Öokvoor uiserde ideale matras Nieuwe voorzitter WV-Zierikzee wil zaken voortvarend aanpakken Kerstgesnuf fel in Nieuwerkerk agenda WATERSTANDEN College Bru wil krediet van bijna een ton voor sanering van havenbodem DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. 2 Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. DEURLOO INTERMEUBEL Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum 20 december 20 december 20 december 20 december Hoogwater tijd stand 00.35 146 12.50 11.30 00.30 12.45 00.40 13.05 Springtij: 25 december Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Laagwater tijd stand 06'. 35 -110 19.05 -145 05.45 - 99 18.10 134 06.45 -120 19.10 -156 06.40 -123 19.15 -158 NIEUWERKERK - Vijf lange rijen met alle mogelijk nutte en tnitider nutte waren maakten zaterdag van het dorps huis in Nieuwerkerk een overdekt Waterlooplein, waar het voor doorgewinterde snuffelaars en koopjesjagers goed toeven was. Ook diegenen die in deze dure decembermaand nog wat voordelige kleding op de kop wilden tikken of op zoek waren naar een betaalbaar kerststukje konden in de grote zaal van het dorpshuis, waar vijf latige rijen tafels volgestouwd lagen, met van alles en nog wat terecht. Omstreeks 9.00 uur meldden zich de eerste bezoekers voor deze snuffelmarkt die elke maand door firma De Vlieger uit Oosterland wordt georganiseerd. Het bleef, zo bleek uit de reacties van verschillende standhouders echter bij kijken, want zo net na Sint Nicolaas en op de valreep voor Kerst bleken de bezoekers spaarzaam te zijn met hun aankopen. Wat wel grif van de hand ging was de snert. Advertentie motiefilm van de Stichting Promotie Sehouwen-Duiveland tijdens de in tercontinentale vluchten zouden to nen. „Da's goedkoper dan een paar dagen ergens op een beurs te staan". De nieuwe voorzitter reageert voorts op deze nieuwe eilandelijke promotiestichting met enige terug houdendheid. „Wat je samen kunt doen, zoals bij voorbeeld het uitgeven van een gezamenlijke folder etc. moet je samen doen, maar anderzijds moet je ervoor waken dat er niet teveel overkoepelende organisaties en groepjes komen. Dan wordt het ge heel ondoorzichtig. Waar het om gaat is het eindresultaat. Als een promo tiestichting daartoe bijdraagt dan is het prima, maar het moet niet num mer zoveel zijn, die op dit vlak actief wil zijn, dan leidt dat alleen maar tot verbrokkeling. Ik zou me dan ook lie ver eerst concentreren op Zierikzee, daar hebben we onze handen vol aan". Ook over de plannen om tot een Zierikzeese promotiestichting te ko men staat Nijland niet te popelen van ongeduld om dit gerealiseerd te zien, omdat er dan weer een overkoe pelend iets bij de toch vele groepjes en clubjes bijkomt, terwijl de VVV in feite een promotievereniging is en derhalve een speerpuntfunctie" zo als Nijland het aangeeft vervult. ,,De VVV zou het promotieteam van de Zierikzeese Ondernemers Centrale moeten zijn. Wie lid is van de ZOC zou daarom ook lid van de VVV moe ten zijn. Ik hoop dat de mensen er in ieder geval van overtuigd raken wat Zierikzee waard is. Want gaat het Zierikzee goed dan gaat het iedereen goed" aldus de nieuwe voorzitter van de VVV-Zierikzee. ,,Ik vind het prettig om iets voor Zierikzee te doen, buiten de politiek om, want Zierikzee heeft 'n fantas tisch produkt" vertelt de nieuwe voorzitter die behalve lof voor deze stad aan de Oosterschelde desge vraagd ook wat tekortkomingen sig naleert. Allereerst stoort hij zich en hij niet alleen aan de woonboot mid denin de Oude Haven. Die woonboot verstoort de historische omgeving en zou als het aan Nijland ligt plaats moeten maken voor een aantal plat bodems, die ook in vroeger tijden het stadshart bepaalden en die nu als toe ristische attractie dienst kunnen doen. Ofschoon de huidige eigenaar gerechtigd is daar te wonen zou er volgens Nijland toch