Aantal gebruikers warme maaltijden stijgt flink Dierenbescherming start in regio met nieuwe werkgroep Big S: oudste soos in de regio viert haar twintigjarig bestaan ECHTE OPRUIMING 10 t/m 50% KORTING i DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Woordvoerder ULV Beleggen Tafeltennis Burgemeester Niemantsverdriet verwoordt niet Omwonenden van het ULV-terrein in Brouwers- Binnen afzienbare tijd start er in Goes een cur- Paul de Graaf verovert Zeeuwse titel tafelten- langer het college-standpunt inzake de Stich- haven starten een handtekeningenactie tegen sus voor beginnende beleggers. (Pag. 5). nis. (Pag. 7). ting Renesse. (Pag. 2). deze sport. (Pag. 3). DINSDAG 17 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24475 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De toekomst en het lot der volkeren hangt af van de wijze, waarop zij zich voeden. Brillat-Savarin Uit inventarisatie-onderzoek Gecoördineerd Ouderenwerk Zeeland blijkt: ZIERIKZEE - Het aantal gebruikers van de warme maaltijdvoorzieningen vertoont een flinke groei. Maak te in 1984 nog 1,5% van de 65-plussers gebruik van deze voorziening, anno 1988 is dat percentage al opgelopen tot 2,7%. Dit blijkt uit een inventarisatie-rapport naar war me maaltijd voorzieningen dat door het Gecoördineerd Ouderenwerk in Zeeland in opdracht van de Zeeuwse Ouderenraad is uitgevoerd. Werkgroepvoorzitter B. Arends: ..Veel dank verschuldigd aan oude werkgroep". Voorzitter B. Arends: „Ze komen geen geld op de stoep leggen. We zullen er zelf op uit moeten ZIERIKZEE - De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft het er op Schouwen-Duiveland een poosje zonder moeten stellen, maar nu gaat een nieu we werkgroep er weer met frisse moed tegenaan. Voor naamste doel van de werkgroep is geld bijeen sprokke len voor het dierenasiel aan de Zandweg bij Zierikzee. Werkgroepvoorzitter B. Arends: „Ze komen het geld niet op de stoep leggen, dus we zullen er zelf op uit moeten". Bea Arends is al langer actief in kringen van dierenbescherming. ,,Het is eigenlijk begonnen via een ontmoeting met meneer Dorreman. Achter het huis hier stonden twee paarden in de wei en die werden slecht verzorgd. Het was om deze tijd van het jaar en het was hartstikke koud. En het was nogal een nat weitje dus die arme beesten stonden meer in het ijs dan op het gras. En dat kon ik niet aanzien". Inspectrice Arends haalde Dorreman erbij en van het een kwam het ander. Al snel begon zij Dorreman bij te staan in zijn werk als hulpinspecteur van de dierenbescherming en tegenwoordig mag ze zichzelf ook rekenen tot het korps inspecteurs van de dierenbe scherming. ,,Ik ben nu ongeveer een jaar actief als inspectrice", aldus Arends. Leuk werk vindt zij zelf, maar ze tekent er wel bij aan dat het ook zijn vervelende kanten heeft. ,,Het ergste vind ik als burenruzies over de hoofden van de dieren heen uitge vochten worden". Mensen ergeren zich bijvoorbeeld aan een blaffende hond bij de buren en dan wordt de dierenbescherming ingeschakeld onder het mom dat de buren niet goed voor hun dieren zou den zorgen. Arends: Natuurlijk ga je dan wel even kijken, maar ook al' zie je dat een dier slecht verzorgd wordt dan trek je als dierenbescher ming toch vaak aan het kortste eind. En je wordt soms bij mensen thuis nog voor rotte vis uitgescholden ook". Doorgaan Overigens weerhoudt een en ander Arends er geenszins van om voor het dier op te blijven komen. ,,En ik moet er meteen bij zeggen dat het hier op Schouwen-Duiveland wel meevalt hoor. Het is hier niet zo erg", aldus Arends. Hoewel zij enige schroom moest overwinnen aarzelde Arends dan ook niet lang toen haar