Dikke Toren nu ook in kerstvakantie geopend DE VIER WINDEN Papieren Helden op bezoek in Bruinisse en Burgh-Haamstede Gospelartiest in De Burght Fitness-Bru verhuisd naar kerk Margrietstraat Scholier sloeg leraar met hamer om in de krant te komen Tv wint steeds meer van krant, tijdschrift en boek f Gevarieerde expositie in kerstsfeer ZIERIKZEE - Wie tijdens de kerstdagen iets meer wil dan alleen maar genieten van de culinaire geneugten des levens kan tweede kerstdag zijn vertier zoeken in de Dik ke Toren in Zierikzee. Voor het eerst in de eeuwenlange geschiedenis gaan de deuren van dit Middeleeuwse bouw werk in de kerstvakantie (met uitzondering van eerste kerstdag) tussen 11.00 en 17.00 uur open. Geheel in de sfeer van deze dagen prijkt er in de hal van deze 58 meter hoge toren een kerstboom, een kanjer van een meter of vijf en opgetuigd met flonkerende lichtjes. In de buurt ervan komt naar alle waarschijnlijk heid een kerstpot van het Leger des Heils te staan. Nadat eerder het werk van de Pinkstergemeente werd gesteund en er eveneens de helpende hand werd geboden voor de restaura tie van de Lutherse kerk is met Kerst mis het oog gevallen op het Leger des Vervolg van pagina 1 Van der Klooster is zichtbaar in zijn nopjes met het gebouw. ,,Het is gebouwd in 1957 en het ziet er alle maal nog heel goed uit. Het dak is prima en ik denk erover om in de toe komst misschien nog douches aan te leggen en eventueel een zonnebank te plaatsen. Maar dat is toekomstmu ziek hoor". Mogelijkheden Van der Klooster stelt dat het in het nieuwe onderkomen meer kanten uit kan met zijn fitness-centrum. ,,Ik wil in ieder geval toe naar ruimere ope ningsuren. Vroeger was het fitness centrum alleen 's avonds tussen half zeven en acht uur open en ik wil nu ook 's middags open zijn. Tussen vier en zes bijvoorbeeld". Van der Klooster tekent daar met een bij aan dat hij eerst eens wil kij ken hoe een en ander in de praktijk uitpakt voor hij besluit tot bouw van bijvoorbeeld douches en zonnebank. Van der Klooster is erop uit de ruimte zo optimaal mogelijk te be nutten. In de grote open ruimte waar vroeger de kerkgangers zaten staan nu toestellen als de pec-deck en hack- squat. De kleine bovenruimte, waar vroeger het orgel stond wil hij in gaan richten als een soort zitje. ,,Dan kun je hier boven even uitpuffen zon der dat je anderen in de weg loopt. En je hebt overzicht over de hele zaal". Tarieven Volgens Van der Klooster kunnen er in de ruimte zo'n 15 a 25 mensen te gelijk de verschillende spiergroepen trainen. Hij stelt dat fitness-training in feite niet leeftijdsgebonden is. Ook is het niet zo dat alleen jongens van de. mogelijkheden van het fit ness-centrum gebruik komen maken. Ook de nodige meisjes doen aan krachtsport. Wie wel belangstelling heeft, maar nog niet zeker weet of hij of zij aan krachttraining wil gaan doen kan ui teraard ook vrijblijvend een kijkje komen nemen in het gebouw aan de Margrietstraat. Van der Klooster bezint zich nog op de te hanteren tarieven maar gaat er voorlopig van uit dat een maand abonnement zo'n 35 gulden moet gaan kosten. Voor wie slechts zo nu en dan even de spieren wil trainen gaat 7,50 per keer betalen. Er komt een speciaal jeugdtarief maar hoe dat er precies uit gaat zien kan Van der Klooster nu nog niet zeggen. Wie na der kennis wil maken met Fitness- Bru kan morgen, vrijdag, tussen 19.00 en 20.00 uur terecht in het kerk gebouw aan de Margrietstraat. VOORBURG - De 15-jarige scho lier die dinsdag in Voorburg een le raar met een hamer op het hoofd sloeg, is in de nacht van woensdag op donderdag door de Haagse politie aangehouden. Volgens een politie woordvoerder wilde de jongen in de krant komen. De leraar moest met een schedelba- sisfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen en verblijft daar nog steeds. Dat de leerling deze leraar trof was meer toeval dan dat hij iets tegen de man had. ,,De jongen wilde gewoon voor een volle klas een daad stellen", aldus de woordvoerder van de politie. Hij had daarvoor speciaal een hamer meegebracht. Sinds dinsdag was de scholier on