Willibrordusschool wil beveiligingsinstallatie streeknieuws Particulier huis aan Brouwse haven wordt vast toiletgebouw Stadswal Brouwershaven wordt wat uitgebreid ULV's ULV-tegen- standers starten actie tegen verlenging vergunning Gemeente Westerschouwen gaat zuivere koffie schenken Dieren bescherming start met nieuwe werkgroep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERTKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 januari 1989 Nr. 24475 3 Er zijn geen zwaarwegende argu menten om de Ultra Lichte Vlieg tuigjes in Brouwershaven te weren. Tegenstand is in een democratie ge rechtvaardigd, maar het kan niet zo zijn dat omwille van die tegenstand zaken anders worden voorgespiegeld dan ze werkelijk zijn. Er wordt wei eens de indruk gewekt, dat de ULV- vliegers een monsterachtig lawaai produceren, dat ieder sprankje leven in de directe omgeving in de kiem smoort. In de praktijk valt dat alles mee. Een opgevoerde brommer met daarop een iets te enthousiast rijden de jongen produceert minstens zo veel lawaai en is door zijn onver wachte opkomst zo niet schadelijker voor de omgeving dan de ULV's. Dat is iets wat de tegenstanders moeten gaan inzien. Te vaak nog wordt eerst tegenstand gevoerd en vervolgens pas bekeken of iets wel of niet scha delijk is voor het milieu. Maar te vaak nog wordt de natuur onder schat. De natuur heeft meer aanpas singsvermogen dan door sommigen gedacht wordt. Natuurlijk is dat geen vrijbrief voor de recreërende mens, maar het vraagt wel om een betere benadering van de 'proble men'. De schade van ULV's ten aan zien van het milieu is zeer twijfel achtig en ze mogen wat dat betreft best de lucht in. Wel is er terecht be zwaar gemaakt tegen de gevolgde procedure. De overheid geeft een tij delijke vergunning af aan de ULV- club en sluit procedureel niet uit, dat na een proefperiode van een jaar een einde komt aan de sport op Schou- wen-Duiveland. Tegenstanders stel len terecht, dat een objectieve beoor deling van een jaar ULV-vliegen bemoeilijkt wordt door de door de club gedane investeringen. En het is inderdaad niet te verkopen om de vliegers na een jaar hun koffers te la ten pakken. AvdW BROUWERSHAVEN Ge zocht: medestanders. Dat staat sboven een schrijven dat huis- aan-huis in Brouwershaven is verspreid door twee mensen die stellen dat de Ultra Lichte Vliegtuigen (ULV's) niet-ac- ceptabele overlast veroorza ken. Zij zijn op zoek naar men sen die hun handtekeningen willen zetten tegen verlenging van de tijdelijke vergunning voor het ULV-vliegveld aan de Zuidernieuwlandweg. Het vliegveld daar is de thuisbasis voor de ULV's. Zij hebben tot 23 maart 1989 ver gunning voor gebruik van het perceel grond als vliegveld. Na deze datum gaat het gemeente bestuur de opgedane ervarin gen evalueren en moet er een beslissing vallen over het voortbestaan van het vlieg veld. Privacy De ondertekenaars van de brief, N. van de Luitgaren- Thorsen en C. J. Visser, stellen dat de activiteiten van de ULV's hen schaden in hun pri vacy. Zij stellen dat het sinds de komst van de ULV's niet goed meer mogelijk is om op zomerse dagen in de tuin van de rust te genieten. Immers, steeds is er op de achtergrond het doordringende geluid dat de rondvliegende ULV's produ- De briefschrijvers spreken als hun verwachting uit dat als het gemeentebestuur beslist dat het ULV-vliegveld mag blijven het aantal ULV's zeker zal toenemen. ,,Dat betekent dat mensen van elders op elk tijdstip en dag naar Brouwershaven kun nen komen om hun, voor ons overlast bezorgende, sport uit te oefenen", aldus de brief schrijvers. Zij stellen dat gede