berichten stukken Boerenbruiloft te Zonnemaire aanleiding dodelijk ongeval Boeren lopen niet warm voor braakleggen grond Oestervissers winnen geding- tegen de staat Lucht elf procent minder ,,zuur" na mestinjectie De Muralt- muurtjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 december 1988 Nr. 24453 7 BRU1N1SSE - De Vereniging van Oester Exporteurs (VERVOEX) te Yerseke en de Vereniging van Aal- en Oestervissers in de Grevelingen uit Bruinisse, tot voor kort in veel zaken eikaars tegenstanders trokken begin dit jaar gezamenlijk op, om een pro ces aan te spannen tegen de Staat der Nederlanden, toen hen door ambte naren van het departement van land bouw en visserij werd verboden om oesters, die ze als hun eigendom be schouwden en die ze in depot hadden gezet, alsnog op te vissen toen een bepaalde datum was verstreken. De rechtbank te 's-Gravenhage, stelde het ministerie in het gelijk, maar in hoger beroep deed het Haag se Gerechtshof deze week uitspraak, dat door de gedupeerde oestervissers terecht is gesteld dat hier sprake is van onbehoorlijk bestuur door niet uitdrukkelijk aan te geven op welke datum percelen met oesters moesten zijn schoongevist. De oesterkwekers meenden op goe de gronden te mogen verwachten, dat ook na 1 januari 1988, de vergunning om te vissen nog wel zou worden ver lengd. Het was hen zelfs, door een ambtenaar min of meer te kennen ge geven, omdat het oesters betrof, die door hen al eerder waren opgevist, ze stonden tijdelijk in depot, omdat an dere werkzaamheden voor hadden moeten gaan. De betreffende percelen, werden na 1 januari 1988 ook nog niet aan ie mand anders uitgegeven, maar be stemd tot vrije visgronden. In het laatste deel van het vonnis van het Gerechtshof wordt bepaald, dat het verboden is, voor de leden van de Ver eniging Ostrea te Reimerswaal, de te genspeler van VERVOEX, op deze oesters te vissen. Eigendom blijft ei gendom. De VERVOEX-leden krijgen 15 dagen, de Grevelingen-aalvissers 32 dagen om de oesters die hun eigen dom zijn, op te vissen. WAGENINGEN - Als een derde deel van al het grasland wordt ge bruikt om mest van runderen in te bregen, kan de uitstoot van ammoni ak in de lucht met maximaal 11 pro cent omlaaggaan. Tot deze conclusie komt de directie landbouwkundig onderzoek van het ministerie van landbouw en visserij in een vandaag gepubliceerd rapport. Vooral de zandgronden in het mid den, oosten en zuiden van het land zijn volgens dit onderzoek geschikt voor mestinjectie. Waar mest in de grond wordt ingebracht, is de uit stoot van ammoniak nog geen 10 pro cent van de hoeveelheid die na opper vlakkig toedienen de lucht ingaat, aldus het onderzoek. Omdat niet. alle grasland geschikt is voor mestinjec tie, kan de landelijke reductie van ammoniak in de atmosfeer hooguit 11 procent bedragen. Een bijkomend voordeel van mestinjectie in zandgronden is vol gens de onderzoekers dat de mest niet met regenwater naar de oppervlakte kan spoelen. ZIERIKZEE - De Nederlandse boer loopt nog niet wamvvoor het braakleg- gen van zijn grond als middel om de overproduktie in de landbouw te beper ken. Sinds de premieregeling in augustus is opengesteld hebben zich onge veer 30 boeren aangemeld die voor ongeveer 1.500 gulden per hectare per jaar hun grond vijf jaar lang uit produktie willen laten. Te zamen zijn die boeren goed voor ongeveer 450 hectare. Minister Braks van landbouw en visserij heeft dit gezegd tijdens mon deling overleg dat hij had met de vas te Kamercommissie voor landbouw. Braks zelf is overigens niet ontevre den. Het Landbouw-Economisch In stituut heeft berekend dat in ons land ongeveer 