Aantal inwoners Schouwen- Duiveland licht gestegen J. Rentmeester neemt afscheid van brandweer Middenschouwen ANBO-afdelingen houden voor het eerst samen nieuwjaarsbijeenkomst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Twee auto's beschadigd bij aanrijding Bevolkingsgroei in 1968 Gemeenten Tegen drie bomen na teveel drankgebruik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 januari 1989 Nr. 24470 3 1 Middelburg 2 borsele 3 Honterusse 4 Arnemuideri 6 Westerschouwen 6. Mariekerke 9 Domburg 10 Tholer» I IWissenkerke 12. Duivelarij 'Als het van je conditie afhing kon je nog jarenlang mee' Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Levèn. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; iosse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6o/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W. '250 ouderen hijeen in dorpshuis Nieuwerkerk Bevolkingscijfers per 31 december 1988 ZIERIKZEE - Het aantal inwoners van Schouwen- Duiveland is in 1988 met 11 gestegen. Dat blijkt uit de be volkingscijfers van de provincie Zeeland per 31 decem ber 1988. Over heel Zeeland valt een lichte teruggang in het inwonertal te constateren. In heel Zeeland zijn er maar vier regio's waar het inwonertal gestegen is. Naast Schouwen-Duiveland gaat het om Tholen en Sint Phi- lipsland en Zuid-Beveland. Op Schouwen-Duiveland heeft met name de gemeente Westerschouwen voor het positieve resultaat gezorgd. Op 31 december 1988 bedroeg het totale inwonertal van Zeeland 355.456 mensen, onderverdeeld in 176.230 mannen en 179.226 vrouwen. Voor heel Zeeland bedroeg het geboorte overschot 796. Alleen in West-Zeeuws- Vlaanderen zijn er meer mensen over leden dan geboren. Dit is het geval in alle drie de gemeenten van deze regio. Alleen Sluis is met een vestigings overschot vier inwoners rijker gewor den. DEN BOSCH - Katholieke,. organi saties en particulieren hebben in 1987 ruim 132 miljoen gulden besteed aan pastorale en ontwikkelingsprojecten in de ontwikkelingslanden. Dat is een stijging met 14 miljoen (ruim 11 procent) in vergelijking met 1986. Vooral de bisschoppelijke vastenactie heeft veel meer aan projecten kunnen uitgeven. Vorig jaar hebben in totaal 841 mensen meer Zeeland verlaten dan er zich hebben gevestigd. Alleen de re gio Zuid-Beveland laat een vesti gingsoverschot van 91 zien. In de an dere regio's vallen Westerschouwen, Arnemuiden, Domburg, Middelburg en Hontenisse op door een positief vestigingsoverschot van achtereen volgens 95, 55, 63, 195 en 124. Op Schouwen-Duiveland is bij twee gemeenten een stijging van het inwoneraantal waar te nemen. Het inwonertal van de gemeente Wester schouwen steeg met 70 naar 5,420 ter wijl de gemeente Duiveland er vier inwoners bij heeft gekregen hetgeen het inwonertal daar op 5.436 brengt. Het inwonertal van de gemeente Middenschouwen is met 10 gedaald naar 2.457. De gemeente Brouwersha ven heeft per 1 januari 1989 3.534 in woners en dat zijn er 11 minder dan in januari 1988. Het aantal inwoners "an centrumgemeente Zierikzee is met 20 gedaald naar 9.798. In de ge meente Bruinisse wonen momenteel 3.096 mensen hetgeen inhoudt dat het inwonertal met 22 gedaald is. Lichte groei Alles bij elkaar is er op Schouwen- Duiveland sprake van een lichte groei van het inwoneraantal. Er zijn 11 inwoners bijgekomen hetgeen het totaal aantal inwoners van Schou wen-Duiveland per 1 januari op 29.732 brengt. Daarmee komt het voormalige eiland op de vierde plaats voor wat betreft het aantal in woners in de verschillende regio's van Zeeland. Vlissingen is met 43.949 inwoners nog steeds de grootste stad van Zee land maar het is opvallend te zien hoe sterk het inwonertal van de stad gedaald is. Het inwonertal van Vlis singen is met liefst 547 mensen ge daald. Middelburg daarentegen springt er in positieve zin uit. In 1988 steeg het aantal inwoners van de provincie hoofdstad met 328 mensen. Per 1 ja nuari 1989 bedraagt het inwonertal van Middelburg 39.480. Bestudering van de tabellen leert verder dat de ge meente Middenschouwen de op één na kleinste gemeente van Zeeland is. Zij heeft 176 inwoners meer dan St. Philipsland dat daarmee de gemeen te met het minste aantal inwoners van Zeeland is. 23. Aarderiburg 24 Veere 25 Hulst 26. Axel 27 Sas van (jent _26. Oostburg 29 Terrieuzen .30 Vlissingen Opvallend is enerzijds de groei van Middelburg tegenover een forse daling van het aantal inwoners van Vlissingen. Negen brandweerlieden van het korps Middenschouwen werden in het zonnetje gezet. Links staand commandant J. M. van Langeraad