'Alles wat je ziet kun je ook vouwen' «MM! De Staatsloterij De geldingsdrang van Daihatsu Nieuws op alle fronten EEN ANDERE AUTO KOPEN? Japanse vouwkunst origami op Schouwen-Duiveland Autonieuws Auto van het Jaar 1989 BEL NU 05270-16991 6 ZIERIKZEE - Iedereen kent wel het hoedje van papier. En het papieren vliegtuigje dat achter de rug van de leraar door de klas heen scheert. Minder bekend is dat uit een velletje papier ook een dier gevouwen kan worden, een insekt, een poppetje, een bloem, een trekharmonika en zelfs een schaakspel. „Alles wat je ziet kun je vouwen", aldus Geert Schuurman uit 's-GravenpoIder. Vroeger was hij goochelaar. Tegenwoor dig gaat het grootste gedeelte van zijn vrije tijd op aan zijn grote hobby: origami ofwel Japanse vouwkunst. Bij voldoende belangstelling wil Schuurman in januari in Zierik- zee starten met een of twee cursussen in de kunst van het papier vouwen. Geert Schuurman toont de Japanse vouwkunst. Papier vouwen op de wijze zoals dat bijna 1500 jaar geleden voor het eerst werd gedaan in Japan. Een wij ze waarbij toentertijd allerlei ritue len in acht werden genomen. De Sjinto-priesters vouwden abstracte figuren van (duur) Chineespapier, Die gebruikten zij voor ceremoniële doeleinden in dé tempels. Later maakten de Japanners zelf papier en werd origami een volkskunst. Onontgonnen gebied Een kunst die zich inmiddels over de hele wereld heeft verspreid. In 1983 werd in Nederland de Origami sociëteit Nederland opgericht. Een vereniging die-inmiddels 5000 leden tèlt. Geert Schuurman is een van de vier docenten die actief zijn in het district Zeeland van de vereniging. Al eerder werden.op. diverse plaatsen in Zeeland cursussen georganiseerd. Maar tot nu toe >vas Schouwen-Dui veland nog eeni'i onontgonnen gebied voor Origami Zeeland. „Daar willen we nu verandering in brengen. Want wc weten dat hier in de regio mensen zijn die interesse hebben". Dat heeft men onder ande re gemerkt aan de reacties die een plaats kunnen vinden. Het gaat om een serie van zeven lessen waaraan maximaal 13 mensen tegelijk kunnen deelnemen. „Als er meer belangstel lenden zijn wil ik twee cursussen op starten. Een op de woensdagavond en een op donderdagavond". Knippen in de ziel Een van de meest opvallende ken merken aan origami is dat als basis voor de vouwsels vierkante of recht hoekige stukken papier worden ge bruikt. „Volgens de Japanners mag je in papier niet snijden want dan snijd je in de ziel". Volgens Schuurman is origami een hobby waarvoor geduld nodig is. „Maar toch lijkt het veel moeilijker dan het is. Hoe meer je er mee bezig bent, hoe gemakkelijker het gaat. En als mensen eenmaal in dat stadium belanden zie je vaak dat ze heel enthousiast worden. Ze ko men met allerlei ideeën en het komt zelfs voor dat de hobby verslavend werkt". Tijdens de cursus wordt de belang stellenden geleerd om de symbolen tc lezen. De Japanse tekeningen waarmee wordt aangegeven hoe ge vouwen moet worden. „We nemen stap voor stap de basistechnieken door en daarna kan men naar eigen inzicht dingen gaan doen. Eigen crea ties maken met de basisvormen". Die creaties kunnen zowel vlak als driedimensionaal van vorm zijn. Ze worden volgens Schuurman vaak ge bruikt voor wenskaarten of kleine ca deautjes. Maar ook in etalages, als mobile en zelfs als bruidsboeket. Via origami worden ook allerlei sieraden gemaakt zoals oorbellen en broches. „In Japan wordt origami ook toege past bij wiskundelessen omdat het ruimtelijk inzicht erdoor wordt gesti muleerd". De vouwkunst is ook be vorderend voor de