deurloo mode Aantal ouderen en hoogbejaarden vertoont flinke toename in regio Tijdelijk^ Scniesser voordeel! Bïf* f 19.95 Stapels ZOC-loten HAARDEN-KACHELS DEURLOO B.V. Schiesser^f Voormalig ziekenhuis in Noordgouwe krijgt nieuwe bestemming 4 Concept-beleidsplan Stichting Welzijn Onderen: ZIERIKZEE - Het aantal ouderen en hoogbejaarden in de regio neemt toe. Dat staat te lezen in het concept-beleidsplan voor 1989-1990 van de Stichting Welzijn Ouderen. De stichting is een regionaal coördinatiebureau met als primaire taak in te spelen op bestaande en te verwachten demografische ontwikkelingen zoals de al genoemde toe nemende vergrijzing. In het beleidsplan wordt onder andere een goede en betaalbare warme-maaltijdvoorzieningen als erg belangrijk bestempeld. Beroepskracht R. van der Weide: Eigenlijk te weinig mankracht „Ons beleid is gericht op harmoni satie van de maaltijd verstrekking", aldus beroepskracht R. van der Wei de. ,,Er mogen geen grote prijs- en kwaliteitsverschillen bestaan". Het concept-beleidsplan werd ter discus sie gesteld op de vergadering van de SWO in De Putmeet in Scharendijke. Tafeltje-dek-je In het beleidsplan wordt gesteld dat de Tafeltje-dek-je organisaties voorzien in een belangrijke thuiszorg die ouderen in staat stelt thuis te kunnen blijven wonen. Op Schou- wen-Duiveland functioneren deze or ganisaties nog niet geheel naar beho ren, zo bleek uit de discussie op de vergadering van de SWO. Idealiter zou het zo moeten zijn dat men nergens meer dan 6,50 betaalt voor een warme maaltijd. In twee ge meenten op Schouwen-Duiveland wordt echter nog steeds meer be taald. Op vragen uit het algemeen be stuur antwoordde beroepskracht Van der Weide dat hij in feite niet meer kan doen dan de vinger op de zwakke plek leggen en proberen de verschil lende partijen nader tot elkaar te brengen. Hij tekende daarbij aan dat men als SWO te maken heeft met een enorm scala van aandachtsvelden. Prioriteiten J. van der Veer, vertegenwoordiger van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, stelde daarop dat er prioriteiten gesteld moeten worden. „En dat mis ik een beetje in dit be leidsplan". Waarnemend voorzitter A. van Klinken reageerde daarop met de opmerking dat er sowieso zaken' zullen blijven liggen. ,,Je kunt wel mooie plannen ma ken, maar er is steeds weer iets waar door die plannen doorkruisd wor den", aldus Van Klinken. Gemeen telijk vertegenwoordiger W. G. Ren den schaarde zich achter Van der Veer. „Vanuit het beleidsplan kun je best wat extra aandachtspunten aan dragen". Bestuurslid J. de Jonge stelde ver volgens dat meer naar buiten toe be kend moet worden dat ouderen te al len tijde bij de SWO terecht kunnen. Waarop Van der Weide nog eens bena drukte dat hij in feite over te weinig mankracht bezit om op een aantal za ken uitgebreid in te gaan. „Daar komt bij dat de SWO niet uitvoerend bezig kan zijn, maar primair een coördinerende taak heeft". Aandachtsvelden In het beleidsplan wordt door de SWO een aantal aandachtspunten aangedragen. Zo wordt gesteld dat een verdere uitbouw van wijkgerich te dienstverlening door de verzor gingshuizen nodig is. „Hiertoe dient daadwerkelijke samenwerking tot stand te komen door middel van raamovereenkomsten tussen ver pleeghuis en verzorgingshuizen", al dus het beleidsplan. Verder wordt in het beleidsplan aandacht gevraagd voor ouderen en het verkeer. Gepleit wordt voor goe de fiets- en wandelpaden met veilige oversteekplaatsen en voldoende rustpunten. In de beleidsnota ook de nodige aandacht voor huisvesting van oude ren. Gesteld wordt dat dit na de zorg voor het dagelijks voedsel het be langrijkste is dat mensen bezig houdt. In het beleidsplan wordt het belang van goede huisvesting nog eens onderstreept en stelt men dat de SWO zich samen met de Vrouwen Ad vies Commissie voor de woningbouw (VAC) sterk moet maken om wat dat betreft zo goed mogelijk de vinger aan de pols te houden. Vrijwilligers In de beleidsnota uiteraard ook aandacht voor de positie van vrijwil ligers. „Onze stichting is van mening dat vrijwilligerswerk niet concurre rend dient te zijn met beroepsarbeid- Het vrijwilligerswerk mag niet al