januari Samenwerking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1988 Nr. 24465 23 Bij het ter perse gaan van dit oudejaars- nummer heeft 1988 nog goed anderhalve dag te gaan. Dan wordt er definitief een punt ge zet achter de laatste twaalf maanden. Het is mensen eigen om dan een moment van rust te nemen om zich te bezinnen op allesdat het laatste jaar de revue gepasseerd is. Dat is een persoonlijke aangelegenheid, ledereen heeft zijn of haar vraagtekens bij het eigen doen en laten. Gemeenschappelijk is de regionale be zinning. Wat heeft Schouwen-Duiveland dit jaar meegemaakt en is alles wel verlopen zo als het hoorde. Eenvoudige vragen, moeilijke zo niet onmogelijke antwoorden. Veel echt op merkelijke zaken speelden zich niet af in de streek. Dezelfde items als de tolheffing op de Zeelandbrug, de verkeersknelpunten in de re gio, criminaliteitsbestrijding enzovoort wer den wederom belicht door de lokale politiek. Toch kan 1988 wat deze streek betreft één pakkend trefwoord opgespeld krijgen en dat is Samenwerking. Meer dan ooit is het gelukt om gezamenlijke projecten op te zetten. Ge meenten bieden de provincie een gezamenlijk rapport over de verkeersproblematiek aan, in Renesse worden de ondernemershanden ein delijk ineen geslagen om de criminaliteit aan te pakken en de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland slaagt erin een frisse videoband samen te stellen. Dat niet alle sa menwerking uitmondt in succes bewijst het knelpunten-rapport wel. De provincie lijkt niet eens te reageren. Maar duidelijk anders ligt het in Renesse en bij de Stichting Promo tie. Beide hebben succes. En dan nog een vorm van samenwerking; de grote bedrijven in de regio slaan de handen ineen en hebben inmiddels aangekondigd in januari een oprichtingsvergadering tezullen „houden, i Goed nieuws, want-zo'n samenwerkingsbeleid kan wellicht een wending geven aan de nega tieve spiraal in het werkaanbod in de regio. Dat werk lijkt door de hogere overheden nog steeds niet zo belangrijk geacht te worden. Het creëren van honderd banen gelijk is poli tieke winst, het realiseren van drie banen loont de moeite blijkbaar niet. Men houdt vast aan werkloosheidscijfers van nu, terwijl onomstotelijk vast staat, dat deze een positie ver beeld geven van de gang van zaken dan eigenlijk het geval is. Dat ook één baan al de gemoederen kan verhitten is gebleken bij de benoeming van een directeur voor basis school 't Kofschip in Zierikzee. De onderwijs wethouder, die zich niet in de gang van zaken kon vinden, legde zijn portefeuille neer en vooralsnog is er geen oplossing geboden. Dat mag wellicht het enige echte incident ge noemd worden van 1988, waarbij de sfeer met name binnen de school in gedrang is ge komen. Het gehele jaar overziend mogen de inwoners van de streek dus eigenlijk helemaal niet zo ontevreden zijn. Maar het is al gezegd, de toekomst is met name wat de werkgelegen heid betreft, niet zo rooskleurig. En er is al zo veel over het begrip werkgelegenheid gezegd, dat het gevaar bestaat dat de term een abstracte betekenis krijgt. Oppassen dus. Als er straks inderdaad scholen gaan verdwijnen, zoals bijvoorbeeld de Christelijke Scholenge meenschap, dan dreigt Schouwen-Duiveland inderdaad in grote moeilijkheden te komen. Er moet dus nogal wat gebeuren de komende twaalf maanden. Er zal druk uitgeoefend moeten worden op de provinciale en rijks overheid om streekbelangen behartigd te krij gen. Daarvoor is een samenwerkingsverband nodig en die is er sinds 1988. Moge 1989 voor een ieder brengen wat liij of zij er van hoopt. Een prettige jaarwisseling en een gelukkig nieuwjaar. AvdW L LOUWMAAND Latijn: Januarius, naar de god