16.000 hectare in aanmer king komt voor de regeling. Braks schat dat er in de komende jaren on geveer 10.000 hectare zal worden aan gemeld. Dat steekt schril af tegen de Bonds republiek Duitsland waar de boeren al 170.000 hectare uit produktie heb ben genomen of dit gaan doen en het Verenigd Koninkrijk met ongeveer 60.000 hectare. Over de deelname in andere lidstaten van de Europese Ge meenschap valt nog weinig te zeggen. Frankrijk en België hebben de rege ling onlangs ingevoerd. In de overige lidstaten moet dat nog gebeuren. De EG-landbouwministers hebben afge sproken dat de regeling in elk land moet worden ingevoerd, maar dat deelname door de individuele boer vrijwillig is. De tot nu toe geringe deelname wijt Braks mede aan de onbekendheid bij de boeren. Ook speelt een rol dat de premie voor het braakleggen niet on der het lagere bijzonder tarief voor de belasting valt, maar onder de nor male inkomstenbelasting. Door vrij wel de gehele Kamer gevraagde aan passingen van de regeling wees Braks dinsdag van de hand omdat de regeling daardoor, als Brussel het al toestaat, te detaillistisch wordt. Daarbij speelt ook mee dat de contro le wellicht moeilijker wordt. Bereid Braks is wel bereid in Brussel te praten over een hogere premie. De Nederlandse premie is samen met die van onze oosterburen al de hoogste, maar volgens Braks is dat ook lo gisch gezien de prijzen voor de grond in ons land en de produktiecapaciteit van de gemiddelde grond. Naar het zich nu laat aanzien is het voor bijna uitfluitend boeren in de Drents-Gro ningse veenkoloniën interessant om grond braak te leggen. Voor andere akkerbouwers weegt de premie voor alsnog nauwelijks op tegen inkom sten uit de produktie. ROTTERDAM - Bij het laden van een binnenschip is in de nacht van woensdag op donderdag bij de Esso- raffinaderij naar schatting ongeveer 30.000 liter nafta, een benzine- aclitige stof, in de Derde Petroleum haven terecht gekomen. Dat maakte de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) vanmorgen, don derdag, bekend. De morsing is waar schijnlijk het gevolg geweest van een misverstand tussen de schipper en de lader. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Evangelische Streek- gemeente Maas en Waal (Herv.Ger.) (regio Midden) (toez.): mw. F. A. Kopmels-Benthem, kand. te Delft; te Giessen-Nieuwkerk: J. het Lam te Besoijen; te Nieuwe Pekela: K. F. W. Borsje te Eethen en Drongelen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Evangelische Streek- gemeente Maas en Waal (Herv.Geref.) (regio Noord-Oost): drs. H. Horten- sius te Den Dolder (directeur Neder lands Bijbel Instituut). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bedum: J. M. A. Groe- neveld te Ridderkerk; te Bunschoten- West: A. J. van Zuijlekom te Frane- ker-Sexbierum in combinatie met Arum. Bedankt voor Oegstgeest: H. P. Dam te Middelstum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Klaaswaal: J. Mol te Werkendam. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 7-12. Slachtrunde- ren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1411 slachtrunderen, waar van 192 stieren. Stieren: le kw. 8,05- 8,50, 2e kw. 6,85-/ 8,05; vaarzen: le kw. 7,80-/ 8,45, 2e kw. 6,60-/ 7,80; koeien: le kw. 7,45-/ 8,45, 2e kw. 6,35-f 7,45, 3e kw. 5,65-/ 6,35; worstkoeien 5,25-f 6,25. Stieren: handel redelijk, prijzen gelijk; koei en: handel rustig, prijzen gelijk. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 1199, waarvan 306 graskal veren. Melk- en kalfkoeien le soort 2200-/ 3000, 2e soort 1575-/ 2200; melk- en kalfvaarzen: le soort 2150- 3075, 2e soort 1650-/ 2150; guste koeien le soort 1650-/ 1900, 2e soort 1350-/ 1650; enterstieren 1250- 2050; pinken 1250-/ 1850; graskal veren 875-ƒ 1350. Koeien: handel re delijk, prijzen hoger; kalveren: han del redelijk, prijzen gelijk; pinken: handel willig, prijzen hoger; enter- stieren: handel redelijk, prijzen ge lijk. Vleeskalveren: (per kg levend ge wicht). Aanvoer 30. le soort 6,508,00, 2e soort 6,00-/ 6,50, 3e soort 5,00- 6,00. Handel willig, prijzen hoger. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 998. Stierkalf 435-ƒ 675, stierkalf extra kw. 675- 770; vaarskalf 310-/ 500. Aanvoer zwartbont 639. Stierkalf 350-f 520, stierkalf extra kw. 520-/ 635, vaars- kalf 310-/ 410. Roodbont: handel re delijk, prijzen hoger; zwartbont: han del redelijk, prijzen hoger. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 1011. Slachtvarkens 2,55- 2,65; zeugen extra kw. 2,35-/ 2,45, le kw. 2,25-/ 2,35, 2e kw. 2,15- 2,25. Handel redelijk, prijzen hoger. Slachtschapen- en lammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer: 784. Schapen 4,00-/ 6,20, Teun IV Z'n vaoder. Die was noe nie, om 't zömè 's te zéggen, 't zonnetje in uus. 't Was 'n stille, in z'n eige gekeerde baes; mit naedruk op baes. Want, dat was 'n! Ie was nie makkelijk, temissen, tuus... Buuten de deure ad 'n nie véé mï in te dienen dan lege briefjes. Kiek, dat zat zö. Ie was a jaeren koster van de kèrreke. 't Uus, wae 2e in woonde, was van de kèrreke, in 't inkommen, wae ze van moste léve was, vó 'n dêêl, oak van de^kèr- reke. Dat maekte z'n vaoder afankelijk, dat maekte' eigelijk 't êêle gezinnetje afankelijk. Dat gieng zö in de dertiger jaeren. Teun ad vö z'n eige wè 's gedocht: die andere kèrrekmènsen adde allêênig ma verant woording af te léggen an Onzelievenêêr mè, zulder, dae bovenop, oak nog 's 'n kêêr an de kèrreke. 't Uus- ouwentje was daedeu 'n bitje getékend, 't Was 'n wat somber in wat benauwd bestaentje. Noe 'n ouwer ge- worre was dronge die beelden uut z'n jeugd 'n stik schèrreper nae vóre. Zö zag 'n wï die donkere, wat zoekende gezichten, vö z'n, van d'êêren die zondags in de tuun rond de preekstoel zaete. Ie was ingeprent, dat 'n dae véé êêrbied vö most èbbe. Als ze die op straete tegenkwaeme kreeg 'n wè 's 'n snok an z'n èr- rem van z'n moeder, dat 'n z'n anden uut z'n broekzak most aele in beleefd most groete. Téun was eigelijk 'n bitje bunzig van die mannen. In z'n achterööd ad 'n 't gevoel, dat die d'r bestaentje konne maeke in bréke... Noe was t'r 'n kleine troost. Z'n vaoder was nie al lêênig koster, nêêë, ie wèrrekte oak nog an de zêê- diek. Dae wae re ze doende de zögenaemde „muralt- muren" op d'n diek an 't zetten. Dat zou meer sekuri- teit géve bie öög waeter in sturrem... Dat wèrrek gaf temissen oak nog 'n bitje brood op de planke. Aolles bie mekander genóme was 't 'n zurgelijke tied, êêl die jaeren dertig. Toen Téun, jaeren laeter, an 't graf van z'n vaoder stong kwam 'n tot 't besef, wat 'n schraol in somber leventje 't was geweest. Ie zag 'n nog zitte in z'n stoel, mit z'n pette op. Die pette gieng allêên af as 'n nae de koesse gieng in bie 't bidden in danken vö in nae 't eten. Dan mompelden aoltied 't zèllefde achter z'n pette. Deu de jaeren éne verander de eigelijk allêên die pette, zö noe in dan.... As Teun nie êêrbiedig genog was of zat te rémelen op z'n stoel, kon z'n vaoder gemêên nae z'n uutaele. Dan kon onze Teun wè 's 'n wéke mï 'n blauwen èrrem rondlööpe. Dan déé 'r mêêsta wat op mit vaoder. Noe was 't vanzèllef nie aoltied even somber, geluk kig nie. As z'n vaoder 's 'n abbesje ad g'ad in oak wè's mit 'n verjaerdag of Ouwejaer, dan kwam 'r