College wil krediet van 82.000,- voor aanstellen parkeerwachters J. M. van Langeraad 25 jaar bij brandweer Middenschouwen Toch nog kerstboomverbranding ÜpM. snowboards Gs Zeeland akkoord plannen Oosterschelde DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEURL00 ZENTRASP0RT Twee auto's beschadigd bij aanrijding op kruispunt WA> «-5U C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Einde Gezamenlijk Zeshonderd Vergane glorie Voor veel Nederlanders die tijdens de Tweede Zo'n 250 ouderen waren aanwezig bij de eerste De modelspoorbeurs in Brouwershaven trok De vergane glorie van sv Burgh in tekst en Wereldoorlog in een Jappenkamp zaten is door gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst van de dit weekeinde bijna zeshonderd belangstellen- beeld weergegeven. (Pag. 6). de dood van Hirohito, nu pas een eind geko- ANBO-afdelingen in Nieuwerkerk. (Pag. 3). den. (Pag. 4). men aan die oorlog. (Pag. 2). MAANDAG 9 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24470 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een gekromde rug brengt dikwijls een versiering op de borst. Wijnaendts Francken Agenda gemeenteraadsvergadering Westerschouwen Burgemeester W. den Boer speldt commandant J. M. van Langeraad de onderscheiding op die hoort bij het 25-jarig jubileum bij de brandweer. BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van de gemeente Westerschouwen wil een krediet van 82.000,- beschikbaar stellen voor het aanstellen van parkeercon- troleurs ten behoeve van de rijkspolitie. Het college stelt dan wel onder andere als voorwaarde dat na afloop van het zomerseizoen een evaluatierapport aan de gemeente wordt voorgelegd waarin uitvoerig weergegeven is wat het effect van de in dienst zijnde parkeercontroleurs op de verkeersstroom in Westerschouwen is geweest. Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsvergade ring die gehouden wordt op maandag 16 januari. De ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft voor 1989 een planning ge maakt voor de inzet van parkeercon troleurs. Volgens deze plannning zou den er in mei 188 parkeercontroleurs op Schouwen-Duiveland rondlopen en nog eens 176 vakantiekrachten die met hetzelfde werk belast gaan wor den. Knelpunten In juni zouden er volgens de plan ning 104 parkeercontroleurs en 104 vakantiewerkers actief moeten zijn. Voor juli en augustus staan nog veel grotere aantallen genoteerd in de planning: in juli gaat het om 496 par keercontroleurs en 773 vakantie krachten terwijl er volgens de plan ning, in augustus 496 parkeercontro leurs en 805 vakantiekrachten hun speurend oog langs de geparkeerde auto's moeten laten gaan. Wel koppelt het college een aantal voorwaarden aan het beschikbaar stellen van het krediet. Zo wil men onder andere een wekelijks overzicht van de door de parkeerwachters ver richte werkzaamheden. Verder wil men dat aan de aanstel ling van de parkeerwachter gekop peld wordt dat gedurende juli en augustus zowel het bureau in Renesse als het bureau in Burgh-Haamstede geopend zijn. Ook wil men een evalu atierapport over het effect van de openstelling van beide bureaus, com pleet met een overzicht van het aantal bezoekers en de redenen waarom zij het jjolitiebureau binnenstapten. Criminaliteit Verder óp de agenda van de raads- 'Het klinkt zo veelMaar terugkijkend is het maar een stuitje SCHARENDIJKE - „Daar sta je dan met een kruis op je borst. 25 jaar bij de brandweer. Het klinkt zo veel, maar terugkijkend is het maar een stuitje". Het was dui delijk dat de commandant van het brandweerkorps Mid denschouwen, de 48-jarige L. M. van Langeraad uit Kerk- werve zich wat onwennig voelde in het middelpunt van de belangstelling. Daar werd hij geplaatst vanwege zijn zilveren jubileum bij de brandweer Middenschouwen. In de Putmeet te Scharendijke speldde de burgemeester van Mid denschouwen W. den Boer, Van Lan geraad de onderscheiding voor 25 jaar brandweerdienst, een gouden Advertentie Vakkundige reparatie onderhoud Schuithaven 2-4, Zierikzee Telefoon 01110-12298 Gs stellen in de voorwaarden dat straffen van overtreders pas mag als er voldoende duidelijkheid is over te treffen maatregelen en de handha ving ervan. Het dagelijks bestuur van Zeeland wil dat het rijk ook het zogenoemde