'Gemeentehuis waar we ambtelijk en bestuurlijk de burger naar de eisen van de tijd van dienst kunnen zijn' JfiMC H Afscheid dominee Vijfvinkel tijdens bijeenkomst Oosterhof ski's snowboards DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEURLOO ZENTRASPORT SAMAN B.V. mlPB it Ff8i/0 X- Ö0f L C'J^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rekenmeester Educatie Vangst Voetbal Rekenmeester Deelman heeft geen oog voor Steun samenwerkingsverband de Bevelanden Bruse mosselkotter doel opmerkelijke maar ex- Het eerste van Zierlkzee heeft een produktief leerlingen met problemen, (Pag. 2). wat basiseducatie in de regio betreft. (Pag. 3). plosieve vangst. (Pag. 5). voetbalweekend achter de rug. (Pag. 7). MAANDAG 16 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24474 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Bureaucratie is de dwingelandij der traagheid. De Girardin Burgemeester W. den Boer bij opening vernieuwd en uitgebreid gemeentehuis Middenschouwen: SCHARENDIJKE - Er moest een hoogwerker van de brandweer aan te pas komen, en burgemeester W. den Boer van Middenschouwen stond niet echt te popelen om in het bakje plaats te nemen. Niettemin stond hij even later gewapend met een hegge- schaar op het dak van het vernieuwde en uitgebreide gemeentehuis van Middenschou wen om de officiële openingshandeling te verrichten. Den Boer: „Middenschouwen heeft nu een gemeentehuis ter beschikking waar we bestuurlijk en ambtelijk de bur ger naar de eis van deze tijd van dienst kunnen zijn". Hetgeen gevierd werd met een feestje waarop dezelfde sleutelwoorden van toepassing waren als op de uitbreiding: sober en doelmatig. gebouwen de peuterspeelzaal in Scharendijke en de bouw van een nieuw dorpshuis in Kerkwerve te fi nancieren. Inventarisatie Een en ander hield in dat het reste- Aan de officiële openingshandeling ging een bijeenkomst in De Putmeet vooraf waarop door verschillende mensen het woord werd gevoerd. Als eerste betrad burgemeester W. den Boer het spreekgestoelte. Hij her haalde zijn woorden, eerder neerge schreven in De Schouwse Koerier, Volgens Den Boer leefde bij de ge meenteraad een aantal vragen over de mogelijke uitbreiding. Onder an dere de vraag of de investering voor een kleine gemeente als Midden schouwen verantwoord is. „Gesteld dat een nieuwe herindeling van ge meenten in aantocht is". Burgemeester Den Boer heeft zijn taak volbracht en is weer op de terugweg. nog eens: Het karwei is geklaard. Er is sprake geweest van een groeiproces van het idee dat er aan de huisvesting van de gemeente iets moest gebeuren naar het besluit om daadwerkelijk aan de slag te gaan". Tijd Den Boer bracht in herinnering dat er al in 1982 gepraat werd over een mogelijke uitbreiding van het Mid- denschouwse gemeentehuis. „Een be langrijk moment vormde het besluit van de raad eind 1984 om te komen tot een herschikking van de gemeen telijke reserves. Daarbij ontstond een post bestemd voor openbare gebou wen van 1,2 miljoen gulden", aldus Den Boer. Advertentie „Bij het provinciaal bestuur bleken geen voornemens te bestaan voor een nieuwe herindelingsronde en dus was er voor ons geen aanleiding om van ons voornemen af te zien", aldus Den Boer. Vervolgens viel het besluit van de raad om uit de reserve openbare rende bedrag niet meer toereikend was voor de aanpak van het gemeen tehuis. Den Boer: „Intussen was on der allen die in het gemeentehuis werkzaam zijn een inventarisatie ge houden om een beeld te krijgen van de benodigde ruimte en eventuele an dere wensen en verlangens". Aan de hand van deze inventarisatielijst werd een programma van eisen opge steld. „Ons uitgangspunt daarbij was dat de bestaande bouw en de nieuwbouw één efficiënt geheel moesten vormen en dat het geheel sober, doelmatig en goed ogend en uitvoerbaar binnen het beschikbare krediet moest zijn", aldus Den Boer. Uiteindelijk kwam men tot over eenstemming en stelde de gemeente raad in 1987 het benodigde krediet beschikbaar, de bouw startte nog dat zelfde jaar en de uitbreiding werd medio juli 1988 opgeleverd. Eind ok tober vond de oplevering van het ge hele werk plaats. Inclusief de inrich ting. Het werk ging ondertussen gewoon door. De gemeentesecretarie is in totaal maar een halve dag geslo ten geweest. Loftrompet Den Boer stak uitgebreid de lof trompet over de wijze waarop de uit breidingswerkzaamheden in hun werk zijn gegaan en richtte zich daar bij niet alleen tot architect en aanne mer, maar