gevraagd werd een nieuwe werkgroep voor de dierenbescherming op poten te zet ten. Zij ziet zich voor dc taak geplaatst om weer van dc grond af te beginnen. Van de oude werkgroep is slechts één vrijwilliger overgebleven. ,,Die werkgroep zijn we veel dank verschuldigd. Die heeft echt erg veel werk verzet", aldus Arends. Zij stelt dat hulpinspecteur Dorreman in feite de aanstichter is geweest van de plan nen voor de bouw van het dieren asiel. ,,Dat dierenasiel is er gekomen dankzij de inzet van leden van die ou de werkgroep", aldus Arends. Dierenasiel De werkgroep was op praktisch el ke rommelmarkt en braderie in de re gio te vinden met een stand. Daar naast werd er tweemaal per jaar een grote rommelmarkt onder de Beuze in Zierikzee georganiseerd. Stuk voor stuk activiteiten die aardig wat geld in het laadje brengen maar te vens veel inzet van vrijwilligers vra gen. Arends wil graag diezelfde lijn voortzetten. „Daarom zoeken we be halve mensen die zitting willen ne men in de werkgroep ook mensen die bereid zijn met een stand op een rom melmarkt te staan. Of bijvoorbeeld een stand te bemannen op de Zierik- zeese Toeristendagen". Om aan spullen voor de rommel markt te komen heeft Arends al con tact gezocht met verschillende be jaardencentra op Schouwen-Duive land. „Wie spullen heeft voor ons kan ons natuurlijk bellen. We beschikken over een ruimte waar we spullen op kunnen slaan, al moet ik daarbij ver tellen dat daar nodig iets aan moet gebeuren. Als het regent, regent het in die schuur net zo hard als Duiten", aldus Arends. Vrijwilligers Via hulpinspecteur Dorreman heeft Arends inmiddels al een basis opge bouwd voor een gezonde werkgroep. „Zoals het er nu voor staat zijn we met z'n vijven. Maar ik denk dat je vervolg pagina 3 Een reden om de bestaande warme maaltijd voorzieningen aan een on derzoek te onderwerpen vormt het zogenaamde flankerend ouderenbe leid dat erop gericht is om ouderen zo lang mogelijk in hun vertrouwde woonomgeving te houden. Om die zelfstandigheid van ouderen mede mogelijk te maken is het verstrekken van warme maaltijden onmisbaar. Een andere reden voor dit onderzoek vormt de decentralisatie van het ge coördineerd ouderenwerk en het flan kerend beleid. Vanaf januari '87 zijn de'gemeenten verantwoordelijk voor de financiering van deze twee onder delen van het ouderenbeleid. In totaal vijftien stichtingen Wel zijn voor Ouderen verspreid over heel Zeeland hebben aan dit inventarisa tie-onderzoek naar het aantal maal tijden, de maaltijdnormen, de capaci teit van de maaltijdvoorziening en de kwaliteit cq prijs, meegewerkt. Uit het overzicht van het aantal verst rek- '~~£e~maSTtijden blijkt dat op Schou wen-Duiveland per week gemiddeld zevenhonderd maaltijden worden be zorgd. Daarmee komt de regio op de tweede plaats na Tholen en Sint Phi- lipsland. Daarnaast worden er via de open tafel (dat is de mogelijkheid voor zelfstandig wonende ouderen om in een verzorgingstehuis „met de pot" mee te eten) nog eens tien maal tijden per week verstrekt. Ook wat het aantal gebruikers betreft komt Schouwen-Duiveland met 142 gebrui kers als tweede uit de bus. Gebruikers Wat het aantal bezorgde maaltijden per week betreft kan worden gesteld dat de warme maaltijden in Zeeland gemiddeld vijf keer per week worden verstrekt. Gedurende werkdagen ontvangen 1076 Zeeuwse ouderen en zieken een warme maaltijd kthuis. In maart '84 toen een soortgelijk onder zoek werd verricht bleek dat 1,5% van de 65-plussers van deze voorzie ning gebruik maakt. Inmiddels is dat percentage opgelopen tot 2,7%. Op vallend hierbij is dat het aantal ge bruikers met name in Vlissingen en Middelburg niet in