DE VIER WINDEN Poppenbeurs Vleeshal Recital Ivo Janssen PC Hooftprijs 1989 voor schrijver Jan Wolkers Salsa-danser Rico te zien op witte doek Concertzaal LP-recensies Film Shaffy filmwerkplaats wint prijs Zeeuwse - kunstenaars woedend over besteding wvc- gelden door provincie 6 WILLIE NELSON - Het zin gen, of liever gezegd het neu riën, van echte Amerikaanse evergreens blijft voor Willie Nelson het handelsmerk van jaren als country western- muzikant. Op zijn verzamelal- bum, Evergreens (Arcade), staan over de gehele linie wei nig eigen composities. Dat be tekent dat de dubbelaar is ge vuld met nummers vanaf de tijd dat hij bekend werd. Rond 1976 is Nelson zich meer gaan toeleggen op het vertolken van andermans composities. Com poneren doet hij echter nauwe lijks, terwijl hij als tekst schrijver in de muziek terecht is gekomen. In 1961 schreef hij zijn eerste hit, Hello-Walls, uit gevoerd door Faron Young. De in Texas geboren 'cowboy' be- schrijft in zijn songs vaak de verloren liefde, die niet kan wederkeren. Daardoor worden zijn nummers noaaleens beti teld met 'Ik houcl van jou, ik blijf je trouw'. Toch zit er in zijn evergreens een overtui ging. Dat komt vooral door zijn, vaak trieste blik en inte ger stemgeluid. Nelson heeft bekende nummers op zijn naam staan, zoals To All The Girls I've Loved Before (met Julio Iglesias), Georgia On My Mind, Always On My Mind en They All Went To Mexico. Nummers, die ook op de nieu we dubbelaar te beluisteren zijn. PINK FLOYD - Als er één groep bestaat, die een groot aantal kinderziektes kende, is het Pink Floyd wel. Verras send daarbij is wel weer iedere keer het produkt wat ze op me nig draaitafel brengt. Wanneer de naam Roger Waters wordt genoemd, is er eigenlijk al ge- noeg gezegd. Hij was jaren achtereen de voorman en te vens het gezicht van de eerste psychedelische rockband uit Engeland. Zoals vele poplief hebbers ongetwijfeld weten, doet Pink Floyd het al weer heel wat jaartjes zonder Roger Waters. Het bewijs hoe goed muziek maken zonder een ge- zichtbepalend figuur is, bleek wel tijdens de concerten van afgelopen zomer. Roger Waters kon op de tribunes meekijken. Van het laatste concert is een dubbel-live-elpee uitgebracht onder de naam Delicate Sound of Thunder (EMI). De bruisen de belevenis bestaat uit veer tien nummers, zoals Money, Time, Shine on you crazy dia mond, One of these days en na tuurlijk Another brick in the wall part 11. Ondanks dat de stem van zanger David Gil- mour niet helemaal uit de verf komt, is het genieten op een al bum, dat nog steeds op een va ge manier dé drugs-experi menten van voormalig band lid Roger Syd Barret met zich meedraagt. Een opmerkelijk stuk geluid, dat met een per fecte lichtshow een visueel spektakel wordt. De vaak on heilspellende science fiction- rock droeg menig filmsound track in de bioscoopzalen. Hoewel de garantie vaak 'van Waters afkwam is het nu aan Gilmour om er eei\ draai aan te geven. Gezien het voorlaatste produkt, A momentary lapse of reason, is Pink Floyd ,,back in town". RV MIDDELBURG - In de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis is za terdag 17 en zondag 18 december weer een poppenbeurs van poppenate- lier de Dolphijn. Naast het werk van een aantal nieuwe deelnemers zijn er ook antieke poppen te zien. Schouwen-Duiveland wordt verte genwoordigd door Alie Mol uit Zierikzee. Er zijn diverse demonstra ties. Beide dagen is de Vleeshal geopend van 11.00-17.00 uur. DEN HAAG - Jan Wolters krijgt de PC Hooftprijs 1989 voor verhalend pro za. De Stichting PC Hooftprijs voor Letterkunde heeft dit meegedeeld. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 gulden verbonden. Wolkers krijgt de prijs omdat hij volgens de jury „een groot oeuvre op zijn naam heeft dat diverse hoogtepunten bevat". De jury betond uit Martin van Amerongen (voorzitter), Hermine de Graaf, Hanny Michaelis, J. J. A. Mooij en Frans C. de Rover. Wolkers' werk kenmerkt zich, ver klaart de jury ook, door „zowel ge drevenheid als een ongeëvenaard ver tellend vermogen. Thematisch heeft hij diepe sporen door de na-oorlogse Nederlandse letterkunde getrokken. Op elke bladzijde van zijn werk pre senteert hij zich als een kunstenaar van wie reeds nu kan worden vastge- teld dat hij als schepper van een aan tal onmiskenbare klassieken de lite ratuurgeschiedenis in zal gaan". De prijs wordt Wolkers in mei volgend jaar uitgereikt in het Letterkundig Museum in Den Haag. Jan Wolkers werd 26 oktober 1925 in Oegstgeest geboren. Hij studeerde beeldhouwkunst in Den Haag, Am sterdam en Salzburg en kreeg een beurs voor een stage bij Zadkine in ZIERIKZEE - De musicus Ivo Janssen geeft vrijdag 16 december vanaf 20.00 uur een piano-recital met werken van Frederic Chopin. Dat is in de Concertzaal te Zierikzee en gebeurt onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland. Janssen werd in 1963 geboren in Venlo. Op acht jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste pianolessen. Hij studeerde bij Jan Wijn aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam en volgde meestercursussen bij onder andere Naum Grubert. Gary Graffman en György Svebok. Vele solo-recitals gaf Janssen, ook trad hij diverse ke ren op met orkesten. Eerder won hij samen met alt-saxofonist Arno Bornkamp enkele prijzen. Parijs.In de Franse hoofdstad begon hij n 1957 verhalen te schrijven, naar hij zlef eens verklaarde omdat hij geen atelier had waar-hij 's nachts kón werken. Onderwerpen in die ver halen waren onder meer zijn geïso leerde positie in het elf kinderen rij ke streng gereformeerde ouderlijke gezin, zijn dogmatische dominerende vader en zijn liefde voor dieren die hij uit onmacht ook wel kwelde. Deze verhalen verschenen eerst in 1961 in „Serpentina's Petticoat". Naam Wolkers vestigde er meteen een naam mee: die van de realistische, beeldende, gevoelige, rauwe, volkse en humoristische verteller. In de vol gende bundels en romans hanteerde hij plastischer vormen voor het gemis aan contact, de haat-liefde voor zijn vader en overleden broer, de gods dienstige druk en tragische seksuali teit. Definitief met zijn verleden re kende af in de sterk autobiografische roman „Terug naar Oegstgeest". Vier jaar later, in 1969, verscheen „Turks Fruit", waarvan Paul Verhoe ven in 1972 een film maakte, die velen in hoge mate heeft aangesproken. Dat was ook het geval met de verfil ming van „Kort Amerikaans" uit 1962 die een herschreven versie ople verde. Felle kritiek spuide Wolkers op de koloniale politiek in het Neder lands Indië na 1945 in zowel „De Walgvogel" uit 1974 en „De Kus" van drie jaar later. In „De perzik van on sterfelijkheid" uit 1980 blijkt een vernietigende nawerking van de Tweede Wereldoorlog. In „Brandende Liefde" van het jaar erop verhaalt Wolkei's een episode uit het leven van een jonge bevlogen kunstenaar. Behalve proza schreef Wolkers on der meer het toneelstuk „De Babel" (1963), dagboeken in verhaalvorm en de foto-autobiografie „Werkkleding" (1971). Hij kwam in 1982 nog in het nieuws toen hij de Constatijn Huy- gensprijs voor zijn gehele literaire oeuvre weigerde. Veel belangstelling en publiciteit trok ook de over zichtstentoonstelling die de Leidse Lakenhal in 1986 wijdde aan de beel dende kunstenaar die Jan Wolkers was voor hij schrijver werd, en waar om hij zich nog steeds beeldende kunstenaar-schrijver, in deze volgor de, acht. AMSTERDAM - De film „Pierrot Lunaire", gemaakt in een Shaffy filtnworkshop onder leiding van Erik de Kuyper is op het filmfestival van Belfort (Frankrijk) bekroond met de eerste prijs voor de beste bui tenlandse film. Dit heeft het Shaffy Theater van daag, donderdag, bekend gemaakt. Aan de prijs is een bedrag verbonden van vijfduizend gulden. Het Shaffy Theater organiseert ge regeld filmworkshops. Eerder bege leidde Frans Weisz („Hetze") en Jo- han van der Keuken („The unans wered question" workshops