Rijdend postkantoor ook in Sirjansland Komend seizoen met name alcohol en drugsgebruik gaan aanpakken Joop van Houdt Leger des Heils met kerstpot present op Zierikzeese markt Publiciteit Asielzoekers centrum Schiphol moet dicht Schoonschrijven vergt veel oefening en geduld TROUWREPORTAGE fotostudio Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Advies: bestuurscompensatie; onteigening. Makelaardij o.g., Ing. A. J. Hanse Hoogleraar onderwijs in ontwikkelings landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 december 1988 Nr. 24454 3 Advertentie In journalistieke kringen blijft het Engelse gezegde 'Publish, and be damned' (vrij vertaald: beschrijf een gebeurtenis en krijg er de schuld van) nog steeds recht overeind. Ge lukkig is het niet langer zo, dat bren gers van het slechte nieuws na hun verhaal aan een hoge boom gehangen werden. Maar eens in de zoveel tijd laait de discussie op ouer de journa listieke ethiek. Of met andere woor den, moet een verslaggever (soms) zaken onbelicht laten als hiermee be paalde belangen gediend zijn? Nog concreter om de hand in eigen be- zoem te steken: moet een lokale krant als de Zierikzeesche Nieuws bode alle ongeregeldheden die bij voorbeeld in Renesse gebeuren uit de redactionele kolommen houden? Dit om te voorkomen, dat 'men' zich wel licht ongemakkelijk gaat voelen bij al die sombere berichten. Er is maar één duidelijk antwoord mogelijk en dat is NEE. En daarvoor is uiteraard een aantal redenen aan te geven. Ten eerste is het niet de krant, die be paalt welk nieuws geschikt is voor kaar lezers. Ten tweede probeert de ze krant een afspiegeling van het re gionale gebeuren te zijn. Het is jam mer, maar daarbij horen ook de minder plezierige kanten van het toerisme. Ten derde kan er door vol ledige berichtgeving ook op bestuur lijk niveau beter inzicht komen in de ernst van de problematiek. En ten vierde is er niemand bij gebaat de realiteit uit het oog te verliezen. Het is een beetje het verhaal van de kip en het ei. Wie was er eerst. Zijn er eerst ongeregeldheden, die vervol gens door de krant beschreven wor den of gaat de krant als een soort stemmingmaker ongeregeldheden veroorzaken? Dat laatste kan nooit het geval zijn. Deze stellingname doet er overigens niet aan af, dat met name berichten in de sfeer van ge weld, alcohol, drugs en vandalisme zorgvuldig in de krant dienen te ko men. Zo worden bijvoorbeeld alleen berichten opgenomen, die door de politie bevestigd worden. Anonieme telefoontjes of niet ondertekende vlugschriften maken het nooit tot een bericht. En verder is het zo, dat er wel degelijk gedacht wordt aan consequenties van berichtgeving. Soms respecteert de krant een ver zoek van de politie om publicatie van een bepaald voorval tijdelijk uit te stellen in het belang van het on derzoek. Ook berichten in de per soonlijke sfeer (te denken valt aan familieruzies en psychische nood) komen ter bescherming van de be trokkenen niet in deze regionale krant. Juist niet, vanwege het ons kent ons principe. Dus tot op zekere hoogte denkt de krant mee met de critici. Maar het is een taak van de krant om te voorkomen, dat minder aangename zaken uit het nieuws blijven. Met het doodzwijgen van be paalde zaken is zeer zeker niemand gediend. Het doet in dat verband overigens deugd, dat de criminoloog Beke tijdens een Westerschouwse commissievergadering kritische ge luiden over die berichtgeving relati veert. Daarnaast is het zo, dat be richtgeving in de Zierikzeesche Nieuwsbode het grote publiek in bij voorbeeld de Randstad niet bereikt. En dat maakt de vrees voor een agressieve drang naar Renesse naar aanleiding van die berichtgeving wel zeer onwaarschijnlijk. Nee, de enigen die de berichten van deze krant krijgen voorgeschoteld zijn de inwoners van Schouwen-Duiveland. En juist deze mensen hebben er recht op precies te weten wat er in hun ei gen streek gebeurt. Aan zowel posi tieve als negatieve informatie vanuit de eigen streek is behoefte. En dat blijkt alleen al uit de enorme lees- dichtheid van een krant als de Zie