musicoiumii streeknieuws DE VIER WINDEN Concertserie Ars Musica in William en Mary-stijl Jan Eelkema LP-recensie A. 4 HILVERSUM - Als de geprofileer de omroeporganisaties in Hilversum doen alsof hun voortbestaan wordt bedreigd door de plannen van AVRO, TROS en Vernocia voor commerciële omroep, is dat een voorbeeld van „on nozele naïviteit". Het gevaar voor het voortbestaan van het bestel komt van buiten. Dat zei TROS-voorzitter mr. H. J. Minderop in zijn nieuwjaarstoe spraak voor het personeel. Jan Eelkema is overleden. Toen ik vrijdagmorgen de krant opensloeg en de rouwadvertenties las kon ik de draagwijdte van dit bericht niet om vatten. Het kwam niet onverwacht. Hij leed aan een verwoestende, onge neeslijke ziekte. Toch had ik de hele dag nodig om steeds dieper te besef fen wat voor mij de betekenis was van de dood van Jan Eelkema. De ene herinnering roept de andere op, beelden vloeien in elkaar over totdat je beseft dat Jan Eelkema in zekere f zin een deel van jezelf is. Hij was een van de grootste koor dirigenten van Nederland, waar schijnlijk deallergrootste. Een diri gent die je enthousiast wist te maken, een man die een enorme ritst uitstraalde, een man met bijzondere gaven. Hij zei eens tegen me: Dirige ren heeft iets van hypnose. Iedereen die het voorrecht heeft gehad om on der zijn leiding te zingen heeft dat kunnen ervaren. Wat het is weet ik nog niet, maar zodra deze kleine man voor een koor van enkele honderden mensen stond gebeurde er iets. Dan straalde er iets uit zijn lichaam, zijn bewegingen, zijn ogen, zijn mimiek. En juist vanuit hele kleine bewegin gen die hij maakte ontstond er een koorklank die vaak ongelooflijk mooi was. Twee jaar geleden ivas hij op Schouwen-Duiveland. Op een zater dag waren alle koren bij elkaar in Zierikzee. In het kader van het jubi leum van het Eilandelijke Korenver- band hadden we een studiedag onder leiding van Jan Eelkema. Wie herin nert het zich niet hoe hij met ons werkte en gaandeweg iedereen steeds enthousiaster werd, hoe hij het waagde om met enkele honder den Schouwen-Duivelanders te gaan improviseren en zomaar een hoempa pa-orkest van koorzangers in de kerk klonk? Veel koren hebben het 'Pater Nostervan Liszt nog in de map zitten en als ze het nu weer zin gen herinneren ze zich nog steeds hoe Jan Eelkema binnen een halve dag dit moeilijke werk op een magistrale wijze tot leven wist te brengen. Drie jaar lang heb ik les van Jan gehad op het Rotterdams Conserva torium. Elke vrijdag begonnen we als aanstaande dirigenten met slag techniek en stonden we in de kring maten te slaan en inzetten aan te ge ven en leerde hij ons niet alleen de techniek maar ook dat dirigeren om gaan met mensen is. Hoe langer ik er nu over nadenk hoe meer ik voel ho- veel ik van hem overgenomen heb, de manier van slaan, de oefeningen aan het begin van de repetitie, ca nons. liederen, muziek. Vrijdagavond ben ik gaan zoeken in oude mappen uit mijn studietijd en al bladerend kwam me steeds meer voor de geest en opeens vond ik een stukje papier ondertekend door Jan Eelkema. Om beurten moest je als student dirigeren voor een koor bestaande uit andere studenten in een soort koorpraktikum, terwijl Jan Eelke ma achterin zat en op een blaadje zijn commentaar gaf. Bovenaan het blaadje stond de da tum, 7 maart 1975. Het werk dat ik dirigeerde was een avondlied 'Der Mond ist aufgegangen'. Daarna stond het blad vol met opmerken zoals het zoek raken van het slagschema, on gelijke inzetten, meer werken aan tekstaccenten, andere houding en nog veel meer. Toch was het juist de pedagoog in Jan die met een laatste opmerking toch een beetje moed insprak: Goede beurt. Bij één opmerking komt een glim lach om mijn mond. Want dit schreef hij ook: jasje dicht. Hij had een hekel aan dirigenten die zonder dichtge knoopt colbertjasje als een vreemde vogelverschrikker aan het zwaaien zijn. Jasje dicht en nu besef ik dat ik nog steeds elke keer als er maar iets gedirigeerd moet worden die bewe ging maak: jasje dicht. Met een groep Schouwen-Duive landers zijn we vorig jaar naar de Mattheüs-Passion van Bach geweest. De uitvoering