750 gulden boete voor vissen op andermans mosselpercelen Met n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Verkeersknelpunten S chou wen-Dui veland voorlopig onopgelost Kunst van het schoonschrijven vraagt veel oefening en geduld 5 wÊÊfBÊ DE ZIERIKZEESCHE COURANT flakkee expresse b Belgische ontvoeringszaak loopt goed af VOAB-ZIERIKZEE AUTO LOUIS GOEDBLOED WA> U6b P£ BlU* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verzekeren Alcoholprobleem Watersnood Voetbal Tijdens de zitting van het kantongerecht in Zie- Het komend zomerseizoen wil het overlegplat- Schipper L. Hoefnagel uit Urk was 35 jaar na Het team van Toren Boys is uitgeschakeld door rikzee werden flink wat boetes uitgedeeld voor form criminaliteitsbestrijding met name aan- de watersnoodramp van 1953 weer te gast in Nola Boys. (Pag. 11). het rijden met niet-verzekerde auto. (Pag 3). dacht schenken aan het drugs- en alcoholpro- Bruinisse. (Pag. 4). bleem. (Pag. 3). VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24454 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Blank papier, wat schrijft men op uw gladgeglimde bane al niet! Guido Gezelle Op grond van sterke getuigenverklaringen Advertentie ZIERIKZEE - Een boete van 750 gulden. Dat was het vonnis dat kantonrechter rar B. J. R. P. Verhoeven uit sprak tegen visserij- en palinghandel W. K. S. en zoon uit Zierikzee. Verhoeven achtte op grond van meerdere ge tuigenverklaringen wettig en overtuigend bewezen dat S. op 19 september 1986 had gevist op mosselpercelen in de Oosterschelde waarop hij geen rechten had. Het ging om het gebied Hammen 57 tot en met 65. W. K. S. zou daar met sleepnetten hebben gevist naar de pa ling die boven de mosselen zwemt. Een techniek die nadelig is voor de mosselkwekers die recht hebben op het gebied. Door het sleepnet worden de mosselen namelijk in het zand ge drukt. Vorige keer afgebroken Tijdens een eerdere zitting van het kantongerecht in september verhoor de de kantonrechter de getuigen L. S. en J. S. die vanaf de Havendijk W. K. S. bezig zagen tijdens zijn activitei ten op 19 september. De behandeling van de zaak moest toen tijdens het re- quisitor van de officier van justitie onverwachts worden afbroken omdat W. K. S. in verband met familie omstandigheden werd weggeroepen. Tijdens de zitting gisteren (donder dag) werd de draad weer opgepakt, hetzij met een andere officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer. Hij vertelde zich uitvoerig in de zaak te hebben verdiept. „En dan kom ik toch tot de conclusie dat u daar heeft gevist. We hebben meerdere belang rijke getuigenverklaringen. Onder andere van mensen die bij u aan boord waren. Daardoor slaat de ba lans door naar het strafbare feit". Hij eiste een boete van 750 gulden. Als reactie op de eis van de officier van justitie legde W. K. S. nog eens uitvoerig uit aan de kantonrechter waar hij precies had gevaren op de Oosterschelde en waarom hij daar niet zou hebben gevist. „De mazen van mijn netten zouden vol mosselen komen en daardoor afbreken". Hij hield vol dat hij uitsluitend de korren had gespoeld. Overtuigend Maar blijkbaar niet overtuigend genoeg om de kantonrechter aan zijn kant te krijgen. Verhoeven hield het op de getuigenverklaringen die hij 'sterk' noemde. De meest overtuigen de noemde hij die van J. S. die zei dat het geen kwestie van netten spoelen kon zijn geweest. Omdat hij zag hoe de touwen van de netten strak trok- kep toen de motor van het schip op een hoger vermogen werd gezet van wege het vissen. „Het gaat hier om een commerciële business. Het moet niet lonend zijn om op andermans percelen te vis sen". Hij vonniste conform de eis van de officier van justitie: 750 gulden boete. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 BRUSSEL - De 33-jarige Evelyne Hanssens, huishoudster van de Kort- rijkse industrieel Reginald Depoor- tere, is in de nacht van donderdag op vrijdg vrijgelaten door haar ontvoer ders. Zij is ongedeerd en verkeert ook psychisch in goede conditie. Dat heeft een woordvoerder van justitie in Kortrijk vrijdag meegedeeld. De daders zijn nog spoorloos. De vrouw, die maandagavond uit de villa van Depoortere werd ont voerd, werd door de Rijkswacht op gepikt in een bietenveld in de buurt van het grensplaatsje Moeskroen na een telefoontje van de ontvoerders naar de familie Depoortere. De vrouw heeft verklaard dat zij gedu rende haar gevangenschap perma- nènt geblinddoekt en gekneveld is ge weest. Zij is echter niet mishandeld. Volgens justitie is er geen losgeld betaald. De ontvoerders hadden elf miljoen