'Er zijn geen pasklare oplossingen maar zeker wel meer mogelijkheden' streeknieuws Start nieuwe seizoen cursussen voor honden Echtpaar Evertse 50 jaar samen Jongens vinden bom op Zeeuws strand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 januari 1989 Nr. 24498 3 ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gastel over de problemen in de landbouw: ZIERIKZEE - „Pasklare oplossingen zijn er niet. Maar je moet als boer niet blijven zitten tot de poten onder je stoel weggezaagd worden want dan ben je te laat". Dat zegt L. J. van Gastel, voorzitter van de ZLM-kring Schouwen-Duiveland. Het mag bekend worden veron dersteld dat met name de akkerbouw bepaald geen ge makkelijke periode doormaakt. Van Gastel benadrukt dat het zeker niet eenvoudig is voor een boer om uit het dal te komen. Maar tegelijkertijd stelt hij dat de situatie ook niet als hopeloos moet worden betiteld. ,,Het jaar 1988 is een beetje een wonderlijk jaar geweest voor de landbouw", aldus Van Gastel. ,,De structuur van de grond was bij de start niet best, maar later waren de groei-omstandigheden wel een stuk gunstiger. Daar staat tegenover dat men in de oogstperiode vooral in Dui- veland en Bruinisse veel schade on dervonden heeft van regen". Problemen Vaak wordt gesteld dat de aardap pel de kurk is waar de akkerbouw op drijft. En juist die aardappel heeft veel te lijden gehad van de slechte omstandigheden in de oogsttijd. ,,Dat heeft ook zijn weerslag gehad op de kwaliteit van de aardappel en dat heeft weer invloed op de prijs. Aan de ene kant is het zo dat de boer meer kosten heeft moeten maken om de aardappelen te oogsten en aan de andere kant krijgt hij er een lagere prijs voor". Hetzelfde verhaal geldt voor de ui. De kwaliteit van de ui is slecht en ook hier is die matige kwaliteit ver taald in een lage prijs. Hetgeen ook weer van invloed is op de exportposi tie van de Nederlandse landbouw. ,,De prijs van de aardappel kan na tuurlijk nog wat stijgen dus een defi nitief eindoordeel kun je nog niet ge ven", aldus van Gastel. „Maar in zijn algemeenheid kun je zeggen dat 1988 geen best jaar is geweest voor de landbouw". Van Gastel tekent daar bij aan dat de tarweooogst weliswaar redelijk is geweest maar dat op dit moment de prijzen die voor de tarwe betaald worden om en nabij de 20 procent lager liggen dan in voorgaan de jaren. Vierde gewas Het komt er op neer dat de akker bouwers in de regel afhankelijk zijn van drie hoofdgewassen: tarwe, sui kerbieten en aardappelen. „Eigenlijk zou er een vierde hoofdgewas bij moeten komen", aldus Van Gastel. J. M. Geluk, vice-voorzitter van deZLM en tevens statenlid bracht onlangs de situatie in de landbouw nog eens on der de aandacht van gedeputeerde staten. Hij doet gs de suggestie om te on derzoeken welk gewas eventueel in aanmerking zou komen als vierde ge was. Met andere woorden: voor welk gewas is nog ruimte op de markt. Van Gastel stelt dat er verschillen de mogelijkheden zijn en hij kijkt daarbij verder dan alleen de letterlij ke interpretatie van de term het vier de gewas. „Voor sommige boeren kan bijvoorbeeld de recreatie dat vierde gewas zijn", aldus Van Gastel, doe lend op het toenemende aantal mini- campings ofwel het kamperen bij de boer. „Landbouw en recreatie hoeft niet met elkaar te botsen, maar na tuurlijk is het wel zo dat je bepaalde grenzen in stand moet houden". Grenzen „Als je meer dan 15 eenheden op een boerenerf neerzet wordt het een gewone camping en dan krijg je te maken met allerlei planologische be palingen", aldus Van Gastel. Hij stelt dat de ZLM in principe geen nee zegt tegen het kamperen bij de boer. „Vaak is het een ondersteuning van de bedrijfsvoering en kan het een aantrekkelijk alternatief zijn". Van Gastel benadrukt dat het op starten van een mini-camping niet voor iedere boer aantrekkelijk of zelfs maar haalbaar is. „Het vergt natuurlijk ook een investering en je moet er behoorlijk wat tijd in ste ken". Ook de ligging van het bedrijf speekt een woordje mee in de beslis sing of men wel of niet besluit een mini-camping te beginnen. „En som migen boeren willen er ook gewoon niet aan", aldus Van Gastel. Hij her haalt nog eens dat er geen pasklare