in het Shaffy Theater. VERENIGDE NATIES - De presi dent en partijleider van de Sovjet- Unie, Michail Gorbatsjov, heeft be langrijke eenzijdige stappen van zijn land bekendgemaakt op het gebied van de ontwapening. In een rede voor de algemene vergadering van de Ver enigde Naties kondigde het Sovjet- russische staatshoofd een verminde ring aan van de troepensterkte en de conventionele bewapening van de Sovjet-strijdkrachten en ontvouwde hij een vredesplan voor Afghanistan. ZUIDHORN - De politicoloog Paul Hoebink die deze week in zijn proef schrift ernstige kritiek heeft uitgeoe fend op het Nederlandse beleid op het terrein van ontwikkelingssamen werking, haalt in feite oude koeien uit de sloot. De mislukte projecten die hij opsomt stammen vaak van heel lang geleden en zijn in de meeste gevallen gesignaleerd door de inspec tie van het ministerie zelf en door de Algemene Rekenkamer. Ontwikke lingssamenwerking heeft van die fou ten geleerd, aldus minister Bukman. ZIERIKZEE t De Zeeuwse kunste naars zijn woedend over de plannen van het provinciebestuur voor de be steding van de wvc-bijdrage voor beeldende kunst van 1988 tot 1991. Van de 800.000 gulden die Zeeland tot zijn beschikking heeft, komt slechts een zeer beperkt gedeelte direct ten goede aan de produktie van beelden de kunst. Volgens de Kunstenbond FNV, sprekend namens de kunstenaars en de Culturele Raad Zeeland, wordt het meeste geld besteed aan de spreiding van bestaande kunstwerken. Dit be kent echter hooguit een indirecte vorm van inkomen voor de kunste naars, via de „magere" uitleenver goeding. Uit een onderzoek is gebleken dat van de 3,2 ton die Zeeland besteedt aan de kunstuitleen, slechts zeven tien procent terecht komt bij de beel dend kunstenaars, aldus de Kunsten bond FNV. Veel kunstenaars komen echter helemaal niet aan bod binnen dit systeem, omdat de aard of afme ting van hun werk niet goed liggen in de kunstuitleen-markt. Alleen de opdrachtsubsidierege ling voor gemeenten, bedrijven en in stellingen leidt volgens de bond di rect tot produktie en inkomsten. Het budget hier bedraagt slechts zeven tigduizend gulden. Ook de voorzie ningen die de provincie biedt aan de kunstenaars om hun werk te promo ten zijn zeer minimaal, vindt de bond. „Elke aandacht voor behoud van de continuïteit in de produktie van beeldende kunst ih de provincie ontbreekt", aldus de kunstenbond FNV. Ze vreest dat het gevoerde be leid de achterstandssituatie van de beeldende kunst en beeldende kun stenaars in Zeeland nog verder zal vergroten. Vrijdag- 9 december Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.15 uur Olifanten en tijgers, na tuurserie. Afl.: Red de tijger. 16.15 uur De appelgaard, serie. Afl. 10. Herh. 17.15 uur Pimmetje Panda, serie 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Jim Henson presenteert de wereld van het marionettenspel. Vandaag: Bruce Schwartz uit New York. 18.35 uur Vogels van Amsterdam. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Waku waku, spelshow waarin het dier de hoofdrol speelt. 19.50 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. Afl. 10. 20.25 uur Napoleon en Josephine, Amerikaanse serie. Afl. 2. 21.30 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 23.20 uur Moord op recept, Ameri kaanse tv-film. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Te landytet zee in de lucht: Hoog en droog. Presentatie: Jack van Gelder. 16.52 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 23. 17.17 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. 17.42 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor en door kinde ren. 18.07 uur T en T, Amerikaanse serie. 18.30 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De eerste de beste, magazi ne waarin avontuur, spektakel en ac tie centraal staan. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur André van Duin revue, mu ziek, dans en sketches met André van Duin, Frans van Dusschoten, Corrie van Gorp en De Barry Stevens Dan cers. 21.40 uur Harry Belafonte in concert, vanuit het MECC in Maastricht. 