rikzeesche Nieuwsbode. Wat dat aan gaat is het dus echt een plicht van een regionale krant om de volledig heid na te streven. AvdW intiK U»ËI moderne zitmeubelen uw Look Line dealer DEURLOO INTERMEUBEL HARINGVLIETPLEIN 4, ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 Plannen van de baan om ook Schuddebeurs in route rijdend postkantoor op te nemen. SIRJANSLAND - Vanaf januari 1989 zal het rijdende postkantoor van de PTT ook de kern Sirjansland aan doen. Het gaat om een proefperiode van een jaar waarbij het postkantoor de kern wekelijks op dinsdag- en don derdagmorgen bezoekt. De plannen om ook Schudde beurs in de route op te nemen zijn volgens de directeur van het postkantoor Zierikzee, A. Verbraak helemaal van de baan. topkwaliteit in tijdloze vormgeving. Ook ondernemers centrale rol gaan toebedelen in de Westhoek RENESSE - Het overlegplatform criminaliteitsbestrij ding in Westerschouwen heeft zich voor het komende jaar drie voorname doelstellingen voorgehouden. Er dient een sterk alcohol-ontmoedigingsbeleid gevoerd te worden, de drugsproblemen moeten aangepakt worden én de ondernemers krijgen een centrale rol bij het initië ren en aanbieden van activiteiten. Dat stelde criminoloog dr B. M. W. A. Beke tijdens de Westerschouwse vergadering voor het midden- en kleinbedrijf in Burgh-Haamstede. „Het is wat het alcohol-ontmoedi gingsbeleid zeer zeker niet zo, dat we lid moeten worden van de blauwe knoop", aldus Beke. Wel dacht hij aan maatregelen als projecten in het ka der van alcohol en verkeer, afspraken met de horeca over het tegengaan van overmatig drankgebruik, een alco holverbod op straat en het laten op treden tegen openbaar dronkenschap door de politie. Voor wat het drugsgebruik betreft stelt Beke, dat met name de hard drugs (tripmiddelen) aangepakt moe ten worden. Volgens Beke zijn de pro blemen nu nog goed in de hand te houden, maar er moet ook gewerkt worden aan de kennis van de regiona le politiemensen. Commissielid A. M. Verseput sprak zijn vrees uit, dat wanneer er na 1989 geen rijksgelden meer zijn voor de projecten, dezen in niets zullen opgaan. Overbodig Beke: „Toch is het de bedoeling dat ik me hier overbodig maak. Ik kan DEN HAAG/SCHIPHOL - Asiel zoekers die op Schiphol aankomen, mogen niet langer worden vastge houden in het opvangcentrum op de luchthaven. De Hoge Raad heeft van daag, vrijdag, in cassatie bekendge maakt dat het centrum te veel op een gevangenis lijkt om vluchtelingen in onder te brengen. De staat mag vreemdelingen de toe gang tot Nederland weigeren, maar mag hen niet van hun vrijheid bero ven, aldus het hoogste rechtscollege in ons land. Asielzoekers worden op Schiphol al enige jaren ondergebracht in een af gelegen ruimte waar ze 24 uur per dag worden bewaakt. Ze mogen wel bel len en bezoek ontvangen, maar de ruimte in afwachting van de behan deling van hun asielverzoek niet ver laten. Vervolg van pagina 1 gen te kunnen beschikken en bereid te zijn veel te oefenen. Daarnaast is ook de ooghandcoördinatie van be lang en is het ook mooi meegenomen als iemand een vaste hand heeft. Al kan het gemis aan een vaste hand met veel oefenen worden opgevangen. Sterker nog, wie zich op het calli- graferen werpt kan daardoor soms een mooier handschrift krijgen. „Ie mand wiens handschrift van nature onregelmatig is krijgt het moeilijk, hetgeen ook geldt voor linkshandi gen. Er bestaan wel pennen voor linkshandigen maar mensen die links schrijven kunnen toch bepaalde lettertypen niet maken". Bladerend door het grote letterboek constateert Liesbeth van der Pol dat geen van de ze typen eigenlijk gemaakt is voor linkshandigen. Cursus Wanneer er voldoende belangstel ling voor bestaat start de Zierikzeese calligrafe in januari weer met een calligrafiecursus (haar derde) voor de Zeeuwse Volksuniversiteit. Geduren de tien lessen van anderhalf uur wor den de cursisten op weg geholpen bij hun schoonschrijven. Dat begint bij het namaken van voorbeelden. Daar na kunnen de cursisten een keuze ma ken uit de verschillende lettertypen al naar gelang hun persoonlijke