dergedoken. Waarschijnlijk heeft hij door Den Haag gezworven. De jongen is inmiddels voorgeleid aan de offi cier van justitie. Heils, dat zijn aanwezigheid dezer da gen toont door op straathoeken grote rode kerstpotten te plaatsen, waarbij een heilsoldaat de wacht houdt. Wie er met z'n goedgevulde buik niets voorvoelt om 281 treden naar bo ven te klauteren om daar te genieten van een fraai vergezicht over het win terse landschap kan zich ook op de be gane grond goed vermaken. Daar is tot en met de eerste week van januari werk van verschillende kunstenaars te zien. Voor het leesprogramma, dat ont staan is in de jaren vijftig in Ameri ka, is een lijst samengesteld. ,,Het is een verzameling van titels en schrij vers. Hiermee proberen we kinderen te bewegen om eens een ander boek te pakken dan Arendsoog of Kamele on", aldus de bibliothecaresse. Op de lijst komen bekende schrijfsters als Annie M.G. Schmidt en Astrid Lind- gren voor. Maar ook voor onbekende schrijvers en schrijfsters is een plaatsje ingeruimd. De kinderen zul len zelfs stripboeken van Suske en Wiske en Asterix op de boekenlijst vinden. ,,Hier in Bruinisse lenen we geen stripboeken uit, maar ze komen wel op de lijst voor". Deelnemerskaart Het leesprogramma is afgelopen week van start gegaan in Bruinisse en Burgh-Haamstede. De kinderen hebben de mogelijkheid tot 3 februa ri een vijftal boeken te lezen dat ge merkt is met het stickertje dat ge maakt is voor het leesprogramma. Na elk boek dat ze gelezen hebben, krijgen de jonge lezertjes zelf een sticke2*, wat ze kunnen plakken op hun deelnemerskaart. Nadat ze vier boeken gelezen hebben, krijgen ze een formulier mee, waarop een teke ning gemaakt moet worden van één HILVERSUM - Het Tweede-Kamer lid mr. J. Chr. Worell (PvdA) zal het li centie/transfersysteem in de prof- voetballerij in de Tweede Kamer op nieuw aan de orde stellen. Eerder al heeft hij getracht het systeem af te la ten schaffen. Worrell maakte zijn voornemen bekend voor de Veronica- televisie. Bij dit mensenhandel systeem gaan enorme bedragen over de tafel. Voor de trouwe bezoekers van de Dikke Toren, die sinds een paar jaar door Kees Pilaar wordt geëxploiteerd, zijn het oude bekenden wiens werken (olieverfschilderijen en beelden) in de ze laatste dagen van het jaar te zien zijn. Zo hangen er olieverfschilderij en van Anje Schoneman uit Zierikzee. Deze schilderes was dit jaar eerder te gast in deze monumentale expositie ruimte. Naast deze wat meer traditi onele werken is er ook religieuze kunst. Zo is er plaats vrijgemaakt voor een deel van de opmerkelijke ikonencollectie van de Schouwen- Duivelandse ikonenschilderessen, Ma rian van Puyvelde en Elly den Engelse. Ook de wat meer moderne kunst is vertegenwoordigd en wel door de werken van Eugenie Stinis uit Nu- mansdorp. Van deze laatste kunste nares zijn ook enkele beeldjes ten toongesteld. De olieverfhegemonie van de helden uit een gelezen boek. Op de achterkant van de tekening wordt naar de motivatie gevraagd, waarom ze het een goed boek vonden en wat of wie de grootste held was in het verhaal. Bij het vijfde boek wordt dit dan ingeleverd en ontvangt het jonge le zertje of lezeresje een beloning. De kinderen krijgen maar één gelegen heid om met het leesprogramma mee te doen. ,,Of de kinderen de boeken ook werkelijk lezen is voor ons niet te controleren. Er zijn kinderen bij, die dezelfde middag hun boek al weer komen inleveren. Misschien hebben ze het echt gelezen. Als ik hun dan om het verhaal vraag, kun nen ze het me soms goed navertellen. Maar het is natuurlijk ook mogelijk dat een vriendje of een vriendinnetje het hen verteld heeft". wordt ten slotte doorbroken door een paar zandschilderijen van de Brouw- se kunstenaar Reinaard Schregardus. Een verzameling waarbij geen sprake is van een bepaald thema, dat als een rode draad door het geheel loopt. Intensiveren Met dit initiatief wil exploitant Kees Pilaar het gebruik van de Dikke Toren intensiveren. Dat laatste is het afgelopen jaar al min of meer ge beurd. Waar deze Middeleeuwse to ren aanvankelijk slechts korte tijd (gedurende het