Janus. Volgens de Juliaanse kalender de eerste, in de Oudromeinse kalender de elfde maand. Januari heeft 31 dagen, maar had er voor lulius Caesar 29. Schouwen-Duiveland beleeft een rustige jaarwisseling. De politie heeft alleen in Zierikzee en Bruinisse met wat ongeregeldheden te maken. Die rust zou niet het gehele jaar aanhouden. Zo heeft een aantal inwoners van Nieuw-Haamstede haar verontrusting uitgesproken over de negatieve ontwikkelingen in het voornoemde woongebied. In een brief aan de Westerschouwse gemeenteraad vragen de omwonenden om maatregelen. Pluimveehouders uit Groningen, Friesland en Zeeland zijn in actie gekomen tegen de mestoverschotheffing. Pluimveehouder C. J. Elenbaas: „Het probleem van het mestoverschot speelt in Brabant en Limburg. Hier in Zeeland kunnen we al onze mest kwijt. Waarom moeten wij dan betalen voor een verkeerd beleid in andere provincies. Op die manier zijn we concurrent van onszelf". De Roemeense ertstanker Borcea is verantwoordelijk voor de olieramp tien dagen geleden voor de Nederlandse kust. Het 66.000 ton metende schip van de Roemeense staat was op weg naar Noorwegen, maar verloor ter hoogte van ons land veel olie. Het schip heeft in de romp een scheur van zeven bij twee Van boven naar beneden: Problemen met een olietanker nabij Bruinisse, wethouder J. Groen, Koninklijke onderscheiding voor Zeelandia-man Van Hoofstadt, ds. F. Mallan opent christelijke school in Bruinisse en politie op strand actief voor oliestookslachtoffers. Burgemeester en wethouders van Duiveland zijn er in principe voor, dat het wegenbeheer in handen blijft van het waterschap. Wel onder voorwaarde dat de uitkeringen in het kader van de Wet Uitkeringen Wegen rechtstreeks aan het waterschap geschieden. In januari ook nieuws van het 'eigen honk'. De Extra editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode gaat voortaan iedere week verschijnen en dit met groot succes. Zowel Schouwen-Duiveland als Goeree-Overflakkee krijgen een eigen editie. De driedaagse conferentie over mensenrechten in de Burght werd afgesloten met een optimistische slotverklaring. Men roept een ieder op om mee te werken aan de eerbiediging van mensenrechten overal. Het plan voor de restauratie van het dak is gereed. De parochianen en katholieken van elders hebben hun financiële steentje bijgedragen, maar toch kan nog niet Worden begonnen met de restauratie van de Zierikzeese Willibrorduskerk. Het wachten is op de ministeriële goedkeuring. Nadat eerder de omwonenden van Nieuw-Haamstede hun bezorgdheid uitspraken, is het nu de beurt aan de caravaneigenaren van de Duinpolder. De vereniging van eigenaren wil een beheersplan voor het gebied om .zoduideRjkheid te krijgen over waFweT"én niet ~uk toelaatbaar is. En in Zierikzee maakt de organisatie van de derde Expo Zierikzee zich al op voor het evenement, hoewel de feitelijke opening nog enkele maanden op zich laat wachten. Rijkswaterstaat weet nog steeds niet wie verantwoordelijk is voor de olielozing op de Noordzee. Deze heeft inmiddels aan vele duizenden vogels het leven gekost. Vogelbeschermers spreken zelfs van een drama. Ongeveer honderd ton vermoedelijk zware olie is de afgelopen dagen terecht gekomen op de kusten van Zeeland en de Waddenzee. In Brouwershaven arriveren de eerste asielzoekers. Het betreft mensen uit het Afrikaanse Ghana en Gambia. In Bruinisse wordt een einde gemaakt aan de affaire sleutelpaal. Er komt definitief geen sleutelpaal in de Bergstraat aan de zijde van de Hertsbekestraat in Bruinisse. De Bergstraat lijkt daarmee uit een dal van ergernis te zijn geklommen, die de emoties soms behoorlijk deden aanwakkeren. In Middenschouwen zijn niet veel vrijwilligers