Oliegeultje, de Roggenplaat en de Geul van de Roggenplaat in de mon ding van de Oosterschelde aanwijst als niet toegankelijk gebied. Gs me nen dat als die plaatsen toegankelijk blijven er onduidelijkheid kan ont staan voor watersport recreanten en vissers, omdat aangrenzende delen wel verboden gebied worden. Over het Schelphoekgcbicd op Schouwen-Duiveland (dat ligt in de kruis, op. Dat gebeurde in het bijzijn van de wethouders L. C. Hart en W. G. Renden, gemeentesecretaris F. Kuij- per en bijna alle brandweerlieden van het korps Middenschouwen met hun echtgenote. Brandweercarrière Van Langeraad kwam op een juli 1963 bij de vrijwillige brandweer in Kerkwerve. Nadat hij alle rangen van brandwacht tot adjunct-hoofdbrand meester eerste klas had doorlopen, werd hij in 1978 commandant van het korps Kerkwerve. Na de samenvoe ging van de korpsen Kerkwerve en Scharendijke tot één korps Midden schouwen werd in 1985 het comman do opgedragen aan Van Langeraad. ,,De afgelopen 25 jaar was een pe riode waarin bij de brandweer veel tot stand is gekomen en veel veran derd", aldus Den Boer. ,,De brand weer van Middenschouwen heeft in u een goed pleitbezorger als het gaat om zaken die naar uw oordeel voor de brandweer noodzakelijk zijn". Hij herinnerde eraan dat Van Langeraad op jaarbasis heel wat tijd aan de brandweer besteedt. ,,\Vant behalve de leiding van het eigen korps vra gen ook andere dingen de aandacht. Zoals de Vereniging van Bevelvoer ders, het jureren bij wedstrijden en oefeningen. Er is dan ook alle reden om de commandant in het zonnetje te zetten". naaste omgeving van de Roggen plaat) merken gs op dat zij een aantal jaren geleden een recreatieve ont wikkeling hebben toegestaan, mits er geen uitwaaiering van activiteiten plaatsvindt op de Oosterschelde. De Betonhaven van Neeltjc Jans moet bereikbaar blijven. Daarvoor is een aanpassing van de begrenzing nodig. Watersporters, pierestekers, hore- ca-exploitanten en sportvissers heb ben massaal verzet aangetekend te gen de aanwijzing van de Ooster schelde als beschermd natuurmonu ment. Zij menen dat de Oosterschelde verboden gebied wordt, waardoor zij in hun broodwinning worden aange tast. ,,Zijn betrokkenheid bij de korps leden en hun gezinnen is groot. Voor al als het persoonlijke zaken betreft", aldus plaatsvervangend brandweer commandant C. Dorreman. Hij schetste Van Langeraad als een man die zegt waar het op staat en dit ook waardeert van anderen. Een man die zo betrokken is bij het korps dat hij bij wedstrijden nog zenuwachtiger is dan de korpsleden zelf. ,,Hans, de wagen piept wel eens en je halve bril letje moet wellicht een hele worden. Maar zolang je met zoveel inzet en en thousiasme werkt willen we je niet kwijt". Voorwaarden Van Langeraad noemde in zijn dankwoord de voorwaarden die no dig zijn om het brandweerwerk lang durig te kunnen blijven doen. ,,Je vrouw en kinderen moeten er achter staan. Het korps moet een leuke ploeg zijn waarin men elkaar ver trouwt. En het gemeentebestuur moet brandweerminded zijn". Hij was van mening dat hij over dit alles niet te klagen heeft. Volgens de toelichting bij het raadsvoorstel is bij de planning reke ning gehouden met de in het seizoen 1988 gesignaleerde knelpunten. „Daarnaast is een relatie gelegd tussen het in het voor- en naseizoen laten optreden van de parkeercontro- leur en het open zijn van het politie bureau", aldus het college. In de prak tijk zou gebleken zijn dat de parkeer- controleur effectiever kan werken wanneer gedurende zijn diensttijd het politiebureau geopend is. Voorwaarden Ondanks dat verantwoord politie toezicht in feite een taak is van de rijksoverheid en niet van de gemeen te stelt het college toch voor eerderge noemd krediet beschikbaar te stellen voor het aanstellen van de parkeer controleurs. Uit de stukken voor de gemeenteraadsvergadering blijkt niet welke motieven het college heeft om de raad te vragen een dergelijk, vrij fors, krediet te vragen. ZIERIKZEE - Op het kruispunt Slabbers werf/P. D. de Vosstraat te Zierikzee vond zondag om ongeveer 15.30 uur een aanrijding plaats waar bij twee personenauto's werden be schadigd. Er waren geen gewonden. P. H. van M. uit Zierikzee reed met zijn personenauto door de P. D. de Vosstraat rechtdoor in de richting