Nieuw CDA-raadslid Van Essen hecht belang aan identiteit Overal in de regio wordt kerstfeest gevierd op sfeervolle bijeenkomsten Traditie en kaarslicht kerstconcert Ars Musica LOODGIETERSBEDRIJF 4 i Jeugdbende opgerold in Zeeuws- Vlaanderen Onderscheidingen voor slachtoffers paspoort schandaal Kerstvieringen en zangdiensten op Schouwen-Duiveland Z1ERIKZEE Muziek, zang en bijbellezingen. Kerstmis op Schouwen-Duiveland. Overal in de regio worden er feestelijke en sfeervolle bijeenkomsten gehou den. Verenigingen komen wellicht voor het laatst dit jaar bij elkaar. Komend weekend zijn er overal in de regio kerstzangdiensten. Dinsdagavond werd het kerst feest gevierd door de afdeling Brouwershaven van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. Eén van de leden vertelde een kerstverhaal en verder wer den er onder andere dia's vertoond uit Israël. Ook was er een optre den van het plattelandsvrouwen koor uit Noordgouwe. Kerst is vooral een tijd van be zinning en op de meeste kerstvie ringen is dan ook een plaatsje in geruimd voor een meditatie. Zo ook op kerstviering van de afde ling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond. Zij vierde dinsdag haar kerstviering. Uiteraard ook weer compleet met zang en muziek. Het CPB-koor werd begeleid door een dwarsfluit en verder was er ook muziek van twee trompet tisten te horen op de kerstviering van de CPB. Naast muziek wordt op verschil lende kerstvieringen ook ruimte gemaakt voor een toneelstuk. Op de eveneens dinsdag gehouden kerstbijeenkomst van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd door eigen leden het toneel stuk Geloof in biegeloof onderd jaer gelee opgevoerd. Ook hier zorgde het koor voor een passende kerstsfeer. Er werd onder andere een Oostenrijkse kerstcantate ten gehore gebracht. Ook was er een plaatsje inge ruimd voor samenzang en werd een kerstverhaal verteld door een van de leden. De kerstavond werd afgesloten met het zingen van het Ere zij God. Ook gisteren, woensdag, waren er verschillende kerstbijeenkom sten. Bejaardensoos en ANBO- Nieuwerkerk prganiseerden geza menlijk een kerstmiddag voor ou deren in het dorpshuis in Nieu- werkerk. De afdeling Zierikzee van de NCVB hield haar jaarlijkse kerst viering met broodmaaltijd en kerstliturgië in de Gereformeerde kerk in Zierikzee. Naast een tijd van bezinning is de kersttijd ook een feestelijke tijd. Zaterdag wor den in Renesse kerstpakketten verloot. De NCVB-groep kwam bijeen in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. NBvP-kerstfeest in dorpshuis Nieuwerkerk. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaan- deren is een jeugdbende opgerold die verantwoordelijk is voor 14 berovin gen, waarvan sommige met mishan deling. De politie heeft tot nu toe ne gen bendeleden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het gaat om vijf Belgen en vier Neder landers, allen in de leeftijd tussen 14 en 21 jaar. Zij hebben de berovingen bekend, aldus de politie van Terneu- zen. Ze beroofden voornamelijk oude ren en dronken mensen en pleegden ook een aantal diefstallen in winkels en bedrijfspanden. Volgens een woordvoerder van de politie is er sprake van een voor deze streek nieuw verschijnsel. De politie noemt het opmerkelijk dat van de berovingen die in Terneu- zen zijn gepleegd enkele niet bij de politie zijn gemeld. Zij verwacht dat nog meer berovingen zijn gepleegd die echter nooit zijn aangegeven door de slachtoffers. Meerdere arrestaties sluit de politie dan ook niet uit. DEN HAAG - De beide slachtoffers van het paspoortschandaal, oud minister Van Eekelen van defensie en oud-staatssecretaris Van der Lin den van buitenlandse zaken, hebben een koninklijke onderscheiding ont vangen. Tijdens het jaarlijkse kerstdiner van het kabinet-Lubbers werd Van Eekelen benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en Van der Linden tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meege deeld. Op vrijdag 23 december in de Lutherse kerk te Zierikzee ZIERIKZEE - In de Lutherse kerk te Zierikzee wordt op vrijdag 23 december een kerstconcert met kaarslicht gehouden door Ars Musica. Een groep regionale musici die regelmatig muzikale evenementen verzorgt. Het con cert begint om 20.00 uur. Volgens traditie wordt het kerst concert verzorgd door een mengeling van ensembles en solisten. Het voka- le element, de zang, neemt hierbij een belangrijke plaats in. Onder andere via het Vokaal ensemble onder lei ding van Willy Bil, de zangeressen Willy Feytel-Bout en Liesbeth Fran ken en de zanger Marcel van der Zan- de. Verder werken aan het concert mee de gitarist Dik de Koning, de fluitist Bart Groeneveld en de orga nist Mar van der Veer. Messiah Uitgevoerd worden delen uit het oratorium The Messiah. Onder