DE VIER WINDEN De Zuidhavenpoort als mikpunt Verkeersveiligheid krijgt zwaarder accent ANWB: geen groei aantal kerstvakanties Gijzelingsdrama Die Hard met Kerst in Concertzaal Half miljard particulieren voor ontwik kelingshulp Sjoukje Dijkstra's eerste soloprogramma in Brogum 6 ZIERIKZEE - De Zuidha venpoort met brug te Zie- rikzee is vaak mikpunt voor het penseel van kunst schilders en de lens van de fotografen. In combinatie met de Noordhavenpoort en de witte ophaalbrug vormt dit oude cultuur goed een sterke aantrek kingskracht voor de toe risten en andere bezoekers van de Oosterscheldestad. De hier afgebeelde ophaalbrug werd zaterdag 19 november 1927 on der grote publieke belangstelling in gebruik genomen. De opening werd verricht door burgemeester mr. A. J. F. Fokker van Craijesteijn van Ren- gerskerke. Men, noemde deze brug ook wel de brug buiten de Zuidhaven poort en de Zuidhavenpoort de „Dui- velandse poort". De oude brug was van 1839 tot 1927 in gebruik geweest en voor die tijd moest men het met houten bruggen doen. Het fenomeen brug voor de Zuidha venpoort is al erg oud. De eerste plan nen om op deze plaats een brug te bouwen dateren uit 1598 en zullen wel verband gehouden hebben met het graven van het nieuwe havenkanaal naar de Oosterschelde. Vóór die tijd zal voor de Zuidhaven poort een vaste oververbinding gele gen hebben, die de stadsgracht af scheidde van de oude haven, die op de Gouwe uitkam. Dit wordt óók door de van vóór 1600 daterende stadsplat tegronden bevestigd. Na het graven van de Nieuwe Haven, die in 1601 werd voltooid, was een verbinding tussen de oude en de nieuwe haven noodzakelijk. Op de bekende stadsplattegrond van Zacharias Ro man van ca. 1660 ziet men op deze plaats een houten wipbrug, welke in 1666 door een nieuwe werd vervan gen. Vervanging' Ook in het jaar 1724 was de brug node aan vervanging toe. Waarschijn lijk was deze brug niet zo degelijk ge bouwd en'van slechte kwaliteit, want reeds een twintigtal jaren later was reeds sprake van verval en verrot ting. Desalniettemin werd de brug pas in 1783 door een nieuwe vervan gen, die het tot 1839 uithield. Deze brug, waarvan nog diverse foto's be staan, is getuige geweest van grote veranderingen in het verkeersbeeld. De fiets en de auto deden hun intrede en begonnen paard en wagen langza merhand terug te dringen. Bij de ope ning van de brug in 1927 merkte bur gemeester Fokker op, dat de brug er flink en degelijk uitzag en volkomen paste in het oude, mooie stadsbeeld van Zierikzee. Bij deze laatste opmerking zullen velen later geneigd geweest zijn enke le vraagtekens te plaatsen maar sma ken verschillen ook met betrekking tot het bouwen van bruggen. Een feit is in elk geval dat bij het nieuwe ont werp van de brug, zoals we die nu kennen, toch heel wat meer met het historische stadsbeeld rekening ge houden werd dan in 1927. Zoiets komt het aanzien van Zierikzee natuurlijk alleen maar ten goede. In de gemeen teraadsvergadering van 22 mei 1979 is de stadsraad akkoord gegaan met de financiële consequenties van de ver nieuwing van de brug. De totale kos ten werden toen begroot op 4.375.000,-. De nieuwe Zuid-Havenbrug werd op zaterdag 22 november 1980 offi cieel in gebruik gesteld door burge meester Th. H. de Meester. De totale kosten van de nieuwbouw hebben 4,3 miljoen bedragen. ZIERIKZEE - Particulier Neder land heeft vorig jaar een half miljard gulden bijeengebracht voor ontwik kelingssamenwerking. Dit zei direc teur H. Kruijssen van de medefinan cieringsorganisatie Cebemo op een seminar in Den Haag. Ruim twee derde van dat half mil jard vond zijn weg naar de Derde We reld in samenspraak en coördihatie met de vier Nederlandse medefinan cieringsorganisaties. Kruijssen zei het