College Bruinisse bezorgd over visserijproblematiek 'U heeft de meeste commandanten versleten van iedereen hier' Fors aantal huurverhogingen op agenda gemeenteraadsvergadering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inwoonster Scharendijke in Hennie Huisman show 8ii.r Betrapt bij inbraak in sportkantine ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sportzaal Herinrichting Puzzel Voetje voor voetje Bru's college wat beduusd over twijfels nieuwe Het plan van de Zierikzeese herinrichting komt De Zierikzeesche Nieuwsbode overhandigde Zierikzee komt teenslag voetje voor voetje te sportzaal. (Pag. 2). in een beslissend stadium. (Pag. 3). zaterdag de dertien hoofdprijzen van de puz boven. (Pag. 8). zelactie. (Pag. 5). MAANDAG 12 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24455 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie oud wordt beleeft vele verrassingen. Aristophanis ,Geen wezenlijke invloed op beleid minister'' BRUINISSE - Het college van b en w vanm Bruinisse is weliswaar bezorgd over de problemen waar de visserij mee kampt, maar ziet geen heil in een gesprek met de mi nister van landbouw en visserij. „Het beleid ligt derma te vast dat hij daarop geen wezenlijke invloed meer uit kunnen oefenen", aldus het college in haar antwoord op de algemene beschouwingen van de raadsfrakties. C. van der Hoek (midden) wordt bedankt voor burgemeester Niemantsverdriet. Na 30 jaar moet hij de brandweer ver laten omdat hij 55 jaar wordt. (Foto: Joop van Houdt). Diploma's, huldiging en afscheid bij de brandweer Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Na een diensttijd van bijna dertig jaar moest C. van den Hoek uit Renesse afscheid nemen van de brandweer Westerschouwen. Van den Hoek was in de loop van de jaren actief als brandwacht eerste klas, brandwacht tweede klas en perslucht/pompbediende bij de eenheid Renesse. Daaraan is nu een einde gekomen omdat Van den Hoek 55 jaar wordt. Volgens de regels mogen mensen van die leeftijd en ouder niet bij de brandweer werken. Brandweercommandant S. L. de Feiter om schreef de dienstijd van zijn collega als respectabel. ,,U heeft de meeste commandan ten versleten van al degenen die hier zitten", zei hij in de rustieke omgeving van slot Haamstede waar de bijeenkomst van de brandweer Westerschouwen plaatsvond. Behalve Van den Hoek, nam ook C. Beye uit Renesse na een periode van 16 jaar afscheid van de brandweer. Bij hem was niet de leeftijd maar drukke persoonlijke werkzaamheden de aanleiding hiervoor. Beye was brandwacht tweede klas bij de een heid Renesse. P. Geldof uit Haamste de werd gehuldigd omdat hij twaalf en een half jaar lid is van de brand weer. Geldof was in die tijd brand wacht tweede klas en eerste klas en is momenteel hoofd brandwacht van de eenheid Haamstede. Zware eisen Burgemeester J. L. Leenheer-Nie- mantsverdriet benadrukte dat het lid zijn van een brandweereenheid te genwoordig veel meer inhoudt dan vroeger. „Er worden zware eisen ge steld en daarvoor is het nodig dat constant opleidingen worden ge volgd". Zij sprak haar bewondering ervoor uit dat de brandweerlieden zo veel tijd beschikbaar wilden stellen om mensen te kunnen helpen. Niemantsverdriet benadrukte het belang van samenwerking nu de brandweer ook meewerkt aan het be strijden van andere rampen als die zich voordoen. ,,De brandweer heeft daarbij een grote zelfstandigheid no dig en moet kunnen samenwerken met andere organisaties als het Rode Kruis en de politie". De burgemees ter overhandigde aan de brandweer lieden die afscheid namen een enve loppe met inhoud en aan de jubilaris een onderscheiding. Verder had zij een persoonlijk woord voor de zes brandweerlieden aan wie zij een diploma kon uitrei ken. B. Meddeler uit Haamstede en H. Canters behaalden het diploma Gevaarlijke stoffen voor bevelvoer ders. En H. Kostense uit Renesse, R. Brink uit Burgh, P. Verstraeten uit Haamstede en L. Kruik uit Haamste de behaalden het diploma Brand wacht eerste klas. „Hoe beter het opleidingsniveau van onze manschappen is, hoe beter we naar buiten kunnen treden", aldus brandweercommandant van de brandweer Westerschouwen, S. L. de Feiter. Hij omschreef jubilaris P. Gel dof als een brandweerman die heel zelfstandig kan werken en heel plichtsgetrouw is. „Je bent ook ie mand die zich door middel van oplei dingen steeds verder heeft be kwaamd. Ik hoop dat we nog lang plezier van je zullen hebben. Je bent nog een jonge vent, dus het is goed mogelijk dat je hier over 12 en een half jaar weer staat". „Je was een rustige en betrouwbare brandweerman. We hebben je nog nooit kwaad gezien", zei de brand weercommandant tegen C. Beye die de brandweer verlaat vanwege druk ke werkzaamheden in zijn manegebe- drijf. „We vinden het best jammer dat je ons verlaat. Onder andere omdat je vlak bij de brandweergarage woont