Protest in raadzaal Wethouder Groen legt onderwijstaken neer Afrikaans schooltje aan Bruse bevolking: „Baai, bedankt" DE ZIERIKZEESCHE COURANT L6UC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderwijsbeleid Hennie Huisman Wegtrekken Clubrecord De gemeente Westerschouwen gaat een ver- Mevrouw Coomans uit Scharendijke werd aan- Jongeren trekken uit Zeeland weg en de oude- Peter Wielaard verbetert hel clubrecord Salva- ontruste brief schrijven over het onderwijsbe- genaam verrast door Hennie Huisman met zijn ren slijten er hun oude dag. (Pag. 5). torhoeveloop ruimschoots. (Pag. 9). leid. (Pag. 2). Surprise Show. Pag. 3). DINSDAG 13 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24456 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men moet de jeugd lachende onderwijzen. Moliere ZIERIKZEE - De PvdA-wethouder J. Groen heeft tijdens de Zierikzeese gemeenteraadsvergadering zijn portefeuille onderwijs neergelegd. Groen wil geen verantwoording dragen over het meerderheids besluit niet mevrouw J. A. van Anraad-Goosen uit Zierikzee, maar mevrouw F. C. M. Geers uit Maars- sen te benoemen tot nieuwe directeur van basis school 't Kofschip. Na een schorsing van de ge meenteraadsvergadering maakte wethouder Groen dit bekend. Hij laat desgevraagd weten aanstaan de vrijdag een gesprek met het college te hebben over de herver deling van de taken binnen het college. Maar Groen sluit op voor hand uit, dat hij alsnog onderwijs zaken gaat behartigen als er in de raadsbeslissing geen verandering komt. De beslissing van Groen is niet uit de lucht komen vallen. Inder tijd waren er problemen binnen 't Kofschip, die na bemoeienis van deskundigen „tot ieders tevreden heid werden opgelost". Nadat di recteur Vaarzon Morel te kennen had gegeven zijn baan wil te wil len beëindigen, ging een zoge naamde benoemingsadviescom missie aan de slag om nieuwe kandidaten te selecteren. Die commissie, voorgezeten door de onderwijs-wethouder, wordt gevormd door vertegen woordigingen vanuit de school en de onderwijsinspectie. De com missie was unaniem van oordeel, Wethouder J. Groen dat mevrouw Van Anraad be noemd moest gaan worden tot di recteur van de basisschool. In de regel worden adviezen van advise rende commissies opgevolgd en het was derhalve opmerkelijk, dat de wethouders L. J. van Gastel en P. de Rijke niets voelden voor het benoemen van mevrouw Van An raad. Zij vonden beide kandidaten geschikt en wilden de alfabetische volgorde hanteren. Een meerderheid van de raad schaarde zich achter de VVD en CDA-wethouders, waarmee me vrouw Van Anraad, die momen teel adjunct-directrice is, buiten spel werd gezet. ,,De collega wethouders zeggen graag een fris se wind door 't Kofschip te willen laten waaien. Maar dat had vooraf aan de benoemingsadviescommis sie kenbaar gemaakt kunnen wor den", aldus Groen. Groen zegt de situatie erg te be treuren, te meer het onderwijs hem na aan het hart ligt. „Ik heb wel vaker zaken verloren en daar kan ik goed tegen. Maar voor deze beslissing kan ik geen verant woording dragen. We praten hier over mensen en niet over een par keerterrein". Vrijdag zal blijken of Groen overeenstemming kan be reiken met het college over een nieuwe taakverdeling. ,,Ik kan mijn collega-wethouders niet ver plichten onderwijs op hun schou ders te nemen. Maar zij kunnen mij niet verplichten onderwijs aan te houden". Groen blijft tot eind deze week zijn onderwijs verplichtingen nakomen. Daarna is het wat hem betreft gedaan. Advertentie De verbouwing van ons restaurant, met alle rompslomp van dien is geluk kig achter de rug Het resultaat mag door u gezien worden. Gaarne nodigen wij u dan ook uit om van de HEROPENING een „HAPPENING" te maken. Wij houden daarom OPEN HUIS op vrijdag 16 december vanaf 16.00 uur. U bent bij voorbaat hartelijk