ook tot het secretarieper- soneel. „Het werk ging gewoon door en er is geen onvertogen woord geval len. Jullie hebben je van de beste kant laten zien", aldus de burgerva der. Hij stelde dat het door een zorgvul dig beheer over de gemeentelijke fi nanciën mogelijk bleek een aantal dingen te doen dat eerst niet moge lijk leek. „Maar dat duidelijk bij draagt aan de completering van het geheel", aldus Den Boer. Namens de gemeenteraad voorde J. L. F. Bolleman het woord. Hij ken schetste de uitbreiding van het ge meentehuis als een project waarnaar eenieder reikhalzend heeft uitgezien. „Ik twijfel er niet aan of de nieuwe vleugel en zijn accommodatie zullen uitmonden in een extra impuls voor onze motivatie. Ik zou haast zeggen dat de medewerkers die daarin geen ongekende ijver aan de dag weten te leggen wel met een zeer extreem ge brek aan activiteitendrang zijn uitge rust", aldus Bolleman. Tweeslachtigheid Minder te spreken bleek Bolleman over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. „Het probleem is dat de gemeenten in tegenstelling tot het rijk geen financieringstekort mo gen hebben. De lopende inkomsten en uitgaven moeten met elkaar in evenwicht blijven en bij een niet slui- De burgerij van Middenschouwen kon 's avonds een kijkje nemen in het ver nieuwde gemeentehuis. (Foto: Joop van Houdt). tende begroting dreigt de sanctie van de artikel 12-status waarbij een be stuurscollege in feite onder curatele wordt gesteld". In zijn toespraak sneed Bolleman ook het kortingsbeleid van het rijk aan. „Alles bij elkaar moeten we concluderen dat er vrijwel geen mo gelijkheden zijn om dé gevolgen van het kortingsbeleid van Den Haag te ontlopen". Bolleman stelde dat doelmatigheid van de gemeentelijke organisatie in grote mate bepalend is voor het ni veau van de voorzieningen in een ge meente. „Elke cent die wordt ver spild gaat automatisch ten koste van de doelgroep: de burgers". Naast deze kritische noten ook van de kant van Bolleman niets dan lof over de uit breiding van het gemeentehuis. Niet vanzelfsprekend Gemeentesecretaris F. Kuijper stel de in een toespraak namens het per soneel van de gemeente dat uitbrei ding van een gemeentehuis helemaal niet zo'n vanzelfsprekende zaak is als het lijkt. Kuijper ging door in het verleden en haalde het voorbeeld aan van het gemeentehuis van Kerkwerve in de tijd dat er geen zes maar acht tien gemeenten op Schouwen-Duive- land waren. „In dat gemeentehuis kampte men met de nodige vochtproblemen", al dus Kuijper. Dat ging onder andere ten koste van de archieven. Deze wa ren vochtig en beschimmeld. Kuiper citeerde een rapport over dit pro bleem waarin als mogelijke oplos sing het plaatsen van zakjes onge bluste kalk werd aangedragen. „Binnen de gemeente waren er plannen om het gemeentehuis te ver beteren, maar de bevolking stond niet achter dit plan. Men vreesde be lastingsverhoging", aldus Kuijper. De plannen mondden uit in een poli tiek heet hangijzer en blijkens het verhaal van Kuijper werden comple te polemieken uitgevochten via ad vertenties in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Voor- en tegenstanders van de plannen riepen de kiezers op „Ze krijgen in Hiassen een goede predikant'''' Verkoop verhuur: Vakkundige reparatie onderhoud Schuithaven 2-4, Zlerikzee Telefoon 01110-12298 OOSTERLAND - Het liefste had hij helemaal geen sprekers achter het spreekgestoelte gezien, maar als er dan toch niet aan te ontkomen viel, nu dan moesten ze hun zegje maar binnen vijf minuten doen. Dominee W. Vijfvinkel, sinds 10 juni '84 Hervormd predikant in Oos- terland en Ouwerkerk is niet gecharmeerd van lange be togen. Een eigenschap die zondag tijdens zijn afscheid in ontmoetingscentrum Oosterhof in Oosterland door ver schillende sprekers werd aangestipt. Na viereneenhalf jaar predikant in Oosterland te zijn geweest vertrekt dominee VV. Vijfvinkel nu naar Va as sen waar hij de plaats van dominee A. A. Drost inneemt. Vijfvinkel was sinds 10 juni '84 predikant van de Hervormde Gemeente in Oosterland en Ouwerkerk. nadat hij daarvoor een aantal jaren ais zendingspredi kant lesgaf op het St. Paul's Theolo gical College in Nairobi (Kenia). Tijdens een drukbezochte bijeen komst in de Oosterhof die aanslui tend op de afscheidsdicnst werd ge houden belichtten de vijf sprekers de eigenschappen en verdienstelijkhe den van de scheidende dominee. „Je bent een man met een eenvoudig hart en niet gecharmeerd van lange toe spraken. Vanmiddag