fijne motoriek zo dat het ook wordt toegepast als een therapie. „Het is leuker dan telkens in een balletje te moeten knijpen". Kantpapier Voor origami worden 300 a 400 ver schillende papiersoorten toegepast. Onder andere kantpapier. „Daar heb ik eens een pauw van gemaakt. Dat was het moeilijkste dat ik tot nu toe heb gedaan. Omdat dat papier tel kens terug springt en snel scheurt", aldus Schuurman. Maar natuurlijk zijn origami-werkstukken van glad papier een stuk gemakkelijker te ma ken. „Zelfs een eenvoudig vouwsel kan al iets heel mo.ois worden. En het is heel ontspannend". Belangstellen den voor de origami-cursus die in ja nuari start kunnen met Schuurman contact opnemen via telefoonnum mer 01103-2377. origamistand tijdens de Toeristenda- gen opriep en aan de telefonische reacties die af en toe binnenkomen. „We hebben hier ook al eens een cur sus gehouden op verzoek van de plat telandsvrouwenafdeling in Zonne- maire. Dat was heel leuk. Er is nti nog altijd een vouw-groépjë van on geveer vier mensen actief". Maar nu wil Origami Zeeland op ei gen initiatief cursussen gaan verzor gen op Schouwen-Duiveland. Via contacten door de cursus in Zonne- maire heeft men het UVV-gebouw aan het. Kerkhof te Zierikzee uitge zocht als lokatie waar de cursussen ZIERIKZEE - De 788e Staatsloterij, le trekking 14 december 1988, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 20 200 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 200.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van 25.000, van 5.000, van 1.000, van van van van van van van 250 100 100 50 50 15, 10 - op alle op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle lotnummers 095038 lotnummers 056478 eindcijfers 9321 eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers 965 547 968 61 17 4 7 DEN BOSCH - Nederlandse boeren die in België grond in eigendom heb ben, mógen die grond volgend jaar weer gaan bemesten met uit Neder land afkomstige mest. Dat heeft de Nederlandse Europarlementariër P. A. M. Comelissen (CDA) bekendge maakt- De Vlaamse deelregering kondigde begin 1987 een algemeen in- voerverbond voor mest af. Dit uit angst voor mestdumping. De deelre gering heeft zich bij monde van de minister van milieu, Kelchtermans, bereid verklaard voor Nederlandse grensboeren een uitzondering te ma ken. ZIERIKZEE Kerstviering De ouderen-groep van de NCVB in Zierikzee heeft woensdag 21 decem ber haar kerstviering in het Her vormd Kerkcentrum te Zierikzee. De ze begint om 14.30 uur. Volkskerstzangdienst Zaterdag 24 december wordt in de Gasthuiskerk in Zierikzee een volks kerstzangdienst gehouden. De dienst wordt georganiseerd door de Inter kerkelijke werkgroep Zierikzee. Me dewerking wordt verleend door ds. N. de Boo, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, christelijk Gerefor- meei'd jeugdkoor Sjaloom, organist M. van der Veer en hoboïste Saskia Eggink. De dienst begint om 19.30 uur. Amnesty International Tijdens de maandelijkse schrijf- avonden van Amnesty International kan deze keer geschreven worden voor vrijlating van gewetensgevange nen in Laos, Marokko en Turkije. Daarnaast bestaat er weer de moge lijkheid om kaarten te sturen naar gevangenen. Voor deze actie zijn er veertig adressen beschikbaar van ge vangenen, die door Nederlandse groepen 'geadopteerd' zijn. De erva ring heeft geleerd, dat het stur-en van een kaart belangrijke morele steun kan betekenen voor gevangenen. De maandag-schrijfavonden op Schou wen-Duiveland zijn in verband met tweede kerstdag een week eerder: 19 december dus. Dan kan