Zeeland voor recreanten uit de Randstad ideaal voor dagtochten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 december 1988 Nr. 24463 5 Naast water en strand ook landschap en historische dorpen en steden trekpleister Behalve door water en strand worden veel recreanten ook gelokt door de his torische steden en dorpen in Zeeland. ZIERIKZEE - Naast de bekende sterke punten van Zeeland zoals water en strand zijn ook het Zeeuwse landschap en de historische dorpen en steden een belangrijke trekpleister voor de recreant uit de Randstad. Dat is een van de verrassende conclusies uit het onderzoek naar de dagrecreatie uit de Zuidelijke Randstad naar Zeeland. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de provincie met het oogmerk om meer te weten te komen over de omvang, aard en samenstelling van de groep recreanten uit andere provincies in Nederland. Want hoewel in de zomermaanden de wit-zwarte nummerborden lijken te overheersen blijkt Zeeland ook het reisdoel van een groot aantal mensen uit de Randstad. Volgens het onderzoek heeft Zeeland voor de randstedelingen een hoge meerwaarde in vergelijking met de eigen woonomgeving. Om te weten te komen met welk doel mensen naar Zeeland komen heeft men in het kader van het onderzoek de kentekens genoteerd van alle motorvoertuigen die op een zondag in het voorseizoen via Bróuwersdam en Grevelingendam Zeeland binnenreden. Vervolgens heeft men, uiteraard met toestemming van de betrokken instanties, via de kentekens de eigenaren van deze motorvoertuigen opgespoord en hen een vragenformulier toegëstuurd. Uit het onderzoek is gebleken dat de helft van het inkomend verkeer via de dammen afkomstig is uit de Randstad. Het overgrote deel daarvan, 80 procent, komt voor een recreatief doel naar Zeeland. Op een zbndag in het voorseizoen met matig weer telde men bijna 6000 personen uit de zuidelijke randstad op weg naar water, strand of dorp. Volgens het onderzoek kan dit aantal op mooie zondagen met goed strandweer oplopen tot rond de 10.000 personen uit dit gebied. Als belangrijkste reisdoel wordt het Grevelingenmeer genoemd. Ruim 30 procent van de ondervraagden noemt het Grevelingenmeer als drijfveer voor een dagtocht naar Zeeland terwijl 20 procent het Noordzeestrand als de voor hen belangrijkste trekpleister noemt1.-' ..L-J'AI: ./AuA IU>;; inii De afstand die men af dient te leggen om het reisdoel te bereiken is volgens het onderzoek niet altijd doorslaggevend. Vooral de surfers blijken er heel wat voor over te hebben om hun liefhebberij te kunnen beoefenen. De voor de randstedeling verst afgelegen gebieden scoren het hoogst.. Wel speelt het weer een heel belangrijke rol. Wanneer men 10 dagtochten mag maken in een seizoen dan zegt 87 procent van de ondervraagden bij zonnig of warm weer één of meerdere dagen naar Zeeland. Als de weersomstandigheden minder gunstig zijn is de animo om naar het Zeeuwse af te reizen aanmerkelijk minder groot. Een logische zaak, maar tévens een aanwijzing dat de recreatie ondernemer in feite voor een groot deel afhankelijk is van de weergoden^ Een cónstatering die nog eens aangeeft dat er een gebrek aan slecht-weervoorziëningen is in, in ieder geval bepaalde del'en van, Zeeland. In het onderzoek wordt het opmerkelijk genoemd dat veel mensen het landschap en de - historische dorpen en steden als attractiepunt noemen. Helaas is verder niet uitgesplitst waar die belangstelling in de'ste'den eri dorpen nu precies naar uitgaat. Wel wordt expliciet gesteld dat er een grote aantrekkingskracht uitgaat van de Deltawerken. Vermoedelijk wordt hiermee gedoeld op de Delta Expo en de Stormvloedkering, maar deze worden niet met name genoemd. Nadere bestudering van een aantal grafieken leert dat de aanwezigheid van water en strand weliswaar belangrijke argumenten zijn voor de recreant om naar Zeeland te trekken, maar dat voor veel mensen de moéelijkheden om te wandelen een belangrijke factor vormen. Ook hier wordt niet vermeld waar men dan wel gaat wandelen maar de conclusie lijkt voor de hand te liggen dat hier het strand en de dominiale bossen hoge ogen gooien. Het fietsen scoort redelijk goed en het is verder opvallend dat behoorlijk wat mensen stellen dat zij naar