22.10 uur Jongbloed en Joosten, hoogtepunten uit het nieuws vanuit de TROS nieuws studio in Amster dam. 22.40 uur Courage, tv-film uit 1986. 01.00 uur Journaal. Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Het verhaal, les 6. .11.00 uur Schooltelevisie-weekjour- naal. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort, magazine in het Turks en in het Nederlands. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 2. 19.00 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.15 uur Jeugdjournaal. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Twee maal Stravinsky. 22.09 uur 100 Meesterwerken, serie korte films over 100 bijzondere schil derijen uit 15e tot en met 20e eeuw. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Drie duetten, door drie Ne derlandse choreografen. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 629. (Herh.). 15.25 uur Hoger-Lager. Herh. 16.10 uur Draad van Ariadne. Een oe fening in sterven. Herh. 16.50 uur Oogappel. Herh. 17.25 uur Made in Belgium. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 223, herh. 18.05 uur Plons. Afl. Plons en de apengaai. Herh. 18.10 uur Prikballon, kleuterpro gramma. 18.25 uur Schoolslag, spelprogramma waarin leerlingen en leraren van twee middelbare scholen op hun kwa liteiten worden getest. 19.05 uur Juke Box 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.40 uur Mededelingen, programma-' overzicht en paardenkoersen. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kunst-Zaken. 20.25 uur Buren, Australische serie. Afl. 23. 20.50 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 11. 22.10 uur Het Europa van het Gulden Vlies, 4-delige serie over de glans van het Bourgondische tijdperk. Afl. 2. Aansl. Paardenkoersen. 23.00 uur Nieuws 23.15 uur Jumping van Brussel, re portage. 00.15 uur Coda: Pompei de distel, van Anton van Wilderode. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.02 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 630. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur Vaders en Zonen, 4-delige Westduitse serie. Afl. 1. 23.10 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - Rico, een Amerikaanse tiener die zichzelf de beste Salsa- danser van de stad mag noemen en die tijdens een grote danswedstrijd hoog scoort is de hoofdpersoon in de film Synopsis Salsa. Deze is komend weekein de (10 en 11 december) in de Zierikzeese Concertzaal te zien. Beide voorstellin gen beginnen om 20.00 uur. Rico heeft grote plannen; hij wil tij dens het Festival van San Juan de danswedstrijd winnen. Dat zal hem het recht geven om af te reizen naar de finalewedstrijd in Portorico, Zijn land van herkomst. Zijn vriendin Vicki fungeert als danspartner maar presteert niet geweldig. Daarnaast heeft Rico nogal eens andere vrien dinnetjes, zodat er regelmatig proble men tussen beiden zijn. De eigenares van de club waar Rico vaak danst, La Luna, is een Salsa danseres op haar retour. Zij wil nog één keer Koningin van de Salsa wor den door samen met Rico op te tre den. Ze zet daarom Vicki op een zijspoor. Daarbij krijgt Rico ook pro blemen met zijn zus Rita, die verliefd wordt op Rico's beste vriend Ken. Dit valt bij Rico niet in goede aarde. Door Ken een pak slaag te geven ver liest Rico zowel zijn zus als zijn beste vriend. Ook met zijn partner La Luna bo tert het niet best. Zij wil het onbe twiste middelpunt zijn en verdringt Rico naar de achtergrond. Deze zelf verzekerde macho begint zachtjesaan aan zichzelf te twijfelen. Nadat zijn zus bij een auto-ongeluk betrokken raakt komt het tussen Ken en haar weer goed. Ook verzoent Rico zich weer met Ken. Eind goed al goed, tijdens de grote danswedstrijd komt Rico weer hele maal terug. Eerst danst hij een tijdje met La Luna waarna hij verder met Vicki danst. Daarbij het risico ne- mehd dat