'Het politiewerk moet afgestemd zijn op wat de burgerij vraagt' Nieuwe zaal muziekschool wordt ingewijd met concert L($u C DE ZIERIKZEESCHE COURANT van oeveren reizen DIA-PRESENTATIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijfsleven Water Fokker Marathon Het regionale bedrijfsleven vertoont een stij- Ruim de helft van oppervlaktewater is nog al- Een stukje verleden aan de hand van een Delta Sport-atlete loopt Der nasse Marathon in gende lijn volgens de Kamer van Koophandel, tijd matig 4ot slecht van kwaliteit. (Pag. 3). verhaal van ,,gast-schrijver" Wiebe Keikes. Berlijn. (Pag. 7). (Pag. 2). (Pag. 5). DINSDAG 10 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24471 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het onfeilbare middel om gezag bij de mensen te verkrijgen is, zich bij hen nuttig te maken. Ebner-Eschenbach G. J. Werff, de nieuwe plaatsvervangend groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - In afwachting van het beschikbaar komen van woonruimte reist hij elk weekend op en neer naar zijn woonplaats Appingedam in Groningen. Twee keer 5V2 uur met het openbaar vervoer om bij zijn vrouw en zijn vijf kinderen te kunnen zijn. „Ja, ik heb wel een auto. Maar met de trein reizen vind ik veel prettiger. Dan kan ik onderweg wat lezen of werk voorbereiden. Zo kom ik uitgerust aan op de plaats van bestemming". De 41-jarige G. J. Werff is nu ruim een week werkzaam in zijn nieuwe baan: plaatsvervangend groepscommandant bij de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Een functie waarin hij H. Theunissen opvolgt die in de zomer 1988 afscheid nam. M V-. De nieuwe plaatsvervangend groepscommandant G. J. Werff: ,,Ik vind het prettig om samen met anderen het beleid van de politie te bepalen Een functie die Werff vol goede moed is begonnen. ,,Ik was zeer ver heugd toen ik eind november hoorde dat ik in Zierikzee was benoemd. De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland lijkt me een dynamische groep. Ik kom hier op een centrumbureau te recht waar een betrekkelijk grote eenheid werkt. Dat betekent dat, vooral in de wintermaanden, allerlei zaken zich hier op het bureau concen treren. Dat houdt in dat ik er recht streeks kennis van kan nemen. En dat is volgens mij de manier om er het beste bij betrokken te zijn". Een week werken heeft hem een positieve indruk gegeven van zijn nieuwe werkomgeving. ,,De sfeer en de stem ming tussen de collega's onderling is goed. Ik ben maandagmorgen weer met plezier teruggekomen". Praktische overwegingen Het waren indertijd vooral prakti sche overwegingen waardoor Werff besloot de opleiding aan de politie school te Arnhem te gaan volgen. „Van mijn 15e tot mijn 22e jaar heb ik gevaren. Als stuurman op de grote handelsvaart. Maar toen ik ging trou wen besloot ik vanwege privé-om- standigheden een baan aan de wal te zoeken. Er waren meerdere mogelijk heden. Ik koos voor de politie-oplei- ding omdat het een betaalde oplei ding was die maar een jaar duurde. En omdat ik hoopte bij de rijkspoli tie te water terecht te komen. Want het water heeft mij altijd getrokken. Ik ben geboren en getogen in Kam pen. Daar dwaalde ik als kind al langs de IJssel om naar de schepen te kijken". Maar op het moment dat Werff de opleiding had voltooid bleek bij de rijkspolitie te water geen baan be schikbaar te zijn. Hij kwam als wachtmeester bij de Rijkspolitie Goedereede terecht in het rayon Stel lendam. „Dat is mij enorm meege vallen. Ik heb er met zeer veel plezier gewerkt. Dat kwam omdat ik onder vond dat je als politieman een heel duidelijke functie hebt binnen de ge meenschap. Je kunt heel veel beteke nen voor de burgers. Natuurlijk zijn ze niet blij als ze een bekeuring krij gen. Maar verder reageren ze heel po sitief op je werk. Zodat je het gevoel krijgt een nuttig, bestuurlijk instru ment te zijn. En verder is wacht» meester toch een baan met veel uit daging en vrijheid. Je kunt in grote lijnen je eigen werk bepalen". Na ruim vier jaar in Stellendam kreeg Werff de gelegenheid bij de rijkspolitie te water in Lelystad te gaan werken. Een kans om zijn oude wens te realiseren die hij met beide handen aangreep. Maar het werk bleek tegen te vallen. „We waren ac tief op -het hele IJsselmeer plus de randmeren. Maar toch was dat een beperkt gebied waarin het heel an ders varen was dan op de grote vaart. Maar ik miste vooral wat ik in mijn eerste standplaats zo