puteerde staten van Zeeland en de regionale inspectie voor de volksgezondheid hun opinie delen dat vermeerdering van geluid door 'storend geronk' vanuit de ruimte niet gewenst Handtekeningen Van de Luitharen-Thorsen en Visser roepen in hun rondzend brief de tegenstanders van ver lenging van de vergunning voor het ULV-vliegveld op hun stem te laten horen en een handtekening te zetten tegen de ULV's. ..Nu kunnen wij als direct betrokkenen, misschien door protest de mening van de politici beïnvloeden. Als alles straks vastligt is het hiervoor te laat". Totale kosten bijna 200.000 gulden BROUWERSHAVEN - Het plan om de particuliere wo ning Haven Zuidzijde 17 te Brouwershaven aan te kopen en te verbouwen tot toilet/douchegebouw ten behoeve van de (watersport)toeristen heeft vastere vorm aange nomen. Tijdens de openbare vergadering van de advies commissie voor de recreatie en openbare werken in het Brouwse stadhuis bleken alle commissieleden dit voor stel van het Brouwse college van b en w te zien zitten. Onder andere omdat de totale kos ten voor het plan, bijna 200.000 gul den, kunnen worden betaald uit de onderhoudsreserve jachthaven. Een pot die wordt gevormd uit de op brengst van de Brouwse jachthaven zelf. ,,Zo betaalt de recreant zijn ei gen voorzieningen", aldus commissie voorzitter wethouder Ph. J. van Ast (WD). Mobiele toiletwagen De jachthaven van Brouwershaven telt op dit moment drie vaste toi; let/douchegebouwen ten behoeve van de watersporttoeristen die afmeren in de smalstad. Aan de zuidzijde van de Oude Haven wordt al enkele jaren in de zomermaanden een mobiele toi letwagen geplaatst voor de passanten die in dit gedeelte van de haven afme- ,,Een toilet wagen moet een tijdelij ke zaak zijn", aldus Van Ast. En dat waren de commissieleden met hem eens. Maar ze waren ook eendrachtig van mening dat de kosten voor deze nieuwe voorziening niet mis zijn. ,,Ik sta er van versteld dat de verbou wing evenveel moet kosten als de aankoop van het huis", aldus M. C. J. Mol (VVD). De aankoopsom van het huis is 95.880 gulden en de verbou wing die daarna moet plaatsvinden is begroot op 95.500 gulden. De totale kosten komen dan op bijna 2 ton. Voor dat geld worden vier toiletten, twee douches, een tiental wasbakken en een stortplaats voor chemische toi letten gemaakt. In de overblijvende ruimte van het huis zou een wasseret te kunnen komen, die niet door de ge meente maar door een particulier ge rund zou moeten worden. En de zolder van de woning zou kunnen die nen als berging voor de haven meester. Gehandicapten R. J. van der Wekken (CDA) be treurde het dat bij de inrichting van het toiletgebouw geen rekening is ge houden met de toegankelijkheid voor gehandicapten. ,,We hebben bekeken of die mogelijkheid er was. Maar dat was helaas niet het geval omdat het een lang en smal pand is. Daarin is niet de manoeuvreerruimte te maken die nodig is voor invaliden", aldus Van Ast. P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) vond dat van de gelegenheid gebruik gemaakt zou moeten worden om de voorgevel van het huis beter aan te passen aan het fraaie stadsbeeld langs de Oude Haven. Van Ast zegde toe dat in het college van b en w be sproken zal worden of het mogelijk is het huidige grote raam te vervan gen door twee kleinere. De hoge kos ten van het nieuwe toiletgebouw worden onder andere veroorzaakt omdat men materialen wil gebrui ken die 'niet vandalismegevoelig zijn'. Ook de omwonenden krijgen bij het verloop van de verdere proce dure inspraak. Want de definitieve beslissing wordt pas genomen wan neer het plan in de gemeenteraad wordt