wè's 'n maetje of wat brandewien in uus. Dae déé z'n moeder dan oak an mee; 'n brande- wientje mit suuker. Aolles in 't betaemelijke natuur lijk! Dan kwam 'r zöma iets ongekends leutigs in d'n uuzen. Dan durrefde z'n vaoder warèntig wè's te ver téllen van z'n eige jongesjaeren, in dat ze wè 's 'n spreekmachine adde g'ad, zö'n dieng mit zö'n grööten öörn. Dan ontdekte Teun, dat z'n vaoder eigelijk véé van meziek ieuw, in dan nie allêên van 't urgel in de kèrreke. Dan kwaeme de zonden" uut z'n jonkeid nae bóve. Zö prebêêrden olienoten mee te laete draoi- en op de grammefoonplaete, ma die vlóge vanwége de 78 toeren gauw over de taefel. Oak 't aeventuur mit êêl dun koperdraed uut 'n bobine. Dan zwaoide de lampe op 'n geheimzinnige wieze één- in wêêr... Van die veraelen genoot Teun! Dan ieuw 'n van z'n vaoder; ie kon 't nie uutlègge, dan kwam z'n vaoder, véé in véé dichterbie; wier 'n meer méns... Dan zette d'n ou wen nie allêên z'n gewone pette af, ma oak die ver- gêêstelijkte pètte; ie wier dan 'n stik ménselijker. Tot op d'n dag van vandaege ei Téun d'r nie achter kunne komme, oe t'n zèllef an dat, oe mö je dat noe noeme, ..vriendienkersgevoel' is gekomme. Van kinsbêên af ad dat in z'n gezéte. Tjah... ie vroeg z'n eige eigelijk meer af, wae t'n vandaen kwam, dan wae t'n nae toe gieng.... Die Téun.... ARJAON lammeren (rammen) 8,00-/ 10,25, lammeren (ooien) 8,00-/ 9,50. Slachtschapen- en lammeren: (per stuk). Schapen 160-/ 220, lammeren (rammen) 180-f 235, lammeren (ooi en) 160-/ 195. Schapen: handel vlot, prijzen iets hoger; lammeren: handel vlot, prijzen iets hoger. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 676, weidelammeren 130- 200. Aanvoer geiten 128. Geiten 25- 100. Handel redelijk, prijzen gelijk. Tbtale aanvoer 6876 stuks. Beursbericht Markt Goes dinsdag 6 december 1988 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe levering 17tot 18 cent per kg, O.mm opwaarts binnenlandse kwaliteitssortering im tot 19 cent per kg. Vöeraardappe- lën 7 cent per kg. Exclusief BTW. Notering Rotterdamse beurs d.d. 5- 12-1988: 40-50 mm 18 tot 18V2 cent per kg; 50 mm opwaarts 20 tot 21 cent per kg. Exclusief BTW. Uien 35 mm opwaarts 9 tot 12 cent per kg. Exclusief BTW. Vlas Ongerepeld 40 tot 50 cent per kg; af wijkende partijen 30 tot 40 cent per kg. Exclusief BTW. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Tarwe (doorsnee) 42,25; brouwgerst 46,00; voergerst 39,75 ZONNEMAIRE - De geschiedenis van de in 1754 in Brouwershaven geboren metselaarszoon Andries Schra- ver, die door zelfstudie en buitengewone gaven het wist te brengen tot waterbouwkundige was van grote beteke nis voor zijn land. Eerst opgemerkt door Napoleon, die hem naar Parijs ontbood en voor wie hij belangrijke plannen uitwerkte, later in dienst van koning Willem I die de hoogste trap wist te bereiken van wat in zijn bran che de waterbouwkunde mogelijk was. Enkele jaren ge leden is in de Nieuwsbode over hem geschreven. Minder bekend is dat Andries, nog een jongere broer had, die op tragische wijze om het leven kwam in de bloei van zijn jonge jaren. Het was wat tegenwoordig ge noemd wordt een turbulente tijd, een rumoerige tijd, de tachtiger jaren van de 18e eeuw; Nederland was in oorlog met Engeland. De Franse revolutie wierp zijn schaduwen vooruit en uit het hier volgend verhaal blijkt dat jonge lieden met een pistool op zak liepen alsof het om een tabakspijp ging. Een tijd van smokkelaars en strandjutters ook op ons eigen ei land. Het was feest op de boerenhoeve van Huibrecht de Voogd onder Zonne maire, waar een dochter van zijn vrouw Adriaantje Zeeman in