Rekenmeester Deetman heeft geen oog voor leerling met problemen DE HUUR CV KETEL WATERSTANDEN - Zeeland blijft het goed doen als vakantiegebied DEURLOO B,V. Recordjaar voor haven Terneuzen Onderscheiding voor minister Smit-Kroes Broei in lading vrachtschip 2 Directeur J. de Jong van de Béatrixschool vreest meer bezuinigingen ZIER1KZEE - Vlugge Tekenaartjes en taalkunstenaart jes hebben weinig van hem te vrezen. Maar wee degene die voor zijn sommetjes en zijn taallesjes wat meer tijd en hulp nodig heeft. Die kan maar beter niet in de klas van rekenmeester Deetman terecht komen, want dan kan die het wel schudden en behoeft hij niet te rekenen op een bemoedigend schouderklopje of wat extra hulp. Hoe simpel het ook moge klinken, de reeks van bezuini gingen in het speciaal en voortgezet speciaal onderwijs van de laatste jaren geven duidelijk aanwijzigingen in die richting. Wie wat extra hulp nodig heeft om zich een plaatsje in de maatschappij te verwerven moet maar niet op 'n aardig woordje van de grillige rekenmeester Deet man rekenen. Die gedachte blijkt ook directeur J. de Jong van de Béatrixschool in Zierikzee, een onderwijsin stelling voor moeilijk en zeer moeilijk lerende kinderen te zijn toegedaan. den beschikbaar heeft gesteld, een belangrijke plaats innemen. Dat het speciaal onderwijs niet alle leerlingen die het binnen het regulie re onderwijs niet rooien, opneemt blijkt uit de stellingname van de di recteur. ,,Pas wanneer de vorderingen van het kind dusdanig zijn dat er sprake is van een bedreigde toe- Vanaf het moment dat het speciaal onderwijs bij wet werd geregeld (1985) is dit type onderwijs op haast hardhandige wijze geconfronteerd met het snoeimes waarmee minister Deetman van onderwijs en weten schappen zo driftig zwaait. „Geen en kel schooltype is zo getroffen als het speciaal en voortgezet speciaal on derwijs" omschrijft De Jong datgene wat zich in een paar jaar tijd binnen dit onderwijstype heeft voltrokken. De gevolgen ervan zijn ook aan de Béatrixschool niet ongemerkt voor bij gegaan. Zware claim De ontwikkelingen in de afgelopen jaren hebben duidelijk een zware claim gelegd op de inzet en creativi teit' van zowel personeel en bestuur van deze regioschool, waar dagelijks negentig leerlingen verdeeld over drie afdelingen de afdelingen voor speciaal en voortgezet speciaal on derwijs en de afdeling voor zeer moeilijk lerende kinderen) leskrij- gen. Groeibeheersing De reden dat minister Deetman zo weinig clementie voor het speciaal onderwijs aan de dag legt is dat deze geïnspireerd is door het begrip groei beheersing. De minister wil koste wat kost de groei van het speciaal on derwijs van de afgelopen jaren een halt toeroepen. Op zich, kan directeur J. de Jong zich welivinden in het stre ven om het speciaal onderwijs niet verder te laten groeien, maar voor de manier waarop de onderwijsminister dit probeert te realiseren heeft hij be duidend minder waardering. „We moeten proberen het kind zo lang mogelijk in het basisonderwijs te houden. Daar zouden meer moge lijkheden moeten zijn om een leer ling met problemen op te vangen. Dat kan door de contacten tussen de ba sisscholen, de scholen voor voortge zet onderwijs en de scholen voor spe ciaal onderwijs te verstevigen, waar door de leerling in zijn eigen omge ving kan worden opgevangen. Die nauwe contacten bestaan reeds in Zierikzee en zullen ook in het project Proefgebied groeibeheersing/zorg- verbreding Zeeland, waarvooor de minister een bedrag van 140.000 gul- komst, dan pas komt het kind in aan merking voor het speciaal onder wijs", aldus De Jong, die stelt dat voorkomen moet worden dat er teveel leerlingen naar het speciaal onder wijs uitwijken. Snoeimes „Elke plaats die hier te vergeven is wordt zorgvuldig overwogen. Daar door is ieder kind dat hier komt ver zekerd van de noodzakelijke begelei ding" aldus de directeur. Om die noodzakelijke begeleiding te waar borgen heeft het bestuur inmiddels vastgesteld dat 52 leerlingen voor de afdeling speciaal onderwijs het abso lute maximum is. Dat dat extra duwtje in de rug na ruim drie jaar snoeimes-politiek nog mogelijk is, is als je alle bezuinigingmaatregelen (en dat zijn er al met al behoorlijk wat) op een rijtje zet, een wonder. De meest rigoureuze maatregel waarmee de Béatrixschool in de af gelopen jaren is geconfronteerd is het terugbrengen van het aantal leer krachten. De afdeling voor speciaal onderwijs telt nu 52 leerlingen. Voor 1985 mocht je dan vier leerkrachten hebben. Nu moeten we het met één leerkracht minder doen, omdat de minister het aantal leerlingen dat per 16 januari '87 stond ingeschreven als volkomen willekeurig uitgangs- Directeur J. de Jong: ..Als minister Deetman tegen alle afspraken in, nog met andere bezuinigingsmaatregelen komt dan is het niet uitgesloten dat er bin nen het speciaal onderwijs acties worden ondernomen". punt voor het aantal formatieplaat sen heeft genomen" aldus De Jong. Die peildatum heeft bepaald niet in het voordeel van de Béatrixschool ge werkt. Op dat moment stonden er 43 leerlingen ingeschreven. Hierdoor moeten negen leerlingen meer met één leerkracht minder worden opge vangen. De gemiddelde groepsgroot te is dan ook noodgedwongen van vijftien op zeventien gebracht. Dat terugbrengen van het aantal leerkrachten is enigszins verzacht door het toekennen van een extra for matieplaats door de minister op grond van de uitzonderlijke situatie waarin de Béatrixschool zich be vindt. Niet alleen zijn de negentig leerlin gen over drie aparte gebouwen ver spreid maar ook is er gezien de speci fieke toelatingscriteria die gelden voor de afdeling Zeer Moeilijk Leren de Kinderen (deze moet toegankelijk zijn voor meervoudig gehandicapte kinderen) sprake van een bijzondere situatie, die een extra arbeidsplaats rechtvaardigt, zo redeneerde de be windsman. Toch dreigt er een verraderlijk ad dertje onder het gras. Dat aanvragen van een extra formatieplaats moet elk jaar opnieuw gebeuren en inwilli ging van het verzoek is afhankelijk van het budget van de minister. Nu reeds blijkt dat er meer aanvragen dan financiële middelen zijn. Een wankele basis dus voor de toekomst. Toezegging Ofschoon de minister in zijn rap port over de groeibeheersing van het speciaal onderwijs heeft aangegeven, dat hij het tot 1992 wilde laten bij de ze formatiebeperkende maatregel bleek bij de behandeling van de be groting voor dit jaar dat de minister die toezegging blijkbaar „vergeten was". Op grond van de zogenaamde boventalligheidsmaatregel waardoor er op een aantal scholen voor speciaal onderwijs, waaronder ook de Béa trixschool teveel leerkrachten werk zaam waren, bleek de bewindsman van plan te zijn om ziekte van een van de leerkrachten in het vervolg onder ling op te vangen. Dit 'indien er op desbetreffende school sprake was van een boventalligheid". De Jong: „Dit plan, dat inmiddels door de Tweede Kamer is afgekeurd heeft binnen de school tot zeer grote verontwaardiging geleid omdat de minister, ondanks zijn belofte om het speciaal onderwijs na de drastische maatregelen om het personeel te be perken verder tot '92 te ontzien, op nieuw bezuinigingsmaatregelen wil nemen. Als er nog zoiets dergelijks gebeurt dan is het niet uitgesloten dat er acties ondernomen worden", omschrijft De Jong de haast explosie ve situatie binnen het speciaal onder wijs. Geldkraan Het zijn overigens niet alleen per sonele bezuinigingen waardoor het speciaal onderwijs en voortgezet spe ciaal onderwijs wordt getroffen want ook de geldkraan wordt vanuit Den Haag geleidelijk aan dichtgedraaid. Begin '88 gelden de zogenaamde Lon- donormen ook voor het speciaal on derwijs. Ofschoon De Jong dit ver goedingsstelsel, waarbij scholen jaarlijks een bepaald bedrag krijgen voor de aanschaf van lesmateriaal en onderhoudswerkzaamheden, in prin cipe een goed middel vindt om de kosten van het onderwijs binnen de perken te houden, heeft hij zijn be denkingen tegen de wijze waarop die Londonormen voor het speciaal on derwijs zijn ingevoerd. „Deetman gebruikt dit voor het treffen van een aantal bezuinigings maatregelen doordat hij gelijk al een aantal voorzieningen schrapte. Op grond van het bedrag waarop de Béa trixschool volgens dit Londo-vergoe- dingensysteem aanspraak kan ma ken dreigde er bij handhaving van het huidige voorzieningenniveau een