februari maart 24 De Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO in Zierikzee heeft met haar actie voor slachtoffers van de watersnood in Bangladesh ruim 10.000 gulden opgehaald. En dat is nog maar een voorlopige stand, want later zou er nog meer binnenkomen. Door een snel om zich heen grijpende brand is het woonhuis van de Bruse huisarts A. M. Dorrestein zwaar beschadigd. De schade werd geraamd op enige honderdduizenden guldens. SPROKKELMAAND Latijn: Februarius, febraa, reinigings- en zoensfeest. Februari was volgens de Juliaanse kalender de tweede, volgens de Oudromeinse de twaalfde of laatste maand van het jaar, de maand van de reinigingsplechtigheden. Februari heeft 28. in een schrikkeljaar 29 dagen; voor de invoering van de Juliaanse kalender had hij er 27. En zo is dus ook het eerste nieuws van februari geboren. Ongeveer de helft van de gemeente Westerschouwen (zo'n drie tot vierduizend hectare) heeft in meer of mindere mate te kampen met wateroverlast. Oorzaak is de grote hoeveelheid regen, die de achterliggende periode is gevallen. Hierdoor heeft de zoetwaterbei onder dit gebied extreem grote vormen aangenomen. De problemen zijn overigens niet of nauwelijks te verhelpen. Voor 1 juni van dit jaar moet de ontwikkelingsstudie voor de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland afgerond zijn. Het provinciaal bestuur laat het resultaat van de studie meewegen of zij de eerdere toezegging van een half miljoen gulden handhaaft of niet. De ZLM en de CBTB hebben zich ten doel gesteld om allereerst de eerder toegezegde gelden vanuit rijk en provincie voor langere tijd veilig te stellen. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van koningin Beatrix is in Zierikzee op het plateau op de Wandeling ter hoogte van het Jannewekken een Beatrixlinde geplant. In 1889 gebeurde een gelijksoortig iets ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van koningin Wilhemina. Goed nieuws vanuit Kerkwerve? De openbare basisschool Prinses Irene wordt niet langer met sluiting bedreigd. Op voorwaarde dan dat de gemeenteraad van Middenschouwen akkoord gaat met het voorstel van b en w de school in stand te houden. Dat gebeurt zoals verwacht. Later zal de directeur van de school in opspraak komen door een mogelijke fraude met de telling van het aantal leerlingen. Nu het er naar uitziet dat sport- en recreatiecomplex Krayestein in Burgh-Haamstede van mei tot het voorjaar van 1989 dicht gaat, maakt tennisvereniging Zierikzee zich ernstig zorgen over de toekomst. De vereniging grijpt de gelegenheid aan om te pleiten voor de bouw van een nieuwe hal in Zierikzee. Ander nieuws komt uit Renesse, waar de traditionele Strao veel belangstellenden trekt....Het is een hele wandeling vanuit Poortambacht naar het qentrum om daar boodschappen te g^an jioen; zeker voor oudere mensen. Een wijkbus biedt mogelijkheden, zo blijkt uit een enquête onder de oudere Zierikzeeënaars. Het onderzoekje is uitgevoerd door de ANBO en de Stichting Welzijn Ouderen. Het overlegorgaan binnen de Zuidhoek voelt niets voor een eventuele fusie met werkvoorzieningsschap de Betho in Goes. „We hebben nu een bloeiend bedrijf en we zijn zelfstandig. En dat willen we zo houden", aldus overlegorgaan-voorzitter M. Krijger. De bij drukkerij Lakenman en Ochtman gedrukte Zeelandia- kalender behaalt een tweede prijs in een landelijke competitie van het toonaangevende grafische vakblad Graficus. Zeelandia-directeur H. J. Doeleman nam de prijs in ontvangst tijdens een bijeenkomst in kasteel Groeneveld te Baarn. De rust moet terugkeren in de schopl, de vierjarigen maatregel moet afgeschaft worden en er moet een einde komen aan de reeks bezuinigingen, die minister Deetman heeft doorgevoerd in het onderwijs. Deze klachten zijn door de eilandelijke CDJA-jongeren gebundeld in een zwartboek. „Het is hoog tijd om het eerder afgewezen voorstel tot het instellen van een imago-onderzpek in overweging te nemen. Wil men Zeeland bij het bedrijfsleven en in Den Haag beter verkopen dan is het zinvol te weten hoe de markt over ons denkt". Dat bracht gedeputeerde J. B. Ventevogel naar voren tijdens de opening van een onderzoeksbureau in Middelburg. De naaktrecreatie duikt in Middenschouwen op. SGP/RPF- voorman J.