eens gekeken moeten worden of er met de be woonster niet tot overeenstemming gekomen kan worden. Mr. G. Nijland: .Zierikzee is een stad om van te houden en om trots op te zijn". Silo Een ander „object" dat volgens de nieu\ye voorzitter verstorend werkt op het stadsbeeld is de Cebeco-silo bij 't Sas. „De hoogte van de toren was vroeger een statussymbool. Hoe ho ger de toren des te beter. Zo'n hoge si lo is echter geen noodzaak en ook laat de kwaliteit van het gebouw behoor lijk wat te wensen over". De nieuwe voorzitter oyerweegt dan ook serieus om met Cebeco rond de tafel te'gaan zitten om te zien of het mogelijk is dit stukje horizonvervuiling, zoals hij dat noemt, af te breken. De stelling dat dergelijke gebouwen ook een waarde hebben, een industrieel mo nument zijn, vindt Nijland in dit ge val niet van toepassing. Zierikzee is een monumentenstad met veel toe risten en geen industriestad." Daarmee is het wensenpakket van de nieuwe voorzitter nog niet com pleet want persoonlijk zou hij het liefste een autovrije binnenstad zien met voldoende parkeerruimte bin nen „handbereik". Dat hij als bewo ner van een monumentenpand aan het Havenpark met de auto voor de deur zeker de gevolgen hiervan gaat ondervinden accepteert hij ten volle. Voor het creëren van voldoende parkeercapaciteit heeft Nijland ook een idee bij de hand: verplaats de emulsiefabriek naar het industrieter rein De Zuidhoek, als 't moet tegen een financieel aantrekkelijke prijs en maak daar een parkeerterrein van waar de touringcars hun „lading toe risten" vlakbij het centrum kunnen droppen. Het herinrichtingsplan waarmee voorjaar '89 een begin wordt gemaakt is, zo meent de Zie rikzeese jurist, een stap in de richting van een toerist- en voetganger-vrien delijk Zierikzee. Imago Of het monumentenstadje inder daad dat imago kan opbouwen is niet alleen een kwestie van het elimine ren van zaken die niet direct in een historische context passen, maar ook een kwestie van mentaliteit. Als gro te voorbeeld haalt de nieuwe voorzit ter onze zuiderburen aan die de kunst BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse stelt de raad voor een krediet van 94.250,- beschik baar te stellen in verband met de sa nering van de havenbodem. Het gaat hier om een financiële tegemoetko ming aan de gemeente Reimerswaal. Dit omdat het verontreinigde ha- venslib wordt gestort in de voormali ge voorhaven van Hansweert. Eerder wees de Bruse gemeente raad min of meer verontwaardigd het standpunt van de gemeente Reimers waal van de hand. Men vroeg toen een bijdrage van 5,- per kubieke me ter vervuilde baggerspecie en aange zien Bruinisse 37.700 kubieke meter verontreinigde baggerspecie kwijt moet zou dat neerkomen op een be drag van 188.500,-. merswaal niet als voorwaarde voor deelname aan het saneringsproject geldt. De gemeente Reimerswaal heeft nu, gelet op de grote milieubelangen die met de sanering van de vervuilde havenbodems gediend zijn, eieren voor haar geld gekozen en heeft be sloten de bijdrage te halveren. Het geen nu voor de gemeente Bruinisse neerkomt op een bijdrage van bijna een ton. Het college van Bruinisse stelt de raad voor dit aanbod met bei de handen aan te pakken. Te veel En dat vond men in de Bruse raad te veel. Veel te veel. Tijdens een raadsvergadering werd zelfs de op merking gemaakt dat Reimerswaal kennelijk een slaatje uit andermans ellende wil slaan. De gemeente Brui nisse vond Rijkswaterstaat achter zich. Gesteld werd dat het voldoen van de bijdrage aan de gemeente Rei- Begroting Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van donderdag 22 december. Als agenda punt twee van de raadsvergadering staat genoteerd de gemeentebegro tingvoor 1989. Verder komt aan de or de een voorstel tot wijziging van de verordening haven- en zategelden, een krediet voor het aanschaffen van een