Sportman tussen de sporters ZÏERIKZEESCHE NIEUWSRODE Vrijdag 30 december 1988 Nr. 24465 21 Barkeeper Leo Nouwen van Restaurant Onderdak: „Ik doe het mooiste werk dat er hfstaaat" Nouwen is aan deze baan gekomen nadat hij een advertentie had gelezen. In deze advertentie stond onder andere: 'meisje gevraagd van zeventien jaar'. Leo Nouwen nam de telefoon en vroeg of dat ook 'een jongen van twintig jaar' mocht zijn. Dat bleek geen probleem en na een positieve sollicitatie-procedure kon Leo in Restaurant Onderdak beginnen. Hoewel hij op de meest vreemde tijden moest werken had hij het er direct al vanaf het begin naar zijn zin. Meestal begint Leo doordeweeks zijn werkdag om 15.00 uur 's middags en is hij rond middernacht weer klaar. In het weekend wordt er meer gesport en moet hij derhalve ook 's morgens al beginnen. ,,Maar het mooiste van dit werk is dat, als de 'normale' h^oreca het in de zomermaanden hartstikke druk heeft, wij het dan juist in verband met de zomervakantie erg rustig hebben in Onderdak. Zodoende kan ik toch van een fijne zomer genieten". De eerste barkeeperswerkzaam heden heeft de Zierikzeese Brouwenaar bij zijn oom in cafetaria Het Centrum in Zierikzee geleerd. Daar begon hij als vakantiewerker en al heel snel bleek dat Leo daar graag zijn beroep van wilde maken. Nadat hij op achttien-jarige leeftijd, met het MAVO-diploma op zak, definitief bij zijn oom terecht kon, sloeg de toekomstige barkeeper aan het studeren voor zijn horecapapieren. Die behaalde hij vervolgens vrij vlot en gemakkelijk. Terwijl de twee poezen van huize Nouwen lekker met elkaar liggen te ravotten komt echtgenote Jolanda binnen. Jolanda Nouwen-de Jonge, ook uit Brouwershaven, is kapster en tweeëntwintig jaar. Zij is een zus van Martin de Jonge welke bij Zierikzee voetbalt. Ook Jolanda houdt van sport. Ze voelt zich nauw betrokken bij het werk van haar man en bezoekt derhalve ook regelmatig het 'Onderdakse sportcafé'. Op de vraag of ze elkaar toevallig ook tijdens het sporten tegen het lijf hebben gelopen, moet Leo ontkennend beantwoorden. ,,Nee hoor, op de Brouwse kermis in de bots-autootjes. Daar is het begonnen", glimlacht Leo. Leo Nouwen kan door zijn opgeruimde karakter met veel mensen opschieten, zo ook met Jaap van Groningen, de baas van Restaurant Onderdak. ,,Ik zie Jaap helemaal niet als mijn baas, maar meer als een maatje", aldus Leo. ,,Als er bijvoorbeeld zwemmen is dan hoef ik maar één ding te zeggen en Jaap komt opdraven en weet precies wat ik bedoel. Er is dan namelijk weer een mooie meid in het zwembad te zien". Zo voelen die twee elkaar, zonder vaak maar één woord te wisselen, aan als een ééneiïge tweeling. De 50-jarige Van Groningen is bij het behalen van deze leeftijd trouwens flink verrast. Achter zijn rug om had Leo Nouwen namelijk met de hulp van vrouw, vrienden en kennissen een groot feest georganiseerd. Het gehele restaurant was versierd en 'volgestopt' met familie, vrienden en kennissen. De dag voordat hij Abraham zou gaan zien had Jaap van Groningen nog enkele van zijn beroemde koude schotels samengesteld, zogenaamd voor iemand anders. Maar in feite voor zijn eigen verjaardagsfeestje. Op de beruchte dag was Abraham natuurlijk nog lekker thuis en zat hij te wachten op de visite die hij 's avond normaal altijd verwacht met zijn verjaardag. Met een smoesje lokte zijn vrouw hem mee naar de sporthal. Alles was daar in het donker gehuld. Maar toen Jaap van Groningen het licht aandeed barstte er een koor van zeventig stemmen in een luidkeels lang zal ze leven. Jaap was aangenaam verrast en genoot met volle teugen. Restaurant Onderdak staat vooral bij de 'tegenpartijen' bekend om zijn lekkere soep die chef-kok Van Groningen zelf maakt. Zo probeert het duo Van Groningen en Nouwen in een harmonieuze samenwerking door middel van een hapje en een drankje het de klanten zo goed mogelijk naar de zin te maken. „Daarbij wil ik graag vermelden dat ik persoonlijk nog nooit iemand met een glaasje teveel op heb zien vertrekken. Onze klanten komen in eerste instantie om te sporten en niet om te drinken. Er