visserij berichten Bruse mosselkotter doet een explosieve vangst Joop van Houdt RENESSE Badminton/ Squash RENESSE DE VIER WINDEN Nederland op weg naar kind-arme samenleving Concert in William en Mary-stijl Gebruik term melk is gezond weer geoorloofd Wrakken- register Haaietand van zestig" miljoen jaar TROUWREPORTAGE fotostudio /=*C7/M 3 HERMAN JANSEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 januari 1989 Nr. '24471 5 ZIERIKZEE - Een op de vier vrou wen, geboren na 1960, blijft naar ver wachting kinderloos. Nederland is op weg naar een kind-arme samenle ving. In plaats van, zoals vroeger een vanzelfsprekendheid, vormt het krij gen van kinderen voor veel mensen het resultaat van een vaak langdurig keuzeproces. Dat schrijven zes Tilburgse weten schappers, verbonden aan de Katho lieke Universiteit Brabant, in het boek Het kind als keuze, dat vrijdag is verschenen. Aan de in hun boek geschetste ont wikkelingen zijn, volgens de auteurs, voor- en nadelen verbonden. Positief is dat door een grotere keu zevrijheid de ontplooiingskansen van vrouwen aanzienlijk zijn verbeterd. Mede dóór het ontstaan van kleinere gezinnen zijn de kansen van kinderen op onder meer een goede gezondheid en opleiding meer gelijkelijk ver deeld. Aan de andere kant, concluderen de onderzoekers, ontstaan nieuwe vor men van ongelijkheid, doordat de lasten van het opvoeden en groot brengen van kinderen - als maat schappelijk doel - tegenwoordig door minder schouders worden gedragen. De Tilburgse wetenschappers zijn van mening dat dit aspect, hoe de las ten van kinderen over de bevolking moeten worden verdeeld, onvoldoen de wordt onderkend. ,,Het voortbren gen en opvoeden van kinderen krijgt als maatschappelijke functie te wei nig erkenning. Ouderschapsverlof en kinderopvang dienen #in dat kader verbeterd te worden". Het is de vraag of in een tijd van toenemende perfectie in geluidsappa ratuur mensen alleen naar een con cert komen om te luisteren of dat zij ook komen om naar muziek te kij ken. Bovendien kun je je afvragen of mensen al kijkend muziek ook an ders ervaren. Tijdens het Ars Musica-concert in de Lutherse kerk dat zaterdagavond gegeven werd kwam dat verschil dui delijk naar voren. Het concert begon met een Fantasia van Gibbons door Henk de Croon op het orgel gespeeld. Aangezien enige honderden orgelpijpen het zicht op de uitvoerder belemmeren durft nie mand van het publiek de kans te lo pen voorop te lopen in een te vroeg applaus, zodat het eerste werk, hoe wel fraai gespeeld in stilte werd ont vangen. Het tweede werk betrof een compositie voor orgel en drie blok fluiten van de voor velen onbekende componist Locke. Van deze uitvoe ring kon men slechts schaduwen der uitvoerenden op de kerkmuur ont dekken. Overigens kende het begin van de Suite een wat ongelukkige start wat betreft de zuiverheid tussen orgel en fluiten, maar dat werd in het verloop van het werk goed gemaakt. Geheel anders was de reactie van het publiek toen men hetzelfde trio bestaande uit Marloes van Houbert, Renske Ligtmans en Maurice van Lieshout later in het concert voor de preekstoel beneden kon zien musice ren. Alleen het zien musiceren was al een feest op zich. Daarbij toonde het trio naast technische vaardigheid een goede concentratie en een manier van musiceren die aanstekelijk werkte op de luisteraars. In het bijzonder gold dit voor de variaties op een vast bas- thema van de componist Purcell. Het was teleurstellend om te verne men dat een dergelijk veelbelovend jong trio vanwege het gebrek aan mu zikale mogelijkheden uit elkaar dreigt te vallen. Het publiek kon ge nieten van een prachtig concert wat betreft de gekozen muziek, de uitvoe ringen ervan en de totale historische sfeer die op deze wijze werd opgeroe pen. Daarbij zal niemand het be