met dit werk een schouderklopje verdiend. Elke zin in het verhaal houdt de aandacht erbij en als makers tot zo'n prestatie kunnen ko men.... NEW BÉAT SAMPLER - Het woordenboek vertelt dat beat een bepaald soort sterk ritmi sche muziek is. Maar er is toch een wezenlijk verschil tussen de muziek van The Beatles en de New Beat, die vanuit België is komen overwaaien? Het om vattende woord muziek is toonkunst dat waarschijnlijk al in de oertijd werd bedreven. Hoewel voor velen muziek een vorm van kunst is, dat ge maakt wordt met een bas, gi taar, drumstel en een piano, komen de nieuwe vormen van het maken van muziek al de grens overwaaien. Eén van de nieuwe albums waar de New Beat 'tèn toon wordt gespreid' is de verzamel-elpee New Beat Sampler Vol. 1. Daarop is een aantal acts te vinden, zoals Nux Nemo, Nitzerebb, New Egypt, Acts of Madmen en Am nesia. De New Beat is ontstaan in België en daarmee schrijven onze zuiderburen voor het eerst een stukje muziekge schiedenis. Enige tijd geleden zijn DJ's begonnen met het op een lager toerental van synthi- beat platen te draaien. DJ's zijn daarme de belangrijkste schakel geworden in de New Beat-rage. Zij mixen de platen aan en door elkaar. De frag menten (geen hele nummers) volgen elkaar snel op en daar door wordt een massa aan mu zikale noten vervormd tot op dringerige tonen, die soms hoofdpijn" kunnen veroorza ken! Bij deze opkomende tren- ,dy muziek, moet iedereen zich toch weer afvragen wat is nu werkelijk muziek. Muziek werd altijd nog gemaakt door instrumenten die voor klan ken zorgden. De New Beat ivordt gemaakt van platen waar al verschillende soorten instrumenten voor nodig wa ren. Het is dus simpelweg een verkrachtingvan bestaande muziek. New Beat platen ma ken is niet moeilijk, je hebt al leen de nodige synthesizer en computers nodig. Maar je be gint met als basis een bass- drum die voor het ritme zorgt. Dan speel je een kort melodie tje in en hier tussen ga je met effecten werken, zoals korte voice samples. Dit alles gaat in de computer en klaar is Kees. RV Woensdag 18 januari Nederland 1 10.00 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Nikolai, portret van een 15- jarige christelijke jongen uit Rus land. 15.32 uur Hallo Nederland, serie por tretten van Nederlandse kinderen in het buitenland. 16.00 uur De natuur van Noord- Amerika, natuurdocumentaire. 16.25 uur Lassie, Amerikaanse serie. 16.50 uur Kinderkrant, kinderpro gramma. 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Gospelmagazine, muziek programma. 19.45 uur Bunkeren, Sir Geoffry en Smyrna interviewen een bekende Ne derlander. 19.55 uur De Campbells, Canadese se rie. 20.20 uur Overal en nergens, reporta ge over een AIDS-opvanghuis in Los Angeles. 21.00 uur Patty loopt ook de vier daagse... documentaire over ontwik kelingswerk in Kenia. 21.28 uur Samen zingen met Arie Pronk, samenzang in het Ahoy- sportpaleis in Rotterdam. 22.05 uur Zoals Mozes, documentatie- serie. Afl. 8. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 23.10 uur Vrije gevang-enen, serie por tretten van mensen die om hun over tuiging vervolgd worden. 23.15 uur De erfenis van Raisley Cal vert, portret van de stichter van een Engelse hulporganisatie voor gehan dicapten. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 16.10 uur Mijn eerste keer, program ma waarin ervaringen en emoties van kinderen die iets voor het eerst mee maken centraal staan. Vandaag: Speelgoed. 16.35 uur B.O.O.S.! Kinderprogram ma gepresenteerd door Bart de Graaff. 17.00 uur De Fabeltjeskrant. 17.05 uur Buck Rogers, serie. 17.50 uur Countdown: 10 jaar, pop- gramma gepresenteerd door presen tatoren van de afgelopen jaren. 19.25 uur Family Ties, Amerikaanse serie.. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De Spijkerhoek, 13-delige dramaserie. Afl. 3. 21.07 uur Klasgenoten. Koos Postema laat de lagere schoolherinneringen van Hans van B reukelen weer even tot leven komen. 21.50 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.35 uur China Beach, Amerikaanse serie. 23.25 uur Maya, gevarieerd show- progi'amma. 00.11 uur Journaal. Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Maar niet heus. Afl. 2. 09.30 uur Leven in de Gouden Eeuw. Les 2. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Hollandse Nieuwe: Jonge ondernemers. Herh. 18.30 uur De jaren dertig. Les 7. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 19.46 uur Midlotto. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Avondvoorstelling: Pinter cyclus. Afl. Bedrog. 22.10 uur 100 Meesterwerken. Afl. 3. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Studio Sport. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 657, herh. 15.25 uur Soepel werken, 3-delige se rie, deel 1. Herh. 15.55 uur Juke Box 16.00 uur Candy, Candy, tekenfilmse rie. Afl. 10. 16.20 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 16.45 uur Anne van het groene huis, vervolg in vier delen op de eerder uit gezonden gelijknamige Canadese se rie. Afl. 2. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 263, herh. 18.05 uur Plons. Kinderserie. Afl.: Plons en de Blubbergum. 18.10 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 21. 18.35 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor jongeren. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio Omroep. 19.25 uur Mededelingen, program ma-overzicht en paardenkoersen. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, Duitse politieserie. Aansl. Nationale loterij-uitslagen. 21.00 uur I.Q. kwis met denk- en weet- v ragen. 21.30 uur Eiland, kunstmagazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws 22.45 uur So what...? fragmenten uit Jazz Middelheim 1987. 23.20 uur Coda: „Gedicht", van Karei van de Woestijne. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 658. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Sportavond met o.a. Euro pees kampioenschap kunstschaatsen te Birmingham (vrije oefening voor paren). 22.45 uur Mobiele mensen - auto, au tomagazine. Donderdag 19 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Neighbours, Australische serie. 16.25 uur'Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. Herh. 16.50 uur T V-Werk journaal, magazi ne. 17.15 uur Agent Pooch, tekenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. VARA's kindermenu^ 18.00 uur Ovide en zijn vriendjes, te kenfilmserie. 18.13 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.26 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.39 uur Boes, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal'. 19.18 uur De baas in huis? Ameri kaanse comedyserie. 19.51 uur Natuurmoment. 19.56 uur Lingo, spelprogramma. 20.20 uur Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. 20.45 uur Een klas apart (Head of the class), Amerikaanse comedyserie. Afl. 1. 21.10 uur Sonja op donderdag, talk show. 21.58 uur Golden Girls, comedyserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Konsumentenbus, consu mentenrubriek. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.15 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.35 uur Dead end, Amerikaanse speelfilm. 18.05 uur Examenvoorstelling, por tret van vier studenten die een thea teropleiding volgen en op het punt staan af te studeren. 18.30 uur David, de kabouter, teken filmserie. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Nightcourt, Amerikaanse comedyserie. 20.55 uur De wandelaar, misdaadse rie. 22.00 uur De hoogste versnelling, auto-magazine. 22.25 uur AVRO Op het Binnenhof, actualiteitenmagazine. 22.55 uur L.A. Law, Amerikaanse se rie. 23.40 uur Ontdek je plekje, vandaag: Bergen op Zoom, herh. 23.56 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.30 uur Fermaak yn Fryslan. Herh. 17.30 uur Journaal 17,45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur Spreidstand, tweeluik over problemen bij de ontwikkeling en emancipatie van Moslimmeisjes. Deel 1. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus De Jaren dertig. 18.45 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus De planeten. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Kwartslag: De zorgeloze sa menleving, discussieprogramma. 21.15 uur Meneer Vandalen wacht op antwoord. Afl. 1. 21.40 uur Uit de kunst, kunstrubriek. 22.10 uur Perestrojka. Spreker: Jan Vis. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag. 22.55 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie, Afl. 658. Herh. 15.25 uur Horizon. Herh. 15.50 uur De drie wijzen, herh. 16.40 uur Iemandsland. Herh. 17.30 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 17.55 uur Nieuws. 18,00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 264, herh. 18.05 uur Plons, Plons en meneer winter. Herh. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Juke Box 19.05 uur Uitzending door derden, programma van het ACV-Informatief 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Felice, quiz waarin twee duo's spelen op vierentwintig televi sieschermen. 20.40 uur Panorama. 21,30 uur Medisch Centrum West, 13- delige Nederlandse serie over het wel en wee van artsen en verpleegkundi gen in het ziekenhuis Medisch Cen trum West. Afl. 7. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Trommels uit Azië, 3-delige Brits-Deense documentaire serie over het religieus bewustzijn in Mongolië en Tibet. Deel 3. 23.40 uur Coda: „Stricktly Personal Blue" van Eric Neels. Gitaarduo Eric Neels en Gilbert Isbin. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 659. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Ivan de Verschrikkelijke, Russische speelfilm uit 1946/1958. 21.25 uur Europees Kampioenschap Kunstschaatsen te Birmingham. 22.45 uur Sprechen Sie Deutsch? Afl. 12. 40 Rob is in 't voorjaar als ingenieur naar Amerika vertrokken; na een paar opgewonden brieven zwijgt hij als 't graf. Thea is enkele jaren onder wijzeres; haar werk bevredigt haar niet, want ze kan 't niet zo doen als ze zou willen. En zijn ouders komen kla gen, dat hun kinderen niet leerden bij juffrouw Hissink; met in 't oog lopen de, totaal overbodige tact heeft de bo venmeester haar dit doen weten en gezegd, dat ze zich voortaan alleen en uitsluitend te houden had aan de me thode en de gang van zaken die nu al jaren voldeden zijn school. Daarna hebben, op de lange weg naar huis, opgeschoten boerenjongens het haar lastig gemaakt met liederlijke taal en beledigende scheldwoorden, zodat ze schreiend van ellende, met schroei ende wonden, thuiskwam en vader Hissink zich genoodzaakt voelde zijn Thca te halen en te brengen; vier rit ten per dag. Heel gedeprimeerd begint dan de zomervakantie. Thea wil de studie weer opnemen; ze denkt aan Duits. Van 't Heersholt heeft ze reeds jaren lang Duitse romans en gedichtenbun dels gelezen. Vooral de laatste, met hun wonderbare woordmuziek, heb ben 't haargedaan. Maar een openba ring is voor haar geweest „Die Heili ge und ihr Narr", roman en dichtsel tegelijk, met aan het slot het forse ko raal: Jerusalem, du hochgeboute Stadt. Wollt' Gott, ich war' in dir Door M. A. M. RENES-BOLDINGH Mein sehnend herz so grosz Verlangen hat Verlangen, verlangen Hemelhoog, steigerend verlangen is ook in Thea's hart. Met pianospel kan ze het niet bevredigen, met pasteltekenen evenmin. Ze werpt zich in andere boeken en keert terug tot de Heilige. Maar het verlangen klopt des te luider aan en in haar hart, het is het leven zelf, dat bonst tegen haar gesloten deur, het leven van ieder jong, gezond mensenkind. „Ze moet er eens helemaal uit", zeg gen vader en moeder. „Ze moet eens in een heel andere omgeving", zeggen oom en tante van 't Heersholt. „Ze moet tussen jonge mensen een jeugdreis een zo merkamp cr zijn zoveel mogelijk heden". „Nee", zegt Thea. En ook dit heeft zo moeten zijn, dit neen-zeggen. Er wordt gebeld, op een avond tus sen licht en donker. Bellen aan de voordeur van 't boswachtorshuis geeft een vreemde, onrustig makende gewaarwording. Bijna 't gevoel van verraad, van een vijand. Ieder, die als vriend dit verlaten oord bezoekt, ver voegt zich immers bij de achterdeur, treedt binnen, klopt op goed geluk aan de een of andere deur, waarachter hij leven vermoedt. In de meeste ge vallen weerklinkt dan ook de uitno diging om verder te komen. Meneer en mevrouw, zelfs verre familie, die nu en dan op 't Heersholt logeert, doen 't evenzo. Bij Jacob en Hanna loop je binnen zonder plichtplegin gen. Maar bellen! Zelfs de dominee belt niet, de doodenkele keer, dat hij 't Heersholt bezoekt. Daarbij komt nog, dat je in de zitkamer niet kunt zien wie de voordeur nadert. Met grote stappen, vanwege de warmte het jagersjasje loshangend over 't biauwgestreepte hemd, en op zijn sokken, meet Hissink de lange gang met de donkerblauwe plavui zen, die, wat vochtigheid betreft pre- - cies met het bos op en neer gaan. Hij moet zelfs de voordeur van slot en grendel doen; 't gaat stroef, want na de schoonmaak, eind maart, is de deur niet meer open geweest. Hij moppert in zijn reeds grijzende baard, en opeens lukt 't. En dan staat hij verbaasd tegenover een jonge ke rel, een hoofd groter dan hijzelf, met dichte, roodblonde kuif en roodver brande kop, waarin forse lijnen reeds voor het leven zijn vastgelegd. De blauwe ogen in dat verbrande gezicht zien minstens even verbaasd neer op de bosbaas in zijn grijsgroene uniform, de zware ringbaard en 't kromme pijpje. „Ik ben hier toch niet midden in 't sprookjesboek gestapt?" informeert de jonge vent. Hij spreekt Hollands, een vreemde taal voor de Achterhoe kers, wie het Duits beter ligt dan de luide, rauwe taal van het verre, onbe kende westen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4