vond plaats in De Doe len en werd gedirigeerd door Jan Eelkema. Achteraf was dit de laatste keer dat ik hem gezien heb. We had den de duurste plaatsen besproken, maar ik herinner me dat ik na de pauze ben verhuisd naar de goed koopste plaats, naast het orgel, een plaats waar je het koor, de solisten en het orkest van achteren ziet, maar de dirigent in het gezicht. Want ik wilde Jan in het gezicht zien en nog veel mé'er van hem leren. Wie hem van achteren zag dirigeren ontdekte niet veel. maar juist zijn gezicht straalde des te meer uit. Indrukwekkend was de manier waarop hij de koralen dirigeerde, want doorzijn bijzondere uitstraling werd elk woord in zijn diepste bete kenis tot klank en juist door die klank kreeg de tekst een betekenis die in woorden niet is uit te drukken. Het was geen toneel. Op dat moment werden ae woorden zijn woorden. Zo dirigeerde hij ook het koraal dat gezongen wordt nadat Jezus de geest heeft gegeven. 'Wenn ich ein- mal soil scheiden so scheide nicht von mir' en elke woordbetekenis was van zijn gezicht af te lezen ook 'den Tod leiden' en ook 'das aller- bangsten'. Bijna een jaar later ging dit koraal voor Jan in vervulling. Er stonden vrijdag heel wat adver tenties in de krant. In een van de ad vertenties trof me een zin of was het een klacht 'Hij mocht maar zevenen veertig jaar worden'. De laatste woorden die ik Jan zag dirigeren waren de laatste woorden uit de Mattheüs-passion van J. S. Bach. Ik zeg ze maar in alle eenvoud na: Ruhe sanfte, sanfte ruh'. ruhe sanfte, sanfte ruh'. MARZAS In de Lutherse kerk in Zierikzee ZIERIKZEE - Ars Musica start het nieuwe jaar op za terdag' 14 januari met een concert van muziek uit de tijd van William en Mary. Dit naar aanleiding van de herden king, die vorig jaar in Engeland en Nederland werd ge houden. Hoewel de opzet was om uitsluitend muziek uit de tijd van dit koningspaar ten gehore te brengen is de periode tijdens de voorbereiding van dit concert wat rui mer komen te liggen, zodat er zelfs muziek uit de tijd van koning Hendrik VIII wordt uitgevoerd. Voor het me rendeel wordt tijdens het concert Engelse barokmuziek uitgevoerd. Het publiek zal worden geconfronteerd met een aantal boeiende werken, dat voor een deel zelden wordt uitgevoerd. Een belangrijk aandeel aan dit con cert heeft onder andere de leraar the orie en muziekgeschiedenis aan het Brabants Conservatorium, Henk de Croon. Dankzij zijn kennis en muzi kale mogelijkheden heeft het pro gramma een boeiende inhoud gekre gen. Henk de Croon zal tijdens het concert orgel en clavecimbel spelen. Verdere medewerking verleent een aantal (beroeps)blokfluitisten dat in trioverband met begeleiding van cla vecimbel zal musiceren. Het zijn Renske Ligtmans, Marloes van Hou- tert en Maurice van Lieshout. Ook bij hen is het Brabants Conservatorium de bindende factor. Zangeressen Bekend voor het publiek zijn onge twijfeld de zangeressen Titia Dijk stra en Liesbeth Franken. Titia Dijk stra studeerde bij David Hollestelle en Francien Fregeres en is lerares zang en stemvorming aan de Zeeuwse Muziekschool en Liesbeth Franken studeerde op haar beurt bij Titia Dijkstra en momenteel bij Francien Fregeres. Van de componist Gibbons wordt een tweetal orgelstukken uit gevoerd, vervolgens is er een sonate van Locke voor orgel en blokfluit, een Fantasie van Purcell (drie blok fluiten en clavecimbel) en een werk Coockow en Baldwine. Een bijzonder onderdeel van het concert is een aantal werken dat de Engelse koning Hendrik VIII zelf heeft geschreven. Hendrik VIII was een verdienstelijk componist en ver zamelaar van muziekinstrumenten. Uitgevoerd worden onder andere Pasttime with the good company, If love now reighneth en een concert voor drie blokfluiten. De Nederland se componist H. Hollander is onbe kend voor het publiek. Niettemin schreef hij een aantal schitterende duetten voor zangstemmen dat de moeite van het beluisteren meer dan waard is. Titia Dijkstra en Liesbeth Franken zullen een aantal van deze duetten uitvoeren. Het concert wordt gegeven in de Lu therse kerk te Zierikzee. Er is een mo gelijkheid tot reserveren van kaarten