Zeventig jaar En nog steeds hockeyscheidsrechter bij de dames-v eterinnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 december 1988 Nr. 21465 17 ZIERIKZEE - Zeventig jaar en dan nog zo vitaal. Gelukkig zijn die mensen er nog. Veel ouderen denken dat het op een gegeven moment niet meer gaat. Zij gaan dan zitten en dat is juist de fout. Doe zoals Roelof Huneman uit Zierikzee, hij doet nog zoveel als hij kan aan een sportief leven. „Ik weet wel dat ik zulke dingen alleen kan doen omdat ik gezond ben. Veel mensen moeten om gezondheidsredenen namelijk binnen blijven", aldus Huneman. We zullen eens gaan kijken hoe sportief deze zeventig jarige is geweest, en nog is. Roelof Huneman is op twaalf april 1918 geboren in Den Haag. „Daar hoorde ik nog bij de zogenaamde Haagse bleekneusjes. Je weet wel, van die kinderen die om gezondheidsredenen regelmatig 'naar buiten' moesten", weet de praatgrage zeventiger te vertellen. Op tien-jarige leeftijd verhuisde Roelof Huneman naar Rijswijk, waarvan men toen nog kon zeggen dat men 'buiten woonde'. In Rijswijk heeft Huneman lerèn zwemmen in een afgebakend meer, De Put geheten. Nu nog houdt hij niet van zwembaden. ,,Je bent in een zwembad zo beperkt, ik houd meer van de ruimte. Heel mijn leven al heb ik niet van opgesloten gehouden. Ook in mijn werk was ik blij een baan getroffen te hebben waarbij ik er nogal eens op uit kon", vertelt Roelof Huneman vrijmoedig. Omdat een vriendje ging hockeyen bij de Rijswijkse Hockeyclub (RHC) werd ook Huneman lid van deze vereniging. ,,Maar als mijn vriendje was gaan pingpongen, was ook ik gaan pingpongen. Zodoende ben ik niet echt bewust met hockey in aanraking gekomen", merkt Roelof Huneman lachend op. Hij kan zich zijn eerste wedstrijden nog goed herinneren. Die werden gespeeld op een veldje aan de Kleiweg waar men voordat men kon beginnen eerst de eenden van moest jagen. Maar al snel verhuisde RHC naar een betere accommodatie. Via het jeugdelftal kwam Roelof Huneman in het eerste team terecht. Zijn plaatsje in het team was voornamelijk op de linker vleugel. In die tijd maakte het hockey bij RHC een grote vlucht. Huneman deelde mee in de vooruitgang en speelde op een gegeven moment ook bij de sterren in de promotieklasse. Hij stak in die periode zoveel tijd in het hockey dat zijn studie eronder leed. Derhalve bleek aan het einde van de vierde klas HBS dat al die trainingen en wedstrijden zijn tol hadden geëist, hij was blijven zitten. Tot aan de oorlog is Roelof Huneman blijven hockeyen. In 1938 werd hij door het vaderland opgeroepen om zijn dienstplicht te vervullen. Nadat hij vervolgens zijn dienstplicht uit had gezeten ging hij in Utrecht naar de grafische School. In die tijd ging hij weer hockeyen en heeft hij, ondanks de oorlog, een leuke periode gehad. Hij speelde daar bij de vereniging Voordaan, welke nu nog steeds bestaat. Tijdens de hongerwinter in 1943, toen alles stil lag. hockeyde Huneman eigenlijk voor het laatst. Pas in 1965 kreeg de toen inmiddels zevenenveertig-jarige directeur van Lakenman Ochtman weer voor het eerst wat te maken met hockey. Zijn twee zonen Aad en Hans werden namelijk lid van de pas opgerichte Zierikzcese hockeyclub HSD (Hockeyclub Schouwen- Duiveland). Van lieverlee ging ook pa Huneman zich weer met het hockey bezighouden. Spelen deed hij niet meer, maar een 'baantje' als wedstrijdleider zag hij wel zitten. Huneman: Zeker in die tijd was het niet echt gemakkelijk om elke keer weer een volledig team op de been te krijgen. Bij uitwedstrijden was het helemaal moeilijk omdat er toen nog niet van die goede oeververbindingen waren. Elk keer weer met die boot schrok veel spelers af". Mede door deze problematiek stopte hij even met het hele hockey-gebeuren. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en in 1978 werd de weg naar het Zierikzeese hockeyveld door Huneman weer herontdekt. Bij HSD kampte men met een scheidsrechterstekort en Roelof Huneman zag het wel zitten om de vereniging hiermee te helpen. Hij ging zich in het scheidsrechteren verdiepen. Het scheidsrechtersdiploma werd behaald en hij ging steeds meer wedstrijden geiden. De laatste jaren vallen-in ieder geval de thuiswedstrijden van de veterinnen onder zijn hoede. Maar ook bij toernooien springt hij nog regelmatig bij. Hoe het ook zij, Roelof Huneman vindt het een ontzettend leuke bezigheid. Maar ook de dames zijn trots op 'hun' scheidsrechter. De Zierikzeese arbiter vindt het jammer dat ook bij het hockey de mentaliteit van dè spelers beneden peil zakt. ,,Ten opzichte van vroeger wordt er nu veel ruwer, fanatieker en sneller gespeeld. In mijn jaren was het ontzag voor de leiding in ieder geval groter dan nu. Zelf heb ik echter weinig problemen met het ontzag. Ik weet niet of dat aan mijn leeftijd ligt", grapt Huneman. Zijn scheidsrechterskaart is weer voor tien jaar verlengd. Hij kan derhalve zeker nog tot zijn tachtigste blijven scheidsrechteren. Conditie doet Roelof Huneman op door in ieder geval drie keer per dag met de twaalf-jarige Fleur te gaan lopen, weer of geen weer. Fleur is de hond van huize Huneman. Verder doet hij tweemaal per week aan gymnastiek en ook fietsen doet hij ontzettend veel. Maar als er ijs ligt worden ook door Roelof Huneman met veel plezier de schaatsen ondergebonden. Dat resulteerde twee jaar geleden in een verwoede poging om zijn derde kruisje te halen in de Elfstedentocht. Want ook de bejaarde Huneman behoorde bij één van die vele duizenden schaatsliefhebbers die in die tijd bevangen werden door de Elfstedenkoorts. Maar voor Roelof Huneman was het een extra uitdaging. In de jaren veertig had hij namelijk ook al twee keer meegedaan aan deze Tocht der Mysterieën. Derhalve wilde hij graag het spreekwoord 'drie keer is scheepsrecht' waar maken door zijn derde kruisje bij elkaar te schaatsen. Het is hem echter niet gelukt. Ondanks zijn 'doordouwers mentaliteit' heeft hij dat begeerde derde kruisje niet weten te bemachtigen. Dat was een grote teleurstelling voor hem. Bij Bartlehiem moest de dappere Zierikzeese schaatser echter de strijd opgeven. ,,De afstand was geen probleem, want ik had me toch goed voorbereid op deze tocht. En ook de weersomstandigheden waren erg gunstig. Het probleem was dat ik bij het invallen van de duisternis steeds minder kon zien. En omdat het ijs vol gaten zat werd het steeds hachelijker. Je moet dan op een gegeven moment toch aan je leeftijd gaan denken en toen ben ik maar zo verstandig geweest om ermee te stoppen. Je bent op die leeftijd nu eenmaal niet meer zo flexibel als op jongere leeftijd", klinkt het toch wel een beetje weemoedig. ,,Nee dan nog eens in de jaren veertig", vervolgt Huneman. ..Toen ben ik in 1941 met een vriendje zonder een of andere vorm van voorbereiding aan de Elfstedentocht begonnen. Met Noren onder- geschroefd aan 'dienstkistjes' heb ik toen voor het eerst meegereden. Ik heb toen van 05.00 uur 's morgens tot drie minuten voor middernacht op het ijs gestaan. Bij het zien van die survival-in sneeuw programma's op de tv denk ik vaak weer terug aan die tijd. Dat was toen écht afzien". Het jaar daarop, 1942, deed Roelof Huneman wederom mee. Toen ging het stukken beter en kwam hij om 17.50 uur binnen. In die jaren was de deelname