Subsidie voor woningverbetering particulieren nu maximaal 4000,- sta?eeknieuws De Pul weer open Schouwse stranden weer verontreinigd met olie Medewerkers ziekenhuis starten actie voor Polen TOTALE OPHEFFING Perzische tapijten 50-60-70% MEKKA Jeugdsport- subsidie wordt afgebouwd Poging- tot brandstich ting in De Zaete ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 december 1988 Nr. 24461 3 Burgemeester W. den Boer: minder helpen Liever wat meer mensen met iets SCHARENDIJKE - Wie als huizenbezitter overgaat tot verbetering van een of meerdere woningen kan daarvoor subsidie van de gemeente terugkrijgen. In de gemeente Middenschouwen krijgt men voortaan niet meer dan 4000,- per woning. In beginsel is deze subsidie niet be grensd maar het college vindt dat moet worden voorko men dat één verbeteringsplan het totale daarvoor be stemde budget opslokt. „Dan helpen we liever iets meer mensen met iets minder", stelde burgemeester W. den Boer tijdens de gisteravond, woensdag, gehouden ge meenteraadsvergadering. De raad had geen moeite met het voorstel van het college, maar er werd wel een aantal kanttekeningen geplaatst. Zo stelde CDA-woordvoer- ster P. W. Berrevoets-Ringelberg dat. het voorgestelde maximumbedrag in haar ogen wel een beetje aan de krap pe kant is. ,,In de praktijk valt een verbouwing toch vaak duurder uit", aldus Berrevoets. Gemiddelde Burgemeester W. den Boer ant woordde daarop dat op enkele uit schieters na de meeste aanvragen voor subsidie onder de 4000 gulden blijven. ,,We hebben gezocht naar een gemiddelde en daarbij zijn we op dit bedrag uitgekomen", aldus de burge meester. „En het blijft een bedrag dat toch de moeite waarde is". De raad ging verder akoord met het voorstel van het college om voor Burgemeester W. den Boer: ,,Dit een soort gemiddelde?" Vijf kubieke meter olie tussen Jan van Renesseweg en Brouwersdam RENESSE - Een gedeelte van de Schouwse stran den is opnieuw verontreinigd met olie. Met de vloed tussen 12.00 en 14.00 uur spoelde dinsdagmiddag zo'n vijf kubieke meter olie op de stranden. Het gaat om het gebied vanaf de Jan van Renesseweg tot de Brouwersdam. Volgens Simon Hart van de Stichting Stookolieslachtoffers gaat het om olie die in dikke plak katen aan elkaar kleeft. Hij trekt daaruit de conclusie dat het om .'oude olie' gaat. „Waarschijnlijk heeft de olie al een week of mis schien wel veertien dagen in een plak in het zeewater gedreven en is daarna uit elkaar geslagen en naar het strand gespoeld". Klein beetje Hoewel Hart niet blij is met de ze nieuwe verontreiniging, om schrijft hij de aangespoelde olie als 'een klein beetje' vergeleken met de vorige keren. „Voor zover het zich laat aanzien zijn er onder de vogels nog geen slachtoffers ge vallen. De sterfte van vogels be perkt zich tot nu toe tot de regulie re hoeveelheid. Tot de vogelsterfte die in deze tijd van het jaar nor maal is". Mensen van Rijkswaterstaat en de gemeente Westersehouwen zijn momenteel aan het onderzoeken of het nodig is speciale maatrege len te treffen om de olie van het strand te verwijderen. En wie van beide instanties dat moet doen. Als er meer dan vijf kubieke me ter aanspoelt is het verwijderen een taak van Rijkswaterstaat. Als er minder olie ligt moet de ge meente Westersehouwen het strand weer schoonmaken. Het is ook mogelijk dat de totale hoe veelheid te klein is om tot specia le maatregelen over te gaan. Simon Hart reageert gelaten op de olievervuiling. „Je raakt eraan gewend. Wat er nu is aangespoeld is een fors beetje olie. Maar het kan nog veel gekker. Want hoe mooi de wetgeving ook is, het loopt toch altijd weer uit de hand. Het is bijna nooit te achterhalen waar de olie vandaan komt". Van daag (donderdag) wordt opnieuw een onderzoek ingesteld op het strand om na te' gaan of aanvoer van olie met de vloed ophoudt. Vervolg van pagina 1 melmarkt zijn welkom. En