niet terecht te vinden dat de over heid bij die bijdragen naar verhou ding zo ver achter blijft. Aan de ene kant is er een „verbazingwekkende opbrengst van allerlei acties onder de mensen" terwijl de fondsen van de overheid zich stabiliseren, aldus een Cebemo-directeur. In de begroting voor ontwikke lingssamenwerking is maar ongeveer 8 procent uitgetrokken voor particu liere organisaties (Cebemo, Icco, No- vib en Hivos). Kruijssen vindt dat die overheidsbijdrage structureel en ge leidelijk groter moet worden. Hij maakt er bezwaar tegen dat de vier medefinancieringsorganisaties in po litiek Den Haag slechts worden ge zien als ,,de bende van vier, azend op meer geld zonder te willen voldoen aan de lakmoesproef van verzakelijk te concepties". Kruijssen benadrukte tijdens zijn toespraak dat het een mythe is dat ontwikkelingssamenwerking voor niets kan plaatsvinden. Hij wees er op dat medefinancieringsorganisa ties als de Cebemo werken met een kostenpercentage in Nederland dat onder de tien ligt, terwijl dat voor in tergouvernementele instellingen wel vijftig tot honderd procent hoger kan liggen. ZIERIKZEE - Een gijzelingsdrama dat na de nodige verwikkelingen eindigt met een verzoening tussen twee echtelieden vormt in grote lijnen het scenario van de film Die Hard die zondag 25 en maandag 26 december in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Beide voorstellin gen beginnen om 20.00 uur. DEN HAAG - In het totaal van het overheidsbeleid zal meer dan tot nu toe aandacht worden gegeven aan de verkeersveiligheid. De verkeersvei ligheid wordt ,,in een breder kader geplaatst", zo is na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meege deeld. De onderraad voor ruimtelijke or dening en milieuhygiëne, een „voor portaal" voor de besluitvorming in het kabinet, is aangewezen voor de voorbereiding van de beslissingen op het terrein van de verkeersveiligheid. Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft voorts wijzigingen aangebracht in de organisatie van haar departe ment. De directiq verkeersveiligheid wordt met ingang van 1 januari geïn tegreerd in dé hoofddirectie van de waterstaat van het ministerie. Dit ge beurt met het oog op het daadwerke- lijk bevorderen van de verkeersvei ligheid, zowel landelijk als regio naal. Op provinciaal niveau is men doende met het instellen van regiona le samenwerkingsverbanden. Ook die zijn gericht op het aanpakken van de verkeersveiligheid. Hoofdpersoon is John McClane (Bruce Willis), een keiharde en eigen wijze politieman uit New York. Deze bezoekt met Kerstmis zijn vrouw Holly die met de kinderen in Califor- nië woont omdat ze daar bij de firma Nakatomi een goede baan heeft. Als McClane op een bedrijfsfeest zijn vrouw Holly ontmoet wordt het ge bouw bezet door een groep terro risten onder leiding van Hans Gru- ber. Deze willen het geld uit de kluis halen maar hebben hiervoor een paar uur nodig. De terroristen doden ver volgens de directeur en gijzelen der tig mensen, onder wie Holly. McClane die zich tijdens de overval aan het opfrissen was begint in de verder uitgestorven torenflat een soort guerilla-oorlog tegen deze groep gangsters. Hij slaagt erin de aandacht te trekken van de politie- man Al Powell, die als politieman ooit een kind heeft neergeschoten en sindsdien administratief werk doet. Wanneer de grote bazen van de politie en de FBI zich met de zaak gaan be moeien lopen de zaken uit de hand, ZIERIKZEE - Sjoukje Dijkstra is vrijdag 23 december met zijn eerste soloprogramma te zien in Brogum. Dit programma dat om 22.00 uur be gint draait om de figuur Betty, een panisch optimist. Voor Sjoukje Dijkstra is het de eer ste keer dat hij in haar eentje een pro gramma op de planken zet. Het script voor dit