Idee stimuleringspremie slaat aan bij commissie Big S bestaat twintig jaar Wederom kritiek vanuit raad op voorlichting door college WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEÜRLOO B.V. I 2 Losgeld gevraagd voor Vanden Boeynants Nieuwe directeur de Stove Open huis in Big S BRUSSEL - De Belgische politie is in het bezit van een brief waarin om een losgeld wordt gevraagd voor de ontvoerde politicus Paul Vanden Boeynants. Dat heeft de procureur- generaal in Brussel vandaag, dins dag, meegedeeld op een persconfe rentie. Uit de brief, die vanmorgen met de post werd bezorgd bij het dagblad Le Soir, blijkt dat de ontvoerders min stens twintig miljoen frank (ruim een miljoen gulden) of wellicht zelfs der tig miljoen (ruim anderhalf miljoen gulden) willen hebben. De (getikte) brief is ondertekend door de socialistische revolutionaire brigades, een tot voor kort onbeken de organisatie die zich zondag verant woordelijk stelde voor de ontvoering. Er is geen bewijs dat de groepering Vanden Boeynants in haar macht heeft of dat de bejaarde politicus, die als hartpatiënt dringend medicijnen nodig heeft, nog in leven is. Premie moet bedrijvigheid in en rond Zierikzee bevorderen ZIERIKZEE - Evenals de commissie ruimtelijke orde ning kan ook de commissie financiën zich vinden in een premie die de bedrijvigheid in en rond Zierikzee moet bevorderen. De overwegend positieve geluiden waren maandagavond te horen tijdens een vergadering van de ze commissie, waarin de financiële kant van deze stimu leringsmaatregel werd besproken. NOORDWELLE - De ge meenteraad van Westerschou- wen heeft J. Siemerink una niem benoemd tot directeur van de openbare basisschool de Stove in Noordwelle. Sieme rink, die momenteel nog woon achtig is in Saoudi Arabië gaat naar alle waarschijnlijkheid 1 april van dit jaar van start met zijn nieuwe werk. Behalve het aanbieden van indu strie- en bedrijfsgrond tegen geredu ceerde tarieven willen b en w van Zie rikzee de bedrijvigheid en de werk gelegenheid in de gemeente een extra impuls geven door het instellen van een premie voor bedrijven die zich hier willen vestigen dan wel bedrij ven die uit willen breiden. Afhanke lijk van de oppervlakte én het aantal arbeidsplaatsen dat hierdoor ge creëerd wordt zou een bedrag van maximaal 45.000 gulden beschikbaar worden gesteld. Als voorwaarde hier bij geldt dat het om een oppervlakte van minimaal vierhonderd vierkante meter gaat en dat er per tweehonderd (nieuwe) vierkante meter minstens één nieuwe arbeidsplaats bijkomt. Indien naderhand (een termijn van twee jaar) blijkt dat de geplande ex tra arbeidsplaatsen slechts gedeelte lijk zijn gerealiseerd dan wordt een dienovereenkomstig deel op de pre mie in mindering gebracht. Deze re geling zou niet alleen voor het indus trieterrein Zuidhoek en het bedrij venterrein aan het Haringvlietplein maar voor de gehele gemeente moe ten gelden. Rendement In grote lijnen konden de commis sieleden zich wel vinden in deze opzet die door de commissie ruimtelijke or dening is geadviseerd en die de werk gelegenheid in de regio ten goede moet komen. Of zo'n premie ook daadwerkelijk rendement op zal leve ren is niet op voorhand vast te stel len, maar wordt er niets gedaan, dan is het rendement zeker nul, luidde de mening van de liberaal J. J. Gelei jn- Ook de andere commissieleden: M.A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA), RU-vertegenwoordiger W. F. Spren- gelmeijer en D. van der Wekken (PvdA) zagen in het instellen van de ze regeling een impuls voor het creë ren van meer werkgelegenheid. Al had Van der Wekken wel enige beden kingen bij de opzet om deze regeling voor de gehele gemeente toe te pas sen. De vrees van Van der Wekken lag hierin dat hij vreesde dat via een ar tikel 19 procedure bestemmingsplan nen aangepast zouden worden om on dernemers de mogelijkheid te bieden om zich in Zierikzee te vestigen of om uit te breiden. Met name op „gevoeli ge plaatsen" binnen-de gemeente wil de de sociaaldemocraat voorkomen dat daar ,,een alle remixen los-situa- tie" zou ontstaan. Wethouder L. J. van Gastel was het daarmee niet eens want indien