stukken het verleden Antarctica in beeld SAMAN BV Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Mogelijk oudste vrouwebeeld ter wereld gevonden Wijnkelre Ergernis!! De Graaf rekent op gemeenten bij sociale werk voorziening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 december 1988 Nr. 24454 9 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur dhr. J. Cozijnsen, Westkapelle, zon- dagsuur/kindernevendienst. 11.00 uur ds. Wassenaar, Haamstede, kin- der(neven)dienst. 18.30 uur ds. N. de Boo. Kerkwerve: 9.30 uur ds. E. P. Mulder, 9.30 uur zondagsschool. Se- rooskerke: 10.00 uur ds. Baks, Haam stede, 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. R. J. ten Have, 10.00 uur zondagsschool. Haamstede: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen, bediening H. Doop, 19.00 uur ds. O. C. Kerssen. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman, 19.00 uur ds. C. Bregman, avondge bed m.m.v. dhr. D. Brouwer, orgel en het Hervormd Kerkkoor. Noordwel- le: 11.00 uur ds. C. Bregman, m.m.v. het Hervormd Kerkkoor. Scharendij- ke: 11.00 uur ds. E. P. Mulder, kinder- nevendienst 4-12 jaar. Brou.wersha- ven: 11.00 uur ds. R. Oort, Rotterdam, viering H.A. Zonnemaire: 9.30 uur ds. R. Oort, Rotterdam, Dienst van Woord en Th fel, H.A., 11.00 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. J. Geers, Middelburg. Dreischor: 11.00 uur ds. J. Geers, Middelburg. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. C. den Engelse, Renesse. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel, 18.00 uur ds. W. Vijfvinkel, zangdienst, 10.00 uur jeugdkapel, 11.30 uur zondags school. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer, H. Doop, 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. J. de Roo. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur drs. W. Venema, Ooltgensplaat, voorbereiding H.A., 18.30 uur avondgebed. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. J. de Vries. Scharendijke: 10.00 en 19.00 uur ds. R. Kamermans. Brouwershaven/ Zonnemaire: 10.00 uur ds. J. W. Bru- ning, Sommelsdijk, 18.30 uur dhr. G. D. de Haan, Spijkenisse. Nieuwer kerk: 10.00 uur dhr. P. A. Trimpe, Middelburg, 17.00 uur dhr. T. M. Gil huis, Zeist. Bruinisse: 10.00 uur drs. T. M. Gilhuis, Zeist, 17.00 uur ds. J. de Vries, Haamstede. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. W. F. Wisselink, viering H.A., 18.30 uur ds. W. F. Wisselink. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees- dienst. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur Dienst, des Wöords. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 09.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur ds. A. Wink, Veenendaal. Brui nisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur Eucha ristieviering, thema: asielzoekers; zondag 9.30 uur Eucharistieviering, thema: asielzoekers. Haamstede: zondag 11.30 uur Eucharistieviering, kindemevendienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda- WENEN - Bij archeologische opgravingen in de omgeving van de Oostenrijkse plaats Krems aan de Donau is een 7,2 centimeter groot vrouwebeeld je aangetroffen. De leeftijd er van is met de radioactieve- koolstofmethode vastgesteld op rond 30.000 jaar. Daarmee is het beeldje ongeveer 5.000 jaar ouder dan de beroemde Venus van Willendorf", die 80 jaar ge leden in hetzelfde gebied was gevonden. De nieuwe vondst is ook op merkelijk omdat bij soortgelij ke afbeeldingen van mensen uit het verleden meestal geen geslachtelijke kenmerken aan wezig zijn. Bij de .dansende venus van Galgenberg", zoals het beeldje door archeologen voorlopig is gedoopt, is niet al leen een borst te herkennen maar ook een dansende bewe ging. De plastiek werd samenge steld uit verscheidene gevon den delen en is pas op sterk vergrote foto's herkenbaar. Naar wordt aangenomen is het beeldje ter plaatse vervaardigd en diende het als voorwerp bij een kultus. De opgravingen bij Krems begonnen in 1985 en moeten met grote haast worden uitgevoerd omdat op het ter rein een nieuwe wijngaard zal worden aangelegd. gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Apostolische Kerk Zierikzee: UVV-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zaterdag 19.30 uur dienst, zon dag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur dhr. D. Groenleer. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bameveld P. van der Kraan te Bleskensgraaf. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vreeland (Herv.Geref) drs. M. J. Aalders te Woubx*ugge. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kruiningen J. Mijn- ders te Veenendaal, te Leerdam M. Mondria te Waardenburg. Ds. W. L. Tukker overleden SIRJANSLAND - Op de leeftijd van 80 jaar is ds. W. L. Tukker, Her vormd emeritus predikant te Epe, overleden. Ds. Tukker was van 1951 tot 1978 lid van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond waarvan hij ook enige jaren voorzitter was. Wou ter Leendert Tukker werd 14 septem ber 1909 te Hoek van Holland gebo ren. Hij bezocht het Marnix Gymna sium te Rotterdam en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 10 december 1939 werd hij te Hei- en Boeicop in het ambt bevestigd. Ver volgens diende hij de gemeenten van Elburg (1942), Bleskensgraaf (1946), Delft (1948), Rotterdam (1955), Kat wijk aan Zee (1959), Zwolle (1964) en van 1969 tot aan zijn emeritaat op 1 oktober 1974 diende hij Groot- Ammers. Na zijn emeritering ver leende ds. Tukker nog te Sirjansland, Wassenaar, Amemuiden en Ridder kerk bijstand in het pastoraat. Ds. Tukker was o.m. vele jaren visitor-generaal en werkte mee aan o.a. 'Het Gereformeerd Weekblad', 'Woord en Dienst' en 'Theologica Re- formatica'. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. Ds. G. E. Huizing 40 jaar predikant DREISCHOR/HAAMSTEDE - Ds. G. E. Huizing, Hervormd emeritus predikant te Spijkenisse, zal maan dag 12 december a.s. 40 jaar predi kant zijn. Gerardus Evert Huizing werd 10 mei 1920 te Hendrik Ido Am bacht geboren. Hij bezocht de ge meentelijke HBS en het Stedelijk Gymnasium te Dordrecht en studeer de aan de. Rijksuniversiteit te Utrecht. Na eerst enige tijd hulppre diker in Groote Lindt te zijn geweest werd hij op 12 december 1948 in de ge- ..meente van Dreischor in het ambt be vestigd. Vervolgens ging hij in 1956 naar Waarde en in 1965 verbond hij zich aan Haamstede. Van 2 mei 1971 tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1986 was hij verbonden aan Spijkenisse. Ds. Huizing was ö.m. lid van de Gene- raly Synode en van de Provinciale Kerkvergadering Zeeland. Van zijn hand verschenen artikelen in 'Woord en Dienst' en de 'Waagschaal'. 88/210. Op 13 juli 1922 was het groot geuzenfeest in Zierikzee. Dit feest werd georganiseerd ter herdenking van het 350-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid (1572-1922). Onder de verschillende deelnemers was ook het mondharmonica-orkest Zierikzee, dat onder leiding stond van de heren J. G. L. de Bie en W. J. Weltevreden. Hier zien we de leiding en de leden van het orkest opgesteld staan voor de fotograaf op de stoep van hotel Juliana aan de Lange Nobelstraat. We hebben niet de juiste volgorde van de muzikanten kunnen aanhouden maar de volgende personen staan er op: J. van Almkerk, A. Anker, W. Berrevoets, Jac. Blankert, L. van Burgh, N. Beije, N. Constmidse, M. Doeleman HJzn., M. C. Doeleman, Johan Duvalois, C. van Dalen, M. Glerum, J. Hagestein, W. Houdkamp, C. Jasperse, J. C. Kandel, Johan Legemaate, B. Legemaate, M. Lege- maate, W. Lokker, L. van Maanen, J. W. van 't Noordende, J. Pontello, W. Quant (tamboer), M. de Regt, W. Sies, J. Schoonen, C. Thijs, C. Unger (tamboer), J. Volkeri, Corn, van Veen, J. Wandel. M. van As en C. van Beveren, allen uit Zierikzee. Uit Schuddebeurs waren afkomstig: C. van der Wal, J. P. van Tiggele, P. van Tiggele, P. van der Klooster, D. Viergever en W. Braber. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent met dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Wellicht staat de heer S. A. Jumelet me toe kort in te gaan op het aardige artikel in uw krant van 6 december j.l. over de bewoners van de Wijnkel re. In het bijzonder denk ik hier aan de familie Roskam, die het huis heeft bewoond vóór Armstrong (het zou overigens wel leuk zijn te weten waar die Engelse familienaam vandaan komt), J. W. D. van Dongen en de Mu- lock Houwers. De apotheker Johannes Roskam, geboren 30 mei 1752, een zoon van Ja cobus Roskam en Margrieta (Magare- tha) van der Grijp, erfde in 1775 de apothekergereedschappen, die dr. Job Baster in zijn leven had bezeten. ZIERIKZEE - Antarctica, het laatste ongerepte continent, staat niet alleen filatelistisch in de belangstelling. Verschillende landen loeren begerig naar de vele delfstoffen die in het Zuidpoolgebied worden ver moed. Eind vorige maand werd in de Nieuwzeelandse hoofdstad Wel lington een omstreden verdrag ondertekend door negen landen over de exploitatie van mineralen, terwijl de milieu-organisatie Greenpeace op Antarctica een permanent basiskamp heeft om het Zuidpoolgebied tot Wereldnatuurpark uit te laten roepen. Greenpeace wil de aandacht van de wereld vestigen op de gevaren die het unieke continent met z'n rijk geschakeerde dierenleven be dreigen, zoals momenteel de over- bevissing door kolossale fabrieks- schepen. De exploitatie van de bodemschatten die middels het vorige maand gesloten verdrag mogelijk gaat worden, baart Greenpeace echter nog meer zor gen. Er worden echter grote hoe veelheden aardgas, aardolie, ijzer erts, platina, chroom, zilver en andere mineralen vermoed in het plateau. De Antarctica Conventie is het resultaat van zes jaar onderhan delen tussen de 38 landen van de Antarctica-Verdragsorganisatie uit 1959. Dat verdrag verbood de exploitatie van delfstoffen, mili taire vestigingen, het houden van kernproeven en de opslag van nu cleair afval. Aanspraken van zeven landen werden toen eveneens in de ijskast gezet. De milieugroepen menen echter dat het nieuwe verdrag, waarin duidelijk omschreven richtlijnen voor het milieu zijn ge noemd bij eventuele exploitatie van delfstoffen, juist de exploita tie van grondstoffen onder de ijs kap aanmoedigt. Kirluinl K. Hvnl Met de regelmaat van de klok geeft een aantal van die landen die aanspraken op het Zuidpool gebied postzegels uit voor die ge bieden. In november gaf Ross De pendency (Nieuw-Zeeland) zes zegels uit met afbeeldingen van walvissen. Frans Antarctica geeft een nieuwe serie uit begin januari waarvan een zegel het 40-jarig ver blijf van de Fransen op Antarctica herdenkt. De Antarctische expedi tie van de Brit Shackleton is het onderwerp van een van de vier ze gels uit een blokje dat uitkomt voor de internationale tentoon stelling Nieuw-Zeeland 1990. Zuidpoolonderzoekers sierden on langs zegels uit de Verenigde Sta ten. Afgebeeld is Admiraal Byrd die in de jaren '30 per vliegtuig de Zuidpool bereikte. Margaretha behoorde tot de bekende apothekers- en domineesfamilie Van der Grijp. Van de apothekers zijn de bekendste geweest Johannes en zijn geleerde broer Cornelis van der Grijp, voorts hun neef Frangois Ben net van der Grijp en zijn zoon de ook geleerde Sicco Godefridus Nauta van der Grijp, die hun bedrijf hebben uit geoefend in het huis op de hoek van het Havenplein en het Visslop aan de westzijde. Toen de laatste in 1893 on gehuwd overleed is de apotheek opge heven, en het huis verkocht. Overi gens lijkt het goed