V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1988 Nr. 24465 29 staten van Zeeland geen medewerking willen verlenen aan het plan om bij de invalswegen van Zierikzee gemeentelijke promotieborden te plaatsen. „Mama laten we nu opschieten. Ik moet erbij zijn wat ik word ook brandweerman later". Wie kan beter dan een klein kind het enthousiasme verwoorden, waarbij de Zierikzeese brandweer haar open dag hield. In de Grote Kerk te Zierikzee wordt A. A. Smeels geïnstalleerd als commandant van de rijkspolitie in Zeeland. ,,Als een hond even blaft is dat niet erg. Maar als een stel honden üren achter elkaar doorblaft is dat een heidense herrie waar je op den duur gek van wordt". Zo werd de kritiek verwoord van omwonenden aan de Burgh- Haamsteedse Hogezoom. De werkhondenvereniging, die daar een trainingsveldje heeft, moet verdwijnen. Later in het jaar krijgen de bezwaarden de gemeente achter zich en moet de hondenclub verdwijnen. Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien koopt in Zierikzee de eerste Unicef- kaarten. De douane, die eerder in het nieuws kwam door een grote hasjvangst, blijft te wenig middelen Boven vlnr: A. R. I. van den Hoek. uitbreiding van de Zuidhoek, open dag van de brandweer in Zierikzee, het belastingkantoor komt in het nieuws door een dreigende opheffing en onder: protest van Pul-bezoekers bij de Bruse raad en een afscheid van plaatsvervangend groepscommandant van de rijkspolitie H. Theunissen. ,,Ik zou het een ramp voor Schouwen-Duiveland vinden als deze school zou moeten verdwijnen", aldus J. Quist uit Zierikzee. Hij is waarnemend voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs en maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van de Christelijke Scholengemeenschap in Zierikzee. De school verkeert onder de opheffingsnorm van 240 leerlingen. ZLM-voorzitter H. C. van der Maas heeft gepleit voor een verhoging van het BTW-forfait voor de akkerbouw. Dit als compensatie voor de te snelle daling van de ondersteuning bij de EG- marktordeningsprodukten Goed nieuws over het belastingkantoor-, dit kantoor kan tot in ieder geval 1995 in Zierikzee blijven staan. Nut en Uitspanning in Zonnemaire trekt met haar slotconcert van het seizoen slechts een beperkt aantal bezoekers. Een betaalde kracht die zich uitsluitend en alleen bezig houdt met de promotie van Zierikzee en de promotie van Schouwen-Duiveland. Dat was hetgene waar Ria Geluk van de ZOC voor pleitte tijdens de najaarsledenvergadering. Professionalisering van het promotie-ambt dus. De recreanten willen hun havenbaai bij de Brouwse camping de Bulke behouden. Dat bleek tijdens een hiervoor belegde hoorzitting. Zierikzee verwacht 30.000 bezoekers bij de intocht van Sinterklaas. Het zouden er ruim 10.000 worden. Dankzij een goed voorseizoen is de belangstelling van vakantiegangers in het afgelopen seizoen bevredigend geweest. Dat is de balans, die de Burgh-Haamsteedse VVV opmaakt in haar najaarsvergadering. De zwemvierdaagse in Nieuwerkerk levert 1500 gulden op voor Unicef. Een van de deelnemers, de zevenjarige Jacco de Ronde, zwom alleen 89,50 gulden bij elkaar. De rijkspolitie houdt een grote verkeerscontrole op de Grevelingendam en clubhuis de Lichtboei heeft meer beroepskrachten nodig voor haar werk. Zoals het er nu uitziet krijgt de gemeente Zierikzee in de tweede helft van '93 de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman onder zijn hoede. Zo vermeldt de toelichting op de Zierikzeese begroting. Nieuwe bedrijven als wondermedicijn voor de wat eenzijdige werkgelegenheidsstructuur op Schouwen-Duiveland en het relatief hoge werkloosheidspercentage. Zo eenvoudig als het klinkt blijkt het in de praktijk met dat aantrekken van nieuwe bedrijven niet te zijn. Die ervaring heeft het gemeentebestuur van Zierikzee inmiddels opgedaan. Als de gemeente Bruinisse met succes wil deelnemen aan de verkeersactie - 25% dan moet de voornaamste aandacht besteed worden aan de Rijksweg 18 in het algemeen en de Staphorsterkruising in het bijzonder. Zo wordt duidelijk tijdens een vergadering van de Bruse commissie verkeer. Een ruime meerderheid binnen de Zierikzeese