kleine houtversnipperaar. Ook stelt het college voor een krediet van 954,- beschikbaar te stellen, voor de aankoop van een collectie ansicht kaarten. Schuimrubber, binnen- vering, kombispring, polyether? In kombinatie met welke bedbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor het antwoord en een persoonlijk advies naar de Bedderie specialist. DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. Mr. G. Nijland wil 'n gezelliger sfeertje in Zierikzee ZIERIKZEE - „Als je g-een idealen hebt, kun je er beter niet aan beginnen". Mr. G. Nijland, die vorige week mr W. H. Klaassen als voorzitter van de VVV Zierikzee op volgde blijkt geen voorzitter te zijn die zijn werkzaamheden beperkt tot het leiden van een vergadering. Integendeel, de nieuwe voorzitter van de VVV-Zierikzee is, getuige zijn toekomstplannen, een ambitieus man die een duidelijke visie op Zierikzee als toe ristische trekpleister heeft. Een visie waarbij een gezellige en toerist-vriendelijke stad centraal staat De vraag of mr. G. Nijland er iets voor voelde om als kandidaat voor het voorzitterschap van de VW-Zie- rikzee te worden voorgedragen kwam voor de Zierikzeese jurist niet geheel als een donderslag bij heldere hemel, al vroeg hij wel enkele dagen bedenk tijd om de zaken op een rijtje te zet ten. „In de elf jaar dat ik nu hier in Zierikzee woon ben ik van de stad en dan vooral het monumentale karak ter ervan gaan houden. Iedere Zierik- zeeënaar zou trots op zijn stad moe ten zijn" omschrijft Nijland zijn motieven om na een paar dagen prak- kizeren akkoord te gaan met zijn kandidaatstelling voor het VW-voor- zitterschap. Reden om dit te aanvaar den was de gedachte dat hij in die hoedanigheid wellicht iets zou kun nen betekenen voor de stad die hem zo bekoort. VVV bij de gemeente is doorgedron gen. Dat de opbrengsten van de Dikke Toren in een apart potje terecht zul len komen, waarover de VVV slechts na overleg van het college mag be schikken beschouwt Nijland niet als een kwestie van onder curatele staan maar als een vrij normale zaak. Waarover hij minder enthousiast is is van het goede en plezierige leven als geen ander verstaan. „Zierikzee moet gezelliger worden, met bij voorbeeld terrassen langs de waterkant, eethuizen en beziens waardigheden met een ruime open stelling". Of dat inhoudt dat de mu sea en dergelijke ook op zondag open zouden moeten zijn, iets waarvoor een meerderheid binnen de Zierik zeese gemeenteraad niets voelt, daar over Iaat Nijland zich niet exact uit. Druk Die gezelligheid staat, zo valt uit zijn woorden op te maken, nogal eens onder druk. „Wanneer een onderne mer op een mooie dag wat stoeltjes en tafeltjes buiten zet dan mag dat niet. Je kunt je afvragen wat je nu wil, toe risten trekken of zórgen voor een ge ordend stadsbeeld met (te) veel be perkingen". Dat hier minder kan en mag dan bij onze zuiderburen is niet alleen een kwestie van de vaak agrarische ach tergrond van de bestuurders, voor wie het toerisme nogal eens een bij zaak en geen economische factor van betekenis is. Ook de ondernemers zelf maken zich er soms schuldig aan door de komst van groepen toeristen als een last te zien. Nijland vindt zo'n houding op zijn zachtst gezegd merk waardig. „Enerzijds wil de midden stand geld verdienen maar ander zijds hoor je soms dat er ook weer niet teveel toeristen moeten komen". Ofschoon Nijland van mening is dat de betekenis van het toerisme nog niet tot iedereen is doorgedrongen signaleert de nieuwe VVV-voorzitter wel dat de gemeente Zierikzee het be lang van een goed functionerende VVV voor het toerisme nu wel inziet. „Mijn voorganger en heel het bestuur overigens hebben het moeilijk gehad om de VVV boven water te houden. Gelet op het feit dat de VVV nu een subsidie van maximaal 29.500,- ont vangt blijkt dat het belang van de VVV bij de gemeente