ande re de aria For behold en het beroemde duet He shall feed his flock like a she- perd. Het Vokaal ensemble zingt een aantal bekende Christmas Carols waarbij Willy Feytel-Bout zal sole ren. Tijdens een tweede optreden zingt het ensemble meer profane kerstwerkjes. Het concert wordt be sloten met O maiden most gentle. Zangeres Willy Feytel is solo te be luisteren in een Ave Maria van Cuy- pers met gitaarbegeleiding en een Christmas Carol (The first Noël). Liesbeth Franken vertolkt een twee tal negro-spirituals rondom het kerstgebeuren. Gitarist Dik de Ko ning brengt een gavotte en de fluitist Bart Groeneveld speelt enkele delen uit een sonate van J. S. Bach, een ron do van Mozert en een sonate van C. Ph. E. Bach. Hij wordt hierbij op het orgel begeleid door Mar van der Veer. Vanwege de verwachte belangstel ling zijn de kaarten voor dit concert alleen te verkrijgen via een voorver koop op de dag zelf, van 10.00 tot 11.00 uur in de Zeeuwse Muziekschool aan de Poststraat. Op dat tijdstip is ook telefonische reservering moge lijk (01110-12169). Indien er nog plaat sen beschikbaar zijn zullen ook voor aanvang van het concert plaatsen worden verkocht aan de ingang van de Lutherse kerk. „Ik realiseer me dat ik mijzelf in de praktijk nog weieens tegen zal komen ZIERIKZEE - 's Morgens werd zijn kandidatuur voor het voorzitterschap van de districtsraad Zeeland van de CFO (Christelijke Federatie van Overheidspersoneel) of ficieel bekrachtigd en 's middags zat hij toch nog tame lijk onverwacht rond de tafel met de fractie van het CDA en een bestuursdelegatie om na te gaan of hij de plaats van de heer C. Bij de Vaate over kon nemen. Nu, een maand of drie later is de 43-jarige Henk van Essen uit Zierikzee behalve voorzitter van de afdeling Schouwen Oost en de districtsraad Zeeland van de CFO ook nog eens raadslid voor het CDA. Al moet hij in de eerstvol gende raadsvergadering in januari nog officieel worden beëdigd. L Henk van Essen: ..Je moet me niet zien als 'n wereldverbeteraar in Zierikzee maar als iemand die geen afwachtende houding aanneemt". Van Essen behoort niet tot de cate gorie Nederlanders die na de gedane arbeid 's avonds voor de televisie on deruit zakt. Integendeel, een blik in de agenda leert dat Van Essen een „bezig baasje" is, betrokken bij het vakbondswerk, de politiek en gerui me tijd ook actief als ouderling voor de rechtzinnig Hervormde Gemeente in Zierikzee. De betrokkenheid bij het politieke gebeuren ontstond toen Van Essen op 27-jarige leeftijd en op uitnodiging van een kennis een ver gadering van de toenmalige Christe lijke Historische Unie in Overschie bezocht. Een en ander resulteerde be gin jaren zeventig in een lidmaat schap van deze confessionele partij en in een kandidaatstelling voor een plaatsje in een schaduwfractie in Maassluis. Veel tijd voor het politie ke spel had hij overigens niet omdat een MO-studie staatsinrichting hem de nodige uurtjes kostte. Schaduwfractie Een verhuizing in 1981 naar Zierik zee gooide echter roet in het eten. Noodgedwongen moest hij dan ook zijn plaats in deze schaduwfractie op geven. In Zierikzee pikte Van Essen de draad van het maatschappelijk be zig zijn weer op door in '82 ouderling te worden van de rechtzinnig Her vormde Kerk en tevens een bestuurs functie binnen het CDA, dat toen reeds door toedoen van onder meer Lukkie Nederhoed en Mar van der Veer van de grond was gekomen, te aanvaarden. In datzelfde jaar trad hij A eveneens toe tot het bestuur van de afdeling Schouwen Oost van de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel, waarvan hij sinds eind '87 de voorzittershamer han teert. Inmiddels vervult de Zierikzeese administratief juridisch medewerker van het waterschap sinds september '88 ook het voorzitterschap van de districtsraad Zeeland en maakt hij namens de waterschapsambtenaren ook deel uit van het landelijke groepsbestuur van de CFO. Kortom, een echte vakbondsman, die met in gang van januari de CDA-gelederen in de Zierikzeese gemeenteraad gaat versterken. Nummer vijf Dat dat moment een keer aan zou breken was te verwachten. Als num mer vijf op de kieslijst viel Van Essen bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen net buiten de (gemeenteraads) boot. Dat hij tijdens diezelfde „rit" nu toch als raadslid wordt beëdigd is te wijten aan het vertrek van CDA's oudste C. Bij de Vaate, die omwille van gezondheidsredenen na dertig jaar trouwe dienst vertrekt. Of schoon Van Essen op de hoogte was van de situatie van zijn voorganger kwam het verzoek om hem op te vol gen toch nog wel een beetje onver wacht. ,,'s Morgens werd mijn kandi datuur voor het voorzitterschap van de CFO districtsraad officieel be- k krachtigd en 's middags zat ik met de fractie en