voor keur. Aan het einde van de cursus heeft de aspirant-schoonschrijver dan een pakket voorbeelden waar mee zij thuis verder kan. „In tien les sen kun je niet leren schoonschrijven, maar het is wei een opstapje om er thuis verder mee te gaan, doordat de cursisten een handleiding krijgen voor het schrijven van mooie letters en daarnaast ook lettervoorbeelden meekrijgen. De kennismakingsavond voor deze cursus is maandag 16 ja nuari in de voormalige Prinses Julia- naschool aan het Jannewekken. Deze begint om 19.30 uur. De cursus zelf be gint maandag 23 januari. Over de aanvangstijd van de cursus wordt tij dens de kennismakingsavond een na dere afspraak gemaakt. AMSTERDAM - De gezamenlijke Rotary-clubs in Nederland hebben in twee jaar tijd vijftien miljoen gulden ingezameld voor de strijd tegen polio in Indonesië. Voorzitter M. Mantje van de Stichting Polio de wereld uit maakte dit bekend. dat zeggen, want er is elders nog ge noeg te doen voor een criminoloog". Volgens Beke is het straks aan het platform om verdere gestalte te geven aan de ingeslagen weg en natuurlijk is het de groep vrij om deskundig ad vies in te winnen. Overigens is het na 1989 de bedoeling, dat gemeente en ondernemers 50.000 gulden op jaar basis bij elkaar krijgen om de projec ten voort te zetten. Verseput zei als voorzitter van de middenstandsvereniging Renesse goede hoop te hebben, dat dit zal luk ken. Tijdens de vergadering werd ook nog even gesproken over de wis selende berichtgeving in de krant over de criminaliteit in Renesse. Ge vraagd werd in hoeverre negatieve berichtgeving effect heeft op het imago van Renesse. Beke denkt dat deze minimaal is. „Overigens kan ik me ook redenen voorstellen, waarom er ondanks bepaalde goede ontwik kelingen wat negatief gesproken wordt in de krant. We mogen zeker niet achterover gaan leunen". WOENSDRECHT - Elf actievoer ders hebben op twee plaatsen tege lijk het hek rond de vliegbasis in Woensdrecht stukgeknipt. De groe pen werden binnen enkele minuten aangehouden door personeel van het luchtmachtbeveiligingssquadron. Dat komt volgens Verbraak omdat een enquête heeft uitgewezen dat on der de bevolking van Schuddebeurs nauwelijks belangstelling bestaat voor dè service van een rijdend post kantoor. „Het was blijkbaar meer een wens van de gemeentebestuur ders dan van de bevolking zelf". Een zelfde enquête in Sirjansland wees uit dat de mensen het daar wel op prijs zouden stellen als hun dorp zou worden opgenomen in de route. Geen uitbreiding van de reistijd Omdat ook het gemeentebestuur van Duiveland hierop al enkele jaren bij de PTT aandringt, heeft directeur Verbraak met het bestuurscentrum in Goes overleg gevoerd over de moge lijkheden om Sirjansland in de route op te nemen. De directeur van het be stuurscentrum heeft onlangs zijn toe- Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Advertentie Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE |SB| Telefoon 01115-3424 Ing A. J. Hanse. beëdigd rentmeester, makelaar o.g. ZIERIKZEE - Ook dit jaar is het Leger des Heils weer actief rond de kerstda- gen. Zoals ieder jaar staat de kerstpot weer op de markt van Zierikzee om geld in te zamelen. Door met de kerstpot op de markt te gaan staan, bevestigt het korps de jarenlange traditie die op het eiland en in de rest van Nederland be staat. Het korps van het Leger des Heils is rond de kerstdagen weer extra actief met het inzamelen van geld. „De inhoud van de kerstpot wordt besteed aan zieken, bejaar den en eenzamen. Ook de kinde ren van peuterspeelzalen worden ieder jaar bedacht met een klei nigheidje", aldus Leger des Heils- majoor A. Holland-Kooy. De kerstgelden worden niet alleen verkregen door het geld dat men sen in de kerstpot doen. Er wordt in Zierikzee een deur-aan-deur ac tie gedaan. „Maar door de kerst pot bereiken we ook mensen bui ten Zierikzee, bijvoorbeeld de mensen die naar de markt komen en boodschappen doen". De financiële middelen die ver kregen worden door op de markt met de kerstpot te staan worden alleen gebruikt voor rond de kerstdagen. „Vroeger