die 25 jaar bij het korps is. Derde van links J. Rentmeester met het beeldje dat hij bij zijn afscheid kreeg. De overige manschappen behaalden diploma's. NIEUWERKERK - Ruim 250 ouderen die samen zin gen, praten en luisteren is een grote groep. Zo bleek in het dorpshuis te Nieuwerkerk waar een gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst werd gehouden van alle zgven ANBO-afdelingen op Schouwen-Duiveland. Tot nu toe organiseerden afdelingen die daaraan behoefte hadden in januari hun eigen nieuwjaarsbijeenkomst. Een be langrijke reden om dat nu (voor het eerst) gezamenlijk te doen was het bevorderen van het onderling contact van de ouderen in de regio. Dat bleek onder andere uit de nieuwjaarstoespraak van H. Asma, de voorzitter van de Zierikzeese ANBO-afdeling. De afdeling die deze eerste gezamenlijke nieuwjaarsbij eenkomst op touw zette. „Het idee ontstond tijdens een bestuursverga dering met afgevaardigden van alle zeven ANBO-afdelingen in de regio. Het was heel leuk om al die bestuurs leden bij elkaar te hebben. Daarom dachten we dat het vast ook leuk zou zijn om met alle leden van die afde lingen eens bij elkaar te komen". 750 leden In totaal zijn er op Schouwen- Duiveland zeven ANBO-afdelingen die gezamenlijk bijna 750 leden heb- wel profiteren van de verworvenhe den die de ANBO met wisselend suc ces weet te bewerkstelligen voor ou deren". De burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff ging tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in op diverse instellingen die van belang kunnen zijn voor ouderen. „Het is jammer dat op Schouwen-Duiveland voor zes gemeenten maar liefst vier verschil lende warme-maaltijd-voorzieningen Thfeltje dekje zijn. Met vier verschil lende tarieven". Hij riep de Stichting Welzijn Ouderen op tot een rol van bemiddelaar. „Zodat de aanwezige mogelijkheden zo goed mogelijk ge bruikt kunnen worden, tegen zo laag mogelijke kosten". ciaal contact. „Het is een van de mid delen om vereenzaaming te voorko men en langer zelfstandig te kunnen bljjven wonen". De burgemeester signaleerde dat de strijdvaardigheid onder ouderen in het algemeen toe neemt. Een goede zaak vond hij. „Ouderen weten door hun levenser varing en soms bestuurlijke ervaring dikwijls best de weg en kunnen uit stekend voor hun belangen opko men". Na de nieuwjaarstoespraak van Bergshoeff was het woord aan Tho mas vaer en Pieternel. In de personen van B. van der Lelie en R. van den Noord uit Zierikzee deden 2ij hun zegje over het afgelopen jaar. Ad Leij- dekkers uit Zierikzee, beter bekend als de dialectschrijver Arjaon, zette de nieuwjaarsbijeenkomst luister bij door zang en muziek. Zichzelf bege leidend op de gitaar zong hij: Kom 's nao ons eiland toe. Ook las hij twee van zijn verhalen voor. Muziek De middag werd verder ingevuld met muziek van de boerenkapel de Gruttepikkers uit Zonnemaire, de jazzballetgroep van Delta Sport uit Zierikzee en een optreden van de jeugdige goochelaar Mario Magic. Of wel de veertienjarige Martijn Prie- mis uit Zierikzee. Het totale pro gramma werd aan elkaar gepraat en SCHARENDIJKE - „Als het van je conditie afhing zou je nog jaren meekunnen", zei de commandant van de brandweer Middenschouwen J. M. van Langeraad tegen brandwacht eerste klas J. Rentmeester uit Kerkwerve. Maar bij brandweerlieden gaat het vooral om de leeftijd als het op verplicht afscheid nemen aankomt. Rent meester wordt deze maand 56 jaar. Nadat hij voor 1988 nog dispensatie had gekregen, was voor hem daarom definitief het moment gekomen om een punt te zetten achter zijn vrijwil ligerswerk voor de brandweer Mid denschouwen. Dat gebeurde in de Putmeet te Scharendijke in het bij zijn van veel van zijn collega's, het complete college van b en w van Mid- denschQuwen en gemeentesecreataris ZIERIKZEE - Öp de hoek Varre- markt/Weststraat, vlak voor het po litiebureau te Zierikzee, vond vrij dagmiddag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Er werd niemand ver wond. J. E. A. van der G. uit Zierikzee kwam vanaf de Varremarkt aanrij den en wilde de kruising oversteken om rechtdoor de Raamstraat in te rij den. Hij merkte daarbij niet tijdig op dat vanuit de Weststraat een perso nenauto bestuurd door S. J. uit Zie rikzee de kruising naderde. S. J. die van rechts kwam kreeg geen voor rang. Bij de botsing die volgde werd zijn auto aan de linkervoorzijde be schadigd. De auto van E. A. van der G. werd aan de voorzijde flink inge deukt. De aanrijding vond plaats om ongeveer 12.30 uur. F. Kuijper. Brandweercommandant Van Langeraad