Gelukkig Nieuwjaar Vel rkt »?*y^ Schuttevaer-voorzitter breekt lans voor natuur en milieu tegen betaling kering Unie van Waterschappen ski's snowboards i,5L C DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEURL00 ZENTRASPORT VERWARMING UIT? VERWARMING AAN! Uii van oeve/en reizen „van Oeveren" WA> P£ tiLT gelukkig en voorspoedig 1989 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Opname Vitaal Bogen en zuilen Taptoe-toernooi De P2EM ëh de WM2 gaan in de toekomst Melkboer Van der Schee als tachtigjarige nog De laatste bijdrage van het jaar van oud- Drie dagen Taptoe-toernooi voor de jeugd op met de computer de tellerstanden opnemen. steeds een vitale baas. (Pag. 3). archivaris Wiebe Keikes gaat over de Zierik- Schouwen-Duiveland. (Pag. 9). (Pag. 2). zeese bogen en zuilen. (Pag 4). VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24465 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets sneller dan de jaren. Ovidius Waterschap Schouwen-Duiveland sluit zich aan ZIERIKZEE - De Unie van Waterschappen, waarvan het Waterschap Schouwen - Duiveland deel uitmaakt, vindt het voorstel van de minister van verkeer en water staat voor de financiering van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg onverdedigbaar. De Unie vindt een stormvloedkering op zich een goed middel om een aantal nog resterende veiligheidsproble men in de regio Rotterdam op te lossen. De Unie acht het echter op geen enkele wijze te rechtvaardigen daarvoor 200 miljoen op te leggen aan de belastingplichtigen van de zeewerende waterschappen, van Groningen tot Zee land. Naar de mening van de Unie dient de stormvloedkering als Deltawerk, evenals de Deltadammen in Zeeland, uit de algemene rijksmiddelen te worden gefinancierd. Indien de stormvloedkering thans niet wordt aangelegd, zal moeten worden bezien of de Deltadijken in Rotterdam voor de tweede keer zouden moeten wor den verhoogd. Daarmee zal pas over enkele jaren een begin kunnen wor den gemaakt. Dat biedt volgens de Unie ruimte om in een later stadium te bezien of in plaats van de verster king van de Deltadijken in het Rot terdamse niet alsnog tot de storm vloedkering kan worden besloten. Voorts keurt de Unie het af, dat de minister 270 miljoen wil onttrekken aan het budget voor de versterking van de dijken langs de grote rivieren. De Unie wijst erop dat in het regeer akkoord van de Kabinetten Lubbers I en ILis vastgelegd dat de rivierdijk- vefst'èrïu n"gen in 1998 géreed zouden zijn. De versterkingsoperatie is juist goed op gang. De Unie vreest dat het feit dat nog geen definitief uitsluitsel over de stormvloedkering is gegeven er toe zal leiden, dat de dijkversterking in de Alblasserwaard voor het derde jaar stil blijft liggen. In afwachting van de beslissing over de stormvloed kering is deze dijkversterking door de minister van verkeer en water staat stilgelegd. De Unie acht het on verantwoord dat opnieuw een werk- seizoen verloren zou gaan. Zij dringt daarom aan op spoedige duidelijk heid. De Unie is voornemens een onder houd aan te vragen bij de Vaste Com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Principieel onjuist De stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg is vergelijkbaar met de Deltadammen in Zeeland. Deze dam men zijn op grond van de Deltawet door het rijk aangelegd en gefinan cierd en worden door het rijk be heerd. De waterschappen zijn door hun fi nanciën afhankelijk van de belastin gen (waterschapsomslag) die zij opleggen aan de eigenaren van onroe rend goed. Ten aanzien van de water schapsomslag is in de eerste plaats van belang dat de omslag uitsluitend kan dienen voor de financiering van kosten, die rechtstreeks voortvloeien uit of samenhangen met de taak van het waterschap voor zijn eigen ge bied. Van een dergelijke rechtstreek se gebiedsrelatie van de zeewerende waterschappen met de stormvloedke ring is echter geen sprake. De Unie acht de gedachte om een deel van de kosten af te wentelen op de zeeweren- Advertentie Verkoop verhuur: Vakkundige reparatie onderhoud Schuithaven 2-4, Zierikzee Telefoon 01110-12298 de waterschappen derhalve princi pieel onjuist. Voorts is van belang, dat de water schappen de aanslagen van het rijk zullen moeten doorberekenen aan de beperkte categorie eigenaren van on roerend goed. De suggestie in de brief van de minister van verkeer en waterstaat dat het aan de water schappen is om te bezien of zij de door het rijk opgelegde aanslag wil len doorberekenen aan de burgers miskent derhalve het gegeven dat de waterschappen voor hun inkomsten afhankelijk zijn van de waterschaps omslag over de eigenaren van onroe rend goed. Door de Comissie Rivierdijken is in 1977 vastgesteld, dat het rivieren gebied onvoldoende beveiligd is te gen het risico van overstromingen. Daarop wérd besloten om de nyier-_ dijkversterking binnen een periode" van twintig jaar af te ronden. In 1981 dreigde dit besluit door bezuinigings voornemens in het gedrang te komen. Door het regeerakkoord voor de Ka binetten Lubbers I en II werd dit voorkomen en werd de termijn van vervolg pagina 3 Advertentie BEL 01110-14739 |ÖÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) V;v-< Foto: Joop van Houdt. Advertentie Tijdens vergadering in Bruinisse BRUINISSE - Op de Koninklijke Schuttevaer jaarver gadering afdeling Schouwen-Duiveland brak voorzitter H. Hoogerwerf een lans voor het milieu: „Voor de mos selkweker staat vast dat hij zeer gebaat is bij een gezon de natuur en goede waterkwaliteit omdat hij het daar van moet hebben om zijn natuurprodukt te kunnen kweken". Maar volgens de voorzitter moeten eerst en vooral de grote chemische jongens langs Rijn, Maas en Schelde aangepakt worden om te komen tot dat betere milieu. Voorzitter noemde het onwezenlijk dat de chemiegigan- ten nog steeds ongestoord kunnen lo zen terwijl dat door onze lage ligging naar onze richting afgevoerd wordt. Beschermd Dat het natuurlijke leefmilieu be- Advertentie Zuidweg 20*. Zonnemaire Tel. 01112-1318 lTl, f - Vrijdag koopavond. ZONNEMAIRE schermd moet worden staat volgens Hoogerheide buiten kijf en de ver schillende maatregelen die in de maak zijn voor binnenvaart en visse rij zullen opgevolgd moeten worden en mits daar goede voorzieningen voor getroffen worden is dat een goe de zaak. Tbch stelde de spreker dat verschillende dingen in milieupro blemen worden overtrokken: ,,Wat te denken van een uitspraak van minis ter Braks als zouden de mosselen de bodem van de Waddenzee omwoelen en mede daardoor de zeehonden ver jagen. Baarlijke onzin die weerlegd kan worden met het feit dat vroeger in de Grevelingen die vol mosselen lag zoveel zeehonden voorkwamen dat premie werd toegekend om zee honden af te schieten". Merendeel Omdat het merendeel van de leden vari Schouwen-Duiveland van Schut tevaer mosselkweker van beroep is ging voorzitter ook dieper in op de kweekresultaten van het afgelopen jaar: ,,Het seizoen '88-89 kenmerkt zich nu al door een uitzonderlijke si tuatie. Nog nooit is van zo weinig aanvoer zoveel besomd. Door de wet van vraag en aanbod stegen de prij zen tot ongekende hoogte en over het algemeen kan worden gesproken van goede tot zeer goede bedrijfsresulta ten. Vorig jaar was reeds te voorzien dat de mosselvoorraad beperkt zou zijn door zware stormen. rt 01110-15034/1231» 't Is VOLOP ZOMER NU reeds vele reisgidsen voor uw zomervakantie Postbus 18 - 4300 AA Zlcnkice PARIJS - Twee Franse meisjes, die vorig jaar door de terreurgroep van Abu Niddal in Libanon werden gegij zeld, zijn in Libië vrijgelaten. Dit. heeft de Franse minister van buiten landse zaken meegedeeld. Aanvankelijk had de groep beloofd de zevenjarige Marie-Laure Valente en haar zesjarige zusje Virginie op kerstdag vrij te laten in Bayrut. Dit nummer bestaat uit 30 pagina's Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Weinig: verandering Weinig verandering in het weer. De kans op mist is nog groot. Wind uit het zuidwesten 2 tot 3 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 3 jan.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: oost 3 Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuidoost 3 Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 EN MAANSTANDEN Maandag: Dinsdag: ZON 31 dec. We moeten afwachten hoe de markt reageert bij een ruimer aanbod, maar het is zeker niet ondenkbaar dat een stuk van de markt vanwege de hoge prijzen verloren is gegaan en terug gewonnen moet worden". In conflict geraakt Volgens Hoogerheide waren zowel de binnenvaart als de mosselkwekers met de overheid in conflict geraakt dit jaar. De binnenvaart rondom de perikelen met Granaria en de mossel kwekers door een grote huurverho ging van de percelen: ,,Op 1 april kre gen we een onverteerbare brok voor geschoteld van een huurverhoging van onze percelen met 333 procent zonder dat sprake was geweest van enig overleg en aangezien de overheid ook niet van plan was om deze zaak alsnog te bespreken noopte ons dit om naar de rechter te stappen om die in deze zaak te laten beslissen". Op 18 januari wordt een uitspraak ver wacht. Zon op 08.48, onder 16.36 Maan op 00.50, onder 11.59 1 jan. Zon op 08.48, onder 16.39 Maan op 02.03, onder 12.12 2 jan. Zón op 08.48, onder 16.40 Maan op 03.16, onder 12.25 Nieuwe Maan: 7 januari (20.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een al dagenlang aanwe zig hogedrukgebied boven Midden- Europa beweegt zich het komende et maal wat in onze richting. Gelijktij dig trekt een depressie van Finland zuidoostwaarts Rusland in. Deze de pressie wordt gevolgd door een hoe veelheid koude Poollucht. Deze vrieslucht vloeit tijdens het nieuw- jaarsweekeinde van Finland via West-Rusland naar de Balkan en Griekenland uit. In ons land krijgen wij te maken met veel bewolking, vooral in het zuiden plaatselijk mist en hier en daar wat zeer lichte motregen. Een zwakke westelijke stroming voert tijdelijk wat zachtere lucht naar Noordwest-Nederland. Daar kan het op oudejaarsdag rond 8 graden wor den, in Zuid-Limburg blijft het kwik bij 4 graden steken. De nacht van oud op nieuw wordt rustig en bewolkt bij een temperatuur van 6 graden in het zuidwesten tot 3 graden in het noord oosten. Advertentie BRUINISSE BURGH Wij wensen u een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1