geschreven - worden in de Gereformeerde kerken van Haamstede en Brouwershaven en in de Prinses Julianaschool te Zierik zee. In Ouwerkerk is er door omstan digheden geen schrijfavond, maar kunnen wel voorbeeldbrieven en adressen worden afgehaald bij me vrouw J. van Damme, Zwanenburgse- weg 12. Dinsdag 27 december kan ge schreven worden in zaaltjes van de Gereformeerde kerken in Scharendij- ke en Nieuwerkerk en in de consisto rie van de Hervormde kerk in Ooster- land. Tenslotte is er woensdag 28 december een schrijfavond in de lees zaal van de bibliotheek te Bruinisse. In alle plaatsen kan geschreven wor den tussen 19.00-21.00 uur, behalve in Oosterland waar het kan tussen 20.00-21.00 uur. SEROOSKERKE Kerststukjes Donderdag 22 december wordt in het dorpshuis in Serooskerke een middag gehouden om kerststukjes te maken. De middag wordt georgani seerd door de dorpsgemeenschap Se rooskerke. Het is de derde keer dat de Dorpsgemeenschap deze middag or- faniseert. Wie mee wil doen moet zelf aarsen meebrengen. Voor het verde re materiaal wordt gezorgd. De mid dag begint om 14.00 uur. KERKWERVE Oliebollenverkoop Evenals voorgaande jaren worden er op oudejaarsdag in Kerkwerve weer oliebollen gebakken ten bate van het onderhoud van de Nederland se Hervormde kerk in Kerkwerve. De bollen kunnen nu al besteld worden en wel via de telefoonnummers 01110- 15340 en 01110-14120. Ze worden dan op oudejaarsdag over het hele eiland gratis thuisbezorgd. OOSTERLAND Kerstzangavond Dinsdag 20 december wordt in de Nederlandse Hervormde kerk in Oos terland een kerstzangavond gehou den. Aan deze avond werkt mee het Duivelands Mannenkoor onder lei ding van Henk Weekhout. Organist Stephan Folmer zorgt voor de bege leiding. De kerstzangavond begint om 19.30 uur. De toegang is vrij. Is het u al eens opgevallen dat vooral mensen die klein van stuk zijn over het algemeen behebt zijn met een behoorlijke portie geldings drang? Met automobielen lijkt het al niet anders te zijn. Neem nu bijvoorbeeld Daihatsu, een japans automobielmerk gespecialiseerd in kleine automobieltjes zoals de Cuore en de Charade, die thuis hoort in de kleine middenklasse. Dat Daihatsu ook enigszins behept is met die geldingsdrang bleek al zo'n kleine twee jaar geleden toen zij de Charade GTTi uitbrachten, een racertje van de eerste orde die uit zijn 3-cilinder 1 liter motor maar liefst en vermogen haalt van 101 pk. Iets heel bijzonders dus deze Charade GTTi, die dan ook heel wat sneller uitziende broeders geheid het nakijken geeft. Niet uitgewoed Maar daar is het niet bij gebleven. De geldingsdrang van Daihatsu is nog lang niet uitgewoed. Men zou toch denken dat de 3-cilinder motor met zijn 52 pk. die de normale uitvoeringen van de Charade aandrijft, voldoende moge lijkheden geeft om in het hedendaagse verkeer mee te komen. Maar nee hoor. bij Daihatsu vinden ze dat er naast die 3-cilinder motor voor de Charade ook best plaats is voor een viercilinder met een inhoud van I300cm3. En dan ook niet zomaar een viercilinder! Nee. dat moet meteen ook maar het neusje van de technische zalm zijn. Zo heeft deze gloednieuwe viercilinder motor 4 klep pen per cilinder. Om te kunnen voldoen aan de steeds strenger wordende milieu-eisen is er een katalysator gemonteerd maar om zo'n ding optimaal tc laten werken zit je dan ook vast aan een brandstoflnspuit- systccm. En als je dan Daihatsu heet en je je toch wilt laten gelden, neem je uiteraard meteen maar het beste sys teem. Dus monteer je het multipoint systeem, gestuurd door een computer met een Lambda sonde