het meest van al een financiële bijdrage (giro 329443 ten name van Stichting Zee land helpt Polen). „Want vooral de medicijnen voor de kankerpatiëntjes en de medische apparatuur kosten erg veel. Elk kwartaal weer enkele duizenden guldens". Het vervoer naar Polen daarente gen is gratis omdat het gebeurt met vrachtauto's en busjes die door be drijven gratis beschikbaar worden gesteld. En de vrijwilligers van de stichting nemen vrije dagen op om de spullen ter plaatse te brengen. Ambulance-chauffeur Heikamp ging de afgelopen maand, in november mee naar Polen. Een heel bijzondere ervaring vindt hij. ,'Je wordt daar met open armen ontvangen. Iedereen staat buiten en ze vliegen je bij wijze van spreken om je nek. De blijdschap dat je komt is enorm. Het staat op de voorpagina van de plaatselijke krant en zelfs de televisie maakte opnamen van de aankomst van de hulpgoederen uit Zeeland". Speldeprikken De spullen worden vooral in zie kenhuizen en kinderhuizen gebracht. Maar van de kleding gaat ook een ge deelte naar de plaatselijke bevol king. „Dat wordt verdeeld door de Caritas waar wij het afgeven". Voor zoveel blijdschap hebben de drie Zie- rikzeeënaars er de lange reis en de wachttijden bij de grens graag voor over. „Soms staan we er wel tien a twaalf uur. Dat zijn de speldeprikken van de regering in Polen die voor het buitenland niet graag wil weten dat zijn bevolking het moeilijk heeft". Maar ondanks die speldeprikken gaat de'Stichting Zeeland helpt Polen door. En men hoopt hierbij gesteund te worden door de regionale bevol- king. Advertentie NU OF NOOIT - LAATSTE WEEK Alles moet weg. Profiteer nu Alle matèn en soorten en ex clusieve tapijten, leder tapijt met certificaatVolgend jaar pas een tapijt nodig? Koop nu, want deze prijzen komen nooit meer voor. Geopend 10.00-17.00 uur, heden donder dag en vrijdag koopavond t/m 21.00 uur. Visstraat 8 - Zierikzee - Telefoon 01110-16149 nieutv in te dienen aanvragen een be drag van 16.000,- te voteren. Eerder werd voor de sector particu liere woningverbetering een bedrag van f 10.000,- beschikbaar gesteld zo dat het totale budget voor subsidies voor particuliere woningverbetering nu 26.000,- bedraagt. Zonder discus sie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college om de verordening waarin de financiële bijdrage aan burgers voor verhuis- en herinrich tingskosten worden geregeld in te trekken. Dit in afwachting van nieu we regelgeving. 25 procent minder Overigens krijgt de gémeente Mid denschouwen voor 1990 een bedui dend lager bedrag tot haar beschik king voor stads- en dorpsvernieu wing. Voor 1989 staat nog een bedrag van 75.132,- genoteerd, maar voor 1990 tot en met 1993 krijgt men slechts 56.493,-. „Ten opzichte van de bijdrage voor 1989 een verlaging met 25 procent", aldus het college. De verlaging is het gevolg van een actualisering van de rijksverdeel sleutel en de introductie van een zo genaamde bedrijvenfactor. Het laat ste houdt in dat een gemeente met relatief veel industrie meer geld krijgt. Naar aanleding van een en ander probeerde PvdA-woordvoerder G. A. M. Cobussen wat meer te weten te ko- CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg: ,,Niet een beetje krap?" men over de in voorbereiding zijnde dorpsplannen. „U heeft al gezegd dat het maken van goede plannen tijd kost, maar ik word nu toch wel erg nieuwsgierig", aldus Cobussen. Bur gemeester Den Boer liet echter niets los over de inhoud van de plannen. Waarop gemeentesecretaris F. Kuij- per liet weten dat de plannen naar verwachting in april 1989 in de raad worden behandeld. Het ligt in de be doeling dat de plannen begin volgend jaar aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Gasaansluiting-en Voor afronding van de tweede fase gasaansluitingen in de onrendabele gebieden stelde de raad verder een krediet van 30.000,- beschikbaar. In 1986 werd