november december 30 vooralsnog niet veel terecht gekomen. ,,Ik heb nog steeds de indruk, dat we door de provincie niet serieus genomen zijn", aldus de Westerschouwse wethouder A. J. Padmos. Criminoloog dr B. M. W. A. Beke kondigt aan, dat het voornemen is om komend jaar met name aandacht te besteden aan het alcohol- en drugsgebruik in het kader van de criminaliteitsbestrijding. Beke werkt in opdracht van de gemeente Westerschouwen. Kinderboerderij de Punt moet een herziene begroting inleveren voor 1989. De gemeente laat dit desgevraagd weten. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kantine van drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee worden de winnaars van de Nieuwsbode-puzzelactie gehuldigd. Grote winnaar werd mevrouw J. Bon-Kloet uit Burgh- Haamstede. Zij won voor 750 gulden aan waardecheques. Opmerkelijk nieuws van het politieke front in Zierikzee. Wethouder J. Groen legt zijn onderwijstaak neer uit protest tegen de benoeming van mevrouw J. van Geers tot directeur van basisschool 't Kofschip te Zierikzee. Groen's grieven zaten met name in het feit, dat de gemeenteraad hiermee niet het advies vai^ de benoemingsadviescommissie volgde. Het voorval deed de gemoederen behoorlijk verhitten. En tot op heden lijkt de oplossing nog niet voorhanden al heeft de benoemde sollicitante zich wel teruggetrokken. In Zierikzee wordt het herinrichtingsplan voor de binnenstad vastgesteld, terwijl in Westerschouwen door de raad bezorgd wordt gereageerd op Deetman's bezuinigingsplannen. Na een discussie van enkele jaren wordt het kamperen bij de boer in Westerschouwen uitgebreid conform een voorstel van burgemeester en wethouders. Fitness Bruinisse betrekt het oude leegstaande kerkje in Bruinisse. Linksonder: De jeugdige rolskaters halen handtekeningen op om deze aan de burgemeester te overhandigen. Rechtsook actie van de Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland, die van haar terrein af moet. Tenslotte nieuws van eigen front: de winnaars van de Nieuwsbode-puzzelactie. De Brouwse raad wil na het vertrek van burgemeester C. Slabbekoom het liefste een PvdA-burgemeester, die niet ouder is dan 45 jaar. Deze conclusie trok Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien, tijdens een raadsvergadering over de profielschets. De VVV in Zierikzee benoemt mr G. Nijland tot haar nieuwe voorzitter, omdat mr W. H. Klaassen te kennen had gegeven te willen stoppen. Ook Duiveland keert zich tegen het beleid van minister Deetman en in het verlengde daarvan laat gedeputeerde drs R. C. E. Barbé weten dat het bijna onmogelijk" is om de Christelijke Scholengemeenschap te behouden voor Zierikzee. Diezelfde gedeputeerde laat weten dat de tolheffing voor de Zeelandbrug waarschijnlijk in 1991 stopt. De stranden van Westerschouwen hebben weer te kampen met olieplakken. Dit keer lijken er geen olieslachtoffers gemaakt te zijn. De gemeente Bruinisse streeft ernaar met de bouw van een sportzaal naast het dorpshuis in 1990 te beginnen. Mits onvoorziene omstandigheden geen roet in het eten gooien. Dat is duidelijk geworden tijdens de Bruse raadsvergadering. Tijdens die raad wordt ook een ton beschikbaar gesteld voor het storten van vervuild havenslib. Een van de laatste nieuwsfeiten is. dat alle colleges van de streek zich uitspreken voor een zelfstandig werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee. SLACHTMAAND Latijn: Novem, als negende maand van het jaar. November is volgens de Juliaanse kalender de elfde maand van het jaar, daarvoor was het de negende. Tijdens de Oudromeinse tijdrekening telde november 30 dagen en daar kwam met de invoering