behandeld. De adviescommissie was ook una niem in haar advies om het riole ringstelsel in de kernen Zonnemaire en Noordgouwe aan te passen. Het gaat om werkzaamheden aan Groene- weg en Heereweg te Noordgouwe en de Zuidweg te Zonnemaire. Volgens het in 1982 opgestelde rioleringsplan voor de bebouwde kernen van de ge meente Brouwershaven zou eerst Dreischor aan de beurt zijn. Waterschap Maar in overleg met het Waterschap Schouwen-Duiveland kwam men tot de conclusie dat de aanpassing in Noordgouwe en Zonnemaire directer nodig is. Mede door regelmatige klachten over vervuiling van sloten, met name de oostelijke bermsloot aan de Zuidweg te Zonnemaire. ,,Ik weet hoe hard het nodig is", aldus R. J. van der Wekken (CDA) die ook in het betreffende gebied in Zonnemaire woont. Hij sprak er zijn spijt over uit dat de gemeente de aanpassingen niet eerder heeft aangepakt. „Toen het nog mogelijk was hiervoor subsidie van het rijk te krijgen". Uit een toe lichting van hoofd dienst gemeente werken ing J. Beek bleek dat in het kader van de zogeheten Verfijnings regeling een klein bedrag subsidie mogelijk is per woning die wordt aangesloten op de riolering. Het grootste deel van de kosten zal worden betaald uit de reserve aan passing rioleringsstelsel. Een in de loop der jaren gevormde pot waarin nu bijna 600.000 gulden zit. „En we kunnen ook geld putten uit het fonds Stads- en dorpsvernieuwing", aldus Van Ast. Tijdens de commissieverga dering werd nog niet duidelijk hoe veel de aanpassingen gaan kosten. Dat zal worden berekend door een raadgevend ingenieursbureau. De commissie adviseerde unaniem om voor de kosten van deze werkzaamhe den 45.500 gulden beschikbaar te stel len. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering in het Westerschouwse ge meentehuis wordt bij wijze van expe riment zogenaamde 'zuivere' koffie geschonken. Hiermee onderneemt de gemeente een poging een bijdrage te leveren aan de problematiek in de koffielanden. Ir C. W. Veerhoek kaartte de moge lijkheid voor de tweede keer aan, na dat het college eerder te kennen had gegeven geen voornemens in deze richting te hebben. Maar na het plei dooi van Veerhoek liet de louter thee drinkende wethouder dr H. J. van Zuylen weten het experiment aan te willen gaan: Dit kost de gemeente op jaarbasis enkele honderden guldens. De Max Havelaar koffie van de We reldwinkel is namelijk iets duurder. ZIERIKZEE Eenzaamheid Donderdag 19 januari wordt in de zaal van de Christelijke Gerefor meerde kerk in Zierikzee de eerste van een reeks van drie open-avonden rond het thema eenzaamheid gehou den. Deze avond die om 19.30 uur be gint, wordt georganiseerd door de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening Noord-Zeeland die hiermee bij een breed publiek meer bekendheid wil krijgen voor haar werk. Tijdens deze eerste avond spreekt dr T. G. van Tilburg, gedragswetenschapper aan de Vrije Universiteit van Amsterdam over het thema Alleen temidden van vele anderen. Van Tilburg promo veerde onlangs op een proefschrift over verkregen en gewenste onder steuning in het licht van eenzaam heidservaringen. De twee andere open avonden worden achtereenvol gens 16 februari en 30 maart in de zaal van de Christelijke Gerefor meerde kerk gehouden. Ook deze avonden beginnen om 19.30 uur. svoz De Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duiveland ver gadert woensdag 25 januari om 10.00 uur in het UVV-onderkomen te Zie rikzee. De leden spreken onder meer BROUWERSHAVEN - De stadswal van Brouwers haven wordt een stukje uitgebreid. Er bestaan plan nen om de stadswal langs het oude sportveld, langs