voor die tweede fase ook al 30.000,- beschikbaar gesteld. Alleen de woningen in de super-onrendabele gebieden zullen het in Middenschou wen zonder aansluiting op aardgas moeten stellen. EINDHOVEN - De energiebedrij ven van Eindhoven, Den Haag en Bre da gaan samen met Philips energie zuinige lampen met forse korting aanbieden aan de consumenten. Phi lips heeft hetzelfde aanbod via de Veen (de organisatie van provinciale en stedelijke energiebedrijven) ge daan aan alle energiebedrijven in Ne derland. „Wij zijn nog met verschil lende andere gemeenten en provin cies in onderhandeling", aldus een woordvoerder van Philips, die overi gens uitdrukkelijk liet weten dat het niet om gloeilampen gaat. HAAMSTEDE Kerstnachtienst Zaterdag 24 december wordt er, evenals in voorgaande jaren, weer een Interkerkelijke Kerstnachtdienst gehouden in de Nederlandse Her vormde kerk in Haamstede. De dienst is voorbereid door de Christe lijke Gereformeerde Kerk, de Gere formeerde Kerk en de Hervormde Gemeente. Voorganger is ds. J. de Vries en verder werken aan de kerst nachtdienst mee de Koninklijke mu ziekvereniging Witte van Haemstede onder leiding van dirigent J. Knuist en het Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede onder leiding van J. Bliek. Het orgel wordt bespeeld door Annet van der Linde. Het kerkge bouw wordt verwarmd en sfeervol verlicht met kaarsen. De dienst be gint om 22.00 uur en men wordt in verband met het warmteverlies via de ingang aan de achterzijde de kerk te betreden. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden ten bate van de slachtoffers van de aardbeving in Ar menië. RENESSE Oud papier De muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse haalt zaterdag 24 december vanaf 8.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. KERKWERVE NCVB-kerstviering Op de onlangs gehouden kerstvie ring van de afdeling Kerkwerve van de NCVB stond de kerstliturgie met als thema Zij gingen samen op reis centraal. Medewerking werd ver leend door M. Post-Dalebout, K. Scheele-van der Velde en presidente H. A. P. Huigens-Stoel. Een en ander werd muzikaal omlijst door de Chris telijk gemengde zangvereniging Sur- sum Corda uit Scharendijke onder leiding van J. Schouls. Het Kerstver haal werd verteld door I. van der Sluis-Meerdink waarna alle aanwezi gen een kaars met kerstgroet kregen uitgereikt. Door de kaars aan te ste ken aan de kaars van je buurvrouw ontstond een cirkel van brandende kaarsen. De kerstviering werd beslo ten met het zingen van het Ere zij God. Er werd gecollecteerd voor de slachtoffers van de aardbeving in Ar menië. DREISCHOR/NOORDGOUWE Kerstzang Op kerstavond (zaterdag 24 decem ber) wordt er in de kerk van Noord- gouwe traditiegetrouw een Kerst- zangdienst gehouden. Deze begint om 20.00 uur. Evenals vorige jaren zal de muziekvereniging Con Amore hier aan zijn medewerking verlenen. Ook de Christelijk gemengde zangvereni ging VZOS uit Oosteriand zal tijdens deze zangdienst te horen zijn. Ook de kleintjes van de zondagsschool leve- SCHARENDIJKE - Er is lang en breed over gepraat maar nu is het dan toch offi cieel bekrachtigd: de jeugd- sportsubsidieregeling in de ge meente Middenschouwen wordt in drie jaar tijd afge bouwd totdat deze in 1991 uit eindelijk opgeheven wordt. Eigenlijk was het een forme le zaak want de raad had zich bij de behandeling van de be groting voor 1989 al achter een aniendemeht van de VVD-frac- tie geschaard om de regeling niet plotsklaps op te heffen, zo als het college eigenlijk had ge wild, maar in drie jaar af te bouwen. Hoewel het in feite maar om een relatief klein bedrag gaat, 4500,-, heeft een en ander heel wat voeten in de aarde gehad. Het college probeerde vorig jaar bij de behandeling van de begroting ai het voorstel om de regeling af te schaffen erdoor te krijgen. De raad zag dat ech ter niet zo scherp zitten en het