prettig had ge vonden: het contact met het publiek". Kaderfunctie Via het volgen van cursussen be kwaamde Werff zich voor een kader functie en na vier jaar kreeg hij een baan bij de Rijkspolitie Appingedam in de provincie Groningen. „Ik begon daar als derde opperwachtmeester bij een rayon van 22 man. En van meet af aan voelde ik me bij de land- groep weer goed op mijn plek". In tien jaar klom Werff op van jongste kaderlid naar rayoncomrhandant. Volgens hemzelf mede door een flin ke dosis geluk. „Ik blijk achteraf in een gunstige leeftijdscategorie bin nengekomen te zijn. Zodat ik steeds vrij gemakkelijk kon doorstromen. Ik weet zeker dat er bij de politie in heel Nederland genoeg mensen rond lopen met capaciteiten voor een ka derfunctie die daarin nooit aan de bak komen. Omdat ze net wat jonger zijn dan degene die die posten al be zetten. Persoonlijk zou ik het een goe de zaak vinden als de koppeling func tie/rang bij de politie zou worden losgelaten. Zodat mensen die hun werk goed doen, en geen kans hebben hogerop te komen, zich kunnen speci aliseren op een onderdeel van hun functie en daarvoor een hogere belo ning krijgen". Werff was zelf al ongeveer twee jaar aan het uitkijken naar een ande re functie. „En ik had ook al verschil lende keren gesolliciteerd". De vaca ture in Zierikzee ontdekte hij in oktober 1988 in'een vacatureblad van de rijkspolitie. „Ja, we kenden Zie rikzee wel. Toen in 1972 de Brouwers- dam gereed kwam gingen we er van uit Stellendam wel eens naar toe om te winkelen. We vonden het een mooie sfeervolle plaats". Maar het is toch vooral het landschap op Schou wen-Duiveland dat aantrekkelijk is voor de nieuwe vervangend groeps commandant. „Ik ben niet iemand om in een grote stad te wonen. Ik ben een enorme natuurliefhebber". Een voorkeur die ook tot uitdrukking komt in de hobby's van Werff. Sport vissen, fietsen en lange afstandswan- delen. „Ik mag graag een eind wan delen. Via de landelijke Vereniging Lange Afstandswandelen. Maar ook in mijn eentje. Het leuke daarbij is dat je de natuur het beste ondergaat. En die is hier schitterend op Schou wen-Duiveland". Wat de aard van het werk betreft bestaat het grootste verschil met Ap pingedam er volgens Werff uit dat hij als plaatsvervangend groepscom mandant in Zierikzee veel meer be leidsmatig bezig zal zijn. „In Appin gedam nam het beleid maar een vierde gedeelte van mijn werk in be slag". Ondanks het feit dat hij het uit voerende werk naar zijn zeggen node laat liggen, is Werff daar blij mee. „Ik vind het prettig om mee te kun nen werken aan het bedrijfsproces. Om dat in samenspraak met anderen te sturen". Wat Werff betreft is daar bij een belangrijk criterium dat het politiewerk afgestemd moet zijn op wat de burgerij vraagt. „Dat kan worden bereikt door overleg tussen politie, gemeentebesturen en het Openbaar Ministerie". Aan de kop Werff heeft de indruk gekregen dat men wat dat betreft hier .op- -Schou wen-Duiveland goed bezig is. „Bij voorbeeld door de manier waarop men hier in overleg de recreatie-cri- minaliteit aanpakt. Daarmee loopt men beslist aan de kop in Nederland. De maatregelen die worden genomen zijn geen natte vingerwerk, maar zijn gebaseerd op wetenschappelijk on derzoek". Werff wil nog even in het midden laten of hij zijn baan in Zierikzee als eindstation ziet. „Dat zal zichzelf wel wijzen. Het ligt er helemaal aan hoe het bevalt. Nee, ik sluit niet uit dat ik nog een keer ergens groeps commandant wil worden. Maar dat is niet mijn uitgangspunt, niet iets dat ik volledig nastreef. Het gevaar bestaat dat je jezelf gaat overschat ten. Maar van de andere kant houd ik ook niet van het bewandelen van platgetreden paadjes. Er moet een stukje uitdaging in het werk zitten". Zo gauw het mogelijk is hoopt Werff met zijn vrouw Bouke Werff- Ottens en zijn vijf kinderen, die in leeftijd variëren van 9 tot 17 jaar, naar Schouwen-Duiveland te verhui zen. „Ik weet nog niet precies in wel ke plaats we gaan wonen. Maar ge zien de scholen van de kinderen zal dat toch in Zierikzee of niet ver daar vandaan zijn. Mijn vrouw zit ook op school. Zij volgt een HBO-opleiding maatschappelijk werk. Want zij heeft de ambitie maatschappelijk werk ster te worden". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Wh P 61 ir Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Wolkenvelden Eerste brede opklaringen met no' I kans op een bui. Morgenmiddag w;^| kenvelden. De west tot zuidwestc^B ke wind is matig tot zwak. Minim temperatuur komende nach« I graden. WEERSVOORUITZICHr Verwachting t/m zaterdag 14 j Donderdag: Half tot zwaar bew Kans op neerslag: 6 H Min .temp.: 1 graad H Middagtemp.: 5 grac Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50^. I Min.temp.: 4 graden I Middagtemp.: 6 graden I Windkracht: zuid 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.; 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 08.45, onder 16.53 Maan op 10.41, onder 21.56 12 jan. Zon op 08.44, onder 16.54 Maan op 10.53, onder 23.23 Eerste Kwartier: 14 januari (14.58) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vanuit het westen stroomde via de Britse eilanden dro gere lucht naar ons land. In eerste in stantie is deze lucht in de hogere ni veaus erg koud zodat zich boven het relatief warme Noordzee-water, mo menteel 7 8 graden, gemakkelijk enkele lokale buien kunnen vormen. Deze buien zullen voornamelijk in het noorden van het land wat neer slag brengen: veel regen wordt daar bij niet verwacht. Woensdag warmt de bovenlucht ge leidelijk wat aan. De atmosfeer wordt dan stabieler van opbouw en er vormen zich dan vrijwel geen buien. Advertentie tl OIIIO-ISOWI23I9 Op maandag, 16 januari a.s. grote over INDONESIË in Middelburg. Kaarten f 2,50 per persoon. GRATIS vervoer naar/van Middelburg. Opgaven via uw reisburo! Posthui 18 <300 AA Zienkrce Zaterdag 28 januari open huis ZIERIKZEE - Na een aantal maanden van breken en verbouwen is de nieuwe zaal van de Zeeuwse Muziek school in Zierikzee nu „gebruiksklaar". Wat de resulta ten van deze verbouwing en onderhoudsbeurt zijn ge weest kan iedereen zaterdag 28 januari met eigen ogen zien en vooral ook horen. Tussen 15.00 en 17.00 uur geven leerlingen van de muziekschool in Zierikzee een zoge naamd inloop-concert. Deze nieuwe zaal is gevestigd in het voormalige lokaal van de RSG Prof. Zeeman, pal naast het onderkomen van de muziekschool. Een onderko men dat duidelijk aan de krappe kant was en dat aanleiding tot een permanente strijd om de ruimte was. Door in de jaren zeventig het aantal beschikbare lesruimten met twee lo kaaltjes tot vijf leslokaties uit te breiden werd gepoogd om het nijpen de ruimtetekort op te vangen. Belangstelling muziekonderricht Doordat juist in die jaren de be langstelling voor het muziekonder richt snel toenam bleef het voor di rectrice mevrouw Ellengard Jense een hele puzzel om alle musici in spé in te roosteren. Maar al te vaak moes ten de administratieve werkjes voor aanvang van de muzieklessen worden verricht omdat het kantoor van de di rectrice niet als lesruimte kon wor den gemist. Kon dat ruimtegebrek met het no dige passen en meten nog wel enigs zins worden opgevangen, moeilijker lag dat met het gezamenlijk musice ren en de zogenaamde voorspeel avonden. Tot dusverre was er voor dit samen musiceren slechts één ruimte beschikbaar, waarin boven dien ook de Algemene Muzikale Vor- mingslessen werden gegeven. Door het betrekken van het vroege re leslokaal op nummer 43a dat al ja renlang leegstond, worden de moge lijkheden voor ensemblewerk en voorspeelavonden aanmerkelijk ver ruimd. Voordat het echter zover was moesten de musici in spé geruime tijd lang genoegen nemen met het geluid van hamergetik en het gezoem van boormachines. Door het jarenlang leegstaan was de ruimte bitterhard toe aan een grondige opknapbeurt, waarbij een hoop achterstallig onderhoud moest worden uitgevoerd. Zo moest de vloer grondig worden schoongemaakt en het plafond worden vervangen. Daarnaast waren er wat aanpassin gen nodig, zoals een verbindingsgang om de ruimte bij het huidige onder komen van de muziekschool in te kunnen lijven. Nu deze bijna twaalf meter lange en 4,75 meter brede ruim te door de werkzaamheden van de af gelopen maanden onherkenbaar is veranderd, is dat reden om zaterdag 28 januari tussen 15.00 en 17.00 uur de deuren wijd open te zetten, zodat ie dereen de nieuwe ruimte kan komen bekijken. Daarnaast geven leerlin gen van de muziekschool een zoge naamd inloopconcert, waarbij twee uur lang permanent wordt gemusi ceerd. Een programma van te spelen werken is 's middags verkrijgbaar, waardoor belangstellenden hun keu ze kunnen bepalen. Na een fikse opknapbeurt en verbou wing is de nieuwe zaal van de Zeeuw se Muziekschool in de Poststraat nu klaar voor gebruik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1