er op te wijzen, dat én de Mulock Houwers én Sicco Godefridus Nauta van der Grijp, en ook een andere apotheker J. H. Ocht- man Johzn., die heeftigewoónd en ge werkt op de hoek van de Dam en de Meelstraat (thans Foto Verschoore) voor de stad belangrijke mensen zijn geweest, die getracht hebben de wel vaart van de stad, die na de Franse tijd was ingezakt, te verhogen. De apotheker Ochtman was de stuwende kracht achter de Garancinefabriek (zie het artikel in het jongste nummer van de Kroniek van het land van de zeemeermin). Al de zo jufst genoem den zijn lid geweest vah'de in 1800 hier opgerichte Vrijmetselaarsloge de Ster in 't Oosten, waarin ze met ande ren verenigd waren door een dienst- ideaal, dat ze hebben willen verwe zenlijken ten bate van Zierikzee en haar inwoners. Hoogachtend, DR. C. M. VAN HOORN DEN HAAG - De consument moet direct bij de winkelier aan de bel trekken als hij merkt dat een pak koffie op 3 januari nog hetzelfde is geprijsd als op 28 december. Die raad gaf staatssecretaris Koning van fi nanciën bij de behandeling van zijn wetsvoorstel om op 1 januari het al gemene BTW-tarief te verlagen van 20 tot 18,5 procent. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12647-13909 uit de krant van 50 jaar geleden BRUINISSE - Donderdagavond werd in Hotel Storm alhier een verga dering gehouden van het Maatschap pij Ziekenfonds Schouwen-Duive land. Als bestuurslid voor Bruinisse werd gekozen de heer P. de Waal, als plaatsvervanger de heer P. van de Berge. De administrateur de heer Borgmeijer uit Renesse, zette het doel en streven van het Ziekenfonds duidelijk uiteen en mocht tot zijn ver heuging constateeren dat groei en uit breiding voor het Maatschappij Zie kenfonds voor Schouwen-Duiveland en St.-Philipsland bevredigend is. KERKWERVE - De Christelijke Jongelingsvereeniging ..Viribus Uni- tus" hield Dinsdagavond in de Con sistoriekamer haar jaarfeest. Dat de ze avonden door de donateurs op prijs worden gesteld, blijkt wel telken ma le uit de groote opkomst. De avond werd geopend door Ds. Veen, waarna elk der leden, hetzij door Bijbelinlei ding, vrij onderwerp of samen spraak, iets bijdroeg tot het welsla gen van de bijeenkomst. De animo, die in het afgeloopen verenigingsjaar wel eens te lijden heeft gehad, schijnt thans weer goed te zijn, zoodat de vereeniging met vertrouwen het nieu we jaar ingaat. BURGH - Door den heer Arnold Fondse te Burghsluis werd in zijn vrije uren een zeiljachtje gebouwd, waarvoor in de omgeving groote be langstelling bestond, daar dhr. Fond- se hieraan acht maanden lang, meest bij kunstlicht, heeft gearbeid. Het ge heel maakt een keurigen indruk en getuigt van veel geduld en volhar ding. Geen wonder dat voor de tewa terlating jl. Donderdagavond te Burghsluis groote belangstelling be stond, daar toen de proef van zee waardigheid moest worden afgelegd. Zeer jammer voor den heer Fondse kapseisde het ranke scheepje toen het in vlot water kwam, waardoor dhr. F. een nat pak opliep. Ofschoon teleur gesteld verliet dhr. F. als een onver saagde watergeus zijn schip, vast be sloten met nieuwen moed verder te werken aan de absolute zeewaardig heid van zijn schepping. HAAMSTEDE - In café Thijsse kwamen Zaterdagavond eenige gei tenhouders bijeen, teneinde te trach ten een onderlinge geitenverzekering tot stand te brengen. Het was jam mer, dat voor een zoo belangrijke zaak zoo weinig belangstelling be stond. De vergadering, die onder lei ding stond van den heer A. van Nieu- wenhuizen, besloot evenwel de zaak door te zetten en te trachten door pro paganda voldoende deelname voor deze mooie zaak te krijgen. Als inwoner van Zierikzee, valt het me op dat er steeds meer door vracht en bestelwagens midden op de weg wordt gestopt om goederen uit te Ia den. Het komt mij voor dat dit van politiezijde