het Zeeuwse zijn afgereisd om de duiksport te beoefenen. Opvallend weinig waarde hecht men blijkbaar aan het evenementenaanbod. Een score van één procent is met recht laag te noemen. Waarbij aangetekend dient te worden dat het onderzoek in het voorseizoen is verricht. Op een tijd dus dat er voor de recreant nog nauwelijks evenementen worden georganiseerd. Ook speelt hier mee de vraag of er wel of geen kinderen in de groep aanwezig zijn. Bestaat de groep ook uit kinderen van 0 tot 18 jaar dan stijgt het aandeel van het strand en het wandelen met cica acht procent. Bij het surfen is de aanwezigheid van kinderen tussen 12 en 18 jaar goed voor een stijging naar 35 procent. In het onderzoek probeert men ook meer duidelijk te krijgen over de vraag hoe Zeeland gewaardeerd wordt in vergelijking met het eigen woongebied. Hier is het opvallend dat de mogelijkheden om te fietsen in Zeeland door het overgrote deel van de ondervraagden gelijkgesteld wordt met de mogelijkheden in de eigen woonomgeving. Hetzelfde geldt, in iets gunstiger zin, voor het wandelen. Opvallend goed scoort ook hier weer de duiksport. Het percentage mensen dat stelt dat in hun eigen woongebied meer of betere mogelijkheden zijn om te duiken is te verwaarlozen. Hetzelfde geldt voor de zeilers en de liefhebbers van het vissen op open zee. Uit de grafieken blijkt verder dat de mogelijkheden om te vissen in binnenwateren in Zeeland niet erg hoog aan worden geslagen. Zeeland als surfgebied daarentegen slaat wel bijzonder goed aan. Uit een onlangs gepresenteerd onderzoek over de bevolkingsopbouw van Zeeland bleek dat jongeren wegtrekken uit Zeeland terwijl ouderen er juist heengaan. Voor wat betreft de dagrecreatie geldt het omgekeerde. Zowel in de leeftijdscategorie van 18 tot 35 jaar als in de groep mensen tussen 35 en 50 jaar is de belangstelling voor Zeeland groot. 'Duidelijk oververtegenwoordigd' stelt men in het onderzoeksrapport. Volgens het onderzoek is het niet zo vreemd dat er onder de mensen van 50 tot 65 jaar en ouder minder belangstelling bestaat voor een tochtje naar Zeeland. „Met het toenemen van de leeftijd neemt het deelnemen aan bepaalde vormen van recreatie duidelijk af". In het onderzoek wordt verder gevraagd naar het reisdoel van de recreant. Opvallend hoog is hier het aantal mensen dat zegt naar Zeeland te komen voor bezoek aan familie. Twintig procent van de ondervraagden geeft als reisdoel het Noordzeestrand op terwijl ruim 30 procent zegt onderweg te zijn naar het Grevelingenmeer. „Opvallend bij de antwoorden is dat het Grevelingenmeer veel vaker genoemd wordt dan de andere binnenwateren", aldus het onderzoeksrapport. Ter vergelijking: slechts 8 procent van 'de-ondervraagden geeft de Oosterschelde op als einddoel en het Veerse Meer komt er met nog geen vijf procent helemaal bekaaid af. Zeventien procent zegt gewoon te willen rondkijken en tien procent noemt de Deltawerken als eindbestemming. Wat verder opvalt is dat maar twee procent van de ondervraagden een bezoek aan de tweede woning brengt. De caravan als einddoel scoort met zeven procent iets hoger. Interessant is de grafiek awaarin terug te vinden is wat de recreant nu eigenlijk van de recreatiemogelijkheden in Zeeland vindt. De mogelijkheden voor de surfer springen er erg gunstig uit. Voor wat betreft het surfen op het binnenwater stelt geen enkele surfer dat er in zijn eigen woonomgeving betere surfmogelijkheden zijn en ook het percentage mensen dat stelt dat bij hem of haar thuis het evengoed surfen is is te verwaarlozen. De mogelijkheden om op open zee te surfen worden blijkens de grafiek ook hogelijk gewaardeerd. Ook goed scoort Zeeland voor wat betreft het zeilen op open zee. Ongeveer vijf procent van de ondervraagden stelt dat in de eigen woonomgeving net zulke goede mogelijkheden zijn om te zeilen. Ook de duiksport gooit hoge ogen. De mogelijkhede'n om te wandelen worden door de recreant behoorlijk goed gevonden. Iets meer dan 20 procent vindt de mogelijkheden om te wandelen minder dan in de eigen woonomgeving, maar wie eenmaal in Zeeland gewandeld heeft denkt daar anders over. Ruim veertig procent noemt de wandelmogelijkheden in Zeeland beter. De fietsers zijn redelijk gunstig in