ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1988 Nr. 24465 27 HOOIMAAND Latijn: Quintilus, later Julius naar Iulius Caesar. Juli is volgens de Juliaanse kalender de zevende, maar in de Oudromeinse de vijfde maand van het jaar. Vandaar de naam Quintilus. Juli heeft en had ook voor Iulius Caesar 31 dagen. - I. B [I.J !r-| nogeens op de opzet te willen beraden. Tijdens de bijzondere ledenvergadering van de ZLM in Zierikzee deed niets herinneren aan de gestreden strijd voor en tegen de komst van de zoetwaterpijp. ZLM- voorzitter L. J. van Gastel moest zelfs verschillende pogingen ondernemen om de 75 aanwezigen te betrekken in de discussie over de zoetwatervoorziening. Pinksteren is altijd al de testcase geweest voor de komende zomer. Bij mooi weer is het even druk als in de laatste weken van juli". Afgaande op deze uitspraak van politie woordvoerder H. Theunissen gaat Schouwen-Duiveland een druk zomerseizoen tegemoet. De pinksterdagen brachten naar schatting 50.000 recreanten en nogeens 25.000 dagjesmensen naar de streek. Alles zat vol. De informatiebijeenkomst van Bohemen vastgoed bv over de toekomst van het te verbouwen sportcomplex Krayestein heeft maar zeer ten dele duidelijkheid gebracht voor de bezoekende verenigingen in de regio. Ondernemer I. L. A. van Bohemen gaf tot in detail uitleg over de plannen, maar toezeggingen met betrekking tot het gebruik bleven eigenlijk uit. De verbouwing van het schoolgebouw aan de Vloedstraat in Kerkwerve is weer een stapje dichterbij gekomen. De Middenschouwse gemeenteraad geeft het groene licht. De ZWN werkt hard aan een cliënt- vriendelijk openbaar vervoer. Reizigers van de sneldienst Zierikzee-Rotterdam kunnen voortaan genoeglijk wegzakken in brede kussens, want de ZWN zet luxe touringcars in. In Bruinisse stemt de raad in met een nieuwe exploitatie overeenkomst voor het Bruse recreatieplan, terwijl de raad Duiveland maatregelen wil nemen om de kleine misdaad te voorkomen. Na een groot succes van de skateboarddag op een Zierikzees schoolplein kan de vereniging met harde cijfers naar de gemeente stappen. Daarmee wil de club een skateboard-baan in de gemeente realiseren. Volgens jeugdwerker Jaap Elenbaas moet het mogelijk zijn. Het dagverzorgingsproject in de Wieken te Zierikzee wordt voortgezet met subsidie van de provincie. Dit tot tevredenheid van bewoners én personeel. Woningbouwvereniging Beter Wonen begint met het verhuren van kamers. Beter Wonen heeft als veertigjarige oog voor jongeren, die een kamer zoeken. In Brouwershaven stemt de raad in met de komst van kabeltelevisie op voorwaarde dat de kosten gedragen woi'den door de gebruikers en niemand verplicht wordt kabel te nemen. Deze zelfde gemeente heeft 34.000 gulden extra nodig voor de verbouwing van het stadhuis. ,,Ik ben enigszins verbaasd. In april 1987 werd ons gevraagd een krediet van 162.000 gulden beschikbaar te stellen voor een opknapbeurt van het oude stadhuis als de aanbouw van de secretarie gereed zou zijn. Ik dacht dat de inrichting van de commissiekamer daarbij ook ripbegrepen w^s", aldus een verbaasd raadslid. rommelmarkt levert daar 16.000 gulden op voor het kerkorgel van de Hervormde Kerk. Vandalisme speelt niet alleen langs de zijlijn van het voetbalveld of bij een wat afgelegen abri af. Vandalisme, dat is ook het lospeuteren van de plakstrip op je bank of het krassen van je naam in het tafelblad tijdens een oersaaie les. Vandaar dat na de Rijksscholengemeenschap ook de basisscholen gaan deelnemen aan het vandalismeproject, zoals dat door de gemeente Zierikzee ondersteund wordt. Na een discussie van enkele jaren is de knoop in de Westerschouwse kleine kernen doorgehakt. De gemeente gaat nieuwkomers in de kernen Serooskerke en Noordwelle maximaal vier keer 750 gulden geven. Deze prikkel moet mensen stimuleren om in de kleine kernen te komen wonen. Alleen dan kan de leefbaarheid een impuls krijgen. Drukker is het in bijvoorbeeld Renesse, maar dan niet met blij met de hoge bijdrage voor werkvoorzieningsschap de Zuidhoek. Die hogere bijdrage ontstaat, doordat