en een groot rijbewijs hebt. Zulke mensen vind je niet gauw". De Feiter omschreef de 30-jarige periode waarin C. van den Hoek bij de brandweer was als een turbulente periode waarin veel is veranderd. Van den Hoek zelf schetste hij als een fanatieke brandweerman door dik en dun. „Ik weet nog dat de zuig- slang niet onder water wilde blijven omdat in de gracht te Renesse zoveel kroos lag. Van den Hoek aarzelde niet maar sprong zelf in het water om de slang onder te duwen. Ja, je was een brandweerman recht door zee. Een brandweerman die vond dat er niet gepraat maar gewerkt moest worden". De brandweerlieden wer den verder toegesproken door de voorzitter van de personeelsvereni ging, B. Meddeler. Het college spreekt dan met name over de roep onder de vissers om die pere mosselpercelen. „Met een niet aflatende ijver zet het bestuur van de visserij vereniging Algemeen Vissers- belang zich in om voor haar leden te bereiken dat meer dieper gelegen percelen beschikbaar worden ge steld. Daar waar mogelijk laten wij deze problematiek niet onbesproken. Wij zien echter geen heil in een ge sprek met de betreffende bewinds man. Oesterziekte Verder spreekt het college de vrees uit dat het oesterbestand in de Greve- lingen voor jaren verloren zal gaan. Het blijkt dat ook in de Grevelingen de gevreesde ziekte Bonamia Ostrea heerst. In een artikel in Stuurboord Visserij wórdt gesteld dat waar deze ziekte de kop opsteekt het einde van de platte oester in zicht is. „Als leverancier van oester broed nmoet de Grevelingen nu worden af geschreven en als kweekgebied even eens", aldus het artikel. „Komend jaar reeds zal de oesterkweker gecon fronteerd worden met de eerste grote sterfte". Volgens het artikel komt het er fei telijk op neer dat de cultuur van de platte zeeuwse oester met de totale ondergang bedreied wordt. Schoon- vissen van het gebied raad het minis terie nu niet aan omdat het in dit sta dium als weinig zinvol wordt gezien. „Aan een zich jaren voortslepend wanbeleid aangaande deze oestervis serij komt dan vanzelf een einde", al dus het artikel. Vissershaven In antwoord op vragen van de frak- tie Algemeen Belang stelt het college dat zij zich terdege realiseert dat de vissershaven in Bruinisse aangepast dient te worden. „De laatste jaren worden steeds meer vissersvaartuyi- gen die een zate hebben in de vissers haven vergroot en worden nieuwe en grotere vaartuigen gekocht". „Tot op heden hebben we deze al tijd weer in weten te passen in de ha ven", aldus het college. „We hebben ons echter ook gerealiseerd dat we niet kunnen blijven schuiven". „Onlangs hebben we dan ook beslo ten om een beleidsvisie te ontwikke len voor de vissershaven waarmee we op langere termijn voort kunnen", al dus het college. Wanneer men precies met deze beleidsvisie naar buiten treedt meldt het college niet. Voor wat betreft de sanering van de ver vuilde havenbodems meldt het colle ge dat in aansluiting op de preventie plannen van de gemeente ook de bedrijven aanvullende preventieve maatregelen moeten treffen. Geen subsidie Voor de bedrijven zijn volgens het college voor de te treffen preventie maatregelen geen subsidiemogelijk heden aanwezig. „Naar de veroorza kers van de huidige vervuiling is, voorzover ons bekend, geen onder zoek ingesteld", aldus het college. „De vraag is overigend of deze schuld aan te tonen is. In het kader van de saneringsoperatie wordt geen ver haal toegepast". SCHARENDIJKE - Van avond, maandag 12 december, is Scharendijke vertegenwoor digd in Hennie Huisman's Su- prise show van de KRO. Me vrouw Janneke Coomans (67) uit Scharendijke krijgt onder- verwacht Hennie Huisman op bezoek. Het idee komt van de Middel burgse Tineke Coomans, de schoondochter van mevrouw Coomans uit Scharendijke. Zij wilde zowel haar schoonmoe der als haar eigen moeder, me vrouw Lenie van Gz-ondelle (73) uit Zoetermeer, verrassen. Bei den konden met Huisman naar Prinsjesdag kijken. Ook kwam er een kort gesprek met pre mier Lubbers, minister Smit- Kroes en CDA-kamerlid Evers- dijk. Niet alles wordt van avond uitgezonden. De beide moeders werden verrast in Zoetermeer, waar zij naartoe geloodst werden in •verband met een zogenaamde promotie van de echtgenoot van initiatiefneemster en doch ter Tineke Coomans. Maar al snel bleek, dat niet de zoon een verrassing stond te wachten, maar beide dames. De uitzen ding is vanavond op Nederland 1 en begint om 20.20 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's College Brouwershaven: Stijging van tarieven onafwendbaar'" BROUWERSHAVEN - „Wij willen ons niet alleen laten leiden door de financiële po sitie van de gemeente en het streven naar kostendekking, doch willen wij ook daar waar zulks wenselijk is rekening houden met de financiële positie van de huurders". Dat schrijft het college van b en w van Brouwershaven in de toelichting op het voorstel tot verhoging van de tarieven van gemeentelijke sportterreinen, tennisbanen en ijsba nen. Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van maandag 19 december. De vergadering begint om 19.30 uur. aan dat overwogen kan worden om dit percentage in 1990 met de helft te verminderen. „Wij verwachten name lijk dat de tarieven alsdan zullen spo ren met de tarieven elders in de re gio", aldus het college. Als de raad er groen licht voor geeft gaat ook de huur voor de jollen- helling en het jukkenveld met vijf procent omhoog. Voor de speelweide in Brouwershaven wordt een verho ging van drie procent voorgesteld. Ook op de agenda een voorstel tot verhoging met drie procent van de huur van het Groene Kruisgebouw in Noordgouwe. Huurverhoging ligt ook in het verschiet voor wat betreft enige percelen grond en water langs het Brouwse havenkanaal en wel met. vijf procent. Volgens het college zou een verho ging van tien procent voor wat be treft de tarieven van de gemeentelij ke sportvelden wenselijk zijn, maar zover wil men toch niet gaan. „Naast het streven naar een financieel ge zond gemeentelijk beleid dienen ook de belangen van de sportverenigin gen in de overwegingen te worden be trokken", aldus het college. Voorge steld wordt de tarieven met vijf procent te verhogen. Verhoging onafwendbaar In de toelichting stelt het college dat verhoging van de tarieven niet te vermijden is. „Tenzij wordt overge gaan tot drastische verhogingen van de tarieven zal - om het verschil tus sen inkomsten en uitgaven te verklei nen - gedurende een aantal jaren een extra stijging van de stijging van de tarieven onafwendbaar zijn". Ook de tarieven van de gemeente lijke tennisbanen moeten volgens het college met vijf procent omhoog. „Al is gelukkigerwijs het negatieve verschil tussen inkomsten en uitga ven niet zo groot als het geval is met de sportvelden". Tussen de inkomsten en uitgaven van de ijsbanen in de gemeente zit een totaal negatief verschil van circa 6000,-. Ook hier stelt het college voor de tarieven met vijf procent te verhogen. Ook de Stichting Peuter speelzaal Brouwershaven zal, als de raad akkoord gaat, vijf procent meer huur moeten gaan betalen voor de Blokkendoos. Hetzelfde geldt voor Stichting Het Knutselhuis Brouwers haven. Gemeentelijke gymnastieklokalen Voor wat betreft de gemeentelijke gymnastiekzalen stelt het college voor de tarieven met tien procent te verhogen. Men tekent daar wel bij WA> W PE Ook de huur van jollenheling en jukkersveld gaat omhoog. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Kans op regen Wolkenvelden en eerst nog kans op een bui. Morgen-overdag toenemende bewolking met in de middag weer kans op regen. De wind noordwest 4 tot 5 en verder afnemend en krim pend naar west tot noordwest 3 tot 4. Minimumtemperatuur komehde nacht 6 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 16 dec.: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 3 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min. temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Mrddagtemp.: 6 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 dec. Zon op 08.39, onder 16.26 Maan op 12.04, onder 21.15 Eerste Kwartier: 16 december (06.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Al meer dan een week ligt er voor de kust van Bretagne een krachtig hogedrukgebied. Aan de noordoostflank daarvan staat boven de Noordzee en onze omgeving een noordwestelijke wind. De lucht die wordt aangevoerd is door de stro ming rond de hogedrukzone opge haald uit het zeegebied nabij de Azo- ren; hij is vrij zacht en vochtig. Daardoor zijn er wolkenvelden, maar regen van betekenis wordt er niet ver wacht. De komende dagen verandert er weinig in deze situatie. Wel kan zo nu en dan tussen twee golven zachte lucht door iets drogere lucht het land bereiken. Dan zijn er enkele opkla ringen. ZIERIKZEE - In de nacht van za terdag op zondag heeft dc Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland twee jon gens betrapt bij een inbraak in een sportkantine te Zicrikzce. Het gaat om dc 20-jarige J. B. en de 27-jarige \V. A. van de H. uit Zicrikzce. Vorige week arresteerde de politie een groep van vier jongelui in ver band met een reeks van inbraken in sportkantines in de hele regio in de maand november. Na verhoor werden zij weer op vrije voeten gesteld. In verband met de inbraken van de laat ste tijd houdt de politie bij surveil lances de sportkantines op het hele eiland extra in de gaten. In de nacht van zaterdag op zondag leverde dat de aanhouding op van de twee jeugdi ge Zierikzeeënaars. Zij werden op he terdaad betrapt toen zij 'aan het werk' waren bij de sportkantine in Zierikzee. In verband met het onder zoek dat de politie instelt zitten bei den nog in verzekerde bewaring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1