september augustus oktober 28 OOGSTMAAND Latijn: Sextilus, later Augustus naar keizer Gaius Octavius, die in 27 v. Chr. de min of meer sacrale eretitel Augustus - verhevene - kreeg. Sinds de Juliaanse tijdrekening is augustus de achtste maand. In de Oudromeinse kalender was het de zesde, nadaar Sextilus. Augustus heeft momenteel 31 dagen, voor Iulius Caesar 29. HERFSTMAAND Latijn: Septem, als zevende maand van het jaar. September is volgens de Juliaanse tijdrekening de negende maand, volgens de Oudromeinse was het de zevende van het jaar. Voor Iulius Caesar had september 29 dagen, nu zijn dat er 30. Linksboven: wethouder P. de Rijke, rechtsboven: de restauratie van de Grote Kerk in Zierikzee, midden: de 10.000ste bezoeker voor het Maritiem Museum in Zierikzee wordt door de burgemeester welkom geheten en onder een foto van de Bruse brand en de goed bezochte taptoe in Renesse. in augustus haar 10.000e bezoeker binnen haalt. „Het idee om het kruispunt Scheldestraat/Grevelingenstraat veiliger te maken door snelheidsremmende maatregelen is twee jaar geleden-door Uzelf in gang gezet". Op deze manier reageerde burgemeester Asselbergs verbaasd op nieuwe plannen van de commissie verkeer. Met een ferme ruk aan het touw bewerkstelligde P. Bakker de onthulling van een tweetal informatiepanelen. Bakker was samen met zijn vrouw de 300.000e bezoeker in 1988 van de Delta Expo. Nieuws komt er ook uit Zierikzee, als blijkt dat de continuïteit van het belastingkantoor op de tocht is komen te staan naar aanleiding van uitlatingen van staatssecretaris De Koning van financiën. In het kantoor zijn 73 mensen werkzaam. „Als de overheid struisvogelpolitiek speelt en haar kop in het slib steekt, zal deze kwestie een zware claim gaan leggen op Zierikzee", aldus wethouder P. de Rijke tijdens de Zierikzeese raadsvergadering. Hij doelde hiermee op de problematiek rond het vervuilde havenslib in de haven van Zierikzee. In oktober krijgt Zeeland zijn computer-tomograaf, zoals eerder toegezegd door de minister. Minister Smit-Ktoes van verkeer en waterstaat heeft op Neeltje Jans het internationale vlaggenproject Gran Pavesse in gebruik gesteld. Aan het einde van de maand wordt uiteindelijk ook de opbrengst bekend van de fietstocht van J. L. Tromp naar Rotterdam. Voor de nierstichting haalt hij 3368,22 gulden op. ,,Ik heb het altijd als een lust gezien om dit werk te doen. Samen met anderen iets betekenen voor Schouwen-Duiveland". Dat zei plaatsvervangend groepscommandant van de rijkspolitie H. Theunissen bij zijn afscheid van de streek. Terwijl de Middenschouwse raad geld beschikbaar stelt voor verdere automatisering, spreekt belasting-medewerker J. Beijer de hoop uit, dat de eventuele opheffing van het kantoor in Zierikzee „een storm in een glas water" zal blijken te zijn. Eindelijk goed nieuws vanuit de Zuidhoek, waar de eerste paal de grond ingaat voor een stukje nieuwbouw. De gemeenteraadsleden in Duiveland kantten zich in meerderheid tegen subsidie voor het Zierikzeese popfestival Anywave. Het brandweerkorps uit die gemeente wordt derde bij de nationale brandweerwedstrijden. „Dit is nog nooit vertoond", sprak ondercommandant H. M. Beije. Bij kinderboerderij de Punt wordt de 25.000e bezoeker binnengehaald. Brouwershaven blijft de enige bestuurlijke organisatie, die geen bezwaar heeft tegen de komst van een ULV-veld. In Zierikzee wordt de kermis opgesteld en jeugdsoos Big S in Haamstede zoekt naar een nieuw imago en jonger publiek. De nieuwe speeltuin aan het Koningin Maudplein in Nieuwerkerk houdt dë gemoederen danig bezig. Sommige omwonenden ervaren de speelwerktuigen en de kinderen die deze apparaten aantrekkelijk vinden als overlast. Er zit nog steeds weinig schot in de samenvoeging van de twee Zierikzeese musea en Cfe plaatselijke WV geeft te kennen zonder een hogere bijdrage van de gemeente af te stevenen op een faillissement. Een werkgroep kwam tot deze conclusie. De actie trampoline-springen voor Bangladesh in Burgh-Haamstede heeft ruim 500 gulden opgeleverd. De provincie Zeeland wil 25.000 gulden uittrekken voor een onderzoek naar de vestiging van een