treurd hebben dat de historie ruimer werd genomen dan de titel van het concert aangaf, namelijk uitsluitend de tijd van William and Mary. Met na me de uitbreiding naar een andere tijd, die van Koning Hendrik de VIII betrof een aanwinst voor het concert. Het zal voor velen een verrassing zijn geweest dat deze koning die be kend is vanwege zijn groot aantal vrouwen ook in de rij van compo nisten moet worden genoemd. Vooral het laatste stukje van deze koning componist, Consort IV, gespeeld door het blokfluitensemble was leuk om te horen en... te zien! Tot het welslagen van het concert deed het optreden van de zangeressen Titia Dijkstra en Liesbeth Franken minstens zoveel bij. Ook zij hadden prachtige muziek, namelijk duetten van componisten als Coprario en Hol lander uitgekozen. Weinigen zullen van deze componisten gehoord heb ben maar wie defce muziek meebe leefde zal de namen niet licht verge ten. Daarbij hebben Titia en Liesbeth altstemmen die prachtig bij deze ou de muziek passen. Zo klonken duet ten als 'My Joy is dead', 'Deceithful Fancy' en de geestelijke duetten van Hollanders op indrukwekkende wij ze. 'Last but not least' moet genoemd worden Henk de Croon, leraar theo retische vakken aan het Brabants Conservatorium. Hij had het pro gramma naar stijl en toonsoort op knappe wijze samengesteld. Zelf ver tolkte hij met veel gevoel voor orna mentiek op orgel en clavecimbcl wer ken van de componist Gibbons, waarbij de orgelwerken een soort omlijsting van het hele concert vorm den. Het concert paste in de opzet van de Ars Musica-serie, namelijk dat de to tale tijdsduur ongeveer een uur is. Maar in dat uur-was er op muzikaal gebied zoveel moois gespeeld en ge zongen dat dit uur niet snel vergeten zal worden. M. v. d. V De Bru 12 viste drie mijnen op. Drie mijnen in de netten BRU1NISSE - De vis wordt duur betaald, zei Kniertje in het bekende to neelstuk Op hoop van zegen van Heijermaris. Ze doelde daarmee op de vele gevaren die de toenmalige visserman liep op de vaak krakkemikkige scheep jes die de grote zee op trokken. De huidige generatie kotters is aanmerkelijk zeewaardiger en doorgaans goed bestand tegen het soms stormachtige karak ter van de Noordzee. Maar er loeren nog steeds gevaren op de visserslui al be doelen we daar niet direct de vangstbeperkende maatregelen mee maar wat ér soms in de netten terecht kan komen. Verrassende zaken vaak zoals delen van pre-historsche dieren van.de mammoet uit tijden dat de Noordzee nog droog stond en met oer-bos was bedekt. Maar vaker nog betreft het levensge vaarlijk oorlogstuig uit de Eerste of Tweede Wereldoorlog. Bommen, mijnen en granaten ko men regelmatig in de netten boven water en vormen dan een bedreiging voor schip en bemanning. Enkele ja ren terug ontplofte er een bom onder een kotter uit Stellendam die daar door zwaar werd beschadigd. Waai"- schijnlijk ontplofte de bom pas na het teruggooien in zee. Want tot tien jaar geleden betaalde het rijk een premie voor elke bom of mijn die werd opgevist en onschadelijk kon worden gemaakt, maar na de intrek king van die premieregeling werden veel mijnen terug in zee gegooid. Tijdverlies Meestal bij een wrak in de buurt waar toch niet gevist kon worden en een stipje op de zeekaart markeerde voor die schipper de plaats. Want een bom of mijn aan boord houden bete kende naast het gevaar ook nog eens tijdverlies en ook in de visserijwe reld is tijd geld. Sinds 1 januari dit jaar wordt er weer meer gevaarlijk oorlogstuig van de Noordzeebodem aangeboden ter vernietiging want op die datum is de premieregeling, zij het in afgeslankte vorm, weer van kracht. Een bom of mijn aan dek krij gen is dus niet zo vreemd voor een visser maar do bemanning van dc Bru 12 Wolfert Franke van de fa. Van Kooten, Jumelet Otte fronste