verhouding staat tot het aantal ouderen. De groei van het aantal gebruikers is niet alleen toe te schrijven aan het verschijnsel dat ouderen langer zelf standig blijven maar ook doordat ou deren wat vaker vanuit de gezinsver zorging worden doorverwezen. Daar naast spelen ook de grotere bekend heid van deze voorziening' en het groeiende aanbod van de zogenaam de open tafels een rol hierbij. Wat de capaciteit betreft doen zich hier en daar wat knelpunten voor. In Goes is de capaciteit van verpleegte huis Ter Valcke ontoereikend. Ter Valcke is echter een van de zes maal- tijdbereiders in dit werkgebied. In Vlissingen bestaat een wachtlijst om dat onvoldoende maaltijdssets voor radig zijn en in Middelburg is de grens bereikt. Naar verwacht zal het inschakelen van een ander bejaar denoord bij deze voorziening binnen kort wat soelaas bieden. Kwaliteit Ook de kwaliteit van de maaltijden is in het onderzoek betrokken. De on derzoekers constateren dat deze in de loop der jaren verbeterd is, alleen bij de maaltijdverstrekker in Zierikzee (de enige die dit op commerciële basis doet) hebben de onderzoekers zo hun bedenkingen over de kwaliteit van de maaltijden en de diëten. Uit het onderzoek blijkt verder dat ouderen nergens meer afhankelijk zijn van diepvriesmaaltijden en be hoort het verstrekken van tweedaag se porties tot het verleden. Wat de prijzen betreft stellen de onderzoe kers vast dat de gemiddelde gebrui- kersprijs 6,90 bedraagt. In het eer der verschenen advies Goed gegeten voor een redelijke prijs wordt geadvi seerd om een maximumprijs van 6,50 te hanteren. Op Schouwen-Duiveland varieert de prijs tussen de 5,50 en 7,50. Op de vraag of die prijs soms een pro bleem vormt voor de gebruikers ant woordden vijf van de vijftien geraad pleegde stichtingen dat dat inder daad weieens het geval is. Wat de sub sidiëring door de gemeenten betreft blijkt dat ongeveer de helft van de ge meenten de warme maaltijden recht streeks subsidieert. Naast deze subsi dies dragen op Tholen en Schouwen- Duiveland ook de kerken hun finan ciële steentje bij en verstrekken vier van.de zes Schouwen-Duivelandse ge meenten een subsidie voor de ver voerskosten. Voor het verpakkings materiaal levert het Koningin Julia- nafonds financiële steun. Een ander punt dat het rapport sig naleert is de groei van het aantal open tafels in verzorgingscentra waar ouderen aan kunnen schuiven. Hoe wel dit open tafel systeem goed is voor 12% van het totaal blijkt het vaak een moeizame zaak te zijn om ouderen aan te sporen om van deze voorziening gebruik te maken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> 91 Bitr Plannen voor afsluiting jubileumactiviteiten met groots opgezet dorpsfeest BURGH-HAAMSTEDE - „Ik weet er nog van dat we een oude wieg hadden staan waar de flesjes bier in lagen. En de discotheek zat in een oude badkuip". Zomaar wat herinneringen aan de tijd waarin jeugdsoos Big S uit Burgh-Haamstede nog in de kin derschoenen stond, opgetekend uit de mond van Cor Rademaker. Iemand die aan de wieg van de jeugdsoos heeft gestaan en die al negentien jaar deel uitmaakt van het be stuur. De oudste soos van Schouwen-Duiveland viert haar twintigjarig bestaan en men laat dit jubileum zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Een flink aantal activiteiten staat op het programma en als afsluiter van de festiviteiten wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van een groots dorpsfeest dat in juni dit jaar zijn beslag moet krij gen. van de jeugdsoos. „Ik ben vanaf het begin lid geweest en ik heb bij wijze van spreken de eerste spijker hier in de muur geslagen", aldus Rademaker. Hij weet zich nog