De blijdschap is enorm als je daar met de spullen aankomt' Kandidate voor de baan bij 't Kofschip trekt zich terug 'Heel aardig dat Merien op die manier wordt vereeuwigd' >:s KERSTDAGEN mr pa Uii 5«® DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe burgemeester voor Katwijk Vers Bakkerij Verwijs «iu* van oeveren reizen PiBL/or«: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Saneren De Pul Huishoudster Hengelen Het saneren van waterbodems van de Ooster- Jeugdsoos de Pul in Bruinisse gaat dit week- Een verhaal over een huishoudster in vroeger Eddy Smit is wederom clubkampioen gewor- scheldehavens (Pag. 2) t dik zeven miljoen kosten, einde weer open. (Pag. 3). tijden; geen gemakkelijke baan. (Pag. 5). den van hengelsportvereniging Oosterschelde. (Pag. 11). DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24461 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vroeg te bed en vroeg op, maakt een mens gezond, rijk en wijs. Guido Gazelle Medezeggenschapsraad: Logisch dat nu mevrouw Van Anraad benoemd wordt ZIERIKZEE - Mevrouw F. C. M. van Geers uit Maarsen, die door een meerder heid van de Zierikzeese gemeenteraad was benoemd als directeur van de open bare basischool 't Kofschip, heeft zich teruggetrokken. Woensdagmorgen liet zij aan de gemeente-ambtenaar, die de sollicitatieprocedure verzorgde, telefonisch weten de baan niet te zullen aanvaarden. Dat gebeurde in de periode van tien dagen bedenktijd die de solli citante had vanaf de dag dat de ge meenteraad het besluit nam om haar te benoemen. Wat voor Me vrouw Van Geers de beweegrede nen waren om de benoeming niet te accepteren is niet bekend ge maakt. Volgens de voorzitter van de me dezeggenschapsraad van 't Kof schip, Martin Broekema was me vrouw Van Geers precies op de hoogte van de commotie die is ontj staan nadat haar benoeming in Zierikzee bekend werd. Zoals be kend week het gemeentebestuur met dit besluit af van het advies van de benoemingscommissie die mevrouw J. van Anraad uit Zie rikzee als meest geschikte kandi date voor het directeurschap naar voren bracht. De wethouder van onderwijs J. Groen (PvdA) legde zijn onderwijsportefeuille, neer toen bleek dat van dit advies zou worden afgeweken. De terugtrekking van mevrouw Van Geers kwam voor velen als een verrassing. „Het is een beslis sing die mij verbaast. Vooral doordat ze zo snel en onverwacht kwam", aldus de voorzitter van de medezeggenschapsraad van het 't Kofschip, Martin Broeke ma. „Volgens mij is het feit dat haar benoeming hier zo moeilijk lag niet de enige reden voor deze beslissing". Broekema, die mevrouw Van Geers persoonlijk kent, vertelde dat ze al de hele tijd op de hoogte was van de verwikkelingen rond om haar benoeming. „Ze was zeer zorgvuldig bezig met alle aspecten van de benoeming te overwegen. Woensdag om 12.00 uur zou ze overleg voeren met het onderwijs- team en de medezeggenschaps raad van het 't Kofscnip. Maar voor die tijd heeft ze plotseling van de benoeming afgezien". Volgens Broekema is het logisch dat nu mevrouw Van Anraad wordt benoemd als de nieuwe di recteur van het Kofschip. „Maar dat durf ik niet meer met zeker heid te zeggen. Er zijn de laatste tijd in deze zaak al zoveel grillige stappen genomen door de gemeen tebestuurders dat het pas zeker is als de benoeming ook is uitgespro ken. Het is een ingewikkelde zaak geworden waaraan vele politieke en persoonlijke kanten zitten". Wethouder Groen vertelde zich goed te kunnen voorstellen dat mevrouw Van Geers de benoe ming heeft afgewezen. „Dit alles is natuurlijk niet ongemerkt aan haar voorbij gegaan. Ik kan me voorstellen dat het een moeilijke start zou zijn geweest". Hij bena drukte dat hij nooit iets op de kwaliteiten van Van Geers aan te merken heeft gehad. „Ik vind al leen dat mevrouw van Anraad qua rechtspositie beter past bij het overige personeel van het Kof schip". Groen liet desgevraagd weten dat het niet aanvaarden van de be noeming door mevrouw Van Geers voor hem geen reden is om zijn on derwijsportefeuille weer op te pakken. „Er zijn toch dingen ge passeerd die niet worden rechtge trokken door deze terugtrekking. Of ik de portefeuille weer zal op pakken zal afhangen van de ma nier waarop de verdere procedure nu wordt opgepakt". VEERE - De burgemeester van Veere, mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman, wordt met ingang van 16 januari bur gemeester van Katwijk. Me vrouw Van Montfrans (47 jaar) is lid van het