Kerstrede koningin Beatrix Proef met deelhuizen voor oudere mensen WATERSTANDEN - DEURLOO B,V, 2 Brandje door vergeten kaars Keukenbrand j e in Ellemeet Auto in de sloot Stropers bij de Grevelingendam Miezerige Kerst in Renesse Feij hoofd redacteur- directeur Omroep Zeeland Onderzoek voormalige stortplaats ZIERIKZEE - Terwijl C. M. uit Ca- bra (Spanje) met zijn familie uit eten was ontstond een brandje in zijn wo ning aan de Vlakestraat te Zierikzee. Dat kwam volgens de rijkspolitie doordat men was vergeten een kaars je uit te blazen dat in een plastic bloembak stond te branden. Tijdens de afwezigheid van de familie ging de bloembak door de hitte van de kaars smelten. Er ontstond geen vuur maar bij thuiskomst van C. M. en zijn fami lie bleek het interieur van de woning bedekt met een zwarte roetlaag. De commandant van de Zierikzeese brandweer kwam nog ter plaatse maar het korps hoefde niet in actie te komen. ELLEMEET - Een brandende kaars in een kerststukje. Dat was de aanlei ding voor een keukenbrandje dat vooral veel roetschade aanrichtte in de keuken van mevrouw Van E. uit Ellemeet. Het brandje ontstond in de nacht van 24 op 25 december om ongeveer 01.00 uur. In de keuken van het huis aan de Burgemeester de Bruynstraat stond een kaars te branden in een kerststukje. De bewoonster zat zelf in de woonkamer en had daardoor niet in de gaten dat de kerstversiering vlam vatte. De brandweer van Mid- denschouwen kwam in actie om het vuur te blussen. De schade bestond uit een geschroeid behang en veel roetschade. KERKWERVE - Op de provinciale weg ter hoogte van Kerkwerve vond zaterdagmiddag een eenzijdig onge val plaats waarbij een auto in de sloot terecht kwam. De bestuurder van het voertuig, G. H. W. uit Dreischor zou volgens de po litie onwel zijn geworden achter het stuur. De auto reed daardoor via het linkergedeelte van de weg de sloot in. Het voertuig werd door een takelbe- drijf weer op de weg geplaatst. G. H. W. liep geen verwondingen op bij de onbedoelde manoeuvre. BRU1NISSE - Twaalf dode konij nen, twee fretten en 29 netten ofwel buidels werden zaterdag door de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland in beslag genomen. De politie trof deze spullen aan bij vier stropers die op de Grevelingendam bezig waren om een kerstmaal te verschansen. De politie kon de stropers betrap pen nadat zij door een oplettende om stander waren getipt over de illegale activiteiten van de vier mannen. Het waren H. en Van B. uit Aarlerixtel en G. en Van L! uit Helmond. Toen de po litie hen aantrof hadden ze behalve de fretten en de buidels vier dode ko nijnen bij zich. Na verhoor op het po litiebureau te Zierikzee werden de mannen weer in vrijheid gesteld. Ob servatie door de politie wees uit dat ze terug naar de Grevelingendam gin gen om daar een zak op te halen waarin zich nog acht gestroopte ko nijnen bevonden. Maar ook dit feest ging niet door omdat de politie ook deze dieren in beslag nam. Vervolg van pagina 1 Wat het volgend jaar wordt, een kerstmarkt of een bezoek van de kerstman, kan De Roo nog niet zeg gen maar vooralsnog laat hij zich niet uit het veld slaan nu het weer dit jaar roet in het eten gooit. ,,We willen wel proberen om niet in herhalingen te vervallen", aldus De Roo. Verschuiving Volgens De Roo is het in de kerst tijd in de winkels van Renesse druk- Integrale weergave ZIERIKZEE - Met Kerstmis, het feest van Jezus' geboorte, breekt het licht door in een wereld verduisterd door menselijk egoïsme en heerszucht over me demens en natuur. Die duisternis ervaren we vandaag in al zijn benauwdheid nu de toekomst van de schepping zelf op het spel is komen staan. Wat wij thans meemaken is niet de vernietiging van de aarde in een klap, maar in een stil dra ma. Onze wereld lijdt onder ontbossing, woestijnvorming, vervuiling en vergif tiging van