van het Juliaanse bestel geen verandering in. ,,Het moet geen pressieclub worden met hoogdravende idealen en politieke stellingnames. Wat we eerst willen is, dat de leden elkaar beter leren kennen". Aan het woord is B. Waaijenberg uit Zierikzee, die belast is met het opzetten van een overlegplatform voor ondernemers op Schóuwen-Duiveland. De zes gemeenten in de regio zijn er voor 1987 niet in geslaagd om het aantal verkeersslachtoffers in de regio met 5% te laten dalen. Het afgelopen jaar gaf zelfs een kleine stijging van 3% te zien. Daarmee lopen de gemeenten hun premie van 5000 gulden in het kader van de - 25% actie mis. De Christelijke Scholengemeenschap Sehouwen- Duiveland in Zierikzee kan in ieder geval tot 1994 verder. Dat is in november ministerieel bevestigd. De werkzaamheden voor de herinrichting van de Molenweg in Oosterland hebben onder de bewoners van die straat ongerustheid gezaaid. De weg zou volgens de bewoners nog onveiliger worden met de gemeentelijke plannen. Het ziet er naar uit, dat de smederij in Sirjansland .voor 10.000 gulden verkocht gaat worden aan J. de Vlieger uit die plaats. Melancholie en feestvreugde streden om voorrang tijdens de laatste familie-avond van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Bruinisse. Melancholie omdat het zelfstandig voortbestaan van de afdeling opgeheven 'wordt en feestvreugde vanwege de vier jubilarissen. De argumenten op grond waarvan het Duivelandse college in 1989 een nieuwe brandweergarage wil laten bouwen op het industrieterrein in Oosterland hebben de PvdA-fractie niet overtuigd. De ambulance, die momenteel in de Westhoek gestationeerd is, moet in de toekomst behouden blijven. De participerende gemeenten Westerschouwen, Middenschouwen en Brouwershaven moeten in de buidel tasten om het eenmalig tekort van 10.000 gulden op te heffen. De oogst van met name aardappelen en uien is op Schouwen-Duiveland behoorlijk tegengevallen. Door overmatige regenval enkele weken geleden konden de gewassen niet geoogst worden. Gevolg is dat een deel van de aardappelen nog in de grond zit, weggerot en wel. ,,We hopen dat in 1989 een begin wordt gemaakt met het oplossen van knelpunten in het gedeelte van de Rijksweg N 59, die binnen onze gemeente loopt", aldus de Duivelandse VVD-fractie in haar algemene beschouwingen. Een afvaardiging van het Westerschouwse gemeentebestuur reist binnenkort af naar Den Haag om daar een pleidooi te houden voor het bemand houden van de vuurtoren. Er zijn namelijk plannen om deze zonder menselijke kracht verder te laten gaan. Voor het eerst sinds jaren is het aantal misdrijven, dat in de regio tijdens het toeristenseizoen plaats vond, gedaald. Volgens groepscommandant van de rijkspolitie, M. P. Lenselink daalde het aantal aangiften met 22%. Door in het vervolg een subsidie van twee gulden per Tafeltje Dekje-maaltijd te geven zou de gemeente een eind kunnen maken aan de prijsverschillen, die er tussen de maaltijden van Tbfeltje Dekje en die welke in Borrendamme worden bereid, bestaan. Het heeft de nodige voeten in de aarde gehad, maar de gemeente Westerschouwen heeft nu eindelijk de door haar zo verlangde promotiefolder klaar liggen voor ondernemend Nederland. Burgemeester en wethouders van Zierikzee hebben wederom aan de Haagse bel getrokken voor het behoud van het belastingkantoor in Zierikzee. Deze keer is een dringend verzoek richting Tweede Kamercommissie voor financiën gegaan. Zeeuwse patiënten hoeven voor een aantal ingrijpende onderzoeken niet meer naar België of Rotterdam. Na twaalf jaar praten en het uitoefenen van de nodige druk wordt in Vlissingen de computertomograaf