CDA. Zij volgt in Katwijk mr. C. A. Bos op, die op 1 december met pensioen is gegaan, aldus het ministerie van binnenlandse zaken. Drie mensen uit Rode Kruisziekenhuis actief met actie voor Polen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG - De officiële werk loosheid daalt van de maand decem ber op januari volgend jaar in een maand tijd met 265.000 personen. Tot en met deze maand publiceert het mi nisterie van sociale zaken en werkge legenheid de officieel door de ar beidsbureaus geregistreerde werk loosheid, die nu om en nabij de 680.000 ligt. Advertentie VOOR DE BESTELLEN Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 Tel. 01110-12224 BELLEN ZIERIKZEE - „Wij mppperen altijd wel. Als er eens een lampje kapot is dat niet di rect gemaakt wordt bijvoorbeeld. Maar we hebben het goed hier in Nederland. Dat realiseer je je heel goed als je naar Polen bent geweest om de spullen daar te brengen. Na zo'n week ga je fluitend weer aan je werk". K. van Schelven uit Zierikzee is anesthesie-verpleegkundige op de operatie-afdeling van het Rode Kruisziekenhuis. Evenals zijn collega's ambulance-chauffeur T. Heikamp en OK-verpleegkundige M. C. Bolle is hij in zijn vrije tijd contactpersoon van de Stichting Zeeland helpt Polen. Vrij willigerswerk dat de drie Zierikzeeënaren zien als een verantwoordelijkheid. Omdat zij weten dat in Polen kinderen in ziekenhuizen liggen wiens welzijn afhangt van dat vrijwilligerswerk. Elke drie maanden gaan vrijwilli gers van de Stichting Zeeland helpt Polen persoonlijk naar Polen. Om daar in het district Gdansk medicij nen, medische apparatuur en kle ding, voedingsmiddelen en speelgoed af te geven. Men rijdt daarbij een rou te door het district om de goederen op diverse plaatsen te bezorgen. Patiëntjes De medicijnen zijn bestemd voor een tiental jeugdige kankerpatiënten in een kinderziekenhuis in Gdansk. „Sinds de oprichting van de Stich ting Zeeland helpt Polen zijn daar mee al 105 kinderen genezen", vertelt Van Schelven enthousiast. „Maar dat houdt ook in dat er continuïteit moet zijn in de leveringen. Daar kan het le ven van die kinderen van af hangen. Het is een keer voorgekomen dat het transport een maand moest worden uitgesteld. Toen we daar aankwamen vielen de artsen ons om de hals. Zij hadden net moeten loten welke kan kerpatiëntjes zij nog medicijnen zou den blijven geven want er was niet ge noeg meer voor allemaal. Er waren tien patiëntjes en bij acht daarvan moesten zij de behandeling stoppen. Omdat de bodem van de doos in zicht kwam. Met de overblijvende medicij nen kon de behandeling bij maar twee kinderen worden voortgezet". De Stichting Zeeland helpt Polen werd in 1980 opgericht door de Pool J. Lipowki die in Vlissingen woont en was begaan met het lot van zijn landgenoten. Vanwege een enorme staatsschuld is in dat land alles on dergeschikt gemaakt aan de export van goederen. Men voert zoveel arti kelen uit dat er in het land zelf niet voldoende overblijft voor de bevol king. „Zeep, koffie en tandpasta is er bijvoorbeeld niet te krijgen". De drie Zierikzeeënaars hebben bij de trans- portreizen gemerkt welke invloed dat alles heeft op de bevolking. „Er hangt echt een spanning, een gedruk te stemming. De mensen lachen ook bijna niet". De Stichting Zeeland helpt Polen is een van de vele organisaties in Neder land die zich inzetten voor hulp aan de mensen in Polen. „Elke organisa tie heeft zijn eigen gebied in Polen. Via coördinatie van het Rode Kruis hebben wij Gdansk toegewezen ge kregen". Het geld voor de zending goederen die elk kwartaal naar Polen gaat wordt bijeengebracht door ac ties van scholen, het organiseren van rommelmarkten en giften van bedrij ven en particulieren. Verwateren „In het begin van de tachtiger jaren liep dat prima. Maar nu dreigt het een beetje te verwateren. Terwijl de mensen in Polen nog steeds zo hard hulp nodig hebben". Men wil daarom vooral ook op Schouwen-Duiveland de mensen oproepen om de actie te steunen. „We gaan volgend jaar een rommelmarkt/braderie organiseren op het veld achter het Rode Kruiszie kenhuis. En we willen de mensen bij deze oproepen om gebruikte, maar nog niet versleten kleding naar het Rode Kruisziekenhuis te brengen. Ze kunnen het gewoon in de hal afgeven. Dan zorgen wij dat het verder wordt vervoerd". Ook spullen voor de rom- Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Aan de aanvoer van zachte en voch tige lucht komt nog steeds geen ein de. Veel bewolking en perioden met regen of motregen. De zuidwestelijke wind neemt in kracht toe tot hard en kan boven zee af en toe stormachtig worden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 26 dec. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 dec. Zon op 08.46, onder 16.29 Maan op 16.12, onder 09.36 Volle Maan: 23 december (06.29) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer wordt het ko mende etmaal bepaald door een de pressie, die zich vanaf de Oceaan via het zeegebied ten noorden van Schot land naar Zuid-Noorwegen gaat be wegen. Gelijktijdig handhaaft zich boven Spanje een hogedrukgebied. Ons land krijgt bij deze ontwikkelin gen in eerste instantie te maken met een krachtige zuidwestelijke stro ming. Daarmee wordt via de Britse eilanden opnieuw zachte en vochtige lucht aangevoerd waarin af en toe wat regen of motregen valt. In de loop van de middag bereikt iets minder zachte en wat drogere lucht ons land. Naast opklaringen valt daarin mogelijk een enkele bui. Advertentie tl. 01110-15034' 12319 vervolg pagina 3 Nieuwe straat in Noordgouwe wordt naar Merientje Vis genoemd NOORDGOUWE - Het besluit van de gemeenteraad van Brouwershaven om een van de nieuwe straten, die in het bestemmingsplan Noordgouwe komen, te vernoemen naar Merientje Vis is in Noordgouwe met instemming ontvangen. „Ik vind het een goed plan. Het is heel aardig dat die man op die manier wordt vereeuwigd", aldus J. A. Rotte. Hij heeft af en toe schriftelijk contact met de heer Vis die in 1954 naar Australië emigreerde. Daarom weet hij dat Merientje Vis het zelf ook heel leuk vindt dat een straat in zijn vroegere woonplaats naar hem wordt vernoemd. „Hij schreef me dat hij het heel erg leuk vindt. En ook dat hij erbij hoopt te kunnen zijn als de straat gereed komt". Merien Vis werd al eerder 'vereeuwigd'. In het vroegere gemeen tehuis van Noordgouwe en tegen woordig in de openbare school hangt het doek De Offervaardigen dat in 1954 werd gemaakt door de schilder M. Schipper. Daarop legde hij vast hoe Merien Vis er tijdens de waters noodramp in slaagde om een gat te dichten in de Schouwsedijk. De Schouwsedijk is een binnendijk tussen Zierikzee en Brouwershaven. Tijdens de watersnoodramp van 1953 beschermde deze dijk enkele polders die nog niet onder water stonden na dat het zeewater het eiland was bin nengedrongen via de stroomgaten bij Ouwerkerk en de Schelphoek. De Schouwsedijk dreigde ook te bezwij ken toen ter hoogte van Kakkersweel een gat ontstond omdat het sluisje daar was ingestort. Volgens het verhaal lukte het niet om het gat met zandzakken te dich ten omdat die telkens wegspoelden door de sterke stroming. De landar beider Merientje Vis uit Noordgouwe liet zich toen aan een touw in het gat in de Schouwse Dijk zakken. Om te voorkomen dat hij met de stroom zou worden meegevoerd werd het touw vastgehouden door enkele mensen die op de dijk aanwezig waren om het gat te dichten. Op die manier slaagde Vis erin om een aantal per- koenpalen in het gat te slaan. Hier door bleven de zandzakken op hun plaats liggen en slaagde men erin het gat met behulp van nog allerlei an der materiaal te dichten. De Schouwsedijk bleef hierdoor behouden. Behalve als bescherming voor het achterland werd hij ook ge bruikt als belangrijke aanvoerroute voor reddingsmateriaal en materiaal voor herstelwerkzaamheden elders op Schouwen-Duiveland. Op het schilderij in de openbare school in Noordgouwe is de actie van Merien Vis vastgelegd. De Offervaardigen werd destijds door M. Schipper ge schilderd in opdracht van de Culture le Vereniging Noordgouwe en namens de gehele bevolking en de toenmalige burgemeester van Noordgouwe Z. Cornelis geschonken aan de gemeen- De historische prent. te. Samen met een tweede schilderij dat de gemeenscahp van Noordgouwe voorstelde. Emigratie In september 1953 emigreerde Vis met zijn gezin naar Australië. Op Schouwen-Duiveland was hij werk zaam als landarbeider. In Australië werkte hij bij de spoorwegen. De heer Rotte kende Merien Vis inder tijd goed. „Zijn dochter heeft bij ons gewerkt vanaf het moment dat zij van school kwam tot zij ongeveer 17 jaar oud was en het gezin emigreer de". Hij omschrijft Merien Vis als een man die aanpakte. „Hij deed wat hij doen moest. Zoals zoveel mensen in die tijd. Daarom vind ik het leuk dat zo'n man wordt geëerd met het vernoemen van een straat naar hem".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1