World Fish Centre annex proefstation op Neeltje Jans. Andere plannen in Brouwershaven, waar het woonzorgproject voor ouderen al in een vergevorderd stadium blijkt te verkeren. Maar later zal blijken, dat het project waarschijnlijk te ver boven het budget van de gemeente gaat uitsteken. In Zierikzee wordt een opmerkelijke vangst gedaan. De politie vindt een hasj-partij ter waarde van zo'n drie miljoen gulden. Er volgen direct arrestaties. De open monumentendag wordt vooral benut door het bezoeken van gebouwen, die anders gesloten blijven. De belangstelling was behoorlijk. Zierikzee is '.ijzonder teleurgesteld omdat gedeputeerde Maar als het aan mij ligt gaan we het nog professioneler aanpakken. Nu kost het een aantal mensen gewoon te veel tijd". Aan het woord is Ria Geluk van de Commissie Toeristendagen, die terugblikt op de vijf Toeristendagen van dit jaar. Terwijl de taptoe in Zierikzee een tegenvallend aantal bezoekers binnen krijgt, vestigt de Renesser editie een record met 1000 bezoekers. Een groot succes dus, dat ieders dromen te boven is gegaan. Het gaat ook goed met het Maritiem Museum in Zierikzee, dat De maand augustus onderscheidt zich van de andere maanden door een overvloed aan recreërende mensen in de streek. Tegen de verwachting in, valt er toch relatief weinig nieuws te melden. Terwijl er in Brouwershaven weer kermis is, proberen standwerkers in Bruinisse hun waar aan de man/vrouw te brengen tijdens het standwerkersconcours op Aquadelta. Met het onthullen van het stenen schild met het gemeentewapen boven de ingang van de secretarie heeft Commissaris van de Koningin dr C. Boertien de nieuwe aanbouw van het stadhuis in Brouwershaven officieel geopend. In totaal zijn er in één weekend 125 mensen de lucht in geweest. En dan hebben we nog nee moeten verkopen". Aan het woord is L. Klompe van de vliegclub Haamstede, die in oktober open huis heeft gehouden. Drie inwoners van Zonnemaire hebben per brief aan de gemeente Brouwershaven geprotesteerd tegen de procedures die worden gevolgd ten aanzien van het ULV-vliegveld aan de Zuidernieuwlandweg te Brouwershaven. Ze trokken heel wat bekijks, de Noorse en Joegoslavische volksdansers, die tijdens de vierde Toeristendag twee optredens verzorgden op het Havenplein. De vierde editie trok zo'n 15.000 bezoekers. De akkerbouw heeft veel meer tijd nodig om de crisis in die sector op te vangen. Dat stelde ZLM-voorman H. C. van der Maas op de laatste vergadering van zijn hoofdbestuur. Volgens het hoofdbestuur van de landbouworganisatie zijn er nationale maatregelen nodig om de concurrentiepositie van de Nederlandse akkerbouwers niet verder te laten verslechteren. Nostalgie. Dat was het sleutelwoord tijdens de vierde vlasdag in Dreischor. Elk jaar weer is de vlasdag een dag dat in Dreischor het verleden herleeft. „Ik ben zeer tevreden over het bezoekersaantal. We hadden er zo'n 150 verwacht en het zijn er 250 geworden. Dat valt dus niet tegen", aldus Peter Mes uit Scharendijke. Hij is de geestelijke vader van het eerste blues-festival in Scharendijke. Vier loodsen van de firma M. A. Mol uit Bruinisse, groothandel in landbouwprodukten, zijn bij een uitslaande brand volledig 'n de as gelegd. De schade bedraagt enkele miljoenen guldens. De brand werd veroorzaakt door kortsluiting in een tractor en ontstond in de achterste loods. Terwijl zich in Zierikzee de laatste Toeristendag voltrekt, maakt de Zuidhoek zich nog steeds zorgen over de zelfstandigheid van het werkvoorzieningsschap. Regionaal Abvakabo-voorzitter J. S. van Oorschot spreekt zich voor zelfstandigheid van het bedrijf uit. Het opslaan van verontreinigde grond in Zierikzee gaat de gemeente 44.000 gulden kosten. De reinigingsdienst houdt voet bij stuk en accepteert de grond niet op de stortplaats in Serooskerke. „De opzet zoals die nu is, is goed. WIJNMAAND Latijn: Octo. als achtste maand van het jaar. Oktober is sinds de invoering van de Juliaanse tijdrekening de tiende maand van het jaar, voordien was het de achtste. De wijnmaand telde ook voor Iulius Caesar, evenals nu, 31 dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 28