is doorgedron gen". Potje Dat de opbrengsten van de Dikke Toren in een apart potje terecht zul len komen, waarover de VVV slechts na overleg van het college mag be schikken beschouwt Nijland niet als een kwestie van onder curatele staan maar als een vrij normale zaak. Waarover hij minder enthousiast is is het feit dat het werk van de VVV nog altijd ondergewaardeerd wordt. „Meer bekendheid voor datgene wat de VW allemaal doet en vooral ook meer leden, want nog steeds is niet él ke ondernemer lid, is iets waarop het beleid van de VVV voor de komende jaren zich zal richten. Wat het verkopen van het „toeris tisch produkt dat Zierikzee heet" be treft heeft Nijland ook zo zijn ge dachten laten gaan. „Het lijkt me een goede zaak om hierover contact op te nemen met de touroperators om ze er op te attenderen dat een bezoek aan Zierikzee gecombineerd met een be zoek pgr boot aan de Deltawerken een welkome afwisseling op de Keu kenhof is. Of die toeristen nu met een bus naar de Keukenhof worden ge bracht of dat ze naar deze regio afrei zen maakt in feite op zo'n reis ook niet veel uit". Om die toeristen uit an dere werelddelen al vast warm te ma ken voor Sehouwen-Duiveland zou het volgens Nijland een goede zaak zijn als de KLM en Martinair de pro- ANCONE - Een kinderrechter in de Italiaanse stad Ancone heeft het ze ventienjarige meisje D. B. uit Rotter dam veroordeeld tot een gevangenis straf van zeseneenhalf jaar wegens medeplichtigheid aan moord op een Italiaanse vrouw. Tot en met 31 december Zierikzee Wereldwinkel. Amnesty tentoonstel ling over mensenrechten. Maandag van 13.30 tot 16.30 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie gouaches en krijttekeningen Corinne Munne. Da gelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Tot en met 6 januari Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie kerst stallen. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve zondags. Maandag 19 december Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 9. Van 19.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk Haamste de. Kerstviering Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. 17.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bonstonplein. Van 19.00 tot 21.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Kerstviering NBvP afde ling Noordgouwe. 19.00 uur. Dinsdag 20 december Haamstede In zaal Gereformeerde kerk. NCVB- kerstviering. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstbijeenkomst NBvP. 19.30 uur. Woensdag 21 december Zierikzee Bijeenkomst (kerstviering) ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. In Gereformeerde kerk. Kerstviering van afdeling Zierikzee NCVB. 18.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering FNV- Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kerstmiddag voor oude ren. 14.00 uur. Donderdag 22 december Zierikzee Commissievergadering sociale zaken in raadzaal van het stadhuis. 16.00 Noord welle Gemeenschappelijke kerstfeest vie ring van alle dorpsgenoten. Dorps huis. 19.30 uur. Vrijdag 23 december Renesse Orgelconcert Rièn Balkenende. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Officiële opening vernieuwd Rabo- kantoor. 14.30 uur. Dinsdag 27 december Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk. Van 20.00 tot 21.00 Woensdag 28 december Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 21.00 uur. Maandag 2 januari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 3 januari Oosterland Oosterhof. N ieu wjaarsbijeenkomst NBvP. 9.30 uur. Woensdag 4 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP. 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 5 januari Zierikzee Concertzaal. De wondere wereld van Nemo; voorstelling voor kinderen van 5 tot 10 jaar door Theater Krats. 15.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2