toch even de wenkbrauwen toen binnen enkele dage-: maar liefst drie mijnen in dc netten werden binnenge'draaid. Het iva t ook een zeer gemêleerd ge zélschap dat de vissers binnenhaal den: Een Duitse, een Amerikaan en een Engelse mijn. De Geallieerde mijnen konden na aankomst in Stel lendam door de Mijnppruimings- diénst Van de marine gedemonteerd worden. De mijn van de Kriegsmari- ne bleek de gevaarlijkste. Vanuit de karige documentatie over die mijn bleek het te gevaarlijk om die te demonteren en met de RP 25 werd de mijn op zee tot ontploffing gebracht. Het werd zelfs zo uniek be vonden dat een kotter met drie bom men tegelijk binnenstroomt dat Ra dio Rijnmond er een reportage over wijdde. Kniertje had gelijk... al be doelde zij de bommen waarmee ge vist werd en zijn het nu de vissers die met bommen opgescheept worden. Dinsdag 17 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot, Engelse se rie. Herh. 16.20 uur Entree, cultureel magazine. 17.10 uur Weerklank, muziekpro gramma, herh. 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Kids, 13-dclige Canadese jeugdserie. Afl. 3. 18.11 uur De stuntels, tekenfilmserie. 18.16 uur Ducktales, tekenfilmserie. 18.36 uur Alex, tekenfilmserie. 18.41 uur Kleine Isar, 18-delige gete kende serie naar het gelijknamige boek van Bertus Aafjes. Deel 16 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Drempels weg, actie- joumaal. 19.29 uur Een week om nooit te verge ten, korte jeugdfilm uit de serie Mijn" idee. 19.54 uur Cosby show, Amerikaanse comedyserie. 20.19 uur A different world, Amei i kaanse comedyserie. 20.52 uur Showroom, praatprogram ma. 21.42 uur Hier en nu, actualiteiten- magazine. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Ander nieuws, documentai re over mensen die doof en blind zijn. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Fleur, gevarieerd program ma. 17.30 uur De bal is rond, 8-delig jeugdvoetbalprogramma in samen werking met de KNVB. Deel 5. 18.00 uur TROS Popformule, muziek programma. 18.40 uur Toekomst In telecommuni catie, 8-delige cursus over telecom municatie. Afl. 8 (slot). 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. 19.25 uur Linda, gevarieerd magazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Onze ouwe, Duitse politic serie. 21.25 uur TROS TV Show, talkshow van Ivo Niehe. 22.35 uur TROS Aktua Geld, magazi ne over geld met o.a. trekking Staats loterij. 23.20 uur Marblehead manor. Ameri kaanse comedyserie. 23.51 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.30 uur Jonge onderzoekers, les 9 14.00 uur Skoalle-t.v.: Skicdni Me no Simons. 14.30 uur Het verhaal. I H 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Medelanders, Nederlan ders. 18.30 uur You'er welcome, cursus En gels-, -les 12. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest ,tot gewest, re portages uit de regio. 21.05 uur Uit het NOS-Archief (3) Het Raphael Kwartet speelt werken van Beethoven. 21.32 uur Het Europa van het Gulden Vlies, documentaire-serie. Afl. 2. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag,parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 656, herh. 15.25 uur Panorama. Herh. 16.15 uur Wie schrijft die blijft: Herh. 17.30 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 262, herh, 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Carlos en Co, magazine waarin poppen, vertellen wat kinde ren willen weten. 18.35 uur Dc papegaai. 6-delige serie mpt Miriam de Boer, Maarten Pinxte- ren, Ineke Holzhaus c a. 19.00 uur The Muppets. Gasten: Kris Kristoffersco en Hita Coólidge. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en prograinma-overizicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 45. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Wij en dc andere dieren, 12-deligc Britse documentaire-reeks. Afl. 11 20.55 uur Iemandsland, toeristisch magazine. 21.40 uur Moet kunnen, muziekpro gramma. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.15 uur Camera, foto- en videoma- 23.15 uur Coda: Die Bcredsamkcit van Joseph Haydn. Musica Nova o.l.v. Roger Lcens. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 657. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quizpro- gramma waarin twee kandidaten- duo's moeten raden wie van de drie panelleden een juist antwoord geeft.. 20.50 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale Televi- Z1ER1KZEE - De melkindustrie mag in haar reclame voor melk toeh weer de term „lekker gezond?" ge bruiken. Het college van beroep van de Stichting Reclame Code heeft de beslissing van de Reclame Code com missie dat deze kwalificatie „mislei dend en onjuist" is, vernietigd. De zaak werd in 1977 al aanhangig gemaakt door de Verenigde Vega- nisten Organisatie, wier leden streng vegetarisch zijn en ook geen zuivel- produkten gebruiken. Zij dienden een klacht in tegen een advertentie campagne, van de melk van Coberco waarin stond dat melk „lekker ge zond" is. De vraag of een voe dingsmiddel gezond is hangt volgens hen namelijk samen met de sa menstelling van het totale voe- dingspakket, zoals ook de voedings raad al in 1977 stelde. Het Nederlandse zuivelbureau en verschillende zuivelfabrikanten ge bruikten de term sindsdien niet meer in hun reclame-uitingen, alleen Co berco ging ermee door tot ze op de vingers werd getikt door de Reclame Code Commissie. Het college van beroep heeft de uit spraak van de commissie nu vernie tigd op basis van een rapport van CIVO-TNO. De melk waarvoor Cober co adverteerde heeft volgens de on derzoekers een zeer goede voedings waarde door een hoog gehalte aan eiwit, vitamines, mineralen en spoor- elëmenten. „Gesteld mag worden dat deze melk in de voedingsleer erkende positieve eigenschappen bezit voor de bevordering of instandhouding van gezondheid", concludeert het on derzoeksinstituut. Door de uitspraak in de Coberco- zaak kunnen alle andere zuivelfabri kanten de term gezond weer gebrui ken in hun reclamecampagnes. Overigens heeft Coberco laten weten de gewraakte advertenties niet met een te herplaatsen, omdat het bedrijf dc procedure meer als een principiële kwestie beschouwt. BRUINISSE - De vele wrakken op de bodem van de Noordzee, zijn voor zover deze gelokaliseerd zijn, opge nomen in een zogenaamd wrakkenre- gister. Dit register bevat ruim tien duizend wrakken. Dreg Surveying uit Den Helder wil nog eens veertig duizend van dergelijke scheeps- restanten in kaart brengen. Dit om dat vissers hierdoor maar al te vaak hun netten en andere visattributen -verspelen. Daar tegenover staat dat in de wrakken over het algemeen veel vis zit. Dit maakt het voor hen gelaars een lucratieve bezigheid om boven een wrak een hengeltje uit te gooien. Met de nodige voorzichtig heid, zo een nieuwe visserijsoort ont- 1 staan, de zogenaamde wrakkenvisse- rij. Iets dat door de Denen al veel langer en met succes wordt beoefend. BRUINISSE - Behalve vis en over blijfselen van de Tweede Wereldoor log halen de boomkorren van de Noordzeekotters ook nu en dan oud heidkundige vondsten boven water. Zo heeft nagenoeg iedere Noordzee visser in zijn loopbaan weieens een overblijfsel van een mammoet in zijn netten gehad. Zo oud als de vondst die door de bemanning van de SL 3 naar boven werd gehaaid is echter een unicum. Onlangs werd op dit schip een haaietand van enorme af metingen opgehaald. Volgens weten schappers is die tand afkomstig van een haai die zestig miljoen jaar gele den ergens tussen de Lage Landen en Engeland, of wellicht iets ten noor den ervan heeft geleefd. Volgens de wetenschappers moet deze oudst be