d'Aillystraat. Bij de kruising van de ze straten met het Slabberswerf merkte hij niet tijdig op dat R. A. G. uit Wolphaartsdijk met zijn perso nenauto van rechts kwam aanrijden. Bij de botsing die volgde werd de auto van P. H. van M. aan de rechter- voorzijde gedeukt en de auto van R. A. G. aan de linkervoorzijde. vergadering een voorstel om een kre diet van 5000 gulden beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de recreatiecriminaliteit in Zeeland. De minister van buitenlandse zaken heeft hiervoor een bijdrage van 250.000,- beschikbaar gesteld. Dit naar aanleiding van een door de pro vincie namens 14 Zeeuwse gemeenten ingediend projectvoorstel inzake pre ventie van recreatiecriminaliteit. Gedeputeerde staten hebben voor dit onderzoek 75.000 gulden beschik baar gesteld onder de voorwaarde dat alle aan het project deelnemende gemeenten het resterende deel beta len. Het college van b en w van Wester schouwen stelt aan het beschikbaar stellen van het krediet de voorwaar de dat een deel van het onderzoek zich dient te richten op de effecten van het in 1988 gestarte project met betrekking tot de preventie van cri minaliteit. Zowel de commissie alge mene en bestuurlijke zaken als de commissie financiën kan zich vereni gen met het voorstel. ROTTERDAM - De politiekorpsen van de havensteden Rotterdam, Ant werpen, Bremen en Hamburg gaan intensiever samenwerken om de in ternationale smokkel van gestolen auto's tegen te gaan. Dat is onlangs afgesproken op een bijeenkomst in Rotterdam. Dit overleg kwam tot stand op initiatief van de Rotterdam se Rivierpolitie en de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). Dit nummer P BILr Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Veel bewolking Veel bewolking. Vannacht en mor gen perioden met regen. De zuidwesten- tot westenwind is matig. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 jan.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 3 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp,: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 jan. Zon op 08.45, onder 16.51 Maan op 10.21, onder 20.28 Eerste Kwartier: 14 januari (14.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht en op dinsdagochtend wordt ons weer nog bepaald door een zachte en zeer voch tige luchtstroming. Vanuit het zuid westen stroomt hiermee vochtige lucht via het Engelse Kanaal naar ons land. Een op de Oceaan aanwezig front, samenhangend met een depressie voor de kust van Noord-Noorwegen, ligt maandagavond boven de Britse eilanden. Dit front passeert ons land op dinsdag van noordwest naar zuid oost. Vooral tijdens de passage van dit front wordt wat regen verwacht ofschoon het ook de komende avond en nacht in de vochtige lucht al wat kan motregenen. Achter het front be vinden zich op de Oceaan opklarin gen. Deze bereiken rond het middag uur Noordwest-Nederland en breiden zich in de middag en vooravond over het gehele land uit. Nadat de tempe raturen eerst nog rond de 9 graden schommelen wordt het in de nacht van dinsdag op woensdag door uit straling wat minder zacht. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland gaan in principe ak koord met de aanwijzing van delen van de Oosterschelde als beschermd na tuurmonument. Zij hebben dit meegedeeld aan het ministerie van landbouw en visserij, waaronder ook openluchtrecreatie valt. ZIERIKZEE - Hoewel het er eerst niet naar uitzag, heeft in Zierikzee toch nog een kerstboomverbranding plaats gevonden. De ouders van een groep kinderen in de Zierikzeese wijk Poortambacht namen hiertoe za terdag het initiatief nadat bleek dat de jeugd een hele stapel oude kerstbomen had verzameld en opgetast op een braakliggend terrein achter de tennisbaan. „Ze stonden wat bij elkaar te klitten in de Krabstraat en snapten niet waarom er dit jaar geen kerstboomverbranding was. Het is toch ook zonde als zoiets niet wordt georganiseerd", aldus een van de ouders. Na onderling overleg tussen een aantal volwassenen kwam de verbranding er alsnog. Met een scheutje benzine erover was de stapel van ongeveer veertig bomen zo om getoverd in een fascinerend vuur dat de kinderen meer dan voldoende beloonde voor hun inspanningen. bestaat uit 8 pagina s wsm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1