lucht, bodem en water, uitsterving van dier- en plantsoorten, aan tasting van de ozonlaag die ons tegen gevaarlijke straling moet beschermen, en stijging van de temperatuur met bedreigende gevolgen, zoals de verhoging van de zeespiegel. Langzaam sterft de aarde en wordt het onvoorstelbare - het ein de van het leven zelf - toch voor stelbaar. Waarschuwingen zijn er genoeg geweest. Twintig jaar geleden werd de Club van Rome opgericht. Met haar rapport over „grenzen aan de groei" bracht zij de toe komst van de mensheid zelf in dis cussie. Duidelijk werd toen al dat wij ons gedragen als onwaardige gasten op aarde. Bij onze activitei ten, die winst opleveren, lijden wij tegelijk ook verlies - al is dit minder zichtbaar. De winsten be nutten we voor onszelf, de verlie zen schuiven we lichtzinnig door naar de toekomstige bewoners, de generaties die na ons komen. Astronauten, die de aardbol vanuit het heelal bekeken, werden getroffen door zijn kwetsbaar heid. Een hele dunne dampkring vormt de waarborg voor het voort bestaan van het leven. Hoe wij ook vanuit onze levensovertuiging en kennis tegen de ontstaansge schiedenis van de aarde aankijken - of wij vooral onder de indruk zijn van de miljoenen jaren die het vergde eer de voorwaarde voor menselijk leven was vervuld, of wel de aarde in de eerste plaats willen ervaren als Gods schepping - wij moeten erkennen, dat we le ven op een kleine bol, nauwelijks beschermd tegen het omringende vijandige heelal. Bedreiging Nu zijn wij mensen zelf ook een bedreiging voor onze planeet ge worden. Wie de sluipende milieu vervuiling en -verwoesting niet langer wil verdringen, wordt over mand door vertwijfeling. Toch be hoeft dit niet te leiden tot ontmoe diging. We moeten elkaar geen angst aanpraten. Wij mensen zijn niet geschapen voor het passief aanvaarden van „ons lot". God gaf ons het vermogen te onderschei den tussen goed en kwaad en ver antwoordelijkheid te dragen. Zo zijn er naast elk stuk eigenbelang, zelfzucht en machtsdrang ook het geweten, het geloof en de morele overtuiging als drijfveren en toet sen op onze levensweg. Bemoedigend is dat mensen en volken en zichzelf thans allerwe gen tot de orde roepen. Deze we reld van wederkerige afhankelijk heid dwingt ons tot verantwoorde lijk gedrag. Binnen de internatio nale gemeenschap wordt hieraan vórm gegeven vanuit de gedachte van de „samenleving, die bewaard moet worden". Niet alleen overvloed en heb zucht, maar ook armoede en over levingsdrang blijken bedreigin gen te vormen voor de natuurlijke omgeving van de mens. Wij die le venvin het rijke eenderde deel van de wereld moeten alleen al daar om medeverantwoordelijkheid aanvaarden voor het tweederde deel van de aarde, waarin het juist de materiële nood is, die leidt tot verstoring van evenwich ten in de natuur. In het proces van bezinning, waartoe de Wereldraad van Ker ken en de Rooms-Katholieke Kerk te zamen hebben opgeroepen, wordt het bewaren van de schep ping in een breder verband ge bracht met vrede en gerechtig heid. Mens en natuur zijn geschapen als bondgenoten, als partners in een schepping. Dat bondgenootschap betekent niet dat wij een abonnement hebben op de schepping dat van generatie op generatie automatisch wordt verlengd. Elke generatie moet aan de zorg voor de natuur nieuwe in houd geven. Na een tijd van ontwikkeling en ontplooiing - het ontginnen en be bouwen van de aarde - volgde een periode waarin zorg omsloeg in uitbuiting. ,Nu staan we voor de uitdaging een nieuwe relatie tot de natuur te vinden, gekenmerkt door eerbied voor ecologisch even wicht, behoedzaamheid err zorg vuldig beheer. Plant en dier, maar ook de ber gen, de zeeën en de rivieren, heb ben recht op onze zorg. Veertig jaar geleden aanvaardden de Ver7 enigde Naties de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Nu is het tijd tevens aan