kende haaiesoort tweehonderd van dergelijke grote tanden in zijn hek hebben gehad. DEN BOSCH - De Bossche gemeen tepolitie heeft twee 16-jarige jongens aangehouden kort nadat ze een agen te hadden beroofd van haar handtas. Die 25-jarige agente liep al vier da gen, verkleed en geschminkt als een oud vrouwtje wandelend door Den Bosch. Een woordvoerder van de Bos sche politie heeft dit meegedeeld. GRENOBLE - Een ongeluk met een cabine van een kabelbaan heeft in Vaujany in de buurt van de Franse stad Grenoble aan zeven mensen het leven gekost. De cabine raakte om nog onbekende redenen van de kabel los en stortte ongeveer 200 meter naar beneden. Nedlloyd Neerlandia 15-1 te Bremer haven Nedlloyd Rotterdam 15-1 400 zw van Lobito 23-1 Las Palmas verw. Veemarkt Leiden LEIDEN, 16-1. Prijzen slachtrunde- ren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slotvet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 942 stuks, waarvan 142 mannelijk. Mannelijk super 9,60-/ 11,50. Mann. extra kwal. 8,45-/ 9,65. Mann. Ie kwal. 7,75-/ 8,45. Handel redelijk en prij zen gelijk. Mann. 2e kwal. 7,00- 7,75. Mann. 3e kwal. 6,25-/ 7,00. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk super 10,50-/ 13,00. Vrouwelijk extra kwal. 8,30-/ 10,50. Vrouwelijk le kwal. 7,30-/ 8,30. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 6,30-/ 7,25. Vrouwelijk 3e kwal. 5,75-/ 6,25. Worstkwaliteit 5,50-/ 6,25. Handel redelijk en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per kg, geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer schapen en lammeren 29 stuks. Rammen tot 22 kg 9,25- 10,00. Rammen 22-25 kg 9,00- 9,75. Handel redelijk en prijzen ge lijk. Rammen boven 25 kg 8,50- 9,25. Handel redelijk en prijzen ge lijk. Slachtschapen en lammeren per stuk. inclusief BTW: Rammen tot 22 kg 180-/ 200. Rammen 22-25 kg 220-/ 240. Handel redelijk en prij zen gelijk. Rammen boven 25 kg 240-/ 260: Handel redelijk en prij zen gelijk. De totaalaanvoer bedroeg 971 stuks. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 16-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 199 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 3475; ou de paarden 1875-/ 2750; 3-jarige 1900-/ 2825; 2-jarige 1550-/ 2500; veulens 625-/ 1575; hitten 700- 1650; pony's 450-/ 1450; Shetlan ders 350-/ 650. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,30-/ 5,95 en jonge slachtpaarden 4,65-/ 6,15. De handel was willig, prijzen prijs houdend. Ds. K. Hendrikse gaat naar Middelburg ZIERIKZEE - Ds. K. Hendrikse, die als part-time predikant verbonden is aan dé Hervormde gemeente van Zie- rikzee, heeft het beroep van de bui tengewone wijkgemeente (Vrijzinnig Hervormd) in Middelburg aangeno men. Ook hier betreft het een part time functie. w Ds. Hendrikse. die 1 september 1947 in Groot-Ammers geboren werd, is sinds 15 januari 1984 predikant in Zierikzee. Daarnaast verleent hij bij stand in het pastoraat in Middelburg ten behoeve van de Vrijzinnig Her vormden. NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 SPORTSHOP GESCHENKENHUIS De sportzaak die wint op punten... PETER BOUTERSE S.V. RENESSE Rackets Squashballen Shuttles, nylon en veren Snaren Badminton pressen SPORTSHOP GESCHENKENHUIS Sponsor 1e elftal S.V. Renesse BRIEFPLATEN met verende of tuimelklep in aluminium - koper - brons of smeedijzer. Deltastraat 12-14 NIEUWERKERK AMSTERDAM - In het Anne Frank huis te Amsterdam zijn vorig jaar 564.030 bezoekers geweest, hetgeen een-record betekent. De stijging be draagt vergeleken met 1987 5 procent. Nog nooit zijn er sinds de opening in 1960 zoveel bezoekers in het Anne Frankhuis geweest. Dat heeft de An ne Frankstichting meegedeeld. tijd. Werken in 39 Ze is onderwijzeres geworden. Then Normaallessen op niet al te grote afstand maakten dat