tekort van 73 mille te ontstaan. Zo zou de vergoeding voor het schoolzwemmen drastisch worden te ruggebracht, waardoor de leerlingen van de Béatrixschool in de toekomst verstoken zouden blijven van hun we kelijkse zwemuurtje. Het bedrag dat de minister voor deze activiteit be schikbaar stelde was net voldoende om de leerlingen van het speciaal on derwijs en voortgezet speciaal onder wijs nog om het jaar dat wekelijkse zwemuurtje te kunnen bieden. Ook het schoolkamp, het schoon maken van de gebouwen en het on derhoud van het schoolgebouw en de tuin kwamen via dat Londo-systeem behoorlijk op de helling te staan. Te meer daar er door vast te houden aan dit systeem geen rekening mee wordt gehouden dat de leerlingen van de Béatrixschool gehuisvest zijn in drie aparte gebouwen. De Jong: „Neem Su het tuinonderhoud. De kosten iervoor zouden met een derde moe ten worden teruggebracht. Om dat te realiseren zou de concierge dit werk maar moeten doen. Een taak erbij dus voor de concierge, maar géén ex tra tijd om die werkzaamheden te kunnen verrichten. De concierge zou het in de twintig uur dat hij hier werkzaam is allemaal maar moeten doen. Als de minister stelt dat er bin nen het onderwijs bedrijfsmatig mo^t worden gewerkt, nu dan vind ik dit geen voorbeeld van een goede be drijfsmatige opzet" aldus De Jong, die de logica van dit besluit niet ziet. Beknibbeld Ofschoon erop de voorzieningen voor het speciaal onderwijs en voort gezet speciaal onderwijs langzamer hand op alle mogelijke wijze is en wordt beknibbeld hebben de leerlin gen van de Béatrixschool daar nog niet veel van kunnen merken. Behal ve dan dat de groepen wat groter zijn geworden. De Jong: „Het bestuur, bestaande uit vertegenwoordigers van de ver schillende gemeenten erkent het be lang van een activiteit als het school zwemmen en heeft zich bereid ver klaard óm die extra kosten voor een zwemuurtje per week (en tweemaal zwemmen voor de leerlingen van de ZMLK-afdeling) op zich te nemen en ook voor het handhaven van het schoolkamp heeft het bestuur alle mogelijke moeite gedaan om ook dat in de toekomst mogelijk te maken. Ook de leerkrachten zijn niet te be roerd om extra taken op zich te ne men en dat terwijl de toegenomen groepsgrootte toch ook al een extra belasting voor de leerkracht vormt" zo schetst de directeur de huidige si tuatie waarin gemotiveerde leer krachten en bereidwillige gemeen ten de brokken van het beleid van Deetman zoveel mogelijk proberen te verzachten. Hoe lang dat nog mogelijk is is een vraag, want eens komt er een eind aan het vermogen om alle bezuinigin gen van rijkswege op zodanig op te vangen, zonder dat de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast. De grens lijkt haast bereikt te zijn en het gevaar dreigt dat minder snelle Teke naartjes en minder briljante taal kunstenaartjes het kind van Deet- mans rekening gaan worden. TERNEUZEN - De haven van Ter- neuzen heeft een recordjaar achter de rug. In 1988 is 9,2 miljoen ton aan goederen overgeslagen. Het jaar daarvoor was dat nog 8,9 miljoen ton. Met uitzondering van de Braak manhaven boekten alle havens van het Havenschap Terneuzen een posi tief resultaat, zo blijkt uit cijfers van het Havenschap Terneuzen. Het aantal zeeschepen dat in 1988 de Terneuzense havens aandeed, bleef met 2.157 constant. Het totale bruto tonnage van deze schepen ondervond een lichte groei van 10,3 miljoen naar 10,7 miljoen ton. De overslag in de Braakmanhaven (Dow Benelux) daal de met 6,5 procent naar 3,33 miljoen ton. De oorzaak hiervan is, aldus het havenschap, de grote verschui ving van de overslag per zeevaart naar binnenvaart en in mindere mate het periodieke onderhoud aan de gro te fabriek bij Dow Benelux begin dit jaar. OOSTBURG - De 11-jarige E. de Hullu uit Nieuwvliet is zondag door een verkeersongeval om het leven ge komen. Volgens een woordvoerder van de politie in Oostburg werd zij op haar fiets door een auto aangere den. Zij was op slag dood. ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is be noemd tot erelid van de Gentse Ha vengemeenschap. Zij kreeg de daar bij behorende plaquette uitgereikt van de voorzitter van de Gentse Ha vengemeenschap prof. dr. M. Anselin tijdens een ontvangst in. de Sint- Pietersabdij te Gent. Dc onderscheiding werd dc minis ter uitgereikt vanwege de Belgisch- Nederlandse samenwerking op het gebied van de infrastructuur. Het is 20 jaar geleden, dat koningin Juliana en koning Boudewijn het verruimd Kanaal van Gent naar Terneuzen in gebruik stelden. De bijeenkomst in Gent werd o.a. bijgewoond door de Belgische minister-president Mar tens. Tijden en standen volgens getijdctafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand Zierikzee 17 januari 10.55 23.50 128 126 04.45 -109 17.25 -143 Roompot Buiten 17 januari 09.55 22.40 126 122 03.40 -102 16.30 135 Bruinisse 17 januari 11.05 23.55 140 137 04.35 -116 17.25 -148 Wemeldinge 17 januari 11.10 146 04.50 -122 17.30 -154 VLISSINGEN - De brand weer van Vlissingen is zondag middag uren bezig geweest om uit te vinden wat de oorzaak was van ernstige rookontwik keling in het laadruim van een vrachtschip in het redegebied van Vlissingen. Inmiddels is bekend gewor den dat het schip, varend onder de vlag van de Bahama's, broei in de lading heeft. Experts uit Antwerpen zijn onderweg om de situatie nader te bekijken en aanbevelingen te doen om de lading te blussen. Het schip, genaamd „Brij", was geladen met loodperoxide en zinkconcentraat. Vermoede lijk heeft zich in het loodcon- ccntraat oxydatie voorgedaan en is de lading gaan smeulen. Een woordvoerder van de re gionale brandweer vermoedt dat het spul al enkele dagen smeulde. Pas tegen half drie zondagmiddag kreeg de brand weer een melding binnen. Vol gens de brandweer bestaat er geen gevaar voor de omgeving en de bemanningsleden. Een nautisch en een che misch expert uit Antwerpen zpllcn aaii boord gaan om de smeulhaard nader te onderzoe ken. Vermoedelijk zal het schip doorvaren naar zijn bestem ming Antwerpen, waar de la ding wordt gelost. Aan wal kan de broei dan worden belust. Gevaar voor een uitslaande brand is er niet. aldus de brandweer. Het loodconcen- traat kan alleen maar smeulen. ROTTERDAM - pe politie in Rot terdam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in een woning aan de Strevelsweg 300 kilo hasjiesj in be slag genomen. De drugs hebben vol gens de politie een straathandels waarde van negenhonderdduizend gulden. De bewoners van het huis, een 24-jarige man en een 21-jarige vrouw werden gearresteerd. DEN HAAG - Veel meer burgers dan werd aangenomen melden voor de inkomstenbelasting aan dat zij op hoge ziektekosten zitten. Het zijn er 893.500, zo raamt het ministerie van financiën in een naar de Tweede Ka mer verzonden notitie. Het ministe rie onderzocht 794 bruikbare geval len aan de hand van een enquête. De gegevens hebben betrekking op 1986. Groei in korte tweedevakanties ZIERIKZEE - Ondanks dc sterke daling van het aantal binnenlandse va- kantics in de afgelopen zomer, blijft de belangstelling van de Nederlanders voor Zeeland als vakantiebestemming op peil. In de maanden juni, juli en augustus van afgelopen jaar brachten ruim 650.000 Nederlanders een vakan tie door in deze provincie. Vergeleken met de zomer van 1987 is dit een stijging van 4 procent. Wel bleef men, mede door het minder goede zomerweer, minder lang dan an dere jaren op het vakantie-adres. Per saldo daalde het aantal overnachtingen van Nederlanders in Zeeland met 4 procent. In de meeste andere populaire va kantiebestemmingen binnen Nederland was de daling beduidend groter: ge middeld 8 procent. Op de Waddeneilanden en aan de kust van Noord- en Zuid- Holland werden de afgelopen zomer zelfs 25 procent minder overnachtingen geregistreerd. Dit blijkt uit onderzoek dat voor het tweede achtereenvolgende jaar door het toeristisch onderzoeksbureau NRIT, het CBS, het Nederlands Bureau voor Toerisme en de provincie Zeeland is uitgevoerd. De cijfers van de afgelopen zomer bevestigen de trend van de laatste jaren dat steeds meer Nederlanders meerdere keren per jaar op vakantie gaan. De hoofdvakanties worden grotendeels in het buitenland doorgebracht. De groei voor Zeeland zit met name in de kortere „tweede vakanties". Dergelijke ver blijven van hooguit vier of vijf dagen worden dichter bij