op vrijdagmorgen 13 januari van 10.00-11.00 uur in de Zeeuwse Muziek school. Reservering kan ook telefo nisch plaatsvinden 01110-12169. Ook bij de ingang van de kerk zijn even tueel nog kaarten verkrijgbaar. THE AMAZING STROOP WAFELS - Twee straatmuzi kanten op een elpee, lijkt een koude bedoening, maar het is heus. De met country en western 'besmette' liedjes staan weer op het nieuwe al bum The Amazing Stroopwa fels Gaan te ver. Een toepasse lijke titel, gezien de platen hoes. De heren Wim Kerkhof en Rien de Bruin zijn gescho ren, gewassen, ja zelfs geverfd. Ze lijken niet meer op die oude straatmuzikanten, die ze in 1984 bij elkaar bracht. Samen treden ze als een vrolijke wer velwind op in cafeetjes, be jaardentehuizen, sauna's, kleuterscholen, bij 'bedrijfs- opheffingen', in theaters, op blusboten, in afkickcentra's, bij hengelsportverenigingen, maar bovenal op straten en pleinen. Zeker in de Maasstad. Ondanks een ..nieuwe" identi teit is de muziek op het album weer als vanouds. Vrolijk en snel afgewerkte nummers, die simpelweg eenvoudig tekstu eel zijn onderbouwd. Een num mer als Radijs is lachwekkend om de inhoud. Radijs, Radijs, ik mot je voor geen prijs. Au gurk, Augurk zoek jij maar zo'n Jan Jurk. Witlof, Witlof, voor mij ben jij wel tof. Ci troen, Citroen, daar kan je het mee doen". Het 'fruitachtige' stukje tekst typeert het duo The Amazing Stroopwafels, dat een 'amazing elpee' maak te. In feite is daar alles al mee gezegd, hoewel er één kantte kening gemaakt moet worden. Hoe vrolijk de 'jongens' ook klinken, er staat op het album één droevig nummer, dat zeker de Schouwen-Duivelanders aangaat. ,,Voor de storm" gaat over de Watersnoodramp op Schouwen-Duiveland. Daar mee is de gelegenheid direct daar, om als Schouw en-Duive lander eens kennis te maken met het Rotterdamse duo, ten zij ze al bekend is. Ze was ten slotte al een aantal keren in Zierikzee. RV Advertentie BURGH-H AAMSTEDE Parkeercontroleurs De groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft voor 1989 een planning ge maakt voor de inzet van parkeercon troleurs. In de Nieuwsbode van maandag werd abusievelijk vermeld dat het zou gaan om enkele honder den parkeercontroleurs en vakantie krachten. De cijfers die werden opge nomen in de krant betreffen het aantal uren dat de parkeercontro leurs en vakantiewerkers in actie zul len zijn met hun controlerende werk zaamheden. Tijdens de gemeente raadsvergadering op maandag 16 ja nuari beslist de gemeenteraad van Westerschouwcn of zij 82.000 gulden beschikbaar wil stellen om deze uren te betalen. Als men hiertoe besluit zal in een later stadium worden be paald of deze uren worden verdeeld over part-time of full-time krachten. BRUINISSE Aquarellen Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar exposeert P. C. Kik uit Brui- nisse in het plaatselijke gemeente huis. Kik toont onder meer een aan tal van zijn aquarellen. GOES Rekreavak 1989 In de Zeelandhallèn te Goes wordt van 16 tot en met 18 januari de beurs Rekreavak gehouden. De beurs werd in 1988 voor het eerst georganiseerd en biedt de bezoekers een scala van produkten en diensten voor de re creatieondernemer. Onder andere zwembadbouw en speeltuinbouw met inrichting, omheiningen en be veiliging en cultuurtechnische wer ken. De beurs is op 16 en 17 januari geopend van 14.00 tot 22.00 uur en op 18 januari van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Museum Het Zeeuws Museum in Middelburg is voortaan van dinsdag tot ën met vrijdag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Het museum begint voort aan dus een uur eerder. Het afgelopen jaar heeft het museum meer dan 46.000 bezoekers getrokken. Hoewel dit een lichte daling betekent ten op zichte van het 'topjaar' 1987, is er over de afgelopen jaren toch een duidelij ke stijging waar te nemen. Ter verge lijking: in 1986 trok het museum 39.000 mensen. Het museum is ook zaterdag, zondag en maandag ge opend, alleen dan zijn de openingstij den van 13.30-17.00 uur. NIEUWERKERK Burgerlijke stand Het bevolkingsverloop in de ge meente Duiveland in de maand de cember was als volgt. Geboren Jan