Kerstmis in de eigen streek Problemen door hoog water in Bruinisse LUCHTVERWARMING DEURLOO B.V. Twee auto's zwaar beschadigd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sterven Fietser gewond na aanrijding Autoruit vernield ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 december 1988 Nr. 24463 3 Ondanks Zeeland veilig BRUINISSE - De ma chinefabrieken Padmos en Maaskant en de haven meester van Bruinisse hebben zaterdagmiddag weer een spannend tij hoog Water meegemaakt waarmee Rijkswater staat met haar alarme ringssysteem nogal wat schrik en ongerustheid heeft veroorzaakt. Au to's kwamen in het wa ter te staan en bij de ma chinefabrieken stonden mensen gereed met de vloedplahken. Ondanks de aanwezigheid van de Stormvloedkering en de kreet Zeeland veilig blijven de zorgen in Bruinisse bestaan. Met ruim een meter verhoging kwam het hoog watertij zaterdagmiddag tot ruim 2.95 m plus NAP. zodat het haven plateau overstroomde en de daar op staande auto's in het zoute wa ter kwamen te staan. De machine fabrieken van Padmos en Maas kant. die 3 meter plus NAP onder water lopen, bleven dus net droog al was het persóneel present om mét de vloedplanken te pogen het water buiten te houden. Diverse vrachtauto's en auto's van sport vissers stonden in het water. Havenmeester J. Hoogerwerf reageerde woedend op de overlast die werd bezorgd en pas op het laatste moment door Rijkswater- Hoog water in Bruinisse op zaterdagmiddag. (Foto: Joop van Houdt). staat werd gemeld: ..Het is toch abnormaal dat we hier nog moe ten verdrinken als er zoveel mil jard in de Oosterschelde is gestort voor die kering. Waar zijn we nu toch mee bezig? Die Stormvloed kering had dient gemoeten". Waar Hoogerwerf zich bijzonder kwaad over maakte was het feit dat er veel te laat werd gemeld dat er een verhoging kwam terwijl dat toen het gemeld werd er nog een te lage stand in de verwachting werd doorgegeven. Volgens Hoogerwerf is het niet te rijmen dat de kering pas bij een verwachting van drie meter dicht gaat omdat door de opstuwing het peil achter in de Oosterschelde 30 a 40 centimeter hoger komt, en de machinefabrie ken dus nog steeds onder water kunnen lopen. Volgens voorlichter Leo Kneep- kens was het in theorie mogelijk geweest om de wateroverlast in Bruinisse te voorkomen door wat meer schuiven in de Stormvloed kering te sluiten. ,,In overleg met alle belanghebbende instanties zijn indertijd afspraken gemaakt om dat niet te doen. Het ging om een afweging van belangen waar bij de belangen van milieu en vis serij zijn gekozen boven de water overlast in Bruinisse". Volgens Kneepkens was ook bij Rijkswa terstaat pas op het laatste moment bekend dat de wateroverlast ho ger zou worden. ..Door grillige veranderingen in de wind op de Noordzee ontwikkelde de water stand zich anders dan was voor speld. Zo gauw dat bij ons bekend was hebben we de procedure ge start waarmee de havenmeester en bedrijven worden gewaar schuwd. Het was voor ons ook door de overmacht van het weer dat dat niet eerder kon". RENESSE - Twee personenauto's werden zwaar beschadigd bij een aanrijding die zaterdagavond om on geveer 11.05 uur plaatsvond op de kruising Jan van Renesseweg/Zee- aneinoonweg te Renesse. De bestuur der van een van deze voertuigen, YV. J. F. YV. uit Sleeuwijk werd zodanig verwond dat hij moest worden over gebracht naar het Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. De Sleeuwijker reed vanaf de Zeea- nemoonweg de kruising met de Jan van Renesseweg over. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan J. A. van K. uit Rénesse die met zijn auto over de Jan van Renesseweg kwam aanrijden. De aanrijding kwam zo hard aan dat beide auto's zwaar werden beschadigd. Het korps Renesse van de brandweer Wester- schouwen kwam in actie om de poli tie te helpen. Het voertuig van J. A. van K. moest worden weggesleept en W. J. F. YV. werd per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Zie rikzee. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewékken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties- en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1^.