levendig te herinne ren hoe twintig jaar geleden Big S van de grond kwam. „Er waren toen tertijd twee jeugdsosen. Eén in Haamstede en één in Burgh. Uit die twee is Big S ontstaan". vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Na het front nadert een hogedruk- kern ons land. Er is vannacht weinig bewolking en ook is er weinig wind. Verder landinwaarts kan plaatselijk mist ontstaan. Morgenoverdag is het droog en zijn er zonnige perioden. De wind is zwak, eerst uit noordwest, la ter uit meer westelijke richting. De middagtemperatuur wordt ongeveer 7 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- 18 jan. EN MAANSTANDEN Zon op 08.38, onder 17.03 Maan op 13.04, onder 06.25 19 jan. Zon op 08.37, onder 17.05 Maan op 14.01, onder 07.29 Volle Maan: 21 januari (22.33) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwak koufront pas seerde vandaag van noordwest naar zuidoost ons land. Achter dit front stroomt momenteel wat drogere lucht via de Britse eilanden naar ons land. In deze lucht komen flinke opklarin gen voor. Tijdens deze opklaringen kan het in het binnenland bij een tot zwak afnemende wind tot dicht bij nul graden afkoelen. Vlak aan de grond zal het daarbij wat aanvriezen. Voornamelijk in de zuidelijke provin cies kunnen ook mistbanken ont staan. De kans is groot dat deze zich gedurende een groot deel van de och tend kunnen handhaven. Vooral meer naar het noorden en westen start de woensdag echter met zon. In de loop van de middag of avond drijft daar mogelijk wat sluierbewolking bin nen. De middagtemperaturen varië ren van 7 a 8 graden aan zee, tot 4 gra den plaatselijk in het zuiden, waar de mist lang blijft hangen. Advertentie In twintig jaar is er heel wat veran derd in Big S. Niet alleen is het soos- gebouw in de loop der jaren steeds veranderd en verbeterd, maar ook het publiek dat naar de soos komt is veranderd. „In de begintijd gingen we nog weieens met een hele groep naar het strand toe", aldus Radema ker. „De mentaliteit van de jeugd is wel veranderd". Soosvoorzitter Hans Verduyn vult aan: „Dc jeugd heeft andere manieren om zich te ontspan nen dan vroeger. Maar onze doelstel ling blijft recht overeind staan: De jeugd op een aangename manier be zig houden". Verduyn stelt dat je als soosbestuur met je tijd mee moet gaan en vooral de jongeren die het publiek van een jeugdsoos vormen de ruimte moet ge ven. „Je zit hier voor de jeugd en niet voor jezelf". Dus geen bands uitnodi gen die je zelf goed vindt maar bands uitnodigen die het publiek wil. „We plannen niet meer ver vooruit, maar we proberen zo snel mogelijk in te spelen op wat ons publiek wil", aldus Verduyn. Een paar maanden geleden liet Big S weten op zoek te zijn naar een nieuw imago en een jonger publiek. IVIet de gedachte in het achterhoofd dat Big S geen ouwelullencafé maar een jeugdsoos moet zijn werd ruim baan gegeven aan de jongeren. Het bestuur dat voor een groot deel uit ouwe getrouwen bestond deed een stapje achteruit en gaf het roer in handen van een jongere generatie. „En dat is heel goed uitgepakt", stelt Verduyn. „Big S is weer een echte jeugdsoos geworden en we proberen nu zo kort mogelijk op de jeugd te blijven zitten en we staan steeds open voor suggesties van de leden. Dal is ook het grote verschil tussen een jeugdsoos en het café. In een jeugd soos heeft het publiek inbreng in hoe de soos reilt en zeilt". Schoolgebouw Zoals al gemeld is Cor Rademaker al negentien jaar lang bestuurslid Op al onze orgels, keyboards, bladmuziek, LP's, MC's en CD's. MUZIEKCENTRUM BRUINISSE Kerkstraat 14 - Bruinisse - Telefoon 01113-1379

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1