O ver dracht spr o ef vaar t DE VIER WINDEN Sterna ziet ze niet vliegen Mosselaanvoer op laag pitje Coming to America vier keer in de Concertzaal Omzet Vlissingse vismijn 40 procent gedaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 januari 1989 Nr. 24468 5 BROUWERSHAVEN - In haar jongste uitgave roept de redactie van het blad Sterna haar lezers op verstoringen boven natuurgebieden door ultra lichte vliegtuigjes (ulv's) direct door te geven aan de Natuur- en Vogelwacht. In het blad stelt de redactie zichzelf hardop de vraag: „Een mode die leidt tot het ple zier van een enkeling en tot ergernis van iedereen?". In het blad van de Natuur- en Vogelwacht zet de redactie zich duidelijk af tegen de ulv-activitei- ten, zoals die nu onder meer in Brouwershaven plaatsvinden. ,,Er is namelijk een meneer die het idee heeft opgevat een vliegveld voor ulv's op zijn grond nabij Brouwershaven te vestigen. En de Rijksluchtvaartdienst, die nog wel een slavink zou willen zien vliegen, heeft het bestaan om nog een tijdelijke vergunning van één jaar te verlenen ook", aldus de re dactie. Hinderlijk Het is volgens de Sterna be kend, dat ulv's hinderlijk en ver storend kunnen zijn en daarom is van alle kanten geadviseerd een terughoudend beleid te voeren. Door het verlenen van tijdelijke vergunningen worden verwachtin gen gewekt en investeringen ge daan. De Natuur- en Vogelwacht vreest, dat er in dit geval niets zo definitief is als tijdelijk. Ganzen „Met de voor ganzen belang rijke poldergebieden op Schou wen, in het hart van de open, groe ne Delta (rijksbeleid), met aan de ene zijde de Oosterschelde en de inlagen als stiltegebieden en 'wet land' voor vogels (verstandig ge bruik), aan de westkant het stilte- gebied Kop van Schouwen, aan de noordzijde de Grevelingen, deels uit te werken als stiltegebied in de periode 1988-1991 en aan de oost kant het aangewezen stiltegebied Krammer-Volkerak, vraag je je af: waar moeten de vliegtuigen vlie gen?". En verder: „Een rondje Briepe? Verder kan niet want dan komt men al weer in de door het rijk aangewezen relatienotagebieden voor weidevogels in de Prunje. En van eiders (Lelystad, Budel) ge zellig heen en weer vliegen lijkt ook moeilijk want alleen via Zij- pe mag je Schouwen binnenvlie gen anders ga je in de fout". Voor de Sterna-redactie staat het buiten kijf. Als het ergens niet kan en voor vliegers ook niet leuk is vanwege de beperkingen, dan is het wel op Schouwen-Duiveland. Op 23 maart loopt de tijdelijke vergunning af, terwijl dan duide lijk moet zijn of men door mag gaan of niet. „Wie daarin gelooft, ziet ze werkelijk vliegen; maar wij niet". Een boertje te Brouw moe van het gesjouw verkeert nu in hogere sferen van ons mag hij gaan emigreren! Afbeelding uit Sterna 1988 - 3 en 4) van Kees de Kraker. VLISSINGEN - De omzet van de Vlissingse vismijn is vorig jaar met 40 procent gedaald. Die daling is vooral toe te schrijven aan de vangst beperking voor kabeljauw en wij ting. Mijnmeester J. de Looff heeft verklaard dat de omzet het afgelo pen jaar tien tot elf miljoen gulden minder was dan in voorgaande jaren. Vooral in het najaar van 1988 kel derden de inkomsten op de vismijn. Volgens de mijnmeester is het tekort naast de vangstbeperking deels te wijten aan de extreme controles van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij. De aanwezigheid van de AID heeft er voor gezorgd dat een deel van de vissers naar andere havens uit week, aldus De Looff. Hij doelt daar mee op de niet Zeeuwse