in,gebruik genomen. Het wegwerken van de 'vuile erfenis' van het verleden gaat Zierikzee flink wat geld kosten. Daarover zijn de vier fracties het roerend met elkaar eens. Een rechte weg noopt tot hoge snelheden. De Haringvlietstaat en dan in het Boven vlnr: De Brouwse wethouder Van Ast, de presentatie van de promotie-video in de Zierikzeese Concertzaal en de Molenweg in Oosterland. Onder vlnr: politie protest in Zierikzee en de televisie intocht van Sinterklaas in Zierikzee. van de meetdienst om het afscheid een officieel tintje te geven, De Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland moet het terrein aan de Hogezoom te Burgh- Haamstede per 1 april van het volgende jaar hebben verlaten. Dat stelt de gemeente na herhaaldelijk klachten te hebben ontvangen over de oefeningen. De vereniging stapt in protest naar het gemeentehuis en laat een kerstman een petitie overhandigen. Het dierenasiel in Zierikzee heeft een nieuw bestuur en wat voorzitter A. J. Hoeijmans betreft wordt met een schone lei begonnen. ,,Het geweld van enkelen heeft de gehele visserijsector ten onrechte in een verkeerd daglicht geplaatst. Het is de taak van de visserijsector zelf maar ook van overheid en parlement om deze deuk te herstellen en de rust in de visserij te brengen". Dat staat te lezen in de nota In de mist van de vier samenwerkende visserij organisaties. Leerlingen van de Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee willen een skateboardbaan. Met handtekeningenlijsten stappen ze naar burgemeester Asselbergs in Zierikzee, die hen toezegt één en ander te bezien. In datzelfde stadhuis wordt het zogenaamde Kustproject gepresenteerd, dat jongeren bewust moet maken over het milieu. Van de eilandelijke roep om een oplossing voor de verkeersknelpunten in de streek is' WINTERMAAND Latijn: Decern, als de tiende maand van het jaar. December is volgens de Juliaanse en Cregoriaanse kalenders de tivaalfde en laatste maand van het jaar, volgens de Oudromeinse telling was het de tiende. Voor Iulius Caesar had december 29 dagen, later werden dat er 31. De gemeente Middenschouwen uit haar bezorgdheid over de mogelijke bezuinigingen op het basisonderwijs in een motie richting minister Deetman. Dat is de uitkomst van een gemeentelijke discussie tijdens de raadsvergadering. Het voorstel voor de brief kwam van burgemeester W. den Boer. Ander nieuws komt van de PZEM en de WMZ. Als de ondernemingsraden van beide instanties een positief advies uitbrengen, wordt een onderzoek gestart naar het eventuele samengaan van deze twee distributeurs. Een aantal verontruste en medewerkers van de voormalige verontwaardigde onderwijsmensen Deltadienst van Rijkswaterstaat in heeft in de Vierschaar van het Zierikzee. Het was aan D. den Hoed Zierikzeese stadhuis een petitie aangeboden aan diverse onderwijs wethouders uit de streek. Op hetzelfde moment blijken de Bruse raadsfracties verdeeld over de komst van de sportzaal. De contributie van de Renesser VVV wordt komend jaar met drie procent verhoogd ten einde op deze manier een algemene reserve voor automatisering te kunnen vormen. De Bruse jeugdsoos de Pul moet weer open. Dat stellen alle fracties in de raad, maar wel allemaal met de eigen voorwaarden. Later op het jaar zou de Pul inderdaad weer opengaan. De vogel werkgroep van de eilandelijke Natuur- en Vogelwacht is in samenwerking met het Nederlands Stookolieslachtoffer Onderzoek (NSO) bezig met de voorbereiding van een uniek experiment. Doel is meer inzicht te verkrijgen in het aantal vogels, dat jaarlijks slachtoffer wordt van olievervuiling. De laatste loodjes wegen het zwaarst, kan de