Strand streeknieuws 'Sommige mensen moeten tegen zichzelf én de maatschappij beschermd worden' hqvénsQ Wenselijkheid skateboard- baan in commissie jeugd DEURLOO B.V. Verkoop Reparatie Vergadering Reformatorisch Contact 4 J. Gelderblom neemt afscheid van de Intergemeentelijke Sociale Dienst ZIERIKZEE - „Als het met mij niets is, wordt het met die mensen ook niets", zegt: hij na veertig'jaar ervaring als ambtenaar bij de sociale aieriM. Veertig jaar waarin hij vele mensen hielp met het budgetteren van hun geld; waarin hij mensen die er geen gat meer in zagen hielp uitkienen hoe zij zonder (nieuwe) schulden te maken rond zou den kunnen komen met een klein inkomen. „Je komt daarbij bij mensen terecht die ten einde raad zijn. Om dat op te kunnen vangen, om hen te kunnen helpen moet je zelf een filosofische basis hebben. Daarbij zijn drie zetten van belang: zelfkennis, zelf beheersing en zelfveredeling". De 57-jarige J. Gelderblom uit Zierikzee is aan het 'af kicken'. Afkicken van zijn werk als ambtenaar bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst waar hij veertig jaar met hart en ziel bij was betrokken. •He^ Vs slechts een van de ..vele brie ven die de sociale ambtenaar tijdens zijn carrière kreeg. „Mensen zijn vaak ten einde raad. Je krijgt daar een gevoel van onmacht van waar je tegen moet kunnen. Dat vind ik een van de moeilijkste dingen aan mijn werk. De mensen komen bij ons al tijd gespannen binnen. Wij zijn dege nen Wharop ze zich ontladen". Na veertig jaar werken vindt Gel derblom het genoeg. Zijn gezondheid is de tweede reden van zijn afscheid. „Je moet voor dit werk een groot hart hebben. Van het mijne is vorig jaar Toneeluitvoering De toneelvereniging van de VOO, de Vereniging voor Openbaar Onder wijs houdt op vrijdag 27 januari haar jaarlijkse toneeluitvoering in de Oosterhof te Oosterland. Opgevoerd wordt de klucht: Het hing in de lucht van Bert Peets. Het is voor de 27e keer dat de toneelvereniging op treedt. Na de toneeluitvoering wordt de avond vervolgd met een bal onder leiding van de Delta Birds. Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG Workshop In het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland wordt op woensdag 25 januari een workshop gehouden over het onderwerp Op weg naar strategische planning. De bij eenkomst is bedoeld voor onderne mers en duurt van 15.00 tot 21.00 uur. BRUINISSE Nieuwe motor Machinefabriek Maaskant bouwt een nieuwe motor in de zeekotter UK 20 Filadelfia uit Urk. Tijdens het uit varen naar de visgronden was de .motor van de kotter van de fa. Kroon vastgelopen waardoor de krukas on herstelbaar beschadigd werd. De kot ter werd door de zeesleepboot Eliza beth van Tbxel buitenom naar Brui- nisse gesleept. De nieuwe motor wordt een 9 cylinder Stork van 1400 pk. Wonen in Bruinisse Wonen in het bedrijvige vissers- Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 .7. Gelderblom (met kat): ,,Om dit-werk goed te doen moet je jezelf kannen uitschakelen". In het prachtige gebouw van de dienst, aan de Oude Haven te Zierik zee, was Gelderblom vanaf die tijd werkzaam als financieel administra teur. „Het gereed maken van de uit keringen, het rangeren van de cijfer tjes", zoals hij het zelf omschrijft. Daarnaast bleef hij op eigen verzoek actief met het begeleiden van mensen die niet konden rondkomen met hun uitkering. „Plannen en reorganise ren van schulden. Daarbij kwamen vaak de manco's van Neckermann en Wehkamp naar voren. We waren meestal met zijn tweeën bezig met die mensen. Er moet altijd een Sin terklaas en een Zwarte P\£t zijn. Do ene moet de mensen zodanig stimule ren dat ze het weer zien zitten. De an dere moet zeggen welke dingen echt niet kunnen. Anders is het eindeloos. Sommige mensen moeten tegen zich zelf én tegen de maatschappij be schermd worden. Het is voor hen te aanlokkelijk om dingen te kopen". Vaak kwam het cr op neer dat een groot deel van de uitkering moest worden besteed aan de afbetaling van schulden. „De mensen kregen dan wekelijks van ons een bedragje waar ze mee rond moesten komen. Vaak was het een zeer trieste aange legenheid waarbij wij probeerden ze te motiveren. Want dat is een voor waarde om voor budgettering in aan merking te komen". Werk