onder trouw was gegaan met haar bruide gom Jan Hoekman. En naar het ge bruik van die tijd werd er al voor de huwelijkssluiting, als het aanstaan de paar „onder de geboden stond" zo als dat heette, danig feest gevierd. Dat was ook het geval op 12 oktober 1782 en tot de gasten behoorden vele jongelui, met wie het ondertrouwde paar was opgegroeid en die voor het feest waren uitgenodigd. Daarbij waren twee jongens van onbesproken gedrag. Jacob Schraver, wiens vader Govert Schraver, in Zon nemaire het metselaarsvak uitoefen de en Pieter van Enthoven. Of er die avond veel gedronken is, weten we niet. Wel dat de feestelijkheden in de vroege morgen om ongeveer vijf uur nog niet waren afgelopen. Evenals nu behoorde tot de feestelijkheden het maken van de nodige luidruchtigheid en men deed dat onder meer door met pistolen en snaphanen (ouderwets ge weer) te schieten. Cornelis van Enthoven, een broer van Pieter, zegt tegen deze Piet: „Het is al vijf uur. Laten we naar huis gaan". „Goed", zegt Pieter, „maar ik wil nog één keer schieten". Kruit Cornelis gaat akkoord, maar nu blijkt dat Piet al zijn kruit al ver schoten heeft. Aan zijn buurman Oli vier van Nieuwenhuize vraagt Piet dan hem nog wat kruit te geven. Goed zegtf deze, maar zorg dat er nog een beet'je over blijft, want eer ik naar huis ga, wil ik zelf ook nog een keer schieten. Nieuwenhuize geeft zijn kruithoorn aan Cornelis en deze weer aan Pieter. Piet gooit wat kruit in de loop van zijn pistool, neemt een prop papier en stampt die in de loop op het kruit. Piet gaat naar buiten en Oli vier volgt hem. Aan de schuur hangt buiten een lantaarn, maar die geeft weinig licht. Buiten gekomen zal Piet het schot lossen. Hij haalt de trekker over, schiet niet gericht, maar in de donke re omgeving (zo luidt althans het stuk, dat later gemaakt is, om Pieter van Enthoven te ontlasten). Hij kan dus niet zien waarop hij schiet, want het is donkere maan. Een vuurstraal schiet uit de loop. De knal weer klinkt, maar dan ziet men dat kruit- resten blijven nagloeien op iets dat op de grond ligt. Niemand had gezien dat Jacob Schraver naar buiten was gegaan, misschien voor wat tegen woordig een sanitaire stop wordt ge noemd. Piet beseft dat hij iets of ie mand heeft geraakt en dat blijkt Jacob Schraver te zijn. Dat wordt ont dekt, door de feestgangers, die op de ontstelde kreten van Piet en Olivier - dat er iets is gebeurd - naar buiten ko men. Jacob Schraver blijkt met één schot ineens morsdood. Overleden De gloeiende kruitresten in de kle ding van Schraver worden gedoofd. Het lichaam wordt binnengebracht, maar het blijkt niet meer mogelijk de levensgeesten nog op te wekken. La ter zullen dan ook de lijkschouwers, dokter Abraham Jacob Schrauwen en de chirurgijn Jacobus van der Baan, niet anders kunnen verklaren. dan dat Schraver door het schot ge troffen, direct moet zijn overleden. Is hier opzet in het spel,geweest? Niemand die het gelooft, want daar voor stond Pieter van Enthoven te goed bekend. Natuurlijk wordt hij gearresteerd en maar Middelburg ge bracht. Maar dan wordt meteen door vrienden en bekenden alles in het werk gesteld om hem vrij te krijgen. Er wordt een stuk opgemaakt (en de gegevens voor dit artikel zijn aan dit stuk ontleend) dat alles op de brui loft ordelijk is toegegaan. Dat Van Enthoven zeker niet dronken was, dat hier sprake is van een ernstig onge val, niet opzettelijk gepleegd, dat de vader van Jacob Schraver daarvan ook overtuigd is en daarom zeker diep bedroefd over de dood van zijn zoon, toch geen wrok koestert tegen de ongelukkige schutter. Oppassende jongeman Bijgevoegd worden