het rijk haar handen gaat terugtrekken en daarmee ook haar portemonnee. In tegenstelling tot eerdere berichten zal sportcentrum Krayestein in Burgh-Haamstede tot het einde van het jaar openblijven. Ook Schouwen-Duiveland deelt in de voetbalvreugde omtrent het Europees kampioenschap en de v Nederlandse victorie. Niet iedereen zit voor de buis die zaterdag. Zo'n 3500 mensen gaan naar jeugdsoos Brogum voor het Any wavefestival. Overigens, daar staan ook beeldschermen. De ZLM- manifestatie op Neeltje Jans trekt 20.000 bezoekers en de Zierikzeese gemeenteraad stemt in met de komst van de kabel-televisie. In Westerschouwen wordt het uitgebreide gevelisolatieproject afgesloten. Burgemeester Niemantsverdriet plaatst de laatste akoestische ruit. politiemensen. In de zomermaanden heeft Schouwen-Duiveland qua inwonertal de omvang van Breda, waar 200 politiemensen rondlopen. Zoveel hoeven er hier niet te komen, maar een verdubbeling van de huidige 35 is bittere noodzaak. Dat stelt burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer tijdens een raadsvergadering. Aan de Brouwersdam wordt een begin gemaakt met de voetgangers- en fietsersbrug, terwijl in politiek Zierikzee geen beslissing genomen kan worden over een eventuele verhoging van de VVV-subsidie. De situatie op de Elkerzeeseweg te Eikerzee wil niet veranderen. Onwonenden van de weg maken zich blijvend zorgen over de hoge snelheid, waarmee automobilisten door dit plaatsje 'scheuren'. De VVV in Zierikzee reageert verwonderd op de twijfelachtige houding van het Zierikzeese gemeentebestuur en de raad Bruinisse toont zich niet echt De gemeenteraad van Duiveland is unaniem in haar afwijzing van de nieuwe gemeenschappelijke regeling Administratief Dienstencentrum Zeeland. Een nieuw te vormen orgaan, waarin vertegenwoordigers van de dertig Zeeuwse gemeenten en de drie Zeeuwse werkvoorzieningsschappen zitting hebben. De taptoe in Zierikzee telt dit jaar slechts 600 bezoekers. Oorzaak moet gevonden worden in het sombere weer, dat aan het muzikale spektakel vooraf is gegaan. De VVV in Zierikzee wil in een nieuw in te stellen werkgroep samen met de ZOC en de gemeente Zierikzee aan de slag om een oplossing te zoeken voor de financiële problemen, waarin de VW Zierikzee verkeert. Tijdens de raadsvergadering in Brouwershaven blijkt een meerderheid bezwaren te hebben tegen de komst van de streekomroep. De inwoners van Noordgouwe blijken geen heftige bezwaren te hebben tegen het plan van de gemeente Brouwershaven om de helft van het huidige sportveld te bestemmen voor woningbouw. Ook in Middenschouwen blijkt er geen meerderheid te bestaan voor een streekomroep en het laatste juni-nieuws komt van het politiebureau. Daar heeft de politie nieuwe apparatuur gekregen om alcohol in de adem te meten. De bloedproef is voortaan alleen nog maar in uitzonderlijke gevallen nodig. Het personeelsorgaan van de Zuidhoek start een handtekeningenactie tegen het voornemen van haar bestmir om met de Betho in Goes over een fusie te gaan praten. Zierikzee mag dan weliswaar als enige Zeeuwse gemeente naar beneden zijn gegaan met de gemeentebelastingen, voor bepaalde groepen blijft deze centrumgemeente een dure woonplaats. Met name de woningbezitters (zowel alleenstaanden als gezinnen met twee kinderen) betalen in Zierikzee aanzienlijk meer dan in overig Zeeland. In deze zomer verschijnt er met de regelmaat van de klok een helikopter in de lucht. Sproeibedrijf Prince start met deze rondvluchten tijdens braderieën en markten. Belangrijk nieuws komt er vanuit Bruinisse. Daar vindt de officiële openstelling van de Philipsdam plaats. Burgemeester Hekman verwoordt het alsvolgt: ,,Het gehele maatschappelijk gebeuren en het ritme van de bewoners werd mede bepaald door dit veer (het pontje - red), waarover hoofdzakelijk verbinding met elders tot stand kwam. Er verdwijnt vandaag dan ook mede een stukje romantiek". Nostalgie stond ook centraal tijdens de eerste Ring Promotion-dag in Burgh-Haamstede. In Brouwershaven komen ruim 10.000 mensen naar de Brouwse