gulden geëist, waarvan de eerste helft vrijdag moest worden be taald. De daders hadden Evelyne Hanssens vermoedelijk aangezien voor de echtgenote van Depoortere. Advertentie VERWARMING UIT? BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) VERWARMING AAN! BURGH-HAAMSTEDE - Van de eilandelijke roep om oplossing van de verkeersknelpunten in de streek is vooralsnog niet veel terecht gekomen. „Ik heb nog steeds de indruk, dat we door de provincie niet serieus geno men zijn. Dat wordt nogeens bevestigd door de vaststel ling van het provinciaal wegenplan", aldus de Wester- schouwse wethouder A. J. Padmos (CDA) tijdens de commissie midden- en kleinbedrijf. Commissielid A. M. Verseput had hem gevraagd naar de stand van za ken. Enige tijd geleden namelijk heb ben de gezamenlijke gemeenten een noodkreet verwoord in een eilande- lijk knelpuntenplan. Daarin staan de meest gevaarlijke verkeerssituaties verwoord. Met kop en schouders steekt de weg Zierikzee-Haamstede hier bovenuit. Met name het lang- zaamrijdend verkeer maakt de weg extra gevaarlijk. Maarzoals uit de woorden van Pad mos bleek zijn de gemeenten welis waar ontvangen door het provincie bestuur, maar is er verder weinig gebeurd. De weg komt tezijnertijd in andere handen en zolang is het'„een beetje touwtrekkerij tussen het rijk en de provincie", aldus commissielid J. W. de Jonge. Hij deed de voorzitter de suggestie om met de andere be langhebbende gemeenten rond de ta fel te gaan zitten. Samen met Zierikzee en Midden- schouwen moet er een ontwerp- bestemmingsplan opgezet gaan wor den. „Dan moeten de plannen wel be oordeeld worden", aldus De Jonge. Padmos zei de suggestie ter harte te willen nemen en komt er nog op te rug. Advertentie hoofdsponsor v.v. Zierikzee Let op: in de maand december uitverkoop gebruikte wagens. Doe uw voordeel. ZVU wil in januari calligrafie-cursus starten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Af en toe kom je ze nog weieens tegen, van die oude poëziealbums waarin goed bedoelde maar vaak ook wat oubollige teksten met fraaie krulletters aan het papier zijn toevertrouwd. Die krulletters, onmis baar onderdeel van het onderwijs uit vroeger jaren, wor den nu alleen nog door beoefenaren van de calligrafie op papier neergezet. Eén van die calligrafen is Liesbeth van der Pol uit Zierikzee, ,die niet alleen zelf graag bezig is met schoonschrijven maar daar ook cursus in geeft. Tijdens de vergadering kwam ook de notitie van de Zierikzeese Onder nemers Centrale ter sprake. In dat rapportje staat de ongerustheid be schreven over het afkalven van de werkgelegenheid in de streek. Aan leiding is de dreigende opheffing van het belastingkantoor in Zierikzee. De commissie toonde zich ingenomen met het ZOC-initiatief en besloten werd de eilandelijke aanpak van het probleem een nieuwe impuls te gaan geven. Hierin dient ook het nieuwe eilandelijke platform van onderne mers zitting te hebben. Er komt naar alle waarschijnlijk heid ook volgend jaar weer een bloe- menkraam op de Zoom in Renesse. Op precies dezelfde plaats, waar deze nu staat. Pogingen van commissielid Verseput om de kraam naar elders te dirigeren zijn door het college niet gehonoreerd. „Toch is er wel degelijk bezwaar tegen de plaats van de kraam. Ik begrijp, dat de onderne mers dus gezamenlijk een brief naar de gemeente moeten sturen", aldus Verseput. Dat werd beaamd door Padmos, die overigens niet kon zeg gen of de vergunning voor de kraam- houder al op de bus is. Zo ja, dan wordt het moeilijk iets terug te draaien. Schrijven. De een kalkt achteloos iets met een fijnschrijver, bal- of vul pen op papier, de ander bijt er haast zijn tong op stuk om een fraaie letter op papier te zetten. Liesbeth van der Pol is er zo eentje die zich helemaal kan verdiepen in het maken van een kunstige letter. Die belangstelling voor de kunst van het schoonschrij ven is bij haar gewekt tijdens haar opleiding tekenen aan de lerarenop leiding in Tilburg. „Dat maken van mooie en .sierlijke letters, dat geeft me genoegen" ver klaart Liesbeth van der Pol haar lief de voor het schoonschrift dat tegen woordig naar de achtergrond is gedrongen. Waar vroeger door kinde ren eindeloos met kroontjespen en potjes inkt werd geoefend op een fraaie krul A, een rondborstige B of een sierlijke tierelantijnen J, wordt tegenwoordig, zo lijkt het althans, het accent meer op de informatieve betekenis gelegd en heeft de oude kroontjespen waarmee je zoveel fraais kon toveren het veld moeten ruimen voor balpennen en fijnschrij vers en andere eigentijdse schrijfma terialen. Kroontjespen