Hier is nummer zes de Rabobank .wenst u prettige feestdagen en ,eèn "oedig 1989 V Boeiend beeld van werk van dominee Hollebekius SfflSttïVilMING DEURLOO B.V. RESERVERINGSBON 4 Jubileum nummer Van mededelingen blad Stad en Lande Politie pakt overvaller op nippertje op Schiphol Met de Nieuwsbode naar het tot de verbeelding sprekende Hameln voor de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode Ledenvergadering Vereniging Reformatorisch Contact Advertentie SIRJANSLAND - Op de onlangs gehouden ledenvergadering van de Vereniging Reformatorisch Contact schetste secretaris C. M. Schot in een lezing een boeiend beeld van ds. Hol lebekius. Hij stond van 1715 tot 1720 in Haamstede en schreef onder ande re het boek De trage en Godvruchti ge kerkganger. Om meer over Hollebekius te we ten te komen heeft Schot een bezoek gebracht aan Haamstede waar hij de kerkeraadsnotulen uit die tijd heeft bestudeerd. Ds. Hollebekius blijkt in zijn tijd zijn toehoorders ernstig te hebben vermaand over de tonelen die zich destijds hebben afgespeeld rond de stranding van een schip op de Ban- jaard. Armoede Hollebekius had wel begrip voor het feit dat spullen van het gestrande schip waren verdonkeremaand en achtergehouden. Er heerste armoede bij veel mensen, maar het is bekend dat naast heldhaftige reddingen het er bij de berging van een gestrand schip niet al te zachtzinnig aan toe ging. Ds. Hollebekius beklaagde er zich bij de overheid op dat tijdens zijn preekdiensten de herbergen op Haamstede open waren en dat velen zich in plaats van in de kerk in de herbergen ophielden. Zijn beroep op de overheid had suc ces. De herbergen gingen dicht tij dens de kerkdiensten. Een van de kerkleden, Cornelis Bolle, moest her haaldelijk worden bestraft omdat hij de Al-verzoening en verlossing buiten het offer van Christus om in de ge meente verkondigde. Vertrek Ds. Hollebekius vertrok naar Lei derdorp nadat hij in Haamstede een verbetering in de kerkgang had ge constateerd. Ook in Leiderdorp mocht hij enige vrucht van zijn predi king zien, maar door een ongeluk kon hij al op betrekkelijk jonge leeftijd niet meer preken. Hij bleef zijn ambt uitoefenen in het geschrift. Hij schreef onder meer het boek dat Schot in zijn inleiding citeerde. Veel wat men tegenwoordig ervaart voor wat betreft kerkverlating en on verschilligheid ten aanzien van de godsdienst bleek ook in de achttien de eeuw al voor te komen. De Godvruchtige kerkganger werd als voorbeeld gesteld tegenover de trage kerkganger die in het eerste stuk van de inleiding werd beschre ven. 'Na de inleiding van secretaris Schot werd de vorige week overleden ds. W. L. Tukker herdacht en werd oud- en nieuwjaar belicht door voor zitter W. van den Berge. De volgende bijeenkomst van de vereniging is op 18 januari. Te gast is dan ds. Stoutjes- dijk, emeritus-predikant te Dor drecht. DEN HAAG - Het verbieden van ge wasbeschermingsmiddelen op grote schaal of op korte termijn is niet al leen boer-onvriendelijk maar ook milieu-onvriendelijk. Als de pestici den verboden worden, is daarmee de behoefte eraan in landbouw en tuin derij niet ineens verdwenen. SCHIPHOL - De luchtvaartmaat schappij van Kaapverdië, TACV, zal met ingang van januari wekelijks een lijndienst gaan uitvoeren tussen Praia, de hoofdstad van de republiek, en Schiphol. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van ver keer en waterstaat meegedeeld. De nieuwe dienst is gericht op de onge veer 40.000 Kaapverdianen die in Ne derland wonen. ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande bestaat op 25 januari 50 jaar. Op die dag verschijnt een spe ciaal jubileumnummer van het me dedelingenblad van de vereniging. Ter gelegenheid van het jubileum zijn verder gepland een Stad en Lande-dag op 20 mei in de Nieuwe Kerk in Zierikzee en een symposium in november 1989. Stad en Lande werd in 1939 opge richt met als doel het bevorderen en het benoud van stedelijke en land schappelijke schoonheid op Schou wen-Duiveland. Later werd daaraan toegevoegd bevordering van de ken nis van Schouwen-Duiveland, bestu dering van de levensgewoonten, om standigheden en gebruiken van de mensen op Schouwen-Duiveland. Oorkonden Beide