aan de verlangens van een ondernemer via artikel 19 wordt voldaan, dan ont staat een averechtse werking indien vervolgens allerlei beperkingen wor den opgelegd. ,,We moeten oppassen om enerzijds iets binnen te halen om het anderzijds weer af te stoten al dus de wethouder. Wat de minimumvoorwaarden be trof: tegen vierhonderd vierkante meter plus minimaal één arbeids plaats per tweehonderd vierkante meter had de commissie geen be zwaar. En ook het bedrag van dertig gulden (voor de eerste duizend vier kante meter) en vijftien gulden voor elke volgende vierkante meter wer den door de commissie met instem ming begroet. Fonds Om het uitvoeren van deze nieuwe regeling mogelijk te maken zou er vooralsnog jaarlijks een bedrag van 75.000,- worden gestort in een spe ciaal daarvoor bestemd fonds (het fonds Uitvoering Premieregeling Be drijfsvoering). Daarnaast was de commissie van mening dat ook de huidige reductie van de grondprijzen in de toekomst moet worden gehand haafd. Erg ver De enige die daar wat aarzelend mee akkoord ging was Van der Wek ken die én een premie én een korting op de grondprijzen van industrie- en bedrijfsgrond wel erg veel van het goede vond. Temeer daar bedrijven voor het aantrekken van personeel soms ook nog eens gebruik kunnen maken van „voordelige regelingen". Wanneer de raad (mogelijk) in fe bruari met deze premie akkoord gaat dan zou deze premieregeling per 1 april een feit kunnen zijn. Van der Wekken had hierbij dan ook graag een uiteenzetting gezien hoe het col lege deze regeling bij de doelgroep bekendheid gaat geven. Minder positief was een meerder heid binnen de commissie over het verzoek van de provincie Zeeland om vijfduizend gulden beschikbaar te stellen voor het project recreatiecri- minaliteit in Zeeland. Behalve een bijdrage van rijk en provincie wordt ook van de veertien deelnemende ge meenten (waaronder Zierikzee en Westenschouwen) een bijdrage van vijfduizend gulden verwacht voor het uitvoeren van wetenschappelijk onderzoek. Ofschoon het college eerst wat bedenkingen had tegen dit verzoek wilde de2e alsnog om prakti sche redenen dit bedrag beschikbaar stellen. Een meerderheid binnen de com missie (alleen RU-man Sprengelmeij- er kon zich in de argumentatie van het college vinden) voelde er niets voor om dit wetenschappelijk onder zoek te financieren. Dat is, zo meen- den Van der Wekken, Geleijnse en Bij ,de Vaate-Rozendaal, een taak voor ministerie, rijk en provincie. Ook de inhoud en het rendement van dit on derzoek werden door de PvdA-verte- genwoordiger in twijfel getrokken. Een duidelijk neen dus op grond van principiële bezwaren. Bezwaren maar dan van financiële aard had de liberaal Geleijnse bij het feit dat voor het opstellen van een ontwerp-plan voor de aanleg van rio lering aan de Scheepstimmerdijk (een onderdeel van het preventieplan om in toekomst vervuiling van de ha ven tegen te gaan) gerekend moet worden op een kostenplaatje van vijf honderd gulden per woning. ,Een heel hoog bedrag vond Geleijnse te meer dat de dienst gemeentewerken naar alle waarschijnlijkheid hand- en spandiensten moet verrichten en deze arbeidskosten nog eens bovenop die vijfhonderd gulden komen. De libe raal had liever gezien dat ook die kos ten apart waren vermeld. Vervolg van pagina 1 „Wij zijn toen met de gemeente gaan praten en uiteindelijk kregen we deze ruimte toegewezen. In eerste instantie voor een paar jaar", aldus Rademaker. Het pakte anders uit want Big S zit nog steeds in hetzelfde gebouw als twintig jaar geleden. Een gebouw dat ooit heeft gediend als tuinbouwschool. Rademaker: „Wat nu de soosruimte is was vroeger een leslokaal. Er stond een grote les senaar en waar nu de bar is was een werkbank". Zonder al te veel aan het interieur te veranderen ging men in het gebouw van start met Big S. „Er was een fonteintje en daar spoelden we de glazen in. In het begin hadden we trouwens alléén bier en limonade in flesjes". Aanpassingen Al snel kwam men tot de conclusie dat het eigenlijk geen doen was met dit systeem. Rademaker: „We kwa men om in de lege flesjes". Besloten werd om over te stappen naar tapbier. Hetgeen