e „Handhaven en versterken voorzieningen is essentieel" CBR heft examenlokatie Zierikzee in toekomst op Opening gemeentehuis gekoppeld aan open huis voor de burgerij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe adjunct- groeps commandant rijkspolitie van oeveren reizen DIA-PRESENTATIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24468 WAARIN OPGENOMEN Onderwijs Landbouw Genoegen Zaalvoetbal Onderwijs-wejhouder J. Groen pakt zijn taken ZLM-voorzitter L. J. van Gastel geeft des ge- De Vereniging Tot Nut en Genoegen in Drei- Op de sportpagina ook vandaag weer de stand weer op nu "het college zijn voorkeur volgt, vraagd zijn visie op agrarisch 1988. (Pag. 3). schor is al zo'n 120 jaar actief bezig. (Pag 4). van zaken binnen de zaalvoetbal-competitie. (Pag. 2). (Pag. 7). (1797 - 1889) Op een examen vragen dwazen dingen, waarop wij zen geen antwoord weten. Oscar Wilde SCHARENDIJKE - Sober en doelmatig'. Dat waren de sleutelwoorden bij de uitbreiding van het gemeentehuis in Scharendijke en het zijn ook de sleutelwoorden die van toepassing zijn op de officiële opening van het ge meentehuis op vrijdag 13 januari. „We wilden het sober houden en daarom hebben we voor de officiële opening ook maar een beperkt aantal mensen uitgenodigd", al dus gemeentesecretaris F. Knijper, 's Avonds houdt men open huis voor de burgerij. De oude kern van het gemeentehuis werd gebouwd na de gemeentelijke herindeling in 1961. In 1963 ging de eerste paal de grond in en in 1965 volgde de officiële opening. Tien jaar later volgde de eerste uitbreiding. Op het lage gedeelte van het gebouw werd een verdieping gezet. In 1981 klonk opnieuw de roep om meer ruimte en in december 1986 werd een begin gemaakt met de uitbreiding van het gemeentehuis. Twee gedeelten De festiviteiten rond de officiële opening vallen in feite uiteen in twee gedeelten. Het middagprogramma gaat om 14.30 uur van start met een bijeenkomst in De Putmeet. Daar zullen enkele sprekers aantreden en kunnen de genodigden een kopje kof fie drinken. Omstreeks 15.30 uur is het tijd voor de. officiële openings handeling die verricht wordt door burgemeester W. den Boer. Wat de openingshandeling precies wordt wil Kuijper nog niet kwijt. ,,Dat moet nog even een verrassing blijven". Na de officiële plichtple gingen kunnen de genodigden een kijkje gaan nemen in het vernieuwde en uitgebreide gemeentehuis. Het avondprogramma is op de bur gerij gericht. Van 19.00 tot 21.00 uur is een ieder welkom in het gemeente huis. Wie iets vroeger komt kan dan ook getuige zijn van een optreden van showband Rust Roest voor het ge meentehuis. Om een bezoekje aan het gemeentehuis zo aantrekkelijk moge lijk te maken op de heugelijke dag heeft men gezorgd voor een aantal at tracties. Film Zo is men recentelijk in het bezit gekomen van een korte film over de ZIERIKZEE - De 41-jarige G. J. Werff is benoemd tot de nieuwe adjunct-groepscom mandant van het korps Rijks politie Schouwen-Duiveland. Werff is hiermee de opvolger van H. Theunissen die in de zo mer van 1988 afscheid nam van het Schouwen-Duivelandse po litiekorps. De nieuwe adjunct groepscommandant begon zijn werkzaamheden in Zierikzee op 2 januari. Hij is afkomstig uit Appingedam waar hij tien jaar rayon-commandant was bij de politie. Bescheiden feestje in Scharendijke op vrijdag 13 januari Eisen naar de examenstreek", aldus Die penhorst. Volgens haar moeten leerlingen worden opgeleid voor een examen en niet voor het rijden in de eigen omgeving. Wie kan rijden, kan ook een examen afleggen in een totaal vreemde omgeving. Die penhorst Iaat desgevraagd weten dat het opheffen van de vijf loka- ties los staat van een efficiënte bedrijfsvoering. „Dat heeft er niets mee te maken. Het gaat om de eisen die gesteld worden aan een examenlokatie". Op de vraag op welke punten Zierikzee niet langer voldoet aan de eisen kon Diepenhorst geen di rect antwoord geven. „Maar er komt overleg met de rijschoolwe reld, die inmiddels geïnformeerd is over de informatie-bijeenkom sten van het CBR". Dan wordt uit voerig ingegaan op de beweegre denen van het CBR. Volgens Diepenhorst zijn niet zozeer de eisen, die gesteld wor den veranderd, als wel het ver keersbeeld dat zich heeft ontwik keld. Schouwen-Duiveland is niet langer geschikt voor het afnemen van rij-examens. Inwoners van de streek, die toch het felbegeerde rijbewijs op zak willen krijgen, moeten hiervoor naar Goes. De CBR-woordvoerster deelt de De examen-activiteiten vanuit de Zierikzeese sporthal Onderdak is straks gedaan voor zowel personenwa gens als vrachtwagens. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs op drukbezochte nieuwjaarsreceptie: wederopbouw van Kerkwerve na de watersnoodramp in 1953. De 16- millimeter film is inmiddels overge zet op videoband en tijdens het open huis wordt deze continu vertoond in de nieuwe vergaderruimte van het ge meentehuis. In de raadszaal wordt te gelijkertijd een dia-serie vertoond. Verder wordt in het gemeentehuis een bescheiden expositie van enkele tientallen oude ansichten uit de ge meente Middenschouwen ingericht. Verder bestaat voor de bezoekers de mogelijkheid om te controleren of de gemeente over de juiste persoonlijke gegevens beschikt. Uiteraard wordt hierbij de privacy gewaarborgd. Wie wil kan een computeruitdraai krij gen van zijn of haar persoonlijke ge gevens zoals die opgeslagen zijn in de computers van de gemeente en con- vervolg pagina 2 Advertentie Op maandag, 16 januari a.s. grote over INDONESIË in Middelburg. Kaarten f 2,50 per persoon. GRATIS vervoer naar/van Middelburg. Opgaven via uw reisburo! Leerlingen voortaan naar Goes voor behalen rijbewijs ZIERIKZEE - Het is in de toekomst voor inwoners van Schouwen-Duiveland niet meer mogelijk het rij-examen in de eigen omgeving af te leggen. Het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen heeft Zierikzee als een van de vijf Ne derlandse examen-lokaties afgeschreven. Wanneer het CBR hier de deur achter zich dicht doet, is nog onduidelijk, maar de verandering wordt naar alle waar schijnlijkheid nog niet in dit jaar doorgevoerd. De rijschoolhouders op Schou wen-Duiveland zijn bezorgd over de stellingname van het CBR. Daarom is er vanavond, donder dag, een vergadering van deze rij schoolhouders in sportcentrum Onderdak. Mevrouw P. A. M. Die penhorst, hoofd buitendienst van het CBR zegt het jammer te vin den, dat de rijschoolhouders niet willen wachten met hun vergade ring totdat het CBR heeft kunnen uitleggen waarom Zierikzee wordt opgeheven. Het bureau heeft namelijk een beleidsplan opgesteld, waarin een inventarisatie is opgenomen van alle examenplaatsen. Landelijk voldoen vijf plaatsen niet aan de eisen des tijds. Voor Zeeland gaat het om Hulst, Oostburg en Zierik zee. Het CBR kijkt onder meer naar de aanwezigheid van auto snelwegen, verkeerspleinen, in- en uitvoegstroken en gescheiden verkeerssoorten. ongerustheid van de rijschoolhou ders niet. Uit een in Friesland ge houden proef zou gebleken zijn, dat leerlingen willen lessen in de streek waar zij woonachtig zijn. „Ook is het zo, dat 75% van de les sen in de eigen regio gevolgd kun nen worden. Slechts soms moet je Veel gelukwensen in de Zierikzeese Vierschaar. ZIERIKZEE - „Essentieel is het de huidige voorzieningen die Zierikzee biedt - en dat zijn er in vergelijking met gemeenten met rond de 10.000 inwoners buitengewoon veel - te handhaven en zo mogelijk te versterken". Dat zei burgemeester mr. J. J. P. M. As selbergs in zijn nieuwjaarstoespraak tijdens de nieuwjaarsreceptie in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. „Er is nog veel te doen in Zierikzee, een uitdaging die alleen slaagt als we er allemaal achter staan, naast elkaar en met elkaar", aldus Assel bergs. Asselbergs begon zijn nieuwjaars toespraak met het uitspreken van het voornemen om er ook in 1989 iets goeds van te maken. „Je wilt als het ware met een schone lei beginnen, het oude ligt ver achter ons en we gaan er weer met frisse