nog niet zo enorm als twee jaar geleden. In 1941 startten er ongeveer 2500 personen. In 1942 was dat al bijna verdubbeld en waren het er 4832. Maar deze cijfers staan in een schril contrast met die van 1986: 17.316! Roelof Huneman reed echter in die tijd wel met de wedstrijdrijders mee. De Elfstedentocht van 1941 is trouwens de schaatshistorie ingegaan als die van het Pact van Dokkum. Vijf rijders, die onder miserabele omstandigheden, slecht ijs met veel sneeuw, en kwalster (gedeeltelijk gesmolten sneeuw) tot Dokkum lief en zeer veel leed hadden gedeeld, besloten op handslag gezamenlijk Roelof Huneman in zijn sportieve uitmonstering zoals veel mensen hem kennen. Schaatsen is niet het enige wat de oud-directeur nog graag doet. Hij is namelijk ook veel op de fiets te vinden. Jaren kon je Roelof Huneman uittekenen als fietser kromgebogen over het stuur van zijn racefiets. Hij reed toen in clubverband veel mee aan diverse toertochten. Zo heeft hij onder andere zeven keer meegedaan aan de rit Zwijndrecht-Zwijndrecht. Een rit van Zwijndrecht (bij Dordrecht) naar Zwijndrecht (bij Antwerpen) en terug. In 1979 heeft hij ook nog de tocht rond het IJsselmeer (340 kilometer) volbracht..In 1986 hing Roelof Huneman zijn racefiets aan de wilden. Hij kocht toen een goede toerfiets en ging vervolgens 'voor zichzelf beginnen'. Nu rijdt hij veel individuele tochten zoals 'eventjes' Sehouwen-Duiveland rond, of een rondje Brielse Meer of Veerse Meer, noem maar op. Tochtjes van zo'n 200 kilometer schuwt hij totaal niet. over de finishlijn te gaan. En zo heeft-daarbij wel last van twee- gebeurde het dat Piet Keizer, Auke Adema, Cor Jongert, Sjouke Westra en Dirk van der Duim ex aequo de eerste prijs deelden in elf uur en dertig minuten. Wekenlang stonden de kranten er vol over of een dergelijke houding nu wel of niet strookte met het karakter van een wedstrijd. Of dat een dergelijk gebaar juist het toppunt van sportiviteit was. Vol verwachting kijkt Roelof Huneman alweer uit naar de komende winter. Hij vindt het wel jammer dat er op Sehouwen- Duiveland eigenlijk geen tochten kunnen worden verreden. Maar optimistisch is hij in ieder geval wel. Want een aantal weken geleden heeft hij zijn lage tour-Noren al ter slijping aangeboden. ,,De man van die winkel keek me wel een beetje raar aan. Maar ze kunnen alvast maar geslepen en al klaar liggen". De trofeeën vaii Roelof Huneman: twee - beschilderde - doorlopers waar hij 't schaatsen op leerde en een speciaal erelid-bord waarop de twee Elfstedentocht-kruisjes zijn geplakt. lastige problemen. 's Winters krijgt de zeventig-jarige kilometervreter bij het fietsen vaak last van koude voeten. ,,Dan stap ik af en loop vervolgens op een sukkeldrafje een tijdje naast mijn fiets, totdat mijn voeten weer een beetje op temperatuur zijn. Soms kom ik dan wel eens mensen tegen die aan mij vragen of ik pech heb. Maar dan antwoord ik doodleuk: nee koude voeten". Het tweede probleem waar velen met hem last van hebben, is zadelpijn. Roelof Huneman heeft in de loop der jaren naar diverse- oplossingen gezocht. Hij zocht zijn heil in onder andere het dragen van speciale wielrenbroeken met zeemlederen bekleding, en het bekleden van zijn zadel met een speciaal zadeldekje. En met dit laatste artikel is hij verder gaan experimenteren. Zo vulde hij zo'n dekje met water wat natuurlijk lekker zacht zat, maar wat veel belangrijker was voor de warmte afvoer zorgde. Maar het gebeurde nogal eens dat na vele kilometer dat dekje lek raakte. Als Huneman dan zijn broek langzaam nat voelde worden was zijn eerste reactie natuurlijk: ,,Ik ben lek