overigens nog heel wat voe ten in de aarde had. „Maar uiteinde lijk hebben we het via drankenhan delaar Flinkevleugel voor elkaar gekregen". Naast de drank voorziening werd uiteraard ook het interieur van de voormalige school onder handen ge nomen. „We hebben ook nog een tijd je een relax-ruimte gehad", aldus Ra demaker. „Daar kon je gewoon rustig zitten. Maar omdat de ruimte niet verwarmd was zijn we daar na een poosje weer vanaf gestapt". Concerten werden in de eerste jaren van het bestaan van de jeugdsoos niet in de soosruimte zelf gegeven. Rade maker: „De groepen speelden eerst in een zaal in hotel Koster. Dat is waar nu de Veldmarkt is. Later zijn we uit geweken naar de kantine van cam ping Duinrand. Op die concerten kwam al gauw zo'n 300, 400 man pu bliek en dat konden we gewoon niet bergen in de soos". Podium Aanleiding voor het bestuur om te besluiten de soosruimte drastisch te verbouwen. Er kwam een podium en een flinke bar en ook voor platencol lectie en geluidsapparatuur werd een nieuwe ruimte gecreëerd. Men had in middels al de beschikking over cen trale verwarming en bij de verbou wing werd ook het plafond onder handen genomen. Met de verbouwing was uiteraard nogal wat geld gemoeid en men nam behoorlijk wat risico's door deze toch door te zetten. Rademaker: „Er is een tijd geweest dat het aantal bezoe kers behoorlijk terugliep. Maar een stroom bezoekers van Flakkee heeft ons er bovenop geholpen". „Je hebt natuurlijk altijd te maken met een zekere golfbeweging in het bezoekersaantal", stelt Rademaker. Hij tekent daarbij aan dat zeer waar schijnlijk het feit dat zo'n 18 jaar ge leden overal in Renesse disco's uit de grond werden gestampt meespeelt. „En wat dan precies da redenen.'.zijn waarom er minder mensen naar de soos komen weet je toch nooit pre cies!'. Organiseren Soos-voorzitter Verduyn illustreert de woorden van Rademaker met een voorbeeld. „We proberen al jaren om de groep jongeren tussen de 12 en 16 jaar naar de soos toe te krijgen, maar op de een of andere manier lukt dat op dit moment gewoon niet. We heb ben eerder wel een speciale avond voor die groep gehad en dat heeft ook een tijdje uitstekend gelopen. Maar op gegeven moment is dat gewoon doodgebloed". „Je moet je leden meer bieden dan alleen bier. Bier mag niet de hoofd zaak zijn in een jeugdsoos", aldus Verduyn. Als voorbeeld van wat er zoal mogelijk is noemt hij de Chinese maaltijd zoals die recentelijk in de jeugdsoos geserveerd werd. „Je betaalt als jeugdsoos een deel van die maaltijd en de jongeren die er gebruik van willen maken moeten zelf ook wat bijdragen", aldus Ver duyn. Hij stelt dat je als jeugdsoos naast ideëel ook commercieel moet denken. „Als je dat niet doet kun je het wel schudden". Behalve de in komsten van de bar en de contributie van de leden wordt de jeugdsoos ook financieel gesteund door de gemeente Westerschouwen. Positief Verduyn stelt dat er momenteel een zeer goede verhouding bestaat tussen de jeugdsoos en de gemeente. „En niet alleen het college, maar de hele gemeenteraad kijkt positief tegen Big S aan", aldus Verduyn. Op de vraag hoe de jeugdsoos ligt bij de be volking van Burgh-Haamstede ant woordt hij zonder aarzeling dat Big S heel goed aangeschreven staat. Om die stelling te onderbouwen voert hij aan dat op enkele uitzonde ringen na alle ondernemers uit de Westhoek bereid bleken middels sponsoring een steentje bij te dragen aan het Aemstie-in-rock gebeuren. Beide optredens van de Achter- hoekse Rock and rollers van Normaal kenschetst Verduyn als één van de hoogtepunten uit de geschiedenis van Big S. „Alleen trokken ze bij dat laatste optreden zoveel stroom weg dat de mensen in de buurt géén, tele visie konde^.Jcijk^n", aldus yerduyri. Hef feit dat" óver dit" ongemak' 'geen overdreven klaagzangen werden aan geheven is voor Verduyn 'het bewijs dat men in Burgh-Haamstede zeer te vreden is met Big S. Dorpsfeest De gedachte dat de bevolking van Burgh-Haamstede eigenlijk best wel eens bedankt mag worden voor haar positieve houding ten opzichte van de jeugdsoos ligt ten grondslag aan de plannen voor het dorpsfeest. Hoe dat feest er