gemeenteraad zit niet met een kegel. Deze kegelvormige verhoging moet geplaatst worden op de kruising Scheldestraat- Grevelingenstraat. Een delegatie van bestuur, schoolleiding en medezeggenschapsraad van de Christelijke Scholengemeenschap Zierikzee is bij het ministerie van onderwijs geweest. ,,En de berichten die zij meebrachten zijn bepaald hoopgevend", aldus de brief van de scholengemeenschap aan bestuursleden, medewerkers, ouders ën leerlingen. Tijdens een bijzondere algemene bestuursvergadering van de Corneliastichting heeft voorzitter A. L. van Geesbergen de voorzittershamer, overgedragen aan mr. J. J. P. M. Asselbergs. .Bruinisse hoort nu bij de top vijf van Nederland. En voor zo'n kleine Boven vlnr: Zierikzee-voorlichter Theo Rigter en Commissaris van de Koningin dr C. Boertien. Onder vlnr: dijkgraaf M. J. Steur, de reconstructie van de Grevelingenstraat, de RSG in Zierikzee en de verbouwing van de basisschool in Kerkwerve. colonne is dat een hele prestatie". Waarnemend commandant en instructeur van de wedstrijdploeg van de Bruse colonne, A. Bontekoe, was duidelijk dik tevreden. Tijdens de finale van de landelijke Rode Kruiswedstrijden in Valkenswaard legde Bruinisse beslag op de vijfde plaats. Het verbouwen van de voormalige Fina-garage aan de Calandweg tot een afzonderlijk onderkomen van de afdeling verhuur, gaat woningbouwvereniging Beter Wonen ruim één miljoen gulden kosten. De verenigingsraad is hiermee akkoord gegaan. De Raad van State heeft van haar eigen adviseur het advies gekregen de plannen voor het Westerschouwse deel van de Dammenweg, die de Brouwersdam met de Stormvloedkering moet verbinden, af te wijzen. Dit tot grote tevredenheid van de twintig landbouwers, die eerder tevergeefs bij Westerschouwen en gedeputeerde staten bezwaar aantekenden. In Zierikzee treedt de nieuwe voorlichter Theo Rigter voor het eerst op de voorgrond. Een wandelende vraagbaak. Dijkgraaf M. J. Steur van het eilandelijke waterschap heeft een pleidooi gehouden voor het gescheiden afvoeren van afval- en regenwater. Regenwater afvoeren op de riolering kost aanzienlijk meer en dat komt direct ten laste van de gebruikers. De vijftigjarige Ouwerkerkse Oranjevereniging heeft een Oranje Wimpel gekregen. Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes wil alles op alles zetten om toch te proberen een derde ochtend te handhaven. Er is nog geen definitieve uitspraak over de subsidie dus de 'poeletjes' houden er rekening mee, dat ze het zonder, hogere bijdrage moeten stellen. In de Vierschaar te Zierikzee wordt een gezelschap Heemschutters ontvangen, terwijl in de plaatselijke Driekoningenlaan het verleden blootgelegd wordt tijdens werkzaamheden. Door het in gebruik nemen van een continu bemande verkeerspost in Wemeldinge eind van dit jaar, het verruimen van de vaarweg door baggerwerkzaamheden en het verbeteren van de bebakening en betonning in de Oosterschelde is de kans op scheepsongevallen.met desastreuze gevolgen voor het milieu gehalveerd. Dat is de conclusie van de werkgroep Vervoer Gevaarlijke Stoffen Oosterschelde. De brochure De Oosterschelde, natuurgebied in ontwikkeling is door voorzitter van het Delta- overleg, mr J. P. Boersma, gepresenteerd in Zierikzee. In Westerschouwen gaat de toeristenbelasting met 0,15 cent omhoog en de tolheffing van de Zeelandbrug blijft in ieder geval tot dat de raadsvergaderingen in Bruinisse niet altijd even orthodox verlopen, maar het komt zelden voor, dat er gedemonstreerd wordt. Zo'n dertig jongeren probeerden luidruchtig kenbaar te maken, dat de Pul weer open moet. Ongeveer 65 jongeren van de soos bezetten de Pul enkele uren om dezelfde eis kracht bij te zetten. In totaal 73 ouderen kunnen terugkijken op een geslaagde CJV- bejaardendag in het CJV-kamp te Renesse. Een jaarlijks terugkerend evenement dat op poten is gezet door het CJV in Zierikzee. ,,We gaan kijken welke mogelijkheden er zijn om EG-subsidie los te krijgen voor het caissonproject". Dat beloofde de voorzitter van de CDA-delegatie van het Europees Parlement, drs J. Penders. Samen met drie andere De districtsraad Schouwen- Duiveland van het CNV gaat een brief schrijven aan het bestuur van werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee, waarin zij haar verontrusting uitspreekt over de ontwikkelingen aangaande het schap. Het CNV is ongerust. De minister van landbouw en visserij heeft enkele onderdelen van het natuurplan voor Neeltje Jans geschrapt. Gedeputeerde staten van Zeeland hadden samen met de gemeente Veere de minister om een bijdrage van 2.225.000 gulden gevraagd. De minister gaat niet verder dan 1.359.000 gulden. Een tegenvaller dus. Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee krijgt een nieuwe operatie-afdeling. Als alles volgens plan verloopt kan de huidige in het najaar van 1989 vervangen worden. Morrend en met tegenzin is de Middenschouwse gemeenteraad akkoord gegaan met het toetreden tot het Administratief Dienstencentrum Zeeland. Als de gemeente de taken zelf wil uitvoeren, kost dat veel meer. Onder voorwaarde dat het geld ten goede zal komen aan de patiënten van het ziekenhuis heeft de 89- jarige W. de Vries 6000 gulden geschonken aan het ziekenhuis. De Vries was indertijd voorzitter van de werkgroep ter behoud van het ziekenhuis. Nadat de Duivelandse raadsleden alsnog toetreden tot het eerder genoemde ADZ uiten zij ook hun bezorgdheid over het voortduren van de tolheffing op de Zeelandbrug. ,,Ik geloof dat we er meer achteraan moeten zitten", aldus A. R. I. van den Hoek, namens de CDA-fractie. Vooralsnog zijn de stappen vanuit de streek niet doeltreffend geweest. 1993 een feit. Dat is gebleken tijdens de commissievergadering waterstaat en verkeer van de provincie. Terwijl de restauratie van de Rookende Moor in Zierikzee begint, groeit in Brouwershaven het besef, dat het woonzorgproject financieel geen haalbate kaart zal zijn. In opdracht van het ministerie van justitie wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijke fraude met het leerlingenaantal op de Prinses Ireneschool in Kerkwerve. De directeur staat onder verdenking. In Scharendijke komt de gemeenteraad niet tot een principe besluit voor wat de realisatie van een windmolenpark betreft. Met name de lokatie roept vragen op. De gemeente Bruinisse wil alsnog rond de tafel met het bestuur van jeugdsoos De Pul, dat eerder contact weigerde. Tijdens de Bruse raadsvergadering werd hiervoor gepleit door met name CDA- raadslid J. Huizer. Duiveland is bereid om 116.000 gulden mee te betalen aan de verbouwing van de Smidse. Later zal dit overigens niet meer nodig zijn. In Zierikzee komt de verkeerskegel aan de Scheldestraat gereed en in Bruinisse wordt de reconstructie van het centrum uitgesteld. Onlangs werd bekend, dat het beroep dat Bruinisse op de provinciale knelpuntenpot heeft gedaan niet gehonoreerd is. Vervolgens werd direct een aanvraag voor 1989 ingediend, waarover nog uitsluitsel gegeven moet worden. Naar het zich laat aanzien adviseert de Intergemeentelijke Sociale Dienst de gemeenten op Schouwen- Duiveland ruggespraak te blijven houden met een commissie van deskundigheid bij het beoordelen en eventueel sanctioneren van overtredingen door uitkeringsgerechtigden. Dat is gebleken uit de woorden van de Zierikzeese wethouder J. Groen tijdens het 70-jarig jubileum van de eilandelijke FNV-afdeling. over om normaal te functioneren. Dat stelt het hoofd van de post, G. Kosten. Hij reageert hiermee op het feit, dat de post per 1 november van dit jaar gesloten moet worden. ,,Dit seizoen zou van start gaan met een maand proeftijd. En wat gebeurt er? Het tweede weekend een vechtpartij en meteen moet de soos weer dicht", aldus Dimitri Vleugel van jeugdsoos de Pul in Bruinisse. De club voelt zich achtergesteld, omdat de proeftijd niet afgemaakt mag worden. Europarlementariërs kwam hij voor een werkbezoek naar Zeeland. Behalve Middelburg bezocht de delegatie ook het gemeentehuis in Nieuwerkerk en de caissons in Ouwerkerk. Diezelfde gemeente trekt drie ton uit voor de automatisering in de gemeente. Ziekenomroep Nomen Nescio krijgt van het comité Kinderpostzegels een cheque van 5000 gulden, waarvoor allerhande CD-plaatjes gekocht worden. Het mag bekend worden verondersteld,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 29