huis doorgebracht. Deze trend is ook te zien in België en West-Duitsland. Ook in die landen neemt de populariteit van Zeeland als bestemming voor een tweede vakantie toe. Gerekend naar het aantal toeristische overnachtingen door Nederlanders in eigen land is het marktaandeel van Zeeland op de binnenlandse vakantie- markt de afgelopen zomer gegroeid tot bijna 11 procent. Zij besteedden geza menlijk 187 miljoen gulden in deze provincie. Vergeleken met de zomer van 1987 werd meer gebruik gemaakt van goedkopere logiesaccommodaties. Nederlanders op vakantie in Nederland en in Zeeland; zomer 1987 en zomer 1988. Tot en met 31 januari Zierikzee 't Lange Uus. Expositie schilderijen Geraerd Menken, Dagelijks van 9.00 tot 12.30 en 13.00 tot 17.30 uur. Zondag en maandag gesloten. Burgh-Haamstede Poppententoonstelling. De Burght. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Maandag 16 januari Zierikzee Commissievergadering financiën in raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Postzegelveiling. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 ur. Brouwershaven Zwemmen in Nieuwerkerk voor le den ANBO afdeling Brouwershaven. 15.15 uur. Commissie recreatie en openbare werken in stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Lezing Groei en Bloei in Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Commissie welzijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Vergadering Door Eendracht Sterk in Neffen d'Eule. 19.30 uur. Woensdag 18 januari Kerkwerve NCVB-af delingen Kerkwerve en Haamstede in 't Zuudènde. 19.45 uur. Gezamenlijke vergadering van afde ling Burgh-Haamstede en Kerkwerve van de NCVB in 't Zuudènde. 19.45 uur (verzamelen om 19.00 uur). Burgh-Haamstede Commissie grond- en pachtzaken in gemeentehuis. 19.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contact in grote zaal kerk. 19.45 uur. Middelburg/Vlissingen/Goes/ Zierikzee Cursus keyboard en synthesizer door M. Verschelden in onderkomen Zeeuwse Muziekschool. Donderdag 19 januari Zierikzee Thema-avond over eenzaamheid door Federatie Maatschappelijke Dienst verlening in zaal Christelijke Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie openbare werken in ge meentehuis. 19.30 uur. Ellemeet Bijeenkomst dorpsraad in dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 20 januari Burgh-Haamstede Lezing door Pierre Marechal over eco logisch cn economisch belang van vo gels voor Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, in Gerefor meerde kerk Haamstede. 19.45 uur. Dreischor Nut en Genoegen reisverhaal Nepal. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering Oranje vereniging. Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Overdracht blusvoertuig in brand weergarage. 10.30 uur... Burgh-Haamstede Concert Elly en Rikkert. De Burght. 20.00 uur. Renesse Jaarlijkse donateursuitvoering mu ziekvereniging Luctor et Emergo in dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 23 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie 20.00 uur. Brouwershaven Zwemmen in Nieuwerkerk voor le den ANBO afdeling Brouwershaven. 15.15 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Oprichtingsvergadering Onderne merskring Schouwen-Duiveland. Restaurant Mondragon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst afdeling Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Contactmiddag Groene Kruisge- bouw. 14.30 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Advertentie In Nederland Springtij: 24 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01181-15600 EINDHOVEN - Het Nederlands Ex pert ise Bureau in Amsterdam heeft namens de belanghebbenden een be loning uitgeloofd voor het terugvin den van vier schilderijen die eerder deze week in Eindhoven werden weg gehaald uit een meubelzaak. INDICATOREN 1987* Aantal vakanties 6.969.000 Aantal overnachtingen 58.478.000 Gemiddelde verblijfsduur 8.4 nachten Bestedingen 1 711 min de maanden juni. juli en augustus 1988* 6.621.000 53.298 000 8.0 nachten 1.699 min In Zeeland 1987* 630.000 5.913.000 9,4 nachten 201 min 656.000 5.698.000 8,7 nachten 187 min INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2