precies uit gaat zien kunnen Verduyn en Rademaker nog niet zeg gen maar voorlopig gaan de gedach ten uit naar een soort braderie, om lijst met live-muziek. Men wil er in ieder geval een evene ment van maken dat voor elk wat wils biedt. Maar het is nog lang geen juni en voor die tijd komen er' zeker nog andere jubileum-activiteiten. Zo staan er verschillende concerten op het programma. Verduyn en Radefnaker'praten met '-'gróót ènthöusiasttle over 'huri' jeugd soos. „Ik ben nu zo'n drieëneenhalf jaar voorzitter, maar de soos is toch al een deel van mijn leven", aldus Ver duyn. „En Cor zit er al 19 jaar bij. Kun je nagaan". Op de vraag wat de belang rijkste eigenschap van een soos- bestuur moet zijn antwoordt men zonder dralen: „Gewoon doorgaan. Ook als het eens een keer tegenzit". BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van de festiviteiten rond het 20-jarig bestaan houdt jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede zaterdag 21 januari open huis. Vanaf 15.00 uur is iedereen welkom om een kijkje te komen nemen in het soosgebouw aan het Sluispad. Het bestuur heeft uitnodi gingen doen uitgaan naar oud bestuursleden van de soos. Men verwacht dat men in 'gro ten getale geheet geeft aan de uitnodiging. Ook het gemeen tebestuur is uitgenodigd. Soos- voorzitter H. Verduyn zal zich in een korte toespraak tot de aanwezigen richten, evenals oud-gediende C. Rademaker en oud-voorzitter J. Provoost. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 24 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum •Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 januari 12.20 130 05.55 -114 18.40 -137 19 januari 01.15 130 07.10 -124 13.45 143 19.50 133 18 januari 11.05 127 05.10 -106 23.50 125 17.40 -130 19 januari 12.20 138 06.10 -119 18.40 -129 18 januari 12.20 142 06.05 -120 18.45 -144 19 januari 01.10 138 07.15 -132 13.50 150 19.45 141 18 januari 00.05 143 06.05 -126 12.30 149 18.45 -149 19 januari 01.20 148 07.20 -137 13.45 162 19.55 146 Burgemeester niet langer woordvoerder inzake Stichting Renesse-problematiek BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen treedt niet langer op als woordvoerder van het college als er zaken aan de orde zijn betreffende de Stichting Renesse. Een stichting, waarvan zij zelf voorzitter is. Dat is gebleken tijdens de raadsvergadering, waarin tot enkele keren kritische geluiden waren te horen over haar functioneren. De relatie tussen de gemeente raad en de Stichting Renesse mag op zich minst verstoord genoemd worden. Voornaamste aanleiding is het plan om als gemeente via de Stichting Renesse een be heersstichting voor het Schelp- hoekgebied op te richten. Gedepu teerde staten hebben inmiddels laten weten niet met de vorm van de huidige beheerssituatie ak koord te kunnen gaan. Tbt op he den werden vragen in deze rich ting altijd door de burgemeester (lees ook voorzitter van de Stich ting Renesse - red) beantwoord. Dat mondde tijdens de laatste raadsvergadering van 1988 uit in een moeizame discussie. J. C. de Feiter: ..Besturen is moei lijk. maar we moeten verder". G. J. W. van der Salm (PvdA) noemde voorgaande besprekingen „onplezierig" en de VVD-er J. C. de Feiter greep de gelegenheid aan om over de 'schaduwen' van 1988 te spreken. Volgens hem is weder zijds vertrouwen een absolute noodzaak en De Feiter zei een on terecht wantrouwen te bespeuren bij de burgemeester jegens de raad. De Feiter hield een pleidooi voor het tijdig en juist informeren van de raad. Daaraan heeft het volgens zijn zeggen in 1988 enkele keren gehaperd. Moeilijk De Feiter: „Mevrouw, besturen is moeilijk, maar we moeten ver der. Onze fractie Hoopt, dat U ons dit keer beter en op tijd voor licht". Burgemeester Niemants- verdriet reageerde hierop onder meer met de woorden „waar ge werkt wordt, worden fouten ge maakt". In de toekomst zal zij - zo als gesteld - niet langer het college-standpunt verwoorden. Door haar werd voorgesteld A. J. Padmos als wethouder deze taak te geven. Padmos is wat de Stichting Renesse betreft een bui tenstaander. De VVD'-fractie zei echter de voorkeur te geven aan haar partijgenoot dr