netje Christje Blonk, Adriaan Corne lls Kruithof, Pieter Marinus Flik- wecrt, Simon Arie Cornelis Bruine, Dingeman Johannes Berse en Pieter Jacobus Donselaar. Overleden Johan Snoek 69 jaar, Johanna Rijka Christi na Dijk-Hunter 83 jaar, Marinus IJze- lenberg 71 jaar, Cornelis Otte 79 jaar. Getrouwd Jacobus de Jonge en Maat je Jacoba de Visser. LONDEN - De echtgenoot van ko ningin Elizabeth, prins Philip, en de minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, zullen Groot-Brittan- nië vertegenwoordigen op de begrafe nis van keizer Hirohito van Japan. Deze officiële mededeling van Buc kingham Palace en de Britse regering maakte een einde aan speculaties over wie de begrafenis zou bijwonen. Voormalige Britse krijgsgevangenen die in de Tweede Wereldoorlog in Ja panse kampen en gevangenissen heb ben gezeten, hadden geprotesteerd te gen een mogelijke afvaardiging van koningin Elizabeth of van premier Margaret Thatcher. Woensdag 11 januari Nederland 1 10.00 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Het hart op de tong, ge sprekken op straat over God. Herh. 15.30 uur Als' winkels ver weg zijn, korte Canadese film. 15.55 uur Ronduit muziek, hoogte punten van de afgelopen jaren. 16.10 uur De natuur van Noord- Amerika, natuurdocumentaire. 16.35 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Ronduit Radar, jongeren magazine. 19.45 uur Bunkeren, Sir Geoffry en Smyrna interviewen een bekende Ne derlander. 19.55 uur De Campbells, Canadese se rie. 20.20 uur Tijdsein, -actualiteitenru briek. 20.56 uur De mens een unieke schep ping, documentaire. 21.56 uur Muzikale ontmoeting geva rieerd muziekprogramma. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Het zwaard van de Islam, Engelse documentaire over de funda mentalistische moslimbewegingen in het Midden-Oosten. 23.10 uur Toren van Babel, discussie programma n.a.v. Het zwaard van de Islam. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 16.10 uur Mijn eerste keer, program ma waarin ervaringen en emoties van kinderen die iets voor het eerst mee maken centraal staan. Vandaag: Speelgoed. 16.35 uur B.O.O.S.! Kinderprogram ma gepresenteerd door Bart de Graaff. 17.00 uur De Fabeltjeskrant. 17.05 uur Buck Rogers, serie. 17.50 uur Nationale ideeënbus, pro gramma waarin uitvinders hun vin dingen tonen. 18.35 uur Countdown, popgramma gepresenteerd door Wessel van Die pen. 19.25 uur Family Ties, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De Spijkerhoek, 13-delige dramaserie. Af 1. 2'. 21.05 uur Miami Vice, Amerikaanse serie. 21.50 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.35 uur In concert: Level 42: live at Wembley. 23.20 uur Pin Up Club, erotisch ma gazine. 00.00 uur Journaal. Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Maar niet heus. Afl. 1. Herh. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Hollands Nieuwe: Kennis is macht. Herh. 18.30 uur De jaren dertig. Les 6. 19.00 uur Het klokhuis, afl.: Red dingsboot. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 19.46 uur Staatsloterij, le trekking. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Avondvoorstelling: Pinter cyclus. Afl. De biftler. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Studio Sport. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 652. herh. 15.25 uur Juke Box 15.30 uur Soepel werken, 3-delige se rie, deel 3, slot. 16.00 uur Candy, Candy, tekenfilmse rie. Afl. 9. 16.25 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 16.50 uur Anne van het groene huis, vervolg in vier delen op de eerder uit gezonden gelijknamige Canadese se rie. Afl. 1. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 256, herh. 18.05 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 19. 18.35 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor jongeren. 19.00 uur Mode '89: Blikvanger. Mo demagazine. 19.25 uur Mededelingen, program- ma-overzicht en paardenkoersen. 19.3(1 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, Duitse politieserie. 21.00 uur I.Q. kwis met denk- en weet- vragen. 