krijg je hierin je zin" typeerde dominee O. C. Kerssen uit Haamstede het feit dat Vijfvinkel de spreektijd van de sprekers be perkt wilde zien tot vijf minuten. Interkerkelijk Kerssen die onder andere namens de classis, de ring van predikanten, het interkerkelijk pastoorsconvent en ook namens zijn gemeente sprak noemde Vijfvinkel niet alleen een goed theoloog maar ook een typisch interkerkelijk denker. De dominee uit Haamstede herhaalde datgene wat een van zijn gemeenteleden hem had toevertrouwd: „Ze krijgen in Vaassen een goed predikant". Burgemeester A. Bcrgshoeff van Duiveland stelde dat Vijfvinkel een man naar zijn hart was: onderne mend en niet bang voor afwisseling. Bergshoeff baseerde deze karakter schets op de levensloop van de schei dende dominee. Na zijn afstuderen als theoloog was Vijfvinkel vier jaar lang leraar aan een Rotterdamse scholengemeenschap. Vervolgens ver plaatste hij zijn werkterrein naar Ke nia om uiteindelijk in Oosterland neer te strijken. Dat de burgervader en de zieleherder elkaar niet goed kennen was voor Bergshoeff alleen maar positief omdat dit betekent dat or weinig problemen zijn geweest". Wat Duivelands eerste burger minder positief ervaren heeft is het feit. dat Vijfvinkel de derde predikant is die in een tijdspanne van krap twee jaar vertrekt. „Dit tempo houden we niet vol en ik denk dat het voor het kerke lijk leven ook niet zo bevorderlijk is. hun mening duidelijk kenbaar te ma ken. En voor hun partij te kiezen ui teraard. Kuijper stelde vervolgens dat het vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> m Bltl* Ik hooop voorts dat de vacature snel wordt ingevuld" aldus Bergshoeff. Moeite waard Dominee Kievit uit Oud-Vossemeer sprak namens de classicale zendings commissie, waarvan Vijfvinkel sinds mei voorzitter was en als zodanig een bijdrage heeft geleverd aan het op bloeien van deze commisie. Voorgan ger M. J. Rouw uit Ouwerkerk, waar Vijfvinkel eveneens een goede beken de was baseerde zijn toespraak op het thema, de moeite waard. „Je gaf ons vrijheid van handelen. Kortom, het was de moeite waard om je te leren kennen en om met je samen te mogen werken". Namens de gemeente over handigde kerkvoogd J. van Houten ten slotte een ingelijste pentekening van de kerk. Vrijwilligers In zijn dankwoord beklemtoonde Vijfvinkel het belang van vrijwilli gers voor het draaiende houden van de kerkgemeenschap. De man die er voor zorgt dat de gemeenteberichten worden gestencild en verspreid, de vrouw die voor de bloemen in de kerk zorgt, de dames'die huisbezoek doen. Kortom, iedereen die vrijwillig zijn steentje bijdraagt voor dc kerk gemeenschap werd door Vijfvinkel in het zonnetje gezet. Daarbij drukte de scheidende predikant zijn gemeente op het hart dat er voldoende kandida ten zijn om zijn plaats in te nemen. Het predikantloze tijdperk waarin de Hervormde Gemeente zich nu be vindt zal. zo verwacht Vijfvinkel. dan ook niet al te lang behoeven te duren Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Weinig verandering Voorlopig verandert er weinig. De aanvoer van zachte lucht blijft ge handhaafd. De wind is morgen ook weer zuidwestelijk en iets minder sterk dan vandaag, dus 3 tot 4 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 20 jan.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 3 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 08.39, onder 17.01 Maan op 12.24, onder 05.08 Volle Maan: 21 januari (22.33) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De aanvoer van zachte lucht blijft ook morgen nog voortdu ren. Dit wordt veroorzaakt door een gebied van hogedruk boven Frankrijk en Zuid-Duitsland en een Oceaansto ring, die via Schotland naar Zuid- Finland trekt. Het regengebied van de storing na dert ons lana en zal ons in de loop van de nacht bereiken. Ten noorden van onze omgeving beweegt het regenge bied wat sneller dan over ons land zelf. Dit houdt in dat het morgen een dag wordt met veel bewolking waaraf en toe wat regen of motregen uitvalt. Later op de dag kan er een opklaring voorkomen, maar dan staat de zon al te laag om nog veel invloed te hebben. De wind gaat uit het westen waaien en is matig. Advertentie Constructeurs en Installateurs DAKBEDEKKING: aanbrengen en onderhoud goten in koper en zink Uit voorraad leverbaar. Diverse dakbedekkings materialen JULIANASTRAAT 40, 4301 NC ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12647 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1