Al meer dan 120 jaar Vereniging Tot Nut en Genoegen in Dreischor Vuur van kerstbomen in Oosterland Geblakerde prijswinnaar Landbouwproduktiesector bevindt zich op breekpunt Elektriciteits verbruik groeit met vier procent Gezondheid Hirohito verslechtert Kerncentrale Borssele stilgelegd voor wisseling splijtstofstaven Drie keer per jaar voordrachtenredevoeringen of bijdragen op cultureel gebied DREISCHOR - Uit het met een inkt en kroontjespen geschreven reglement blijkt dat de bijeenkomsten van de Vereniging Tot Nut en Genoegen vroeger zoveel moge lijk werden* bepaald 'op dinsdag naast aan volle maan'. „Dat was waarschijnlijk omdat het dan lichter was op straat. Vroeger stonden er nog niet zoveel lantaarnpalen in het dorp", aldus A. P. Verjaal uit Dreischor. Hij is 63 jaar oud en de secretaris/penningmeester van een van de oudste verenigingen uit zijn dorp. De culturele vereni ging Tot Nut en Genoegen. Opgericht in 1868 en anno 1989 nog steeds actief ten behoeve van bijna zeventig le den. De Vereniging Tbt Nut en Genoegen de oprichting van Nut en Genoegen werd indertijd opgericht met het doel wordt nog steeds op initiatief van de culturele bijeenkomsten te organise- vereniging drie keer per jaar een bij- ren. In een oud gemarmerd schrift eenkomst met een cultureel karakter staan aard en doel als volgt omschre- georganiseerd. ,,We komen nu altijd ven: ,,De leden van de vereniging zul- bijeen in het dorpshuis", len trachten bevorderlijk te zijn aan onderling nut en genoegen door het Nut en Genoegen ging 120 jaar ge houden van voordrachten, redevoe- leden van start met bijna vijftig le ringen en bijdragen over onderwer- den en telt er nu, na een bloeitijd van pen uit de wetenschap genomen. Of bijna honderd, nog zeventig. Tradi- over onderwerpen die de schoon- tiegetrouw zijn dat uitsluitend man- heidszin opwekken". nen. ,,Ja, dat is zo bepaald in het re glement", aldus secretaris Verjaal. „Maar de leden mochten altijd hun Nog steeds vrouwen meebrengen naar de bijeen komsten en hun kinderen tot twintig De 'voordrachten, redevoeringen of jaar. Als een man overleed mochten bijdragen' werden vroeger drie keer zijn vrouw en kinderen de bijeen- per jaar gepresenteerd. Afwisselend komsten blijven bezoeken terwijl ze in één van de twee café's die het dorp geen contributie meer behoefden te telde. Daarnaast werd twee keer per betalen", jaar een ledenvergadering gehouden. Dat laatste is de afgelopen jaren niet Die contributie bedroeg vroeger 50 meer het geval. „Omdat er bijna nie- cent per jaar. Zo blijkt uit de notulen mand komt". Maar ruim 120 jaar na in het oude schrift. De aankoop van ZLM-voorman in nieuwjaarsrede ZIERIKZEE - „De landbouwproduktiesector bevindt zich op een breekpunt in haar ontwikkeling naar een andere fase. Herstructurering van de be drijfstak en herschikking van de produktiegebieden zullen - of we het nu wil len of niet - het gevolg daarvan zijn. Een en ander zal gepaard gaan met veel economische en sociale pijn, en met een groot beroep op ons aanpassingsver mogen", aldus de voorzitter van de ZLM, H. C. van der Maas, in zijn nieuw jaarstoespraak tot het hoofdbestuur van de ZLM. De voorzitter v§rw^«ht dat de con currentie tussen sectoren, tussen pro duktiegebieden en tussen boeren- producenten onderling zal verhevi gen. Waardevolle tradities en goede gewoontes in de produktie- en afzet- methodes maar ook in de werk- en le vensstijl van boeren en boerengezin nen zullen daarbij doorbroken (moeten) worden. De voorzitter wenste het hoofdbe stuur een gezond en voorspoedig 1989 toe. „Persoonlijk en in gezin en be drijf. Vanuit onze ZLM-bestuursver- antwoordelijkheid spreek ik de wens en tegelijkertijd het vertrouwen uit, dat de goede samenwerking in het hoofdbestuur gecontinueerd - ja, zelfs nog versterkt mag worden!" Die goe de samenwerking is volgens de voor zitter volstrekt noodzakelijk „om de aan ons gedelegeerde taak van belan genbehartiging namens en voor onze leden boeren en tuinders op een zo doeltreffend mogelijk wijze waar te kunnen maken". H. C. van der Maas Volgens de ZLM-voorzitter staat 1989 aan het begin van een reeks van jaren waarin de land- en tuinbouw in ons werkgebied aan revolutionaire veranderingen onderhevig zal zijn. Economisch-structurele veranderin gen met name, die onherroepelijk ook aanzienlijke maatschappelijke en sociale consequenties met zich mee zullen brengen voor de indivi duele boeren en tuinders zelf. Milieu Naast de aanpassing aan verande rende economische en politieke om- DE KOOG - Twee vaccins blijken zeehonden afdoende te beschermen tegen de virusziekte, die het afgelo pen jaar een groot deel van de popu latie in de Waddenzee heeft geveld. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhigiëne (RIVM) en de Zee- hondopvang Ecomare in De Koog op Texel. Ook het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) en de Zeehon dencrèche in Pieterburen in Gronin gen werkten aan het onderzoek mee. standigheden zal vooral ooj^d&iptyo- riteitsstelling van het milieu van de boeren en tuinders in Nederland een uitermate grote inspanning vergen. Ook wat dat betreft zullen we ons zo snel mogelijk èn zo goed mogelijk aan moeten passen. We zullen ook die handschoen op moeten pakken. Of fensief in plaats van defensief èn in grotere eigen verantwoordelijkheid!, aldus Van der Maas die hieraan toe voegde dat de ZLM voorop moet lo pen om de land- en tuinbouw in ons werkgebied te stimuleren, te begelei den èn te verdedigen in het noodzake lijk aanpassingsproces. Deze aanpas sing dient gericht te zijn op het behoud van zoveel mogelijk bedrij ven en zoveel mogelijk bedrijfsgeno- ten in het ZLM-werkgebied. De voorzitter zei er van overtuigd te zijn dat hoe moeilijk het ook lijkt - en hoe moeilijk het ook daadwerke lijk is - er meer kansen voor meer blijvers zijn dan men elkaar soms aanpraat. Daarin ligt een uitdaging voor het nieuwe jaar, een uitdaging voor de ZLM en een uitdaging voor Zeeland en Noord-Brabant opgeslo ten. „Een uitdaging waarbij ik ver trouw op de moed en het élan van het hoofdbestuur van de ZLM. Werk aan de winkel dus: Solidair en meer dan ooit het woord „samenwerking" in houd gevend zullen we in 1989 door gaan met de behartiging van de land en tuinbouwbelangen; intern zowel als extern", aldus de voorzitter van de ZLM die tot slot zei daarbij te hopen op een goede samenwerking met poli tiek en overheid. OOSTERLAND - Een metershoge vuurstapel waaruit de vlammen en vonkenregens oplaaiden. Dat was het indrukwek kende resultaat van de in spanningen van tientallen Oosterlandse jongeren. Een hele dag waren zij in de wêer om overal in het dorp kerstbomen in de wacht te slepen voor de kerstboomverbranding dinsdagavond op het in dustrieterrein. Want behal ve een groot vuur leverde dat een kwartje per boom op plus .een lot dat kans bood op een taart. Het geld en de loten werd hen over handigd door leden van de Ooster landse Oranjevereniging die voor het tweede achtereenvolgende jaar. een kerstboomverbranding organiseer den. „We willen graag wat doen voor de jeugd. Zo'n brandje is altijd fasci- 1 een catheter was er de oorzaak van dat de vereniging al één jaar na de oprichting met een nadelig saldo kwam te zitten. Een 'kwaadslot' van 40 cent. Desondanks is de contributie in 120 jaar niet verder gegroeid dan tot 17,50 per jaar. Lantaarnplaatjes De notulen van de eerste jaren zijn door de watersnoodramp verdwenen. Maar wel kan nog worden nagegaan welke bijeenkomsten vanaf 1937 wer den gehouden door Nut en Genoegen. In januari 1938 vertelde de Belg Lode van Gent mét behulp van lantaarn plaatjes over Belgisch Congo. In dat zelfde jaar kwam de 'telepaath' Ma- loitz naar Dreischor om te spreken over telepathie en conference. Maai de sprekers kwamen niet altijd van ver. In 1942 hield de plaatselijke do minee J. J. Siezen een boekbespre king over het boek dokter Vlimmen. „Dat was de vader van de televisie nieuwslezer Harmen Siezen. Die is hier op Dreischor geboren", herinnert Verjaal zich. En ook de geschiedenisleraar van de toenmalige HBS in Zierikzee, J. J. Westendorp-Boerma gaf in de jaren veertig diverse lezingen voor Nut en Genoegen. Onder andere over de on derwerpen Krijgsbedrijven op Schouwen-Duiveland in de middel eeuwen en de 80-jarige oorlog en De pruikentijd op Schouwen-Duive land. Secretaris Verjaal bezocht de avonden van Nut en Genoegen als kind samen met zijn vader. Hij heeft er goede herinneringen aan over