Dat die oude kroontjespen garant stond voor een fraai handschrift, daar gelooft de calligrafe niet zo in. „De keuze van de pen is, denk ik niet zozeer van invloed. Wel is het zo dat je met een balpen een wat vlekkeriger schrift krijgt en vind ik het jammer dat er overwegend met blauw wordt geschreven en niet met zwart." Harmonie Ook de printer en in mindere mate qok de typemachine heeft de kunst van het schrijven naar de achter grond verdrongen. Iets waarmee de Zierikzeese calligrafe niet blij is: „Ik erger me aan die computerschriften omdat daarbij geen harmonie wordt gecreëerd tussen inkt en papier. Wan neer die letters door een persoon wor den geschreven ontstaat die harmo nie (door spaties tussen de letters) haast automatisch" is de mening van Liesbeth van der Pol. Meer Wie denkt dat hij zich door het schrijven van fraaie letters calligraaf mag noemen heeft het niet helemaal bij het rechte eind, want ook het inde len van de bladspiegel zodat er even wicht tussen tekst en papier ontstaat hoort erbij. Daarnaast zijn er uiteen lopende manieren om letters te schrijven. Een blik in de rode map met voorbeelden maken je haast een beetje „lettergek", zovëël zijn er afge beeld. De oudste letter die Liesbeth. van der Pol in haar lettermap heeft zitten is een Keltische letter, de zogenaam de Uncialen die behoren tot de Mid deleeuwse handschriften en die niet moeilijker onder de knie te krijgen zijn dan andere lettertypen. Meer re cent zijn de Gothische letters, de Hu manistische hoofd- en kleine letters die respectievelijk voortkomen uit de Romeinse capitalis elegans en het Ka rolingische alfabet. Stuk voor stuk sierletters die zo hun eigen charme hebben en die aan een brief, een feli citatie, een kerst- en nieuwjaarswens en een menukaartje een verzorgd en vooral ook persoonlijk tintje geven. Voordat iemand zo'n fraai gevalle tje op papier heeft getoverd zijn er heel wat uurtjes oefening aan vooraf gegaan. Je begint met eenvoudige oe feningetjes voor het ontdekken van de mogelijkheden van de pen en de wijze waarop deze gehanteerd moet worden. Die pen, in het geval van Liesbeth van der Pol een degelijke houten penhouder en een pennetje met een klemmetje dat als inktreser- voir dient, moet op een bepaalde ma nier worden vastgehouden. Liesbeth van der Pol: „De hoek waaronder je je pen houdt is afhankelijk van het lettertype. Mensen voelen dat vaak vanzelf aan. Daarnaast bepaalt de dikte van de pen hoe de hoogte van de regels wordt". Wie zich de kunst van het schoon schrijven eigen wil maken dient in eerste instantie over een behoorlijke dosis geduld en doorzettingsvermo- vervolg pagina 3 Liesbeth van der Pol: ,,Om moot te kunnen schrijven moet je veel geduld hebben". Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Veel bewolking De komende nacht passeert op nieuw een front en stroomt geleidelijk zachte en vochtige lucht over de regio. Via de Noordzee wordt vrij veel be wolking aangevoerd, waaruit af en toe motregen kan vallen. Er staat morgen een matige noordwestenwind. De maximumtemperatuur is ongeveer 11 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 dec.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min .temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 6 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40%> Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 dec. Zon op 08.36, onder 16.26 Maan op 10.29, onder 16.59 11 dec. Zon op 08.37, onder 16.26 Maan op 11.12, onder 18.18 12 dec. Zon op 08.38, onder 16.26 Maan op 11.42, onder 19.46 Eerste Kwartier: 16 december (06.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Winterse kou is de ko mende dagen voor Nederland niet weggelegd. Op de termijn die we kunnen overzien en die tot het mid den van de volgende week loopt, blijft een hogedrukgebied ten westen van het Europese continent de spil waar alles om draait. Oceaandrepes- sies die bij IJsland aankomen wor den op een koers gezet die via Zuid- Noorwegen en Zuid-Zweden naar Oost-Europa loopt. Een van die de pressies, een' actief exemplaar, kan na het weekend even een portie kou de lucht over de Noordzee naar ons land brengen. Maandag zal dat te merken zijn. Misschien dat het in de nacht van maandag op dinsdag licht vriest, maar daama stijgt de tempe ratuur weer. Advertentie Zaterdag 10 december a.s. Computer Club Zeeland in „De Graanbeurs" te Zierikzee Met demonstraties van: LASER XT/3 MS-DOS Computer NEC 24-naalds printers Uan dEr hoeM automatl-reMnd Scharendijke - Tel. 01117-2300

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1