dag, waaraan medewerking wordt verleend door 271 muzikanten. Moe, maar voldaan arriveert een groep Franse wandelaars in Zierikzee. De tocht maakt onderdeel uit van de culturele uitwisseling tussen Zierikzee en Sint Hilaire. Terwijl de Zierikzeese kinderboerderij de Punt het eenjarig jubileum viert, gaat Westerschouwen in beroep tegen het standpunt van gedeputeerde staten dat de Stichting Schelphoek niet toestaat. ,,Lee Tbwers heeft altijd een gigantische aantrekkingskracht op een groot publiek. We hebben het nog nooit meegemaakt, dat hij in zo'n grote tent voor zo weinig mensen optrad". Het zomerfestival van de Burght in Burgh-Haamstede loopt qua bezoekersaantal op niets uit. Dagelijks trekken de gevarieerde activiteiten slechts een handjevol belangstellenden. Na een lange voorgeschiedenis met veel strubbelingen en planwijzigingen komt het Bruse bestemmingsplan Riekusweel steeds dichterbij haar uitvoering. In totaal komen er 38 woningen. ,,Als de gemeente niet ingaat op ons compromisvoórstel en de vergunning niet teruggeeft, dan vertrekken we zeker eerder. Maar dan doen we ze wel een proces aan, want we zijn hier gekomen op basis van afspraken die niet nagekomen worden". Aan het woord is Frans de Bie uit Arnhem. Hij is directeur van de zogenaamde Spiegeltent, die in de zomer in Renesse werd geplaatst in het kader van de criminaliteitsbestrijding. De tent zou ander (lees ouder) publiek naar de badplaats brengen. Maar geluidsoverlast en het schenken van alcohol deed bij het gemeentebestuur de deür dicht. De eerste Toeristendag in Zierikzee trekt veel mensen. Loco burgemeester L. J. van Gastel verrichtte de officiële opening met het loslaten van ballonnen. Ook veel publiek in Renesse, waar Veronica's Grote Zomertruuk geparkeerd staat. Minder publiek trok de start van de Bruse Visserijdagen. Het weer zat zeker niet mee. Hekman zei in zijn openingsrede te hopen, dat de drukke dagen als vanouds rustig zullen verlopen. De Westerschouwse burgemeester Niemantsverdriet- Leenheer heeft de blauwe vlaggen en wimpels uitgereikt. De gemeente is voor de tweede achtereenvolgende keer beloond met deze milieuprijs. Is het niet leuk om op Schouwen- Duiveland de TROS-zomertoer op de radio te horen in de weet, dat die enkele kilometers verder live wordt uitgezonden? Ruim duizend belangstellenden zochten de lokatie op in Burgh-Haamstede, om met name het radio-programma Vijftig pop of een enveloppe live bij te wonen. Daarin traden de popgroepen Revelation Time, Diesel, Holland en MG Miker G and Deejay Sven op. In totaal trekken de Visserijdagen in Bruinisse toch nog zo'n 15.000 mensen en dat is gezien het troosteloze weer zeker niet slecht. Terwijl een werkgroep knutselt aan een Schouwse cultuur-historische route, komen veel mensen op de tweede Zierikzeese Toeristendag af. Geen langdurige administratieve procedure meer maar gelijk na een overtreding boete betalen. ,,Lik op stuk als je fout bent", zoals rijkspolitie-commandant M. P. Lenselink het uitdrukt. Dat is de bedoeling van een proef, die in de maanden juli en augustus werd uitgevoerd. Het voormalige ziekenhuis in Noordgouwe wordt te koop gezet en circus Holiday in Zierikzee trekt slechts een beperkt aantal bezoekers. En zoals aangekondigd wordt de Spiegeltent door Frans de Bie afgebroken en gaat de groep artiesten min of meer verbitterd naar huis terug. i Gedeputeerde staten van Zeeland tékenen protest aan tegen de komst van de Ultra Lichte Vliegtuigen in Brouwershaven. En terwijl Renesse de zoveelste kermis beleeft, fiets nierpatiënt J. L. Tromp uit Zierikzee met sponsorgelden naar het ziekenhuis in Rotterdam. Het geld, dat hij met deze actie binnen haalt komt ten goede aan de nierstichting. Van boven naar beneden: De muziek play-in in Brouwershaven, de taptoe in Zierikzee, de Zierikzeese J. C. Tromp, die geld bijeen fietst voor de nierstichting, een natte start van de Visserijdagen in Bruinisse en een mijlpaal voor de streek met de ingebruikname van de Philipsdam door gedeputeerde Don. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 27