H. J. van Zuylcn. Dat is een zaak, die bin nen het college besproken gaat worden en waarover geen al te grote bezwaren heersen. De liberalen in de Wester- schouwse raad hebben eertijds te- samen met de PvdA-fractie ge- Burgemeester Niemantsverdriet onthoudt zich voortaan van com mentaar inzake de Stichting Re nesse. vraagd een commissie in het leven te roepen om de statuten van de Stichting Renesse te herzien. Bur gemeester en wethouders hebben dit verzoek opgevolgd. De raad kon maandagavond dan ook een voorstel aannemen. Bezwaar van dc VVD-fractie was wel, dat het college twee leden van de Stich ting Renesse wil hebben in de commissie, tegen de WD slechts één. Eén of twee? Ir C. W. Veerhock (VVD) vroeg zich af wie bepaald heeft, dat het er twee moeten zijn in plaats van één. Daarover blijkt onduidelijk heid te bestaan. Van Zuylen liet weten, dat een en ander na een col- legeberaad is gebeurd. Daarop sprak jhr mr J. O. R. Alberda-van Ekenstein, gemeentesecretaris. Van Zuylen tegen. „Het is bespro ken binnen het college en daarin werd gesteld, dat de Stichting Re nesse met twee personen vertegen woordigd is". Iets wat Van Zuylen blijft ontkennen. Tot en met 31 januari Zierikzee 't Lange Uus. Expositie schilderijen Geraerd Menken. Dagelijks van 9.00 tot 12.30 en 13.00 tot 17.30 uur. Zondag en maandag gesloten. Burgh-Haamstede Poppententoonstelling. De Burght. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Lezing Groei en Bloei in Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Commissie welzijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Vergadering Door Eendracht Sterk in Neffen d'Eule. 19.30 uur. Woensdag 18 januari Kerkwerve NCVB-af delingen Kerkwerve en Haamstede in 't Zuudènde. 19.45 uur. Gezamenlijke vergadering van afde ling Burgh-Haamstede en Kerkwerve van de NCVB in 't Zuudènda 19.45 uur (verzamelen om 19.00 uur). Burgh-Haamstede Commissie grond- en pachtzaken in gemeentehuis. 19.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contact in grote zaal kerk. 19.45 uur. Middelburg/Vlissingen/Goes/ Zierikzee Cursus keyboard en synthesizer door M. Verschelden in onderkomen Zeeuwse Muziekschool. Donderdag 19 januari Zierikzee Kunst-, antiek- en inboedelveiling in Concertzaal. 19.00 uur. Thema-avond over eenzaamheid door Federatie Maatschappelijke Dienst verlening in zaal Christelijke Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-H aamstede Commissie openbare werken in ge meentehuis. 19.30 uur. Ellemeet Bijeenkomst dorpsraad in dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 20 januari Zierikzee Kunst-, antiek- en inboedelveiling in Concertzaal. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing door Pierre Marechal over eco logisch en economisch belang Van vo gels voor Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, in Gerefor meerde kerk Haamstede. 19.45 uur. Dreischor Nut en Genoegen reisverhaal Nepal. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Algerriene ledenvergadering Oranje vereniging. Oosterhof. 19.30 uur. Bijeenkomst Staatkundige Gerefor meerde Studievereniging in consisto rie Gereformeerde Gemeente. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Overdracht blusvoertuig in brand weergarage. 10.30 uur. Burgh-Haamstede Concert Elly en Rikkert. De Burght. 20.00 uur. Renesse Jaarlijkse donateursuitvoering mu ziekvereniging Luctor et Emergo in dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 23 januari Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. Raadsvergadering in raadzaal stad huis. 19.30 uur. In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Zwemmen in Nieuwerkerk voor le den ANBO afdeling Brouwershaven. 15.15 uur. Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 21.00 uur. Raadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Oprichtingsvergadering Onderne merskring Schouwen-Duiveland. Restaurant Mondragon. 19.30 uur. Commissievergadering welzijn in raadzaal. 19.30 uur. Burgh-Haamstcdc Bijeenkomst afdeling Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Contactmiddag Groene Kruisge- bouw. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2