dacht te geven aan de rechten van de natuur. De eerbied voor het le ven heeft betrekking op mens en natuur te zamen. Tussen die beide moet er harmonie zijn, zoals die er ook was in het leven van Jezus. Toen zijn leerlingen .angstig wer den vanwege het geweld van wind en water, bleef hij gerust. Het wh- ter - de natuur - droeg hem. Tijdelijk De aarde is onze voedingsbron, zij draagt ons. Hier leven wij, hier leven wij van, hier leven wij mee. Dat leven is voor ieder van ons tij delijk. Wij zijn hier maar een be perkt aantal jaren en we hebben daarom de plicht ons tehuis in ten minste zo goede staat achter te la ten, als waarin we het aantroffen. De kwaliteit van het leven zelf gaat uit boven de belangen die in onze eigen tijdelijke levens tellen. Die belangen kunnen groot zijn en soms, buiten proporties, ons het zicht ontnemen op wat wezenlijk is voor het voortbestaan van de mensheid. Waar dat gebeurt, is het hoog tijd voor bezinning en veran dering van levenskoers. In het donker van angst en ver twijfeling kan juist met Kerstmis het licht van de hoop doorbreken. Tben aan Luther eens werd ge vraagd wat hij zou doen als hij wist dat morgen het einde van de wereld zou komen, antwoordde hij: „Dan plant ik vandaag nog een appelboompje". Ik wens u op dit Kerstfeest dat zelfde vertrouwen toe. ker geweest dan in de dagen voor Sin terklaas. „De kerstman is hier in Nederland nog niet zo ingeburgerd, maar toch zie je hier een verschuiving van Sinterklaas naar Kerst voor wat betreft de inkopen", aldus De Roo. Hij verwacht dat de tendens om in de kersttijd cadeautjes uit te delen in plaats van rond 5 december in de ko mende jaren zal toenemen. „In Bel gië bijvoorbeeld is dat heel opval lend. Daar is het in de kersttijd hartstikke druk in de winkels". Voor de Renesser ondernemers vooralsnog toekomstmuziek, maar wie zo naar De Roo luistert krijgt de indruk dat ook Nederland zich in de komende jaren op kan maken voor Kerst op z'n Amerikaans. Compleet met Santaclaus. De Renesser midden stand loopt vooruit op de ontwikke lingen door de actie niet toe te spitsen op de Sinterklaastijd, maar heel de cember tot feestmaand uit te roepen. Overigens kan men tot vandaag, dinsdag, in Renesse nog de volge plakte kaarten inleveren. Woensdag vindt de trekking van de loterij, met een hoofdprijs van 1000,- aan waar debonnen plaats. BRAKEL - De Rijkspolitie te water Gorinchem heeft een onderzoek inge steld naar de toedracht van een aan varing op de Waal ter hoogte van het Gelderse Brakel. De dader is doorge varen. Hij is later van zijn bed ge licht. Even voor middernacht kwam zijn stroomopwaarts varend duwstel in aanvaring met het ten anker lig gende Duitse motorschip Stadt Mon- heim. In Zeeuws-Vlaanderen MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provin cie ondersteunt het initiatief van de Humanistische stichting voor huisvesting van bejaarden om in Zeeuws- Vlaanderen een experiment met deelhuizen te beginnen. In deelhuizen wonen acht tot twintig ouderen, die 24 uur per dag verzorging nodig hebben. Alle bewoners hebben de beschikking over een privé-ruimte, die naar eigen in zicht wordt ingericht. Verder zijn er aangepaste voorzie ningen, waardoor de bewoners de dagelijkse dingen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven doen, zoals het bereiden van maaltijden en bewassing. De deelhuizen worden op roelstoelgebruik ingericht. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 december 06.35 143 00.20 -108 19.05 152 12.50 -153 29 december 07.10 138 00.55 -107 19.40 143 13.25 151 28 december 05.15 139 11.35 -144 17.40 152 23.55 - 96 29 december 05.55 134 12.10 -141 18.25 141 28 december 06.35 153 00.20 -118 19.10 164 12.50 -164 29 december 07.10 150 01.05 -116 19.45 157 13.30 162 28 december 06.45 162 00.25 -123 19.15 172 12.50 -167 29 december 07.20 156 01.00 -121 19.55 162 13.30 164 Doodtij: 2 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Per deelhuis is er een huisarts en fysiotherapei\t, maar de bewoners kunnen ook hun eigen huisarts hou den. Voor specifieke zorg, zoals ergo therapie en geriatrische hulp, kan een beroep worden gedaan op een verpleeghuis in de buurt. Voor de da gelijkse ondersteunende taken heeft het deelhuis personeel in dienst. Vrijwilligers De Humanistische stichting voor huisvesting bejaarden zorgt voor de bouwplannen' en de uitvoering van die. plannen. Verder moeten een re gionale stichting en een plaatselijke initiatiefgroep of stichting worden opgericht. De plaatselijke organisa tie wordt gevormd uit vrijwilligers van onder meer het gecoördineerd ou derenwerk, de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen (ANBO) en de achtergrondorganisaties van de Hu manistische stichting huisvesting be jaarden. De plaatselijke groep is ver antwoordelijk voor de totstandko ming van het deelhuis. Zij stelt een begeleidingsgroep samen en een op namecommissie. De bewoners betalen zelf voor hun levensonderhoud en voor de woon kosten, waarbij de individuele huur subsidieregeling van toepassing is. De kosten van de verzorging moeten uit de Algemene wet bijzondere ziek tekosten worden betaald. Berekend is, dat die kosten kunnen concurre ren met die in een verpleeghuis. De deelhuizen bieden een vorm van hulpverlening die ligt tussen volledi ge thuiszorg cn verpleeghuiszorg. De Humanistische stichting huis vesting bejaarden heeft bij de minis ter van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne een ver zoek tot het experiment ingediend. Gs zijn van mening, dat met deze vorm van zorg in een behoefte wordt voorzien en dat die vorm ook zal vol doen. Zij hebben de minister daarom geschreven, dat zij het experiment van harte ondersteunen. MIDDELBURG - Flip Feij, eindre dacteur van liet NOS-radio- programma Met het oog op morgen is voorgedragen als hoofdredacteur directeur van de Omroep Zeeland. Dit heeft het dagelijks bestuur van de Stichting Omroep Zeeland meege deeld. Het algemeen hestuur van de omroep beslist 13 januari over zijn benoeming. Feij (39) werd in Zeeland geboren. Hij begon zijn journalistieke loop baan zeventien jaar geleden bij de Provinciale Zeeuwse Courant. Daar klom hij op van leerling-journalist tot Haags redacteur. In 1978 maakte Feij zijn overstap naar de omroep. Hij werkte vervolgens als bureaure dacteur en later als plaatsvervan gend hoofd actualiteiten bij Hier en Nu radio. Sinds 1985 is hij eindredac teur van het NOS-radio-programma Met het oog op morgen. De Omroep Zeeland gaat per 1 ja nuari 1990 uitzenden. De toekomsti ge hoofdredacteur-directeur zal ech ter in 1989 met zijn werkzaamheden aanvangen. HOEK - Op de' voormalige stort plaats Kanaalpolder tussen Hoek en Philippine moet volgens gedeputeer de staten een zogenaamd sanerings onderzoek worden uitgevoerd. Gs hebben Dow Chemical te Terneuzen verzocht dit onderzoek te betalen. Op de stortplaats is namelijk veel af val van dit bedrijf gestort. Dow Che mical heeft al de kosten van het on langs uitgevoerde nader onderzoek naar bodemverontreiniging gedeel telijk voor zijn rekening genomen. Uit het nader onderzoek blijkt dat er een uitloging van chemische stof fen uit de stortplaats plaatsvindt. Deze stoffen komen via het grondwa ter in het oppervlaktewater terecht en komen zo in het milieu. Dit zal eens - en mogelijk nu al - effect heb ben op verschillende in het water le vende organismen. Met het sane ringsonderzoek willen gs nagaan met welke maatregelen een verdere ver spreiding van de verontreiniging kan worden voorkomen. Met name het ondiepe grondwater tussen de stortplaats en de sloot aan de noordkant is zeer sterk vervuild met aromaten en (in mindere mate) met organochloorverbindingen, zo blijkt uit