de afrastering van het hertenkamp, op te hogen. Zo dat de wal achter het hertenkamp aansluit op de Ha- vendijk die parallel loopt aan de andere zijde van het hertenkamp. De (hoge) trap waarmee men nu op het oude sportveld komt zou daarmee worden terug gebracht tot enkele treden. Dat bleek tijdens de openbare vergadering van de adviescom- missie voor de recreatie en open bare werken in het Brouv/se- stad- Tiujs. Uit een toelichting ,van ge- meente-ambtènaar W. van 'der'1 Stelt bleek dat de stadswal vroe- ger ook zo heeft gelopen. „Maar waarschijnlijk is een heleboel grond van de wal op die plaats verdwenen in de gracht. Die liep in vroeger jaren door tot de plaats waar nu het oude sportveld is". Sloten De contouren van de vroegere gracht worden eveneens terugge bracht via de aanleg van twee slo ten om het oude sportveld heen. „Die sloten hebben we tevens no dig om grond te verkrijgen voor het 'nieuwe' stuk wal. Wat vroegër in de gracht is verdwenen halen we nu terug". De nieuwe plannen maken onderdeel uit van het bestek groenvoorziening. Een plan waartoe de gemeente raad van Brouwershaven enkele maanden geleden besloot omdat ruim negentig procent van al het gemeentelijk groen bleek te zijn aangetast door iepeziekte of bac- terievuur. Het is daarom nodig dat al .het groéh woVdt wegge haald en weer opnieuw aangfep- land. Een operatie waarbij tévens de stadswallen een renovatie beurt krijgen. Men begint met de Noord- en Zuidwal en het Slinger- bos. Uit-de toelichting van Van der Stelt en hoofd dienst gemeente werken ing J. Beek bleek dat men haast heeft met de uitvoering van de plannen. „Om voor subsidie van Staats bosbeheer in aanmerking te ko men moeten we in het voorjaar van 1989 kunnen beginnen met de nieuwe aanplant". Het is daarom de bedoeling dat de kredietaan vrage voor de eerste twee fases van het groenvoorzieningsplan al in februari aan de orde komen in de gemeenteraad. De verwachting is dat het totale plan voor een nieuwe groenvoorziening en de re novatie van de stadswallen onge veer driekwart miljoen gulden zal kosten. over het vrijwilligersbeleid van de Corneliastichting en de samenwer king tussen vrijwilligers en professi onele instellingen. Amnesty De maandelijks door de Amnesty International groep georganiseerde schrijf avonden zijn deze keer op 23 januari in de Prinses Julianaschool te Zierikzee, in de Gereformeerde kerk aan het Brouwse Bostonplein en in de recreatiezaal van de Gerefor meerde kerk in Haamstede. Dinsdag 24 januari zijn er schrijfb ij een komsten in de zaaltjes van de Gere formeerde kerken in Scharendijke en Nieuwerkerk en in de consistorie van de Hervormde kerk in Oosterland. Woensdag 25 januari is" er gelegen heid om te schrijven in de openbare bibliotheek in Bruinisse en tenslotte is er maandag 30 januari nog een bij eenkomst bij de familie Van der Lin de aan de Baalpapenweg 2 te Ouwer- kerk. Er zijn voorbeeldbrieven aanwezig in de juiste taal. Overal kan men terecht tussen 19.00-21.00 uur, be halve in Oosterland waar het kan tus sen 20.00-21.00 uur. Evenementen In een kort bericht, dat vorige week donderdag werd geplaatst, is abusie velijk de schijn gewekt dat de Stich ting Promotie Zierikzee diverse eve nementen voor het zomerseizoen op poten heeft gezet. Dat is onjuist. De stichting verkeert nog in een planfa se. Het bericht omvatte een chronolo gische opsomming van activiteiten, zoals die door verschillende organisa ties gepland zijn. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs in Zierikzee heeft de gemeente gevraagd om de Willibrordusschool te voorzien van een beveiliging sinstallatie. Dit verzoek wordt maandag 23 januari be sproken tijdens de eerste raadsvergadering van het nieu we jaar. Deze vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. DEURNE - Minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) vindt dat er meer aandacht moet komen voor de immateriële aspecten van de Euro pese eenwording. De minister zei dit in Déurne op een bijeenkomst van het CDJA. Aanleiding voor het bestuur om het aanbrengen van een beveiligingsin stallatie te bepleiten vormt de bro chure van staatssecretaris Ginjaar- Maas waarin wordt medegedeeld dat de rijksvergoeding voor de verzeke ringspremie met ingang van augus tus '88 gebaseerd wordt op de catego rie bewaakt. De staatssecretaris heeft in diezelf de circulaire een dringend beroep ge daan op gemeente- en schoolbesturen om schoolgebouwen 7.0 spoedig moge lijk te voorzien van beveiligingsmaa tregelen. Via het eisenpakket voor „overige andere voorzieningen" stelt dc staatssecretaris een bepaald be drag ter beschikking aan de gemeen ten. Dit bedrag is vastgesteld op tweeduizend gulden per school ver meerderd met 1,50 per mJ bruto vloeroppervlakte. Hoe de raad daar tegenover staat blijkt maandag avond. Kunstzinnige vorming Een andere zaak waarover de raadsleden zich uit moeten spreken betreft het verzoek van de plaatselij ke werkgroep voor kunstzinnige vor ming voor het basisonderwijs en het (voortgezet) speciaal onderwijs tot een aanvullende bijdrage van onge veer drieduizend gulden in de kosten van de schoolvoorstellingen. BURGH-HAAMSTEDE Lezing Vrijdag 20 januari houdt Pierre Ma- rechal van de Stichting Mondiaal Al ternatief op uitnodiging van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen een lezing over de economische en ecolo gische betekenis van vogels. In het midden van de vorige eeuw ontwik kelde zich een economische ornitho logie. De mens wilde precies de waar de van een vogel weten. Dit leidde tot het ontstaan van een 'zwarte lijst' van schadelijke vogels. Tegenwoordig zijn er andere zienswijzen met be trekking tot vogels. Economisch nut wordt tegenwoordig niet alleen ge zien in geld, maar ook betekent wel vaart veel meer. Vogels nemen daarin een speciale positie in. Wanneer wij natuurfuncties verstoren dan laten we de welvaart en dus ook de econo mie afnemen. De lezing wordt gehou den in de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede en begint om 19.45 Expositie De in Hoedekenskerke woonachti ge Kees van Burg (32) exposeert van 21 januari tot en met 11 februari in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. Van Burg volgde een opleiding aan de vrije academie voor romantische en realistische schilderkunst in Veldho ven. Zijn streven is om een bepaalde sfeer in zijn schilderijen te creëren. RENESSE Cursus werkhondenvereniging De Werkhondenvereniging Schou wen-Duiveland houdt dinsdag 24 ja nuari een contactavond voor iedereen die met zijn of haar hond de cursus gedrag en gehoorzaamheid wil vol gen. De contactavond wordt gehou den in de kantine van de werkhonden vereniging aan de Hoge Zoom, tegen: over tuincentrum Van der Sluys en begint om 19.30 uur. De cursus is be doeld voor alle grote honden: van bouvier, herder, boxer tot Dober- mann, Rotweiler en Berner Senner. De hond moet minimaal zeven maan den oud zijn. Op de contactavond wordt nadere informatie gegeven over de cursus en is er volop gelegen heid om vragen te stellen. Ook men sen die problemen hebben met hun hond zijn van harte welkom. De nieu we cursus begint op dinsdag 31 janua ri. Training iedere dinsdag- en vrij dagavond. NOORDWELLE Landschap De Stichting het