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42.25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Duidelijker dan ooit heeft koning in Beatrix in haar kerstrede haar be zorgdheid uitgesproken over de voortschrijdende aantasting van het milieu. Ze zei het zo: Langzaam sterft de aarde en wordt het onvoor stelbare - het einde van het leven zelf - toch voorstelbaar. Waarschuwingen zijn er genoeg geweest". Die passage uit de toespraak van de koningin staat voor een nieuwe visie op het milieu. Een visie, dat er nu dus echt iets ten goede moet keren wil de vol- lende generatie nog gewoon kunnen even. De overheid slaapt niet meer, maar het is nog maar moeilijk wak ker worden. De milieu-problemen zijn enorm groot, maar kunnen al leen visueel gemaakt worden door ze tot normale en dus begrijpelijke pro porties terug te brengen. Het is niet de rijksoverheid, de provinciale of lokale overheid, maar dè mens zelf die zich moet realiseren, dat er iets moet gebeuren. En dat kan al heel dichtbij. Neem bijvoorbeeld de ver ontreinigde olie op het Renesser strand deze week. Vijf kubieke me ter olie tussen de Jan van Renesse weg en de Brouwersdayn. Gelukkig zijn de vogels dit keer niet massaal het slachtoffer geworden, zoals dat vorig jaar wel het geval was. Toen stierven er vele duizenden vogels en Nederland schrok. Maar nog geen drie dagen later was er weer iets an ders in het nieuws en stond niemand er verder bij stil, dat de vogelaars nog maanden werk hadden. Ook stond niemand er langer bij stil, dat de vogels vele jaren nodig hebben om weer tot de gewenste populatie te ko men. En zo gebeurt het ene na het an dere. Iedereen is verantwoordelijk voor zijn daden. Dat is de scheepska pitein, die illegaal olie loost, maar ook U en ik die tegen beter weten in reinigingsmiddelen gebruiken met schadelijke consequenties voor het milieu. Het wordt tijd dat. iedereen vanuit zijn levensovertuiging (Rent meesterschap of anderszins) nadenkt bij alles wat hij of zij doet. De tijd, dat ons gedrag pas vijf of zes genera ties later uit zou komen, is al lang voorbij. Wie zijn kind nu een vlieger geeft, moet zorgen dat het vlie- gerstrand schoon genoeg is. Wie zijn kinderen nu vertelt over de bossen, moet zorgen dat die kinderen er over enkele jaren ook daadwerkelijk kunnen lopen. AvdW ZIERIKZEE - R. P. uit Zierikzee werd vrijdagmiddag per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis na een aanrijding op de kruising Pottebakkerstraat/SintDp- musstraat te Zierikzee. R. P. reed op de fiets over de krui sing. Op een manier die bij de politie niet precies bekend was kwam de fietser in botsing met een personen auto bestuurd door J. M. uit Zierik zee die eveneens de kruising over reed. De auto werd licht beschadigd. De fiets van R. P. werd geheel, ver nield. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.10 uur. ZIERIKZEE - In de nacht van 26 op 27 december werd de rechterportier- ruit van de personenauto van D. L. van 't L. uit Zierikzee verniëlcfc. De auto stond geparkeerd aan de Touwbaan te Zierikzee. Na het 'ver nielen van de ruit namen de inbre kers reservelampjes en sigaretten mee uit het voertuig. De omvang van de schade door de vernieling was bij de politie niet bekend. een blindedarm-operatie vandaag - dinsdag - weer naar huis mag. Naast haar op de foto J. G. de Meulmeester (80) en naast hem J. Geretsen, die veertien dagen voor de Kerst een heup brak. Ook hij mag vandaag, dinsdag, weer naar huis. Geen kerstviering SCHOUWEN-DUIVE- LAND - Kerstmis 1988 is weer voorbij. Het gaat zo snel voorbij als het nadert en voor je het weet zijn we een jaar verder. Iedereen bracht de dagen op zijn of haar eigen wijze door, maar één ding stond voor iedereen centraal: Kerst mis is gezelligheid. Kerstmis vier je in de huiselijke kring, tenzij je natuurlijk in het zie kenhuis bent beland. Dan ben je op elkaar aangewezen. Zoals bijvoor beeld Sandra Schiettekatte (9), die na Zij zijn in tegenstelling tot vele an deren geen getuige geweest van de ve le kerstvieringen in de vaak prachtig versierde kerken. Traditiegetrouw blijft de kerstviering met name op kerstavond een 'publiekstrekker' van de eerste orde. Op de foto een over zicht van de kerstdienst in de Neder- Straat En dan is het Kerstmis. Met name eerste kerstdag is er vrijwel niemand op straat te zien. Iedereen lijkt huise lijk thuis te zitten met de familie en dat levert voor degene die wél de straat op gaat, haast pittoreske huis kamerplaatjes op. Iedereen heeft op zijn manier de huiskamer veranderd in een sfeervol tafereeltje, waarin de kerstboom een prominente plaats in neemt. Een echt familiefeest, dat - zo blijkt uit de laatste berichten - Sin terklaas langzaam op een tweede plaats probeert te zetten. Dit jaar waren de kerstuitgaven voor de eer ste keer net zo groot als die voor pak jesavond. Steeds meer mensen geven de voorkeur aan Kerstmis als mo ment om de naasten te verwennen. Zowel op Kerst als met Sinterklaas heeft Nederland drie miljard gulden uitgegeven. Aangenomen wordt, dat de kerstuitgaven volgend jaar voor de eerste keer boven die van Sinter klaas uit gaan komen. En hiermee volgt Nederland een Europese trend, waar Sinterklaas eigenlijk een onbe kende is; behalve dan in Vlaanderen. En eigenlijk wel logisch want Kerst mis heeft een diepere betekenis. Een begrip als vrede bijvoorbeeld staat centraal. Foto's: Joop van Houdt landse Hervormde kerk in Noordgou- we.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3