vissers die voorheen hun vis in Vlissingen aan landden. De teruggang van de omzet is vrij wel op elke vismijn merkbaar, maar volgens De Looff is de Vlissingse vismijn daarvan wel het meest gedu peerd. De toekomst ziet er al niet veel rooskleuriger uit. „Volgend jaar zal het nog slechter gaan nu de quota van vijf kisten kabeljauw in de week naar vier kisten gaat". De mijn meester hoopt daarom op een vergun ning voor het aanlanden van garna len en een stijging van de import. BRUINISSE - Een oude gewoonte wordt door het gros van de varenden nog steeds in ere gehouden. Voor Kerstmis naar de plaats varen waar men woont en daar ligplaats kiezen tot na nieuwjaar om in de donkerste dagen van het jaar de feestdagen thuis door te brengen. Een gewoonte die door mosselvis sers en Noordzee-vissers is overgenomen. Zij het dan dat de Noordzee vissers vloot ook nog eens gedwongen in de thuishavens lag omdat de diverse quota waren opgevist. Wie de havens in Nederland in de tweede helft van december bezocht kon constateren dat deze havens om bovenvermelde reden vol lagen. Ook in Bruinisse. Schepen die de laatste maanden constant heen en weer hadden geva ren om mosselen aan te voeren, of die in de Waddenzee de mosselen die minder veilig* stonden naar dieper water hadden gebracht, waren thuis en lagen in de boxen. De mosselaanvoer was dan ook zeer gering. Dinsdag 27 december drie schepen de YE 58 Noordster van fa. A. van Damme, de Bru 2 Nieuwe Zorg, van Gebrs. De Koning en de YE 182 Walrus van Gebrs. Van IJsseldijk met totaal 1190 tonnen (bruto), alle van Zeeuwse percelen. Van IJsseldijk besomde nog 166,66. Woensdag 28 december vier schepen, YE 58, Th 48 Vier Gebroe ders (Gebrs. De Jonge), Th 4 Eliza beth (Schot en Schot) en YE 18 Johan nes van J. D. Verschuure met samen 1495 tonnen mosselen uit Zeeland, waarbij de drie laatste partijen meer dan 30% tarra bevatten. Op de vismijn werd weer hetzelfde spel opgevoerd als vorige week. De handelsvereniging Solidair kocht de mosselen van Gebrs. De Jonge (stukstal 62/88) voor 293,15, waar na de firma Prins-Dingemanse voor de partij van Schot en Schot, stukstal 66/95 al bij 316,11 de knop van de klok indrukte. Donderdag 29 december bracht de YE 70 Jacobs van Joh. Steketee nog een volle vracht van 1173 tonnen. Die bestond uit de Waddenzee echter voor Vs uit tarra. De YE 27 Prosper Julien, van Barbé loste 491 tonnen uit Zeeland en de YE 157 de Cornelia van Nieuwenhuize veilde nog een klein vrachtje van 95 tonnen. Alleen de laatsten van deze drie aanvoer ders kwamen boven de 50,- 54,99). De YE 157 bleef daaronder. De algemene verwachting is dat in de maand januari 1989 de aanvoer van mosselen weer iets zal opleven. Soms wordt ook uit fiscale redenen op het eind van het jaar niet meer ge leverd. Iets daarvan was al te bemer ken op dinsdag 3 januari toen de aan voer direct al negen partijen bedroeg samen 3892 tonnen, alle gevist in Zee land. De YE 116 Anthonette Jan Lou- werse en de YE 38 Drie Gebroeders (Van Stee) met resp.. 303 en 609 tonnen hadden gevist in de Oosterschelde Westelijk deel. Vijf partijen YE 134 Helena (P. Boogert), YE 18 (Verschure) Honte- nisse 14 Alforbert (De Bruin), Bru 25 Vertrouwen J. J. de Waal, ZZ 5 Op Gods Genade (Praet) kwamen uit de Hammen, de Bru 2 (Gebrs. De Ko ning) viste in het Oude Slaak en de YE 82 Maatje van Liere (Van IJssel dijk) leverde uit de Mosselkreek. To tale aanvoer woensdag 3892 tonnen. De prijzen zitten vergeleken bij de cember in de lift, de hoogste prijs be