te vinden voor de opvang van de asielzoekers. „Maar het begint wel te komen", aldus T. de Waal van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. Met de uitspraak „Ik ben woest, of liever ik was woest" reageerde de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs op de resultaten van een vestigingsonderzoek voor Zeeland door het Plant Location International in Brussel. Zierikzee werd daarin ten onrechte afgeschilderd als een ongeschikte plaats voor bedrijfsvestiging. De ideeën over het veiliger maken van de provinciale weg tussen Zierikzee en Serooskerke kunnen als het aan het rijk ligt voorlopig in de ijskast gezet worden. Wanneer het rijk het beheer van deze N59 van de provincie overneemt wordt er de eerste tien jaar niets gedaan om de verkeersveiligheid te verhogen. Somber nieuws dus vanuit een Zierikzeese commissie. Beter nieuws vanuit Noordwelle, waar de werkgroep Leefbaarheid nieuwe inwoners naar de kleine kern weet te halen. De kersverse bewoners van Noordwelle worden onder meer door de Westerschouwse wethouder A. J. Padmos officieel ontvangen. meter. „Gezien de jaarlijkse terugkerende onzekerheid of het project wordt voortgezet zijn we een goede projectleider kwijtgeraakt". Dat zei wethouder J. Groen uit Zierikzee naar aanleiding van het vertrek van L. S. de Feiter. Als het aan de Stichting Rijdend Tram Museum (RTM) in Hellevloetsluis ligt komt er in het voorjaar van 1989 een tramlijn over de Brouwersdam te liggen. Hierover wil de stichting de eerste historische stoomlocomotief en wagens laten rijden. De kans bestaat ook, dat de spoorlijn over Schouwen-Duiveland gaat lopen. Dat laatste werd later op het jaar ontzenuwd. Vraag een bestuurslid van de Belangengroep Poortambacht in Zierikzee wat zijn allergrootste wens is en in negen van de tien gevallen antwoordt hij met een eigen wijkgebouw. Wordt het Mierenest wellicht het nieuwe onderkomen van de belangengroep. Later zal blijken van niet. In Zierikzee arriveren ook de eerste asielzoekers en de Zierikzeese burgemeester speldt J. Hoogenboom uit Zierikzee een koninklijke onderscheiding op. Hij krijgt de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ook bij de Koninklijke Zeelandia een hoge onderscheiding. Adjunct-directeur ing F. J. van Hoofstadt wordt Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Na eerdere problemen op het water nu ook een aanvaring tussen twee geladen binnenvaarttankers in de Oosterschelde bij Bruinisse. Hierbij raakt 100 ton zware stookolie te water. Alleen de gunstige zuid zuidwestenwind zorgde ervoor, dat een ramp uitbleef. Bruinisse is met de opening van een basisschool op Reformatorische grondslag een basisschool rijker. Ds F. Mallan had niet verwacht, dat het zover zou komen. Brouwershaven sluit haar begroting met een post onvoorzien van driehonderdduizend gulden en diezelfde gemeente gaat ook over op automatisering. De ontwikkeling van het toerisme verzacht de koopkrachtafvloeiing. Dat is een van de voornaamste conclusies uit het rapport, dat de gevolgen van de weg over de Stormvloedkering heeft belicht. Tezelfdertijd noopt de financiële situatie van het waterschap tot verdere bezuinigingen en kondigt staatssecretaris Dees aan, dat Zeeland eindelijk haar computer- tomograaf krijgt. Eind van net jaar zou deze komen en maakt een einde aan ritjes van patiënten naar bijvoorbeeld Rotterdam. De rechtse partijen in de regio uiten kritiek op het feit, dat naaktrecreatie door nieuwe wetgeving nauwelijks te verbieden valt. Overal in de regio mag voortaan naakt gerecreëerd worden, zolang deze vorm van tijdverdrijf niet vanaf de openbare weg te zien is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 23