leen gebruikt worden uit oogpunt van bezuinigingen", aldus de beleids nota. „Het inzetten van vrijwilligers dient de individuele onafhankelijk heid van ouderen te bevorderen en eenzaamheid te verminderen of te voorkomen", aldus de beleidsnota. De SWO stelt in het beleidsplan dat een vrijwilligersplatform, zoals die op Schouwen-Duiveland gestalte heeft gekregen in de vorm van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector, noodzaak is. „Het is van be lang dat de plaatselijke overheid in overleg met de vrijwilligersorganisa ties tot een duidelijk beleid komt met betrekking tot plaats, taak en finan ciering van het vrijwilligerswerk". Voorlichting Voorlichting en informatie zijn vol gens het beleidsplan ook belangrijke zaken als het er om gaat de zelfstan digheid van ouderen te bevorderen. „Mensen kunnen pas gebruik maken van voorzieningen en meedoen aan activiteiten als ze daarvan op de hoogte zijn. „Het is een taak van onze stichting ervoor te zorgen dat oudere mensen zo goed mogelijk worden geïnfor meerd en dat bij die informatie verstrekking ook zoveel mogelijk ou deren betrokken worden". Daarbij hoort volgens de beleids nota ook .het met raad en daad terzij de staan van de verschillende bewo nerscommissies. De stichting ziet het verder als haar taak om mede betrok ken te worden in de discussie rond de opzet van een indicatiecommissie nieuwe stijl. „Met narpe kan de stich ting met de kennis over de vele vor men van zorg- en dienstverlening een belangrijke intermediair zijn", aldus het beleidsplan. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 NOORDGOUWE - Het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe dat meer dan een halve eeuw, van het begin van 1900 tot na de. watersnoodramp, het ziekenhuis voor Schouwen-Dui veland was, maar buiten gebruik raakte toen Zweden aan Zierikzee het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis schonk, krijgt weer een geneeskun dige bestemming. Het is aangekocht door de heer P. Westein uit Maassluis om in te rich ten als kuuroord en behandelruimte voor gezonde en zieke mensen. Westein werkt in een natuurgenees kundige groepspraktijk in Maas sluis. Patiënten die een meerdaagse kuur nodig hebben zijn nu nog aange-- wezen op kuuroorden in Duitsland, Oostenrijk of Hongarije. De thera peut wil nu ook mensen onder bren gen in Noordgouwe, dicht bij de Randstad en toch op het platteland. Alles wordt grondig opgeknapt, en straks zal het gebouwencomplex 30 tot 40 gasten kunnen herberen. De wachtkamer, de spreekkamer en de kapel zijn al klaar, de waskamer wordt ingericht voor het klaarmaken van moder- en kleipakketten voor reumapatiënten. De sauna moet nog worden afgetimmerd, de fitness ruimte worden ingericht. Onverbe terlijke rokers, c.a. nicotine-verslaaf- den kunnen ook in Noordgouwe be handeld worden. Eind januari 1989 wil men de eerste gasten gaan ont vangen. DEN HAAG - Leraren in het Neder lands onderwijs liggen wat hun sala ris betreft samen met hun collega's in Luxemburg, België en de Bondsrepu bliek Duitsland aan de top in de Eu ropese Gemeenschap. ZIERIKZEE Oud-lndiëgangers De Vereniging van Oud Militairen Indiëgangers houdt donderdag 15 de cember een filmavond in Zierikzee. De avond is tevens bedoeld als con tactavond en is in de zaal van de Gere formeerde kerk in Zierikzee, aanvang 19.30 uur. Er worden films vertoond over de Indiëtijd van toen (1945-1950). Verder is er alle ruimte om nader ken nis te maken met elkaar. De VOMI is een landelijke organisatie, bedoeld om alle oud Indiëgangers - KNIL, be roeps, OVW-ers of dienstplichtigen - bij te staan indien nodig. Daarvoor wordt tevens een driemaandelijks blad uitgegeven onder de naam So- bat. Groei en bloei De Vereniging Groei en bloei Schouwen-Duiveland gaat vrijdag 16 december kerstbloemschikken in res taurant Mondragon te Zierikzee. Van af 19.00 uur geeft een binder uit Dor drecht een demonstratie, waarnaast ruimte is voor het zelf maken van een kerststukje. Postzegels De afdeling Schouwen-Duiveland van Philatelica houdt zaterdag 17 de cember een postzegelbeurs in het Huis van Nassau te Zierikzee. De beurs is van 10.00-17.00 uur en belang stellenden kunnen hun verzameling aanvullen bij de aanwezige handela ren. Er is een gratis verloting. Cursussen De Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit heeft voor het nieuwe jaar weer een aantal cursussen in Zierikzee op het programma staan. Dat zijn de cursussen Duits voor ondernemers (17 januari), informatica (16 januari), Boekbinden (11 januari), basiscursus fotografie (9 januari), Oud schrift voor beginners (11 januari), Calligra- fie (16 januari) en tekenen en schilde ren (9 januari). Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ZVU in Middelburg: 01180-34800 of 01100-14691. BURGH-H AAMSTEDE NCVB De afdeling Burgh-Haamstede van de NCVB komt dinsdag 20 december bijeen voor de Adventviering. Ook de Gereformeerde Vrouwencontactgroep is dan aanwezig. Een en ander begint om 19.30 uur in de zaal van de Gere formeerde kerk in Haamstede. KERKWERVE NCVB De kerstviering van de afdeling Kerkwerve van de NCVB is woens dag 14 december in het dorpshuis 't Zuudènde. Vanaf 19.45 uur wordt mu zikale medewerking verleend door het Christelijk Gemengd koor Sur- sum Corda uit Scharendijke. NIEUWERKERK Rabobank Het vernieuwde Rabo-bankgebouw aan de Kerkring te Nieuwerkerk wordt vrijdag 23 december heropend. Hieraan is een bijeenkomst in de bank zelf gekoppeld voor genodig den. Voorzitter van de bank, W. den Boer, spreekt, waarna burgemeester A. Bergshoeff de officiële opening verricht. Ook de bank-directeur L. Wessels spreekt de aanwezigen toe. Kerstmiddag Op initiatief van de bejaardensoos Advertentie Ondergoed voor mannen die Kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren. Perfektie is onze kwaliteit Mol 5 - 7 ZierikzeeJ en de ANBO Nieuwerkerk wordt op woensdag 21 december een kerstmid dag voor ouderen gehouden. De bij eenkomst wordt gehouden in het dorpshuis te Nieuwerkerk en begint om 14.00 uur. Belangstellenden die nen zich voor 17 december aan te mel den via de telefoonnummers 01114- 1398 of 01114-2754. Alle ouderen zijn welkom. OOSTERLAND Excursie De witlofstudieclub Schouwen- Duiveland gaat maandag 12 decem ber op excursie naar het bedrijf van J. L. Schoof aan de Hogezandweg 1 te Oosterland. De excursie begint om 19.30 uur. In samenwerking met de Vereniging van Oudleerlingen houdt de Zeeuwse Groententelers Organisa tie dinsdag 13 december een avond over de teelt van spruitkool. Spreker in het Huis van Nassau is mevrouw ing A. Keyzer, vollegrondvoorlichter van het CAT te Goes. De informatieve bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ledenvergadering Staatkundig Geref. Studievereniging De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land houdt woensdag 14 december een ledenvergadering in de consisto riekamer van de Gereformeerde Ge meente in Oosterland. De bijeen komst begint om 19.45 uur. Dr W. J. op 't Hof, predikant van de Hervormde Gemeente in Ouddorp, spreekt over de betekenis van Schouwen-Duive land voor de Nadere Reformatie en de gevolgen hiervan voor de SGP van BRUINISSE Nieuwe mosselkotter Deze week nog wordt in Bruinisse bij Maaskant Shipyards het casco verwacht van de YE 157 die Maaskant bouwt in opdracht van de fa. L. van Nieuwenhuize uit Yerseke. Het casco werd gebouwd in het Groningse Fox- hol bij Bijlholt. De kotter meet 36.45 m lang, 9 m breed en met een holte van 2,50 m. Maaskant bouwt in de YE 157 Cornelia een Volvo Penta TAD van 367 pk plus twee hulpmotoren van hetzelfde merk van 245 en 160 pk voor de lier en de spoelpomp die te vens als boegjet dienst doet en een 120 Kva Lister aggregaatset. Naast de zogenaamse „sislier", die door Maas kant ontwikkelde pneumatisch be- dienbare mossellier, wordt de YE 157 ook uitgerust met een nieuw gepaten- deerde mastconstructie die het hy draulisch mogelijk maakt de voortui en de gieken te bedienen. Kotters In de Bruse reparatiehaven liggen diverse kotters van mosselkwekers die of reparaties ondergaan of ver nieuwingen aanbrengen aan motoren of lieren. Bij Maaskant machinefa brieken ligt de BRU 5 Dankbaarheid van De Waal voor opbouw van de zo succesvol gebleken pneumatisch be- dienbare mossellier. Het is de tweede grote innovatie aan de kotter binnen twee