deurloo mode Deetman doet toezeggingen over nieuwe harmonisatiewet Aandeel midden- en kleinbedrijf werkgelegenheid blijft toenemen Tijdelijk Scniesser voordeel! Stekelenburg: doorgaan met invoering ATV WATERSTANDEN f 19.95 Schiessèr^ DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Lubbers: Milieu gaat boven inkomen Werkgelegenheid groeit met 120.000 banen GAK keert twintig procent meer uit aan WW Aanwijzing Oosterschelde als natuur monument 2 Advertentie DEN HAAG - Premier Lubbers vindt financiële offers ten behoeve van de bescherming van het milieu gerechtvaardigd. „Milieu gaat boven inkomen", zei Lubbers in het KRO- radioprogramma Onder tafel. De minister-president zei dat het ern stig gesteld is met het milieu. Hij ontkende dat er tegenspraak zit tus sen de constatering in de troonrede dat het milieu verbeterd is en de kerstboodschap van de koningin, waaruit grote bezorgdheid om het milieu sprak. Volgens Lubbers zijn de uitspraken van de koningin met elkaar in lijn. Het credo 'milieu boven inkomen' van de premier volgt op een publica tie eerder op de dag van economisch topambtenaar professor Rutten in het economenblad ESB. Daarin liet de secretaris-generaal op het ministe rie van vice-premier De Korte zich ontvallen dat „het de vraag is of toe nemende inspanningen ter bescher ming van het milieu een zodanige domper kunnen zetten op de econo mische ontwikkeling, dat deze er door wordt vertraagd". Rutten gaf zelf als antwoord dat „een afgewogen beleid erin kan sla gen te voldoen aan de milieutaken die ons land redelijkerwijs heeft te vervullen, zonder aanzienlijke scha de te berokkenen aan de macro- economische groei". Lubbers' opmer king in het radio-programma gaat veel verder. Het kabinet stelde eerder werkgelegenheid boven inkomen. Nu is door de premier ook het milieube leid politieke prioriteit toegekend- DEN HAAG - Eind september vo rig jaar waren er 4,8 miljoen arbeids plaatsen in Nederland, 120.000 meer dan een jaar daarvoor. Dit heeft eco nomische zaken bekendgemaakt aan de hand van gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de handel en horeca groeidë de werkgelegenheid met 40.000 banen. Het bank- en verzekeringswezen no teerde 28.000 arbeidsplaatsen meer. In de zogenoemde kwartaire sector (overheid, gezondheidszorg en overi ge niet-commerciële dienstverlening) groeide het aantal banen met 26.000. Het resterende aantal nieuwe ar beidsplaatsen kwam terecht in afzon derlijke bedrijfstakken. AMSTERDAM - Het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor GAK heeft in 1988 2,4 miljard gulden uit gekeerd aan werklozen. Dat is 20 pro cent meer dan in 1987. Het aantal werklozen dat zich vorig jaar meldde voor een uitkering wegens ontslag is gestegen tot 256.000, 9.000 meer dan het jaar daarvoor. Aan 85 procent van hen is daadwerkelijk een werkloos heidsuitkering gegeven. Dit heeft het GAK bekendgemaakt. Ook het aantal WAO'ers en zieken is vorig jaar gestegen. Het GAK kreeg ruim 8.000 aanvragen om een WAO- of AWW-uitkering meer te ver werken dan in 1987. Eind van het jaar waren er 477.000 mensen bij het GAK in de WAO/AAW. Aan hen is 10,5 mil jard gulden uitgekeerd. Het aantal ziekmeldingen steeg licht tot 2,6 mil joen. Ook het aantal dagen dat men ziek thuis of in ziekenhuis was, liep licht op tot ruim 33 miljoen. Het GAK kon vorig jaar van 144.000 werklozen de uitkering beëindigen omdat zij weer een baan vonden. ZOETERMEER - Het voortgezette overleg tussen mi nister Deetman van onderwijs en de studenten over mo gelijke aanpassingen van de omstreden harmonisatiewet is in alle harmonie verlopen. Beslissingen zijn er nog niet genomen maar de studenten vonden dat met de toe zeggingen van Deetman op enkele essentiële punten de pijn is weggenomen. De minister denkt eraan de rege ling van de inschrijvingsduur te ver anderen in geval een afgestudeerde van het hoger beroepsonderwijs voor een vervolgstudie overstapt naar een universiteit of omgekeerd. De wet be paalt dat studenten bij een tweede studie drie jaar extra kunnen krij gen, ook als zij met hun eerste studie binnen zes jaar klaar zijn. Deetman wil van die drie extra jaren twee jaar maken maar dan de studenten wel het recht geven ook de tijd die zij bin nen de zes jaar afstuderen te gebrui ken voor de tweede