Zeeuws Land schap vertoont vrijdag 3 februari een diaserie in het dorpshuis van Noord- welle. De informatieve bijeenkomst begint om 20.00 uur. Het onderwerp is Flora en fauna in het Zeeuwse landschap. De stichting stelt zich ten doel het behoud en de zorg voor land schappelijk, natuur-wetenschappelij- ke en cultuur-historisch belangrijke terreinen in Zeeland. Zij heeft in de loop van haar 52-jarig bestaan al heel wat terreinen en landgoederen onder haar hoede kunnen nemen. De Dorps gemeenschap Noordwelle wil de or ganisatie de gelegenheid geven haar werk aan een breed publiek te tonen. ZONNEMAIRE Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe en omstreken, houdt maandag 30 ja nuari haar jaarvergadering in het dorpshuis van Zonnemaire. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte is er een le zing door de in Zierikzee woonachti ge L. Meerman. Hij vertelt over zijn expeditie met de Plancius naar de Noordpool. BRUINISSE Tros Popformule Zaterdag 21 januari komt Tros Pop formule naar jeugdsoos de Pul in Bruinisse. Een en ander begint om 19.30 uur en dj Peter Teekamp (onder meer bekend van Gouden uren en de Top 100) verleent zijn medewerking. Bomen Op het plein voor het gemeentehuis van Bruinisse worden vrijdag 20 ja nuari enkele boompjes geplant, die de PZC de gemeente heeft geschon ken. Zij deed dit ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe PZC-complex in Vlissingen. Alle Zeeuwse gemeenten hebben deze boompjes gekregen. Namens de PZC- directie worden de boompjes geplant door mevrouw M. Scherphuis, die hierin wordt bijgestaan door burge meester T. C. Hekman. De officiële handeling is omstreeks 09.30 uur. Vervolg van pagina 1 toch minimaal zo'n tien mensen moet hebben om met de werkgroep goed uit de'voeten te kunnen. Hoeveel tijd het kost? Dat zou ik niet zo exact kun nen zeggen, maar ik weet wel dat het vooral in de zomermaanden behoor lijk druk is". Zoals al gemeld is het hoofddoel van de werkgroep om financiën bij een te garen voor het dierenasiel. Verder staan werkgroep en dieren asiel los van elkaar. „Maar als het even kan willen wij als werkgroep bijvoorbeeld wel een standje beman nen als het dierenasiel open huis houdt". Binnenkort gaat de werkgroep rond de tafel zitten met het bestuur van het dierenasiel om een aantal za ken door te spreken. Wat daar precies uit gaat komen kan Arends niet in schatten. Wat voor haar wel als een paal boven water staat is dat het die renasiel geen luxe is maar pure nood zaak en dus in stand gehouden moet worden. Ook al kost dat een hoop geld. Uitgaande van één schoolvoorstel ling per leerling in het lopende schooljaar schat de plaatselijke werkgroep het totale kostenplaatje op 11.450,-. Op grond van de rijks uitkering, en de bijdrage van de pro vincie Zeeland a 1500,- heeft de werkgroep het tekort becijferd op 2935,- Voor dit dreigende tekort vraagt deze werkgroep nu een bijdrage aan de gemeente. Indien die extra aanvul ling niet wordt gegeven komen de voorstellingen voor de onderbouw van de scholen (de groepen 1 tot en met 3) te vervallen. De commissie on derwijs die eind november over deze kwestie werd geraadpleegd was in meerderheid van mening dat het vol gens de Londo-normen bepaalde bud get gehandhaafd dient te blijven. Al leen de PvdA was bij monde van mevrouw C. Klippel-Huurling van mening dat de gemeente het verzoek van de plaatselijke werkgroep moet honoreren. Ook binnen het college is een meerderheid (alleen wethouder J. Groen is voor deze aanvulling van het budget) voor het afwijzen van dit ver zoek. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3