waarbij volgens Gelderblom een bepaalde mentaliteit onontbeer lijk is. „Je moet jezelf kunnen uit schakelen. Niet uit zijn op zelfbe vestiging, op het binnenhalen van de eer. Maar je helemaal richten op de mensen. Je moet ontvankelijk zijn voor iedereen". Werk dat de sociale ambtenaar veertig jaar lang met veel plezier deed. „Ik heb tot het laatste moment op het puntje van mijn stoel gezeten". Lamstralen Dat kwam mede door de humor die Gelderblom ook in zijn beroep vond. „Het is een lach en een traan bij el kaar". Als voorbeeld noemt hij een gedichtje dat hij van een 'klant' kreeg toegestuurd nadat hij een fout je had gemaakt: 'God schiep de dub beltjes, guldens en knaken en daarna de ambtenaren van sociale zaken. Maar als hij het eerder had geweten, was hij die lamstralen vergeten". K letterlijk een stukje afgehaald via een operatie. Het afscheid zal een of ficieus karakter dragen. „Ik 2ie het niet zitten om daar veel stampij van te maken. Dat kost bovendien maar geld". Want de waarde van geld heeft Gelderblom via zijn werk op een an dere manier leren kennen. „Ik geef wel eens geld uit. Dan denk ik: daar moeten anderen een hele week mee doen". LONDEN - De echtgenoot van ko ningin Elizabeth, prins Philip, en de minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, zullen Groot-Brittan- nië vertegenwoordigen op de begrafe nis van keizer Hirohito van Japan. HILVERSUM - Als dc geprofileer de omroeporganisaties in Hilversum doen alsof hun voortbestaan wordt bedreigd door de plannen van AVRO, TROS en Vernocia voor commerciële omroep, is dat een voorbeeld van „on nozele naïviteit". Het gevaar voor het voortbestaan van het bestel komt van buiten. Dat zei TROS-voorzitter mr. H. J. Mrnderop in zijn nieuwjaarstoe spraak voor het personeel. ZIERIKZEE - We willen een eigen stekkie om te skate boarden. Dat is de wens van een groep jongeren uit Zie rikzee, die onlangs een handtekeningenactie heeft ge houden om de noodzaak van zo'n skateboardbaan duidelijk te maken. Dit verzoek wordt woensdag 25 ja nuari door de commissie jeugd- en jongerenwerk bespro ken tijdens een vergadering die om 16.30 uur in de raad zaal van het Zierikzeese stadhuis begint. Behalve dit verzoek buigt de com missie zich ook over een'tweetal sub sidieverzoeken van de Stichting Kin deropvang Schouwen-Duiveland en het Leger des Heils. De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland die in september haar eerste kinder dagverblijf in Zierikzee heeft ge opend wil van de gemeente een subsi die voor de huisvestingskosten. De exploitatielasten worden nu be kostigd uit de ouderbijdragen. Deze bijdrage is volgens het bestuur van de stichting voor veel ouders een te hoge drempel. Daarom bepleit het bestuur een verlaging van deze bij drage. Ook het Leger des Heils heeft bij de gemeente aangeklopt voor meer fi nanciële steun aan het peuterspeel- zaalwerk. Het Het Leger des Heils vraagt de gemeente om de subsidie hiervoor die momenteel ongeveer 27 mille bedraagt te verhogen tot 46.773,-. Hoe de commissie daar te genover staat blijkt woensdag 25 ja nuari. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 dorp Bruinisse, onmiddellijk gelegen aan de drukke vaarroute Rotterdam- Antwerpen ter hoogte van Zijpe, het weidse Krammer en het Grevelingen- meer, in het land waar het leven goed is. Met die wervende tekst in schip- persvakbladen probeert het Bruse gemeentebestuur met name rustende schippers warm te krijgen om zich in de vissersplaats te vestigen. Met na me worden kavels voor vrijstaande woningen en twee onder één kap in het bestemmingsplan Riekusweel aangeprezen. Molenstraat doet naam eer aan Karakteristieke punten in een dorp waren en zijn de molens. Naast de kerktorens waren het toch ook de machtige molens met hun hoge bouw en wieken die het silhouet van een plaats bepaalden. Daarnaast waren molens centra van bedrijvigheid en handel met de aan- en afvoer van graanprodukten en meel op de boe renkarren. Als de machtige wieken in hun centrische kadans draaiden, leek het of de hartslag van de natuur zicht baar gemaakt werd voor het mense noog. De Tweede Wereldoorlog maak te aan het molenbestand van Bruinisse een radicaal einde. De mo len van Zeedijk, op de plaats