oplossingen zijn. De situatie is voor elke boer weer anders en iedereen moet zelf naar een oplossing zoeken. „En dat doet men ook", aldus Van Gastel. Hij haalt het voorbeeld aan van de teelt van de teunisbloem. Veel boeren zagen hierin het ei van Colum bus en het zag er aanvankelijk ook naar uit dat het een veelbelovend pro- dukt voor de toekomst zou gaan wor den. Verloren gegaan Helaas voor de boeren kwam aan de opkomst van de teunisbloem een abrupt einde. Het gewas werd op slag oninteressant toen vanuit het buiten land een ander produkt op de markt werd gebracht. „Je zou het kunnen vergelijken met de teloorgang van de vlasteelt", aldus Van Gastel. Hij stelt dat de boeren desalniettemin door moeten gaan met het zoeken naar al ternatieven. „Wat dat betreft zouden akkerbou wers meer de mentaliteit van de tuin bouwers moeten hebben. Je niet uit het veld laten slaan door tegenslagen en teleurstellingen, maar gewoon door blijven gaan", aldus Van Gastel. Volgens hem zouden de boeren veel meer samen kunnen doen.' Hun kapi taal en know-how bundelen. „En ie der zijn specifieke talenten aanwen den voor het gezamenlijk nut. Eén man kan bijvoorbeeld verantwoorde lijk zijn voor de staat van de machi nes en een ander die goed overweg kan met de computer kan bijvoor beeld een gezamenlijke boekhouding verzorgen", aldus Van Gastel. Volgens hem zou bijvoorbeeld ook gedacht kunnen worden aan het gezamenlijk inkopen en gebruiken van (dure) landbouwmachines. Deel-tijd boeren Van Gastel constateert verder dat steeds meer boeren er werk bij zoe ken. Naast het eigen agrarisch be drijf werken zij bijvoorbeeld part time in de bouw of in het onderwijs. „Ik schat dat een kwart van de boe ren er een baan bij heeft genomen. En het terrein waarop zij werkzaam zijn varieert heel erg. Een aantal is bij voorbeeld ook werkzaam bij een sor- teerbedrijf". Een andere mogelijkheid om de be schikbare tijd zo goed mogelijk te be nutten is volgens Van Gastel het ver werken van de landbouwprodukten op het eigen bedrijf. „Waarom zou je alleen aardappelen opslaan. Je kunt ze ook sorteren en markt-gereed ma ken". „Het punt is dat je als boer een keu ze moet maken", stelt Van Gastel. Op een bijeenkomst vorig jaar zei ir. Duffhues van het ministerie van landbouw en visserij: „De boeren moeten niet klagen. Als ze het niet naar hun zin hebben moeten ze een ander vak kiezen". Van Gastel: „Duffhues zegt het erg hard, maar in feite heeft hij wel gelijk. Maar ik zeg daar meteen bij dat het verschrikke lijk moeilijk kan zijn en dat je als boer soms grote risico's loopt als je bijvoorbeeld overschakelt op een an der produkt". Zoet water ZLM en CBTB zijn druk bezig om de discussie over een mogelijke zoet watervoorziening voor de landbouw op Schouwen-Duiveland weer nieuw leven in te blazen. „Zoetwatervoor- L. J. van Gastel. ziening is niet dé oplossing, maar het schept voor de boer wel meer moge lijkheden. Ik denk bijvoorbeeld aan de teelt van bloemen. Zonder zoet wa ter is bijvoorbeeld de teelt van tulpen niet of nauwelijks mogelijk", aldus Van Gastel. Hij stelt dat Schouwen-Duiveland in dit opzicht een achterstand heeft op de rest van Nederland. Een ach terstand die op de lange duur toch mede kan leiden tot het verdwijnen van boerenbedrijven op Schouwen- Duiveland. Nu al gebeurt het dat boerderijen die soms eeuwenlang familiebezit zijn geweest moeten worden ver kocht. Volgens Van Gastel niet altijd wegens financiële problemen maar vaak ook omdat men geen opvolger binnen de familie kan vinden die het bedrijf voort wil zetten. „En het is niet alleen economisch, maar ook maatschappelijk zo ontzettend be langrijk dat die boerderijen niet ver dwijnen en dat de polder bewoond blijft", aldus Van Gastel. Hij hoopt uiteraard van harte dat het zover niet komt. „Ik hoop dat de boer zich meer ondernemer gaat tonen en een oplos sing weet te bedenken, maar ik ben me er ook van bewust dat het wegval len van de WIR een hard verliespunt ZIERIKZEE UW De afdeling Zierikzee van de Unie van Vrijwilligers (UW) houdt don derdag 12 januari om 10.00 uur haar nieuwjaarsbijeenkomst in het eigen onderkomen. Hier aan voorafgaand is er een korte huishoudelijke verga dering over de verschillende UVV- activiteiten. NCVB De NCVB-afdeling in Zierikzee hield haar nieuwjaarsbijeenkomst in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk in Zierikzee. Nadat de leden el kaar een gezegend nieuwjaar hadden toegewenst, deed presidente E. P. Tuitman-van der Maas dat nogmaals namens het bestuur in een korte toe spraak. Zij wees onder meer op het feit dat dit jaar voor de NCVB een ju bileumjaar is. De bond bestaat zeven tig jaar en dat laat de organisatie niet onopgemerkt voorbijgaan. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst werd de leden verder een 'beleidsplan' aange boden, dat door de presidente van commentaar werd voorzien. Verder werden er op een gezellige manier en kele huishoudelijke zaken bespro ken, waaronder de jaarlijkse reis. Be sloten werd -«lit jaar naar Noord Limburg te gaan om de kasteeltuinen van Arcen te bezoeken. Mevrouw A- Lokker-Meyerring vertoonde tenslot te dia's van de reis van vorig jaar. ANBO De afdeling Zierikzee van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) houdt donderdag 12 ja nuari een themamiddag in de Pater nosterstraat te Zierikzee. J. Marks uit Goes spreekt over slechthorendheid. Marks is lid van de Nederlandse Ver eniging voor Slechthorenden. Hij gaat onder meer in op de bestaande hulpmiddelen. De informatieve mid dag begint om 14.00 uur. Kinderzegels De verkoop van kinderzegels en kaarten heeft dit jaar maar liefst 9883,55 gulden opgebracht en dat is ruim 700 gulden meer dan vorig jaar. Hoewel er minder zegels verkocht zijn, vonden de kaartep gretig aftrek. De verkoop is mogelijk geweest door de verkoopsters en de PTT. De ver koop van kaarten leverde 5144,15 gul den op, terwijl de zegels 4739,40 gul den in het laadje brachten. NOORDWELLE - De Kynologenclub Zeeland start de eerste week van fe bruari weer met haar gedrags- en gehoorzaamheidscursussen. Ter gelegen heid hiervan is er woensdag 25 januari om 20.00 uur een contactbijeenkomst in het dorpshuis van Noordwelle. Honden zijn die avond niet toegestaan. Er is een aantal cursussen waar voor ingeschreven kan worden. Om te beginnen is er een puppycursus voor puppy's tussen de tien weken en zes maanden. Het hondje woi'dt spelen derwijs geleerd, wat wel en niet mag. Vervolgens is er een cursus elemen taire gehoorzaamheid, die weer ge volgd wordt door een behendigheids cursus. Die is bedoeld voor honden vanaf ongeveer een jaar. De honden moeten, voor deze cursus minimaal de ele mentaire cursus gevolgd hebben of ergens anders een soortgelijke cur sus. De cursus start in maart en wordt buiten gegeven. En dan is er nog een seniorencursus, waarbij de senioren niet de honden maar de ba zen zijn. Het is een nieuwe cursus. De lessen zijn op maandagmorgens tus sen 10.00-11.00 uur. Inlichtingen: J. van Overbeeke, 01116-2038 (voor 10.00 uur 's morgens). Nieuwjaar De afdeling Schouwen van de Ne- ZIERIKZEE - .,Ik kan me bijna niet indenken dat het al zover is", aldus mevrouw Martina Evertse-Speelman uit Zie rikzee. Maar toch was het gisteren woensdagprecies vijftig jaar geleden dat zij in het huwelijk trad met Marinus Evertse. Dat gebeurde in Zierikzee waar het echtpaar elkaar op ongeveer 17-jarige leeftijd bij een kermis aan de Oude Haven ontmoette. Zowel meneer als mevrouw Evertse werden geboren in Noordgouwe en verhuisden in de jaren daar- na met hun ouders naar Zierikzee. Meneer Evertse was tijdens zijn huwelijk werkzaam als landarbeider en chauffeur op de auto's van diverse reinigingsdiensten. Het gouden echtpaar is nu 71 jaar en kreeg drie kinderen, negen kleinkin- deren en een achterkleinkind. Na zijn pensionering houdt meneer Evertse zich intensief bezig met zijn hobby: koken. Mevrouw Evertse handwerkt graag. Het gouden huwelijk werd gisteren in besloten kring herdacht met een 'onder onsje'. Zaterdag worden de feestelijkheden voortgezet met een dineetje met de kinderen en kleinkinderen. derlandse Bond van Plattelandsvrou wen heeft er de traditionele nieuw jaarsbijeenkomst weer opzitten. De leden kregen in het Zierikzeese Huis van Nassau zelfgebakken oliebollen en appelbeignets, terwijl presidente B. van der Linde-Florusse de aanwe zigen welkom heette. In haar nieuw jaarstoespraak gaf zij een kort over zicht van enkele bijeenkomsten van het afgelopen jaar. Met een toepasse lijk stukje proza uit het maandblad de Plattelandsvrouw besloot zij haar toespraak. Ook stak ze een humo ristisch emancipatorisch verhaal af. De jaarvergadering is vastgesteld op woensdag 25 januari om 14.00 uur in het Huis van Nassau. NCVB De Zierikzeese NCVB houdt woens dag 11 januari haar gebruikelijke middag voor ouderen in het Her vormd kerkcentrum. De middag be gint om 14.30 uur. BROUWERSHAVEN Oud papier De Sportvereniging Brouwersha ven haalt zaterdag 7 januari vanaf 9.