wordt door de meesten voor de gezelligheid voor het naar huis gaan wel even een glaasje gedronken, maar daar blijft het dan ook bij". Zo hoopt Leo dat vooroordeel ook eens uit de wereld geholpen te helpen. Een echte sportman onder de sporters. Tbkst: Ben Hameeteman Foto: Johan Junior ZIERIKZEE - Als er één bedrijfstak is waar men juist moet werken als een ander vrij is, is'het wel in de horeca. Menigeen vraagt zichzelf dan ook regelmatig af wat iemand aantrekt om bij nacht en ontij en op zon- en feestdagen te moeten werken. Maar toch is dat het liefste en leukste beroep wat ook Leo Nouwen van het Restaurant Onderdak zich kan voorstellen. De vierentwintig-jarige, uit Brouwershaven afkomstige, barkeeper werkt nu alweer ruim vier jaar achter de bar in sporthal Onderdak te Zierikzee. De in Brouw geboren en getogen Nouwen heeft, na zijn huwelijk met Jolanda de Jonge, in juni van dit jaar een leuk verbouwd pand aan de Appelmarkt in Zierikzee betrokken. willen leren spelen. Maar zijn drukke bestaan stelt hem vooralsnog niet in die mogelijkheid. Tijdens zijn werk probeert Leo door middel van muziek vaak de stemming erin te brengen. Afhankelijk van het aanwezige publiek, zet Leo de muziek harder of zachter, zet hij een rustig muziekje op of juist iets stevigs. „Hoewel het wel steeds moeilijker wordt met die inbraken van de laatste tijd", merkt Leo droevig op. (Tijdens een aantal inbraken de laatste maanden is er veel geluidsapparatuur gestolen -red-). De sportieve barkeeper is altijd bezig om de mensen op welke „Eerst wil ik voor eeuwig en altijd het volgende misverstand uit de wereld helpen", begint Leo Nouwen. „Restaurant Onderdak is absoluut géén sportkantine, wat de meeste mensen echter wel denken. Je kunt ons het beste vergelijken met een café, een sportcafé. Net zoals elk ander horecabedrijf hebben wij, in tegenstelling met échte sportkantines, te maken met alle lasten die een dergelijk bedrijf met zich meebrengt". Het Restaurant Onderdak, zoals het sportcafé in sporthal Onderdak officieel heet, is een particulier horecabedrijf in handen van Jaap van Groningen. Het is dan ook met name met hem dat Leo Nouwen met veel plezier wekelijks zo'n 700 sporters van allerlei pluimage, van een hapje en drankje voorziet. Zelf is Nouwen ook in het bezit van de nodige papieren om eventueel een eigen horecabedrijf te beginnen. Naast de aantrekkingskracht dat het vak barkeeper op hem uitoefent vindt hij het als fervente sportfanaat dubbel leuk deze beide zaken in zijn werk te kunnen combineren. Want er zullen niet veel mensen zijn die in hun werk met zoveel sporten en sporters te maken hebben. „Soms zegt men wel eens tegen me niet te snappen dat ik dit werk blijf doen. Maar ik vind dit werk hartstikke leuk, vooral omdat je te maken hebt met zoveel sporten en sporters", aldus Leo Nouwen. Voor zover Leo zich kan herinneren heeft hij heel zijn leven al aan sport gedaan en van sport gehouden. Hij spaarde de bekende voetbalplaatjes en was elke zaterdag op het voetbalveld te vinden. Na jaren veel op straat en veldjes te hebben gevoetbald werd hij op acht-jarige leeftijd lid van ASV Brouwershaven. Daar kwam hij in de spits bij de D-pupillen terecht. Zoals bij veel jongens van die leeftijd was Cruijff ook voor Leo Nouwen hét voorbeeld. Hij was, met zo'n dertig goals per seizoen, een verdienstelijke aanwinst voor ASV Brouwershaven. Via het tweede team kwam hij*- tenslotte bij de beste elf van Brouwershaven. Zijn aanvallende positie had hij inmiddelsjngeruild voor die van een verdedigende. Het liefst speelde Nouwen laatste man of voorstopper. „Ik bleek vooral nogal verdedigend ingesteld. En ik voel mij als laatste man of voorstopper lekker op mijn plaats. Je hebt daar het overzicht en je kunt het spel verdelen door bijvoorbeeld lange ballen naar voren te geven. Mijn spel is een beetje te vergelijken met dat van Spelbos". Op de vraag of Nouwen verschil ziet in het voetbal van toen en nu moet hij helaas negatief antwoorden. Nouwen: „Het is droevig om te zien dat de laatste tijd steeds meer geweld in en rond het veld valt