jaar. Hetzelfde geldt voor de BRU 40 Johannes van W. van den Berg. Nadat eerst al de kotter gemo derniseerd werd (onder andere water krachtlossing) krijgt de kotter nu een nieuwe hoofdmotor. Maaskant bouw de er een Caterpillar in van 320 pk bij 1800 toeren met een ZF lichtgewicht keerkoppeling van 3:1. In de ZZ 4 van Schot kwam een nieuwe 100 Kva aggregaat terwijl de YE 19 Cecilia van Barbé diverse reparaties onder ging aan pomp en losinstallatie. GOES Vrouw en werk Vrouw en werk in Zeeland maakt bekend, dat de volgende spreekuren gelden in de diverse plaatsen: Vrouw en werk Zeeland te Goes iedere woensdag van 10.00-12.00 uur, Vrouw en werk Zeeland Middelburg, iedere donderdag van 09.30-12.00 uur en Vrouw en werk Zeeland Terneuzen, iedere woensdag van 09.30-12.00 uur. MIDDELBURG Zeeuwse Koorschool Zondag 11 december verzorgen de jongens van de Zeeuwse Koorschool een concert met adventmuziek en kerstmuziek in Voorhout. Tradito- neel wordt woensdag 14 december muzikale medewerking verleend bij de Carolservice van de Anglicaanse gemeenschap. Deze kerstviering is in de zogenaamde Koorkerk te Middel- burh en begint om 19.30 uur. Na de dienst bespelen de Bellringers hun klokken en zingt het koor in de wan- delkerk nog enkele kerstliederen. Za terdag 24 december is de eerste nacht mis ter gelegenheid van het kerst feest verzorgd door de Zeeuwse Koor school en het parochieel herenkoor. Tijdens de viering wordt onder meer de pastoralmesse in G van Karl Kempter uitgevoerd. VEERE Kerstmarkt De in Zierikzee bekende organisa tie Tesselschade Arbeid Adelt geeft 15, 16 en 17 december acte de présence bij de traditionele kerstmarkt in de Grote Kerk van Veere. Tesselschade Arbeid Adelt houdt daar haar kerst verkoop. Het doel van de organisatie is vrouwen, die door omstandigheden aan huis gebonden zijn, de mogelijk heid te geven thuis te werken. Zij ver strekt daarvoor materialen en ver koopt vervaardigde artikelen, zonder winst. De contributie van de leden wordt gebruikt voor studie van die leden. BERGEN OP ZOOM Ruilbeurs In café-restaurant J. den Ronden te Bergen op Zoom is zaterdag 17 decem ber een ruilbeurs voor modelauto verzamelaars. De beurs is op zater dag voor het publiek geopend van 10.00 uur tot 15.00 uur. Zoals gebrui kelijk telt de beurs ook een aantal deelnemers van Schouwen-Duive land. ZIERIKZEE - De stapel ZOC-loten die in het kantoor van notaris mr D. van Eek op de vloer lag deed een beetje denken aan het geldpakhuis van de stripfiguur Dagobert Duck. Het waren namelijk enkele hon derdduizenden loten die de afgelopen drie weken door allerlei mensen uit de regio in de ZOC-bus aan de Appelmarkt te Zierikzee werden ge gooid. Men kreeg de loten gratis bij aankopen in veel Zierikzeese win kels „Het is grandioos. Er zijn dit jaar ontzettend veel Sinterkïaasin- kopen in Zierikzee gedaanaldus ZOC-bestuurslid W. Gudde die de organisatie van de actie op zich nam. Hij was het ook die samen met no taris Van Eek de 214 prijswinnaars van de afgelopen week trok. Daar bij deden alle loten mee die de afgelopen weken werden ingeleverd. De winnende nummers werden in de Nieuwsbode Extra van gisteren, woensdag, gepubliceerd. De prijzen variëren van (114) geldprijzen met een waarde van 25 tot 500 gulden tot 100 banketstaven. De staven kun nen door de prijswinnaars tot uiterlijk 24 december bij de diverse bak kers worden afgehaald. De actie duurde dit jaar drie weken. Volgens Gudde werd hierbij gekozen voor de tijd rondom Sinterklaas omdat dat nog steeds de periode is waarin de meeste inkopen worden gedaan. „Misschien dat we de actie in de toekomst moeten verplaatsen naar de periode rond Kerstmis omdat het koopgedrag van de mensen zich in die richting verschuift. Maar nu is dat nog niet zo". Volgens het ZOC- bestuurslid is de zakelijke aanpak waarmee de actie dit jaar is gevoerd goed bevallen. „De mensen kunnen zelf controleren of ze prijs hebben. De prijswinnaars blijven anoniem en het werkt veel economischer. Maar misschien dat we volgend jaar toch wat doen om de gezelligheid van een prijsuitreiking die we nu missen terug te brengen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4