conclusie zijn van het afscheid van tien „We zijn verplicht de iepeziekte te bestrijden. We kunnen de openvallende plekken op de stadswallen repareren. Of we kunnen totaal opnieuw beginnen", aldus de Brouwse wethouder Ph. J. van Ast. Na een uitvoerige discussie in een van de commissies werd besloten, dat opnieuw beginnen de beste manier is. Als alles goed gaat zijn de bewoners van de Oosterlandse Molenweg binnen enkele weken van de rommel af. Dan is de herbestrating, die voor enige beroering zorgde, achter de rug. bijzonder het gedeelte tussen de Laan van St Hilaire en de Grevelingenstraat. Er zijn verkeersremmende maatregelen noodzakelijk. Een olé-stemming met een grimmige ondergrond. Zo kan de sfeer worden omschreven, waarin 24 mensen van de eilandelijke rijkspolitie naar Goes zijn gegaan. Zij zijn solidair met de vele andere politiemensen, die overal in den lande demonstreren. Terwijl Nomen Nescio - de eilandelijke ziekenomroep - in samenwerking met de Rotarians van de streek een donateursactie start, krijgt Commissaris van de Koningin, dr C. Boertien, de eerste rijkspolitie- award uitgereikt. De gemeenteraad van Westerschouwen heeft nog geen uitspraak gedaan over de eventuele overname van camping de Duinhoeve. Later op het jaar zal blijken, dat de meerderheid van de raad een en ander te riskant vindt. Terwijl omwonenden van de Zierikzeese kegel aan de Scheldestraat de maatregel allesbehalve snelheidsremmend noemen, kant Westerschouwen zich tegen financiële steun aan Trampolinecentrum Westerschouwen. Na een hoorzitting blijkt, dat de gemeente Westerschouwen bezwaarden van uitbreiding van het parkeerterrein aan de Laone tegemoet gaat komen. Het is er eindelijk van gekomen. Vanaf januari 1989 zijn er niet alleen vergaderingen van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur van het waterschap, maar ook van commissies. De hoofdingelanden hebben zo besloten: Op grond van zakelijke argumenten is er geen aanleiding om te verwachten, dat de Zeelandbrug op korte termijn tolvrij zal worden. Dat constateert het RPF/GPV-statenlid L. C. van Dijke tijdens een spreekbeurt. Als de kabeltelevisie op Schouwen- Duiveland 19,81 gulden per maand gaat kosten, moet kabel-exploitant Zekatel op niet ai te veel animo rekenen. Slechts 13% van de eilandelijke bevolking heeft er dit voorgestelde bedrag voor over. En dat terwijl 59% te kennen geeft in principe wel belangstelling voor de kabel te hebben. Dat blijkt uit een 'onderzoek, dat in opdracht van de Zierikzeesche Nieuwsbode werd uitgevoerd. Terwijl Zierikzee getrakteerd wordt op de landelijke intocht van Sinterklaas, wordt er op de Stolpweg van Nieuwerkerk nog steeds te hard gereden. Vanaf één januari 1989 kunnen de peuters uit Dreischor en omgeving gedurende twee ochtenden per week terecht in de Drie Schorren. Een nieuwe peuterspeelzaal, die wordt gevestigd in de 'voorkamer' van het dorpshuis. De gemeente Westerschouwen sluit juridische stappen niet uit als woningbouwvereniging Beter Wonen niet over de brug komt met de 200.000 gulden, waarop de gemeente aanspraak meent te maken. De gemeente zegt hierop recht te hebben op grond van indertijd gemaakte afspraken. Promotie is nodig en we kunnen het niet alleen. Dat is in een notedop wat gedeputeerde J. B. Ventevogel naar voren bracht in zijn toespraak ter ere van de première van de promotie-videofilm Schouwen- Duiveland; vakantieland in beeld. Uit handen van de voorzitter van de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland, J. W. de Jonge, kreeg Ventevogel het eerste exemplaar van de promotie-video aangeboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 30