voorstel verdween in de ijs kast. Dit jaar probeerde het colle ge het opnieuw en aanvanke lijk leek het erop dat ook deze poging weer op niets uit zou lo pen. Sportwethouder L. C. Hart werd te verstaan gegeven dat hij zijn huiswerk maar eens over moest maken en op nieuw in overleg met de be trokken sportverenigingen om tafel moest gaan zitten. Hart, met het college achter zich, zag daar echter niet zoveel in en in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1989 kondig de het college wederom aan met een voorstel tot afschaf fing van de regeling te zullen komen. Tijdens de behande ling van de begroting zorgde het VVD-amendement ervoor dat beide partijen zich vonden in een compromis. Een compro mis dat nu uiteindelijk door de raad officieel vastgesteld is. ren hun bijdrage aan deze speiiale dienst, die wordt voorgegaan door ds. D. R. Jonker. Zondag 25 december is er in de kerk in Dreischor een geza menlijke dienst, die wordt voorge gaan door dominee Jonker. Hieraan, werken mee het 36 leden tellende Hervormd Kerkkoor en de muziek vereniging Crescendo. Daarnaast is er ook declamatie, die dankzij de nieuwe geluidsinstallatie goed te vol gen zal zijn. NOORDGOUWE Puzzelrit Wie tweede kerstdag er op uit wil trekken kan meedoen aan een puzzel- rit van de mac Sparta. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan men zich hiervoor in schrijven bij autobedrijf Akkerdaas die deze rit sponsort. OUWERKERK Kerstfeest bejaardensoos De bejaardensoos Ouwerkerk vier de het Kerstfeest in een sfeervol ver licht dorpshuis. Na een welkomst woord van presidente mevrouw Hage-Raamsdonk werd gezongen lied 26. vers 1. 3. en 4 waarna me vrouw Den Bleyker het eerste deel van het kerstevangelie uit Lucas voorlas. De heer M. J. Rouw verzorg de een overdenking waarna mevrouw Den Bleyker het kerstverhaal Het Ongeveer 25 ouders bereid om toezicht te houden BRUINISSE - Zaterdagavond om half acht wordt voor de Bruse jeugdsoos de Pul een historisch mo ment. Na bijna een half jaar gesloten te zijn geweest gaat de Pul weer open. Een belangrijke reden hier van is dat ongeveer 25 ouders van Bruse jongeren be reid zijn gevonden om bij toerbeurt toezicht te hou den tijdens de soosavonden. De Pul werd deze zomer op last van het dagelijks bestuur van de gemeente Bruinisse gesloten, twee weken nadat het nieuwe seizoen was begonnen. Dat kwam vanwe ge ongeregeldheden op straat voor de soos met vechtende jongeren. De regelmatige bezoekers van de Pul reageerden op de sluiting van hun soos met een handtekeningen actie, een demonstratie voor het gemeentehuis toen daar een raads vergadering plaatsvond en het kraken van de Pul. i Stringente voorwaarden Het dagelijks bestuur van de ge meente Bruinisse wilde echter geen toestemming geven voor het opnieuw openen van de jeugdsoos voordat aan enkele stringente voorwaarden zou zijn voldaan. Een van de belangrijkste daarvan was een goed toezicht door vol wassenen. Na een voorbereidende fase kwam ongeveer half november een intensief overleg op gang tus sen het gemeentebestuur en het bestuur van de soos. Jeugdwerk leider J. Elenbaas speelde hierbij een belangrijke bemiddelende rol en ook raadslid Jaap Huizer deed er alles aan om de partijen bij el kaar te brengen. Soos voorzitter D. Spelt: „We hebben alles goed samengevat en doorgesproken. Het drankge bruik, de overlast buiten het ge bouw op straat en de evenementen op cultureel gebied en voorlich ting die via de soos georganiseerd zouden kunnen worden". Het jon gerenbestuur van de Pul benader de telefonisch vele ouders van soosleden met de vraag of zij mis schien wilden helpen bij het toe zicht. „Daar is buitengewoon posi tief op gereageerd. Ongeveer 25 ouders bleken bereid om in wis seldiensten voor het toezicht in de soos en op het terrein buiten te willen zorgen". Halen en brengen Volgens Spelt een van de teke nen dat de Pul