Rustige nieuwjaarsviering voor politie van Schouwen-Duiveland Drieluik over eenzaamheid ski's snowboards SAMAN B.V. SAMAN B.V. Ci "Su c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bi ir DEURL00 ZENTRASP0RT CM6MPCKMW XOJIOA?? ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Zoetwater Oliebollen Wensen Clubkampioen De ZLM eTi de CBTB willen de zoetwater- In Kerkwerve werden er 5000 oliebollen gebak- Een aantal mensen is gevraagd hun nieuw- Peter Wielaard is clubkampioen geworden tij discussie graag heropenen. (Pag. 2). ken én verkocht. (Pag. 3). jaarswens uit te spreken. (Pag 4 en 5). dens de Delta Sport-cross in Schuddebeurs. (Pag. 7). MAANDAG 2 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24466 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het jaar is kort, het uur is lang. Grabbe Massale nieuwjaarsviering bleef uit op Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND - Vuurpijlen, rotjes, vuurballen en groepjes met men sen. Het straatbeeld van een nieuw begin, oftewel het begin van 1989. Voor de politie leverde de jaarwisseling weinig tot geen problemen op. „Over het algemeen is de nieuwjaarsviering rustig verlopen. Hier en daar wel een brandje, maar geen excessen", aldus een politie-woordvoerder. De Groep Schouwen-Duiveland had in totaal twaalf mensen beschikbaar om de 'knallende' nacht in de gaten te houden. Over de gehele li nie genomen was het een rustig nieuwjaarsfeest dat op straat snel werd beëindigd. Voor de politie trok alleen Zierik- zee en Bruinisse enige aandacht. In Bruinisse werden drie oude voertui gen in de brand gestoken en belandde een vuurpijl uit een seinpistool door een ruit in de Nederlandse Hervorm de kerk aan de Kerkring. Het projec tiel belandde op de vloerbedekking van de preekstoel die daardoor ging smeulen. Maar daaruit ontstond geen brand. De vuurpijl werd rond 23.50 uur in de kerk geschoten. De brand weer was snel ter plaatse en bluste de aanvangende brand op de vloer snel. Er werd één vierkante meter vloer verbrand. Door de roetvorming kon er zondag geen kerkdienst plaats vin den. Op het Kerkplein werd tevens een oude camper met daarin twintig banden aangestoken. Datzelfde ge beurde met twee oude wrakken aan Jongeren vierden massaal het nieuwe jaar in Renesse. Velen namen de Pinky-bus om daar te komen. (Foto: Joop van Houdt). de Molenstraat. De brandweer heeft de brandjes niet geblust, omdat er geen gevaar voor de directe omgeving bestond. De camper is later naar de Haven van Bruinisse gesleept. Tussen Oosterland en Bruinisse hebben verschillende jongeren de paaltjes uit de berm getrokken en die op de weg gegooid. In Nieuwer- kerk bleven de problemen bij het op blazen van brievenbussen. Verschil lende baldadige jongeren bliezen brievenbussen op in de nieuwe wijk van het dorp door er rotjes in te leg gen. Daarover kwamen bij de politie verschillende meldingen binnen. In Zierikzee bleek meer aan de hand te zijn, hoewel ook daar van een rustige viering gesproken kan wor den. Het bleef bij enkele incidenten In de Maarstraat werd een glasbak omgegooid, terwijl bij ijssalon Capri, op de Hoek Mol/Dam, rond 01.00 uur een ruit werd vernield. De schade be draagt ±5000 gulden. Ook bij basis school Binnen de Veste moest een ruit het ontgelden. Aan het Havenpark werd bij de Rabobank de lichtbak naar beneden gehaald en in de brand gestoken. De jongeren waren blijk baar zelf geschrokken van het brand je, dat ze het zelf ook hebben geblust. Chinees restaurant Naast de enkele incidenten op Schouwen-Duiveland werd het nieu we jaar volop ingeluid, hoewel dat niet massaal op straat gebeurde. Er bevonden zich vaak kleine groepen op straat die met elkaar hel sier- en knalvuurwerk afschoten. Veel be kijks in Zierikzee had de eigenaar van het Chinees restaurant aan de Nieuwe Haven. Zoals ieder jaar staan zij en vele andere Chinezen bekend om hun traditionele en tevens aan schouwelijke vuurwerk-f est i j n Zij zijn ook immers de exporteurs van het vuurwerk dat de grondstof fen zwavel en salpeter bevat. Dat er eerst andere dingen met het vuur werk werden gedaan, dan het er nu uitziet, blijkt wel uit de opwelling van de Chinees Wan Hu. Rond 1420 wilde hij als eerste gaan vliegen met behulp van vuurwerk. Hij stelde zich voor de lucht in te gaan met behulp van twee vliegers waaronder 47 vuurpijlraketten zouden worden be vestigd. Aan het Kerkplein in Bruinisse werd tijdens de nieuwjaarsviering een camper in de brand gestoken. Enkele uren later stond de camper geheel uitgebrand aan de Haven in Bruinis se. (Foto: Joop van Houdt). De constructie kwam er, alsmede 47 koelies'die de raket zouden aandrij ven. Wat er mis ging, is nooit duide lijk geworden. Mogelijk dat de koe lies er niet in slaagden precies tegelijk de 47 raketten aan te steken. Vast staat dat Wan Hu onder iuid ge knal en omhuld door rookwolken van de grond kwam. Het geknal en een rookwalm is de enige gebeurtenis van deze anekdote die vandaag de dag nog steeds plaats vindt. Het Havenplein in Zierikzee was Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1JK> m Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: vervolg pagina 3 Veel bewolking Advertentie Verkoop verhuur: Vakkundige reparatie onderhoud Schuithaven 