blikte terug op de 18- garige carrière van Rentmeester waarin hij zich ontwikkelde tot eer ste klas brandwacht. Nodig ,,Je kwam wat eigenwijs over in het begin. Maar ik heb nooit spijt gehad van je benoeming. Af en toe commen taar hebben mag en is zelfs soms no dig", aldus tJe brandweercomman dant. Hij dankte Rentmeester' voor zijn inzet en kameraadschap in al die jaren en overhandigde hem een bron zen beeldje. „Ik heb mij afgevraagd hoe het nu met de slangenploeg moet", aldus burgemeester W. den Boer. Hij herin nerde er aan dat Rentmeester hierin jarenlang een hecht team vormde met Jan Bil, onder andere bij wed strijden. De burgemeester sprak er zijn respect en bewondering voor uit dat de scheidende brandweerman het brandweerwerk steeds is blijven doen naast de uitoefening van een druk eigen bedrijf. „Ik ben van me ning dat de brandweer van Midden schouwen vanavond afscheid neemt van een eerste klas brandwacht". Rentmeester dankte zijn. 'vrienden en vriendinnen' bij de brandweer voor de spontaniteit die hij tijdens de samenwerking in al die jaren heeft ondervonden. „Ik hoop dat die vriendschap zich voort zal zetten". Diploma's Tijdens de bijeenkomst in de Put- 14 Westkapelle 19. Zierikzee 20. Bruinisse 21 Korf.gene 1 -30 22. Reirnerswaal meet reikte burgemeester Den Boer ook zeven diploma's uit. M. Bezuijen en J. Stouten volgden met goed ge volg de Oriëntatiecursus Gevaarlijke Stoffen voor Bevelhebbers. Het di ploma hoofdbrandwacht werd be haald door I. Dorreman, J. van Don gen en J. Louwerse. En voor het diploma brandwacht eerste klas slaagden C. J. van Dongen en J. K. Wandel. Burgemeester Den Boer be nadrukte dat voor het uitoefenen van welke functie dan ook het bijhouden en vermeerderen van kennis noodza kelijk is. „Voorkomen moet worden dat de vrijwilligers door het steeds opschroeven van eisen min of meer kopschuw gemaakt worden". gerangschikt -14| 17 ValKenisse 18 St -Phiupslarid OUWERKERK - In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer 04.15 uur is J. G. uit Zierikzee met zijn auto tegen drie bomen gereden. Op het politiebureau te Zierikzee bleek dat het alcoholpromillage in zijn bloed 1,1 was. Het ongeluk gebeurde op de Weg van de Buitenlandse Pers bij Ouwer- kerk. J. G. raakte met zijn auto van de weg, schampte twee bomen aan de ene zijde van de weg en kwam na een uitwijkmanoeuvre tot stilstand te gen een boom aan de andere kant van de weg. J. G. werd niet gewond bij de aanrijding. Toen de politie ter plaat se arriveerde was hij reeds te voet op weg naar Ziei'ikzee. Bij de ademana lyse op het politiebureau bleek dat hij meer had gedronken dan verant woord was om een auto te besturen. De politie legde hem een tijdelijk rij verbod op en maakte proces-verbaal op. De auto van J. G. bleek door de klap tegen de boom total-loss te zijn. 15. Middenschouwen 16. Brouwershaven Ruim 250 ouderen kwamen bijeen in het dorpshuis Nieuwerkerk voor de gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst van de ANBO-afdelingen. r' ben. Het zijn de afdelingen Brou wershaven, Zonnemaire, Zierikzee, Westerschouwen, Bruinisse, Ouwer- kerk en Nieuwerkerk. Uit de woor den van Asma bleek dat men voort aan ieder jaar een gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst wil houden. Die zou dan bij toerbeurt door één van de zeven afdelingen worden geor ganiseerd. „Wij zijn uitgeweken van Zierikzee naar Nieuwerkerk omdat in onze ei gen stad geen betaalbare accommo datie is voor dit soort bijeenkom sten", aldus Asma. Hij vertelde dat de ANBO er het afgelopen jaar veel nieuwe leden heeft bijgekregen. „Maar er zijn nog altijd ouderen die geen lid zijn van de bond. Terwijl ze Bergshoeff was verder van mening dat men voor Schouwen-Duiveland zou moeten komen tot één indicatie commissie. Een groep mensen die ad viseert welke ouderen in aanmerking komen voor dagbehandeling of opna me in een verpleeghuis. Op dit mo ment zijn er nog diverse commissies die dit doen. Er zitten mensen in van het Groene Kruis, de Stichting Wel zijn Ouderen, de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening, ver pleegkundigen en artsen. Sommigen als vast lid, anderen als adviseur. Bergshoeff was van mening dat het voor de adviseurs niet nodig is alle vergaderingen van de indicatiecom missie bij te wonen. Hij riep de ouderen verder op om de ouderensosen te bezoeken omdat die een mogelijkheid bieden tot so gepresenteerd door een van de orga nisatoren van de nieuwjaarsbijeen komst, D. Pronk-Koot uit Zierikzee. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3