21.30 uur Wie schrijft die blijft. Sla ven in New York. De drie auteurs Jay Mclnerny, Brett Easton Ellis en Thma Janowitz geven een beeld van hun ge neratie en van de hedendaagse Ame rikaanse literatuur. 22.20 uur Nationale loterij: trekking van de Hoge loten. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws 22.45 uur So what...? fragmenten uit Jazz Middelheim 1987. 23.15 uur Coda: Op het schoon zingen van juffer Appelona Pijnbergs, van Jan Luyken. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 653. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Sportavond met o.a. de bas ketbalwedstrijd Racing Mechelen- Milaan. Aansl. Verkeerstip. Donderdag 12 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Neighbours, Australische serie. 16.25 uur Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. Herh. 16.47 uur TV-Werkjournaal, magazi ne. 17.12 uur De straatkat, tekenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. VARA's kindermenu: '5' 18.02 uur Ovide en zijn vriendjes, te kenfilmserie. 18.13 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.26 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.39 uur Boes, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur De baas in huis, Ameri kaanse comedyserie. 19.51 uur Natuurmoment. 19.56 uur Lingo, spelprogramma. 20.20 uur Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. 20.45 uur Sonja op donderdag. Sonja Barend praat met vrouwelijke gevan genen en personeel van het Huis van Bewaring in Maastricht. 21.36 uur Cagney and Lacey. Ameri kaanse politieserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Impact, informatief pro gramma over één thema. Vanavond: wordt de mens de slaaf van de compu ter. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.30 uur Mr. Blandings builds his dream house, Amerikaanse speel film. 18.00 uuj Nature of things, natuurdo cumentaire. 18.30 uur David, de kabouter, teken filmserie. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Air wolf, Amerikaanse se rie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Nightcourt, Amerikaanse comedyserie. 20.55 uur De wandelaar, misdaadse rie. 22.00 uur Vinger aan de pols, medisch magazine. 22.40 uur L.A. Law, Amerikaanse se rie. 23.25 uur Ontdek je plekje, vandaag: Oudewater, herh. 00.00 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.30 uur Fermaak yn Fryslan. Herh. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur Speciale ontmoetingen: Cat Stevens, tweedelig programma over deze voormalige popzanger. Deel 2. 18.30 uur Ca va? Les 16. 19.00 uur Het klokhuis. Afl.: Hon den. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Het is een jongen, 4-delige serie over de veranderingen in de Ne derlandse mannencultuur. Afl. 4. 20.54 uur Brugman, discussiepro gramma. Vandaag: Ouderen en jonge ren op de arbeidsmarkt. 21.39 uur Uit de kunst, kunstrubriek. 22.06 uur Kwartslag: Van God los (2). Joop van Thijn praat met Yvonne Weijel, dochter van de omstreden voorzitter van de Joodse Raad tijdens de Duitse bezetting. Herh. 22.30 uur Journaal. 22^40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 653. Herh. 15.25 uur 60-Plus, seniorenmagazine. 16.05 uur De drie wijzen, herh. 17.05 uur Mode '89 - Blikvanger. Herh. 17.30 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 257, herh. 18.05 uur Plons, Plons en het mollen- v rouwt je. Herh. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van Televisie en Onder neming. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19-30 uur Nieuws. 20.00 uur Felice, quiz waarin twee duo's spelen op vierentwintig televi sieschermen. 20.40 uur Panorama. 21.30 uur Medisch Centrum West, 13- delige Nederlandse serie over het wel en wee van artsen en verpleegkundi gen in het ziekenhuis Medisch Cen trum West. Afl. 6. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Trommels uit Azië, 3-delige Brits-Deense documentaire serie over het religieus bewustzijn in Mongolië en Tibet. Deel 2. 23.35 uur Coda: Romance opus 28, nr. 1, van Schumann, uitgevoerd door Sylvia Traey, piano. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 655. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Adam in ballingschap, to neelstuk van Joost van den Vondel. 