in het uitlaat spruitstuk. waarmee je dan ook meteen voldoet aan de strengste uitlaalcmissic- eisen. zoals die ook in Amerika gehan teerd worden. En als we ons dan even realiseren dat zo'n hele katalysator toestand het haal bare vermogen van een motor met pakweg 109? drukt, dan realiseer je je pas goed dat hef vermogen van 90 pk - wat deze motor levert - toch wel iets bijzonders is. Groot genoegen Het rijden met deze Charade is dan ook een groot genoegen. Want het grappige van de Charade l.3i is dat niet alleen sportief ingestelde automobilisten er een ontzettend plezier mee rullen heb ben maar ook bezadigder ingestelde mensen zullen hem zeker kunnen waar deren. En dit jammert natuurlijk om uitleg want ti denkt nu dat 90 paarde- krachten nu eenmaal 90 paardckrach- ten blijven en als u gas geeft dan gaan die echt aan de voorwielen sjorren. Dat klopt maar een sportief ingestelde stuurman zal hef gaspedaal fors intrap door Rein Leppink gerond worden met snelheden die je niet voor mogelijk houdt. Alles heeft natuurlijk zijn grenzen maar die grens ligt bij deze vierwielaandrijver in boch ten dermate ver. dat een gemiddelde tot goede automobilist nooit in de buurt zal komen of durft te komen. Op een gladde ondergrond is het hele maal lachen geblazen. Waar ano .re auto's met tweewielaandrijving zi -lig staan le krabbelen en wegglijden, volgt deze vierwielaandrijver rustig de koers die zijn koetsier hem oplegt. Niet zo moeilijk want die viscosekoppeling zorgt er voor dat wanneer er een of twee wielen gaan doorslaan, de aandrijf- kracht die daar verloren gaat onmiddel lijk naar die wielen wordt gedirigeerd waar nog wel grip is. Een mens moet het beleven om het te geloven. Ideaal is dit natuurlijk pok wanneer we een drassige of modderige ondergrond hebben. Een trendsetter. de:e Charade niet permanente vie. differentieel en viscosekoppeling. iilaarulrijving middels centraal pen en ver doortrekken in de versnel lingen van de perfect schakelende vijf- bak. En dan fluit die Charade l.3i dan ook in de kortste keren naar zijn top van 170 km/h. Een man of vrouw die alleen rustig van A naar B wil, zal ook geen enkel probleem ondervinden want die 16-klcppen motor is dermate soepel dat hij beslist niet hoog in de toeren gejaagd hoeft te worden. Er kan dan ook rustig vroegtijdig overgeschakeld worden, zonder dat zulks consequenties heeft in de vorm van horten en stoten. Een heel erg goedmoedige motor dus. die nieuwe viercilinder van Daihatsu. Vierwielaandrijving Mocht u gedacht hebben dat hitrmee de nieuwe Daihatsu-kock op is. dan vergist is zich deerlijk want in diczcldc koets en met diezelfde motor is er nu ook een uitvoering met een constante vierwiel aandrijving. de Chitmdc 1.3» TXF ge naamd. Ook al weer een trendsetter want hij is de eerste in zijn klasse met vierwielaandrijving middels een cen traal differentieel en een viscosekoppe ling. De voordelen van dit systeem zi in bekend. Tijdens het normale rechtuit rijden op ccn droge, verlwrdc weg worth de aandrijllcfacht jaslijkmatig verdeeld over voor- en achterwielen. waardoor vrijwel nooit bij snel accele reren de wielen zullen doorslaan. Van daar dan ook dat u bijstopliehtsprintjes met deze Charade bijna altijd als win naar uit de bus uit komen. Allemaal natuurlijk leuk en aardig doch uiteraard niet echt zinvol. Nee. de grote voordelen van deze permanente vier wielaandrijving komen pus echt tot hun recht in bochten en op een gladde on dergrond. Doordat de Charade l.3i TXE zijn krachtdh ideaal verdeeld over voor- en achterwielen kunnen bochten