oogluikend wordt toe gestaan. In vele gevallen is met enige zorgvuldigheid parkeren de doorstro ming van het verkeer mogelijk waar door veel ergernis voor de bewoners is te voorkomen. Als hieraan geen paal en perk wordt gesteld dan krijgt men ook hier Amsterdamse toestanden, waar het ieder voor zich enz. de boventoon voert. F. P. van der Klippe Zierikzee DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) hoopt alsnog met de gemeenten overeenstemming te bereiken over de mede-finan ciering van de sociale werkplaatsen. Het overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) daarover verloopt „wat moeizaam". De Graaf zei dit tijdens een monde ling overleg met leden van de com missie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer. De staatssecretaris hoopt een deelakkoord met de ge meenten te kunnen bereiken. Naast een rijksbijdrage (van 3.1 miljard) voor de sociale werkvoorziening re kent hij op een gemeentelijke bijdra ge van in totaal 70 miljoen gulden. Het CDA-Kamerlid Oomen liet blij ken de zienswijze van De Graaf te de len. Zij kondigde op voorhand een in itiatiefvoorstel aan tot wijziging van de Wet Budgetfinanciering. De „on willige" gemeenten zouden via dat voorstel gedwongen kunnen worden tot mede-financiering van de werk plaatsen. De Graaf zegde de commissie toe te zullen komen met een nadere toelich ting op enkele onderdelen uit het ontwerp'besluit inzake de lasten van de sociale werkvoorziening. Dit geldt in het bijzonder ook het vanuit de Ka mercommissie bestreden punt van de reserveringen door de werkplaatsen en het vaststellen van een maximum daaraan. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: S. L. de Feiter Dreef 21 Burgh T. J. Saman-Bakker Kaersemakerstraat 17 Zierikzee De oplossing van vorige week, vrij dag 3 december, luidt als volgt: Wisselgeld en boekenkast. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 14 december in ons bezit zijn. Denk om de postzegel. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. kerf, keep; 6. bloemruiker; 11. gezichtsorgaan; 12. plukje; 14. verbeten; 15. god der lief de; 17. grote houten loods; 19. zonder ling; 21. gebrek aan beschikbare tijd; 22. voorziening om water tegen te houden; 23. oude lengtemaat; 24. be legering; 26. kledingstuk van een monnik; 27. administratie (afk.); 29. erg los (van aardè); 30. hulpzeil; 32. vloeistof; 34. losgeraakte draad van een weefsel; 36. boom; 37. schrikbe wind; 38. kippenziekte; 39. ketting; 41. grote hoeveelheid; 44. dwaas; 45. uitroep; 47. lof, hulde; 49. voegwoord; 51. kaartspel; 53. dieregeluid; 54. be rustend; 56. vrucht; 58. vrouwelijk dier; 59. discipline; 61. metaal; 62. vordering; 64. onderdeel van een ten- nispartij; 65. lichaam; 66. scheep vaartbedrijf; 67. insekt. VERTICAAL: 1. mond van een vul kaan; 2. kleur; 3. hevige cycloon; 4. landbouwwerktuig; 5. ringvormig handvat; 7. voegwoord; 8. het be smeuren van iemands goede naam; 9. voorlopig ontwerp; 10. begrensde tijdruimte; 12. bedrijver (ongunstig); 13. werktuig tot verplaatsing van las ten; 16. lengtemaat; 17. wedstrijdsle de; 18. wig om hout te klieven; 20. zoogdier; 25. op goed geluk; 27. Euro pees gebergte; 28. lengtemaat; 30. klucht; 31. diagonaal weefsel; 32. vo gelsnavel; 33. naaldboom; 34. bewo ner van zeker land; 35. mondrand; 40. schatting; 42. verrukkelijk; 43. vloer balk; 45. uitkering van bijzondere aard; 46. stevig aaneengevoegd; 48. identiek; 50. uitdrukking van ont kenning; 51. hoofddeksel; 52. loop gang van een mol; 53. vogel; 55. zang wijze op woorden; 57. boomvruchten; 60. klein vertrek; 63. senior (afk.); 65. lichamelijke opvoeding (afk.). Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 6, 43, 5, 31, 55, 8, 37, 40, 23, 2 en 67, 48. 51, 35, 15, 44. 10, 36, 50, 54?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 9