ook verklarin gen van de kerkeraad van Zonnemai re, dat Van Enthoven een oppassende jongeman is, zodat aan de Rent meester Procureur Generaal be oosten Schelde Jan van IJsselstein, en aan de Raadsheren van het Hof in Middelburg wordt verzocht de onge lukkige schutter, die geheel buiten zijn wil, in zulke moeilijke omstan digheden is gekomen, vrij te laten. De conclusie? Dit wordt in het stuk als volgt ver woord: Ordoneeren overzulks den voorgestelden heer Rentmeester Ge neraal Jan van IJsselstein, als Bal- lieu van Sonnemaire alle andere offi cieren justicieerende de regteren, de voornoemde Pieter van Enthoven ter oorzake van den voorsz. manslag te laaten ongemolestert, en de consen teeren hem mids dezen de landen van de Grafelijkheid van Holland, Zee land en Westvriesland zoo te water als te land, vrijelijk te mogen fre- quenteeren, passeeren en repasseren, gelijk hij voor de toekomste van het voorz fact, die doorwandeld, gefre quenteerd en gebruikt heeft gehad. En hiermee wordt dus Van Entlio- vcn onschuldig verklaard, Schraver opzettelijk te hebben gedood en zijn vrijlating gelast. S. A. Jumclet tot 40,00; gerst (uitmaal) 36,00; ha ver 37,25 tot 39,75; erwten (kleine groene) 62,50 tot 63,50; capucij- ners 62,50 tot 72,50; veldbonen 60,00; bruine bonen, 18% vocht, zon der grond en halve, 167,50; karwij, prima doorsneekwaliteit '155,00; blauwmaanzaad, prima doorsnee kwaliteit 252,50. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: weidehooi 160,00 tot 185,00; dijkhooi 95,00 tot 130,00; tarwe- stro 85,00 tot 105,00; gerstestro 80,00 tot 100,00; erwtenstro (klei ne groene) 50,00 tot 70,00. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 8-12. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 951, waarvan 165 stieren. Stieren: le kw. 7,60-/ 8,00, 2e kw. 6,65-/ 7,60; vaarzen: le kw. 7,60- 8,30 en 2e kw. 6,90-/ 7,60; koeien: le kw. 6,65-7,25, 2e kw. 5,70- 6,30, 3e kw. 5,55-/ 5,70; worstkoei en 5,25-/ 5,95. Stieren: handel rede lijk, prijzen prijshoudend; koeien: handel redelijk, prijzen iets hoger. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 164, waarvan 11 graskalve ren. Melk- en kalfkoeien: le soort 2050-f 2450, 2e soort 1775-J 1975; melk- en kalfvaarzen: le soort 1925- 2600, 2e soort 1500-/ 1800; guste koeien le soort 1300-/ 1850, 2e soort 1050-/ 1300; enterstieren 1525- 2075; pinken 1225-/ 1450; graskal veren 1075-/ 1375. Koeien: handel stil, pi-ijzen gelijk; pinken: handel re delijk, prijzen gelijk; kalveren: han del redelijk, prijzen gelijk; enterstie ren: handel redelijk én prijzen gelijk. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 186. Stierkalf 575-/ 750, stierkalf extra kw. 750- 800, vaarskalf 350-f 550. Aanvoer zwartbont 600. Stierkalf 325-/ 560; stierkalf extra kw. 560-610; vaars kalf 275-/ 475. Roodbont: handel goed, prijzen gelijk; zwartbont: han del goed, prijzen hoger. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 387 varkens. Slachtvar kens 2,60-f 2,70, zeugen le kw. 2,28-/ 2,38, 2e kw. 2,18-/ 2,28. Han del willig, prijzen iets hoger. Tévens werden nog 6 biggen aangevoerd. Slachtschapen- en lammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 2287. Schapen 4,50- 6,50; lammeren (rammen) 8,00- 10,50; lammeren (ooien) 7,00- 10,25. Prijzen per stuk: schapen 100- 230,-; lammeren (rammen) 175- 240; lammeren (ooien) 170-/ 210. Schapen: handel rustig, prijzen prijs houdend; lammeren: handel redelijk, prijzen iets hoger. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 400. Weidelammeren 130- 200. Lammeren: handel redelijk, prijzen gelijk. Aanvoer geiten 5 stuks. Geiten 25- 90. Handel geiten: rustig, prijzen gelijk. Er werden 191 paarden aangevoerd. Tbtale aanvoer: 5177 stuks. De Eierveilingen BARNEVELD, 8-12. Eierveiling Ei- veba BV. Aanvoer 4.972.220 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram bruin 10,36-/ 10,53; 55-56 gram wit 11,75-/ 11,84, bruin 12,05- 12,18, 60-61 gram wit 12,51-/ 12,68. bruin 12,46-/ 12,75, 65-66 gram wit 12,50-/ 12,99, bruin 13,14-/ 13,77. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 661.050 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram wit 10,60, bruin 10,90; 56-57 gram wit 11,90, bruin 12,20, 61-62 gram wit 12,70, bruin 13,20; 66-67 gram wit 13,15, bruin 13,80. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 stuks. Stemming: vlot. Eieren van 48 gram 10,40 per 100 stuks, en 2,17 per kg, 54 gram 12,70 per 100 stuks, 2,35 per kg. 57 gram 13,10 per 100 stuks en 2.30 per kg, 59 gram 13,25 per 100 stuks en 2,25 per kg. 61 gram 13,50 per 100 stuks, 2,21 per kg, 64 gram 13,75-/ 14,25 per 100 stuks en 2,15- 2,23 per kg, 67 gram 13,90-/ 14,25 per 100 stuks en 2.07 2.13 per kg. Scharreleieren 1,50-/ 3,00 per 100 stuks hoger in prijs. Black Sea, 8-12 te Drammen verw. Baltic Sun, 6-12 vn Helsingborg nr Chandler Maassluis, 6-12 van Cochin nr. Suez Moordrecht, 6-12 380 nnw Dakar nr Vitoria Nedlloyd Dejima, 6-12 vn Singapore nr Le Havre Nedlloyd Delft, 6-12 90 ozo Kp. St. Vincent, 8 Le Havre verw. Nedlloyd Neerlandia, 6-12 660 no Por to Rico nr Ponce Nedlloyd Rotterdam pass., 6-12 Gu ernsey, 10 Las Palmas verw. Pacific Freesia, 6-12 60 o Rio Grande nr Fortaleza Pacific Tulip pass., 6-12 Kreta nr Gdansk Salineke, 6-12 van Rotterdam nr léés Snoekgracht, 6-12 vn Portimao nr Port Harcourt Alida Smits, 7-12 te Hamilton Pacific Freesia, 7-12 90 zo Florianopo- lis naar Fortaleza Pacific Peeress pass., 8-12 van Oues- sant naar Casablanca Snoekgracht, 7-12 200 wzw Casablan ca naar Port Harcourt Nedlloyd Barcelona, 7-12 van Fre- mantle naar Port Louis Nedlloyd Neerlandia, 8-12 te Ponce Nedlloyd Rotterdam, 7-12 95 nno Kp. Finisterre naar Las Palmas De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Het stuk van Wiebe Keikes in de Nieuwsbode van 7 december geeft mij aanleiding tot de volgende ont boezeming: Is het de heer Keikes niet opgeval len, dat men na de ramp van 1953 ner gens meer het door hem zo geroemde systeem van de muurtjes heeft toege past? En dat men er ook nooit meer van hoort? Ieder die dat weten wil, kan weten dat de dijkdoorbraken van 1953 ont stonden, doordat het water hoger kwam, dan men ooit voor mogelijk had gehouden, dat het over de dijk stroomde en het dijkgat door uitschu ring van de binnendijkse kleilaag ontstond. Nu meen ik zeker te weten, dat op verschillende plaatsen op 31 janua ri/1 februari 1953, de Muralt-muur- tjes, onderloops werden, zodat het water al over de dijk stroomde, eer dat het boven de muurtjes kwam, met andere woorden, de muurtjes bleken, niet deugdelijk om Schouwen voor de ramp die het getroffen heeft, te vrij waren. Dit is uiteraard geen beschul diging mijnerzijds aan het adres van ir. jhr. R. L. L. de Muralt, verre van dat. Laat zijn naam in herinnering blijven als een kundig ingenieur. Maar een monument, zoals de stenen man van Harlingen zou ik hem toch niet willen geven. De Muralt-muurtjes (zand er over, niet meer over praten) en in de prak tijk, zand er over en dikke laag klei er boven op, de dijken op Delta hoogte op de oude vertrouwde ma nier van Andries Schraver en zijn voorgangers. Andries Fierlinger en de oude monniken van de kloosteror den. S. A. Jumelet Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7