zomerseizoen) open was, kon men dit jaar vanaf Pasen de ..pelgrimstrappentocht" naar boven maken. Die langere openstelling plus het feit dat de exploitant van de VVV, die deze toren al jaren lang verpacht, mondeling de toezegging heeft gekre gen dat de exploitatie-overeenkomst in de toekomst niet voor één jaar maar voor een periode van drie tot vijf jaar gesloten zal worden moeten er voor zorgen dat de Dikke Toren meer wordt gebruikt en derhalve ook. meer gaat opbrengen. Dit maakt het dan voor de exploitant ook aantrek kelijker om in de Dikke Toren te in vesteren. Te denken valt dan aan het aanbrengen van een tochtsluis, een waterleiding en een telefoonaanslui ting. Ook een toiletvoorziening in de buurt van de Dikke Tbren zou eeri welkome verbetering zijn. Om dit al- los te realiseren hoopt Kees Pilaar dat de gemeente Zierikzee hem hier bij een steuntje in de rug wil geven. Het leesprogramma dat in Bruinis se en Burgh-Haamstede van start is gegaan, staat los van de kinderboe kenweek. ,,Een bibliotheek is hele maal vrij of ze met het leesprogram ma meedoet. Dit geldt niet voor de Kinderboekenweek", vertelt L. Ver- bart. ,,In Zierikzee zijn ze een paar maanden geleden al begonnen met het programma. Dat is inmiddels af gesloten". Voor Bruinisse was dit een fijne bijkomstigheid. ,,Wij hebben nu boeken in de kast staan, die we nor maal niet hebben. Deze hebben we kunnen lenen van de Zierikzeese bi bliotheek, zodat we een grotere varia tie aan de kinderen konden bieden". Afsluiting- Rond het programma Papieren Hel den wordt* ook nog een afslui tingsmiddag georganiseerd. Hier over bestaan nog geen vaste plannen, maar er wordt al wel goed over nage dacht. Het is in ieder geval de bedoe ling dat al de tekeningen opgehangen worden in het uitleencentrum. We willen ook graag iemand uitnodigen die middag, maar daar hebben we nog geen concrete plannen voor. We hopen in ieder geval dat het leespro gramma op zich een succes wordt, want daar is het eigenlijk allemaal om begonnen", aldus de bibliotheca resse van Bruirïisse. RIJSWIJK - De televisie wint het steeds meer van krant, tijdschrift en boek. Sinds 1975 wordt er wekelijks gemiddeld 1 uur en 50 minuten meer tv gekeken en 50 minuten minder ge lezen. Vooral jongeren verruilen leesmateriaal voor de tv. Dit blijkt uit een onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) dat is verschenen onder de titel Van woord naar beeld? Het onder zoek richtte zich op veranderingen in #het gebruik van kranten, tijdschrif ten, boeken, televisie, radio en af- speelapparaten. Het werd gehouden van 1975 tot en met 1985 onder Neder landers van 12 jaar en ouden Met dodelijke schrik ziet Thea de plotselinge omschakeling. Kostelijke imitatie? Dan is er aan dit kind een toneelspeelster verloren gegaan! Of bezetenheid? Grijpt de wrevelgeest, die in het oude molenhuis zoveel ja ren gekoesterd is, zo om zich heen? ,,Ja, 't is erg", zegt ze nuchter. Pro beer maar niet, hem na te doen. Kind, je zweet ervan. Als-ie wakker wordt, roep me dan maar. Doe je't?" Graag mevrouw". ,,En vanmiddag ga je er dus op uit, lekker fietsen, 't is prachtig weer er voor. Zeg, en hoe staat 't nu met je trouwplannen? Blijven die zo? Tbgen Kerstmis?" Nu glanst 't jonge gezichtje weer in volle fleur. ,,0 ja, dat blijft zo; met december krijgt Piet opslag, dan wagen we het erop. Ik had hier graag nog flink wil len verdienen. We hoeven maar twee kamers te meubileren, die had ik graag erg netjes gehad". ,,Je vindt best iets anders. Wie weet, wat voor lieve oude dame er op je wacht. Stuur ze maar naar mij om inlichtingen. En zeg, bijtijds een ver langlijstje, hoor". Meent u 't? Mag ik?" .Natuurlijk, kind!" Lachend gaat Tine naar haar moei lijke patiënt terug. Die slaapt nog steeds. Thea wordt dus niet geroepen ter assistentie en begint haar mid dagmaaltijd te bereiden. Ze doet 't graag en met toewijding. Een goed Vrijdag- 16 december Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.15 uur Ring of fire, serie. Afl. 1. 16.15 uur De appelgaard, serie. Afl. 11. Herh. 17.15 uur Pimmetje Panda, serie, afl. 11. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Sport op vrijdag, tweewe kelijks sportprogramma gepresen teerd door Kees Jansma en Hansje Bunschoten. 18.25 uur Man en paard, verslag van KRO's schaaktweekamp: Timman- TM. 18.25 uur Vogels van Amsterdam. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Waku waku, spelshow waarin het dier de hoofdrol speelt. 19.50 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. 20.22 uur Napoleon en Josephine, Amerikaanse serie. Afl. 3. 21.30 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 23.20 uur Tora, tora, tora, Ameri kaanse speelfilm uit 1970. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Alles in de hand, 8-delige serie waarin allerlei aspecten van de handlijnkunde naar voren komen. 16.35 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 16.47 uur TitaTovenaar, serie. Afl. 24. 17.12 uur T. en T., Amerikaanse serie. 17.35 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor en door kinde ren. 18.00 uur Kieskeurig, consumenten rubriek. 18.25 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur The highwayman, serie, afl. 8. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Alf, Amerikaanse serie. 21.00 uur The two Mrs. Greenvilles, 2- delige televisiefilm uit 1987. Deel 1. 22.40 uur Jongbloed en Joosten, hoogtepunten uit het nieuws vanuit de TROS nieuws studio in Amster dam. 23.10 uur Marblehead manor, serie, afl. 7. 23.30 uur Onze Ouwe, Duitse mis daadserie. 00.40 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Tjo San. Les 4. 11.00 uur School tele visie-week jour naal. 11.30 uur Brandpunt in de school. Les 4. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort, magazine in het Turks en in het Nederlands. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 3. VOORBURG - De derde klas van de VWO-opleiding aan het Huygensly- ceum in Voorburg, die moest toezien hoe een 15-jarige medeleerling de aardrijkskundeleraar met een hamer hersenletsel bezorgde, krijgt hulp van het maatschappelijk werk. Dat heeft de politie van Voorburg meege deeld. Volgens de politiewoordvoer der kan de klas niet zomaar aan haar lot worden overgelaten. HEERLEN - De vrouwelijke werk nemers bij de Philips-vestiging in Heerlen vinden dat zij worden ge discrimineerd. Ze worden ten opzich te van de mannen ongelijk behandeld en beloond. De Industriebond FNV gaat daar actie tegen ondernemen. Dat heeft districtsbestuurder F. van der Smissen toegezegd bij het bekend maken van de resultaten van een en quête die de bond onder het vrouwe lijke personeel van deze Philips-ves tiging heeft gehouden. gelukt maal betekent altijd een klei ne overwinning voor haar. Ze telt op: de ouwe man, grote Geurt, jonge Geurt, Tine en zijzelf. Vijf personen, van wie twee met een raadselachtig eetvermogen. Tbnminste, als de maal tijd zonder brokken verloopt. Wat had Tine zopas? Bezetenheid? 't Leek er veel op. Maar waarmee heb ben we dan te doen hier op 't molen- erf! Worden verborgen duisternissen openbaar, om te worden opgeruimd? God wil, dat ze worden opgeruimd. Ze kijkt door het keukenraam naar buiten, naar de sterk zomerblauwe hemel, als zocht ze Hem, voor Wie geen duisternis blijvend kan bestaan. En de lucht is maar stralend blauw en de lelies van de border bloeien stralend blank het gazon glanst van welbehagen de duiven koeren op hun slag, als waren ze in 't paradijs Bijna volkomen van schoonheid is 't buiten En vlak daarnaast broedt het duister steekt het zijn tentakels uit ,,Ik moet zinger.denkt ze. ..Zin gen helpt tegen dit soort dingen. We zingen te weinig, we zingen praktisch nooit meer Zc begint zacht een van de liedjes, die heel haar leven lang op gezegende engelenvoeten met haar mee zijn ge gaan. Na een paar maten houdt ze op. hfiar stem is vastgeroest, lijkt op een gebarsten klok, geen enkele hoge noot kan ze meer halen. Een terts la ger zet ze weer in en nu lukt 't, ze 19.00 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.15 uur Jeugdjournaal. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Galg en rat, thema-avond over jonge criminelen, hun slachtof fers, justitie en de toekomst van het jeugdstrafrecht. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Papyrus, documentairese rie over vragen die worden opgeroe pen door het werk van Nederlandse schrijvers. Afl. 1. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 634. (Herh.). 15.25 uur Hoger-Lager. Herh. 16.05 uur Blikvanger, modemagazine. Herh. 16.50 uur Zomerrock, vandaag: Belgi sche rock (deel 1). Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 230, herh. 18.05 uur Plons. Afl. Plons en de li bel. Herh. 18.10 uur Prikballon, kleuterpro gramma. 18.25 uur Klim op, tienermagazine. 19.10 uur Juke Box 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen, programma- overzicht en paardenkoersen. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kunst-Zaken. 20.25 uur Buren, Australische serie. Afl. 27. 20.50 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 12. 22.10 uur Het Europa van het Gulden Vlies, 4-delige serie over de glans van het Bourgondische tijdperk. Afl. 3. 23.00 uur Nieuws 23.15 uur Verhalen van Hollywood, 3- delige serie naar een verhaal van F. Scott Fitzgerald. Afl. 2. 00.05 uur Coda: Middelpuntvliedend, van Armand van Assche. BRT\2 17.00 uur Tennis: Daviscup, recht streekse reportage van de finale tus sen Zweden en West-Duitsland. 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 635. 1.9.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur Vaders en Zonen, 4-delige Westduitse serie. Afl. 3. 23.00 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.30 uur Tennis: Daviscup, samen vatting. INSTALLATIEBEDRIJF ROTTERDAM - Brand op een etage in de Van Heusdenstraat in Rotter dam heeft het leven gekost van een vijf maanden oude baby. De ouders van het slachtoffertje konden zich met hun twee andere kinderen in vei ligheid brengen. Het babytje sliep op het moment van de brand. zingt zich los. Schuin boven 't keu kenraam wordt geaupplaudisseerd; natuurlijk, daar zit de zeun In de stilte, die volgt, hoort ze het stampen van de molenmotor. Ze meende totaal aan 't geluid gewend te zijn. Nu is 't, alsof ze het voor de eer ste maal hoort. De Vier Winden zingt op nieuwe wijs; de hoge blijde tonen haalt ook hii niet. van de aarde aards blijft zijn lied, stomp, stug maar doorgaand Maar is 't wel een lied? Is 't niet veel meer het kreunen en steunen van een gebondene? Een klank uit heel de gebonden wereld, "die steeds meer haast heeft om te grijpen, te ro ven en die met dat grijpen en ro ven nooit klaar zal komen de me chanische wereld? De telefoon schrikt haar op. ,,Met mevrouw Geurts, de molen de Vier Winden!" „O, mevrouw Geurts! Hier meneer Geurts, in de vier Winden". Thea's gezicht straalt het telefoon toestel tegen. ..Akelig jong! Is 't om koffie te doen? Dacht meneer Geurts, dat ik hem vergat? Trouwens, 't is maar een heel klein beetje later dan anders. Hoeveel wil je hebben? Vijf? Tbe maar! Nou, enfin, 't komt in orde. Omdat jij 't bent. Even wachten, want nou moet ik melk bij koken". Laten halen? Welnee, ik breng ze zelf, veel leuker hè? En 't is zo heer lijk buiten". (wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE - In het christelijk cultureel centrum De Burght is op zaterdag 17 december een optreden van de Amerikaanse gospelzanger John Daniel iMwtum. Lawtum is zanger, tekstschrijver, musicus en entertainer. Hij gebruikt zijn talenten om uiting te geven aan zijn christelijke overtui ging. Lawtum komt uit Texas en is in december in Nederland voor een aantal concerten en radio- en televisie-optredens. Het concert in De Burght begint om 20.00 uur. 22 Door M. A. M. RENES-BOLDINGH BRUINISSE - Met het thema Een kast vol helden is in Bruinisse en Burgh-Haamstede het leesprogramma voor de jeugd van start gegaan. Het gaat om de jeugd van 4 tot plusminus twaalf jaar. „Met dit leesprogramma willen we kinderen stimuleren om vaker te gaan lezen. Met dit thema kunnen kinderen de heldendaden meebeleven. Want één ding is zeker: de helden die je in boeken te£ en- komt, passen allemaal in de boekenkast", aldus L. Ver- bart, bibliothecaresse in Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4