een bestuursdelegatie rond de tafel om over het raadslidmaat schap te praten". „Alles was voor mij bespreekbaar met uitzondering van de commissie financiën. Dit omdat het teveel tijd zou gaan vergen om zich de materie eigen te maken" vertelt Van Essen. Het werden uiteindelijk de commis sies sociale zaken en welzijn. Daar naast gaat het nieuwe raadslid ook deel uitmaken vande commissie volkskredietbank en het georgani seerd overleg van de gemeente. Medewerking Om dit alles naast een werkkring mogelijk te maken is er wat geschip perd. Van Essen: „Binnen de CFO districtsraad is er een extra bestuurs lid bijgekomen en ook is er binnen het bestuur een betere taakverdeling gekomen. Ook het CDA is mij tege moet gekomen doordat mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal de com missie financiën voor haar rekening zal nemen. „Daarnaast ben ik met het kerke- werk gestopt omdat daarin heel wat tijd ging zitten en ik het tijd vond dat een ander mijn taak daar over nam", aldus Van Essen die van zijn werkgever eveneens alle medewer king krijgt. „En dat is wat anders dan wanneer een werkgever ver plicht zijn medewerking moet ge ven" aldus het kersverse raadslid. De komst van Van Essen als CDA- raadslid betekent dat de gemeente raad een principieel raadslid rijker wordt. Een raadslid ook dat veel waarde hecht aan de identiteit van het CDA en die niet zal schuwen om wanneer zijn geweten hem daartoe dwingt een afwijkende mening te la ten horen. Van Essen: „Of ik een strijdbaar politicus ben zal de toe komst moeten leren, maar ik ben niet iemand die afwachtend is. Ik zal, denk ik dan ook nog weieens een keertje voor mijn beurt spreken" geeft Van Essen een stukje zelfkennis ten beste. Principieel Zoals gezegd hecht Van Essen veel K waarde aan de betekenis van de C van het CDA. Een ideële en principiële stellingname in de gemeentepolitiek, waarbij het in veel gevallen om heel concrete zaken gaat lijkt een moeilij ke opgave te zijn. „Ik weet niet pre cies wat me te wachten staat en ik realiseer mij dan ook wel dat ik mij zelf in de praktijk ook nog weieens tegen zal komen" aldus Van Essen, voor wie het vaststaat dat geloof en politiek, iets dat regelmatig ter dis cussie wordt gesteld, wel degelijk sa men kunnen gaan. Wat dat concreet inhoudt is voor het startende raadslid moeilijk met voor beelden te illustreren. Het komt er voor Van Essen op neer om zaken te beoordelen op grond van het stand punt dat een christen in zo'n geval in zou moeten nemen. Vervolgens komt dan de vraag aan de beurt hoe je een en ander kunt inpassen. Die princi piële stellingname waarbij begrip pen als gerechtigheid en rentmeester schap een belangrijke rol spelen sluit volgens Van Essen niet uit om op grond van Gods woord en in het uiter ste geval nee te zeggen tegen een de mocratisch genomen voorstel. Ethisch Die stellingname heeft in het bij zonder betrekking op meer ethische zaken als de bescherming van het le ven in het algemeen en het gezin in het bijzonder. Dat dergelijke ethische kwesties zich beperken tot de lande lijke politiek ontkent Van Essen. „Neem nu een punt als het opzetten van een ontwikkelingsbeleid, het schenken van een kopje zuivere kof fie en het behoud van de natuur op Schouwen-Duiveland, dat zijn zaken waarin de identiteit van het CDA en de uitgangspunten gerechtigheid en rentmeesterschap tot uiting kunnen komen. Milieukwestie Zo'n milieukwestie die hem, niet alleen als CDA'er maar ook als opspo ringsambtenaar na aan het hart ligt is ae vervuiling van de Zierikzeese havens. „De vraag is hoe houden we die in de toekomst schoon. Er zal dan ook een goed beheersplan moeten ko men waarbij ook aandacht moet wor den besteed aan het voorlichten van de bewoners van de panderi langs de haven. Die voorlichting is niet alleen een taak van Rijkswaterstaat die op de kwaliteit van het oppervlaktewa ter moet toezien, maar ook voor de gemeente die de havens beheert. Of dit toezicht door Rijkswaterstaat de afgelopen jaren voldoende is ge weest, daarbij plaatst Van Essen zo zijn kanttekening. ,Ik betwijfel of er een goede controle op de lozingen is geweest". Ook dc problemen die gerezen zijn 4 rond de benoeming van een nieuwe directeur van 't Kofschip zijn niet aan hem voorbij gegaan. Als pleitbe zorger voor het in harmonie zoeken naar een oplossing zou hij het ontzet tend spijtig vinden als dc wethouder J. Groen zou vertrekken. „Ik ken niet alle voors en tegens maar gezien de reacties binnen de fracties lijkt de benoeming op zich belangrijker dan de zaak die hiermee wordt gediend" aldus Van Essen die zich tijdens het gesprek eveneens ontpopt als een groot voorstander van hei versoepe len van de bouwvoorschriften.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4