werd het geld gebruikt om het onder de ar men te verdelen. Maar dat armen- dom bestaat nu niet meer in de zelfde mate. Vandaar dat voor het geld cadeautjes gekocht worden voor zieken, bejaarden en eenza men. Soms gebeurt het dat de so ciale dienst 'ons tipt over mensen die het extra moeilijk hebben. Wij nemen dat dan mee in het verde len van de presentjes". Zeelui Het idee van een kerstpot is ge boren in 1894 in San Francisco. Er heerste toen een grote werkeloos heid onder de zeelui en de haven arbeiders. Deze werkeloosheid was een gevolg van een economi sche recessie. Het was kapitein Jo seph McFee die die de ellende van de mensen niet langer kon aanzien en met het idee kwam om een kookpot op te hangen. Hierbij plaatste hij de tekst: „Houd de pot aan de kook, help de hongerige zeelui". Met het verkregen geld opende hij een eenvoudig loge ment en een soepkeuken. Van de kookpot is nu niet veel meer terug te vinden, maar de grondgedachte die kapitein McFee had, bestaat nog steeds. De dagen rond de Kerst beteke nen een drukke tijd voor het korps uit Zierikzee. Er moet ge post worden bij de kerstpot. vele mensen moeten bezocht worden en er is een inmiddels traditie ge worden bezoek aan de mensen die 's nachts moeten werken. „We zijn dan ook heel blij met de grote groep vrijwilligers die ons altijd behulpzaam zijn. Zonder deze mensen zouden we dit allemaal niet kunnen doen". De reacties die de heilsoldaten en de vrijwilligers over het alge meen krijgen zijn heel leuk. „De mensen die wij een bezoekje bren gen met een presentje zijn altijd blij met dat beetje extra aandacht. Wij hebben dan ook tijd om een kopje koffie mee te drinken wat bij iedereen in goede aarde valt". Ditzelfde geldt voor de mensen die op de kerstnacht moeten wer ken en die een bezoekje gebracht wordt. Ook bij de kerstpot krijgen de mensen van het Eeger des Heils de nodige reacties. „Gelukkig zijn het allemaal aardige reacties, al dus de majoor, die het met haar groep in Zierikzee de komende da gen behoorlijk druk zal hebben. Collecteren voor het Leger des Heils in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). stemming gegeven. Maar wel onder voorwaarde dat de bezoektijden van het rijdende postkantoor aan een an dere kern dan worden teruggebracht. Want uitbreiding van de route in de zin van reistijd was niet mogelijk. Dat houdt in dat het rijdende post kantoor vanaf een januari nog maar drie keer per week naar Ouwerkerk gaat. Tot nu toe was dat vijf keer per week. „Het is fijn voor Sirjansland. Maar ik vind het jammer. Het gaat ten koste van een stuk service in Ouwerkerk", aldus de voorzitter van de Stichting Ontwikkeling Ouwer kerk, M. K. Romeyn. Hij is overigens niet van plan namens de dorpsbewo-' ners te protesteren tegen de plannen. „Dat heeft geen enkele zin omdat wij niet bij de besluitvorming zijn be trokken. De beslissing ligt bij de ge meente Duiveland en de PTT". De definitieve beslissing over de proef met het rijdende postkantoor in Sirjansland wordt genomen tijdens de gemeenteraadsvergadering van 15 december in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Men beraadt zich ook nog over een geschikte stopplaats in Sirjansland voor het rijdende post kantoor. De dorpsbewoners kunnen in de voorziening terecht voor alle PTT-zaken waarvoor men ook bij een 'gewoon' postkantoor terecht kan. DEN HAAG - Per 1 december is dr. L. F. B. Dubbeldam, directeur van het Centrum voor de studie van het onderwijs in ontwikkelingslanden (CESO) in Den Haag, benoemd tot (deeltijds) hoogleraar in het onder wijs in ontwikkelingslanden. De nieuwe leerstoel staat aan de sociale faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht. Dit heeft de Nederlandse organisa tie voor internationale samenwer king in het onderwijs (NUFIC) van daag, vrijdag, meegedeeld. NUFIC draagt de financiële lasten van Dub- beldams professoraat. Zijn leerstoel is de eerste in Nederland die speci fiek is gericht op de studie van het onderwijs in ontwikkelingslanden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3