doelstellingen komen tot uiting in de jubileumviering. Op de Stad en Lande-dag in de Nieuwe Kérk worden oorkonden uitgereikt voor panden die goed en passend bij de omgeving zijn gerestaureerd. Die oorkonden reikt de vereniging om de vijf jaar uit. Stad en Lande bezit een klein restauratiefonds. Het middagprogramma van de ju bileumviering wordt verzorgd door de werkgroep Streektaal. Tevens wordt er in de Nieuwe Kerk een ten toonstelling ingericht over kleine monumenten en archeologische vondsten. In november wordt een symposium gehouden. Wanneer dat precies plaats gaat vinden is nog niet bekend, maar wel staat vast dat er zeven sprekers hun medewerking, verlenen. Deze ze ven tekenden ook voor de inhoud van het jubileumjaarboek Kroniek van het land van de Zeemeermin. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 DEN HAAG - Het idee van adjd- dant-onderofficier J. M. A. Driessen om door bombardementen bescha digde startbanen te herstellen met betonplaten in plaats van met stalen matten, levert de luchtmacht een besparing van ruim 46 miljoen gul den op. AMSTERDAM - Vlak voordat hij met de buit naar Gran Canaria zou vertrekken, heeft de politie van Am sterdam een 32-jarige man die ervan verdacht wordt diverse overvallen te hebben gepleegd op Schiphol aange houden. Bij zijn arrestatie had hij achtduizend gulden op zak. De poli tie van Amsterdam heeft dit donder dag bekendgemaakt. Nadat de politie een tip had gekre gen dat de man mogelijk het hazepad wilde kiezen door naar Gran Canaria af te reizen, werd hij gevolgd door re chercheurs van de Amsterdamse poli tie. Toen hij door de doorlaatpost op de luchthaven ging werd hij gear resteerd. Bij huiszoeking in de woning en een box van de verdachte trof de poli tie twee auto's aan met daarin 29 do zen met video-apparaten afkomstig van een inbraak bij een expeditiebe drijf in Schiedam. De waarde van de buit bedroeg daar een kwart miljoen gulden. ZIERIKZEE - Enkele poststukken, die bij touringcar- bedrijf Van Oeveren binnenkomen, verraden de eind bestemming van de vierde editie van de Nieuwsbodereis. Er staat 'Grus aus der Rattenfangerstadt Hameln' opge schreven. En met deze op stempel afgedrukte medede ling van de Deutsche Bundespost staat de Nieuwsbode- reis weer voor de deur. Niets spreekt zo tot de verbeel ding als Hameln; of zoals de Nederlanders het schrijven Hameien. Van Oeveren en de Zierikzeesche Nieuwsbode kunnen U de weg vertellen. De Nieuwsbodereizen behoeven ei genlijk geen introductie meer. Steeds meer mensen melden zich aan voor het driedaagse uitstapje. Werd inder tijd nog met een korter reisje genoe gen genomen, nu is dat niet langer het geval. Drie dagen weg van de da gelijkse beslommeringen. Drie dagen het nuchtere Zeeland verlaten voor het romantische Hameien, waar de rattenvanger nog steeds bestaans recht heeft. Gelukkig niet vanwege het ongedierte, maar omdat de toerist zich graag historisch laat onthalen. De geschiedenis van Hameien be gint ongeveer 800 jaar na Christus een nieuwe wending aan te nemen als er vlak bij Hameien een Benedictine klooster wordt gesticht. In de elfde eeuw ontwikkelde Hameien zich tot een handelscentrum en in twaalfhon derd komt het plaatsje met haar in woners voor het eerst in de documen ten voor. De plaats is met name we reldberoemd geworden in verband met de massale uittocht van de kin deren, die gefascineerd de rattenvan ger volgden. De geschiedenis van het Duitse Ha- melen mag op zijn minst bewogen ge noemd worden. Alleen de Tweede Wereldoorlog ging vrij onopvallend voorbij aan de bevolking. De oude stad is slechts licht beschadigd uit de oorlog tevoorschijn gekomen. Met en thousiasme, vaardigheid en hard werken is het stadje opgeknapt en in de oude staat teruggebracht. Voor de toerist is er nu volop te zien. Het spreekt dan ook voor zich, dat de Dorint-hotelketen zich een plaats je heeft weten te verwerven in Hame ien* Ieder jaar gaan de Nieuwsbode lezers naar een Dorint-hotel, dat in Duitsland tot de betere hotels be hoort. Iets wat de deelnemers van voorgaande jaren niets zal verbazen. Dorint is niet alleen uitstekend geou tilleerd, het personeel is er ook gast vrij. Evenals voorgaande jaren