moed tegenaan". historie de grens van 9800 inwoners te hebben overschreden. In septem ber 1988 zag het er echter naar uit dat we daar weer een eind onder zouden komen". „Inmiddels is het tij toch weer wat veranderd. Het vertrekoverschot is nu definitief omgezet in een vesti gingsoverschot. Wat ons echter vooral parten speelt is het sterf te-overschot. Voorlopig is het aantal inwoners per 31 december 1988 vastgesteld op 9798. Een achteruitgang van 20 personen". Dankbaar De Zierikzeese eerste burger ken schetste 1988 als een echt rampenjaar. Hij doelde daarmee op de 19 rampen in de sfeer van overstromingen, droogte, cyclonen en aardbevingen. „In vergelijking hiermee zijn wij al len bevoorrecht in een land als Neder land te mogen wonen", aldus Assel bergs. Hij bracht verder onder de aan dacht dat het Vrede op aarde voor talloos velen op aarde nog heel ver verwijderd is. „Denk aan de vele brandhaarden in de wereld. Of denk aan onze weelde in vergelijking met de bittere armoede van de Derde We reldlanden". Asselbergs aarzelde echter niet ook dicht bij huis te kijken en maakte ge wag van een verdere vervuiling van 'ons eigen nest'. „Waarop soms regen valt, zuurder dan azijn en waar we in ons eigen huishoudelijk en chemisch afval dreigen om te komen. Laat ons dan dankbaar zijn hier in deze regio Schouwen-Duiveland te wonen, in een gebied met veel rust en natuur schoon en een ecologisch wonder dat Oosterschelde heet. En laten we er voor zorgen dat dat ook zo blijft". Asselbergs stipte in het kort ook de werkgelegenheidsproblematiek aan. „Ook in 1989 zal actief gewerkt moe ten worden om afvloeiing van werk gelegenheid te verhinderen", stelde de burgervader. Hij sprak ook de wens uit dat het werkvoorzienings schap De Zuidhoek haar zelfstandig heid zal blijven behouden. Verder stelde Asselbergs in zijn nieuwjaarstoespraak ook de politie sterkte aan de orde. „Voor mij staat één ding vast: We hebben te weinig politie. Er moet dus meer bij". Asselbergs stelde dat men in het Haagse volledig voorbij gaat aan de bijzondere situatie van Schouwen- Duiveland. „De verstedelijkte gebie den krijgen meer politie, het platte land minder. Er wordt niet met gelij ke maten gemeten. Het rapport is derhalve onder de maat", aldus As selbergs. Vestigingsoverschot Asselbergs ging ook in op het be volkingsverloop in de gemeente Zie rikzee. Per 1 september bedroeg het aantal inwoners 9788, een achteruit gang in vergelijking met 31 december 1987 van 30, veroorzaakt door een sterfteoverschot van 17 en een ver trekoverschot van 13 personen. Asselbergs: „Vorig jaar waren we zeer verheugd voor het eerst in de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Perioden met regen Een depressie bij Schotland koerst naar de Duitse Bocht en beheerst het weer. Perioden met regen of buien. Zuidwestelijke wind 6 tot 7, aan de kust 7 tot 8, morgenmiddag ruimend naar noord. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 jan. Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 3 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 08.47, onder 16.45 Maan op 08.16, onder 14.43 Nieuwe Maan: 7 januari (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in ons land komt morgen onder de invloed van een actieve Oceaan-storing die via Schotland in de richting van onze om geving koerst. Het ziet er naar uit dat het centrum van dit laag over ons land trekt. De bewolking bereikt ons al in de loop van de avond. De meeste regen valt in de nacht en morgenochtend, later op de dag gaat de neerslag een -meer, buiig karakter krijgen. Het verschil tussen de temperatuur komende nacht en morgenoverdag is maar ge ring, de temperatuur komt rond de 6 graden te liggen. De wind gaat eerst uit het zuidwesten waaien en is vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer kan de wind zelfs even storm achtig worden. In de loop van de dag neemt de wind geleidelijk af en draait naar een noordelijke richting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1