welkom. Restaurant ,,De Beuze", Marleen en Marcel Havenplein 7 Zierikzee OTTERLO - Uit het Rijksmuseum Kroller-Müller in Otterlo op de Hoge Veluwe zijn drie schilderijen van Van Gogh gestolen. Het zijn De aardap peleters, Het weversinterieur en De rode zonnebloeme. Over de waarde van de schilderijen is niets bekend. ROTTERDAM/ZOETERMEER Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft 180 miljoen gul den toegekend voor dé nieuwbouw van het Sophia kinderziekenhuis en de huisvesting van de Hogeschool in Rotterdam. De bewindsman heeft dit maandag bekend gemaakt ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van het Sophia kinderziekenhuis. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Mevrouw M. L. van der Werf-van den Bout brengt indrukken over BRUINISSE - „Baai, bedankt". Die twee simpele woorden in het Transvaals symboliseren echter een we reld van dankbaarheid die het hoofd van het schooltje Bruinisse in Afrika tracht uit te drukken in een brief aan de Bruse bevolking. Naast deze bedankbrief bracht de 73-jarige „Afrika-gangster" mevrouw M. L. van der Werf-van den Bout vele groeten van bekenden en weer overweldigende indrukken vanuit Zuidafrika mee terug naar Bruinisse. Dezer dagen bracht mevrouw Van der Werf een bezoek aan de christelij ke basisschool Op Dreef om de be dankbrief over te brengen waarbij ze tevens haar zeer gedetailleerde reis verslag aan de hoogste groepen voor las, dat ze gemaakt had van haar twee-maandelijks verblijf in Afrika. De school had 300,— meegegeven aan haar om te besteden aan het schooltje Bruinisse dat midden in Transvaal staat. De geschiedenis van dat schooltje is in Bru algemeen be kend. In de wijde omtrek van de boerderij van de Bruenaar M. van dei- Sluis in Transvaal was geen school voor de kinderen van de plaatselijke bevolking. Tot Van der Sluis enkele jaren geleden het schooltje „Bruinis se stichtte met twee lokalen waar 80 kinderen les konden krijgen. Maar de toeloop was zo groot dat er een uit breiding met een lokaal plaats moest vinden. Na een oproep van mevrouw Van der Werf gaven onder andere de vrouwenvereniging Helpt Elkander, de Christelijke school Op Dreef, de kerken en de gemeente Bruinisse fi nanciële hulp zodat dat derde lokaal er inderdaad kwam. Er zijn nu 110 kinderen en drie leerkrachten op de school. De motor achter deze acties van rechtstreekse ontwikkelings hulp, mevrouw Van der Werf, viel tij dens haar laatste reis naar Afrika met haar neus in de boter. Het was feest op school omdat een aantal kin deren vanuit de hoogste klas de school verliet. Mevrouw Van der Werf werd gevraagd de Bijbels die de leer lingen bij het schoolvertrek kregen aan hen te overhandigen, een taak die ze met vreugde en dankbaarheid op zich nam. Ze riep de kinderen op veel in de Bijbel te lezen en die als kom pas voor het verdere leven te gebrui ken. De evangelist Jozef die 's Zon dags altijd predikte als de school voor kerk gebruikt werd, vertaalde het voor hen. Op de school zijn name lijk kinderen die bij elkaar 27 ver schillende talen spreken. Het school feest ging verder met dans en zang maar het hoogtepunt vond mevrouw Van der Werf de gezamenlijke maal tijd buiten van milipap, gebraden kip en groente. Een buitenmaaltijd onder de Afri kaanse zon van ruim 200 mensen! Want niet alleen de kinderen en de leerkrachten waren daarbij maar ok de ouders en de familie Van der Sluis. Een prachtig reisverslag schreef ze. Van de dertien uur duren de vlucht met tussenlanding in Nai robi, het weerzien met de familie in de prachtige tuinstad Pretoria of het vijf-daagse bezoek aan de Kruger Wildtuin dat zo groot is als Neder land. In dat park overnachtte ze 's nachts alleen in een klein huisje ter wijl de wilde dieren er rondom slo pen. Ook bracht ze een bezoek aan me vrouw Marsman, de vrouw van de oud-predikant van Bruinisse die me vrouw Van der Werf trouwde en haar kinderen doopte. Terug in Bru las ze haar reisverslag voor op de school en de vrouwenvereniging. Het is echter niet het einde van haar missie want ze weet dat enkele zaken nog drin gend nodig zijn bij het schooltje. Ze WAl U6> PÊ eitr vervolg pagina 3 Mevrouw Van der Werf op bezoek in Afrika. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en af en toe wat lichte motregen, en matige west tot noordwestelijke wind. Minimumtem peratuur komende nacht 6 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 dec.: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 08.40, onder 16.26 Maan op 12.19, onder 21.15 15 dec. Zon op 08.41, onder 16.26 Maan op 12.32, onder Eerste Kwartier: 16 december (06.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Eigenlijk verandert er de komende dagen maar weinig aan het weer. Wolkenvelden van de Noordzee blijven met een wind uit west tot noordwest over ons land trekken. Veel regen valt daar niet uit: er is slechts een lokale bui mogelijk. De temperatuursverschillen tussen dag en nacht zijn gering: het mini mum ligt rond 3 graden, overdag wordt het circa 6 graden. Bepalend voor het huidige weertype is een krachtig hogedrukgebied dat al bijna twee weken ten zuidwesten van Ier land ligt. Donderdag ligt dit druk- systeem dichtbij ons land, waardoor de wind bij ons verder afneemt. Een nieuw hogedrukgebied neemt al snel de plaats van het vorige in. Blaffend protest in Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTE DE - Een groep van zo'n vijfentwintig leden van de Werkhondenvereni- ging Schouwen-Duive- land heeft tijdens de Westerschouwse ge meenteraadsvergade ring gepleit voor een oplossing van hun pro bleem. Een probleem dat ontstaan is na een brief van de gemeente, waarin de vereniging kenbaar gemaakt is, dat zij vanaf 1 april 1989 niet meer aan de Hogezoom te Burgh-Haamstede mag trainen. De verenigingsleden waren met spandoeken, protestbordjes én en kele honden naar het gemeente huis in Burgh-Haamstede geko men om het gemeentebestuur aandacht te vragen voor de pro: blemen. Dc vverkhondenvereni- ging is onlangs officieel opgericht en telt ongeveer vijfendertig le den. Vrijwel alle leden waren naar de vergadering van de gemeente raad gekomen. Uit eerdere uitlatingen van de verenigingsleden en uit een inge zonden brief, die. maandag in deze krant is verschenen, blijkt duide lijk dat het de hondenliefhebbers hoog zit. De gemeente gaat de ver eniging van de Hogezoom weren naar aanleiding van klachten van omwonenden. Dezen hadden met name klachten in de sfeer van de geluidsoverlast. Deel Een deel van die klachten wordt door de vereniging erkend, maar de ernst van de klachten wordt in twijfel getrokken. Eerderal zat de club in Haamstede. Maar later werd de groep naar Noordwelle gestuurd om vervolgens weer op de oude stek terug te keren. Ook die plaats is dus niet langer toe gestaan. Ico Meys, die namens de vereni ging kort het woord voerde sprak de hoop uit, dat het college en de gemeenteraad het protest van de vereniging serieus willen nemen. Vervolgens was het aan een uitge doste kerstman om burgemeester J. L. Nicmantsvcrdrict-Lcenhccr een petitie tc overhandigen. Zij las dc brief niet voor maar zegde toe het in het college te willen be spreken. In de laatste alinea van dc peti tie staat het volgende tc lezen: „Geachte raad, wij vechten voor het behoud van onze zelfstandige vereniging en voor een ander veld, waar wij dan ook niet af moeten. Wij laten niet meer met ons sollen. De oplossingen zoals wij die persoonlijk hebben voor gedragen, werden door b en w en medewerkers zo over boord ge gooid. En wij hebben als officiële vereniging toch ook rechtwi".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1