ge houden. „Ik vond het altijd leuk. Vooral als er een boekbespreking of een reisverslag was. Ik weet nog dat nerend en de kerstbomen zijn meteen opgeruimd ook", aldus M. Dalebout van de Oranjevereniging. Bijna 140 Hij vertelde dat de jeugd in totaal bijna 140 kerstbomen aansleepte naar het industrieterrein langs de rijksweg waar de kerstboomverbran ding plaatsvond. „Sommige kinde ren brachten wel twintig kerstbomen hier naar toe". Ook toen de stapel bo men al brandde hield de bomenaan- voer nog niet op. Met luid gejuich werden nog enkele 'laatkomers' in het vuur geworpen. Dat werd gedaan door acht mensen van het Oosterlandse brandweer korps dat belangeloos zijn medewer king aan de brand verleende. In plaats van blussen was het deze keer de taak van de brandweer om dc brand aan te steken. Dat deed zij door verlopen olie, stookolie en ben zine op de stapel bomen te gieten. Mede door het rustige, droge weer ontstond hierdoor een prachtig vuur. Na afloop trokken de brandweerlie den het lot van de jeugdige Maarten Stouten uit Oostcrland als het win nende nummer. De kerstboomver branding heeft voor hem het plezieri ge gevolg dat hij een taart won. Behalve in Oosterland vinden in de ze eerste dagen van het nieuwe jaar in diverse plaatsen in dc regio kerst boomverbrandingen plaats. Doeleman, dat was een boer hier uit de polder, vertelde over een reis naar Amerika die hij had gemaakt". De onderwerpen die tegenwoordig aan de orde komen worden door het bestuur voor een jaar vooruit be paald. „We bespreken onderling wat leuk of interessant zou kunnen zijn en leggen het daarna voor aan de le den. Ze kunnen ook zelf met ideeën komen. Heel succesvol waren de afge lopen jaren de bijeenkomsten waar bij de auteurs Marjan Berk en Toon Kortooms over hun boeken kwamen vertellen. „En we houden sinds enke le jaren ook bijeenkomsten waarbij de eigen leden een toneelstuk opvoe ren met dansen na". Jonge mensen Dat laatste doet het bestuur vooral om wat meer jonge mensen naar de bijeenkomsten van Nut en Genoegen te trekken. „Meestal komen er altijd wel tussen de 30 a 60 personen naar onze bijeenkomsten. Maar de gemid delde leeftijd van de leden komt steeds hoger te liggen. De meesten zijn zo tussen de 50 en 70 jaar". Verjaal vindt niet dat een vereni ging als Nut en Genoegen uit de tijd is. „Nog niet. Het leeft nog volop. Maar vooral onder de ouderen. En daarvan vallen er geregeld af omdat ze overlijden. Daarom zouden we graag wat meer jongere leden willen zien. Niet alleen vanwege de culture le bijdrage die Nut en Genoegen le vert. Maar ook vanwege het sociale aspect. De mensen ontmoeten elkaar op zo'n avond. Na afloop als de lezing is afgelopen blijft men altijd nog bij elkaar zitten om na te praten". ARNHEM - Het elektriciteitsver bruik is in 1988 ten opzichte van het jaar daarvoor met 4 procent toegeno men. Dit is donderdag door de VEEN (Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Neder land) bekendgemaakt. Het totale Ne derlandse verbruik kwam vorig jaar op 69,6 miljard kilowattuur. Het ver bruik bij de huishoudens nam met 2 procent toe, de groei bij de grootver bruikers was 4 procent. In het totale stroomverbruik is het aandeel van de huishoudens 17 procent, dat van de grootverbruikers 83 procent. Van de bijna 70 miljard kwh werd ruim 61 miljard kwh afgenomen via het openbare elektriciteitsnet. De zelfopwekkers (vooral industrie) pro duceerden 10,4 miljard kwh. Daarvan gebruikten ze zelf 8,5 miljard kwh, terwijl ze 1,9 miljard kwh aan het openbare net leverden. Uit de cijfers blijkt verder dat het industriële verbruik als gevolg van een hogere activiteit is toegenomen met 4 procent. Die hogere afname kwam vooral sterk naar voren in de papier- en kartonindustrie (30 pro cent). In de metaal en de chemische industrie steeg het verbruik met ge middeld 2,5 tot 3 procent. Het ver bruik van olieraffinaderijen nam met 1,5 procent af. Bij de spoor- en tramwegen, de openbare verlichting en bemaling nam het elektriciteits verbruik toe met respectievelijk 1 en 2 procent. ARNHEM - Met ingang van 1 maart zal bier in IJsland niet langer een on- verkrijgbaare drank zijn. Vanaf die datum mag het gerstenat daar wor den geïmporteerd en geproduceerd. Dit blijkt uit een bericht van de IJslandse informatiedienst, die is on dergebracht bij de Kamer van Koop handel voor Midden-Gelderland. Met het opheffen van het bierverbod ver dwijnt het laatste, in IJsland veel be sproken overblijfsel van de droogleg ging van 1915. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ENSCHEDE - De opdracht van staatssecretaris Korte-Van Hemel om de vier aangehouden Syrische asiel zoekers desnoods individueel naar hun geboorteland terug te sturen heeft bij het Enschedese comité dat hen steunt en in de Syrische gemeen schap tot hevige spanningen geleid. TOKYO - De Japanse keizer Hirohito is donderdag on danks voortdurende bloed transfusies niet hersteld van een ernstige verlaging van zijn bloeddruk, zo heeft een func tionaris van de Japanse rege ring die onbekend wilde blijven bevestigd. De staf van het keizerlijk paleis maakt zich grote zorgen over de ge zondheid van de keizer. „De blijvende lage bloed druk is een duidelijke aanwij zing dat de kracht (van de keizer) is afgenomen", aldus de functionaris. De 87-jarige kei zer, die sinds september vorig jaar het bed moet houden, kreeg verscheidene bloedtrans fusies in een poging zijn bloed druk die donderdagochtend vroeg scherp daalde te verhogen. BORSSELE - De kerncentrale in Borssele wordt in februari vijf we ken stilgelegd voor de jaarlijkse wis seling van een deel van de splijtstofstaven. Tijdens deze perio de worden tevens enkele reparatie- en revisiewerkzaamheden uitge voerd. De centrale van de Provincia le Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zal daarvoor vanaf 2 februa ri vermoedelijk 34 dagen van het lan delijk elektriciteitsnet worden afge koppeld. Een derde deel van de 121 in het reactorvat aanwezige splijtstofele menten moet jaarlijks worden ver vangen. Een minutieus karwei dat wordt uitgevoerd met behulp van ro bots. Daarnaast zal het reactordruk vat aan een uitgebreide inspectie op scheurtjes en corrosie onderhevig zijn. Dit onderzoek, dat eenmaal in de vier jaar plaatsvindt, wordt uitge voerd door de Kema in samenwer king met het Engelse bedrijf UKA. Ook wordt een van de twee hoofd- koelmiddelpompen van de vijftien jaar oude centrale gereviseerd. De PZEM gebruikt de jaarlijkse stop verder om het nog ontbrekende deel van de in 1988 gemonteerde pro cescomputer in te bouwen. De boutre paratie aan het deksel van het reac torvat, die eveneens vorig jaar werd uitgevoerd, zal tenslotte ook nog ge controleerd worden. MOSKOU - Mensen die de Sovjet unie eenmaal verlaten hebben, kun nen voortaan makkelijker terugke ren. Dit is het gevolg van wijzigingen in de regels voor paspoorten en visa. „De perestrojka (herstructurering) biedt de mogelijkheid, terug te ke ren", verklaarde onderminister van buitenlandse zaken Boris Tsjaplin in Moskou. Bijna 140 kerstbomen zorgden voor een metershoge brandstapel in Oosterland. 4 r VfEU PtfZZÊL RC-D,AC7/£ 2.'/rRlk Z/rFSC-Hir A| ifuvs Bo S?|f ^loa NIEUWERKERK - Deze dagen krijgen verschillende mensen een geblakerde nieuwjaarswens of brief van de postbesteller in de brievenbus. Onbekenden hebben op oudejaarsavond namelijk twee rode brievenbus sen in Nieuwerkerk (aan de Ring en bij het postkantoor) opgeblazenmet vuurwerk. Volgens chef postver keer F. P. Eekman is een aantal poststukken onherkenbaar vernietigd. Een brievenbus werd zelfs volledig vernield teruggevonden. De PTT probeert zoveel mogelijk post met een begeleidend en excuserend briefje te bezorgen. ,,Maar niet alle post kan besteld wordenaldus Eekman. Het gaat om de post, die in de loop van zaterdag in de voornoemde brievenbussen is gestopt. Wie zeker wil weten of zijn of haar post op het juiste adres is aangekomen, kan het beste even contact zoeken met de geadresseerde. Het is voor de PTT niet na te gaan welke brieven wel en welke niet zijn aangekomen op de plaats van bestemming. De redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode ontving ook een enveloppe met daarop 'weekpuzzeV (zie boven). Dat de gebla kerde brief alsnog is aangekomen is maar goed ook, want de inzendster werd ondanks de gehavende post wel als winnaar uit de vele goede inzendingen van de Nieuwsbode-puzzel getrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4