programma is geschreven door Eric Winder uit Amsterdam, een man die het leven ziet als een aaneen schakeling van mechanismen. Betty ofwel een dag uit het leven van een panisch optimist wordt gespeeld door Dijkstra, een maestro in het uit beelden van verschillende emoties en één brok dynamiek. Puinhoop Van een simpel script als voor Bet ty slaagt Dijkstra erin om 'n regel rechte puinhoop te maken. Betty, een dag uit het leven van een panisch op timist staat voor een drama dat zich afspeelt in een poel van sex, drugs, humor en Betty. Maar bovenal staat het voor een dik uur lang humor en ontroering. Sjoukje Dijkstra, die vol gens velen de ongekroonde koning van het Delftse Camarettenfestival was is nu reeds uitgegroeid tot een begrip. hetgeen het aantal slachtoffers onder de agenten doet toenemen. McClane treedt ook zelf op en schakelt meer dere terroristen uit. Enkele keren achtereen ontsnapt hij op het nipper tje aan de dood. Dit gijzelingsdrama wordt op cyni sche wijze uitgebuit door een film ploeg van het tv-journaal, die erin slaagt om McClane's kinderen te in terviewen. Zo komen de terroristen erachter dat Holly de vrouw van McClane is. Ze nemen haar dan ook als gijzelaar mee wanneer ze weg wil len gaan. De andere gijzelaars wor den naar het dak van het gebouw ge bracht dat de terroristen in de lucht willen laten vliegen. Wanneer McCla ne dit doorheeft en de gijzelaars weer naar beneden stuurt opent de FBI de aanval, zonder daarbij rekening te houden met de precaire situatie van de gijzelaars. Omdat de FBI aan neemt dat McClane ook tot de terro- ristengroep behoort wordt ook hij on der vuur genomen. Op het nippertje weet McClane te ontsnappen en de kwade genius van de bende, Gruber onschadelijk te ma ken. Ook dan nog denkt de politie commissaris dat McClane tot de ter- roristengroep behoort en wil deze arresteren. Wanneer de terrorist Carl ten tonele verschijnt reageert Powell zeer alert en schiet hem neer. Na de doorstane spanning en ontberingen komt alles uiteindelijk weer „op zijn pootjes" terecht wanneer McClane en zijn vrouw Holly zich uiteindelijk weer met elkaar verzoenen. Vrijdag 23 december Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.15 uur Ring of fire, serie. Afl. 2. 16.15 uur De appelgaard, serie. Afl. 12. Herh. 17.15 uur Pimmetje Panda, serie, afl. 12. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Klassewerk, spelprogram- ma. 18.35 uur Vogels van Amsterdam. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Waku waku, spelshow waarin het dier de hoofdrol speelt. 19.50 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. 20.22 uur Napoleon en Josephine, Amerikaanse serie. Afl. 4 (slot). 21.30 uur Brandpunt in de markt, ac tualiteitenrubriek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 23.20 uur Man en paard, verslag van KRO's '88 schaaktweekamp '88 Timman-Thl. 23.30 uur A Christmas carol, Ameri kaanse speelfilm uit 1984. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Bassie en Adriaan Kersteir- cus. 15.40 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 25. 16.05 uur Alf's Kerstfeest, kerstspe- cial van de Amerikaanse serie. 16.55 uur Hoe de gloeiwormpjes het Kerstfeest redden, tekenfilm. 17.17 uur T. en T., Amerikaanse serie. 17.40 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor en door kinde ren. 18.05 uur Oog om oog met Nepal, do cumentaire over het Hindoe-konink rijk in de Himalaya en het werk van Nederlandse vrijwilligers daar. 18.40 uur Simonskoop voor de jeugd, filmmagazine. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Op volle toeren, Neder landstalig muziekprogramma. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur The two Mrs. Greenvilles, slotaflevering van de tweedelige tv- film uit 1987. 