hééft Van Oeveren drie reizen gepland; dit vanwege de enorme belangstelling. De eerste bus vertrekt maandag 20 maart en komt woensdag 22 maart te rug. De tweede groep gaat donderdag 30 maart richting Hameien om pas zaterdag 1 april terug te komen. Wie de derde reis boekt pakt zijn koffers voor de 17e april en komt woensdag 19 april weer terug op Schouwen- Duiveland. De reis kost per persoon 365 gulden en dat is inclusief alle maaltijden, een welkomstdrankje en een stads- gids in Hameien zelf. Uiteraard is er weer een aardige korting vaor de trouwe lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Abonnees krijgen een korting van 25 gulden per persoon en dat is zeker de moeite waard. U kunt een reis-, bagage- en onge vallenverzekering afsluiten voor de gehele reis. Deze komt op 6,50 gulden per persoon. Bij eventuele annule ring bent U 25 gulden per persoon verschuldigd. Er is een zeer beperkt aantal eenspersoonskamers, waar voor een toeslag van vijftig gulden per persoon gerekend wordt. Maar nu meer over de reis zelf. want dat is immers het belangrijkste. Na vertrek van de diversé opstap plaatsen in de regio rijdt de bus via Gorinchem en Tiel naar Arnhem voor de koffiepauze. Vervolgens komt de groep al snel aan de grens en gaat door het grootste industriegebied van Europa (het Rurhgebied) en langs ste den als Oberhausen en Dortmund naar Werl voor de lunch. In de mid dag is er een schitterende rit door het natuurpark Eggebirge en het Lippi- scher Wald. Deze rit eindigt in het ho tel, waar het diner klaar staat en de overnachting vanzelfsprekend al ge regeld is. In het programma is veel vrije tijd ingebouwd. De eerste dag gebeurt er verder dan ook niets meer, zodat ie dereen de kans krijgt te 'acclimatise ren'. De tweede dag wordt voor de middag kennis gemaakt met het oude en oergezellige Hameien, waafbij ie dereen zich aangesproken zal voelen door al het schoons dat Altstadt Ha- melen te bieden heeft. U maakt hier kennis met de unieke Weserrenais- sance, de rattenvanger in levende lij ve (uit de bekende sagen van de ge broeders Grimm) en de vele vestingwerken. Dit alles vanzelfspre kend onder deskundige leidihg. Na de lunch in het hotel is d$ mid dag ter vrije besteding. kunt bij voorbeeld gebruik maken van de vele faciliteiten van het hotel, zoals het zwembad en de sauna; Of voelt U meer voor een individueel bezoek aan Hameien, dat niet voor niets de bijnaam het Gibraltar van het noor den draagt? De derde dag wordt na het ontbijt buffet begonnen,aan de terugreis. De route gaat langs het Pyrmont-geberg- te en het Téutoburger Wald naar Mun ster. Hier wordt de lunch gebruikt en wordt een bezoek gebracht aan het fraaie stadhuis met de beroemde Vre- deszaal', ,waar in 1648 een eind kwam aan vele Europese oorlogen, waar ook Nederland sterk bij betrokken was. Hierna gaat het gezelschap door de Achterhoek naar Harmeien (geen Hameien dus), waar het afscheidsdi ner geserveerd wordt. Al met al' dus weer een zeer aan trekkelijke aanbieding, die voor de zesde keer aan de lezers van de Zie rikzeesche Nieuwsbode aangeboden kan worden. Evenals voorgaande ja ren komen de aanmeldingen altijd erg snel binnen. Belangstellenden doen er dan ook verstandig aan zo snel mogelijk aan te geven voor wel ke reisdatum zij belangstelling heb ben. Dit om teleurstellingen te voor komen. Informatie over de reis kan zowel bij de Zierikzeesche Nieuwsbo de als bij touringcarbedrijf Van Oeve ren worden ingewonnen. JA, ik meld mij aan als deelnemer aan de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode; Geb. datum Man/Vrouw 1 2 3 4 Ik kies voor de reis van 20-22 maart 1989 de reis van 30 maart-1 april 1989 de reis van 17-19 april 1989 Ik ben wel/geen*) abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. Correspondentieadres: Naam: 'Straat: Woonplaats: Postcode: Telefoonnummer: Ik wens wel/geen*) éénpersoonskamer. Ik wens wel/geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen 'wat niet van toepassing is. I Deze reserveringsbon zenden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, of afgeven aan de receptie van de krant aan het Janncwckken 11 te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4