te constateren. Scheidsrechters die in elkaar worden geslagen en supporters die langs de lijn met elkaar op de vuist gaan. Als dit zo door blijft gaan bestaat er geen voetbal meer in de toekomst". manier dan ook het zo goed mogelijk naar de zin te maken. Zodoende vindt Leo Nouwen het ook belangrijk dat hij als barkeeper contact heeft met zijn klanten. Meestal probeert hij toch wel even tussen neus en lippen door in de zaal te gaan kijken hoe men presteert. In de eerste plaats omdat hij zoals we inmiddels weten een fervente sportfanaat is maar ook omdat hij na afloop met de betrokken persoon, cq. personen, graag over zijn/haar prestaties praat. Dat verstevigt de vaak al aanwezige goede band met deze klant. Tijdens zijn 'voetbal-carrière' is Leo één keer flink geblesseerd geweest. Nadat hij twee weken in Restaurant Onderdak werkte brak Nouwen zijn been. Leo Nouwen moest in de tweede helft van een wedstrijd als keeper in het Brouwse doel gaan fungeren. Hij heeft daar zeven minuten staan keepen. Toen kreeg hij een trap tegen het scheenbeen dat spontaan in tweeën brak. Vier maanden gips was het resultaat. „Anders keepte ik nooit, maar dan ga je één keer keepen en dan gebeurt er zoiets". In verband met zijn werk in de horeca kon hij niet meer bij zijn oude club blijven voetballen. Derhalve is hij daar op een gegeven moment mee gestopt. Maar hij denkt nog vaak terug aan de fijne tijd die hij daar heeft gehad. Vooral in de periode 1982-1986 toen trainer Kees Kommer de leiding van de Brouwenaren op zich had. De sportieve barkeeper houdt nog wekelijks de prestaties van zijn oude club bij. „Vroeger wanneer wij moesten voetballen had je ontzag voor een scheidsrechter. Maar toen ik op een gegeven moment zelf bij de C's en de D's ging fluiten kreeg je al de ergste woorden naar je hoofd geslingerd. Ik denk dat de jeugd net verkeerde voorbeeld krijgt van vooral de tv en de verkeerde uitspattingen langs de lijn", moet Leo Nouwen spijtig opmerken. Hij vindt het verder voor het Nederlandse voetbal jammer dat er zoveel goede spelers naar het buitenland verdwijnen. „Maar gelukkig komt er steeds meer m,. JM Met trots vertelt hij over zijn tijd bij Brouwershaven. „Ik bereidde me ruim voor een wedstrijd helemaal voor en dacht aan "niets anders. Ik kon dan amper eten en kreeg allerlei kriebels in mijn maag". Leo Nouwen is er ook van overtuigd dat het presteren van een club afhangt van de sfeer die er in een team heerst. „Ik weet nog goed dat ik elke week zeker één mop speciaal onthield om tijdens het verkleden te kunnen vertellen", grapt hij. een rode draad door zijn leven. Ook in dienst van het vaderland had hij een plaatsje weten te bemachtigen in het militaire team. Verder heeft hij nog jaren aan tennis gedaan, en na een poosje gestopt te zijn is hij er vorig jaar weer mee begonnen. Naast sport speelt ook muziek een grote rol in het dagelijks bestaan van Leo Nouwen. De gehele dag luistert hij naar de radio en het lijkt hem leuk om als drummer in een band te.zitten. Leo Nouwen is zelf ook niet helemaal a-muzikaal. Vröeger heeft hij orgelles gehad en hij zou graag ook nog eens op een saxofoon Leo Nouwen Spaans en Italiaans voetbal op de tv, zodat je deze goede voetballers toch nog regelmatig aan het werk kunt zien". Leo is inderdaad een echte voetballiefhebber. Want nog regelmatig bekijkt hij de video banden van het dit jaar gespeelde Europees Kampioenschap. „Als ik dan weer die mooie doelpunten zie van Marco van Basten krijg ik nog kippevel", klinkt het uiterst verrukt. Leo heeft als fanatieke voetballer ook nog veel aan zaalvoetbal gedaan. Maar mede door zijn werk moest hij ook daarmee ophouden. Hij zit nog wel in het bestuur van de zaalvoetbalclub Stella Boys. „Dit team is een echt gezelligheidsteam dat in het café is opgericht", weet Nouwen te vertellen. Gezelligheid draagt Leo hoog in het vaandel. Hij is altijd wel voor een feestje te porren. Ook in militaire dienst heeft hij een leuke tijd gehad en vooral veel lol getrapt. Maar altijd weer liep de sport als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 21