2-4, Zierikzee Telefoon 01110-12298 Federatie Maatschappelijke Dienstverlening presenteert zich met: ZIERIKZEE - Eenzaamheid heeft vele gezichten en is niet per definitie synoniem met alleen zijn. Die vele as pecten van eenzaamheid worden in het eerste kwartaal van dit jaar tijdens een drietal thema-avonden in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee na der belicht. Deze thema-avonden zijn een initiatief van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland die hiermee bij een breed publiek meer bekend heid voor haar werk wil krijgen. over een symposium over eenzaam heid dat dit jaar in Roermond werd gehouden. Ofschoon deze bijeen komst in eerste instantie bedoeld was voor hen die uit hoofde van hun be roep met deze problematiek worden geconfronteerd kon uit de reacties worden opgemaakt dat er behoefte aan informatie over dit probleem item.' donderdag 19 januari wordt gehou den zal dr T. C. van Tilburg, gedrags wetenschapper en als zodanig werk zaam aan de VU in Amsterdam spre ken over alleen temidden van vele an deren. Hiermee wordt naar voren ge bracht dat alleen zijn niet synoniem is aan eenzaam zijn. „Wanneer de om geving niet kan luisteren dan maakt dat eenzaam" aldus Theo de Waal, die vanuit zijn beroep regelmatig wordt, geconfronteerd met eenzaamheid, die verpakt wordt in een omhulsel van andere klachten. „Die eenzaamheid kan ontstaan na het verlies van de partner of na een scheiding maar ook binnen een rela tie kan een mens eenzaam zijn, wan neer deze zijn gevoelens niet kwijt kan bij de ander. Eenzaamheid heeft, dan ook vele gezichten en is niet voor behouden aan alleenstaanden. Daar naast laten mensen elkaar ook ver eenzamen doordat ze op grond van een gauw gevonden excuus elkaar links laten liggen. Hij of zij zeurt heet het dan al gauw", aldus De Waal. Behalve Van Tilburg en pater M. Vermeer, oprichter van de eerste alge mene hulpdienst, die donderdag 16 vervolg pagina 3 Met dit naar buiten treden wil de Federatie het voor mensen met pro blemen wat gemakkelijker maken om een beroep te doen op de dienst verlening van de Federatie, een voor ziening die tot de eerste lijnszorg kan worden gerekend. „Een eerste lijns voorziening waar iedereen die zich niet prettig voelt kan aankloppen voor hulp zonder dat het hem wat kost. Maar ook al is die drempel laag toch zijn er nog altijd mensen, die het niet gemakkelijk vinden om hier naar binnen te stappen. Een stukje voorlichting over ons werk kan hier toe een bijdrage betekenen" om schrijft drs T. de Waal, hoofd maat schappelijk werk bij deze interge meentelijke dienst voor Schouwen- Duiveland, Sint Philipsland en Tho- len dit initiatief van breed opgezette avonden. Eenzaamheid Hoewel aanvankelijk gedacht werd aan het opzetten van een cyclus over het leven in de marge van de samenle ving werd uiteindelijk gekozen voor het thema eenzaamheid, een maat schappelijk verschijnsel waarmee ie der mens in zijn leven weieens te ma ken krijgt. Redenen voor deze koers wijziging waren de positieve reacties Met dit drieluik, waarvan de opzet zodanig is dat het ook mogelijk is om een gedeelte ervan te volgen wil de Federatie niet alleen zichzelf profile ren maar dit maatschappelijke the ma ook bespreekbaar maken door het uit de sfeer van „zielig zijn" te halen. „Deze thema-avonden zijn be doeld voor allen die in het onder werp geïnteresseerd zijn en niet spe ciaal voor eenzamen. Daarom heb ben we voor een zo breed mogelijke opzet gekozen" accentueert Theo de Waal de achtergrond van deze cyclus waarvoor een drietal sprekers „van buiten de regio" is uitgenodigd en waarvan de inhoud in grote lijnen vast staat. Alleen-eenzaam? Tijdens de eerste bijeenkomst die Iemand die alleen is is nog niet per definitie eenzaam. Wie zich alleen voelt is het wel. (Foto: Joop van Houdt) De invloed van diepe Oceaandepres sies is hier alleen te merken door windtoename. Veel bewolking, geen neerslag. Later in de middag enkele opklaringen. Temperatuur 8 graden. •Minimumtemperatuur' komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 6 jan.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 08.48, onder 16.41 Maan op 04.33, onder 12.43 Nieuwe Maan: 7 januari (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Eindelijk begint het ho- gedrukgebied in onze omgeving, dat ons een bijna windstil nieuwjaars- weekeinde bracht, langzaam aan be tekenis in te boeten. Bovendien ver wijdert het zich nu naar het zuidoos ten. De kern van dit hoog wordt dins dagavond boven de zuidelijke Balkan verwacht. Een Oceaanfront, samenhangend met een zeer diepe en omvangrijke Oceaandepressie bij IJsland dringt via de Britse eilanden naar onze om geving op. De bijbehorende, bewol king, waaruit wat regen kan vallen, kans ons echter pas woensdag in de vroege ochtend bereiken. Dinsdag is het nog droog weer.- Advertentie Siberisch koud? Dan direct bellen... neen, natuurlijk niet naar de secretaris-generaal of naar Rai- sa, maar bellen naar Zuinige verwarming, zelfs tegen SIBERISCHE KOUDE! Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee constructeurs/installateurs Depot AGA industrie gassen TEL. 01110-12647 en ook voor DAKBEDEKKING GOTEN IN KOPER en ZINK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1