somde de Bru 2. Van dinsdag 29 december tot en met dinsdag 3 januari aangevoerde partijen werden gekocht door Prins Dingemanse vijf partijen, Steketee van der Jagt vier partijen. Solidair 2 partijen, Vette Verhaert 2 partijen en Roem van Yerseke (conserven) Wapen van Zeeland (conserven), Hollestelle, Dhooge Mieras, Triton en Van der Plasse elk 1 partij. Van maandag 19 tot en met vrijdag 23 september kwa men van het Duitse Wad 32 auto's met mosselen. Hiervan waren be stemd voor Jac. van der Plasse 16 partijen, Prins Zeeuwse Banier zes, Leco 2, Barbee zes en Steketee van der Jagt twee. Het visgewicht schijnt op het Duitse Wad iets beter dan op het Hollandse Wad. Vrijdag 6 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het boek van Ja mes A. Michener. Afl. 1. 16.25 uur Ring of fire, documentaire serie over de Indonesische archipel. Afl. 4. 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Jim Henson presenteert De wereld van het marionettenspel. Afl.: poppenspeler Albrecht Moser. 18.40 uur Solo: Kan er uit Nazareth iets goeds komen? Ooggetuigen ver tellen over gebeurtenissen die hun le ven veranderden. Afl.: Zacheus. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Tekenfilmfestival. 19.35 uur Waku waku, spelshow waarin het dier de hoofdrol speelt. 20.05 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. 20.30 uur De zaak S-R (L'Affaire Saint-Romans), 6-delige thriller se rie. Afl. 1. 21.25 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 23.20 uur Gebroken spiegels, Neder landse speelfilm uit 1984 van Marleen Gorris. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Dennie Christian, mu- ziekspecial. 15.40 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 28. 16.05 uur Suske en Wiske, serie. 16.28 uur Heathcliff Co, tekenfilm. 16.50 uur Bassie en Adriaan en de verdwenen kroon, serie. Afl. 1. 17,15 uur Mini stars, muziekprogram ma. Herh. 17.40 uur Diamond Award Festival, uitreiking voor de muzikale presta ties van Desireless, Sam Brown, Hu- ey Lewis and the news. 18.20 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Kijk tv-, populair weten schappelijk magazine. 19.25 uur Kieskeurig, consumenten rubriek. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 21.00 uur Ron's honeymoon quiz, spelprogramma gepresenteerd door Ron Brandsteden 22.30 uur Jongbloed en Joosten. talk show. 23.00 uur Dempsey and Makepeace, serie. 23.55 uur Journaal Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Ö9;0D uur Het verhaal. Les 7. 09.30 uur Voorlichtingsprogramma. 17.30 uur Journaal 17.44 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort, magazine in het Turks en het Nederlands. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 6. 19.00 uur Het klokhuis. Afl.: Echo. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Mees- tercursus Elisabeth Schwarzkopf. Vier letzte Lieder, van R. Strauss. 21.39 uur Avondvoorstelling: Dans in Amerika. The Harlem Dance Theatre in: Tramlijn Begeerte, ballet van Va lerie Bettis naar Tennessee Williams' toneelstuk. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Studio Sport. NK schaatsen in Heerenveen. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 649. (Herh.). 15.25 uur I.Q. spelprogramma. Herh. 15.55 uur Comedy Capers, een gezel lig avondje uit, korte komische film. 16.10 uur Scouts! (Scouts: The rise of the World Scouting Movement), Ca nadese documentaire van Michael Murphy over Baden Powell en het ontstaan van de scoutsbeweging. 