mogelijk. En toen ze klaar was. had ze meteen een aanstelling aan de dorpsschool. De eerste klas, juist, wat ze graag wilde. Ze doet het graag, het lesgeven en opvoeden; ze probeert haar kinderen de dingen bij te brengen, die haarzelf zoveel vreugde hebben verschaft. Ze doet het buiten ieder studieboek, me thode of handleiding om; de innerlij ke vreugde wijst haar onfeilbaar de weg en doet haar de woorden vinden. De meeste kinderen luisteren als vin ken, maar de meeste ouders begrij pen haar niet. Als daar dan ook nog bos- en heidetochten bijkomen met een rijke oogst van bloeiend onkruid, mos en paddestoelen, zakt de waar dering nog meer. Onkruid hebben ze thuis ook wel, meer dan hun lief is. maar de kindpren gaan naar school om dc tafels en lezen te leren. Ot de collega's voelen niet veel voor haar manier van doen. Ze vin den 't uitsloven voor niets; bij deze kinderen is 't toch boter aan de galg gesmeerd; liefde voor de natuur, 't ontzien van dier en plant, 't wil er bij hen niet in. Ze worden thuis immers ook niet anders voorgegaan! Hééft ze wel eens gehoord, hoe hier en daar do huisslachtingen plaatsvinden? Nee? Dan moet ze maai eens luisteren. Then steekt de vingers in de oren en Door M. A. M. RENES-BOLDINGH gelukkig klapt op hetzelfde moment de bovenmeester in z'n handen, het sein, dat de school begint Maar Thea gaat zich meer en meer een vreemde ling. een buitenbeentje voelen; met geen der collega's krijgt ze enig con tact. hoewel ze wat afkomst en milieu betreft hunner één is. Hunner cén. En de fijnheid van be schaving dan. die zich van 't Heers- holt ook over de boswachterswoning heeft uitgestrekt" En het vrijmoedig oom-en-tante zeggen tegen de Heer en Vrouwe van 't Heersholt" Toen Thea geen kind meer was, heeft Jacob een poging gedaan, die zaak te verande ren 't Werd nu tijd 't ging toch niet langer 't werd voor meneer en mevrouw misschien ook wel wat moeilijk de Hissinks zijn nu een maal dienstbaren van het huis. Zijn pogingen zijn met een verbaasde blik en hartelijk gelach ontvangen en na tuurlijk is 't zo gebleven..Oom en tan te. Feitelijk had Jacob Hissink het niet anders verwacht; zelfs was 't hem een pak van zijn hart vanwege Thea. zijn kind. Daar komt ook nog even Rob om 't hoekje kijken. Rob Bertram Vosscn- hagen. de enige zoon van mencers zuster, die al heel jong weduwvrouw werd en in Amsterdam woonde. In de vakanties zit Rob op 't Heersholt, maar even graag is hij in 't boswach tershuis, waar hij ècn geheel nieuw, vrolijk en luidruchtig leven impor teert. Ze hebben wat tochten ge maakt, met hun drieën, of de kinde ren alleen. Later is Rob student geworden, nog later is hij 't land uit gegaan, naar Amerika, 't Was hem hier te eng, te benauwd. En dat, ter wijl het geen geheim meer was, dat Rob de erfgenaam van 't Heersholt zou worden. Er is iets vreemds in dit geval, dat baas Hissink nooit heeft kunnen doorgronden. Hij piekert er niet over; hij heeft geleerd, dat alle dingen zo gaan, als ze gaan moeten. Gods wil heeft geen waaroms. Dc mensenwegen zijn in grote lijnen door de Albostuurder vastgelegd. Naar elkaar toe neigende lijnen, sa menlopende, wijkende lijnen. En soms opeens een lijken, die haaks op de andere staat. Een lijn, die er ge vaarlijk uitziet, omdat hij bij het bin nendringen kerven, wonden, schei ding moet veroorzaken. Jacob Hissink /.iet scherp de forse lijn, die haaks op hun stille, Achter- hoekse levenslijnen staat. Hij schudt nu, na zoveel jaren nog zijn hoofd te gen die lijn. Niet grimmig, niet opstandig. O neen! Uiteindelijk is hij niet door mensen aangebracht. Al leen maar als iemand, die nu nog niet begrijpen kan, hoe God, met alle eer bied gezegd, de /.aak zó heeft kunnen regelen Hoe ging het ook weer"' (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5