de resultaten van het nader onderzoek. Voorbij de sloot is het on diepe grondwater niet of nauwelijks verontreinigd. Ook aan de zuidkant van de stortplaats is het ondiepe grondwater vervuild. Ook het diepe re grondwater is op enkele plaatsen vervuild met genoemde stoffen. Voor het vee op de stortplaats - het noordelijk deel is in gebruik als wei land - bestaat het risoco dat dit scha delijke stoffen binnnen krijgt. De af deklaag van de stortplaats varieert namelijk van 5 tot 40 cm, terwijl deze op enkele plaatsen geheel ontbreekt, zodat direct contact met het afval mo gelijk is. Voor nu in gebruik zijnde stortplaatsen wordt een afdeklaag van een halve tot één meter voorge schreven. Gs zijn van oordeel dat de gehele stortplaats een afdeklaag van tenminste een halve meter moet heb ben. Met Dow Chemical wordt over leg gevoerd over de hiermee gemoei de kosten. Er is een goede kans dat het bedrijf voor 'werk-met-werk- maken' voor het afdekken kan zor gen: schone grond, die regelmatig op het Dow-terrein vrijkomt, zou er voor kunnen worden gebruikt. Gs hebben ook de regionaal veteri nair inspecteur van de volksgezond heid verzocht na te gaan of hij aanlei ding ziet het weiden van vee op de stortplaats te verbieden. Tenslotte attenderen gs het water schap De Drie Ambachten er op dat bij baggerwerkzaamheden van de bij de stortplaats gelegen sloot er reke ning mee moet worden gehouden dat het vrijkomende slib ernstig is ver vuild. Tot en met 31 december Zierikzee Wereldwinkel. Amnesty tentoonstel ling over mensenrechte^. Maandag van 13.30 tot 16.30 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie gouaches en krijttekeningen Corinne Munne. Da gelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Tot en met 6 januari Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie kerst stallen. Dagelijks van 13,30 tot 16.30 uur, behalve zondags. Dinsdag 27 december Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk. Van 20.00 tot 21.00 Woensdag 28 december Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19:00 tot 21.00 uur. Donderdag 29 december Zierikzee Kerstsneldamtoernooi voor clubdam mers en huisdammers in het Zeeuws Pannekoekenhuis. Aanvang 19.00 uur. Maandag 2 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 3 januari Oosterland Oosterhof. Nieuwjaarsbijeenkomst NBvP. 9.30 uur. Woensdag 4 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP. 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 5 januari Zierikzee Concertzaal. De wondere wereld van Nemo; voorstelling voor kinderen van 5 tot 10 jaar door Theater Krats. 15.00 uur. Maandag 9 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 10 januari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Informatie- en ken nismakingsavond van Westerschou- wen. 20.00 uur. Woensdag 11 januari Noordgouwe Ledenvergadering Oranjevereniging in dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 13 januari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Informatie- en ken nismakingsavond van Westerschou- wen. 20.00 uur. Zondag 15 januari Oosterland Afscheid ds. W. Vijfvinkel. Neder landse Hervormde kerk. 15.00 uur. Zaterdag 21 januari Renesse Donateursuitvoering muziekvereni ging Luctor et Eme'rgo in dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 23 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Oprichtingsvergadering Onderne merskring Schouwen-Duiveland. Restaurant Mondragon, 19.30 uur. Zaterdag 28 januari Renesse Uitvoering muziekvereniging Luctor et Emergo (voor iedereen toeganke lijk) in dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Christelijke Gereformeerde kerk. Spreekbeurt minister Deetman. 20.00 uur. Dinsdag 31 januari Zierikzee Concertzaal. The Mousetrap; toneel stuk van Agatha Christie door de Hollandse Comedie 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2