-L. F. Bolleman: „Aan de Vlnr: Nieuw blusvoertuig voor Brouwse brandweer, zwemvreugde, brand naast Huis van Nassau, de SGP-er J. L. F. Bolleman en het planten van de Beatrix-linde in Zierikzee. ene kant worden bordelen, sexwinkels en dergelijke en ook het uitlokken van ontucht verboden, maar aan de andere kant mogen de lichamen, die die ontucht kunnen veroorzaken rustig tentoon worden gespreid", aldus Bolleman. Akkerbouwvoorlichter W. in 't Veld gaat het Consulentschap voor de Akkerbouw verlaten. Na een inwerkperiode begint hij in juni als commercieel medewerker van de aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest Nederland bv. Dat werd bekend tijdens de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. De Walcherse Bouwunie moet tijdens de verbouwing van de voormalige Corneliastichting telkens weer vernielingen incasseren. Iedere nieuwe werkdag blijkt er iets vernield en de schade loopt tot enkele duizenden guldens op. De zes Zierikzeese horeca-bedrijven, die momenteel in de nachtelijke uren geopend zijn, hebben de gemeente een alternatief aangedragen voor het invoeren van een absoulute sluitingstijd. De overlast wordt volgens deze ondernemers niet tegengegaan met een algehele sluiting, maar meer met een variabel sluitingsuur. „Geen luxe, maar pure noodzaak voor de veiligheid". Zo omschreef burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven de functie van de nieuwe brandweerauto, die in het dorpshuis overgedragen werd aan de vrijwillige brandweer van Dreischor. Het kon niet op, want naast het nieuwe blusvoertuig, is men nu ook in het bezit van nieuwe bluspakken en brandweerhelmen. De viering van het derde lustrum van de Zierikzeese jeugdsoos Brogum is met enige tegenslag van start gegaan. Als gevolg van een misverstand kwam het artiestenduo de Berini's niet opdagen. Het openingsconcert van Woody and the Sideman trok ruim 350 mensen. De gemeenteraad van Westerschouwen is niet tot een beslissing kunnen komen over de statuten van de Stichting Schelphoek. Dat is het resultaat van een lange en soms roerige discussie binnen de gemeenteraad. Het gehele jaar zal de problematiek rondom het Schelphoek-beheer de kop opsteken. Met name de plaats van de Stichting Renesse in het beheer is de raad onduidelijk. Het tijdelijke ontslag van de parttime administratieve kracht bij de Stichting Welzijn Ouderen had wellicht voorkomen kunnen worden, wanneer deze stichting bij de gemeente Zierikzee had geïnformeerd of de welzijnswet voor deze werkzaamheden een vergoeding toekent. Tot deze conclusie kwamen de burgemeester en de wethouder sociale zaken tijdens een gehouden raadsvergadering. PvdA-kamerlid John Lilypaly is te gast geweest bij het werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee. Het betrof hier niet zomaar een bezoek, maar hij was door het overlegorgaan uitgenodigd in verband met de problemen waarin de Zuidhoek verkeert; een dreigende fusie met de Betho in Goes. Met de kleinst mogelijke meerderheid stemt de Middenschouwse raad in met de verruiming van het kamperen bij de boer. Bij bestaande situaties worden de aanwezige sta-caravans gelegaliseerd en mag men daarnaast vijf toeristische staanplaatsen en drie of vijf overloopplaatsen exploiteren. Hetzelfde geldt voor de beginnende kampeerboeren met dat verschil dat zij geen sta-caravans op hun erf mogen hebben. Terwijl het concert van een Pools kinderkoor in Bruinisse 300 mensen trekt wordt er in Oosterland een toneelvereniging opgericht. In de Oosterhof wordt de eerste uitvoering op de planken gebracht. „Het was een keuze die we moesten maken. Of de bomen rooien en opnieuw bestraten of niet rooien en ook niet bestraten". Dat zei de wethouder A. van Klinken in Duiveland op vragen van PvdA- raadslid A. J. C. Melieste. Deze had op niet mis te verstane wijze kritiek op het rooien van bomen aan de Molenweg te Oosterland. „Als er meer klachten binnen zouden komen zijn we wel geneigd om een geluidsmeting te laten verrichten, maar voor één klacht gaan we geen dure geluidsmeting laten verrichten", aldus de Bruse burgemeester T. C. Hekman. Hij zei dit naar aanleiding van een brief van een protesterende inwoner tegen de vermeende geluidsoverlast van jeugdsoos de Pul. Bij een fikse brand naast het Huis van Nassau in Zierikzee werd twee ton schade aangericht. Ook het Huis van Nassau zelf liep schade