17.05 uur Moonjumper, 7-delige Nieuwzeelandse jeugdserie. Afl. 7 (slot). 17.30 uur Snorkels, Amerikaanse te kenfilmserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 251, herh. 18.05 uur Bis, humoristisch jeugdpro gramma. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen, programma- overzicht en paardenkoersen. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie Afl. 38. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 14, slot. 21.45 uur Pianosonates, sonate nr. 12 opus 26 en sonate nr. 14, opus 27.2. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht 22.50 uur Dood van een handelsreizi ger (Death of a Salesman), Ameri kaanse tv-film van Volker Schlön- dorff. 00.55 uur Coda: Op het stokske van Johan van Oldenbarnevelt, vader des vaderlands, van Joost van den Von del. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 650. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.30 uur Gloria, Amerikaanse speel film uit 1980. 22.30 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee draait zaterdag 7, zondag 8, za terdag 14 en zondag 15 januari de rolprent Coming to America. De film is voor alle leeftijden geschikt en begint iedere keer om 20.00 uur. STELLENDAM - Met goed gevolg heeft in Stellendam zowel de technische als de overdrachtsproefvaart plaatsgevonden van de nieuwe kotter GO 20 Maria. De kotter werd bij Maaskant Shipyards gebouwd in op dracht van de fa. Hellegat BV en door A. C. Groenendijk in gebruik genomen. De kotter is van het gesloten- achterdektype en meet 39,20 m lang, 8,50 m breed en een holte van 4,70 m. Mdaskant bouwde er een SWD hoofdmotor in afgesteld op 2000 pk met een Reintjes keerkoppeling. Verder twee Scania-hulpmotoren, een 8-trommelige vislier, scherfijsmachine. Op het vaartuig is een visverwerkingsinstallatie naar ontwerp Maaskant aangebracht met scharnierbare deklasten. De kotter is verder voorzien van een elektronisch tankmeetsysteem voor zowel gasolie als drinkwaterbunkers. Voor het lossen van de vis zijn twee hydrauli sche lieren geplaatst. Akeem Joffer, kroonprins van het lieflijke staatje Zamundam is 21 jaar geworden. Dat betekent dat hij zijn aanstaande bruid te zien krijgt, die zorgvuldig geselecteerd is door zijn ouders, koning Jaffe en koningin Ao- leon. Akeem ziet het niet zo zitten met zijn onderdanige bruid. Hij wil een vrouw, zo zegt hij tegen zijn trou we bediende Semmi, die hem zowel geestelijk als lichamelijk prikkelt. Pa Joffer geeft Akeem toestemming om veertig dagen naar Amerika te gaan, daar de beest uit te hangen en dan te trouwen met zijn voorbeschik te vrouw. Het is een komische film, waarvan het verhaal geschreven is door de po pulaire Eddie Murphy. Deze tekent eveneens voor vier rollen in de film, waarvan die van Prince Akeem de grootste is. Murphy wordt in zijn rol bijgestaan door Arsenio Hall, Shari Headly, James Earl Jones, Madge Sinclair en John Amos. 33 't Is waar, hij heeft zijn kleinkinde ren nooit gekend, hij heeft ze nooit werkelijk gehad. Hij en tante Rika hebben ze geweerd, uit hun huis, uit hun hart. 't Was, alsof ze in hun arge loosheid een aanslag op zijn leven en vrijheid wilden plegen. Vuile voetjes op de schoongeboende stoep? O wee! een standje. Uitgestoken handjes naar een wortel, een appel, een peer? Afblijven, die hebben we voor 't mid dageten nodig. Alsóf zelfs niet een rauwe wortel voedsel voor de liefde kan zijn! Want geen liefde groeit in deze gevallen wereld vanzelf op tot een wonderplaat. 