studie. De minis ter meent dat de student zo wordt gestimuleerd zijn eerste studie zo snel mogelijk af te ronden. Deetman wil verder studenten de mogelijkheid geven in hun eerste stu diejaar van opleiding te veranderen zonder dat hen dat op een verlies van een inschrijvingsjaar komt te staan. Zij zouden dan weer gewoon met een inschrijvingsrecht van zes jaar kun nen beginnen. Het voorstel van de studenten dit ook in het tweede of derde jaar mogelijk te maken wees hij van de hand. De minister heeft de studenten ook toegezegd nogmaals met de universi teiten te spreken over het opzetten van korte studieprogramma's voor HBO-afgestudeerden. Daarbij moet er naar worden gestreefd de opleidin gen tot twee jaar te beperken met de mogelijkheid voor bepaalde studies tot drie jaar te gaan. Uitvoerig is ge sproken over het steunfonds waaruit de instellingen studenten kunnen helpen die door omstandigheden lan ger over hun studie doen dan met be houd van een beurs is toegestaan. Afbakening Deetman zal een algemene maatre gel van bestuur voorbereiden waarin de criteria worden gegeven ter afba kening van de groep studenten die voor die steun in aanmerking komen. De maatregel wordt uiteraard ook besproken met de universiteiten en het parlement. Hoger beroep De minister zei niet te verwachten dat de Hoge Raad voor midden april uitspraak zal doen in het hoger be roep van het vonnis in kort geding van de president van de Haarlemse rechtbank. Maar hij vindt dat er deze of uiterlijk volgende maand duide lijkheid moet worden gegeven over de uitvoering van het overgangsrecht van de harmonisatiewet voor het vol gende studiejaar. Hij wil voor het ko mende studiejaar diezelfde regeling handhaven. Na de uitspraak van de Haarlemse rechter waarbij een deel van het overgangsrecht buiten wer king werd gesteld, besloot Deetman studenten die al met een tweede stu die waren begonnen daartoe in de ge legenheid te stellen met behoud met studiefinanciering. Advertentie AMSTERDAM - FNV-voorzitter Stekelenburg blijft van mening dat verdere herverdeling van werk via ar beidstijdverkorting (ATV) noodzakelijk is. Dit jaar wil de FNV dan ook een nieuw „massief ATV-offensief star ten" dat mikt op verdere collectieve verkorting van de arbeidstijd in het kader van een meerjarenbeleid, zo kondigde Stekelenburg aan op de nieuwjaarsbijeen komst van de FNV in Amsterdam. De FNV-voorzitter beaamde dat het er op lijkt of de „nieuwe Don Qui- chotte" is opgestaan. „Natuurlijk weet ik dat werkgevers er niet over willen praten, dat de overheid er ook niets aan doet en dat mijn eigen le den, de werknemers er ook niets meer in zien", zo zei hij. Maar als er niets gebeurt aan het scheppen van meer banen, onder meer via ATV, dan zetten alle schone plannen met loon kostensubsidies, scholing en werker varingsplaatsen onvoldoende zoden aan de dijk, zo waarschuwde de FNV- voorzitter. Bij die verdere ATV sluit Stekelen burg een koppeling met permanente scholing en verlenging van de be drijfstijd niet uit. De negatieve ge volgen die ATV impopulair hebben gemaakt - ook bij de werknemers - moeten worden voorkomen via goe de afspraken over herbezetting en aantrekkelijke roosters. Te denken valt aan vier werkdagen van negen uur bij een bedrijfstijd van vijf keer negen uur of bijvoorbeeld aan vijf werkdagen van zeven uur. Dan hoeft de werkdruk niet toe te nemen want' dan komen er voldoende nieuwe col lega's binnen, aldus Stekelenburg. Bovendien is er volgens hem een belangrijk verschil met het verleden. Tben enkele jaren geleden de 38-urige werkweek gemeengoed werd kwak kelde de economie en werd ATV veel al defensief gebruikt om met inleve ren van loon nog meer ontslagen te voorkomen. Nu zijn er dankzij de bloeiende economie kansen :om ATV „offensief" in te zetten tegen massa werkloosheid. „Onze leden, de werk nemers, moeten van die kansen en mogelijkheden doordrongen worden. Het besef moet groeien, dat volledige werkgelegenheid zonder verdere ATV geen haalbare kaart is", zo zei de FNV-voorzitter. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De rol van het midden- en kleinbedrijf als werkge ver neemt sedert het begin van de jaren zeventig langzaam maar zeker toe. Aanvanke lijk doordat de afname van de werkgelegenheid in de kleinere bedrijven geringer was dan in de ondernemingen met meer dan 100 werknemers, de laatste jaren echter door dat de werkgelegenheidsgroei in het midden- en kleinbedrijf groter is. Vooral de klein ste bedrijven met minder dan 10 werknemers worden in dit opzicht steeds belangrij ker. Aandeel van het midden- en kleinbedrijf in de werkgelegenheid blijft groeien. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 januari 02.55 153 09.05 - 137 15.25 159 21.15 -127 8 januari 3.45 158 09.50 - 146 16.10 169 22.00 -127 9 januari 04.25 160 10.30 -155 16.-55 176 22.45 -126 7 januari 01.30 152 07.40 -135 13.50 161 19.55 -128 8 januari 02.10 161 08.20 -147 14.25 175 20.40 - 130 9 januari 02.50 166 09.05 -157 15.05 185 21.25 -129 7 januari 03.00 160 09.00 - 146 15.40 165 £1.15 -136 8 januari 04.05 164 09.45 -155 16.35 177 22.05 -137 9 januari 05.00 168 10.30 -164 17.30 187 22.50 -136 7 januari 03.00 174 09.05 -151 15.25 181 21.20 -143 8 januari 03.50 181 09.50 -161 16.10 192 22.10 -144 9 januari 04.30 185 10.40 -170 16.55 200 22.50 -142 Springtij: 10 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 In de periode 1970-1986 is de werk gelegenheid in de grotere bedrijven met 13,4% teruggelopen en in de mid delgrote bedrijven met 10,8%. Verge leken met deze bedrijven is de terug gang met 4,5% in de kleinste bedrijven bescheiden. Dit blijkt uit een analyse van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) ten behoeve van de nota „Midden- en kleinbedrijf en arbeids markt" van de ministeries van socia le zaken en werkgelegenheid en eco nomische zaken. Ommekeer De jaren zestig stonden vooral in het teken van de schaalvergroting. Met name in de industrie, de bouw nijverheid en de handel werd de posi tie van het grootbedrijf als werkge ver steeds belangrijker. Meer recent nemt het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in de werkgelegenheid echter toe. Deze ommekeer wordt niet zozeer veroorzaakt door schaalver kleining, maar doordat de sectoren waarin het grootbedrijf van oudsher de boventoon voert het minder goed doen. Een belangrijke factor daarin is het continu afkalvende aandeel van de industriële werkgelegenheid. In tegenstelling tot het totale par ticuliere bedrijfsleven spelen binnen de industrie schaalveranderingen ge durende de gehele periode 1960-1985 een belangrijke rol. De sedert 1970 waar te nemen verschuiving van de industriële werkgelegenheid naar het midden- en kleinbedrijf is zelfs voor een belangrijk deel toe te schrij ven aan schaalverkleining. Dit pro ces wordt echter aan het oog onttrok ken door de verschuiving binnen de industrie van de werkgelegenheid naar relatief grootschalige sectoren, zoals de chemie en de elektrotech niek, ten koste van meer arbeidsin tensieve sectoren als de kleding-, de hout- en de meubelindustrie. Dienstverlening De gang van zaken binnen de com merciële dienstverlening (handel, za kelijke diensten, transport) wijkt aanmerkelijk af van die binnen de in dustrie. Het aandeel van het kleinbe drijf in de werkgelegenheid neemt daar continu af. Aanvankelijk louter door schaalvergroting (groothandel, detailhandel), later ook vanwege het steeds grotere gewicht vai^ de com merciële producentendiensten (bank en verzekeringswezen, zakelijke dienstverlening), waar de kleinere bedrijven slechts een ondergeschikte rol vervullen. BELFAST/DUBLIN - De Britse en Ierse politie hebben in Noord-Ierland en de Ierse republiek twee wapende pots van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) ontdekt, waarin onder meer Semtex-explosicven lagen op geslagen. In het Noordierse London derry ontdekte de politie een „com plete werkplaats voor het maken van bommen". Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren. Perfektie is ónze kwaliteit Mol 5 - 7 ZierikzeeJ NEW YORK - Op basis van nieuw onderzoek in de Verenigde Staten is de bezorgdheid toegenomen dat er een verband is tussen het gebruik van de anti-conceptiepil en het ontstaan van borstkanker. Men heeft lange tijd gedacht dat er geen verband tussen deze twee zaken bestond. Maar uit een onderzoek aan de universiteit van Bonston blijkt, dat vrouwen on der de 45, die de pil gebruiken een twee keer zo groot risico van borst kanker hebben als zij die dat niet doen. ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zeeland stemmen in beginsel in met de aanwijzing van delen van de Oosterschelde als beschermd natuur monument en staatsnatuurmonu- ment. Zij hebben dit bericht aan de directeur landbouw, natuur en open luchtrecreatie in Zeeland van het mi nisterie van landbouw en visserij. Wel dienen de rechtsgevolgen van de aanwijzing pas in te gaan als van rijkswege voldoende voorlichting over de te treffen maatregelen is ge geven en er zekerheid is over een goe de handhaving. Expliciet gaan gs nog in op de Rog- genplaat en het zg. Oliegeultje. Dit laatste vormt de verbinding van de vaargeul langs de Schouwse kust om de Roggenplaat naar Neeltje Jans. Zowel de Roggenplaat als het Olie geultje zouden volgens gs als niet- toegankelijk gebied moeten worden aangewezen. Hetzelfde geldt voor de Geul van de Roggenplaat. Gs hebben zich bij deze stellingname o.a. laten leiden door het argument dat regelge ving duidelijk moet kunnen worden gehandhaafd. In het veld moeten dan ook geen onduidelijkheden worden gecreëerd, waar - als genoemde plaat sen wel toegankelijk zouden blijven - wel gevaar voor bestaat.. Over het Schelphoekgcbied op Schouwen- Duiveland - dit ligt in de directe om geving van de Roggenplaat - merken gs op dat zij destijds een recreatieve ontwikkeling van dit gebied moge lijk hebben gemaakt onder de uit drukkelijke voorwaarde dat er geen uitwaaiering over de Oosterschelde zou plaatsvinden. De betonhaven Neeltje Jans moet wel bereikbaar blijven, aldus gs. Daarvoor dient de begrenzing van de aanwijzing te worden aangepast. Tot en met 6 januari Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie kerst stallen. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve zondags. Tot en met 31 januari Zierikzee 't Lange Uus. Expositie schilderijen Geraerd Menken. Dagelijks van 9.00 tot 12.30 en 13.00 tot 17.30 uur. Zondag en maandag gesloten. Zaterdag 7 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie van de Werk groep Homofilie Schouwen-Duive- land, in het UVV-gebouw. 20.00 uur. Brouwershaven Sportvereniging Brouwershaven haalt oud papier op. 9.30 uur. Vertoning historische film Brouwers haven door Roode Lelie in zaal Bostonkerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Nieuwjaarsbijeenkomst ANBO in dorpshuis. 14.00 uur. Maandag 9 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 10 januari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Informatie- en ken nismakingsavond van Westerschou- wen. 20.00 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. NCVB-middag voor ouderen in Her vormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Noordgouwe Ledenvergadering Oranjevereniging in dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Themamiddag ANBO over ge- hoorstoornissen in eigen onderko men. 14.00 uur. Vrijdag 13 januari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Informatie- en ken nismakingsavond van Westerschou- wen. 20.00 uur. Scharendijke Officiële ingebruikname gemeente huis. 14.30 uur. Bruinisse Afscheidsreceptie J. P. Knop. NH- verenigingsgebouw. Van 16.00-18.00 uur. Zondag 15 januari Oosterland Afscheid ds. W. Vijfvinkel. Neder landse Hervormde kerk. 15.00 uur. Maandag 16 januari Zierikzee Commissievergadering financiën in raadzaal van het stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 17 januari Oosterland Vergadering Door Eendracht Sterk in Neffen d'Eule. 19.30 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee Thema-avond over eenzaamheid door Federatie Maatschappelijke Dienst verlening in zaal Christelijke Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Vrijdag 20 januari Oosterland Algemene ledenvergadering Oranje vereniging. Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Overdracht blusvoertuig in brand weergarage. 10.30 uur. Renesse Donateursuitvoering muziekvereni ging Luctor et Emergo in dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 23 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Oprichtingsvergadering Onderne merskring Schouwen-Duiveland. Restaurant Mondragon. 19.30 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Amateur Comedie Zierikzee. Con certzaal. 20.00 uur. Renesse Uitvoering muziekvereniging Luctor et Emergo (voor iedereen toeganke lijk) in dorpshuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2