22.15 uur Marblehead manor, serie, afl. 8. 22.40 uur Simonskoop, filmprogram ma van Simon van Collem en Frank Pouw. 23.10 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 00.15 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 11.00 uur Schooltelevisie-weekjour- naal. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.05 uur De clown, kinderfilm. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 4. 19.00 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.15 uur Jeugdjournaal. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Giusti- no, komische opera van G. F. Handel. 22.50 uur Journaal 23.00 uur Gesprek met de minister president. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 639. (Herh.). 15.25 uur Hoger-Lager. Herh. 16.10 uur Wikken en wegen. Herh. 17.00 uur Mobiele mensen - aufo. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 237, herh. 18.05 uur Plons. Afl. Plons en de meesterzanger. Herh. 18.10 uur Prikballon, kleuterpro gramma. 18.25 uur Wie troost Muu? Produktie van het Gentse Speeltheater naar het boek van de Finse schrijfster Tove Jansson. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale TV- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen, programma- overzicht en paardenkoersen. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kunst-Zaken. 20.25 uur Buren, Australische serie. Afl. 31. 20.45 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.50 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 13. 22.00 uur Het Europa van het Gulden Vlies, 4-delige serie over de glans van het Bourgondische tijdperk. Afl. 3. 22.55 uur Nieuws 23.05 uur Verhalen van Hollywood, 3- delige serie naar een verhaal van F. Scott Fitzgerald. Afl. 3. 23.55 uur Coda: Mijn zoon die ver woont, verder wordt, van Wilfried Adams. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 640. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur De kampioen (The Natu ral), Amerikaanse speelfilm uit 1984 van Barry Levinson. 23.05 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - Het aantal vakanties rond de Kerst en oud en nieuw blijft naar verwachting gelijk aan dat van vorig jaar. In totaal zullen 525.000 landgenoten in de kerstperiode op vakantie gaan: 200.000 blijven bin nen de landsgrenzen, 325.000 zoeken het in het buitenland. Dit heeft de ANWB meegedeeld. Een van de redenen voor de stabili teit is volgens de ANWB de sterke stijging van de buitenlandse zomer vakanties dit jaar met 350.000 (72 prp- cent). De verwachting dat die groei zou doorzetten in de kerstvakanties is niet uitgekomen, zegt de ANWB. Ook zien veel vakantiegangers zich geplaatst voor hogere kosten voor be paalde vakantiebestemmingen, zoals Oostenrijk. „Het aantal kerstvakan ties stagneert daar. De Bondsrepu bliek en Zwitserland kunnen hiervan profiteren met een lichte stijging". Winterzonvakanties gaan vooral naar Spanje, Portugal en Florida (50.000). Andere buitenlandse bestemmingen zijn België en Luxem burg (45.000), de Bondsrepubliek (25.000), Frankrijk (20.000) en het Ver enigd Koninkrijk (15.000). Binnenland In het binnenland scoren volgens de ANWB de bungalowvakanties weer hoog met name in Brabant en Limburg (70.000) en de Veluwe (40.000), waarbij de auto met 90 pro: cent het favoriete vervoermiddel is. Zo'n 150.000 Nederlanders gaan dit jaar op wintersportvakantie. De meesten (55.000) gaan toch nog naar Oostenrijk,' naar Zwitserland trek ken 35.000 vakantiegangers en naar de Bondsrepubliek 30.000. Sjoukje Dijkstra is vrijdag in Zierikzee te zien in zijn nieuwe solo programma Betty, ofwel een dag uit het leven van een panisch optimist. 