't Stekje moet ge voed worden, dan zal het groeien. Niets hebben de twee in het oude mo lenhuis daarvan begrepen. Een paar jaar hielden de kinderen het vol; ar geloos scharrelden ze telkens weer naar grootvader en tante Rika toe. Later bleven ze uit zichzelf wel weg, beschouwden grootvader en tante Ri ka als een dwaas en gierig soort men sen. Wat de mens zaait, zal hij maai en. Wie afkeer zaait, oogst afkeer. Een slechte oogst, slechter dan de melde, die manshoog tussen de sui kerbieten opschiet! En eens komt de oogstdag, onver biddelijk, in ieder mensenleven. Maar nog is de levensdag van de ou de man niet voorbij, al heeft de elfde ure geslagen. Nog is het tijd een kwartier, een minuut van waarachti ge arbeid der liefde Zou ze dit aan Geurt durven zeggen? Zou hij begrip tonen? Ze hoort 't weer zeggen: ,,'t Is immers de ziekte, daar is niets tegen Door M. A. M. RENES-BOLDINGH te doen. Straks komt de dood, dan is 't voorbij". Keihard, onaandoenlijk. Daarnaast hoort ze 't andere keihar de woord: „De molen. Buigen of bre ken". Ook Geurt is bezig te zaaien in de mensenakker. Ook Geurt gaat zijn oogstdag tegemoet. Maar waar is de jongen? „Geurt, waar ben je!" De enige echo, die ze op haar roep verneemt, is het huiverende: „Ik heb zoveel gezien, moeder. Er zijn zoveel mogelijkheden". Tótdat daar, als tri omf van vertroosting ook de andere, zuivere naklank op volgt: „Als 't maar niet zo mooi was overal! Als ik niet zoveel hield van het licht! Als ik maar niet altijd weer dacht: 't komt toch goed, ik zèl schilderen!" „Jongen, Geurt, hou dat vast, met allebei je handen, met al de krachten van je hart!" Even is 't stil op 't zonnige gras veld, naast de uitbundig geurende bloemenrand, 't Bewegen van eende pootjes in de onzichtbare sloot, 't te vreden gezoem van vele .bijen, zelfs de donzen vleugelslag der duiven is hoorbaar in deze stilte. Thea ziet om zich heen en klampt zich aan de schone stilte vast als aan een belofte „Vader", zegt ze dan hardop. Maar daarmee bedoelt ze niet het menselijk wrak, dat schuin naast haar zit te knikkebollen in zijn slaap. Deze roep neemt met wijd uitgesprei de vleugels zijn koninklijke vlucht over vlakke velden, zandvlakten en beboste heuvels en zoekt Thea's ou derhuis, in de verre, van mysterie om huifde Achterhoek, 't Is niet de eerste maal, dat ze zo'n wondervogel uit zendt. Dan neemt ze haar werk weer op en breit naarstig verder, 't Kleinkind, o, hoe begint ze ernaar te verlangen! Een kleine, nieuwgeboren Thea. En als 't een jongen is? Dan heeft de va der recht om zijn familie te benoe men. Allebei Jaaps ouders zijn al gestorven. Zou Geurt, als de enige grootvaderOch, wat een een dwaasheid! 't Kind, dat de naam 2al dragen, is er nog niet eens! V De oude Jacob Hissink fietst met een kalm gangetje huiswaarts. Hij heeft een brief gepost in het dorp en een paar boodschapjes voor zijn vrouw gedaan. Sedert Hanna zo slecht ter been is - en dat is al enkele jaren zo -, weten de winkeliers met een half woord reeds waar 't om te doen is en als ze 't niet begrijpen kun nen, geven ze een partijtje mee, zodat de vrouw uitzoeken kan. Dit laatste was nu niet eens nodig; als een ter za ke kundig man heeft hij bij 't ene winkeltje na 't andere aangelegd en nu keert hij huiswaarts. Zijn goeds- moedsheid neemt toe, naarmate hij het dorp verder achter zich laat. Hij is dit voorjaar de tachtig gepasseerd en hij weet, dat een kalm gangetje hem past, hoewel aan geen van zijn zintuigen of organen iets noemens waards mankeert. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5