gereden". Zijn collega- peddelaars keken uiteraard direct naar beneden maar moesten concluderen dat er nog voldoende lucht in de banden van Roelof zat. Toch bleek het zitten op water dé oplossing. Er werd hier dan ook door hem op verder geborduurd. Roelof Huneman vond de oplossing in het gebruik van een klein binnenbandje. Dat bevestigt hij nu op zijn zadel en daar overheen komt het zadeldekje. ,,Datvwerkt goed. Alleen, ter voorkoming van problemen in de winter heb ik van de week het binnenbandje gevuld met ....antivries. Handig, niet waar?". Naast het fietsen is ook het maken van lange wandelingen bijna één van de -dagelijkse bezigheden van Huneman. Dat komt natuurlijk vooral omdat de hond Fleur regelmatig uitgelaten moet worden. Maar Roelof Huneman weet ook nog te vertellen over de véle bergtochten dié hij tijdens vakanties maakte. „Vooral in Oostenrijk hebben we veel bergwandelingen gemaakt. Maar ik heb nogal last van hoogtevrees. Dat had ik vroeger ook al als we bijvoorbeeld in de touwen moesten klimmen en dan bovenin van touw tot touw moesten slingeren. Ook heb ik het niet op flats, als het niet hoeft ga ik er niet in. Maar goed, als we dan in Oostenrijk eenmaal op zo'n top waren kreeg ik het natuurlijk weer benauwd. Zo ben ik verschillende keren op mijn achterste heel voorzichtig het eerste stukje naar beneden geschoven". Vanaf het moment dat Roelof Huneman zich kan herinneren is hij een 'buitentype' geweest. Hij kon niet tegen binnen zitten, hij moest de ruimte om zich heen voelen. Op de vraag hoe hij dan in het drukkersvak terecht is gekomen antwoordt de sportieve zeventiger dat dat een idee van zijn vader was geweest. Deze had hem aangespoord om naar de Grafische School te gaan en gezegd dat dat het beroep van de toekomst was. Nadat Roelof Huneman na drie jaar in Indië gediend te hebben, terugkwam in Nederland was zijn burgerbaantje bij een drukkerij in Den Haag door een ander persoon bezet. Toen hij echter een advertentie, onder nummer, las waarin men een directeur vroeg voor een drukkerij annex krant, heeft hij gesolliciteerd. Zo kwam de ex-militair in 1955 bij Lakenman Ochtman terecht. ,,Ik moest toen wel even in de atlas opzoeken waar Zierikzee nu eigenlijk precies lag", vertelt hij lachend. Deze baan gaf hem voldoende bewegingsvrijheid om niet de gehele dag opgesloten en binnen te zitten. Zijn vrouw Rie Huneman- Brinkhuis heeft hij ook op een sportieve manier leren kennen. In januari 1942 sloegen op de ijsbaan Siberië te Utrecht de vonken over tussen deze beide echtelieden. In 1944 volgde het huwelijk. Al vrij snel kwam de eerste guit van de in totaal vijf kinderen die het echtpaar Huneman het levenslicht lieten aanschouwen. Roel, Tineke, Hans, Aad en Frans kregen allemaal de naam Huneman opgeplakt. Ook de kinderen van Roelof Huneman waren vrij sportief. Volgens pa Huneman was Hans héél sportief. Maar ook Roel, Aad, Frans en Tineke, welke ooit Zeeuws Kampioen bij het schaatsen is geweest, waren actief op sportgebied. In 1989 wil Roelof Huneman weer graag doorgaan met zijn sportieve leven. ,,Wij oude mensen moeten er zelf op uitgaan, je moet jezelf gewoon pressen om wat te gaan doen. En niet terugschrikken als het een beetje regent. Want als ik buiten kom zetten ze altijd die sluizen boven open. Maar het deert me niks. Wel ben ik ervan overtuigd dat je bij dit alles gezond moet blijven, anders wordt het wel moeilijker", besluit Huneman, terwijl zijn vrouw op de achtergrond heftig knikkend instemt met de wijze woorden van haar man. Tekst: Ben Hameeteman Foto's: Johan junior en Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 17