hij door die „wisseling" wellicht niet naar Portorico kan gaan. 18 Weer betrekt 't jonge gelaat tot een oud masker. „Ik jong? Ik ben niet jong, moeder, ik ben oud! Alle jongens van tegen woordig zijn oud. Oud als de wereld, oud als de duivel misschien. We heb ben allemaal te veel gezien, te veel beleefd. We weten te veel. Veel meer dan jullie hier in dit stille hoekje. Moet je in de stad rondkijken, in buurten, waar jullie niet komen, om dat er geen gezellige winkels en lunchrooms zijn. Ik ben er geweest. Niet alleen, hoor. Met anderen. De wereld is een chaos. En de Christenen zijn 't ergst van alles. Want ze doen er aan mee! Ze doen eraan mee, moe der!" Opeens doet Thea een greep, zo hoog, zo weinig overwogen, als alleen iemand kan doen, die door een kracht buiten hemzelf gedreven wordt. Ze zet het hoogste in, wat in hemel en op aarde gegeven is: de Naam. „Maar Christus dan, Geurt! Chris tus Zélf!" Weer trekt een wonderlijke licht schijn door de duisternissen van de jongen, die hem mooi maakt en kin derlijk. „Hij? Nee, moeder, Hij is onaan tastbaar. Alleen, ze moesten ons be ter met Hcm bekend maken, in een taal, die we kunnen verstaan. Als dèt kon naar Hem zouden ze luiste ren. Allemaal". Dan, sneller, als een biecht, die moet worden afgewerkt: „Ik lees wel in de Bijbel, en ik bid wel. Misschien Door M. A. M. RENES-BOLDINGH veel meer, dan jullie denkeen. Soms, als ik weer eens lang wakker lig, dan bid ik. Dan komt Hij zo dicht bij me. Ik vóel Hem naast me staan. Dan ben ik gelukkig. Ik wil Hem ook dienen, moeder. Maar ik kan Hem toch alleen dienen met wat in me zit! Ik kan toch niet eerst in de huid van een ander kruipen en een leugen worden, enkel om de molen! Enkel om het geld! Va der ziet 't niet zo, hè? Niemand hier ziet 't zo. 't Is hier zo begrensd en klein. Zo vreugdeloos. Soms denk ik: 't geloof en de kerk zijn hier ook vreugdeloos. Daarom ga ik niet graag naar de kerk. Ik denk, dat de Here Je zus hier ook niet graag naar de kerk zou gaan". „Hij ging anders iedere sabbat, jongen, en met die synagogen was 't ook niet alles, weet je wel?" Geurt zucht eens. Gauw te vangen is zijn moeder niet! „Maar dan slaap ik in en heb akeli ge nachtmerries. Donkere figuren in de kamer, handen, die me naar de keel grijpen. Ik wil ontsnappen, maar ik kan niet, ik lig vastgebonden en kan me niet bewegen, 't Wordt dag en ik weet 't niet; ik kan niet wakker worden. En als ik dan eindelijk opsta, dan begint 't geduvel weer met vader; ik ben een lor, ik lig voor m'n lol op bed, ik deug nergens toe. Dan komt er verwarring over me. Dan ben ik bang, moeder. Bang voor vader, die zo sterk is. Bang voor mezelf, voor 't leven, voor alles. Dan zou ik wèg wil len wezen, van alles af, voorgoed, 't Zou de makkelijkste weg zijn, en dat kan natuurlijk niet goed wezen". „In dit geval zéker niet. Maar 't komt immers goed, Geurt! 't Licht wint 't van alle nachtmerries en van alle verwarringen. Omdat Christus overwonnen heeft en omdat we van Hèm zijn". „Ja", zegt Geurt, als één, die het einddoel ziet. maar weet. dat hij nog een lange weg heeft af te leggen. Dan springt hij plotseling over op een an der chapiter. „Heeft u nog tekeningen van vroe ger? Ik bedoel, die u zelf gemaakt heeft? Waren 't er veel? Wat tekende u? Landschapjes?" „Jongen, ja, ik heb ook een oude, geheime portefeuille, daar zal nog wel wat inzitten. Wil je ze zien bij ge legenheid?" „Ja. Weet vader ervan? Heeft hij ze gezien?" „Dat weet ik heus niet meer, hoor. 't. Is al zo lang geleden!" „Heeft u echt nooit meer getekend, toen u getrouwd was?" „Och, nooit meerJe kunt 't maar zo niet laten, als 't in je zit. Daarna kreeg ik heel gauw andere dingen om mijn kunstgevoel op bot te vieren. Luierwas, en schattige kin derkopjes in de wieg. Er bleef toen niet veel tijd over voor tekenen; dat hoefte ook niet. Ik had nu andere din gen van God opgekregen, om te doen". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6