op. Tenslotte het laatste februari-nieuws. Dat komt uit Noordwelle waar het Straofeest gevierd werd. LENTEMAAND Latijn: Martius, naar de oorlogsgod Mars. In de Oudromeinse kalander was maart de eerste maand van het jaar. In maart bereikt de zon het lentepunt. Maart vormt dus, althans voor de bewoners van het noordelijk halfrond, de natuurlijke aanvang van het jaar. Maart heeft, en had ook voor Iulius Caesar, 31 dagen. „Het gaat ons puur om de overlast door de muziek. Ik wil nogeens duidelijk stellen, dat wij de jeugdsoos helemaal niet weg willen hebben. Wij willen er juist voor pleiten dat de Pul een beter gebouw krijgt". Woorden van deze strekking spreken omwonenden van de Bruse jeugdsoos. Deze zijn een handtekeningenactie gestart. De Pul zal het gehele jaar bij tijd en wijle de kop opsteken. Zierikzee is voor eigenaren en eigenaren/gebruikers van woningen de duurste gemeente van Zeeland. Dat blijkt uit een onderzoek naar woonlasten, zoals dit werd uitgevoerd door het CNV in Zeeland. Het onderzoek laat zien, dat de gemeente Oostburg op alle fronten de goedkoopste gemeente is. De gemeenten op Schouwen- Duiveland zijn - in tegenstelling tot het dure Zierikzee - in vergelijking met andere Zeeuwse gemeenten niet echt goedkoop te noemen. Om te voorkomen, dat men de grond, waarop pien optie heeft, verloren gaat voor de Stichting Golf is op de onlangs gehouden aandeelhoudersvergadering besloten tot de oprichting van een bv. Realisatie van de negen-holesbaan in Burgh-Haamstede is nu alleen nog afhankelijk van te volgen procedures. De achttien-jarige Atheneum leerling Martine Vis uit Zierikzee mag deze zomer op kosten van de Linksboven: Aart Staartjes maakt filmopnamen voor Sesamstraat, onder vlnr verontreinigde grond in Zierikzee, met de Nieuwsbode op reis, de vlasdag in Dreischorstrao- rijden, de lokatie van de aan te leggen golfbaan in Burgh- Haamstede en de Zierikzeese burgemeester Asselbergs, die de Slavenkasreis uitreikt. Slavenkas een reis maken met het zeilschip de Eendracht. De Stichting Promotie Schouwen-Duiveland is momenteel druk bezig met diverse promotie-activiteiten. Er wordt weliswaar onder de juridische vlag van de nieuwe stichting gewerkt, maar de naam de Schouwse kust wordt voorlopig aangehouden. „Het is een heel bijzondere middag. Hier is sprake van een 31-vlaksvulling". Het was onderwijzer J. H. Blom uit Renesse, die met deze woorden de dank van 29 basisscholen, de Beatrixschool en het dagverblijf Brugzicht uitte. Blom was een van de mensen, die een tandheelkundig pakket in ontvangst namen. De pakketten zijn bedoeld om de motivatie voor een goedé gebitsverzorging zowel bij kinderen als ouders te stimuleren. Schouwen-Duiveland biedt onvoldoende (attr)actieve perspectieven. Voorwaarde om die gunstige vooruitzichten in de praktijk te brengen is de bereidheid van verschillende belangengroepen in de regio om de handen ineen te slaan. Dat is een van de aanbevelingen in het rapport, dat opgesteld is om de gevolgen van de weg over de Stormnvloedkering te lokaliseren. Het besluit om licht- alcoholische dranken te schenken in het Christelijk Cultureel Conferentiecentrum de Burght in Haamstede heeft tot woedende reacties geleid. Weliswaar hefcben de Vrienden van de Burght in meerderheid ingestemd met de verkoop, maar zonder slag of stoot is het niet gegaa"n. De bewoners van de Rozemarijnstraat en omgeving in Zierikzee, wiens tuin moet worden afgegraven omdat in de grond een hoge concentratie lood is aangetroffen, zijn verontwaardigd. Hoewel het afgraven begonnen is, bestaan er nog steeds onduidelijkheden. Zoals de vraag hoe het met de tuinaanleg na de werkzaamheden zit. De Strao in Ellemeet trekt ondanks de koude en natte sneeuw veel belangstellenden. Het strand van Westerschouwen is over een grote lengte vervuild met stookolie. Op last van Rijkswaterstaat wordt met de schoonmaak begonen. Boeren moeten zich druk maken over het afschaffen van de WIR. Achteroverleunen is er niet bij, zo laat VVD-kamerlid P. M. Blauw weten in Zierikzee. Het moment, dat het doek definitief valt over het Middeleeuwse vakwerkhuis in het Vrijpoortje te Zierikzee, is een stapje dichterbij gekomen met het aanvragen van een sloopvergunning. Gedeputeerde Ventevogel komt in het nieuws door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 24