waar de Molenweg de nuidige Rijksweg kruist, werd door de Duitsers ver nield terwijl de molen van Jan van Ree, de Zwaluw, door de Engelsen vanaf Sint. Philipsland kapot werd geschoten. Die mplen stond aan de Molenstraat, tussen de huidige Chris telijke basisschool en kantoor Geen- se. Het ambachtelijk malen van meel zal wel nooit meer gebeuren in de Mo lenstraat maar toch draaien daar de wieken weer lustig rond. Zij het in het klein, op schaal. Nadat er bij Au- ke Wiebrens eerst al een getrouw co- pie van de achtkantige stellingmolen De Zwaluw van Van Ree in de tuin was verschenen, is er onlangs een open standaardmolen op terp bij ge komen. Vele bewoners en toeristen blijven vaak enige tijd bewinderend staan bij de verrichtingen van Wie brens in de afwerking van de stan daardmolen. Een derde molen in de Molenstraat staat in de tuin bij de fa milie J. Geelhoed. Dat betreft een model van een Beltmolen. De naam Molenstraat krijgt zodoende toch weer een beetje body. GOES Afscheid van het RIAGG Op vrijdag 20 januari wordt in ho tel Ibrminus te Goes een receptie ge houden waarbij afscheid wordt geno men van R Franssens. Mevrouw Franssens was sinds 15 april 1965 als sociaal psychiatrisch verpleegkundi ge werkzaam bij het RIAGG Zeeland. In totaal is zij ruim 41 jaar actief ge weest in de gezondheidszorg. De bij eenkomst begint om 16.45 uur. „Voor mijn gevoel dateer ik nog van de sociale dienst uit de Middel eeuwen. Ik heb in 1949 nog melk staan uitdelen in een pannetje. In die tijd had je nog steun in natura. Op za terdag schreef ik bonnen uit waarop de mensen vlees kregen bij de paar- denslager. Toen speelde de budgette ring ook al". In de jaren die daarna volgden, de opbouwperiode na de Tweede Wereldoorlog, maakte Gel derblom de groei van de sociale ze kerheid mee. „Dat was een bouw werk, opgezet vanuit een bepaalde gedachte, dat uitgroeide tot een fort". Een fort waarop we zuinig moeten zijn vindt de sociaal ambtenaar. Aan het eind van zijn werkzame periode ziet hij de bezuinigingsdrift van het huidige kabinet als een sluipende be dreiging voor het stelsel van sociale zekerheid dat zo zorgvuldig werd op gebouwd. Boktor „Het is alsof de regering de boktor wil loslaten in het stelsel van sociale zekerheid. Zo'n klein onzichtbaar beestje dat de balken van een gebouw opvreet. Het feit alleen al dat ze op de gedachte komen om het weduwepen sioen af te schaffen! Hoe komen ze er bij. Dan zouden weduwen in de bij stand terecht komen. Terwijl we met zijn allen premie hebben betaald om die mensen zeker' te stellen van een inkomen. Dat vind ik onterecht be zuinigen op sociale zekerheden. In ons werk zit een enorm brok maat schappijverkenning. Daardoor ko men we ook als eerste in aanraking met storingen, met kneuzingen die worden aangebracht in het stelsel van sociale zekerheid". Hoewel Gelderblom zijn hele leven bij (diverse) sociale diensten werkte, was dat nog niet te voorzien toen hij jong was. „Mijn vader restaureerde oude kerken en ik was eigelijk voor bestemd om hem daarbij te helpen. Maar mijn moeder, die de gevolgen daarvan dagelijks aan den lijve on dervond, zag dat niet zo zitten. Toen zou ik edelsmid worden om bij mijn oom in de zaak te komen. Maar dat ging door omstandigheden ook niet door. Zo kwam ik eigenlijk toevallig hij dc sociale dienst terecht. In plaats van in de kunst, kwam ik in de levenskunst terecht". Dat was bij het bureau Sociale Za ken in Gelderbloms geboorteplaats Gorinchem. Na een periode op de se cretarie Sociale Zaken in Leerdam kwam Gelderblom in 1963 naar Zie rikzee. Daar werd hij chef van de af deling Sociale Zaken van de gemeen te. Hij werkte op het stadhuis tot in 1978 de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duivcland/Sint Philipsland werd gevormd. SIRJANSLAND - Het Reformato risch Contact vergadert woensdag 18 januari in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. De vergadering be gint om 19.45 uur. De spreker is ds. Stoutjesdijk, pre dikant van de Nederlandse Hervorm de kerk te Dordrecht. Hij spreekt r over het thema De Verkiezing. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen met betrekking tot het onder werp. OOSTERLAND 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4