26 „Komt-ie niet? Laat-ie z'n moeder weer voor gek roepen? Ik begrijp in de wereld niet „Och, hij komt immers direct, hij stond zich te scheren. Heb je haast? Dan beginnen we alvast". „Scheren! Tben ik zo was, schoor ik me eens in de week". „Ja", denkt Thea, „dat weet ik; toen je vijfentwintig was. wilde je't ook eens in de week doen, net als een boe renarbeider. Ik heb je zelf bijge bracht, je iedere dag te scheren". Maar ze zegt verzoenend: „Jij was blond en hij is zwart, dat tekent zo. Donkere mensen hebben gewoonlijk sterkere haargroei; de een is de ander niet, dat weet jij ook wel. Zo. nu vlees en jus nog". Wanneer ook dat geurend en wel op tafel staat, wipt Thea achter Geurts stoel en legt de handen op zijn schou ders. „Jochie, luister nu eens; hou eerst eens op met dat miserabele ge tik; ik heb met onze Geurt gepraat vanmorgen, heel ernstig, 't Komt goed met hem, heus, hij is geen luilak en dwarsdrijver. Bezondig je niet aan hem. drijf niet je zin door, tegen beter weten in. Tbe, Geurt, in vredesnaam, er staat zo ontzettend veel op 't spel!" „Ja, de molen. Precies, wat ik ook altijd beweer. De molen, die aan vijf geslachten ruimschoots te eten heeft gegeven". „Nee, een leven staat op 't spel. een mensenleven, en dat is heel wat meer Door M. A. M. RENES-BOLDINGH dan een molen. Geurts leven, mijn le ven. Soms denk ik ook: jouw leven. L^t toch eens beter op de ouwe man daarginds. Bij hem was 't ook: de mo len, de molen. Hij werd er rijk bij, maar zijn ziel verarmde en ver schrompelde. Je ziel kun je niet voe den met geld. Geurt, dat weet jij toch ook wel". „Vader is ziek, laat hem erbuiten". „Ziek, ja. Maar niet enkel lichame lijk; zijn ziel is ziek. Hij wil naar huis en kan de weg niet vinden, hoewel hij er zijn hele leven over heeft horen preken. Hij heeft zo weinig liefde willen geven; nu vertrouwt hij niet eens. dat er nog liefde voor hem is". „Och wat. zo diep gaat 't niet meer met hem; 't mechaniek is op, de dok ter zegt 't immers; wat er nog uit komt. is wartaal, flarden van vroe ger, zonder verband". Thea zucht en laat de schouders los. Ze voelt zich zo machteloos en be dreigd, dat de tranen haar in de ogen springen. Even in de keuken terug, koud water tegen oogleden en slapen. En dan zit opeens jong Geurt aan tafel; als een trieste mist hangt de spanning om beiden. Het mes van de vader trommelt weer een krijgsmars op de rand van 't granieten bord, fel en fascinerend. Bleek en nerveus staart de zoon voor zich uit. Met een wee gevoel gaat ook Thea zitten, te genover haar man. 't Thfelgebed zegt haar niets; de geijkte termen missen de kracht om 't hart opwaarts te voe ren, dwars door de vijandelijke bele gering heen. Zwijgend geeft ze 't vlees rond en opent de schalen met aardappelen en groente. „Als je verstandig bent, schiet je straks in een overall en kom je me in de molen helpen", zegt Geurt opeens agressief. „Moe zul je wel niet meer wezen, nu je de hele morgen verluierd hebt. Moeder laat zich wijsmaken, dat je studeert, maar mij neem je daar niet mee. Jij komt in de molen; ik verdraag 't niet langer, om door de knechts en de klanten uitgelachen te worden". Hulpeloos ziet jong Geurt van de een naar de ander. „In de molen? En we zouden er nog eens ernstig samen over praten, vader! U zou er nog eens over den ken Gisteravond zei u dat u heeft gezegd, dat d-d-d-dat Hij zwijgt in 't vlammend rood, dat zijn bleekheid overlaait. Stotteren! De gewone kwaal, als hij met zijn va der spreekt. Op school had hij het ook, soms, wanneer hij onwil tegen over zich voelde Vaak zweeg hij dan maar, in plaats van te antwoorden. Omdat hij meer dan iets anders het stotteren vreesde dat de lach van de klas opriep en de spotzucht van de le raar. 't Heeft hem zijn zittenblijven en zijn zakken gekost. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6