21.05 uur Concert. Festival van Bra tislava. 22.05 uur Sprechen Sie Deutsch? Afl. 11. 36 Nu nog glimlacht Jacob Hissink, wanneer hij denkt aan de heerlijk heid van het samen optrekken met zijn kind. Zie, ze gaat weer naast hem; niet als de aanstaande groot moeder van om en bij de vijftig, maar als 't kleine, fijne meisje, aan wie hij de levensgeheimen van zijn bossen verklaart. Die zijn niet weinige, en het kind, dat naast hem trippelt, luistert met grote, aandachtige ogen. 't Lijkt zelfs, of ze meer in zich op neemt, dan volgens menselijk bere kenen haar vier- of vijfjarig ver standje verwerken kan en daarover springt het hart van de vader op van vreugde. Hijzelf is als zijn land, het mysterie is een wezenlijk onderdeel van zijn bestaan. Naast gesluierde vergezichten met hun vermoedens van schoonheid kent hij de ogenblik ken van plotseling contact en plotse linge openbaring, van een weten, dat ver boven verstandelijk begrijpen uitgaat, 't Is goed, wanneer zijn oog appeltje ook zo is; het waarborgt een rijkdom, die niemand van haar kan wegnemen. Als een schatrijk kind is Thea opge groeid; als een rijke jonge vrouw is ze het leven ingega/in. Of Geurt voor de ze erfenis wel de juiste waardering had? Tbch is het deze door God in haar neergelegde erfenis, die haar ge holpen heeft om heelhuids en gaaf door alle zwarigheden heen te ko men. Want dat er zwarigheden zijn - baas Hissink is ettelijke malen de Door M. A. M. RENES-BOLDINGH gast geweest op het molenerf -, ze hoe ven hem daarvan niets meer te vertel len. Een andere wereld, waarin hij de vreemde is en blijft. Waarin ook Thea, God helpe haar, een vreemde zal blijven! De heengegane broertjes zijn van 't begin af aan voor Thea niet verbor gen gebleven; al vroeg kende ze hun namen en ze sprak over hen zonder de huiverende terughouding, die de dood zo dikwijls oplegt. Ze vond het niet vreemd, toen ze later haar vader eens hoorde zeggen na een dag van hard werken aan de verste bosrand: ,,Ze waren vandaag weer zo dicht bij me; de scheidingswand wordt dun, moeder". En ze begreep heel goed. dat haar moeder glimlachte, terwijl ze toch met een punt van haar keuken schort de ogen afveegde. Nu loopt de vader met zijn kind over de voórmali- ge ophaalbrug van 't Heersholt. On telbare malen is ze daar reeds ge weest, maar nu maakt ze haar entree bewust. ..Goot huis, hè?" zegt ze, terwijl ze de hoogte van de muren poogt te me ten. En: ,,Gote bug, hél Lang end". 't Heersholt is een lilliput onder de Gelderse kastelen; oorspronkelijk bestond het slechts uit één vierkante, plompe toren, een stukje machtsver toon van de opperste landheer. Dat was in de tijd van de Heeckercns en Bronkhorsten, toen de bisschoppen in de ene hand de herdersstaf, in de andere moordtuig voerden; toen kerk, adel en derde stand met klette rend wapengeweld zochten naar het onderlinge evenwicht, 't Heersholt is heelhuids uit de strijd te voorschijn gekomen en in de volgende eeuw is het vergroot met een hecht woonhuis, binnenplaats en stallingen, 't Heeft een glorietijd beleefd en daarna is het weer bergaf gegaan, volgens de on doorgrondelijke wetten, die de men senwereld regeren. Huwelijken ble ven kinderloos of werden door gebrek aan partner niet gesloten; te grote zwier en te goed vertrouwen hielpen een handje mee aan de af braak. Grote bosterreinen werden verkocht, de eens beroemde stoeterij werd afgeschaft. Ten slotte zijn huis en goed ondergebracht bij Monumen tenzorg; zij die het wellicht als laatsten bewonen, kunnen zonder zorgen leven. Naar dit Heersholt gaat Thea nu voor het eerst van haar kleine leven tje bewust. Met gouden letters staat het verslag getekend in het levens boek van Jacob Hissink, de vader. „Goot -huis", zegt ze. Even later: ,,Gotc bug!" Dat klinkt zeer waarde rend. Maar haar stemmetje kraait wanneer ze ..grote hond!" consta teert. En even later slaat het door bij het zien van de toeri nog slanke, aristocratische verschijning van de heer van het Heersholt. ,,Gote oom!" jubelt Thea En daarna: ..Thea wil kusje geven!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4