De Daihatsu l cro:n se km/h en een acceleratie van 0 tot 100 kni/h in 13.3 see. Als eerste terreinauto wordt de Feruza geleverd met 4 klep pen per cilinder. Het is een lichte en compacte motor die ol'met carburateur ol met brandstofinjectie geleverd kan worden. De carburateur-uitvoering le vert 86 pk en zal uitsluitend gemonteerd worden in de Feroza-uitvoeringen met grijs kenteken. De injeetiemotor be schikt over 95 pk en is voorzien van een drieweg katalysator. De Fcroza is er in. drie modellen, de Soft-Top. de Cabrio-Top en de Rcsin- Top. De topless liefhebbers komen dus duidelijk aan hun trekken want bij alle modellen is het mogelijk om gesloten, gedeeltelijk open of geheel open te rij den. Te vergelijken met een badpak, bikini of monokini! De prijzen van al dit moois van Dai hatsu luiden als volgt: Charade l.3i 4x4 26.495.- Charadc 1.3 TX 3-dis f 20.995.- Charade 1.3 CX 5-drs 21.895.- Fcruza Soft -Top DX Van 25.495.- Ferozu Soft-Top DX EFI f 34.695.- Fcroza Cabrio-Top DX EFI 35.295.- Feroza Rcsin-Top DX EFI 35.995.- Feroza Rcsin-Top EL EFI 37.495.- De Fiat Tipo is de Auto van het Jaar 1989. Achtenvijftig vakjournalisten, verdeeld over 17 nationaliteiten hebben van twaalf geselecteerde auto's aan de Tipo 356 punten gegeven. Door 38 ju ryleden is de Tipo als allerbeste geko zen, waarmee op de belangrijkste con currenten een beslissende voorsprong werd genomen. Tweede werd de Opel Vcctra met 261 punten, de Volkswagen Passat eindidc als derde met 194 punten, vierde met 178 punten werd de BMW 5-scrieenals vijfde eindigde de Renault 19 met 165 punten. II w r De Fiat Tipo is Auto van hei Jaar I9S9 Advertentie Nog meer nieuws Maar nog is het Daihatsu-nieuws niet op want die jongens daar in Japan rea liseerden zich bijzonder goed dat er een hele grote groep mensen is die best wel ccn vicrwielaa'ngcdrevcn terrcinauto zouden willen hebben maar niet de consequentie van het Spartaansegedoe. zoals vrijwel geen veercomfort en een magere inrichting, willen accepteren. Vandaar dat ze nu de I ero/a op de markt hebben gebracht, een 4\4 met hoogwaardige tcrreincigcnschappcn maar ook een apparaat dal zich won derwel thuis voelt op hel asfalt. Dat blijkt al uit zi|n topsnelheid van 150 De hart/de met de mem kleppen per BECAM leent u geld! Lopende lening geen bezwaar! in handen 48 mnd.' 60 mnd/ 96 mnd/ 120 mnd/ DOORLOPENDE KREDIETEN 5.500,- 143.03 120,48 Bedrag rente en 7.500,- 191,72 160.89 afl. p.mnd. 10.500,- 266,10 222.88 11.000,- 220.- 0,87°o 15.000,- 380,15 318.41 221,- 191,- 16.000.- 320.- 0,83 20.000,- 506,87 424,55 295.- 255.- 30.000.- 600.- 0,83 40.000.- 1006,38 841,56 591,- 511.- 41 000.- 820.- 0,81 60.000,- 886.- 767,- -v.e. 50.000.- 1000.- 0.81 'Langer dan 60 mnd. voor woningverbetering. boot of caravan 'Andere looptijden en bedragen mogelijk 'Geen informatie bij werkgever I 'Vlot en diskreet 'Rente fiskaal aftrekbaar 'Meestal kwijtschelding bij overlijden Ik wil het volgende bedrag lenen: f 1000,- 112.000,- a 122.000,- 134.000,- ma-vrij van 09.00-20.00 uur. za. van 11.00-14.00 uur I I I I I I f 3.000,- f 5.000,- 1 7.000.- f 10.000,- lk wil terug betalen Naam 114.000, n 115.000, f 18 000, 120.000,- 124.000,- 125.000,- D 128.000,- 130.000,- per maand 135.000,- 140 000,- 150.000,- 160.000,- Adres- Poslc /woonplaat s- Tef —Netto inkomen Beroep- Vult u de» intormeHetoon In. knip hem uil en «uur hem op in een geetoten enveloppe zonder poetzegel een: Becem. Antwoordnummer 1602. 8300 WJ Emmetoord Wij «turen u den een greh» offerte. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6