hun oordeel over de fiets- mogelijkheden maar het percentage mensen dat stelt dat in de eigen woonomgeving minstens zo aangenaam gepedaleerd kan worden is toch een stuk hoger. Als het gaat om de promotie van Zeeland schermt men nog maar al te graag met de kreet dat Zeeland meer zonne-uren kent dan de rest van Nederland. In het onderzoek is niet terug te vinden in hoeverre die kreet meer is dan een kreet. Als men op de man af vraagt waarom men naar Zeeland komt, en bijvoorbeeld niet naar een andere provincie afreist, antwoordt slechts zeven procent van de ondervraagden dat men naar Zeeland komt omdat het weer er beter zou zijn. Wat meer mensen onderschrijven, zo blijkt uit hun antwoord, is de slogan dat Zeeland het land is waar het leven goed is. Veertien procent van de ondervraagden voert rust en ruimte aan als reden om naar het Zeeuwse af te reizen. Bijna acht procent van de ondervraagden stelt dat de lucht en het water in Zeeland schoner zijn dan in de rest van Nederland en stelt dat dat voor hen het motief is om naar Zeeland te komen. Het aantal mensen dat simpelweg antwoordt dat men naar Zeeland komt omdat het daar gezellig is is klein. Een klein aantal van de ondervraagden omschrijft Zeeuwen als gemoedelijke en gastvrije mensen. Iets meer dan vier procent voert als argument om naar Zeeland te komen de goede bereikbaarheid aan. Dat veel meer mensen juist klachten hebben over de bereikbaarheid van Zeeland blijkt uit de opmerkingen. De filevorming om mooie zomerdagen is voor behoorlijk wat mensen aanleiding om minder snel of helemaal niet meer naar Zeeland te gaan als het mooi weer is. Jammer genoeg is in het onderzoek niets terug te vinden over wat de recreant nu eigenlijk vindt van de wegeninfrastructuur in Zeeland. In het onderzoeksrapport wordt gesteld dat Zeeland in het kader van Nederland-Waterland Zeeland bij uitstek geschikt is om nationaal en internationaal een belangrijke functie als waterrecreatiegebied te vervullen. „Zeeland heeft naast de stranden met de.voltooiing van de Deltawerken voor Nederland en daarbuiten een aanbod aan binnenwater gecreëerd dat qua recreatieve mogelijkheden élke vergelijking kan doorstaan. Nergens in Nederland zijn strand en binnenwater zo dicht bij elkaar gelegen dan bij de Veerse Gatdam en de Bróuwersdam. De Oosterschelde vormt een uniek watergebied met de veiligheid van binnenwater en flora en fauna van de zee. Zeeland heeft qua waterrecreatie alles te bieden wat men kan wensen". Slotconclusie van het onderzoek is dat de combinatie van diverse recreatieve elementen in Zeeland de provincie tot een bijzonder goede recreatieprovincie maken. „Het aanbod in Zeeland heeft een dermate hoge meerwaarde in vergelijking met de eigen woonomgeving dat het voor de recreanten uit de Zuidelijke Randstad een ideaal doel voor een dagtocht is". De vraag is natuurlijk hoeveel waarde je aan een dergelijk onderzoek toe moet schrijven. Het is tenslotte een momentopname en het is in theorie mogelijk dat als men op een andere dag de kentekens van de binnenkomende motorvoertuigen had genoteerd er wellicht heel andere conclusies te trekken zouden zijn. Niettemin is het zeker aanbevelenswaardig om het onderzoeksrapport eens goed te bestuderen en er lering uit te trekken. Recreatie is, dat staat buiten kijf, een bijzonder belangrijke bron van inkomsten voor de provincie Zeeland. Zeeland heeft natuurlijk een aantal zaken dat ontegenzeggelijk in haar voordeel werkt. Toegespitst op Schouwen- Duiveland: 18 kilometer strand, een staaltje technisch vernuft vertegenwoordigd in, onder andere, de Stormvloedkering en een aantal historisch zeer interessante dorpen en steden. Men zou om te beginnen eens wat meer ernst kunnen maken met de aanleg van goede, veilige en beschutte fietspaden. En men zou zich nog eens het hoofd kunnen breken over de vraag wat Zeeland te bieden heeft als het weer te wensen overlaat. Bestuurderen, na u Tekst: Piet Kleemans De Bróuwersdam. Vooral veel surfers trekken naar het Grevelingenmeer. Het strand is en blijft één van de grootste trekpleisters van Zierikzee. frlatuur en landschap is volgens het onderzoek ook een belangrijke trekker van Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5