leeft bij de Bruse bevolking. „Vorige week vrijdag hebben we een ledenvergadering gehouden waarin alles werd door gesproken. Er waren ruim 140 jon geren". Hij vertelde dat de Pul ook als een belangrijke voorziening wordt gezien omdat de jeugd daar door in het dorp kan blijven om uit te gaan. „Anders moeten ze tel kens gehaald en gebracht worden naar elders". Vanaf zaterdag is de Pul dus weer wekelijks op vrijdag- en zaterdagavond geopend. ,,Van half acht tot half twaalf. Behalve met oudjaar. Dan gaat de soos wel om half een 's nachts open. Het laatste half uur voor sluiting wordt de tap gesloten en er wordt geen drank geschonken aan jonge ren beneden 16 jaar. De Pul telde vorig jaar 333 leden. Spelt ver wacht dat dat aantal ook nu weer met gemak gehaald zal worden. „Ik ben heel tevreden met deze gang van zaken. Vooral omdat we nu de medewerking van zoveel ou ders krijgen. Ik ben blij dat ik het nog even heb volgehouden. Want ik was eigenlijk al lang van plan om het bijltje er bij neer te gooi- Ook burgemeester T. C. Hek man blijkt een tevreden mens. „Ik heb niets liever dan dat de jeugd zich op een goede manier ver poost. Ik heb altijd gezegd dat sluiten geen oplossing is. Maar er moet wel aan bepaalde voorwaar den worden voldaan. Dat lijkt nu te gaan gebeuren. Ik hoop dat het goed gaat. Ik heb er alle vertrou wen in". vergeten wachtwoord las. Tijdens de pauze'Werd op appelbollen en warme wijn getrakteerd. De avond werd be sloten met het zingen van het Ere zij God. De bejaardensoos komt in 1989 voor het eerst bijeen op 4 januari. NIEÜWERKERK Kerstfeest De kinderen van de zondagsschool in Nieuwerkerk vieren tweede kerst dag hun Kerstfeest in de Nederlandse Hervormde kerk. Dit feest waarbij iedereen welkom is begint om 18.00 uur. Voor de muzikale ondersteuning zorgt H. Wandel. OOSTERLAND Kerstnacht In de Hervormde kerk in Ooster iand wordt zaterdag 24 december een kerstnachtdienst gehouden, waaraan de Christelijk gemengde zangvereni ging VZOS haar medewerking ver leent. Tijdens deze dienst die om 22.30 uur begint wordt er een extra collecte gehouden voor de hulpverle ning aan de slachtoffers van de aard beving in Armenië. BRUINISSE Kerstzangavond In de Nederlandse Hei-vormde kerk van Bruinisse is vrijdag 23 december een Kerstzangavond, die om 19.30 uur begint. Medewerking verlenen het Christelijk Gemengd koor Laus Deo onder leiding vam C. den Braber, het Nederlands Hervormd kerkkoor on der leiding van C. van der Maas, het kinderkoor Bruinisse onder leiding van mevrouw R. Brouwer-Dalebout en het koperensemble Brassionato onder leiding van C. van der Maas. Organist is H. Hoogerheide. Vergadering varkenshond De Varkenshoudersvereniging On derlinge Hulp uit Bruinisse houdt op vrijdag 6 januari haar algemene le denvergadering. Deze jaarvergade ring wordt gehouden in café Storm en begint om 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF BRUINISSE - Nadat eerder vorig weekeinde een steen door een ruit van bibliotheek De Zaete in Bruinisse ging, is maandagavond een poging tot brandstichting ondernomen. Onbekenden wierpen door het gat in de ruit een brandende Nieuwsbode naar binnen. Doordat dit' blad slecht vlam vatte bleef de schade beperkt tot een gesmolten nylon vitra ge en wat roet- en rookschade aan het plafond en behoefde de brandweer niet uit te rukken. Een politiewoordvoerder schatte dat de aangebrachte schade om en nabij de vijfhon derd gulden bedraagt. Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie verzoekt diegenen die over het gebeuren van maan dagavond nadere informatie kunnen geven contact op te ne men met het bureau van de rijkspolitie Schouwen-Duivc- land in Zierikzee, telefoon 01110-14055. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BT.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contiacttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3