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. OOSTERLAND Vergadering Oranjevereniging Bespreking van de activiteiten in 1989. Dat is het belangrijkste agenda punt dat aan de orde komt tijdens de algemene ledenvergadering van de Oranjevereniging Oosterland. De bij eenkomst is op vrijdag 20 januari in de Oosterhof. Het officiële gedeelte van de agenda vermeldt verder diver se verslagen en een bestuursverkie zing. Daarna speelt men een spelletje bingo, worden enkele taarten verloot en kunnen de bezoekers van de verga dering genieten van een 'aangekleed mosseltje'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Plattelandsvrouwen De zesenvijftig leden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Duiveland, kwamen bijeen in de Oosterhof te Oosterland voor de nieuwjaarsviering. Nadat de leden elkaar de beste wensen hadden gedaan, heette mevrouw L. de Jonghe-op 't Hoff een ieder welkom. De presidente haalde een gedicht aan van Joost van den Vondel, waaruit blijkt dat de tijd razendsnel gaat. De leden kregen na de koffie een diase rie te zien over het afgelopen vereni gingsjaar en brachten een toost uit op het nieuwe jaar. BRUINISSE Matroos gewond In de voorhaven van de Kram mersluizen is een matroos van de Bel gische tanker Charlotte F gewond ge raakt aan z'n hand. De matroos was tijdens het bedienen van de mast be klemd geraakt tussen de lier. Sluis- personeel, de dokter en de brandweer van Bruinisse bevrijdden hem uit zijn benarde positie en zorgden er voor dat hij met een ambulance naar het ziekenhuis in Zierikzee vervoerd kon worden. Kerstboomverbranding Met jeugdig elan porden de brand weerlieden het vuur op. Aan blussen werd niet gedacht. Omstanders en brandweer genoten van de glinsteren de vuurtongen die hoog opschoten naar de nachtelijke hemel. Het kon allemaal bij de jaarlijkse kerstboom verbranding die op het havenplateau plaats vond. De jeugdbrandweer hield een oogje in het zeil en kocht ruim 400 kerstbomen op van jeugdig Bru voor een kwartje per boom. MBumazending In de afgelopen twee maanden is er weer gecollecteerd voor de MBuma zending. De opbrengst was 288,85. Gevers en collectanten wordt dank gezegd. MIDDELBURG - Jongens die in het bezit van een metaaldetector over het strand tussen Dishoek en Zoutclande wandelden hebben ter hoogte van Valkenisse een gevaarlij ke vliegtuigbom ontdekt. Een woordvoerder van de rijkspolitie Middelburg heeft dit bekendge maakt. De bom, een zogenaamde honderd ponder van Franse makelij, is door de Explosieven Opruimingsdienst naar een munitiedepot in Ritthem ge bracht. Donderdag zal de bom op zee tot ontploffing worden gebracht. Een wandelaar zag de jongens be zig met het uitgraven van de bom. Hij stuurde de jongens weg en waar schuwde de politie. De politie sluit niet uit dat er op hetzelfde strand in een nieuw ontstane geul meer explo sieven door jeugdigen zijn opgegra ven. „Een bezigheid waarbij grote ri sico's worden genomen", aldus de politie-woordvoerder. Start Laus Deo Na het kerstreces, waarin de Chris telijk Gemengde zangvereniging Laus Deo enkele geslaagde zanguit voeringen gaf, wordt donderdag 5 ja nuari weer met de repetities begon nen. Om 20.00 uur in de Gerefor meerde kerk en volgens secretaris Jan van den Bos kan Laus Deo mo menteel best nieuwe leden gebrui ken. Oud papier De muziekvereniging Nu met Hope haalt zaterdag 7 januari weer oud pa pier op ter versteviging van de club-, kas. De muzikanten starten om half negen en ze vragen of het papier ge bundeld gereed gezet kan worden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3